PDA

View Full Version : Δικυκλιστές από ανάγκη;



Σελίδες : 1 [2]

sniper
29/07/2013, 12:29
δεν σημαίνει και οτι ο συγκεκριμένος ξέρει να οδηγάει.... απλά ξέρει να κάνει σούζα/εντο.... τιποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω....

όλα τα άλλα είναι αυθαίρετες υποθέσεις

Ακούς Βύρωνα;

pipe_smoker
29/07/2013, 12:33
τίποτα δεν είναι εκτός από επίδειξη....

Ναι ρε Σπυράκο, ίσως να είναι "επίδειξη" καθ'αυτή σαν πράξη κυρίως, αλλά ενέχει μια ένδειξη ικανοτήτων.
Δεν μπορεί ο άλλος να σηκώνει τη σούζα στον Πειραιά και να την κατεβάζει στη Γλυφάδα, ή να ρολλάρει στον μπροστινό τροχό από το σημείο που είδε ότι κοκκίνησε το φανάρι μέχρι αυτό να πρασινίσει, χωρίς να "το έχει το άθλημα".

Δε λέω ότι σώνει και ντε θα βάλεις το καγκούρι με το XT στις Σέρρες και θα γράψει χρόνους να τρίβεις τα μάτια σου, αλλά κάτι απο ισορροπία, κάτι από αίσθηση "πού είμαι εγώ πού η μηχανή, τί κάνω εγώ τί κάνει αυτή" ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την έχει.

Τέσπα, μην το πιάσουμε ΚΑΙ αυτό το θέμα εδώ προτείνω εγώ.

sniper
29/07/2013, 12:34
Ναι ρε Σπυράκο, ίσως να είναι "επίδειξη" καθ'αυτή σαν πράξη κυρίως, αλλά ενέχει μια ένδειξη ικανοτήτων.
Δεν μπορεί ο άλλος να σηκώνει τη σούζα στον Πειραιά και να την κατεβάζει στη Γλυφάδα. ...

Aκους Da.Vintage? :bawl:

AristidisZ
29/07/2013, 12:35
Ναι ρε Σπυράκο, ίσως να είναι "επίδειξη" καθ'αυτή σαν πράξη κυρίως, αλλά ενέχει μια ένδειξη ικανοτήτων.
Δεν μπορεί ο άλλος να σηκώνει τη σούζα στον Πειραιά και να την κατεβάζει στη Γλυφάδα, ή να ρολλάρει στον μπροστινό τροχό από το σημείο που είδε ότι κοκκίνησε το φανάρι μέχρι αυτό να πρασινίσει, χωρίς να "το έχει το άθλημα".

Δε λέω ότι σώνει και ντε θα βάλεις το καγκούρι με το XT στις Σέρρες και θα γράψει χρόνους να τρίβεις τα μάτια σου, αλλά κάτι απο ισορροπία, κάτι από αίσθηση "πού είμαι εγώ πού η μηχανή, τί κάνω εγώ τί κάνει αυτή" ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την έχει.

Τέσπα, μην το πιάσουμε ΚΑΙ αυτό το θέμα εδώ προτείνω εγώ.

o Σπύρος προσπαθεί να μείνει στο point του thread, λέγωντας ότι άλλο ο σωστός δικυκλιστής και άλλο ο ικανός, αλλά προφανώς η κουβέντα έχει ξεφύγει προ πολλού

sniper
29/07/2013, 12:38
o Σπύρος προσπαθεί να μείνει στο point του thread, λέγωντας ότι άλλο ο σωστός δικυκλιστής και άλλο ο ικανός, αλλά προφανώς η κουβέντα έχει ξεφύγει προ πολλού

Ο σκοπός του θρεντ, νομίζω, είναι να δείξει το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν μοτο & κουτιά στο δρόμο από τον συφερτό ασχέτων με δίκυκλα που ούτε ξέρουν, ούτε πρόκειται να μάθουν.

Είναι αυτοί που κυκλοφορούσαν με κουτιά πριν και ήταν χάροι έτσι κι αλλιώς αλλά τωρα με τα δικυκλα ειναι ακόμα χειρότεροι γιατί εμφανίζονται από το πουθενά!

spyrakos35
29/07/2013, 12:39
Ναι ρε Σπυράκο, ίσως να είναι "επίδειξη" καθ'αυτή σαν πράξη κυρίως, αλλά ενέχει μια ένδειξη ικανοτήτων.
Δεν μπορεί ο άλλος να σηκώνει τη σούζα στον Πειραιά και να την κατεβάζει στη Γλυφάδα, ή να ρολλάρει στον μπροστινό τροχό από το σημείο που είδε ότι κοκκίνησε το φανάρι μέχρι αυτό να πρασινίσει, χωρίς να "το έχει το άθλημα".

Δε λέω ότι σώνει και ντε θα βάλεις το καγκούρι με το XT στις Σέρρες και θα γράψει χρόνους να τρίβεις τα μάτια σου, αλλά κάτι απο ισορροπία, κάτι από αίσθηση "πού είμαι εγώ πού η μηχανή, τί κάνω εγώ τί κάνει αυτή" ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την έχει.

Τέσπα, μην το πιάσουμε ΚΑΙ αυτό το θέμα εδώ προτείνω εγώ.

μάλλον έχεις δίκιο....

εξάλλου είναι από τα πρώτα μαθήματα στα riding schools και στα css..... :bawl:

μαι μπαντ.... :beer:

nikos_abel
29/07/2013, 12:40
Προσέξτε,

το να μην μπορείς να κουμαντάρεις ένα δίκυκλο, είναι αδιάφορο.

Το να κυκλοφορείς με το δρεπάνι στην πλάτη όμως, μας ενδιαφέρει.

Όταν θα κάνετε διήθιση και σας βγει ο "νέος" της κατηγορίας που συζητάμε εδώ μέσα και γίνετε κ@λος και πουτ@να, και γράφετε μετά στα Στραβά για τον μαλ@κα που δεν πρόσεξε, ελάτε να το συζητήσουμε.

Δηλαδή ο βλαμμένος που πάει χωρίς αύριο και βγαίνει όπου νάναι, όπως νάναι, φταίει που θα γίνουμε κ@λος κι π@τάνα,
αλλά ο σούπερ ντούπερ ξύστης, εντόπουλος και τελικιάδης που κάνει διήθηση και ως γ@μ@ουα πιλοτάρα δεν προέβλεψε
ότι κυκλοφορούν και γίδια* που πετάγονται από το πουθενά δεν φταίει;



*σκυλάκια, γατάκια, χελωνίτσες, παιδάκια κλπ

AristidisZ
29/07/2013, 12:40
Ο σκοπός του θρεντ, νομίζω, είναι να δείξει το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν μοτο & κουτιά στο δρόμο από τον συφερτό ασχέτων με δίκυκλα που ούτε ξέρουν, ούτε πρόκειται να μάθουν.

Είναι αυτοί που κυκλοφορούσαν με κουτιά πριν και ήταν χάροι έτσι κι αλλιώς αλλά τωρα με τα δικυκλα ειναι ακόμα χειρότεροι γιατί εμφανίζονται από το πουθενά!

ναι, αλλά έχει εξελιχθεί σε διαμάχη αν αυτός που κάνει έντο και σούζα είναι λακαμάς ή όχι

sniper
29/07/2013, 12:45
Δηλαδή ο βλαμμένος που πάει χωρίς αύριο και βγαίνει όπου νάναι, όπως νάναι, φταίει που θα γίνουμε κ@λος κι π@τάνα,
αλλά ο σούπερ ντούπερ ξύστης, εντόπουλος και τελικιάδης που κάνει διήθηση και ως γ@μ@ουα πιλοτάρα δεν προέβλεψε
ότι κυκλοφορούν και γίδια* που πετάγονται από το πουθενά δεν φταίει;



*σκυλάκια, γατάκια, χελωνίτσες, παιδάκια κλπ

Τώρα κάνουμε την τρίχα τριχιά, ή γραφουμε πίπες έτσι για να γράφουμε! (Sorry πάιπ)

Δεν χρειάζεται να παιρνεις το μέρος αυτών που αποδεδιγμένα έχουν άδικο έτσι για να κάνεις τον δικηγόρο του διαβόλου, έτσι;

devil's animal
29/07/2013, 12:46
Σύμφωνοι. Κι εγώ προτιμώ τον κουτάκια που κάνει πάντες παρά αυτόν που μιλάει στο κινητό και στρίβει δεξιά από την αριστερή λωρίδα χωρίς φλας.

Δεν υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά ανάμεσα στη σούζα και στο rolling endo, και στο "σε περνάω ξυστά γιατί εγώ γουστάρω αδρεναλίνη και για να χεστείς εσύ πάνω σου"?

Εκτός κι αν με το φίλερ εννοούμε "πάω με όσα, κι απλά επειδή δεν προλαβαίνω κάποιες φορές να κόψω θα τύχει να περάσω και κανά μπάρμπα ξυστά από ένα κενό που βλέπω να έχει ανοίξει μπροστά μου, αντί να ρισκάρω να πέσω στα φρένα και να γίνω ένα με τον προφυλακτήρα του μπροστινού".

Έχω την εντύπωση όμως ότι δε μιλάμε για κάτι τέτοιο και διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Το endo, τη σούζα, το drift κλπ τα κάνεις μόνος σου. Και για να προκαλέσεις ατύχημα πρέπει πρώτα να πέσεις εσύ και μετά ίιιιιιισως να πάρεις και κάποιον στο λαιμό σου.
Το φίλερ είναι σαν το tango. It takes two. Δε γίνεται με τη συναίνεση του δευτέρου όμως.

Αν γουστάρεις την αίσθηση του "περνάω κάτι ξυστά" και το φίλερ το κάνεις μόνος σου με την μπαριέρα (θα είναι και φίλερ διαρκείας:D ) δε νομίζω να σου πει κανείς κάτι.

ΥΓ. Και ξαναλέω. Άλλο επίτηδες περνάω ξυστά κάποιον, ενώ έχω χώρο να τον περάσω κι από απόσταση αλλά αυτό "δεν είναι fun", κι άλλο επειδή μαλακίζομαι και τρέχω κλπ θα τύχει να συμβεί κι αυτό επειδή οι άλλες μου επιλογές ήταν λιγότερο ασφαλείς.


αν μιλας προσωπικα για μενα, ειναι αναλογως τα κεφια...
για τους αλλους δεν ξερω...

εγω περναω φιλερ συνηθως σε κουτια και νταλικες...απλα γιατι ετσι γουσταρω και νοιωθω το αιμα να καιει, μετα την προσπεραση...
αν τυχει και ειναι κανενας γρηγοριδης και αρχισουμε τα παιχνιδια, μπορει καποια στιγμη να τον περασω φιλερ, παντα στα πλαισια της ευγενους αμιλλας...

σπανιως εως ποτε δεν περναω φιλερ τους εποχιακους, ασχετους, μπαρμπες και γενικα ατομα που καταλαβαινω οτι δεν το εχουν...εκτος και αν συμβαινει αυτο:
"πάω με όσα, κι απλά επειδή δεν προλαβαίνω κάποιες φορές να κόψω θα τύχει να περάσω και κανά μπάρμπα ξυστά από ένα κενό που βλέπω να έχει ανοίξει μπροστά μου, αντί να ρισκάρω να πέσω στα φρένα και να γίνω ένα με τον προφυλακτήρα του μπροστινού..."

νομιζω οτι σε καλυψα...
και οπως σου ειπα...τα παραπανω αφορυν εμενα...ο καθενας πραττει διαφορετικα στον δρομο...

pipe_smoker
29/07/2013, 12:47
Το να κυκλοφορείς με το δρεπάνι στην πλάτη όμως, μας ενδιαφέρει.


