PDA

View Full Version : Δικυκλιστές από ανάγκη;



Σελίδες : [1] 2

Bladerunner
26/07/2013, 13:26
Εντάξει, πλέον το πράγμα έχει ξεφύγει....

Σας βλέπω καθημερινά εν δυνάμει ατυχήματα πάνω στα πάσης φύσεως μοτοσακά σας που πήρατε λόγω κρίσης...

Αρχίζω πλέον να φοβάμαι να κυκλοφορώ ανάμεσά σας....


Αυτό σκεφτόμουν σήμερα. Ερχόμενος στο γραφείο, σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης με μια λωρίδα κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση χωρίς διπλή διαχωριστική, έχω μπροστά μου παπί με μεσήλικα οδηγό ο οποίος πάει τόσο δεξιά που φοβάμαι ότι θα βρει στο πεζοδρόμιο και θα πέσει..

Αφού βεβαιώνομαι ότι ΔΕΝ θα κάνει μαλακία, τον περνάω από αριστερά αφήνοντάς του αρκετό χώρο. Τη στιγμή που είμαι δίπλα του αντιλαμβάνομαι ότι έρχεται κατά πάνω μου! Με τρακάρει, χάνει την ισορροπία του και ...πέφτει. Ευτυχώς τα χιλιόμετρα ήταν πολύ λίγα και η τούμπα ανώδυνη τόσο για τον ίδιο όσο και για το μηχανάκι του.

Ο λόγος; Θυμήθηκε ότι στο παραπάνω στενό έπρεπε να στρίψει αριστερά και θέλησε να πάρει έγκαιρα τη σωστή θέση στο οδόστρωμα!

Έτσι ακριβώς ήταν η διατύπωσή του!

Ichigo
26/07/2013, 13:40
Ω ναι! Συμβαίνει πλέον καθημερινά και οι ποιο εκνευριστικοί είναι αυτοί που σε πυκνή αλλά γρήγορη ροή κυκλοφορίας κάθονται με το χρέπι τους ανάμεσα στα αμάξια κινούμενοι με την ίδια ταχύτητα. Δεδομένου ότι έχουν κάθε δικαίωμα να κυκλοφορούν στο δρόμο (δυστυχώς) όπως όλοι μας το αποδέχεσαι φυλώντας τα νότα σου. Απλά με το που πλησιάζω τέτοιο τύπο απλά προσπαθώ να βρω οποιοδήποτε δρόμο διαφυγής δεξιά μου ή αριστερά μου και να συνεχίσω. Η ανασφάλεια που μου δημιουργεί είναι (όπως φαντάζομαι σε όλους μας) πολύ μεγάλη. Και δυστυχώς σε αυτούς αν μπεις στον κόπο να τους πεις για μαθήματα ασφαλούς οδήγησης να ξέρεις ότι το ίδιο δευτερόλεπτο από το ένα αυτί θα μπει και από το άλλο θα βγει... :(

pipe_smoker
26/07/2013, 13:42
Δικυκλιστές από ανάγκη

The worst kind (ή έστω ένα από τα χειρότερα).

Αλλά δυστυχώς θα τους υποστούμε κι αυτούς (μαζί με άλλους πολλούς και διάφορους).

AristidisZ
26/07/2013, 13:46
το έχουμε αναφέρει πολλάκις, και είμαι σίγουρος ότι όπως και οι υπόλοιποι εξ ημών γνωρίζουμε, το φαινόμενο θα εντείνεται σε βάθος χρόνου...

vaska
26/07/2013, 13:48
Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από τους μ@Λ@κες τούς ποδηλάτες από μόδα που αρνούνται ότι υπάρχει κοκ

spyrakos35
26/07/2013, 13:48
χθες ο συνεργειάς (ναι, αυτος που έβαλα τα λάστιχα) μου έλεγε οτι η περιοδική συντήρηση έχει κόψει σε πολύ μεγάλο βαθμο.....

AristidisZ
26/07/2013, 13:50
Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από τους μ@Λ@κες τούς ποδηλάτες από μόδα που αρνούνται ότι υπάρχει κοκ

αυτό είναι ξεχωριστό thread, μη τα μπλέκουμε παρακαλώ :bawl:

Bladerunner
26/07/2013, 13:52
Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από τους μ@Λ@κες τούς ποδηλάτες από μόδα που αρνούνται ότι υπάρχει κοκ

Τους ποδηλάτες τους ρίχνεις πιο εύκολα όμως!

toyar
26/07/2013, 13:52
Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από τους μ@Λ@κες τούς ποδηλάτες από μόδα που αρνούνται ότι υπάρχει κοκ

μπορει να γουσταρουν εκλαιρ.......ή εργολαβους........

μην τα ισοπεδωνουμε ολα:smokin:

vaska
26/07/2013, 14:23
Παραλίγο να πάρω μία ηλίθια μαζί μου σήμερα το πρωί. Βγήκα από το νοσοκομείο κανονικά με πράσινο κι αυτή πέρασε την κάθετη που είχε κόκκινο ασταμάτητη και μάλιστα έκανε και ορθοπεταλιά για ν' αναπτύξει ταχύτητα.

Είχαν τελειώσει οι ντομάτες με την προηγούμενη κυρία κι έτσι μείναμε στις φιλοφρονήσεις.

endopandou
26/07/2013, 14:27
Πάντως η κατηγοριοποίηση δεν είναι η σωστή οπτική.
Είμαστε εμείς ως μηχανόβιοι, εμείς ως ποδηλάτες, εμείς ως ταξιτζίδες, εμείς ως πολιτικοί κλπ Αυτός είναι ο λαός μας και ως φυσικό η πλειοψηφία είναι αυτή που φαίνεται. Το ότι δεν είμαστε όλοι ίδιας δυναμικής-επιπέδου πείτε το όπως θέτε είναι επίσης σίγουρο, όμως σαν λαός εισπράττουμε ακριβώς αυτό που μας αξίζει όταν μιλάμε για κοινωνική συμπεριφορά.
Εχουμε όλοι μερίδιο ευθύνης λοιπόν και το θέμα για εμένα εντοπίζεται μόνο στην αντιμετώπιση των ντε φάκτο καταστάσεων που θα μας τύχουν.

AristidisZ
26/07/2013, 14:34
Πάντως η κατηγοριοποίηση δεν είναι η σωστή οπτική.
Είμαστε εμείς ως μηχανόβιοι, εμείς ως ποδηλάτες, εμείς ως ταξιτζίδες, εμείς ως πολιτικοί κλπ Αυτός είναι ο λαός μας και ως φυσικό η πλειοψηφία είναι αυτή που φαίνεται. Το ότι δεν είμαστε όλοι ίδιας δυναμικής-επιπέδου πείτε το όπως θέτε είναι επίσης σίγουρο, όμως σαν λαός εισπράττουμε ακριβώς αυτό που μας αξίζει όταν μιλάμε για κοινωνική συμπεριφορά.
Εχουμε όλοι μερίδιο ευθύνης λοιπόν και το θέμα για εμένα εντοπίζεται μόνο στην αντιμετώπιση των ντε φάκτο καταστάσεων που θα μας τύχουν.

Διαφωνώ φίλτατε
Δεν έχω μερίδιο ευθύνης εγώ (και ο κάθε εγώ) για το συγκεκριμένο θέμα, καθώς έχω επιλέξει αντί για αυτοκίνητο να συντηρώ μία μηχανή με ανάλογο κόστος
Η θεώρησή μου λοιπόν απέναντι στο θέμα δίκυκλο είναι τελείως διαφορετική από αυτόν που άφησε το αμάξι του γιατί δεν είχε να πληρώσει τέλη και έχει βγει με ένα παπί στους δρόμους
Η παραπάνω θεώρηση δε με καθιστά απαραίτητα καλύτερο οδηγό, αλλά σίγουρα με καθιστά διαφορετικής νοοτροπίας χρήστη

Bladerunner
26/07/2013, 14:36
Πάντως η κατηγοριοποίηση δεν είναι η σωστή οπτική.
Είμαστε εμείς ως μηχανόβιοι, εμείς ως ποδηλάτες, εμείς ως ταξιτζίδες, (...)


Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Ειδικά όμως, βλέπω τους "εμείς" που σέβονται τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων και από την άλλη βλέπω τους "εμείς" που δεν σέβονται τίποτα και κανέναν.

Η καντηλάτη σούζα με όλες τις αλλαγές στον αέρα, το rolling endo, τα γόνατα στα βιράζ, ακόμα και η επιβίωση επί μακρόν στην καθημερινή κυκλοφορία υποδηλώνουν ικανότητα χειρισμού. Η παραβίαση του κόκκινου ή του στοπ όμως υποδηλώνει έλλειψη παιδείας και σταρχιδισμό.

Κι αυτό με τσαντίζει.

endopandou
26/07/2013, 14:48
Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Ειδικά όμως, βλέπω τους "εμείς" που σέβονται τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων και από την άλλη βλέπω τους "εμείς" που δεν σέβονται τίποτα και κανέναν.

