PDA

View Full Version : Σκορτσαρισμα κατω απο 3.000 στρ.



mars696
26/07/2013, 11:57
Καλησπερα παιδες,
Εχω ενα προβλημα στο μηχανακι μου(fzs 600 καρμπυρατερ),απο τοτε που θυμαμαι οτι το πηρα...αρκετος καιρος δλδ,αλλα ηταν η πρωτη μεγαλη μοτο και δεν ειχα δωσει σημασια στην αρχη...
Το λοιπον,το μηχανακι σκορτσαρει υπερβολικα κατω απο τις 3.000 στρ ασχετως ταχυτητας στο κιβωτιο,στις 3 πρωτες ομως ειναι αρκετα πιο εμφανες το προβλημα.
Εχει παει σε δυο διαφορετικους μαστορες,οι οποιοι δεν καταφεραν να κανουν τπτ...
Εχουν τσεκαριστει τα παρακατω:
-καρμπυρατερ(2-3 φορες λυσιμο,σχολαστικο καθαρισμα),ολα φαινονται οπως πρεπει.
-Ρυθμισμενα μειγματα ρελαντι(Pilot screws)
-διαρροές υποπίεσης(ειχαν αλλαχτει και οι μποτες στα καρμπς προληπτικα)
-μπουζι
-μπουζοκαλωδια-πιπες
-πηνια αναφλεξης
-TPS
-Τρομπα βενζινης
Επισης εχουν συγχρονιστει τα καρμπυρατερ απειρες φορες,σε σημειο σπ@σ@ρχιδισμου.
Το μοτερ μολις περασει τις 3.000 στοφες δουλευει αψογα και απροβληματιστα,χωρις κομπιασματα κτλ,απο κει και κατω ομως το μηχανακι γινεται υπερβολικα δυσκολοδηγητο.
Αλλαγες που εχω κανει,ειναι φιλτρο k&n και εξατμιση,χωρις ομως καμια διαφορα(το εκανε και με τα μαμα φιλτρο-εξατμιση).
Αλλο ενα προβλημα που ισως σχετιζεται με αυτο,ειναι η δυσκολια εκκινησης οταν το μοτερ ειναι κρυο,θελει λιγο ανοιγμα γκαζιου για να παρει και μεχρι να ανεβασει τις στροφες του ρελαντι κανει σαν να ειναι μπουκωμενο,αλλα κανενα αλλο δειγμα οτι το μειγμα ειναι πλουσιο...
Μου εχει γινει εμμονη ιδεα το τι μπορει να ειναι,καθως οταν οδηγω μεσα στην πολη μου ερχεται να το παρατησω στην ακρη και να φυγω...
Ριχτε καμια ιδεα ρε παιδες τι αλλο μπορει να φταιει,γιατι εγω δεν... και απο οτι φαινεται ουτε και οι μαστορες που πηγα...
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
Ευχαριστω,
Αρης.

toyar
26/07/2013, 12:01
το τσοκ ειναι ελεγμενο οτι δεν κολλαει και ειναι ρυθμισμενο σωστα;
βαλβιδες ρυθμισμενες;
εσωτερικος-εξωτερικος χρονισμος;

sapila racing
26/07/2013, 12:06
Πως τσεκαρίστηκαν τα μπουζοκαλώδια και οι πίπες?

Εφ όσον λες οτι έχει γινει συγχρονισμός και καθαρισμός καρμπ το πρόβλημα μαλλον βρίσκεται εκει.

Μπορείς να κόψεις τις ακρες των μπουζοκαλώδιων και να δείς αν στρώνει, αν κι εγω θα άλλαζα και τις πίπες.

mars696
26/07/2013, 12:06
Το τσοκ ειναι τσκερισμενο,αλλα οταν παω να το ανοιξω,ακομα και με κρυο μοτερ,σβηνει.
Βαλδιδες υποτιθεται οτι εχουν τσεκαριστει πριν απο ~20.000χλμ.Τωρα ειχει γυρω στα 51.000.
Χρονισμο εγω δεν εχω τσεκαρει,οπως και οι βαλβιδες υποτιθεται οτι εχουν τσεκαριστει απο τους μαστορες που πηγα,ή τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω...:rolleyes:

mars696
26/07/2013, 12:09
Αρη,μετρηθηκαν πρωτευοντες και δευτερευοντες αντιστασεις,ολα μεσα στα ορια κατα πολυ.
Οι ακρες στα μπουζοκαλωδια εχουν κοπει και επισης οι πιπες εχουν αλλαχτει με ngk.
Καμια διαφορα.
Δυστυχως τα μαμα πηνια ειναι μονοκομματα,δλδ δεν μπορεις να αλλαξεις μπουζοκαλωδια.