Δρεπάνι κουβαλάει κι ο νέουλας, απρόσεχτος, δικυκλιστής από ανάγκη.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο φιλερίδης που περνάει ξυστά ό,τι κινείται κι αναπνέει για να γουστάρει.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο κουλός κουτάκιας.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο κουτάκιας που κάνει τις κόντρες του και περνάει φίλερ εμάς με τις μηχανές μας.

Κυκλοφορούν πολλά δρεπάνια εκεί έξω η αλήθεια είναι, αλλά δεν περιορίζονται σε μία κατηγορία νομίζω.

AristidisZ
29/07/2013, 12:49
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο νέουλας, απρόσεχτος, δικυκλιστής από ανάγκη.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο φιλερίδης που περνάει ξυστά ό,τι κινείται κι αναπνέει για να γουστάρει.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο κουλός κουτάκιας.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο κουτάκιας που κάνει τις κόντρες του και περνάει φίλερ εμάς με τις μηχανές μας.

Κυκλοφορούν πολλά δρεπάνια εκεί έξω η αλήθεια είναι, αλλά δεν περιορίζονται σε μία κατηγορία νομίζω.

296470

αυτά έχουν εξαφανιστεί τελευταίως, αλλά τι να κάνεις, έτσι είναι η ζωή...

devil's animal
29/07/2013, 12:50
Θεωρείς δηλαδή πως το να περάσεις κάποιον στο χιλιοστό είναι ένδειξη ικανότητας χειρισμού μοτοσικλέτας όπως η σούζα, το rolling endo και το σύρσιμο του γόνατου στην άσφαλτο;

Αν ναι, κόψε το τανγκό που λέει ο pipe_smoker και ξεκίνα το ζεϊμπέκικο σε μια γωνιά μόνος σου χωρίς να ενοχλείς...

αν κανεις σφηνες με >180χλμ/ωρα σε καθε σου βολτα και ζεις καθε φορα...ε, κατι κανεις σωστα και προφανως εισαι ικανος να χειριστεις στον χωροχρονο το οχημα σου ...
για το αν ειναι σωστο ή οχι δεν το σχολιαζουμε εδω...
για ολα τα υπολοιπα εχω απαντησει στον pipe_smoker απο πανω...

zephyr1
29/07/2013, 12:51
http://www.youtube.com/watch?v=zjr-4SNlbNo

Ο παραπανω σε ποια κατηγορια ανηκει?:eek:

sniper
29/07/2013, 12:51
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο νέουλας, απρόσεχτος, δικυκλιστής από ανάγκη.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο φιλερίδης που περνάει ξυστά ό,τι κινείται κι αναπνέει για να γουστάρει.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο κουλός κουτάκιας.
Δρεπάνι κουβαλάει κι ο κουτάκιας που κάνει τις κόντρες του και περνάει φίλερ εμάς με τις μηχανές μας.

Κυκλοφορούν πολλά δρεπάνια εκεί έξω η αλήθεια είναι, αλλά δεν περιορίζονται σε μία κατηγορία νομίζω.

Σίγουρα αλλά απλά αναφερόμαστε στο ΠΡΟΣΦΑΤΟ γεγονός της αύξησης των 2κύκλων για λόγους οικονομίας! Πόσο πιο απλά να το πούμε δλδ;

sniper
29/07/2013, 12:52
http://www.youtube.com/watch?v=zjr-4SNlbNo

Ο παραπανω σε ποια κατηγορια ανηκει?:eek:

Δεν εχω youtube εδώ αλλά για να το βάζεις εσύ, κάγκουρας θα είναι :bawl:

pipe_smoker
29/07/2013, 12:55
...ή γραφουμε πίπες έτσι για να γράφουμε! (Sorry πάιπ)


Είτε το sorry είναι ειρωνικό κι εννοείς ότι γράφω πίπες έτσι για να γράφω, είτε το έγραψες αστειευόμενος επειδή μίλησες για πίπες, εγώ κράτησα screenshot.

Δεν πίστευα ποτέ ότι το πληκτρολόγιό σου μπορεί να γράψει τα γράμματα s, ο, r, r,y με αυτή τη σειρά χωρίς να εκραγεί:lol::lol::lol:

devil's animal
29/07/2013, 12:55
Δηλαδή ο βλαμμένος που πάει χωρίς αύριο και βγαίνει όπου νάναι, όπως νάναι, φταίει που θα γίνουμε κ@λος κι π@τάνα,
αλλά ο σούπερ ντούπερ ξύστης, εντόπουλος και τελικιάδης που κάνει διήθηση και ως γ@μ@ουα πιλοτάρα δεν προέβλεψε
ότι κυκλοφορούν και γίδια* που πετάγονται από το πουθενά δεν φταίει;



*σκυλάκια, γατάκια, χελωνίτσες, παιδάκια κλπ

οχι, ο "σούπερ ντούπερ ξύστης, εντόπουλος και τελικιάδης που κάνει διήθηση" θα επρεπε να προβλεπει οτι κυκλοφορουν τα ανωθεν και να τα αποφευγει...
αυτος ειναι ο σωστος, οχι ο αλλος που θα παει και θα στουκαρει με την πρωτη ευκαιρια...

εν ολιγοις αν πηγαινεις ετσι ολη σου την ζωη και καταφερνεις να επιβιωνεις, ειναι μια ενδειξη και καλο θα ηταν να γινει κατανοητο και να μην ενοχλει...:rolleyes:

pipe_smoker
29/07/2013, 13:00
Σίγουρα αλλά απλά αναφερόμαστε στο ΠΡΟΣΦΑΤΟ γεγονός της αύξησης των 2κύκλων για λόγους οικονομίας! Πόσο πιο απλά να το πούμε δλδ;

Για να αρχίσουμε να αναφερόμαστε πάλι σε αυτό το γεγονός έκανα τη γενίκευση περί δρεπανιού μπας και κλείσει ο κύκλος περί φίλερ, ικανών vs σωστών, φονιάδων (των λάων Αμερικάνων) κλπ.



Γιατί έχουμε αλλάξει τόπικ από τη 2η κιόλας σελίδα

sniper
29/07/2013, 13:02
Είτε το sorry είναι ειρωνικό κι εννοείς ότι γράφω πίπες έτσι για να γράφω, είτε το έγραψες αστειευόμενος επειδή μίλησες για πίπες, εγώ κράτησα screenshot.

Δεν πίστευα ποτέ ότι το πληκτρολόγιό σου μπορεί να γράψει τα γράμματα s, ο, r, r,y με αυτή τη σειρά χωρίς να εκραγεί:lol::lol::lol:

Τελικά, είσαι κι εσύ ανόητος.... :bawl:

To 2o :winka:

nikos_abel
29/07/2013, 13:03
Τώρα κάνουμε την τρίχα τριχιά, ή γραφουμε πίπες έτσι για να γράφουμε! (Sorry πάιπ)

Δεν χρειάζεται να παιρνεις το μέρος αυτών που αποδεδιγμένα έχουν άδικο έτσι για να κάνεις τον δικηγόρο του διαβόλου, έτσι;

Δηλαδή φταίει αποδεδειγμένα αυτός που του μάθανε όσα του μάθανε στη σχολή (ο θεός να τη κάνει) οδηγών και τον αμολύσανε στους δρόμους με δίπλωμα.
Μάλιστα.
(εντάξει, εξαιρώ όσους κυκλοφορούν χωρίς δίπλωμα προφανώς).

Nostradamus
29/07/2013, 13:31
αν κανεις σφηνες με >180χλμ/ωρα σε καθε σου βολτα και ζεις καθε φορα...ε, κατι κανεις σωστα και προφανως εισαι ικανος να χειριστεις στον χωροχρονο το οχημα σου ...
για το αν ειναι σωστο ή οχι δεν το σχολιαζουμε εδω...
για ολα τα υπολοιπα εχω απαντησει στον pipe_smoker απο πανω...

Ρε devil;s αν και το θέμα του θρέντ προφανώς είναι άλλο, αυτή η παραδοχή του "κουτακιας η νταλικιερης" δεν θα κουνηθεί από την θέση του για κανένα λόγο, όσο εσύ ετοιμάζεσαι να κάνεις το κομμάτι σου (δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις για λόγους ασφαλείας που σε μια δεδομένη στιγμή θα πρέπει να περάσεις σφήνα η κοντά για να αποφύγεις κάτι άλλο) απο πού προκύπτει???

Pan (dvs)
29/07/2013, 13:33
Αν καταλαβα καλα η συζητηση γινεται για το αν:
1)O απο αναγκη οδηγος με στειλει στο διαολο.
2)Ο οδηγος που ξερει να οδηγαει στα ορια με στειλει στο διαολο.

Ρε παιδια και οι δυο εκει θα με στειλουνε :D

Joyrider
29/07/2013, 13:42
οχι, ο "σούπερ ντούπερ ξύστης, εντόπουλος και τελικιάδης που κάνει διήθηση" θα επρεπε να προβλεπει οτι κυκλοφορουν τα ανωθεν και να τα αποφευγει...
Προβλέπει ε; :lol: Αυτό στηρίζεται στο αξίωμα ότι η ικανότητα για κόλπα με την μηχανή συνεπάγεται αυτόματα και τρομερή εξυπνάδα, διαύγεια και ενόραση;
Πόσο μάλλον όταν τα άτομα αυτά χρησιμοποιούν παιδικά επιχειρήματα όπως:

αν κανεις σφηνες με >180χλμ/ωρα σε καθε σου βολτα και ζεις καθε φορα...ε, κατι κανεις σωστα και προφανως εισαι ικανος να χειριστεις στον χωροχρονο το οχημα σου ...
Και παραδέχονται επίσης ότι:


"πάω με όσα, κι απλά επειδή δεν προλαβαίνω κάποιες φορές να κόψω...
Το οποίο μάλλον κάνει και την κωλοφαρδία ικανότητα έτσι;

Ελπίζω όταν πάψει κάποιος να "καταφέρνει να επιβιώνει" :rolleyes: να μην πάρει στον λαιμό του κάποιον που δεν φταίει.

Full offence :lol:

Argonautis46
29/07/2013, 15:03
Μη το ψάχνετε.. Οι χειρότεροι είναι οι καφετέριακιδες(ειτε ικανοί είτε ανίκανοι)
Οπως και να το κάνουμε όμως οταν κάνεις σούζες εντο κλπ κλπ πρέπει να είσαι και σοβαρός. ΠΑΝΤΑ αυξάνεις τους κίνδυνους.
Για να μιλάμε και με αποδείξεις. Νατος ο ικανός καφετεριάκιας http://www.youtube.com/watch?v=YiCHgOiLW9s -----> σούζα για επίδειξη και οχι σούζα για να γουστάρω
Οι ανίκανοι καφετεριάκιδες είναι αυτοι που θα σου πούν οτι πήγαν στην εθνική με 300 (σιγά τα αυγά) και νομίζουν οτι κ@υλωσες τη ζωή σου. Τεσπα αυτοι που υπερεκτιμούν της δυνατότητες τους επειδή η μηχανή τους έχει περισσότερα κιλά @@ και όχι οι ίδιοι. Τους ξέρετε.


υγ. Χωρίς πολυ βάση το βιντεάκι γιατι είναι σε πιστα.