Η καντηλάτη σούζα με όλες τις αλλαγές στον αέρα, το rolling endo, τα γόνατα στα βιράζ, ακόμα και η επιβίωση επί μακρόν στην καθημερινή κυκλοφορία υποδηλώνουν ικανότητα χειρισμού. Η παραβίαση του κόκκινου ή του στοπ όμως υποδηλώνει έλλειψη παιδείας και σταρχιδισμό.

Κι αυτό με τσαντίζει.

Και εμένα και οφείλω να το αντιμετωπίσω με σύνεση... Τα λόγια σου νιώθω σαν να τα έγραψα εγώ. :beer:






αποποινικοποίηση στο rolling endo και τη σούζα τώρα :a08:

Red Rider
26/07/2013, 14:49
Δικυκλιστές απο ανάγκη είμαστε όλοι(όχι απαραίτητα οικονομική)..
Κάποιοι απλά δεν το έχουν.

endopandou
26/07/2013, 14:50
Διαφωνώ φίλτατε
Δεν έχω μερίδιο ευθύνης εγώ (και ο κάθε εγώ) για το συγκεκριμένο θέμα, καθώς έχω επιλέξει αντί για αυτοκίνητο να συντηρώ μία μηχανή με ανάλογο κόστος
Η θεώρησή μου λοιπόν απέναντι στο θέμα δίκυκλο είναι τελείως διαφορετική από αυτόν που άφησε το αμάξι του γιατί δεν είχε να πληρώσει τέλη και έχει βγει με ένα παπί στους δρόμους
Η παραπάνω θεώρηση δε με καθιστά απαραίτητα καλύτερο οδηγό, αλλά σίγουρα με καθιστά διαφορετικής νοοτροπίας χρήστη

Σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ στην ανάγκη του Αρίστο:) Αυτή η πουτ@να μας αναγκάζει να κάνουμε πράγματα που δεν θέλουμε ή δεν καταφέρνουμε ;)

stefanos
26/07/2013, 14:51
Ναι φταίνε οι "εξ ανάγκης" ενώ οι "εκ πεποιθήσεως" , όπως το παλικάρι στην ποσειδώνος που με πέρασε με 180 στην ποσειδώνος στη λωρίδα μου ξέρει να οδηγάει.:cry:

sniper
26/07/2013, 14:52
Ναι φταίνε οι "εξ ανάγκης" ενώ οι "εκ πεποιθήσεως" , όπως το παλικάρι στην ποσειδώνος που με πέρασε με 180 στην ποσειδώνος στη λωρίδα μου ξέρει να οδηγάει.:cry:

Πας από το ένα άκρο στο άλλο... και το πιθανότερο είναι να ξέρει... :winka:

stefanos
26/07/2013, 14:59
και το πιθανότερο είναι να ξέρει... :winka:

Απρίλια οδήγαγε

sniper
26/07/2013, 15:00
Απρίλια οδήγαγε

Ο Βύρωνας θα ήταν...

McGyver
26/07/2013, 15:00
Παίδες, πάρτε το χαμπάρι πως τα πράγματα έχουν γίνει πιο επικίνδυνα στους δρόμους και φυλαχτείτε...

Δεν είναι μόνο τα δίκυκλα ή η πόλη.

Όσοι κυκλοφορείτε Αττική Οδό, δεν έχετε προσέξει πως ενώ τα όρια είναι στα 100/120 κυκλοφορούν δεξιά, μεσαία και ενίοτε και αριστερή με 80 που είναι άκρως επικίνδυνο για όλους;

20% δεν το έχουν, 80% το κάνουν για (υποτιθέμενη) οικονομία στη βενζίνη.

Ή που κυκλοφορούν με 36 βαθμούς κι αντί για A/C έχουν ανοιχτά παράθυρα με αποτέλεσμα να χαζεύουν απ' τη ζέστη;
10% δεν έχουν A/C, 90% το κάνουν για οικονομία.

Πόσα βλέπετε με λάστιχα που αν χρειαστεί να φρενάρουν μάλλον θα σκάσουν πάνω μας;

Θα ζορίσουν κι άλλο τα πράγματα, λίγη παράταση μας έχει δοθεί μιας και στην πλειοψηφία του έχει ανανεωθεί ο στόλος των οχημάτων σχετικά πρόσφατα με το "πάρε κόσμε αυτοκίνητο". Όταν θα αρχίσουν να έχουν και χοντρά θέματα συντήρησης θα έχουμε μεγαλύτερο πρόβλημα...

Κι ας μην πάμε στο αν είναι ασφαλισμένα ή όχι...

Γι' αυτό, ΠΟΛΛΗ προσοχή και σιγουρευτείτε πως το ασφαλιστήριό σας έχει κάλυψη για ζημιά από ανασφάλιστο όχημα.

My 0,02.

sniper
26/07/2013, 15:02
....

Θα ζορίσουν κι άλλο τα πράγματα, λίγη παράταση μας έχει δοθεί που στην πλειοψηφία έχει ανανεωθεί ο στόλος των οχημάτων σχετικά πρόσφατα.
Όταν θα αρχίσουν να έχουν και χοντρά θέματα συντήρησης θα έχουμε μεγαλύτερο πρόβλημα...
....

Συντήρηση του οδοστρώματος πάντως δεν γίνεται...

AristidisZ
26/07/2013, 15:04
Σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ στην ανάγκη του Αρίστο:) Αυτή η πουτ@να μας αναγκάζει να κάνουμε πράγματα που δεν θέλουμε ή δεν καταφέρνουμε ;)

δε μίλησα για ανάγκη σύμβουλε, μίλησα για νοοτροπία...
κι αν αντί για μηχανή έβαζα παπί, για μένα πάλι το ίδιο θα ήταν ;)

McGyver
26/07/2013, 15:04
Συντήρηση του οδοστρώματος πάντως δεν γίνεται...

Μ' αυτό ρε 'σύ Νίκο έχουμε μάθει να ζούμε από τότε που πιάσαμε τιμόνι ποδηλάτου στα χέρια μας...

taisteal
26/07/2013, 15:05
ας βγαινουμε απο το σπιτι μας λοιπον σαν αστακοι,με οσα περισσοτερα μπορουμε να φορεσουμε για προστασια,το μονο που μπορουμε να κανουμε...


α,και να προσπαθησουμε να ειμαστε η μειοψηφια που σεβεται τους αλλους χρηστες στον δρομο..

Pan (dvs)
26/07/2013, 15:20
Επαγγελματιας οδηγος ,ο πατερας μου,μου πιπιλιζε συχνα τη φραση:ασε πως οδηγας εσυ,τον αλλο φυλα.
Προσοχη αστερια μου ,φυλαχτειτε,εχει πολλα προβηματα ο κοσμος ,αλλου κοιταει και αλλου παταει.

Οσο για τα 180 που πηγαινε καποιος στην Αττικη μου θυμιζει εναν αγαπημενο μου στιχο απο τους AC/DC
I'm on my way to the promised land,I'm on the highway to hell.(ηξερε δεν ηξερε να οδηγαει)

byron
26/07/2013, 16:40
Απρίλια οδήγαγε

Με τι ήσουν ?




Ο Βύρωνας θα ήταν...
:moutza::moutza:

Το θέμα δεν είναι δυστυχώς καινούργιο. Ίσως να έχει γίνει πιο έντονο λόγω κρίσης και ανάγκης μετακίνησης με οτιδήποτε.
Είναι πάντως λυπηρό, να βλέπω σχεδόν κάθε μέρα ανθρώπους άσχετους με σκουτερόπαπιες να κινούνται με 30-40 χλμ στην αριστερή της παραλιακής για να μπορέσουν να "πιάσουν" την Συγγρού χωρίς να αλλάξουν λωρίδα.
Και ο λόγος είναι οτι απλά αδυνατούν να άλλάξουν μια λωρίδα, χωρίς να χεστούν πάνω τους.

Πριν 2 μέρες στην στροφή του Ιπποδρόμου προς Συγγρού, είχε μποτιλιάρισμα και φαντάστηκα οτι κάτι θα είχε γίνει.
Τίποτα δεν είχε γίνει...απλά κάποιος εύσωμος κύριος με φόρμα εργασίας οδηγούσε ένα παπί στην αριστερή λωρίδα με 10-15 χλμ ενώ ο τρόμος στα μάτια του ήταν φανερός. Πάλευε με δαίμονες ο άνθρωπος, και πίσω του το χάος.

byron
26/07/2013, 16:42
Οσο για τα 180 που πηγαινε καποιος στην Αττικη μου θυμιζει εναν αγαπημενο μου στιχο απο τους AC/DC
I'm on my way to the promised land,I'm on the highway to hell.(ηξερε δεν ηξερε να οδηγαει)

Καλά, μην σου χαλάσω την ποιητική διάθεση αλλά 180 στην Αττική οδό δεν είναι ταχύτητα μελλοθανάτων. Μη τρελλαθούμε κιόλας...

endopandou
26/07/2013, 16:43
Επαγγελματιας οδηγος ,ο πατερας μου,μου πιπιλιζε συχνα τη φραση:ασε πως οδηγας εσυ,τον αλλο φυλα.
Προσοχη αστερια μου ,φυλαχτειτε,εχει πολλα προβηματα ο κοσμος ,αλλου κοιταει και αλλου παταει.