OldMan
26/07/2013, 12:12
Συμπληρώνοντας τον Sapila θα έλεγα να ελέγξεις αν φοράει τα σωστά μπουζί..

(και μην πεις: μα τα είδε ο μάστορας...):wave2:

mars696
26/07/2013, 12:16
Οχι παλιανθρωπα δεν θα το πω.:D
Τα μπουζι εχουν αλλαχτει δυο φορες,σιγουρα με τα σωστα:p την μια με ιριδιου κιολας μπας και.....αλλα δεν

sapila racing
26/07/2013, 12:20
Το φίλτρο αέρα είναι σε καλή κατασταση και να εφαρμόζει σφιχτά στη θέση του?
Αν ειναι αφτερμαρκετ και δεν ταιριάζει τέλεια μπορεί να ψιλομπάζει.

Παντως λύνεται αν κατεβασεις μία ταχύτητα, σωστά? :D

OldMan
26/07/2013, 12:23
Το "σωστά" αφορά ΚΑΙ στο διάκενο...;)

(ειδικά όταν παρουσιαζει τέτοιου τύπου προβλήματα εκκίνησης..)


Υ.Γ.
Από όσο ξέρω, στο TPS γίνεται μόνο "μηχανικός" έλεγχος, οπότε...

OldMan
26/07/2013, 12:24
Το φίλτρο αέρα είναι σε καλή κατασταση και να εφαρμόζει σφιχτά στη θέση του?
Αν ειναι αφτερμαρκετ και δεν ταιριάζει τέλεια μπορεί να ψιλομπάζει.
Αφού ο άνθρωπος λέει ότι το μηχανακι συμπεριφέρεται σαν να είναι "εκατομυριούχος" ....

mars696
26/07/2013, 12:25
Ακομα και καινουργιο που ηταν, δεν εκανε διαφορα,αλλα καθαριζεται και λυπαινεται πολυ πιο τακτικα απο οτι συνισταται.
Μπορω να πω οτι μπαινει σφυνωτα κιολας.
Οσο για την μια κατω,οχι....δεν λυνεται καθως ακομα και με πρωτη δεν παλευεται το πραγμα.
Ακομα και οταν ξεκιναω απο σταματημενος,ανοιγοντας προοδευτικα το γκαζι,οχι χουφτωμα,μεχρι να ξεπερασει το οριο των 3.000 σκορτσαρει....

sapila racing
26/07/2013, 12:28
Ακομα και καινουργιο που ηταν, δεν εκανε διαφορα,αλλα καθαριζεται και λυπαινεται πολυ πιο τακτικα απο οτι συνισταται.
Μπορω να πω οτι μπαινει σφυνωτα κιολας.
Οσο για την μια κατω,οχι....δεν λυνεται καθως ακομα και με πρωτη δεν παλευεται το πραγμα.
Ακομα και οταν ξεκιναω απο σταματημενος,ανοιγοντας προοδευτικα το γκαζι,οχι χουφτωμα,μεχρι να ξεπερασει το οριο των 3.000 σκορτσαρει....

Αρα εχεις αφτερμαρκετ φίλτρο αέρα, σωστά?
Τι αλλαγές έγινα στα καρμπ όταν αλλάχτηκε?
Πιθανόν να θελει αλλη θεση στις βελόνες η/και αλλα ζιγκλερ ρελαντί.

mars696
26/07/2013, 12:29
Oldman,διπλο και τριπλοτσεκαρισμενα τα διακενα...
Το Tps το ελεγξα με πολυμετρο και το μανουαλι ανα χειρας...και ειναι μεσα στα ορια.
Τωρα αν ειναι προβληματικο αλλα δειχνει σωστα και στο πολυμετρο αλλα σαν ρυθμιση,ειναι αλλονου παππα...