ΑΑ και είναι ο Biaggi:rolleyes: :tooth:

spyrval
29/07/2013, 15:43
Οι δικυκλιστές από ανάγκη έχουν δικαίωμα να βρίσκονται στο δρόμο μαζί με τους ταρίφες, τις νταλίκες, τους δικυκλιστές από άποψη, τους αυτοκινητιστές με "Ν" στο πίσω τζάμι, τους ποδηλάτες και πολλούς άλλους. Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε. Εμένα με εκνευρίζουν αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν και δεν προσπαθούν να βελτιωθούν σε όποια "ομάδα" και να ανήκουν. Ο ταρίφας που πάει να με σκοτώσει γιατί "το ψωμί μου ρε φιλαράκι κλπ" (αυτός κι αν έχει εκατοντάδες χιλ χιλιόμετρα στο ενεργητικό του). Ο ποδηλάτης που περνάει αέρα το απέναντι κόκκινο. Ο χεράς με το RR που πάει με 200 στην Κηφισίας γιατί "το'χει" αλλά ξεχνάει ότι δεν είναι μόνος του στο δρόμο και πολλοί "δεν το'χουν". Ο δικυκλιστής από ανάγκη που μιλάει στο κινητό με την γκόμενα όπως όταν είχε το αμάξι και κάνει Sάκια μπροστά μου. Όλοι έχουν ένα κοινό μεταξύ τους: Γράφουν εμένα και όλους τους υπόλοιπους στα π@π@ρια τους. Και φυσικά είναι η πλειοψηφία.

GsDakar
29/07/2013, 16:31
το θεμα ειναι οτι λογω κρισης ,ξεθαβουν οτι παναρχαιο 'πραπρα' ειχανε στην αποθηκη-γκαραζ το ξεσκονισανε του βαλανε μπουζακια λαδακια φρενα (; ) και αμοληθηκανε στο δρομο,και αν τους ρωτησεις αν το εχουν το αθλημα μετα απο 100 χρονια που εχουν να το καβαλησουν σου απανταν,'έιναι σαν το ποδηλατο μωρε ποτε δεν το ξεχνας' και εκει βγαινει ο χαρος παγανια, α και για κρανος η παιρνουν το boeri το συλλεκτικο που το εχουν απο τοτε που επαιζε η ροδα τσαντα και κοπανα η παιρνουν κανα φτηνο ποδηλατου(το εχω δει και αυτο)....εγω πρωσοπικα πλεον προσεχω περισσοτερο τους αλλους παρα τον εαυτο μου μην κανω καμια μαλακια,ασε που δεν με παιρνει να την κανω οποτε τις εχω κοψει.Τωρα για αυτους που το εχουν το σπορ,να το κανουν αλλα σε καμια πιστα εκει ξεκαυλωνεις με ασφαλεια και δικια σου αλλα και των υπολοιπων,μαγκιες με παντοφλα, μαγιο, και τιραντακι ,δεν κανει ...ντροπη....

Ichigo
29/07/2013, 18:03
Όποιος θεωρεί ότι το "χει" να κινείται "φιλέρ" στην ΑΟ ας περάσει μια βόλτα κι από εδώ (https://www.youtube.com/results?search_query=russia+car+crash)να δει για πότε του κόβεται η μαγκιά... :bawl:

Bradipous
29/07/2013, 18:30
Όποιος θεωρεί ότι το "χει" να κινείται "φιλέρ" στην ΑΟ ας περάσει μια βόλτα κι από εδώ (https://www.youtube.com/results?search_query=russia+car+crash)να δει για πότε του κόβεται η μαγκιά... :bawl:

Πιστευω δεν υπαρχει χωρα με χειροτερους οδηγους και μεγαλυτερη αναλογια ατυχηματων.

Εκει δεν οδηγας μηχανη για κανεναν π@υστη λογο.

endopandou
29/07/2013, 19:01
Ελπίζω όταν πάψει κάποιος να "καταφέρνει να επιβιώνει" :rolleyes:

Full offence :lol:

πόσο μ' αρέσουν οι ευχές ρπμ... :tooth:

devil's animal
29/07/2013, 19:50
Ρε devil;s αν και το θέμα του θρέντ προφανώς είναι άλλο, αυτή η παραδοχή του "κουτακιας η νταλικιερης" δεν θα κουνηθεί από την θέση του για κανένα λόγο, όσο εσύ ετοιμάζεσαι να κάνεις το κομμάτι σου (δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις για λόγους ασφαλείας που σε μια δεδομένη στιγμή θα πρέπει να περάσεις σφήνα η κοντά για να αποφύγεις κάτι άλλο) απο πού προκύπτει???

απο πουθενα δεν προκυπτει, ο καθενας πραττει οπως επιθυμει στον δρομο και οπως πιστευει οτι θα επιβιωσει...
παντελως, ασχετη με το θεμα ερωτηση παντως...αφου αφορα την σωματικη ακεραιοτητα του μοτοσυκλετιστη που κανει την σφηνα..

spyrakos35
29/07/2013, 19:58
απο πουθενα δεν προκυπτει, ο καθενας πραττει οπως επιθυμει στον δρομο και οπως πιστευει οτι θα επιβιωσει...

ρε σταύρο....

έ λ ε ο ς

τι είπες τώρα?

μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο.... :cry:

devil's animal
29/07/2013, 20:02
Προβλέπει ε; :lol: Αυτό στηρίζεται στο αξίωμα ότι η ικανότητα για κόλπα με την μηχανή συνεπάγεται αυτόματα και τρομερή εξυπνάδα, διαύγεια και ενόραση;
Πόσο μάλλον όταν τα άτομα αυτά χρησιμοποιούν παιδικά επιχειρήματα όπως:


αυτο δεν στηριζεται σε κανενα τετοιο αξιωμα...οταν μαθεις να "βλεπεις παρακατω στον δρομο" (κατι σαν το "read between the lines"), τοτε μπορεις και να προβλεπεις και να αποφευγεις...
το οτι καποιος εχει αυτη την ικανοτητα και καποιος αλλος οχι, δεν σημαινει οτι ο 2ος μπορει και να λεει παιδικα τα επιχειρηματα του 1ου...ποσω δε μαλλον οταν μιλαει για κατ'εξακολουθηση τετοιου ειδους οδηγησης και συνεχιζει να επιβιωνει

Και παραδέχονται επίσης ότι:

Το οποίο μάλλον κάνει και την κωλοφαρδία ικανότητα έτσι;


αν εσυ οποτε σουταρεις 10 τριποντα, καθε φορα βαζεις πανω απο 7/10, τοτε δεν εισαι τυχερος...εισαι ικανοτατος τριποντακιας...
αν εσυ νομιζεις οτι το να πηγαινει καποιος "χωρις αυριο" καθε φορα που καβαλαει και να μην εχει τρακαρει ποτε, ειναι τυχη...I rest my case...:rolleyes:


Ελπίζω όταν πάψει κάποιος να "καταφέρνει να επιβιώνει" :rolleyes: να μην πάρει στον λαιμό του κάποιον που δεν φταίει.


γι'αυτο ειναι τα δικαστηρια...θα βρει εκει το δικιο του...

Full offence :lol:



οταν λοιπον, θα εχεις γερα επιχειρηματα μπορεις και να μου απαντησεις μεχρι τοτε ομως...:lipssealed:
full defence:lol:

devil's animal
29/07/2013, 20:02
ρε σταύρο....

έ λ ε ο ς

τι είπες τώρα?

μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο.... :cry:


ελα, Σπυρακο...καλους δρομους αγορινα μου...
δεν βγαζουμε ακρη...
:wave2:

Nostradamus
29/07/2013, 20:30
απο πουθενα δεν προκυπτει, ο καθενας πραττει οπως επιθυμει στον δρομο και οπως πιστευει οτι θα επιβιωσει...
παντελως, ασχετη με το θεμα ερωτηση παντως...αφου αφορα την σωματικη ακεραιοτητα του μοτοσυκλετιστη που κανει την σφηνα..

Ρε Σταύρο αν, "ο καθένας πράττει όπως επιθυμεί στον δρόμο" είναι αξίωμα τότε καταλαβαίνεις προφανώς ότι το θέμα αυτό πάει απευθείας στον γερό διάολο, όπως και κάθε θέμα τύπου "σε είδα" και κάθε κουτάκιας, νταλικίερης, ταρίφας, ποδήλάτης, παπάκιας, σκουτεράκιας, καγκουρας μηχανόβιος, πεζός κτλ κτλ που μπορεί να "πράττει όπως επιθυμεί".

devil's animal
29/07/2013, 20:44
Ρε Σταύρο αν, "ο καθένας πράττει όπως επιθυμεί στον δρόμο" είναι αξίωμα τότε καταλαβαίνεις προφανώς ότι το θέμα αυτό πάει απευθείας στον γερό διάολο, όπως και κάθε θέμα τύπου "σε είδα" και κάθε κουτάκιας, νταλικίερης, ταρίφας, ποδήλάτης, παπάκιας, σκουτεράκιας, καγκουρας μηχανόβιος, πεζός κτλ κτλ που μπορεί να "πράττει όπως επιθυμεί".

Aκη οταν λεω "παει οπως επιθυμει" προφανως αναφερομαι στο ηδη θιγμενο θεμα (οχι του thread), δλδ το φιλερ...
αν εγω θελω να προσπερασω στους 5 ποντους μια νταλικα, δεν μπορεις να μου πεις κατι...
αν καποιος αλλος θελει να εχει 1 μετρο για να προσπερασει, παλι δεν μπορεις να του πεις κατι...
απο την στιγμη που η διηθηση ή και η προσπεραση σε μονοδρομο ειναι παρανομες πραξεις, αρα ειμαστε και οι 2 παρανομοι, δεν μπορεις να πεις κατι...

αν ομως ο αλλος θελει 2 μετρα, τοτε προφανως και υπαρχει ζητημα διοτι τοσο χωρο δεν θα βρει πουθενα πλην εθνικης ή αττικης οδου...(για να επανελθουμε και στο θεμα του thread)
δλδ αν εισαι σε επρχιακο και εισαι πισω του και αυτος πισω απο μια νταλικα και δεν θελεις να τον περασεις απο πανω, και περιμενεις να περασει αυτος πρωτος σαν καλος εναρετος οδηγος που εισαι, τον ηπιες...
αν εισαι στην Ασκληπιου π.χ. και ειναι μπροστα σου και μπροστα του ενα βανακι ενω αριστερα και δεξια εχει παρκαρισμενα θα σε παει καροτσακι μεχρι την Λ. Αλεξανδρας...


αρα λοιπον, δεν εννοουσα οτι "γενικα παει οπως επιθυμει"...αλλα ειδικοτερα σε σχεση με το φιλερ και την αποσταση...
λυπαμαι που δεν εγινα κατανοητος απο την αρχη γιατι και ο Σπυρακος δεν το καταλαβε και το παρεξηγησα...
:wave2:

Pan (dvs)
29/07/2013, 20:49
Πειτε και γραψτε οτι θελετε ,μην ξεχνατε ομως την ουσια:
"παντα ορθιοι":beer:

Joyrider
29/07/2013, 20:52
Ρε ντέβιλς ανάθεμα και αν κατάλαβες κάτι από αυτά που είπα.

Πρώτον δεν είπα ότι δεν γίνεται να προβλέψεις καταστάσεις. Πολλοί το κάνουμε αυτό. Απλώς όταν κάποιος είναι ικανός ζογκλέρ δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι και ικανός αποκρυπτογραφητής δρόμου. Άρα θα το φάει το κεφάλι του κάποια στιγμή.

Δεύτερον το "δεν προλαβαίνω κάποιες φορές να κόψω" δεν είναι και πολύ ανακουφιστικό όταν προσπαθείς να μας πείσεις ότι το έχεις, δεν νομίζεις; :lol: Και δεν είναι τριποντάκια γιατί στον δρόμο ποτέ δεν παίζεις μόνος, οι παράμετροι είναι πολλές. Κάποια στιγμή το δεν πρόλαβα να κόψω μπορεί να συνδυαστεί και με το δεν πρόλαβα να χωρέσω...