Οσο για τα 180 που πηγαινε καποιος στην Αττικη μου θυμιζει εναν αγαπημενο μου στιχο απο τους AC/DC
I'm on my way to the promised land,I'm on the highway to hell.(ηξερε δεν ηξερε να οδηγαει)

Τώρα αν σου πω ευχαριστούμε για την ευχή συνοδοιπόρε γιατί κάπως έτσι το εξέλαβα θα απαντήσεις πως δεν το εννοούσες έτσι ε; :p

Τεσπα μιας και έχω μαλ@κιστεί αρκετά σε Αττικές - περιφεριακές - εθνικές - επαρχιακές οι ταχύτητες που αναφέρεις δεν είναι υψηλές για ss μοτά, αντίθετα τα 50 που πήγαινα πριν μια εβδομάδα στη Λαυρίου και στο χιλιοστό δεν καρφώθηκα πίσω απο τον γύφτο που πλακώθηκε στα φρένα και φυσικά ήταν και χωρίς πίσω φώτα είναι σαφώς πιο επικίνδυνη ταχύτητα ιφ γιά αντερστάν γουάρ αμ σεν... :smokin:

Το μεγάλο θέμα το οποίο επιβεβαιώνεται και απο τις στατιστικές είναι οι οικισμοί και οι πόλεις. Εκεί χρειάζεται να επικεντρωθούμε και όχι οι υψηλές ταχύτητες στις Αττικές που ελάχιστοι πάνε πλέον.

notakos600
26/07/2013, 16:51
Να πηγαίνεις Αττική οδό με 180 και να σε περνάει ο άλλος με 380...

SONone
26/07/2013, 17:12
εχω γνωστό. που εχει αυτοκίνητο, λεει πως ξερει να οδηγάει "μηχανάκι" ενωει σκουτεροπαπι που δεν ειναι δύσκολο..:confused:.. οι αλλαγες,οι κλίσεις στις στροφές (γιατι κινησε με λίγα) κτλπ κτλπ. Πιστεύω πως ειναι ζωντανός ακόμα γιατι ΔΕΝ οδηγάει δίκυκλο και γιατι το ΙΧ του εκανε εναν σκασμο λεφτα για τα ηλεκτρικά βοηθήματα κτλπ κτλπ. καθε φορα καταλήγουμε να τσακωνόμαστε με αποτέλεσμα εγω να μην μπενω καν στο αμαξι του.(δεν βλεπει τον δρομο. βλεπει τον μπροστινό του μονο, δεν βλεπει πιο μακρυα απο 2 μετρα ακομα και μονοσ του να ειναι)
αυτος ο άνθρωπος θα νοικιάσει σκουτερ το καλοκαίρι,
αυτος ο άνθρωπος θα παρει σκουτερ οταν θα τον πνίξει η κίνηση.
σωτηρία για αυτους δεν υπαρχει.. ελπίζω μεχρι να πεθάνει μην εχει σκοτώσει κανένα.

sapila racing
26/07/2013, 17:17
Με τι ήσουν ?


V-Rod? :D

sniper
26/07/2013, 17:19
Να πηγαίνεις Αττική οδό με 180 και να σε περνάει ο άλλος με 380...

Στα @@ σου, δεν θα τον δεις καν.

byron
26/07/2013, 17:42
V-Rod? :D

λες να ήταν ο stefanos με το V-rod?

αχχαχχ
αχχχχαχχχαχαχαχ :tooth: :tooth: :tooth:

MG-KTiNoS
26/07/2013, 19:19
Ναι έχουν βγάλει έξω ότι σαράβαλα είχαν πεταμένα στο γκαράζ.
Το κακό είναι ότι και τα μυαλά τους έχουν φρακάρει εκεί στο τότε.
Ξαναβλέπω ΟΛΕΣ τις μαλακίες που έβλεπα παλιά.
Κράνος στο χερι, λάστιχα πρώτης τοποθέτησης 20 χρόνια μετά κλπ κλπ

Άστα να πάνε !
Οι πιο κιριλέ καβαλάνε σκούτερ και παλιές βεσπες...

Άστα να πάνε χ2

Το νου σας !

Pan (dvs)
26/07/2013, 19:24
Καλά, μην σου χαλάσω την ποιητική διάθεση αλλά 180 στην Αττική οδό δεν είναι ταχύτητα μελλοθανάτων. Μη τρελλαθούμε κιόλας...

Συμφωνω μαζι σου.Αλλα σιγουρα δεν ειναι και λιγα.:)

Bradipous
26/07/2013, 19:59
Στα @@ σου, δεν θα τον δεις καν.

Κανα 2 φορες που περασαν στο ~1μ διπλα μου με +100χαω (χωρις να εχω αντιληφθει οτι πλησιαζει μοτο) ουτε εγω ξερω πως γλιτωσα την ανακοπη.

sniper
26/07/2013, 20:04
V-Rod? :D

Λίγα με τα V-Rod....

:smokin:

zephyr1
26/07/2013, 21:13
Παντως το φιλερ ειναι απο τα χειροτερα που μπορει να σου κανει μοτοσυκλετιστης και συνηθως ειναι εμπειρος,αν μυριστω κατι τετοιο πρωτον αρχιζω και πηγαινω προς την πορεια του ,και δευτερον αν δεν το δω ,τον προλαβαινω και τον αρχιζω στα μπινελικια.

devil's animal
26/07/2013, 21:42
Παντως το φιλερ ειναι απο τα χειροτερα που μπορει να σου κανει μοτοσυκλετιστης

τα φιλερ ειναι ευγενες αθλημα και να τα αφησετε στην ησυχια τους...
καπως πρεπει να διασκεδασουμε και εμεις...:wlae:



και ετσι αρχισε ο καυγας...

GOGOS2612
26/07/2013, 22:19
τα φιλερ ειναι ευγενες αθλημα και να τα αφησετε στην ησυχια τους...
καπως πρεπει να διασκεδασουμε και εμεις...:wlae:



και ετσι αρχισε ο καυγας...

:a10:

SuperSonic
27/07/2013, 00:16
Δυστυχώς η οικονομική κρίση έχει φέρει τον ελληνα να πηγαίνει προς το δίτροχο,μικροί,μεγάλοι,έχουν αρχίσει να καβαλάνε ότι βρουν
με αποτέλεσμα να βλέπω σαβούρες στο δρόμο αλλά και οδηγούς που δεν ξέρουν,η μάλλον δεν έχουν καμιά σχέση με τις δυο ρόδες

Επιστρέψαμε σε εποχές που βλέπαμε παππούδες με 50 τσάντες από το σούπερ μάρκετ πάνω στο μηχανάκι άλλους να κουβαλάνε
φιάλες υγραερίου δεμένες με σχοινιά και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς...

Καθημερινά κάνω μια συγκεκριμένη διαδρομή προς πειραια,το τι "πήγε να γινει"που λέμε καμιά φορά δεν περιγράφεται και εκτός του ότι
μιλάμε για ανθρώπους που δεν ξέρουν,δεν το χουν,η οτιδήποτε άλλο,κάνουν και παραβάσεις.

Ο κόσμος εκτός από άγνοια είναι και τρελαμένος,προσοχή λοιπόν στους δρόμους γιατί τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ.

endopandou
27/07/2013, 00:47
τα φιλερ ειναι ευγενες αθλημα και να τα αφησετε στην ησυχια τους...
καπως πρεπει να διασκεδασουμε και εμεις...:wlae:



και ετσι αρχισε ο καυγας...

:a10: αμάν πια με αυτό τον ρατσισμό τους βρε παιδί μου :tooth:

νταξ μαλακία είναι δεν σηκώνει κουβέντα

devil's animal
27/07/2013, 01:43
:a10: αμάν πια με αυτό τον ρατσισμό τους βρε παιδί μου :tooth:

νταξ μαλακία είναι δεν σηκώνει κουβέντα

πες τα ντε...
:beer::beer:


ναι αλλα οπως ολες οι μαλακιες ειναι απολαυστικη... (ειδικα οταν το κανεις σε αυτους που καβαλανε απο αναγκη)

foogr01
27/07/2013, 02:18
πες τα ντε...
:beer::beer:


ναι αλλα οπως ολες οι μαλακιες ειναι απολαυστικη... (ειδικα οταν το κανεις σε αυτους που καβαλανε απο αναγκη)

Δεν είναι πάντα έτσι γιατί δεν ξέρεις τι έχει στο μυαλό του ο καθένας και πως αντιδράει / θα αντιδράσει (βλ. πιο πάνω τι είπε ο Bradipous).

Οι δρόμοι είναι για όλους. Σίγουρα οι χρήστες από ανάγκη έχουν μια απειρία ή μια φοβία παραπάνω από τους υπόλοιπους αλλά εν τέλει αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι κάποιος που ήταν σωστός με το αμάξι θα είναι και με το μηχανοπαπιοσκούτερ του. Αυτός πάλι που είναι στ@ρχιδιστής, στ@ρχιδιστής θα είναι ό,τι και να οδηγάει. Γι' αυτόν, απλά ο δρόμος είναι δικός του και οι άλλοι πρέπει να το κάνουν τεμενάδες. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η τελευταία κατηγορία αποτελεί την πλειοψηφία... τουλάχιστον να προσπαθήσουμε / προσπαθούμε να εμφυσσήσουμε στα παιδιά μας και στα παιδιά ΤΟΥΣ μια καλύτερη νοοτροπία. Κι ως "δια μαγείας" μπορεί να αλλάξουν πολλά πράγματα σ' αυτόν εδώ τον τόπο.