OldMan
26/07/2013, 12:34
Αφού είσαι "γαργαλιστής" - και για να αρχίσεις να αποκλείεις πράγματα - δεν δοκιμάζεις μια εκτός ορίων ρύθμιση στο TPS ...??

mars696
26/07/2013, 12:35
Αρα εχεις αφτερμαρκετ φίλτρο αέρα, σωστά?
Τι αλλαγές έγινα στα καρμπ όταν αλλάχτηκε?
Πιθανόν να θελει αλλη θεση στις βελόνες η/και αλλα ζιγκλερ ρελαντί.

Ναι σωστα,το γραφω και στο πρωτο μνμ,αφτερμαρκετ φιλτρο και εξατμιση.(και με τα μαμα ειχε το ιδιο προβλημα).
Στα καρμπυρατερ το μονο που εγινε,ειναι να σηκωθουν οι βελονες μια θεση.
Στα πιλοτικα τπτ καθως ειμαι μεσα στα ορια των στροφων στις βιδες και αμα τις ανοιξω λιγο παραπανω απο οτι τις εχω τωρα,γινεται πολυ πλουσιο το μειγμα.
Το μανουαλ λεει 2 στροφες,εγω τις εχω στις 2 και 1/4(με μικρες διαφορες ανα καρμπυρατερ)
Το μηχανακι γενικα λεγεται οτι ερχεται αρκετα πλουσιο απο μαμα,και οτι με αλλαγες οπως φιλτρο-εξατμιση,ερχεται στα ισια του...

mars696
26/07/2013, 12:38
Αφού είσαι "γαργαλιστής" - και για να αρχίσεις να αποκλείεις πράγματα - δεν δοκιμάζεις μια εκτός ορίων ρύθμιση στο TPS ...??

Θα δοκιμαστει και αυτο,να σου πω την αληθεια δεν το ειχα σκεφτει...:beer:

mars696
26/07/2013, 12:43
Απο οτι φαινεται θα πρεπει να ανοιξω καπακι βαλβιδων για να τσεκαρω διακενα αλλα και χρονισμο,μηπως και...καθως η καδενα πρεπει να ειναι προς τα τελευταια της.Στον τεντωτηρα(αυτοματος)εχουν μεινει 2 "κλικ" απο τα 12 αν θυμαμαι καλα.
Αλλα δεν θα δημιουργουσε και προβλημα πιο ψηλα?

toyar
26/07/2013, 12:50
ψηλα δεν σκορτσαρει ωστε να το καταλαβεις
ισως να δημιουργουσε ενα ανεπαισθητο προβλημα στο στροφαρισμα το οποιο να μη γινεται αντιληπτο

mars696
27/07/2013, 14:51
Τσεκαρα σημερα για ακομη μια φορα τα μπουζι...
Και τα 4 ηταν καταμαυρα και στεγνα..που θα πει ή πλουσιο μειγμα...ή το φιλτρο αερα δεν κανει καλα την δουλεια του,ή κανα κολλημενο τσοκ(εχει ελεγχει και καθαριστει πολλες φορε ρε γμτ) ή οι βαλβιδες τον εχουν παρει...
ή ή ή ή ή ή ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
Παντως δοκιμασα την ιδεα του Παλιανθρωπου να ρυθμισω διαφορετικα το tps...δεν ειμαι σιγουρος αν ειχε καποια διαφορα προς το καλυτερο,θα συνεχισω να παιζω μαζι του...

thalasinos
27/07/2013, 18:08
Eιχα την ιδια μηχανη, μου εκανε ακριβως το ιδιο και απο καινουργιο που ηταν, σκορτσαρισμα στις χαμηλες στροφες και οταν το εβαζα μπροστα επρεπε να ανοιξω το γκαζι και οταν επαιρνε στην αρχη ακουγοταν σαν μπουκωμενο, τι καρμυρατερ ρυθμισα τι μπουζι αλλαξα παλι τα ιδια παλι τα ιδια, η μηχανη πηγαινε παντα στην αντιπροσωπεια της yamaha και δεν μπορεσαν να κανουν κατι, το κρατησα ετσι 2 χρονια!!

mars696
03/08/2013, 13:59
Εχοντας ελευθερο χρονο σημερα,εβγαλα το φιλτρο αερα για καθαρισμο και λιπανση.Το φιλτρο ειναι σε αριστη κατασταση,χωρις να ειναι μπουκωμενο στο λαδι.
Δοκιμασα να το βαλω μπρος χωρις το φιλτρο(αφου ειχα καθαρισει εξωνιχιστικα την γυρω απο το φιλτρο περιοχη) και ως εκ θαυματος,πηρε με την πρωτη μιζια,αβιαστα.
Το αφησα να κρυωσει και ξαναδοκιμασα και πηρε παλι κατευθειαν....
Σκεφτομαι να το κανω μια βολτα χωρις φιλτρο,αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα,να διαπιστωσω την συμπεριφορα του στα χαμηλα...
Ριξτε καμια ιδεα ρε παιδια....