Τρίτον στα αρχίδια μου το δικαστήριο αν είμαι νεκρός εξαιτίας ενός ηλίθιου. Το θέμα είναι να μην χτυπήσω καν όχι να τιμωρηθεί ο υπαίτιος.(λογική στρατού τελείως όμως :rolleyes: ).

Τέλος (και αυτό πάει και προς τον εντοπαντου) δεν ευχήθηκα ούτε τον δικό σου ούτε κανενός τον θάνατο εννοείται. Όποιος όμως παίζει στην κόψη του ξυραφιού, κάποια στιγμή μπορεί και να κοπεί.. Εκτός άμα το' χει φυσικά..:look:

Nostradamus
29/07/2013, 20:55
Aκη οταν λεω "παει οπως επιθυμει" προφανως αναφερομαι στο ηδη θιγμενο θεμα (οχι του thread), δλδ το φιλερ...
αν εγω θελω να προσπερασω στους 5 ποντους μια νταλικα, δεν μπορεις να μου πεις κατι...
αν καποιος αλλος θελει να εχει 1 μετρο για να προσπερασει, παλι δεν μπορεις να του πεις κατι...
απο την στιγμη που η διηθηση ή και η προσπεραση σε μονοδρομο ειναι παρανομες πραξεις, αρα ειμαστε και οι 2 παρανομοι, δεν μπορεις να πεις κατι...

αν ομως ο αλλος θελει 2 μετρα, τοτε προφανως και υπαρχει ζητημα διοτι τοσο χωρο δεν θα βρει πουθενα πλην εθνικης ή αττικης οδου...(για να επανελθουμε και στο θεμα του thread)
δλδ αν εισαι σε επρχιακο και εισαι πισω του και αυτος πισω απο μια νταλικα και δεν θελεις να τον περασεις απο πανω, και περιμενεις να περασει αυτος πρωτος σαν καλος εναρετος οδηγος που εισαι, τον ηπιες...
αν εισαι στην Ασκληπιου π.χ. και ειναι μπροστα σου και μπροστα του ενα βανακι ενω αριστερα και δεξια εχει παρκαρισμενα θα σε παει καροτσακι μεχρι την Λ. Αλεξανδρας...


αρα λοιπον, δεν εννοουσα οτι "γενικα παει οπως επιθυμει"...αλλα ειδικοτερα σε σχεση με το φιλερ και την αποσταση...
λυπαμαι που δεν εγινα κατανοητος απο την αρχη γιατι και ο Σπυρακος δεν το καταλαβε και το παρεξηγησα...
:wave2:

Γραπτός λόγος μαν.

Τώρα κατάλαβα τι λες και σε αυτο έχεις απόλυτο δίκιο.. :beer::beer:

devil's animal
29/07/2013, 21:08
Δεύτερον το "δεν προλαβαίνω κάποιες φορές να κόψω" δεν είναι και πολύ ανακουφιστικό όταν προσπαθείς να μας πείσεις ότι το έχεις, δεν νομίζεις; :lol: Και δεν είναι τριποντάκια γιατί στον δρόμο ποτέ δεν παίζεις μόνος, οι παράμετροι είναι πολλές. Κάποια στιγμή το δεν πρόλαβα να κόψω μπορεί να συνδυαστεί και με το δεν πρόλαβα να χωρέσω...


θα απαντησω μονο σ'αυτο γιατι πανω κατω στα αλλα συμφωνουμε....

1ον δεν προσπαθω να πεισω κανεναν οτι "το εχω" ή οτι "δεν το εχω"...
αν πηγαινεις ομως γρηγορα και εχεις προγραμματισει μια ασφαλη διηθηση απο ενα ταριφα και εναν παππου με garelli και ξαφνικα ο ταριφ-boy που ειναι στην μεσαια πατησει φρενα γιατι ειδε στα 20μετρα πιο κατω πελατη και θελει να τον παρει, τοτε σαφεστατα και δεν προλαβαινω να κοψω ενω ερχομαι απο πισω με καμια 90αρα...
θα ανοιξω και αλλο, θα περασω τον ταριφα φιλερ και τον παππου με το garelli θα τον κανω ανεμιστηρακι...:lol:
και ολα αυτα στην Ακαδημιας...
:tooth::tooth:

teo_g7
29/07/2013, 21:42
Το θέμα είναι οτι άκρη δε βγάζουμε.Απο τη μία έχουμε τους ικανούς,αλλά επικίνδυνους επειδή πάνε τάπα και από την άλλη έχουμε τους ανίκανους επισης επικινδυνους για πολλους λόγους.Αυτό που δεν έχουμε είναι οδηγική παιδεία και σεβασμό ο ένας προς τον άλλο.Εγω πάντως αν ήταν επιβεβλημένο να διαλέξω θα διάλεγα τους ικανούς,κι ας είναι επικίνδυνοι.Κι οπως έγραφε κι ο Καββαθάς σε ένα εντιτοριαλ "Προτιμώ κάποιος να ξέρει και να πηγαίνει τέζα,γιατι ξέρει το οχημά του και τις αντιδράσεις του παρά να μην παίρνει χαμπάρι και να πηγαίνει με 120 για τόσο είναι το όριο"

ΥΓ.Μην πεταχτείτε μερικοι έξυπνοι να πείτε οτι ο ¨γληγορος" μπορεί να ελέγξει το όχημα του αλλά όχι και τις αντιδράσεις των άλλων,εχω να πω οτι σιγουρα μπορει καλυτερα απο καποιον που δεν έχει ιδέα :p

MG-KTiNoS
29/07/2013, 23:09
όχι δεν τα λες καλά έχουμε μόνο ανίκανους που νομίζουν ότι είναι ικανοί.

όσο για τα φίλερ φίλε ντέβιλ για μένα είναι θέμα κωλοφαρδίας.
Αν δε πέσει σε καμία λακούβα η νταλίκα κι έρθει λίγο πιο δω, αν δεν έχει φαγούρα ο οδηγός στα @@ του και εκεί που τα ξύνει σε πάρει από κάτω, αν δε κάνει φίλερ από απέναντι ένας άλλος γλήγορος και γλιστερός σαν κι εσένα κλπ κλπ
Κοντολογίς εγώ δεν συμφώνησα να κάνω τη κορίνα στο δημόσιο δρόμο...
Άρα?
Μέχρι όσο σας παίρνει γιατί σύντομα η εθνική θα γεμίσει κάμερες και θα γ... όλοι.
Και κάτι ακόμα...
Όλοι όσοι τσακίστηκαν, ήταν όλοι, μα όλοι μεγάλα τιμόνια...

ΜΑ ΟΛΟΙ, ΟΛΟΙ !!!


yg
και το γαμήσι έχει τη χάρη του...
:D

spyrval
30/07/2013, 08:24
Αν δε πέσει σε καμία λακούβα η νταλίκα κι έρθει λίγο πιο δω, αν δεν έχει φαγούρα ο οδηγός στα @@ του και εκεί που τα ξύνει σε πάρει από κάτω, αν δε κάνει φίλερ από απέναντι ένας άλλος γλήγορος και γλιστερός σαν κι εσένα κλπ κλπ
Κοντολογίς εγώ δεν συμφώνησα να κάνω τη κορίνα στο δημόσιο δρόμο...

:D

Τόσο απλά και όμως τόσο δύσκολο να το σκεφτούν πολλοί...

McGyver
30/07/2013, 08:35
μια ασφαλη διηθηση απο ενα ταριφα και εναν παππου με garelli

Τέτοιο πράγμα απλά δεν υπάρχει.

devil's animal
30/07/2013, 10:35
Τέτοιο πράγμα απλά δεν υπάρχει.

δλδ τι ειναι το μη ασφαλες? η διηθηση μονη της ή η διηθηση λογω ταριφα?

zephyr1
30/07/2013, 10:57
δλδ τι ειναι το μη ασφαλες? η διηθηση μονη της ή η διηθηση λογω ταριφα?

To γκαρελι.:lol:

devil's animal
30/07/2013, 11:05
To γκαρελι.:lol:

καλα, βαλε cub 50 εσυ στην εξισωση...δεν θα τα χαλασουμε εκει...48χλμ/ωρα...52χλμ/ωρα..ποτεϊτο...ποτατο...
:lol::lol:

endopandou
30/07/2013, 13:27
όταν ο διαβολακος λέει για φιλερ δεν εννοεί παντού και παντα και με οποίο κοστος και δεν ξέρω τι άλλο σκευτεται ο καθένας.
Επισης παρότι αρκετοί προφανώς δεν έχουν ιδέα για τον τροπο οδήγησης που λέει ο ντεβιλ, είναι σίγουροι για την άποψη τους...
τεσπα το θέμα του θρεντ είναι άλλο αστε τον κάθε παλαβό να παιζει τη ζωή του με τα φιλερια( γιατί τους αλλους απλα τους τρομάζει) και πιάστε την ουσία που είναι η δολοφονική κινηση στις πολεις με 50 και 80 χλμ

SONone
30/07/2013, 19:15
η οδήγηση μηχανής ειναι σαν την συμπεριφορά μας "κρίνετε απο τους άλλους"
οταν οδηγούμε το κάνουμε βάση της συγκεκριμενης στιγμής ,ανοιγεις το γκάζι , περνάς φιλερ (χαχαχα τωρα που το εμαθα θα το λεω) ανάλογα με αυτο που έκρινες σε εκινη τη φαση, πολλές φορες δεν εχετε πιάσει τον εαυτο σας να ανοιγει σαν δαιμονισμενος να κάνει προσπεράσεις στο τσακ και μετα απο 50 μετρα φρένα δεξιά και κυριλέ????

ο δρόμος ειναι ευελιξία (κρίνεις- κανείς), είναι γνώση της μηχανής που οδηγεις , εξοικείωση ,εμπειρία (κιας γελάσετε αλλα αμα σε εχουν φαει μια φορα μετα πας πιο προσεκτικά) αλλα παντα με τον κίνδυνο του απίθανου (ο άσχετος που πεταγετε απο το στενο που 1000000 φορές εχεις περάσει απο εκει και δεν περνάει ποτε κανείς)
ο νόμος απο την αλλη ειναι τετράγωνος. οριο ταδε ,προσπέραση απο αριστερά , κτλπ κτλπ
επιλέγουμε ποσο παρανομούμε καθε φορα και ειναι εν γνώση μας.
ολοι εχουμε δίπλωμα , αρα γνωρίζουμε τον κοκ (δεν υπαρχει δικαιολογία εδω)

Argonautis46
31/07/2013, 04:58
Τόσες μερες προσπαθω να καταλάβω τι λέτε και δεν μπορω με τα φίλερ και τις διηθήσεις.
Τι είναι διήθηση?

blackbusa
31/07/2013, 05:03
Τόσες μερες προσπαθω να καταλάβω τι λέτε και δεν μπορω με τα φίλερ και τις διηθήσεις.
Τι είναι διήθηση?


diithisi einai na pernas anamesa apo ta aftokinita...epi to pleiston stamatimena i na pigenoun me xamili taxytita...
filer einai na se pernaei o malakas ksysta sou me polla xlm synithos...pou an ekeini tin stigmi kaneis ena klik pros tin poreia tou sas mazevoun me to koutalaki....

spyrakos35
31/07/2013, 06:12
diithisi einai na pernas anamesa apo ta aftokinita...epi to pleiston stamatimena i na pigenoun me xamili taxytita...
filer einai na se pernaei o malakas ksysta sou me polla xlm synithos...pou an ekeini tin stigmi kaneis ena klik pros tin poreia tou sas mazevoun me to koutalaki....

καλά τα λες....:rolleyes:

irinia
31/07/2013, 06:31
ΜΑΓΚΙΑ ΚΛΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑΛΛΗΡΟ..............