SONone
27/07/2013, 11:06
ο ασχετος....
τι ειναι το φιλερ? :)

EVI
27/07/2013, 11:15
εμενα μου την σπανε αυτοι που νομιζουν οτι ειναι ποιο γρηγοροι (δλδ ΟΛΟΙ ) και προσπαθουν να προσπερασουν ο ενας τον αλλον και συνηθως εχουν τα ιδια παπια / σκουτερ / μικρου κυβισμου μοτοσυκλετακια, για να μην καθυστερησουν και καλα επειδη ειναι παγκοσμιοι (ΟΛΟΙ) και στο τελος μπουρδουκλωνοντε ολοι μαζι , καθυστερουν και ολους τους υπολοιπους η ειναι ετοιμοι να προκαλεσουν ατυχημα μεταξυ τους ... και καμμια μερα θα παιξουμε ξυλο στο δρομο δεν υπαρχει αυτο λεμε. Καθε καλοκαιρι ειχαμε την εντυπωση οτι κυκλοφορουν περισστερα 2κυκλα απο το χειμωνα και παντα αναφερομασταν στους καλοκαιρινους 2κυκλιστες αλλα φετος απλα παραπαει απο καθε αλλη φορα στα 13 χρονια που οδηγω μηχανη.

AristidisZ
27/07/2013, 11:21
ο ασχετος....
τι ειναι το φιλερ? :)

296332


ως έκφραση σημαίνει πέρασα "ξυστά"

devil's animal
27/07/2013, 11:32
296332


ως έκφραση σημαίνει πέρασα "ξυστά" με πολλα...


fixed:)

SONone
27/07/2013, 11:32
αυτο το φιλερ το ηξερα. η χρηση της λεξης στον δρομο δεν μπορουσα να φερω. thanks!

The_Scientist
27/07/2013, 12:10
Ρε μάγκες την παλεύετε ?
Θα διαβάζει κανείς και θα νομίζει ότι η οδήγηση παπιού - σκούτερ είναι καμία επιστήμη.
Δεν είναι θέμα οδηγικών ικανοτήτων, αλλά παιδείας.
Και η παιδεία λείπει τόσο από τους περιστασιακούς αλλά και από τους συστηματικούς οδηγούς μοτό.
Τι ψάχνετε να βρείτε ?

notakos600
27/07/2013, 13:30
Τι ψάχνετε να βρείτε ?

Κανά μπούσα να γουστάρουμε. :lol:

boussias
27/07/2013, 19:28
Σήμερα Μεσογείων..... στο ύψος της Αγίας Παρασκευής, Ενδιάμεσα Αριστερή και κεντρική λωρίδα. 'Αντρας με παπί, παιδί 7-10 χρονών στο κέντρο, μαμά πίσω. Η μαμά έκανε το σταυρό της μπροστά απο την εκκλησία. Μόνο που δεν με έβρισε που του είπα ότι κάνω και εγώ στο σταυρό μου να μην χτυπήσουν..... Και οι 3 χωρίς κράνος με σαγιονάρα δίχαλη.....

Αυτή την παιδεία έχουμε, αυτοί είμαστε, αυτούς έχουμε που μας αξίζει για να μας κυβερνάνε.

toyar
27/07/2013, 19:46
ζωα υπαρχουν παντου.........
και καλυτερα για τους υπολοιπους να κυβερνανε παπακια των 120 κιλων παρα τζιπ 2 τοννων

Ζεύκας
28/07/2013, 05:14
Εγώ θα διαφωνήσω.

Οι δρόμοι λόγω κρίσης έχουν γίνει πιο ασφαλείς (καλά όχι ότι γίναμε Ελβετία έτσι; )

Οι ταχύτητες έχουν μειωθεί, οι κουτάκιδες έχουν χαλαρώσει το δεξί τους πόδι και τα χιλιάρια των μηχανόβιων τα έχει φάει το γκαράζ, μιλάω για την καθημερινή κίνηση στους δρόμους.

Δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε που κυκλοφορούν άσχετοι με παπιοσκούτερ. Πάντα αυτό δεν συνέβαινε;
Αυτή η κατηγορία μοσχοπούλαγε ανέκαθεν, τι νομίζετε; ότι παπιοσκούτερ αγόραζαν ΜΟΝΟ οι προβλεπέ μοτοσυκλετιστές για να μην ταλαιπωρούν την καλή τους στην κίνηση;

Δεν περίμενα να το δηλώσω αυτό, αλλά νιώθω πιο ασφαλής να κυκλοφορώ στο κέντρο της Αθήνας του 2013 παρά στην επαρχία.
Τους αθηναίους τους έχει τσούξει πιο πολύ η κατακόρυφη αύξηση της βενζίνης και έχουν ηρεμήσει.


Φυσικά θα πείτε: "Ναι ΟΚ ρε μλκ Ζεύκα, ζεις στα συννεφάκια".

OK λέω εγώ, πάρτε 2 νούμερα:
15.652 τροχαία το 2006
12,187 τροχαία το 2012


πηγή: www.astynomia.gr (http://www.astynomia.gr)

nikos_abel
28/07/2013, 09:37
Εγώ θα διαφωνήσω.

Οι δρόμοι λόγω κρίσης έχουν γίνει πιο ασφαλείς (καλά όχι ότι γίναμε Ελβετία έτσι; )

Οι ταχύτητες έχουν μειωθεί, οι κουτάκιδες έχουν χαλαρώσει το δεξί τους πόδι και τα χιλιάρια των μηχανόβιων τα έχει φάει το γκαράζ, μιλάω για την καθημερινή κίνηση στους δρόμους.

Δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε που κυκλοφορούν άσχετοι με παπιοσκούτερ. Πάντα αυτό δεν συνέβαινε;
Αυτή η κατηγορία μοσχοπούλαγε ανέκαθεν, τι νομίζετε; ότι παπιοσκούτερ αγόραζαν ΜΟΝΟ οι προβλεπέ μοτοσυκλετιστές για να μην ταλαιπωρούν την καλή τους στην κίνηση;

Δεν περίμενα να το δηλώσω αυτό, αλλά νιώθω πιο ασφαλής να κυκλοφορώ στο κέντρο της Αθήνας του 2013 παρά στην επαρχία.
Τους αθηναίους τους έχει τσούξει πιο πολύ η κατακόρυφη αύξηση της βενζίνης και έχουν ηρεμήσει.


Φυσικά θα πείτε: "Ναι ΟΚ ρε μλκ Ζεύκα, ζεις στα συννεφάκια".

OK λέω εγώ, πάρτε 2 νούμερα:
15.652 τροχαία το 2006
12,187 τροχαία το 2012


πηγή: www.astynomia.gr (http://www.astynomia.gr)

Αν και δεν το λέω για να διαφωνήσω (επί της ουσίας δεν έχεις άδικο), ο αριθμός των ατυχημάτων δε λέει τίποτα μόνος του,
αν δε συγκριθεί π.χ. με πόσα οχήματα κυκλοφορούσαν, τι σφοδρότητας ήταν, θύματα, τραυματισμούς κλπ.

Από την άλλη, όταν τα πράγματα στους δρόμους όλες τις ώρες της ημέρας είναι πιο "ξεστριμωγμένα", σαφώς και αισθανόμαστε
(και είμαστε) πιο ασφαλείς όταν έχουμε ένα δράμι μυαλό μες το κεφαλι μας.

devil's animal
28/07/2013, 10:37
Εγώ θα διαφωνήσω.

Οι δρόμοι λόγω κρίσης έχουν γίνει πιο ασφαλείς (καλά όχι ότι γίναμε Ελβετία έτσι; )

Οι ταχύτητες έχουν μειωθεί, οι κουτάκιδες έχουν χαλαρώσει το δεξί τους πόδι και τα χιλιάρια των μηχανόβιων τα έχει φάει το γκαράζ, μιλάω για την καθημερινή κίνηση στους δρόμους.

Δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε που κυκλοφορούν άσχετοι με παπιοσκούτερ. Πάντα αυτό δεν συνέβαινε;
Αυτή η κατηγορία μοσχοπούλαγε ανέκαθεν, τι νομίζετε; ότι παπιοσκούτερ αγόραζαν ΜΟΝΟ οι προβλεπέ μοτοσυκλετιστές για να μην ταλαιπωρούν την καλή τους στην κίνηση;

Δεν περίμενα να το δηλώσω αυτό, αλλά νιώθω πιο ασφαλής να κυκλοφορώ στο κέντρο της Αθήνας του 2013 παρά στην επαρχία.
Τους αθηναίους τους έχει τσούξει πιο πολύ η κατακόρυφη αύξηση της βενζίνης και έχουν ηρεμήσει.


Φυσικά θα πείτε: "Ναι ΟΚ ρε μλκ Ζεύκα, ζεις στα συννεφάκια".