sapila racing
03/08/2013, 17:01
Εχοντας ελευθερο χρονο σημερα,εβγαλα το φιλτρο αερα για καθαρισμο και λιπανση.Το φιλτρο ειναι σε αριστη κατασταση,χωρις να ειναι μπουκωμενο στο λαδι.
Δοκιμασα να το βαλω μπρος χωρις το φιλτρο(αφου ειχα καθαρισει εξωνιχιστικα την γυρω απο το φιλτρο περιοχη) και ως εκ θαυματος,πηρε με την πρωτη μιζια,αβιαστα.
Το αφησα να κρυωσει και ξαναδοκιμασα και πηρε παλι κατευθειαν....
Σκεφτομαι να το κανω μια βολτα χωρις φιλτρο,αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα,να διαπιστωσω την συμπεριφορα του στα χαμηλα...
Ριξτε καμια ιδεα ρε παιδια....

Kαντο μια βόλτα δεν τρέχει τίποτα. Θα μπορέσεις να βγάλεις συμπέρασμα αν δουλευει καλύτερα.
Οχι σε χωματόδρομο ε!
Αν παει καλά βάλε ενα καλσόν (στο φίλρο εννοώ μην πεταχτεί κανας πονηρός :D ) και κάνε κι άλλα χιλιόμετρα και δες το και χαμηλά και τέρμα πως παει.

mars696
03/08/2013, 17:33
Το εβγαλα βολτα,δεν ειχα βεβαια καλσον:D αλλα εβαλα στην εισαγωγη ενα κομματι σιτα(fine mesh).
Λοιπον ειχε διαφορα προς το καλυτερο,δεν εγινε τελειο,αλλα για μενα που το ξερω το μηχανακι, ηταν αισθητη.
Δεν υποτιθεται οτι τα k&n ειναι και πιο ελευθερα φιλτρα?
Πως πρεπει να συνεχισω τωρα?

sapila racing
03/08/2013, 17:39
Το εβγαλα βολτα,δεν ειχα βεβαια καλσον:D αλλα εβαλα στην εισαγωγη ενα κομματι σιτα(fine mesh).
Λοιπον ειχε διαφορα προς το καλυτερο,δεν εγινε τελειο,αλλα για μενα που το ξερω το μηχανακι, ηταν αισθητη.
Δεν υποτιθεται οτι τα k&n ειναι και πιο ελευθερα φιλτρα?
Πως πρεπει να συνεχισω τωρα?

Τα KN είναι αρκετά πιο ελέυθερα από μαμα, εχω βάλει σε διάφορα μηχανάκια.
Εφ όσον είναι καλύτερα είναι πλούσιο.
Δες τι ζιγκλέρ έχεις και που είναι η βελόνα σε σχέση με μαμα, και κατέβαζε νούμερα ζιγκέρ και ανέβαζε βελόνες αναλόγως.
Για τα κύρια ζιγκλέρ πρέπει να κάνεις μια βόλτα να το πας σε κάποια φάση τέρμα με τρίτη ας πούμε, να σβήσεις κολλητά με kill switch και συμπλέκτη, να σταματησεις στην άκρη και να δείς ενα μπουζί.
Οταν το βλέπεις όποτε να ναι, βλέπεις πως δούλευε λίγο πριν το σβήσεις για να καταλάβεις, εκει που καβαλούσες πεζοδρόμιο κι έσβησε κιόλας. :D

mars696
03/08/2013, 17:53
Ωραια,αλλα απο οτι φαινεται το προβλημα μου ειναι στα πιλοτικα και οχι στα κυρια,αλλα ενας γενικος ελεγχος δεν θα πηγαινε χαμενος;)
Ευχαριστω Αρη!:beer:

mars696
07/08/2013, 19:41
Μια ερωτηση ισως ασχετη,αλλα ισως και οχι.
Ειναι λογικο η τρομπα βενζινης,να κατεβαζει βενζινη(αρκετα κλικ),οταν ανοιγω τον διακοπτη,ακομα και αν την εχω αφησει μονο 4-5 ωρες?Που παει ολη αυτη η βενζινη που αναπληρωνει?????
Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