Ό δρόμος είναι γιά όλους,καλούς κουλούς κ.λ.π....
Έκείνο πού τελείωσε στίς μέρες μας είναι τό ήθος...!!
Γεμίσαμε κωλόπαιδα,ή άξία τής ζωής τού διπλανού μας
πάει περίπατο..!!
Τά ύπόλοιπα, γιά παππούδες,άσχετους καί άστέρια πού σουζάρουν
είναι γιά νάχουμε νά λέμε.
Πάντα ύπήρχαν κάγκουρες καί μάλιστα παλιά πολλοί περισσότεροι,
μιά καί σήμερα έχουμε γεμίσει μέ μπάτσους πού καβαλάνε μηχανές.
Οί δρόμοι άνήκουν σέ όλους,καί είμαστε ύποχρεωμένοι νά ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ
καί αύτούς πού δέν τό έχουν...!!
Καί κάτι τελευταίο,.............
νά ξέρετε ότι ό χάρος δέν παίρνει τούς πιό άσχετους άλλά τούς πιό άτυχους...!!
Είχα μιά παρέα άπό άνθρώπους πού έκαναν άπίθανα πράμματα μέ μοτό.
Όλοι έγιναν άγγελούδια πολύ νωρίς..........έγώ είμαι ό τελευταίος όχι όμως
έπειδή είμαι ό καλύτερος άλλά διότι ύπήρξα ό πιό
ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ...!!
Προσέξτε τί λέτε λοιπόν ,καί τί γράφετε.
Άλλιώς νά μάς λέτε τά άστέρια πότε βγαίνετε στό δρόμο,νά κόβουμε τήν κυκλοφορία,
ένα κάτι σάν όταν περνάνε οί ύπουργοί

spyrakos35
31/07/2013, 08:44
για να δούμε τώρα..... :a014:

alex14
31/07/2013, 12:01
Terens, δεν ειναι ολα θεμα τυχης.
Εαν το ζοριζεις πολυ καποια στιγμη η τυχη θα σε εγκαταλειψει

faraway
31/07/2013, 12:04
Και να μην το ζορίσεις πολύ η τύχη μπορεί να σε εγκαταλείψει . ;)

Καμιά 20αριά μέρες σε κανά νοσοκομείο , 2-3 χειρουργεία και απέραντος πόνος , είναι ικανός να αναθεωρήσει πολλές απόψεις . :sick:

Pan (dvs)
31/07/2013, 14:06
Terens, δεν ειναι ολα θεμα τυχης.
Εαν το ζοριζεις πολυ καποια στιγμη η τυχη θα σε εγκαταλειψει


Πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση, μια φορά σπάει!

boussias
31/07/2013, 15:15
Διαφωνώ με όλους... και με εμένα..
Τίποτε απο αυτά δεν είναι στις 10 εντολές του Μηχανόβιου... :lol:

Ιδού.. --> http://www.youtube.com/watch?v=IkQSaRfC2qc#at=339

endopandou
31/07/2013, 15:34
Μιλάτε για ακραία οδήγηση, μιλάτε για φιλέρ και λέτε πως το πρώτο απαραίτητο στοιχείο είναι η τύχη; :tooth: :a46:
Καλύτερα να μην επιδοθείτε ποτέ στο άθλημα παίδες για είναι επικίνδυνα πράματα τούτα :nono:
Για να πάρετε μια ιδέα, το να περνάς ανάμεσα στα αυτοκίνητα της αριστερής και το διάζωμα είναι το πιο ασφαλές σημείο γιατί ο αυτοκινητάς δεν θα κλείσει ποτέ προς το διάζωμα, αντίθετα με το φιλέρ ανάμεσα στην αριστερή και τη μεσαία όπου είναι ότι πιο επικίνδυνο. Δεν το συνεχίζω απλά θέλω να σας ξαναπω πως όσων δεν το ξέρουν το θέμα, η γνώμη δεν έχει και τόση ισχύ... Το ότι είναι λάθος τρόπος κίνησης ναι το ξαναλέμε πως είναι.

Για το άλλο με τους δολοφόνους που κινούνται με 80 στις πόλεις δεν είδα κάνα σχολιάκι :D Δεν έχετε άποψη για αυτό ή απλά καίει το θέμα; :gargara:
Για να φτάσεις φίλε μου να κριτικάρεις τους κυριολεκτικά ελάχιστους που φιλεριάζουν στις αττικές οδούς θα πρέπει πρώτα να έχεις αναλύσει το θέμα δολοφονία στις πόλεις που διαδραματίζεται καθημερινά και μας αφορά όλους :wave2:
οκ; νισάφι πια με τους καθωσπρεπισμούς και τους αφορισμούς :evil:

pipe_smoker
31/07/2013, 15:51
Για να πάρετε μια ιδέα, το να περνάς ανάμεσα στα αυτοκίνητα της αριστερής και το διάζωμα είναι το πιο ασφαλές σημείο γιατί ο αυτοκινητάς δεν θα κλείσει ποτέ προς το διάζωμα...

Αν σε έχει δει, όχι δε θα (σε) κλείσει. Και το λογικό είναι είτε ότι θα κάτσει ακίνητος και θα σε αφήσει να περάσεις όπως έχεις υπολογίσει, είτε ότι θα κάνει δεξιά. Αριστερά όντως δύσκολο.

Κατά τα άλλα (αν δε σε έχει δει δηλαδή) μην είσαι και τόσο σίγουρος.
Πολλοί αυτοκινητάδες δεν έχουν την υπομονή να περιμένουν να αλλάξει εντελώς λωρίδα ο μπροστινός τους που τους πάει καρότσα στην αριστερή, με αποτέλεσμα αμέσως μόλις ανάψει φλάς και κόψει λίγο δεξιά και δουν ότι τους παίρνει, κόβουν ακόμα πιο αριστερά και τον περνάνε εκείνοι φίλερ ξύνοντας καθρέφτη στο διάζωμα.
Εκείνη τη στιγμή δε νομίζω ότι θα ήθελες να βρίσκεσαι αριστερότερα της αριστερής λωρίδας.




Για το άλλο με τους δολοφόνους που κινούνται με 80 στις πόλεις δεν είδα κάνα σχολιάκι :D Δεν έχετε άποψη για αυτό ή απλά καίει το θέμα; :gargara:


Όταν λες στις πόλεις τί εννοείς?
Το με πόσα πρέπει να κινηθεί κάποιος στη Βουλιαγμένης ή στην Παραλιακή ή στην Αμφιθέας?

Για εξήγησέ το λίγο αν θες και ευχάριστως να σχολιάσω(/ουμε).

SHOOTER045
31/07/2013, 15:59
καποτε σε ενα αλλο φορουμ εγραψαν<δεν φταινε τα μπαρομετρα,φταινε τα πιεσομετρα>
συμφωνω οι παππουδες και οι μπαρμπαδες και οι χαζο μπιμπο με το κινητο στο χερι,οι εξυπνοι που τρωνε στοπ και κοκκινα σαν στραγαλια και γενικα οι κουλοι ειναι στην ιδια συνομοταξια,το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε για να προστατευθουμε,η διηθηση σαν μεσο προωθησης για καλυτερη σειρα εκκινησης στις πολεις ειναι κατι το συνηθες που γινεται εχοντας το γνωθι σ αυτον
το φιλεριασμα ειναι αλλη κατασταση ιδιαιτερα επικινδυνη καθως ειναι πολυ μεγαλυτερες οι ταχυτητες
ενδεικτικα πριν λιγες μερες μετεεφερα με το κουτι-subaru-την γιαγια της γυναικας μου 97 ετων παρακαλω!!!!
2 θειες της και την ιδια στην εθνικη απο αχιλειο πτελεου βολου,στο Γ.Ν.Ν λαρισσας
καποια στιγμη εγω κινουμαι στην δεξια με 120 σταθερα,εχουμε μπροστα μας την μεγαλη ευθεια-κατηφορικη προς αλμυρο,δεξια μου ενα punto που τον εφτανα με γεωμετρικη προοδο αρα πηγαινε αρκετα κατω απο 120
ξαφνικα βλεπω στους καρεφτες μια λαμψη και πριν προλαβω να πω οτιδηποτε και ενω εχω σχεδον φτασει και ειμαι στα ισα με το punto
με ενα ελαφρυ ζιγκ ζαγκ μας περναει φιλερ και να εξαφανιζεται σε χρονο dt
ηταν ενα Κ εξατμισομενο μαυρο ανευ στοιχειων
οι θειες και η γυναικα μου χεστηκαν,η γιαγια ουτε το ακουσε εγω ελεγα τι μαλακας
σφαλμα 1ο η κουλη με το punto που πηγαινε με το δαχτυλο στον κ@@ο με 90-100
σφαλμα 2ο ο τυπας με το Κ που πηαγινε με την ταυτοτητα στο στομα νομιζοντας οτι τρεχει στο isle of man
στιγμιαια για να τον διευκολυνω σκεφτηκα να κοψω για να τον διευκολυνω,αλλα το ακυρωσα μηπως δει το στοπ και κανει ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΑ
ετσι τραβηχτηκα τεεεεεεερμα δεξια για να κανω χωρο στον wanna be gp rider :moutza:καραγκιοζη

endopandou
31/07/2013, 16:05
Κατά τα άλλα (αν δε σε έχει δει δηλαδή) μην είσαι και τόσο σίγουρος.

ποιος λές να μπορεί να είναι περισσότερο σίγουρος; κάποιος που δεν το έχει κάνει ποτέ ή κάποιος που το έχει κάνει;


Πολλοί αυτοκινητάδες δεν έχουν την υπομονή να περιμένουν να αλλάξει εντελώς λωρίδα ο μπροστινός τους που τους πάει καρότσα στην αριστερή, με αποτέλεσμα αμέσως μόλις ανάψει φλάς και κόψει λίγο δεξιά και δουν ότι τους παίρνει, κόβουν ακόμα πιο αριστερά και τον περνάνε εκείνοι φίλερ ξύνοντας καθρέφτη στο διάζωμα.
Εκείνη τη στιγμή δε νομίζω ότι θα ήθελες να βρίσκεσαι αριστερότερα της αριστερής λωρίδας.
εκείνη τη (σπανιότατη αλλά όντως υπαρκτή) στιγμή απλά έχεις φροντίσει απο πριν να μην είσαι εκεί. Θέλει εμπειρία για να αποκωδικοποιήσεις σωστά την κάθε κατάσταση


Το με πόσα πρέπει να κινηθεί κάποιος στη Βουλιαγμένης ή στην Παραλιακή ή στην Αμφιθέας?
με όσα λέει ο κοκ αλλά οι πόλεις δεν είναι οι κεντρικές αρτηρίες μόνο. Κατα κύριο λόγο είναι οι υπόλοιποι δρόμοι.

(δεν μπορώ να το συνεχίσω πολύ απο εδώ που γράφω πάιπ sorry)

SHOOTER045
31/07/2013, 16:31
ναι θελει εμπειρια
να εχεις παιξει στο champions league της :a31::a31::a31:
και να αποκωδικοποιεις ποτε θα εκσπερματωσει ο μπροστινος με το κουτι η το διτροχο
και να προλαβεις να τελειωσεις εσυ
δεν υπαρχει εμπειρια σε αυτες τις περιπτωσεις οταν εχεις να κανεις με ανθρωπινο παραγοντα
δεν ξερεις πως θα αντιδρασει-το 2007 κινουμενος με την κουμπινα με 200+ προς πλαταμωνα δικαβαλος εντοπιζω μαυρο κουτι μπροστα μου,τον φαναριαζω τραβιεται δεξια,και την ωρα που ειμαστε διπλα διπλα ειδα ενα αντικειμενο σεβαστου μεγεθους στο ρευμα του,τερμα δεξια ειχε φορτηγο και αυτος αντι να φρεναρει το εριξε αριστερα κατα πανω μου,τα καγκελα της κουμπινας σχεδον εξυσαν το διαζωμα το σκατο οχι απλα στην καλτσα ξεχειλισε την ασφαλτο,δεν ειναι απιθανο να συμβει κατι τετοιο σε φιλερ καταστασεις με τραγικα αποτελεσματα οκ εκτος αν δεν σε νοιαζει
γιατι οπως λενε και οι φιλοι κρητικοι
<απ την ζωη στον θανατο ειναι ενα μονοπατι και απο τον κ@@ο στο μ@@νι δυο δαχτυλα και κατι...>:p

Pan (dvs)
31/07/2013, 17:12
Η αληθεια ειναι οτι οσο περισσοτερο ειμαστε στο δρομο τοσο πιο ευκολα προβλεπουμε καταστασεις.