OK λέω εγώ, πάρτε 2 νούμερα:
15.652 τροχαία το 2006
12,187 τροχαία το 2012


πηγή: www.astynomia.gr (http://www.astynomia.gr)


η αληθεια ειναι οτι τρεχουν αισθητα λιγοτερα οχηματα απ'οτι 3 και 4 χρονια πριν...
η αυξηση της βενζινης εκανε τρελη "δουλεια" σ'αυτο το θεμα...

και ως συνεπεια ειχε να μειωθουν κατι τρελα πολυνεκρα..
ομως δεν επαψαν να κανουν καθε ειδους μ@λακιες στους δρομους...
δεν φορουν κρανος και ζωνη γιατι οι τσεοι δεν γραφουν (λογω αυξημενων προστιμων)....
και γενικα οδηγουν με το μυαλο τους αλλου....
αρα μπορει να εχουμε λιγοτερο σοβαρους τραυματισμους αλλα ποδια και χερια σπανε καθημερινα μεσα στις πολεις...

Pan (dvs)
28/07/2013, 11:10
Παρατηρησα ,στην Εγνατια περισσοτερο,οτι εχουνε μυωθει παρα πολυ οι τελικες.Πηγαινω με 130 και σπανια με προσπερνανε.Επισης αυτο που παρατηρησα ειναι οτι πλεον δεν εχει καμμια σχεση ο αριθμος των κινουμενων αυτοκινητων μα αυτων πριν 2-3 χρονια.
Θα ειχε ενδιαφερον να δουμε αν εχουνε μυωθει τα ατυχηματα αναλογα με τη μειωση των χιλιομετρων.Αν π.χ.τα ατυχηματα μειωθηκαν κατα 20% και τα χιλιομετρα κατα 50% ,δεν εχουμε λογο να πανηγυριζουμε.Αποψη μου ειναι οτι δυστυχως αυτο ισχυει.

MG-KTiNoS
28/07/2013, 11:36
Παρατηρησα ,στην Εγνατια περισσοτερο,οτι εχουνε μυωθει παρα πολυ οι τελικες.Πηγαινω με 130 και σπανια με προσπερνανε.Επισης αυτο που παρατηρησα ειναι οτι πλεον δεν εχει καμμια σχεση ο αριθμος των κινουμενων αυτοκινητων μα αυτων πριν 2-3 χρονια.
Θα ειχε ενδιαφερον να δουμε αν εχουνε μυωθει τα ατυχηματα αναλογα με τη μειωση των χιλιομετρων.Αν π.χ.τα ατυχηματα μειωθηκαν κατα 20% και τα χιλιομετρα κατα 50% ,δεν εχουμε λογο να πανηγυριζουμε.Αποψη μου ειναι οτι δυστυχως αυτο ισχυει.

και το νέφος έχει μειωθεί στην Αθήνα, έχουμε λόγο να πανηγυρίζουμε?
Αν πάσει πάλι χρήμα -που δεν το βλέπω- και ξαναβγούν τ αμάξια έξω θα γίνει της πτνας γιατί από έργα υποδομής δεν έχει γίνει τίποτα και η κατάσταση είναι απλά χειρότερη.
Η παναγιά μαζί μας (γιατί άλλη ελπίδα δε βλέπω)

toyar
28/07/2013, 11:46
ειναι φανερο οτι τα αυτοκινητα εχουν μειωθει, ειτε κινουμενα ειτε οχι
κινεισαι πιο ανετα πιο γρηγορα πιο οικονομικα παρκαρεις πιο ευκολα
μελετες εχουν δειξει οτι οι μεσες ταχυτητες στην αθηνα εχουν αυξηθει γι αυτο και τα ατυχηματα ειναι πιο σοβαρα
ακομα περισσοτερο εχει μειωθει η κινηση στις εθνικες
στην κορινθου-πατρων της μιας λωριδας δεν μποτιλιαρεσαι ουτε χριστουγεννα ουτε πασχα οπως παλια

fkol k4
28/07/2013, 12:56
Όλα αυτά είναι σωστά. Οι μέγιστες ταχύτητες έχουν μειωθεί παντού, οι μέσες στην Αθήνα έχουν αυξηθεί (αυτό βέβαια σημαίνει πως απλά δεν είσαι πλέον ακίνητος, όχι πως τρέχεις κιόλας :D), όντως παρκάρεις πιο εύκολα και πολλοί που δεν είχαν σκεφτεί ποτέ το δίκυκλο τώρα πλέον το χρησιμοποιούν λόγω κόστους.

Χωρίς να θέλω να τρολλάρω τη συζήτηση, έχω μια παρατήρηση και μία απορία:

Μοτοσυκλετιστές εξ' ανάγκης (κόστους, χρόνου κτλ) υπήρχαν πάντα, απλά τώρα το ποσοστό έχει αυξηθεί, δεν είναι ότι το βλέπουμε 1η φορά.
Τι διαφορά έχει ο μοτοσυκλετιστής από τον δικυκλιστή; Δεν είναι κομπλεξικό να λέμε «ο τάδες δεν είναι μοτοσυκλετιστής αλλά οδηγός δικύκλου», μόνο και μόνο επειδή κάτι δεν μας κάθεται καλά από αυτά που κάνει; Ο μοτοσυκλετιστής μπορεί να είναι και άψογος σε όλα αλλά και εντελώς κόπανος, να φοράει ή να μη φοράει κράνος και γενικά να έχει οποιοδήποτε ελάττωμα ή προτέρημα και ταυτόχρονα να είναι μοτοσυκλετιστής.
Διάολε, ακόμα και το ίδιο άτομο μπορεί σήμερα να είναι άψογος και αύριο κόπανος, τι πάει να πει αυτό; Η λέξη μοτοσυκλετιστής δεν προσδιορίζει το ποιόν κάποιου, αλλά τη σχέση του με τη μοτοσυκλέτα.
Και ναι, θεωρώ πως ότι έχει 2 ρόδες σε διάταξη tandem και έναν κινητήρα ανάμεσα, είναι μοτοσυκλέτα. Παπιά - σκούτερ included.

AristidisZ
28/07/2013, 13:15
κατά τη γνώμη μου, όπως έγραψα και πιο πίσω η διάκριση συνίσταται στο εξής:
υπάρχει ο χρήστης που κατ' επιλόγήν του χρησιμοποιεί δίκυκλο, και αυτός που το χρησιμοποιεί για οικονομικούς λόγους
επ ουδενί ο Α δεν είναι αναγκαστικά καλύτερος οδηγός από τον Β

Pan (dvs)
28/07/2013, 13:39
Τι διαφορά έχει ο μοτοσυκλετιστής από τον δικυκλιστή; Δεν είναι κομπλεξικό να λέμε «ο τάδες δεν είναι μοτοσυκλετιστής αλλά οδηγός δικύκλου», μόνο και μόνο επειδή κάτι δεν μας κάθεται καλά από αυτά που κάνει; Ο μοτοσυκλετιστής μπορεί να είναι και άψογος σε όλα αλλά και εντελώς κόπανος, να φοράει ή να μη φοράει κράνος και γενικά να έχει οποιοδήποτε ελάττωμα ή προτέρημα και ταυτόχρονα να είναι μοτοσυκλετιστής.
Διάολε, ακόμα και το ίδιο άτομο μπορεί σήμερα να είναι άψογος και αύριο κόπανος, τι πάει να πει αυτό; Η λέξη μοτοσυκλετιστής δεν προσδιορίζει το ποιόν κάποιου, αλλά τη σχέση του με τη μοτοσυκλέτα.
Και ναι, θεωρώ πως ότι έχει 2 ρόδες σε διάταξη tandem και έναν κινητήρα ανάμεσα, είναι μοτοσυκλέτα. Παπιά - σκούτερ included.
[/LIST]

Ο ορος μοτοσυκλετιστης χρησιμοποιηται πλεον για ατομα που εχουνε μια συγκεκριμενη φιλοσοφια και οχι συγκυριακη, για τους δυο τροχους και τον δρομο.Δεν εχει σημασια αν καβαλαει 50 η 1050cc.Επισης αν τη μια φορα συμπεριφερεται σαν μοτοσυκλετιστης και την αλλη οχι,απλα δεν ειναι μοτοσυκλετιστης.
Προσωπικη φυσικα αποψη.