OldMan
08/08/2013, 15:30
Μια ερωτηση ισως ασχετη,αλλα ισως και οχι.
Ειναι λογικο η τρομπα βενζινης,να κατεβαζει βενζινη(αρκετα κλικ),οταν ανοιγω τον διακοπτη,ακομα και αν την εχω αφησει μονο 4-5 ωρες?Που παει ολη αυτη η βενζινη που αναπληρωνει?????
Στα λεκανάκια...
(και είναι λογικό να το κάνει γιατί, από την στιγμή που δεν έχει "πληροφόρηση" για το ύψος της στάθμης του καυσίμου στα λεκανάκια των καρμπυρατέρ θέλει να "εξασφαλίσει" την ελάχιστη ποσόπτητα για να πάρει μπροστα το μοτέρ..)

Στην περίπτωση που οι βαλβίδες σου δουλεύουν σωστά, αυτή η ποσότητα πάει στην υπερχείλιση...
(αν και σπάνια τυχαίνει να σβήσει το μηχανάκι με φουλαρισμένα λεκανάκια..)

Στην περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα στεγανοποίησης των βαλβίδων, τότε είσαι αρκετά "πλούσιος" - πράγμα που θέλει λίγο προσοχή γιατί, αν βελτιωθεί προσωρινά η κατασταση με μικρότερο main jet, όταν καθαριστεί/επισκευαστεί η βελόνα ή το φλοτέρ θα είσαι αρκετά "πτωχός"...

Υ.Γ.
Λέγοντας "βαλβίδες" εννοώ τα πυραυλάκια - μην έχουμε παρεξηγήσεις..;)

mars696
08/08/2013, 16:37
Ακριβως αυτο σκεφτομουνα Old.
Γιατι το να εχω τοσο μαυρισμενα μπουζι,με μαμα ζιγκερ,και ελευθερα φιλτρο-εξατμηση,μου φαινεται πολυ παραξενο.
Οποτε σκεφτηκα ή φλοτερ ή ταλαιπωρημενες βελονες -ζικλερ βελονας.

OldMan
08/08/2013, 18:16
Πολύ σκέφτεσαι και λίγη δουλειά κάνεις...:D


Αφού το κατεβασμα/λυσιμο/καθαρισμα/ρυθμιση/δεσιμο δεν το γλυτώνεις, τι το αναβάλεις το πραγμα με τσιριμόνιες..??:beer:

mars696
09/08/2013, 12:37
Old,τσεκαρα σημερα τις σταθμες των φλοτερ,(εκτος απο το καρμπ ν3 γιατι εκει στην γιαμαχα εχουν κανει φοβερη δουλεια στην χωροταξια:rolleyes:).
Εκτος του οτι το ν4 θελει σιγουρα ρυθμισμα....εχω μια ερωτηση....
Ανοιγα διακοπτη να γεμισουν τα μπολ,εκλεινα και εβαζα το αλφαδολαστιχο.Εκει επερνα σωστη μετρηση, ηταν ακριβως εκει που επρεπε,ΑΝ ομως ανοιγα το διακοπτη ξανα,η τρομπα εδινε και η σταθμη ανεβαινε εκτος οριων.....
Οποτε ερωτω ποια απο τις 2 ειναι η σωστη μετρηση????

OldMan
09/08/2013, 12:40
Ανοιγα διακοπτη να γεμισουν τα μπολ,εκλεινα και εβαζα το αλφαδολαστιχο.Εκει επερνα σωστη μετρηση, ηταν ακριβως εκει που επρεπε,ΑΝ ομως ανοιγα το διακοπτη ξανα,η τρομπα εδινε και η σταθμη ανεβαινε εκτος οριων.....
Οποτε ερωτω ποια απο τις 2 ειναι η σωστη μετρηση????
Καταφερες να με μπερδέψεις..;)

Το διακόπτη την πρώτη φορά με ποιο κριτήριο το έκλεινες..??

mars696
09/08/2013, 12:44
:p:p Δεν ηταν δυσκολο!!!:D
Τον εκλεινα για το λογο οτι την δευτερη φορα που τον ανοιγα κατεβαζε βενιζινη,αμα το ξανανοιγοκλεινα δεν εκενε τπτ,οποτε εκει θεωρησα οτι τα μπολ ειναι φουλ...
Κανω καποια μ@@@@@ ε...???:p

OldMan
09/08/2013, 13:14
Κανω καποια μ@@@@@ ε...???:p
Εεεεε σαν παιδί κι εσυ την δικαιούσαι ..:p


Λοιπον, ΚΑΝΟΝΙΚΑ η διαδικασία πρέπει να γίνεται ως εξής..