SHOOTER045
31/07/2013, 17:20
αρκετα πραγματα αντιμετωπιζουμε καθημερινα βαση ποσοστων,αν ειναι στο χερι μας στο δεξι μαλιστα ας αφησουμε καποια που μπορουμε απ εξω,για να μην γινουμε και εμεις οι ιδιοι δεικτες και αρθμοι ποσοστων

BLiTzER
31/07/2013, 17:37
Στους δρόμους κυκλοφορούν οι πάντες. Πιλότοι, κουλοί, γιαγιάδες, πιτσιρικάδες, γυναίκες, οτιδήποτε. Όταν οδηγείς και μοιράζεσαι το δίκτυο με πραγματικά κάθε λογής χρήστη, ΠΡΕΠΕΙ να είσαι προετοιμασμένος ανά πάσα στιγμή για τα πάντα. Για το δικό σου καλό. ΝΑΙ, το φίλερ είναι σκέτη καθυστέρηση, ΟΣΟ καλός και να είσαι (γιατί δεν ξέρεις πόσο καλός είναι ο άλλος), ΑΛΛΑ συμβαίνει. Και το να τρομάξεις είναι αδικαιολόγητο. Μάθετε να περιμέντε κυριολεκτικά τα πάντα. Ξαναλέω, για το δικό σας καλό. Πάντα θεωρούσα ηλίθιο το "τρόμαξα επειδή ήρθαμε πολύ κοντά και έκανα την τάδε μαλακία".

Επίσης καταλαβαίνετε ότι το να σας ενοχλεί κάποιος που κινείται (και προσπερνάει) με 200-300-400, ΧΩΡΙΣ να σας εμποδίζει με οποιονδήποτε τρόπο (όχι, το "τρόμαξα" δε μετράει, το αναλύσαμε παραπάνω) και εφόσον εσείς κινείστε νόμιμα στη λωρίδα σας, είναι αγνός κομπλεξισμός, ε?!

Nostradamus
31/07/2013, 17:57
Στους δρόμους κυκλοφορούν οι πάντες. Πιλότοι, κουλοί, γιαγιάδες, πιτσιρικάδες, γυναίκες, οτιδήποτε. Όταν οδηγείς και μοιράζεσαι το δίκτυο με πραγματικά κάθε λογής χρήστη, ΠΡΕΠΕΙ να είσαι προετοιμασμένος ανά πάσα στιγμή για τα πάντα. Για το δικό σου καλό. ΝΑΙ, το φίλερ είναι σκέτη καθυστέρηση, ΟΣΟ καλός και να είσαι (γιατί δεν ξέρεις πόσο καλός είναι ο άλλος), ΑΛΛΑ συμβαίνει. Και το να τρομάξεις είναι αδικαιολόγητο. Μάθετε να περιμέντε κυριολεκτικά τα πάντα. Ξαναλέω, για το δικό σας καλό. Πάντα θεωρούσα ηλίθιο το "τρόμαξα επειδή ήρθαμε πολύ κοντά και έκανα την τάδε μαλακία".

Επίσης καταλαβαίνετε ότι το να σας ενοχλεί κάποιος που κινείται (και προσπερνάει) με 200-300-400, ΧΩΡΙΣ να σας εμποδίζει με οποιονδήποτε τρόπο (όχι, το "τρόμαξα" δε μετράει, το αναλύσαμε παραπάνω) και εφόσον εσείς κινείστε νόμιμα στη λωρίδα σας, είναι αγνός κομπλεξισμός, ε?!

Επειδή όμως δεν γεννήθηκε κανείς με ένα τιμόνι, και στο δρόμο όλοι μάθαμε με τον καλό η τον άσχημο τρόπο, σαφώς και υπάρχει κόσμος που τρομάζει. Υπάρχουν και κατηγορίες ανθρώπων που τώρα μαθαίνουν και δεν είναι υποχρεωμένοι να αποτελούν παιχνίδι κανενός. Αντίστοιχα και μεγαλύτερες ηλικίες (δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που είναι πέρα από κάποια ασφαλή όρια) των οποίων οι "αντιδράσεις" έχουν φθίνει σε σχέση με τους νεότερους.
Αν βάλουμε και την παραδοχή ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα οι άνθρωποι είναι γενικά περισσότερο εξοικειωμένοι με μεγαλύτερο όγκο κίνησης σε αντίθεση με την επαρχία που γενικά είναι περισσότερο χαλαροί, τότε πραγματικά ακόμη και κάτι δοκιμασμένο 100 φορές δεν σημαίνει ότι θα είναι το ίδιο και την 101η.

sapila racing
31/07/2013, 18:05
Επίσης καταλαβαίνετε ότι το να σας ενοχλεί κάποιος που κινείται (και προσπερνάει) με 200-300-400, ΧΩΡΙΣ να σας εμποδίζει με οποιονδήποτε τρόπο (όχι, το "τρόμαξα" δε μετράει, το αναλύσαμε παραπάνω) και εφόσον εσείς κινείστε νόμιμα στη λωρίδα σας, είναι αγνός κομπλεξισμός, ε?!

Επειδή όπως λες κι εσυ στους δρόμους κυκλοφορούν οι πάντες, αυτα που σου παρέθεσα απο το ποστ σου είξαι εντελώς άκυρα.

Να παει με όσα θέλει, αλλά στην δική του λωρίδα. Αυτα τα φιλλερ και λοιπες παπαριές μπορούν να στοιχίσουν ζωές για να παει καποιος 2 λεπτα πιο γρήγορα στον προορισμό του κανοντας τον μάγκα.
Αν περνάει τόσο κοντά με +150 πολύ εύκολα μπορεί καποιος να τρομάξει, να κανει τιμονιά απο την αλλη και να γίνει ατύχημα για το οποίο στην ουσία φταίει ο 'φιλλερ'.
Εγώ δεν θα τρομάξω κι ίσως και να του το ανταποδώσω και με χειρότερο τρόπο, αλλά ενας ηλικιωμένος εύκολα θα κανει την τιμονιά.
Μην γραφουμε οτι θέλουμε λοιπόν.

BLiTzER
31/07/2013, 18:11
Δύο παράγραφοι. Στη μία σχολιάζω το φίλερ, στην άλλη την ταχύτητα. Δύο διαφορετικά πράγματα. Μην τα συγχέεις.

sapila racing
31/07/2013, 18:16
Δύο παράγραφοι. Στη μία σχολιάζω το φίλερ, στην άλλη την ταχύτητα. Δύο διαφορετικά πράγματα. Μην τα συγχέεις.

Eσυ τα συγχέεις αφού γράφεις '(όχι, το "τρόμαξα" δε μετράει, το αναλύσαμε παραπάνω)'.

Μετράει και παραμετράει.

Pan (dvs)
31/07/2013, 18:19
Ναι ρε παιδια.Κανα δυο φορες με σαλταρανε.Θα μπορουσα να την κανω την στραβη.Τι λετε τωρα,ειναι δυνατον να περασει πυραυλος διπλα σου και εσυ να κανεις γιογκα?
Οτι και να λενε οι υπερμαχοι του φιλερ ,εγω δεν μπορω να το ασπαστω.
Η ζωη μας ουτως η αλλως κρεμετε απο μια κλωστη,δεν γινεται να με πυσει κανεις οτι αυτο ειναι κατι φυσιολογικο.Αμα την τραβας τη ρημαδα την κλωστη καποια στιγμη θα κοπει.Το πιθανοτερο ειναι να παρεις και αλλους στο λαιμο σου.
Δεν γινεται να υποστηριζουμε απο τη μια την ακραια οδηγηση και απο την αλλη να κατηγορουμε τον πιτσιρικα που δεν εχει διπλωμα.Οποιος ειναι οδηγαρα (εγω δεν ειμαι)ας παει στις πιστες να κανει οτι θελει να του βγαλω το καπελο.

BLiTzER
31/07/2013, 18:23
Eσυ τα συγχέεις αφού γράφεις '(όχι, το "τρόμαξα" δε μετράει, το αναλύσαμε παραπάνω)'.

Μετράει και παραμετράει.

Βαριέμαι ειλικρινά να αναλύω κάτι προφανές, αλλά η πρώτη παράγραφός μου ήταν απλά μια φιλική συμβουλή, αν θες. Καλύτερα να μάθεις να μην τρομάζεις (όχι εσύ, γενικά), παρά να κλαις κάθε φορά που σου κάνουν μια μαλακία στο δρόμο, γιατί αυτό δε θα σταματήσει ποτέ. Είναι κάτι που έχω μάθει εγώ από την ελάχιστη εμπειρία μου στους δρόμους. Όποιος θέλει, το ακούει.

Επίσης παραδέχτηκα ότι το φίλερ είναι παντελώς χαζό. Υπερασπίστηκα μόνο τη "σβελτάδα". Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

EDIT: Λίγα χρόνια πριν, Επίδαυρος, δεξιά ελαφρώς κλειστή στροφή σε μερικά μέτρα, πηγαίνω χαλαρά, ακούγοντας κάποιο 4κύλινδρο να με πλησιάζει. Ελαττώνω ταχύτητα για να τον αφήσω να περάσει, εφόσον ήταν σίγουρα πιο σβέλτος, κρατιέμαι στο εσωτερικό της στροφής για να του δώσω χώρο και ταυτόχρονα γυρνάω κεφάλι από αριστερά για να δω ποιος/τι/πως/κτλ (δεν έχω καθρέφτες). Με το που γυρνάω το κεφάλι μου, με περνάει από ΔΕΞΙΑ, 3 πόντους από μένα και άλλους 3 από το χαντάκι. Ο τύπος σίγουρα ήταν καλός και ήξερε πολύ καλά τι έκανε, αλλά παραμένει χαζό, γιατί θα μπορούσα να αντιδράσω με οποιονδήποτε ηλίθιο τρόπο και να γίνουμε και οι 2. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, έμαθα πρώτα να περιμένω τα πάντα εγώ, για τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ασφάλεια και μετά να κατηγορώ τον κάθε γρήγορο ή μη, το οποίο δε βοηθάει κανέναν αν γίνει η μαλακία.

irinia
31/07/2013, 19:21
Terens, δεν ειναι ολα θεμα τυχης.
Εαν το ζοριζεις πολυ καποια στιγμη η τυχη θα σε εγκαταλειψει



ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ...........