Λένε ότι κάθε φορά που καβαλάμε, στη σέλα μαζί μας ανεβαίνουν άγγελοι και διάβολοι …
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127803

Ζεύκας
28/07/2013, 15:43
2006
1493 νεκροί / 2056 βαριά / 17842 ελαφρά

2012
976 νεκροί / 1443 βαριά / 13675 ελαφρά

fkol k4
28/07/2013, 16:07
Ο ορος μοτοσυκλετιστης χρησιμοποιηται πλεον για ατομα που εχουνε μια συγκεκριμενη φιλοσοφια και οχι συγκυριακη, για τους δυο τροχους και τον δρομο.Δεν εχει σημασια αν καβαλαει 50 η 1050cc.Επισης αν τη μια φορα συμπεριφερεται σαν μοτοσυκλετιστης και την αλλη οχι,απλα δεν ειναι μοτοσυκλετιστης.
Προσωπικη φυσικα αποψη.
Δεν αμφισβητώ αυτό που λες.
Φυσικά και ο όρος «Μοτοσυκλετιστής» χρησιμοποιείται έτσι τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ (όχι από εμένα πάντως).
Αυτό που λέω, είναι πως η πρακτική αυτή είναι άλλη μια μπούρδα για να ξεχωρίζουμε «εμείς οι cool» από τους δίπλα, γιατί φυσικά «εμείς είμαστε σωστοί μοτοσυκλετιστές» και να αισθανόμαστε (για άλλη μια φορά) ανώτεροι.
Η ίδια πρακτική παρατηρείται επίσης για όρους όπως Μουσικός (ή ακόμα καλύτερα Καλλιτέχνης), Έλληνας, Ευρωπαίος, Σκεπτόμενος, Αριστερός (με την «ευρύτερη» έννοια φυσικά), Λινουξάς (καλοί κομπλεξικοί είμαστε κι εμείς:D), Συνειδητοποιημένος, Άθεος, Θρήσκος, Οικολόγος, Ζωόφιλος κτλ.
Όποιο φόρουμ και να ανοίξεις, τις ίδιες μπούρδες θα δεις. «Εμείς» έχουμε υψηλότερο επίπεδο από τους άλλους.
Επίσης προσωπική άποψη.

Λένε ότι κάθε φορά που καβαλάμε, στη σέλα μαζί μας ανεβαίνουν άγγελοι και διάβολοι …
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127803
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά πολλοί πολλές φορές λένε μπούρδες. Αν υπάρχουν άγγελοι και διάβολοι για τον καθένα μας, σίγουρα δεν περιμένουν να καβαλήσουμε το μηχανάκι για να μας κάνουν επίσκεψη, μέχρι και στο ταμείο του σουπερμάρκετ δίπλα μας τους έχουμε...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135213&page=3&p=2317817&viewfull=1#post2317817

Pan (dvs)
28/07/2013, 16:56
Δεν αμφισβητώ αυτό που λες.
Φυσικά και ο όρος «Μοτοσυκλετιστής» χρησιμοποιείται έτσι τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ (όχι από εμένα πάντως).
Αυτό που λέω, είναι πως η πρακτική αυτή είναι άλλη μια μπούρδα για να ξεχωρίζουμε «εμείς οι cool» από τους δίπλα, γιατί φυσικά «εμείς είμαστε σωστοί μοτοσυκλετιστές» και να αισθανόμαστε (για άλλη μια φορά) ανώτεροι.
Η ίδια πρακτική παρατηρείται επίσης για όρους όπως Μουσικός (ή ακόμα καλύτερα Καλλιτέχνης), Έλληνας, Ευρωπαίος, Σκεπτόμενος, Αριστερός (με την «ευρύτερη» έννοια φυσικά), Λινουξάς (καλοί κομπλεξικοί είμαστε κι εμείς:D), Συνειδητοποιημένος, Άθεος, Θρήσκος, Οικολόγος, Ζωόφιλος κτλ.
Όποιο φόρουμ και να ανοίξεις, τις ίδιες μπούρδες θα δεις. «Εμείς» έχουμε υψηλότερο επίπεδο από τους άλλους.
Επίσης προσωπική άποψη.

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά πολλοί πολλές φορές λένε μπούρδες. Αν υπάρχουν άγγελοι και διάβολοι για τον καθένα μας, σίγουρα δεν περιμένουν να καβαλήσουμε το μηχανάκι για να μας κάνουν επίσκεψη, μέχρι και στο ταμείο του σουπερμάρκετ δίπλα μας τους έχουμε...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135213&page=3&p=2317817&viewfull=1#post2317817

Φιλε μου δεν χρησιμοποιειται ,με τη συγκεκριμενη εννοια, μονο στο συγκεκριμενο φορουμ.Μερικες φορες κανουμε καταχρηση της εννοιας καποιων λεξεων για να καταλαβαινομαστε καλυτερα.Ετσι και με αυτη. Απ'οτι βλεπω δεν αφησα πουθενα να εννοηθει οτι ειναι ανωτερος των αλλων ο μοτοσυκλετιστης.Εγω μιλαω για μια διαφορετικη φιλοσοφια την οποια ο καθενας την αποδεχετε η οχι.Εσυ μην την αποδεχεσε ,δεν θα σου κρατησει κανεις μουτρα.:)
Τωρα αυτο με τους αγγελους και τους διαβολους δεν καταλαβαινω που το πας.Ειναι μια φραση που χρησιμοποιησα απο ενα κειμενο του dimitris777 και που δειχνει πως αντιλαμβανετε αυτος τον μοτοσυκλετιστη.Μη νομιζεις,ακομη και αυτοι που θεωρουνε τους εαυτους τους μοτοσυκλετιστες δεν συμφωνουνε σε ολα μεταξυ τους.

Bladerunner
28/07/2013, 18:20
Τι διαφορά έχει ο μοτοσυκλετιστής από τον δικυκλιστή;



Κατά τη δική μου ερμηνεία, δικυκλιστής είναι εκείνος που χρησιμοποιεί το δίκυκλο μόνο ως μεταφορικό μέσο. Που τον ενδιαφέρει μόνο η πρακτική πλευρά. Δεν το θεωρώ κάτι μεμπτό ούτε το εκλαμβάνω ως ιδιαίτερο χαρακτηριστικό.
Και φυσικά δεν κατατάσσω τους ανθρώπους σε κατηγορίες ανάλογα με το χόμπι τους!

sahara
28/07/2013, 18:57
Δικυκλιστής : Αυτός που χρησιμοποιεί το δίκυκλο όχι γιατί του λέει κάτι , αλλά γιατί το θεωρεί εργαλείο για τη δουλειά του, ή τον βολεύει να μετακινείτε με αυτό για οικονομία και ευκολία. Κατά συνέπεια είναι πιθανό να μην τον ενδιαφέρει και τόσο η εμφάνιση ( όχι τόσο σημαντικό ), αλλά και η κατάσταση του δικύκλου του
( ιδιαίτερα σημαντικό για την ασφάλεια τη δίκη του, αλλά και των γύρω του, το λεγόμενο χρέπι ).Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.Μπορεί να καβαλάει κάθε είδους μηχανής.

Μοτοσυκλετιστής ή μηχανόβιος : Αυτός πού χρησιμοποιεί το δίκυκλο για μετακίνηση αλλά και για διασκέδαση. Που περιμένει πως και πώς να το φορτώσει για ταξίδι.Που ανυπομονεί να ξημερώσει, να πάει στη δουλειά για να καβαλήσει. Που γουστάρει να βλέπει το μηχανάκι του ακόμα και σταματημένο. Που η καλύτερή του είναι μια παρέα που μιλάει και για μηχανάκια πίνοντας μπύρες.Που θα βοηθήσει συνάδελφο στο δρόμο και ας οδηγάει σκουτερόπαπο. Που ζει με τη μηχανή αλλά και για τη μηχανή( και όχι μόνο φυσικά).Μπορεί επίσης να καβαλάει κάθε είδους μηχανής.

Τουλάχιστον έτσι χρησιμοποιώ εγώ του δύο όρους.
Νομίζω πως υπάρχει σημαντική διαφορά ανάμεσα στις δύο κατηγορίες...

Bradipous
28/07/2013, 19:14
Τα ποζερια - κλαρινογαμπροι με τα συνηθως 700+ κυβικα για 3-4 μηνες εξω απο την καφετερια (συνηθως παραλιακη), σε ποια κατηγορια ανηκουν;

sahara
28/07/2013, 22:54
Τα ποζερια - κλαρινογαμπροι με τα συνηθως 700+ κυβικα για 3-4 μηνες εξω απο την καφετερια (συνηθως παραλιακη), σε ποια κατηγορια ανηκουν;

Αυτοί είναι μια κατηγορία μόνοι τους...

spyrakos35
29/07/2013, 00:16
και ως συνεπεια ειχε να μειωθουν κατι τρελα πολυνεκρα..
ομως δεν επαψαν να κανουν καθε ειδους μ@λακιες στους δρομους...


όπως ας πούμε φίλερ.... :smokin:

naturalboy
29/07/2013, 00:57
καλά πολυ γέλιο οι απαντήσεις σας!!!brodipous τα ποζερια ... που λές είναι άστανα πάνε είναι αυτοι που θα πάρουν πολά κυβικά γιατί απλά δεν μπορούν να καταλάβουν την αξία της μοτοσυκλέτα.. της κάθε μοτοσυκλετας και άλλα πολά που για να τα αναλύσουμε τώρα θα μας πάρει πολές σελίδες ... Α και συνήθως έχουν και μυαλό 12κάχρονου!!

devil's animal
29/07/2013, 01:42
όπως ας πούμε φίλερ.... :smokin:

το προτιμω απο το να πηγαινω με 5χλμ/ωρα στην αριστερη ή να πηγαινω αναποφασιστος κανοντας οκταρια ή να φοβαμαι να κινηθω αναμεσα στα σταματημενα και να δημιουργω εκνευρισμο στους αλλους απο πισω ή...ή...ή...
εγω παντως δεν ξερω καποιον που να εχει τρακαρει απο φιλερ...οσο μ@λακια και αν ειναι...
απο τα αλλα, ακουω συνεχεια...

byron
29/07/2013, 09:52
εγω παντως δεν ξερω καποιον που να εχει τρακαρει απο φιλερ...οσο μ@λακια και αν ειναι...
απο τα αλλα, ακουω συνεχεια...