Ανοίγεις διακόπτη, κατεβάζει βενζίνη (αν χρειάζεται) μεχρι να έρθει η σταθμη στο επίπεδο που τα φλοτέρ να σηκώσουν τις βαλβίδες ώστε να κλέισουν εντελώς την παροχή στα λεκανάκια...
Αφού γίνει αυτό, έχουμε 3 περιπτώσεις:
1. Σταματάει να κατεβαίνει βενζίνη, ακόμη και να έχεις ανοιχτό τον διακόπτη ή να τον ανοιγοκλείνεις σαν παιδάκι που βρήκε καινούριο παιχνίδι...
2. Συνεχίζει να κατεβαίνει βενζίνη έχοντας τον διακόπτη ανοιχτό που σημαίνει ότι κάποια (κάποιες) βαλβίδα δεν σφραγίζει καλά ή δεν την ανεβάζει το αντίστοιχο φλοτερ για να κλείσει την παροχή στο λεκανάκι..
3. Σταματάει να κατεβαίνει βενζίνη με τον διακόπτη ανοιχτό αλλά ξανακατεβαίνει όταν τον ξανανοίξεις που σημαίνει ότι κάτι στο λεκανάκι δεν βάζει την σωστή αντίσταση στην ροή του καυσίμου (τρύπιο φλοτεράκι, σωβρακοειδές έλασμα ή απώλεια βενζίνης στων μεταξύ των ανοιγμάτων του διακόπτη χρονικών στιγμών)..

Υ.Γ.
Το αλφαδολάστιχο δείχνει την ύπαρξη διαφοράς (ή όχι) μεταξύ των σταθμών τα λεκανάκια και όχι το σωστό ύψος στάθμης..
(εκτός αν έχεις ρυθμίσει σωστά τουλάχιστον ένα φλοτέρ, οπότε ΟΚ..)

mars696
09/08/2013, 13:28
Το μανουαλι,δειχνει τον ελεγχο της σταθμης με αλφαδολαστιχο,αλλα μου λεει οτι πρεπει να ειναι 4.5μμ πανω απο την φλατζα,οποτε ξερω το σωστο υψος.
Οπως τα λες,ειμαι στην περιπτωση 3,αλλα δεν γινεται να ειναι προβλημα και στα 3 καρμπ.(το 4 δεν μπορω να το τσεκαρω πανω στην μηχανη).
Να σημειωσω εδω οτι ξανα ανοιγα τον διακοπτει,ενω το αλφαδολαστιχο ειχε ηδη τραβηξει καυσιμο και τοτε ξανακατεβαζε η τρομπα και ανεβαινε η σταθμη,με την βιδα αποστράγγισης ανοιχτη.
Για να γινω πιο σαφης,εκανα το εξης:
-Ανοιγα διακοπτη,κατεβαζε οτι ηταν να καταβασει.
-Εβαζα αλφαδολαστιχο,ανοιγα βιδα,η σταθμη ηταν σωστη.
-Χωρις να πειραξω τπτ,εκλεισα και ανοιξα τον διακοπτη και τοτε κατεβαζε παλι λιγο καυσιμο και η σταθμη στο λαστιχο κατευθειαν ανεβαινε.
Αρχιζω να μπερδευω και τον εαυτο μου....:D

OldMan
09/08/2013, 13:39
Να σημειωσω εδω οτι ξανα ανοιγα τον διακοπτει,ενω το αλφαδολαστιχο ειχε ηδη τραβηξει καυσιμο και τοτε ξανακατεβαζε η τρομπα και ανεβαινε η σταθμη,με την βιδα αποστράγγισης ανοιχτη.
Λογικό, εφόσον η παροχή της αντλίας είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη της βίδας αποστράγγισης..
(εάν δεν είναι ή δεν έπρεπε να είναι, τότε ή έχεις racing αντλία:p ή κάποιο μερικό τσακισμα/φραξιμο στην υπεχείλιση..)


edit: Ή δεν κατάλαβα Χριστό από το τι κάνεις...

mars696
09/08/2013, 13:42
:confused::confused:
Δλδ η δευτερη μετρηση ειναι η σωστη?
τωρα με μπερδεψες εσυ...:a014:

OldMan
09/08/2013, 13:53
:confused::confused:
Δλδ η δευτερη μετρηση ειναι η σωστη?
τωρα με μπερδεψες εσυ...:a014:
(τι ψυχή θα παραδώσω ρε πστ μου..)