Άπλά είπα ότι μάλλον είμαι τυχερός,τώρα μέχρι πότε..??
Μπορεί νά πάω άπό προστάτη ποιός ξέρει..!!

blackbusa
31/07/2013, 20:25
EDIT: Λίγα χρόνια πριν, Επίδαυρος, δεξιά ελαφρώς κλειστή στροφή σε μερικά μέτρα, πηγαίνω χαλαρά, ακούγοντας κάποιο 4κύλινδρο να με πλησιάζει. Ελαττώνω ταχύτητα για να τον αφήσω να περάσει, εφόσον ήταν σίγουρα πιο σβέλτος, κρατιέμαι στο εσωτερικό της στροφής για να του δώσω χώρο και ταυτόχρονα γυρνάω κεφάλι από αριστερά για να δω ποιος/τι/πως/κτλ (δεν έχω καθρέφτες). Με το που γυρνάω το κεφάλι μου, με περνάει από ΔΕΞΙΑ, 3 πόντους από μένα και άλλους 3 από το χαντάκι. Ο τύπος σίγουρα ήταν καλός και ήξερε πολύ καλά τι έκανε, αλλά παραμένει χαζό, γιατί θα μπορούσα να αντιδράσω με οποιονδήποτε ηλίθιο τρόπο και να γίνουμε και οι 2. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, έμαθα πρώτα να περιμένω τα πάντα εγώ, για τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ασφάλεια και μετά να κατηγορώ τον κάθε γρήγορο ή μη, το οποίο δε βοηθάει κανέναν αν γίνει η μαλακία.

ti sxesi exei ayto pou perigrafeis me to filler?ok se perase ksysta alla an katalava kala ton perimenes...kammia sxesi me ayto pou perigrafoume...

a nai...kapoios eipe gia prosperasi apo aristera metaksy barieras kai aytokinitou....makari na min tyxei ekeini tin stigmi na milaei se kana tilefwno giati klafta xaralabe...

KAWAMANRIDER
31/07/2013, 21:18
Βαριέμαι ειλικρινά να αναλύω κάτι προφανές, αλλά η πρώτη παράγραφός μου ήταν απλά μια φιλική συμβουλή, αν θες. Καλύτερα να μάθεις να μην τρομάζεις (όχι εσύ, γενικά), παρά να κλαις κάθε φορά που σου κάνουν μια μαλακία στο δρόμο, γιατί αυτό δε θα σταματήσει ποτέ. Είναι κάτι που έχω μάθει εγώ από την ελάχιστη εμπειρία μου στους δρόμους. Όποιος θέλει, το ακούει.

Επίσης παραδέχτηκα ότι το φίλερ είναι παντελώς χαζό. Υπερασπίστηκα μόνο τη "σβελτάδα". Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

EDIT: Λίγα χρόνια πριν, Επίδαυρος, δεξιά ελαφρώς κλειστή στροφή σε μερικά μέτρα, πηγαίνω χαλαρά, ακούγοντας κάποιο 4κύλινδρο να με πλησιάζει. Ελαττώνω ταχύτητα για να τον αφήσω να περάσει, εφόσον ήταν σίγουρα πιο σβέλτος, κρατιέμαι στο εσωτερικό της στροφής για να του δώσω χώρο και ταυτόχρονα γυρνάω κεφάλι από αριστερά για να δω ποιος/τι/πως/κτλ (δεν έχω καθρέφτες). Με το που γυρνάω το κεφάλι μου, με περνάει από ΔΕΞΙΑ, 3 πόντους από μένα και άλλους 3 από το χαντάκι. Ο τύπος σίγουρα ήταν καλός και ήξερε πολύ καλά τι έκανε, αλλά παραμένει χαζό, γιατί θα μπορούσα να αντιδράσω με οποιονδήποτε ηλίθιο τρόπο και να γίνουμε και οι 2. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, έμαθα πρώτα να περιμένω τα πάντα εγώ, για τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ασφάλεια και μετά να κατηγορώ τον κάθε γρήγορο ή μη, το οποίο δε βοηθάει κανέναν αν γίνει η μαλακία.






εγω παλι απορω αν εχεις την οποιαδηποτε σχεση , γνωση & εμπειρια , με μηχανακια , αυτοκινητα , τρακτερ , τρολευ & το οποιοδηποτε μεσο μεταφορας & μετακινησης :rolleyes:

KAWAMANRIDER
31/07/2013, 21:44
εχω διαβασει τα πλεον ακυρα , ασχετα & γω δεν ξερω τι αλλο , σουζα & φιλερ ειναι απο τα πιο απλα & ευκολα πραγματα που μπορεις να κανεις με μια μηχανη , για 15 χρονα ειναι καλο παιχνιδακι οκ , απλα πρηζεις τα @@ των υπολοιπων γιατι θες να αισθανεσαι οτι το κατεχεις & να σε επιβεβαιωσουν & οι υπολοιποι , υπαρχουν πολυ πιο δυσκολα πραγματα που μπορεις να κανεις με μια μηχανη χωρις να ενοχλεις κανεναν , αλλα ετσι ειναι , η βλακεια & η ασχετοσυνη πλεον εγινε επιδεξιοτητα , καλα αυτο για το θεμα τυχη απλα δεν υπαρχει :lol:, τεσπα προσωπικα θεωρω οτι ειναι καλυτερα να οδηγω με γρηγορους που εχουν επιγνωση & γνωση πραγματικη
παρα με φοβικους που μπορει να με σκοτωσουν με 50χλμ , αλλα δυστυχως απο αυτα που διαβαζω υπαρχουν αυτοι που νομιζουν οτι ειναι γρηγοροι παρα αυτοι που εχουν πραγματικες ικανοτητες , ξεχνατε ενα πολυ απλο πραγμα , τα μηχανοκινητα δεν μπορει παντα & σε ολες τις περιπτωσεις να ελεγχονται απο τους χειριστες τους , λαστιχα σκανε , κινητηρες σβηνουνε κτλ , ενα οχημα μπορει να πεσει πανω σου ανα πασα στιγμη χωρις να εχει καμμια συμμετοχη ο οδηγος του , επισης το να εκβιαζεις την προσπεραση με οποιαδηποτε τροπο σημαινει οτι μαλλον εχεις να "ριξεις' κανα χρονο & βαλε , τον προετοιμαζεις να σε δει , να σε περιμενει χωρις να τον τρομοκρατησεις - αν το κανεις σημαινει οτι οντως εχεις να "ριξεις' κανα χρονο & βαλε - & αν ειναι ολα οκ τον περνας & απο πανω , να πας & εσυ γρηγορα να γουσταρεις & να μην μπαινεις μετα να γραφεις στα φορα - με γ@μησε ο ασχετος ο κουτακιας κτλ :lol:

blackbusa
31/07/2013, 21:59
εχω διαβασει τα πλεον ακυρα , ασχετα & γω δεν ξερω τι αλλο , σουζα & φιλερ ειναι απο τα πιο απλα & ευκολα πραγματα που μπορεις να κανεις με μια μηχανη , για 15 χρονα ειναι καλο παιχνιδακι οκ , απλα πρηζεις τα @@ των υπολοιπων γιατι θες να αισθανεσαι οτι το κατεχεις & να σε επιβεβαιωσουν & οι υπολοιποι , υπαρχουν πολυ πιο δυσκολα πραγματα που μπορεις να κανεις με μια μηχανη χωρις να ενοχλεις κανεναν , αλλα ετσι ειναι , η βλακεια & η ασχετοσυνη πλεον εγινε επιδεξιοτητα , καλα αυτο για το θεμα τυχη απλα δεν υπαρχει :lol:, τεσπα προσωπικα θεωρω οτι ειναι καλυτερα να οδηγω με γρηγορους που εχουν επιγνωση & γνωση πραγματικη
παρα με φοβικους που μπορει να με σκοτωσουν με 50χλμ , αλλα δυστυχως απο αυτα που διαβαζω υπαρχουν αυτοι που νομιζουν οτι ειναι γρηγοροι παρα αυτοι που εχουν πραγματικες ικανοτητες , ξεχνατε ενα πολυ απλο πραγμα , τα μηχανοκινητα δεν μπορει παντα & σε ολες τις περιπτωσεις να ελεγχονται απο τους χειριστες τους , λαστιχα σκανε , κινητηρες σβηνουνε κτλ , ενα οχημα μπορει να πεσει πανω σου ανα πασα στιγμη χωρις να εχει καμμια συμμετοχη ο οδηγος του , επισης το να εκβιαζεις την προσπεραση με οποιαδηποτε τροπο σημαινει οτι μαλλον εχεις να "ριξεις' κανα χρονο & βαλε , τον προετοιμαζεις να σε δει , να σε περιμενει χωρις να τον τρομοκρατησεις - αν το κανεις σημαινει οτι οντως εχεις να "ριξεις' κανα χρονο & βαλε - & αν ειναι ολα οκ τον περνας & απο πανω , να πας & εσυ γρηγορα να γουσταρεις & να μην μπαινεις μετα να γραφεις στα φορα - με γ@μησε ο ασχετος ο κουτακιας κτλ :lol:


kapoia syggenia me ton Hymador?

pipe_smoker
01/08/2013, 01:11
ποιος λές να μπορεί να είναι περισσότερο σίγουρος; κάποιος που δεν το έχει κάνει ποτέ ή κάποιος που το έχει κάνει;

Κάποιος που βρισκεται στη θεση του οδηγου του αυτοκινητου, μιας και σχολίασα με βαση την πιθανη αντιδραση του οδηγου του αυτοκινητου. Απο την πιθανη αντιδραση του εξαρταται το αν θα ζησεις για να το ξανακανεις ή οχι.
Ειμαι αρκετα σιγουρος για το τι συμβαινει ειτε ειμαι αυτος με τη μηχανη που παει να περασει φιλερ αναμεσα σε αμαξι και μπαριερα (δεν το κανω), ειτε ειμαι αυτος με το αυτοκινητο που θα υπαρξουν φορες που δε θα περιμενω να αλλαξει τελειως λωριδα ο μπροστινος μου για να κανω την προσπεραση (το κανω εννιοτε). Θα εκμεταλλευτω οσο χωρο εχω στα αριστερα μου και θα τον περασω.

Για καλη σου τυχη (και δικη σου κι ολων οσων συνηθιζουν να κανουν αυτο που περιγραφεις) ακομα και σε αυτες τις περιπτωσεις θα κοιταξω καθρεφτη να δω αν τυχον υπαρχει κανας επιδοξος φιλερακιας πισω μου που ερχεται με οσα με σκοπο να με περασει στον ποντο, ωστε να μην τον κανω σαντουιτς με την μπαριερα.

Αλλα εγω ειμαι εγω.

εκείνη τη (σπανιότατη αλλά όντως υπαρκτή) στιγμή απλά έχεις φροντίσει απο πριν να μην είσαι εκεί. Θέλει εμπειρία για να αποκωδικοποιήσεις σωστά την κάθε κατάσταση

Δεκτο (υπο συνθηκες) για να μην πλατιασουμε.

με όσα λέει ο κοκ αλλά οι πόλεις δεν είναι οι κεντρικές αρτηρίες μόνο. Κατα κύριο λόγο είναι οι υπόλοιποι δρόμοι.

Στους οποιους κατα τη γνωμη σου (δε χρειαζεται να συμφωνεις με τον ΚΟΚ, δε θα σε κρινω) με ποσα πρεπει να κινειται καποιος?
Περιπτωση απο περιπτωση διαφερει, αλλα να καταλαβω πού εστιαζεις προσπαθω.

Στους μαλακες φονιαδες που πανε με 80 στα στενακια?
Ή στους κουλους φονιαδες που κυκλοφορουν αναμεσα μας και συμφωνησαμε ολοι, και συνηθως πανε με 0,80 μες στη μεση του δρομου?



Τεσπα. Μιας και:

(δεν μπορώ να το συνεχίσω πολύ απο εδώ που γράφω πάιπ sorry)

το συνεχαμε αλλη ωρα.