Τι να ακούσεις ρε μαν?
Καλά, εκανα ένα γαμάτο αποτυχημένο φίλερ... στο νοσοκομείο καταλήξαμε όλοι !!

:tooth: :tooth:

spyrakos35
29/07/2013, 10:17
το προτιμω απο το να πηγαινω με 5χλμ/ωρα στην αριστερη ή να πηγαινω αναποφασιστος κανοντας οκταρια ή να φοβαμαι να κινηθω αναμεσα στα σταματημενα και να δημιουργω εκνευρισμο στους αλλους απο πισω ή...ή...ή...
εγω παντως δεν ξερω καποιον που να εχει τρακαρει απο φιλερ...οσο μ@λακια και αν ειναι...
απο τα αλλα, ακουω συνεχεια...

το οτι ο άλλος μπορεί να χεστεί πανω του και να χάσει τον έλεγχο του οχήματός του δεν το σκεφτεσαι καθόλου εεεεε? (προφανώς)

αλλά θα μου πεις τώρα, τι φταις εσύ αν ο άλλος είναι χέστης ή αφού δεν τον ακούμπησες, εσύ δεν έχεις μερίδιο ευθύνης....

το αστείο της υπόθεσης είναι οτι κράζεις αυτούς που δεν φοράνε κράνος (και πολύ καλά κάνεις) αλλά με την συμπεριφορά σου στον δρόμο (ακα καγκουρας) είσαι το ίδιο και πιο πολύ επικίνδυνος από αυτούς που περιγράφεις....

υγ.... νο οφενς, ναθινγκ πέρσοναλ, απόψεις ανταλλάσουμε.... :wave2:

zephyr1
29/07/2013, 11:48
Τι να ακούσεις ρε μαν?
Καλά, εκανα ένα γαμάτο αποτυχημένο φίλερ... στο νοσοκομείο καταλήξαμε όλοι !!

:tooth: :tooth:

Μετα ομως ποσταρει εδω μια αγιογραφια να συγχωρεθουν τα πεθαμενα τους και ολα οκ.:cry:

Υγ.Σορυ Σταυρη δεν αντεξα.:lol::bawl::moutza::rotflmao:

sniper
29/07/2013, 11:53
Τα ποζερια - κλαρινογαμπροι με τα συνηθως 700+ κυβικα για 3-4 μηνες εξω απο την καφετερια (συνηθως παραλιακη), σε ποια κατηγορια ανηκουν;

TDM/Varadero/GS club.

AristidisZ
29/07/2013, 11:54
TDM/Varadero/GS club.

:nono:

η ως άνω κατηγορία έχει έφεση στα SS

teo_g7
29/07/2013, 11:55
Μετα ομως ποσταρει εδω μια αγιογραφια να συγχωρεθουν τα πεθαμενα τους και ολα οκ.:cry:

Υγ.Σορυ Σταυρη δεν αντεξα.:lol::bawl::moutza::rotflmao:

xaxaxaxaxaxa....Πολύ καλό!!!NO OFFENSE devil's

sniper
29/07/2013, 11:56
:nono:

η ως άνω κατηγορία έχει έφεση στα SS

Eπειδή είσαι άσχετος.

No offence (μια που την είδαμε ευγενικοί όλοι σ' αυτο το θρεντ).

AristidisZ
29/07/2013, 11:59
Eπειδή είσαι άσχετος.

No offence (μια που την είδαμε ευγενικοί όλοι σ' αυτο το θρεντ).

Κανένα offence, εξάλλου προφανώς μόνο εσύ δικαιούσαι να έχεις άποψη για το τι μηχανές αράζουν έξω από καφετέριες...

devil's animal
29/07/2013, 12:25
Τι να ακούσεις ρε μαν?
Καλά, εκανα ένα γαμάτο αποτυχημένο φίλερ... στο νοσοκομείο καταλήξαμε όλοι !!

:tooth: :tooth:

:lol::lol:
οχι, προφανως κατι τετοιο αλλα να πει καποιος "ασε με περασε ενας μ@λακας φιλερ με +150 και τρομαξα και εχασα τον ελεγχο και σαβουριαστηκα" ή "πηγε να με περασει ενας φιλερ και ακουμπησανε τα clip ons και γιναμε ηχος και φως"..

devil's animal
29/07/2013, 12:31
το οτι ο άλλος μπορεί να χεστεί πανω του και να χάσει τον έλεγχο του οχήματός του δεν το σκεφτεσαι καθόλου εεεεε? (προφανώς)

αλλά θα μου πεις τώρα, τι φταις εσύ αν ο άλλος είναι χέστης ή αφού δεν τον ακούμπησες, εσύ δεν έχεις μερίδιο ευθύνης....

το αστείο της υπόθεσης είναι οτι κράζεις αυτούς που δεν φοράνε κράνος (και πολύ καλά κάνεις) αλλά με την συμπεριφορά σου στον δρόμο (ακα καγκουρας) είσαι το ίδιο και πιο πολύ επικίνδυνος από αυτούς που περιγράφεις....

υγ.... νο οφενς, ναθινγκ πέρσοναλ, απόψεις ανταλλάσουμε.... :wave2:

εχω πει πολλακις οτι προτιμω να ειμαι στον δρομο με καγκουρες που εχουν καποια skills παραπανω απο τους αλλους, παρα με φοβισμενους εποχιακους χρηστες που θα μπερδευτουν αν δουν κατι και αντι να κατεβασουν 2 κατω, ανεβαζουν 1 πανω...

εν ολιγοις συμφωνω πολυ με αυτο:


Η καντηλάτη σούζα με όλες τις αλλαγές στον αέρα, το rolling endo, τα γόνατα στα βιράζ, ακόμα και η επιβίωση επί μακρόν στην καθημερινή κυκλοφορία υποδηλώνουν ικανότητα χειρισμού. Η παραβίαση του κόκκινου ή του στοπ όμως υποδηλώνει έλλειψη παιδείας και σταρχιδισμό.

Κι αυτό με τσαντίζει.

εννοειται νο οφενς και νο χαρντ φιλινγκς..αλλα αυτη ειναι η δικη μου γνωμη...
αν εσυ, ή ο οποιοσδηποτε αλλος, θεωρει οτι θα ηταν καλυτερο να βρισκεται αναμεσα στην δευτερη ομαδα, μπι μαϊ γκεστ...
:wave2:

devil's animal
29/07/2013, 12:32
Μετα ομως ποσταρει εδω μια αγιογραφια να συγχωρεθουν τα πεθαμενα τους και ολα οκ.:cry:

Υγ.Σορυ Σταυρη δεν αντεξα.:lol::bawl::moutza:


:lol::bawl::rotflmao::lol::bawl::rotflmao::lol::bawl::rotflmao:
σωπα ρε...
γ@ματο ηταν...
:beer::beer:

spyrakos35
29/07/2013, 12:37
υγ.... νο οφενς, ναθινγκ πέρσοναλ, απόψεις ανταλλάσουμε.... :wave2:



εννοειται νο οφενς και νο χαρντ φιλινγκς..αλλα αυτη ειναι η δικη μου γνωμη...

θα σταθώ σε αυτά γιατί είμαστε και οι δυο φαλακροί ξεροκέφαλοι.... :lol:

συμφωνούμε οτι διαφωνούμε και αυτό είναι κάτι...

:beer:

due
29/07/2013, 12:54
Κοινώς, όποιος έμαθε, έμαθε. Οι υπόλοιποι το μπούλο.
Γαμώ.
:beer:

spyrakos35
29/07/2013, 12:55
Κοινώς, όποιος έμαθε, έμαθε. Οι υπόλοιποι το μπούλο.
Γαμώ.
:beer:

και πάντα νο οφενς.... :bawl:

pipe_smoker
29/07/2013, 13:02
εχω πει πολλακις οτι προτιμω να ειμαι στον δρομο με καγκουρες που εχουν καποια skills παραπανω απο τους αλλους, παρα με φοβισμενους εποχιακους χρηστες που θα μπερδευτουν αν δουν κατι και αντι να κατεβασουν 2 κατω, ανεβαζουν 1 πανω...

εν ολιγοις συμφωνω πολυ με αυτο:


Σύμφωνοι. Κι εγώ προτιμώ τον κουτάκια που κάνει πάντες παρά αυτόν που μιλάει στο κινητό και στρίβει δεξιά από την αριστερή λωρίδα χωρίς φλας.

Δεν υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά ανάμεσα στη σούζα και στο rolling endo, και στο "σε περνάω ξυστά γιατί εγώ γουστάρω αδρεναλίνη και για να χεστείς εσύ πάνω σου"?

Εκτός κι αν με το φίλερ εννοούμε "πάω με όσα, κι απλά επειδή δεν προλαβαίνω κάποιες φορές να κόψω θα τύχει να περάσω και κανά μπάρμπα ξυστά από ένα κενό που βλέπω να έχει ανοίξει μπροστά μου, αντί να ρισκάρω να πέσω στα φρένα και να γίνω ένα με τον προφυλακτήρα του μπροστινού".