Θα καταφέρουμε να συνενοηθούμε ότι η στάθμη θα πρέπει να ανεβαίνει μέχρι κάποιο σημείο και μετά να σταματάει ..??

Αν ναι, τότε αυτό θα πρέπει να συμβαίνει είτε είναι κλειστή η βίδα αποστράγγισης είτε όχι...
(αν την ανοίγεις για τις ανάγκες την μέτρησης είναι άλλη παράγραφος..)

OldMan
09/08/2013, 14:00
Και απάντα γρήγορα γιατί τα γλυκάδια έιναι ήδη στο τηγάνι ..

mars696
09/08/2013, 14:02
Εισαι ΚΑΙ μαγειρας???:D
Απολυτα κατανοητο μεχρι εδω!

OldMan
09/08/2013, 14:12
Αφού διαθέτεις απόλυτη κατανόηση, ψαξε λίγο γιατί συνεχίζει να ανεβαίνει η στάθμη..

Αν κάνεις αυτή την ιστορία με τις βίδες κλειστές, τρέχει βενζίνη από την υπερχείλιση..??

sniper
09/08/2013, 14:15
Και απάντα γρήγορα γιατί τα γλυκάδια έιναι ήδη στο τηγάνι ..

εισαι πολύ καρΙόλης τελικά...

mars696
09/08/2013, 14:17
Οχι δεν κανει,το εχω τσεκαρει...

OldMan
09/08/2013, 14:25
Οχι δεν κανει,το εχω τσεκαρει...
Η καλύτερη και σωστότερη (και πιο βαβουριάρικη) περίπτωση είναι να κατεβάσεις τα καρμπυρατερ και να τσεκάρεις το ύψος σταθμης με την κλασσική μεθοδο του "τα γυρνάω ανάποδα , κλείνουν οι βαλίδες και μετράω την απόσταση από το σώμα.."

OldMan
09/08/2013, 14:26
εισαι πολύ καρΙόλης τελικά...
Που νάλεγα και για τα μυαλά και την γλώσσα...

mars696
09/08/2013, 17:37
Η καλύτερη και σωστότερη (και πιο βαβουριάρικη) περίπτωση είναι να κατεβάσεις τα καρμπυρατερ και να τσεκάρεις το ύψος σταθμης με την κλασσική μεθοδο του "τα γυρνάω ανάποδα , κλείνουν οι βαλίδες και μετράω την απόσταση από το σώμα.."

Ναι το γνωριζω αλλα στο μανουαλ εχει μονο την μετρηση με σωληνακι και δεν αναφερει ποιες θα πρεπει να ειναι οι μετρησεις με αυτο τον τροπο και στο διαδικτυο που εψαξα δεν βρηκα τπτ:rolleyes:

mars696
13/08/2013, 19:03
Εχοντας σημερα ελευθερο χρονο,εβγαλα τα καρμπ για να τσεκαρω την σταθμη των φλοτερ.
Επι τη ευκαιρια ανοιξα και το καπακι των εκεντροφορων να τσεκαρω χρονισμο και ειδα τα παρακατω:

Εκ.εξαγωγης:
297420

Εκ.εισαγωγης:
297421

Τα σημαδια στους εκεντροφορους δεν ειναι στην ιδια ευθεια με αυτα στα καπακια και περισσοτερο στην εισαγωγη.
Θα επρεπε να ηταν ετσι:297422

Γιατι αυτη η διαφορα?Παιζει αυτο να προκαλει το προβλημα?
Πως μπορει να διορθωθει??
Ο τεντωτηρας της καδενας πρεπει να ειναι στο τελευταιο κλικ του,μηπως τον εχει ακουσει η καδενα???
:(:(

srx-660
13/08/2013, 21:19
φιλε μου η καδενα σου ειναι στα τελευταια της,γι αυτο και ο τεντωτηρας στην τελευταια θεση
οταν βαλεις καινουργια θα πανε και τα σημαδια στην θεση τους