Αυτα:)

SuperSonic
01/08/2013, 13:56
Αυτα τα φιλερ πολυ καγκουρια,δεν ξερω αλλα εμενα δεν μου κανει αισθηση και πολλες φορες εχει τυχη να με "τρομαξουν"
αλλα δεν δινω σημασια γιατι οι περισσοτεροι "ghost rider" ειναι της καρπαζιας..Μολις δουν απο αυτοκινητο τα κωλοφαναρα να αναβουν
οπως ερχονται με πολλα τοτε παει το σκατο στην καλτσα..

christof40
01/08/2013, 15:45
ποιος λές να μπορεί να είναι περισσότερο σίγουρος; κάποιος που δεν το έχει κάνει ποτέ ή κάποιος που το έχει κάνει;


εκείνη τη (σπανιότατη αλλά όντως υπαρκτή) στιγμή απλά έχεις φροντίσει απο πριν να μην είσαι εκεί. Θέλει εμπειρία για να αποκωδικοποιήσεις σωστά την κάθε κατάσταση


με όσα λέει ο κοκ αλλά οι πόλεις δεν είναι οι κεντρικές αρτηρίες μόνο. Κατα κύριο λόγο είναι οι υπόλοιποι δρόμοι.

(δεν μπορώ να το συνεχίσω πολύ απο εδώ που γράφω πάιπ sorry)


αν εχεις εμπειρια δεν κανεις μ@λ@κιες στους δημοσιους δρομους,αν δεν εχεις της κανεις και λες πως εισαι εμπειρος και χερας.-:wave2:

endopandou
01/08/2013, 16:33
αν εχεις εμπειρια δεν κανεις μ@λ@κιες στους δημοσιους δρομους,αν δεν εχεις της κανεις και λες πως εισαι εμπειρος και χερας.-:wave2:

μπορεις και να το τεκμηριώσεις αυτό ή να το κατατάξουμε στα τζένιουιν ότι να 'ναι :confused:

christof40
01/08/2013, 21:45
ειναι απλο.αν εισαι εμπειρος οδηγος δεν κανεις στους δημοσιους δρομους φιλερ,σφηνες και οτιδηποτε αλλη βλακεια νομιζοντας οτι εισαι πιλοτος και μπορεις γιατι πολυ απλα
δεν εισαι.
αν εισαι εμπειρος οδηγος ξερεις οτι με μαθηματικη ακριβεια καποτε θα φας τα μουτρα σου,λιγο η πολυ θα τα φας....ουδεις καγκουρας εχει ξεφυγει.ουδεις ομως.
νομιζεις η εισαι χερας?τραβα σε μια πιστα η σε ενα βουνο και ξεσαλωσε.
δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να ανεχεται τις καγκουριες κανενος στους δρομους.
εμενα φιλερ μου εχουν κανει αρκετες φορες στην πολη μεσα και στην εθνικη.
ολους τους κυνηγησα ειτε με επαιρνε ειτε οχι και ειχανε ασχημα ξεμπερδεματα.

SHOOTER045
01/08/2013, 21:47
φανταζεσαι να κυνηγουσα το Κ με το subaru?και την γιαγια μεσα?

AristidisZ
01/08/2013, 21:48
φανταζεσαι να κυνηγουσα το Κ με το subaru?και την γιαγια μεσα?


σώπα μωρέ τι ανάγκη έχει η γιαγιά ; :bawl:

christof40
01/08/2013, 21:50
φανταζεσαι να κυνηγουσα το Κ με το subaru?και την γιαγια μεσα?

θα ειχες τοτε την ιδια εμπειρια με τον οδηγο του κ?

SHOOTER045
01/08/2013, 22:35
σώπα μωρέ τι ανάγκη έχει η γιαγιά ; :bawl:

97 ετων και πηγαιναμε για εισαγωγη στο νοσοκομειο
λες να την εβγαζε?

notakos600
02/08/2013, 13:14
97 ετων και πηγαιναμε για εισαγωγη στο νοσοκομειο
λες να την εβγαζε?

:eek:

endopandou
02/08/2013, 15:26
ειναι απλο.αν εισαι εμπειρος οδηγος δεν κανεις στους δημοσιους δρομους φιλερ,σφηνες και οτιδηποτε αλλη βλακεια νομιζοντας οτι εισαι πιλοτος και μπορεις γιατι πολυ απλα
δεν εισαι.
αν εισαι εμπειρος οδηγος ξερεις οτι με μαθηματικη ακριβεια καποτε θα φας τα μουτρα σου,λιγο η πολυ θα τα φας....ουδεις καγκουρας εχει ξεφυγει.ουδεις ομως.
νομιζεις η εισαι χερας?τραβα σε μια πιστα η σε ενα βουνο και ξεσαλωσε.
δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να ανεχεται τις καγκουριες κανενος στους δρομους.
εμενα φιλερ μου εχουν κανει αρκετες φορες στην πολη μεσα και στην εθνικη.
.

τεκμηρίωση δεν σημαίνει να πεις το ίδιο πράγμα με περισσότερα λόγια.
τεσπα μάλλον κάτι θέλεις να πεις για ωριμότητα στην οδήγηση και όχι για ικανότητα όπου και συμφωνώ απόλυτα.
για τους δολοφόνους που κινούνται με 80 στις πόλεις έχεις άποψη;


ολους τους κυνηγησα ειτε με επαιρνε ειτε οχι και ειχανε ασχημα ξεμπερδεματα.
:cry:

Dbnn
02/08/2013, 21:30
Ας πω και εγώ την άποψή μου, είμαι δικυκλιστής απο ανάγκη. Δεν λέω μου αρέσουν τα δίτροχα και ειδικά οι street μηχανές. Ποτέ δεν είχα δική μου μηχανή όμως μέχρι τα 25 μου. Οδηγούσα φίλων κλπ....

Στα 25 μου πήρα ένα kazer και λόγο κομμένου σκελετού (που δεν το ήξερα ούτε το είχα δεί) το έδωσα για ανταλλακτικά γιατί έπεφτα συνέχεια στις στροφές (είχε κολληθεί στραβά ο σκελετός) και όταν ανακάλυψα τι είχα αγοράσει το έδωσα αμέσως. Μέχρι τα 27 μου (που είμαι τώρα) πήρα τον κινέζο και τον έχω για καθημερινή μετακίνηση. Δεν λέω μου αρέσει το δίτροχο αλλά αυτά που βλέπω πλέον μεον τρομάζουν στ δρόμο. Δεν σε υπολογίζει κανείς. Επειδή καμιά φορά βγαίνω ποτάμι γιατί κάνω κάτι δρομολόγια αγ.στέφανο - πειραιά, τρέμει η ψυχή μου....

Πιάνω δεξιά και πηγαίνω με όση ταχύτητα έχει η ροή του ποταμιού προσπαθώντας να μην εμποδίζω την κυκλοφορία, φοράω κράνος, με μπαγαζιέρα, με πλαστικά, κοινώς όχι καγκούρικο παπί.... Και με βλέπεις ρε φίλε οτι είμαι ενας άνθρωπος που παω στην δουλειά μου, μου χώνεσαι σφίνα, με πας προφυλακτήρα επίτηδες, σου βγάζω φλάς αμα θέλω να σε προσπεράσω, ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ πανω απο όλα και εσύ τι κάνεις? Με κλείνεις στις στροφές, με προσπερνάς με απόσταση απο αριστερά ή δεξιά μου με απόσταση μισού μέτρου και άμα με πετάξεις κάτω θα σου φταίω εγώ....

christof40
02/08/2013, 21:36
για πες εσυ τι εννοεις τεκμηριωση γιατι εγω δεν καταλαβαινω.
ωριμοτητα και ικανοτητα πανε μαζι (πακετο)
αν δεν το καταλαβαινεις τωρα μπορει να το καταλαβεις μετα απο καποια χρονια

υγ.ουτε το εμοτικον επιασα,γερναω μαλλον και δεν τα πιανω ευκολα.........

SHOOTER045
02/08/2013, 23:14
Ας πω και εγώ την άποψή μου, είμαι δικυκλιστής απο ανάγκη. Δεν λέω μου αρέσουν τα δίτροχα και ειδικά οι street μηχανές. Ποτέ δεν είχα δική μου μηχανή όμως μέχρι τα 25 μου. Οδηγούσα φίλων κλπ....

Στα 25 μου πήρα ένα kazer και λόγο κομμένου σκελετού (που δεν το ήξερα ούτε το είχα δεί) το έδωσα για ανταλλακτικά γιατί έπεφτα συνέχεια στις στροφές (είχε κολληθεί στραβά ο σκελετός) και όταν ανακάλυψα τι είχα αγοράσει το έδωσα αμέσως. Μέχρι τα 27 μου (που είμαι τώρα) πήρα τον κινέζο και τον έχω για καθημερινή μετακίνηση. Δεν λέω μου αρέσει το δίτροχο αλλά αυτά που βλέπω πλέον μεον τρομάζουν στ δρόμο. Δεν σε υπολογίζει κανείς. Επειδή καμιά φορά βγαίνω ποτάμι γιατί κάνω κάτι δρομολόγια αγ.στέφανο - πειραιά, τρέμει η ψυχή μου....

Πιάνω δεξιά και πηγαίνω με όση ταχύτητα έχει η ροή του ποταμιού προσπαθώντας να μην εμποδίζω την κυκλοφορία, φοράω κράνος, με μπαγαζιέρα, με πλαστικά, κοινώς όχι καγκούρικο παπί.... Και με βλέπεις ρε φίλε οτι είμαι ενας άνθρωπος που παω στην δουλειά μου, μου χώνεσαι σφίνα, με πας προφυλακτήρα επίτηδες, σου βγάζω φλάς αμα θέλω να σε προσπεράσω, ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ πανω απο όλα και εσύ τι κάνεις? Με κλείνεις στις στροφές, με προσπερνάς με απόσταση απο αριστερά ή δεξιά μου με απόσταση μισού μέτρου και άμα με πετάξεις κάτω θα σου φταίω εγώ....

υπαρχουν και χειροτερα φιλε μου πιστεψε με
δυστηχως κυκλοφορανε παααααααααααααρα πολοι που δεν δινουν δεκαρα για τους αλλους,ειδικα για τα διτροχα

Georg_
19/08/2013, 08:23
Θα κάνω μια αναφορά στις πιο επικίνδυνες κατηγορίες μοτοσυκλετιστών που έχω συναντήσει στους δρόμους: 1) Γέροι!! , πάνε με 10 και αλλάζουν κατεύθυνση στο άσχετο , δεν σέβονται ποτέ και κανένα σήμα-φανάρι-μονόδρομο κτλ 2) Σβούροι-κάγκουρες με τα κολοφτιαγμένα κτλ , όλοι γνωρίζουμε πως οδηγάνε 3) ντελιβεράδες (ομοίως) 4) Οι "πιλότοι" που πάνε με 80+ μέσα στην πόλη λες και τους κυνηγάνε 5) Κάτι πορομένοι (κυρίως σκουτεράδες ηλικίας 30+) που κάνουν συνέχεια σφήνες, πάνε μπάλα μέσα στην κίνηση , δεν σέβονται κανένα σήμα-φανάρι κτλ, τρέχουν πάνω στα πεζοδρόμια χωρίς να υπολογίζουν τους πεζούς και είναι ανα πάσα στιγμή έτοιμοι για φασαρία με την παραμικρή παρατήρηση ή κορνάρισμα. Αυτά για αρχή...

SuperSonic
19/08/2013, 10:58
Θελει πολυ προσοχη,για μενα με αυτα που γινονται στους δρομους τα τελευταια 3-4 χρονια το διτροχο οτι και αν ειναι αυτο εχει πεθανει προ καιρου..
Ενα σκουτερ καλο εχω το οποιο και μετακινω,σκεφτομαι σοβαρα αγορα ss μονο για την βολτα μου,οταν μπορω καθως οι υποχρεωεις ειναι αρκετες.

Βλεπω δυσκολη συνεχεια στους δρομους καθως ολο και ποιο πολλοι θα ειναι αυτοι που θα καβαλησουν δικυκλο.