Έχω την εντύπωση όμως ότι δε μιλάμε για κάτι τέτοιο και διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Το endo, τη σούζα, το drift κλπ τα κάνεις μόνος σου. Και για να προκαλέσεις ατύχημα πρέπει πρώτα να πέσεις εσύ και μετά ίιιιιιισως να πάρεις και κάποιον στο λαιμό σου.
Το φίλερ είναι σαν το tango. It takes two. Δε γίνεται με τη συναίνεση του δευτέρου όμως.

Αν γουστάρεις την αίσθηση του "περνάω κάτι ξυστά" και το φίλερ το κάνεις μόνος σου με την μπαριέρα (θα είναι και φίλερ διαρκείας:D ) δε νομίζω να σου πει κανείς κάτι.

ΥΓ. Και ξαναλέω. Άλλο επίτηδες περνάω ξυστά κάποιον, ενώ έχω χώρο να τον περάσω κι από απόσταση αλλά αυτό "δεν είναι fun", κι άλλο επειδή μαλακίζομαι και τρέχω κλπ θα τύχει να συμβεί κι αυτό επειδή οι άλλες μου επιλογές ήταν λιγότερο ασφαλείς.

teo_g7
29/07/2013, 13:10
Σύμφωνοι. Κι εγώ προτιμώ τον κουτάκια που κάνει πάντες παρά αυτόν που μιλάει στο κινητό και στρίβει δεξιά από την αριστερή λωρίδα χωρίς φλας.

Δεν υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά ανάμεσα στη σούζα και στο rolling endo, και στο "σε περνάω ξυστά γιατί εγώ γουστάρω αδρεναλίνη και για να χεστείς εσύ πάνω σου"?

Εκτός κι αν με το φίλερ εννοούμε "πάω με όσα, κι απλά επειδή δεν προλαβαίνω κάποιες φορές να κόψω θα τύχει να περάσω και κανά μπάρμπα ξυστά από ένα κενό που βλέπω να έχει ανοίξει μπροστά μου, αντί να ρισκάρω να πέσω στα φρένα και να γίνω ένα με τον προφυλακτήρα του μπροστινού".

Έχω την εντύπωση όμως ότι δε μιλάμε για κάτι τέτοιο και διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Το endo, τη σούζα, το drift κλπ τα κάνεις μόνος σου. Και για να προκαλέσεις ατύχημα πρέπει πρώτα να πέσεις εσύ και μετά ίιιιιιισως να πάρεις και κάποιον στο λαιμό σου.
Το φίλερ είναι σαν το tango. It takes two. Δε γίνεται με τη συναίνεση του δευτέρου όμως.

Αν γουστάρεις την αίσθηση του "περνάω κάτι ξυστά" και το φίλερ το κάνεις μόνος σου με την μπαριέρα (θα είναι και φίλερ διαρκείας:D ) δε νομίζω να σου πει κανείς κάτι.

ΥΓ. Και ξαναλέω. Άλλο επίτηδες περνάω ξυστά κάποιον, ενώ έχω χώρο να τον περάσω κι από απόσταση αλλά αυτό "δεν είναι fun", κι άλλο επειδή μαλακίζομαι και τρέχω κλπ θα τύχει να συμβεί κι αυτό επειδή οι άλλες μου επιλογές ήταν λιγότερο ασφαλείς.

+10000000000000000

sniper
29/07/2013, 13:12
Κοινώς, όποιος έμαθε, έμαθε. Οι υπόλοιποι το μπούλο.
Γαμώ.
:beer:

Το θέμα είναι ότι βγήκαν όλοι μαζεμένοι. Όλοι ήμασταν σαν κι αυτούς (πολλοί ίσως και χειρότεροι) αλλά ήμασταν σκόρπιοι.

McGyver
29/07/2013, 13:15
Η καντηλάτη σούζα με όλες τις αλλαγές στον αέρα, το rolling endo, τα γόνατα στα βιράζ, ακόμα και η επιβίωση επί μακρόν στην καθημερινή κυκλοφορία υποδηλώνουν ικανότητα χειρισμού. Η παραβίαση του κόκκινου ή του στοπ όμως υποδηλώνει έλλειψη παιδείας και σταρχιδισμό.



εν ολιγοις συμφωνω πολυ με αυτο:

εννοειται νο οφενς και νο χαρντ φιλινγκς..αλλα αυτη ειναι η δικη μου γνωμη...
αν εσυ, ή ο οποιοσδηποτε αλλος, θεωρει οτι θα ηταν καλυτερο να βρισκεται αναμεσα στην δευτερη ομαδα, μπι μαϊ γκεστ...
:wave2:

Θεωρείς δηλαδή πως το να περάσεις κάποιον στο χιλιοστό είναι ένδειξη ικανότητας χειρισμού μοτοσικλέτας όπως η σούζα, το rolling endo και το σύρσιμο του γόνατου στην άσφαλτο;

Αν ναι, κόψε το τανγκό που λέει ο pipe_smoker και ξεκίνα το ζεϊμπέκικο σε μια γωνιά μόνος σου χωρίς να ενοχλείς...

spyrakos35
29/07/2013, 13:18
Θεωρείς δηλαδή πως το να περάσεις κάποιον στο χιλιοστό είναι ένδειξη ικανότητας χειρισμού μοτοσικλέτας όπως η σούζα, το rolling endo και το σύρσιμο του γόνατου στην άσφαλτο;

τα οποία δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χειρισμού μοτοσυκλέτας..... ;)

αν πάλι κάνω λάθος και είναι, παρακαλώ να μην ξαναδώ να γράφονται σχόλια στην σχετική στήλη (σ.σ. "ΣΕ ΕΙΔΑ...") περί καγκουραίων με ΤΔΜ, ΤΑΙΓΚΕΡ κλπ κλπ.... ούτε και κάπου αλλού...

παρά μόνο σχόλια θαυμασμού και ζήλιας....

μαι του σεντς σι βου πλες....

AristidisZ
29/07/2013, 13:18
εγώ δε καταλαβαίνω, γιατί κάνουμε διαχωρισμό μεταξύ ικανού και "ανίκανου" μοτοσυκλετιστή
ο άλλος μπορεί να γουστάρει να έχει μια μηχανή 25 χιλιάδων ευρώ, αλλά να είναι το μεγαλύτερο κουλάδι που κυκλοφορεί
δικυκλιστής από ανάγκη δεν είναι μια φορά...

McGyver
29/07/2013, 13:20
τα οποία δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χειρισμού μοτοσυκλέτας..... ;)

Όπως, ορθά, λέει κι ο Bladerunner είναι ένδειξη όχι απόδειξη.

spyrakos35
29/07/2013, 13:22
Όπως, ορθά, λέει κι ο Bladerunner είναι ένδειξη όχι απόδειξη.

τίποτα δεν είναι εκτός από επίδειξη....

pipe_smoker
29/07/2013, 13:23
εγώ δε καταλαβαίνω, γιατί κάνουμε διαχωρισμό μεταξύ ικανού και "ανίκανου" μοτοσυκλετιστή...

Γιατί έχουμε αλλάξει τόπικ από τη 2η κιόλας σελίδα :bawl:

sniper
29/07/2013, 13:24
Προσέξτε,

το να μην μπορείς να κουμαντάρεις ένα δίκυκλο, είναι αδιάφορο.

Το να κυκλοφορείς με το δρεπάνι στην πλάτη όμως, μας ενδιαφέρει.

Όταν θα κάνετε διήθιση και σας βγει ο "νέος" της κατηγορίας που συζητάμε εδώ μέσα και γίνετε κ@λος και πουτ@να, και γράφετε μετά στα Στραβά για τον μαλ@κα που δεν πρόσεξε, ελάτε να το συζητήσουμε.

sniper
29/07/2013, 13:25
τίποτα δεν είναι εκτός από επίδειξη....

Αν δεν μπορείς να κάνεις σουζα ή έντο, δεν σημαίνει ότι οι άλλοι που μπορούν κάνουν επίδειξη...

Προσέξτε λίγο με τα σχολιάκια σας.

spyrakos35
29/07/2013, 13:25
Προσέξτε,

το να μην μπορείς να κουμαντάρεις ένα δίκυκλο, είναι αδιάφορο.

Το να κυκλοφορείς με το δρεπάνι στην πλάτη όμως, μας ενδιαφέρει.

Όταν θα κάνετε διήθιση και σας βγει ο "νέος" της κατηγορίας που συζητάμε εδώ μέσα και γίνετε κ@λος και πουτ@να, και γράφετε μετά στα Στραβά για τον μαλ@κα που δεν πρόσεξε, ελάτε να το συζητήσουμε.

+1300......

spyrakos35
29/07/2013, 13:27
Αν δεν μπορείς να κάνεις σουζα ή έντο, δεν σημαίνει ότι οι άλλοι που μπορούν κάνουν επίδειξη...

Προσέξτε λίγο με τα σχολιάκια σας.

δεν σημαίνει και οτι ο συγκεκριμένος ξέρει να οδηγάει.... απλά ξέρει να κάνει σούζα/εντο.... τιποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω....

όλα τα άλλα είναι αυθαίρετες υποθέσεις