PDA

View Full Version : Πρώτο ταξίδι!!!!



filipp
26/07/2013, 15:01
Καλησπέρες,

Γιώργος, 23, Suzuki freewind.
Θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι. Ξεκινάω τη Κυριακή 4/8 απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη- Ιωάννινα- Κέρκυρα-Πάτρα- Αθήνα. Μόνος. Θα θελα τη πολύτιμη βοήθεια σας σε οτιδήποτε μπορείτε. Δλδ απο προετοιμασία του ταξιδίου μέχρι ασυνήθιστους κινδύνους πάνω στο δρόμο. Επίσης έχω ένα πρόβλημα. Το κράνος. Ξέρω οτι όλοι θα προτείνετε να αγοράσω καλύτερο απο το άβολο nova που έχω αλλά δεν υπάρχουν χρήματα. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα. Για δέκα μέρες. και τα λεφτά προκαταβολικά. Πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια!!!!! Κάντε οτι μπορείτε!


Περιμένω σχόλια!

Giorgos19
26/07/2013, 15:41
Καλησπέρα συνονόματε.

Σίγουρα υπάρχουν πιο κατάλληλοι (χιλιομετροφάγοι) από εμένα για να σου απαντήσουν, αλλά μέσες άκρες πρέπει να προσέξεις τα εξής.
Η μηχανή σου σε καλή λειτουργική κατάσταση. Τσεκάρεις λάστιχα, τακάκια, λάδια, υγρά, αλυσίδα να είναι σωστά τεντωμένη. Αφού θα κάνεις αρκετά χιλιόμετρα, έχε μαζί σου το λιπαντικό αλυσίδας για να την περάσεις τουλάχιστον ένα χέρι στο συνολικό σου ταξίδι.
Όποτε νιώθεις κουρασμένος-πιασμένος κλπ σταματάς για να χαλαρώσεις.
Επειδή, λογικά, θα έχει αρκετή ζέστη έχε μαζί σου μπόλικο νερό.
Μελέτησε λίγο τη διαδρομή που θα ακολουθήσεις, εντόπισε χαρακτηριστικά σημεία από τα οποιά θα περάσεις ώστε να καταλαβαίνεις ότι είσαι στο σωστό δρόμο. Πάρε και κανέναν χάρτη μαζί σου για παν ενδεχόμενο.
Για το κρανάκι, δυστυχώς, δεν μπορώ να βοηθήσω.

Γενικά, το μηχανάκι αν είναι σε καλή κατάσταση το ταξίδι θα "βγει" και θα καραγουστάρεις! Καλούς δρόμους!

:beer:

Cpt. Haddock
26/07/2013, 16:35
Καλησπέρες,

Γιώργος, 23, Suzuki freewind.
Θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι. Ξεκινάω τη Κυριακή 4/8 απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη- Ιωάννινα- Κέρκυρα-Πάτρα- Αθήνα. Μόνος. Θα θελα τη πολύτιμη βοήθεια σας σε οτιδήποτε μπορείτε. Δλδ απο προετοιμασία του ταξιδίου μέχρι ασυνήθιστους κινδύνους πάνω στο δρόμο. Επίσης έχω ένα πρόβλημα. Το κράνος. Ξέρω οτι όλοι θα προτείνετε να αγοράσω καλύτερο απο το άβολο nova που έχω αλλά δεν υπάρχουν χρήματα. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα. Για δέκα μέρες. και τα λεφτά προκαταβολικά. Πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια!!!!! Κάντε οτι μπορείτε!


Περιμένω σχόλια!

Απο λοιπο εξοπλισμο, πλην κρανους, πώς πάμε; Τι εχεις σκοπο να φορεσεις;

filipp
26/07/2013, 17:32
Φίλε καλησπέρα!

Ευχαριστώ για την απάντηση και για την βοήθεια!

filipp
26/07/2013, 17:34
Μπουφάν δυστυχώς χειμωνιάτικο(πιστεύω είμαι εντάξει με αυτό) γάντια καλοκαιρινά, τζιν και μπότες μηχανής. εννοείται θα έχω και αδιάβροχο. έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

toyar
26/07/2013, 18:04
καλη θα ηταν και μια οδικη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο......

MG-KTiNoS
26/07/2013, 18:08
μια χαρά θα είσαι με το χειμωνιατικό...
:lol:

Cpt. Haddock
26/07/2013, 18:10
Μπουφάν δυστυχώς χειμωνιάτικο(πιστεύω είμαι εντάξει με αυτό)

Δε θα είσαι καθόλου ενταξει :wave2:

daz
26/07/2013, 19:11
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα.

Δεν χρειάζεται. Αν αυτό χρησιμοποιείς καθημερινά μέσα στην πόλη αυτό να πάρεις και στο ταξίδι. Οι πιθανότητες να γίνει κάτι στο ταξίδι είναι σημαντικά μικρότερες απ' ότι μέσα στην πόλη και ακόμα λιγότερες να υπάρξει πρόσκρουση. Σε ορατότητα, άνεση εξαερισμό είναι χάλια το ξέρω αλλά δεν πειράζει, αυτό έχεις! Θα ταξιδέψεις με αυτό ώστε τα λεφτά για το επόμενο ταξίδι να πάνε σε κράνος.
Επιπλέον ένα "ξένο" κράνος δεν ξέρεις αν θα σου "κάτσει" και με πονοκέφαλο ταξίδι δεν γίνεται.


εννοείται θα έχω και αδιάβροχο. έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

Ναι, να μην έχεις αδιάβροχο. Τι να το κάνεις, φοβάσαι μήπως βραχείς? Ε ας βραχείς, καλοκαίρι είναι! Εξ' άλλου το μπουφάν σου είναι χειμωνιάτικο και κανείς δεν κρύωσε επειδή βράχηκαν τα μπούτια του. Και αν μπει νερό στις μπότες δεν πειράζει. Θα το αδειάσεις μόλις φτάσεις.
Επιπλέον με το κράνος που έχεις θα είναι πολύ δύσκολο να οδηγήσεις στην βροχή, το τελευταίο που θέλεις είναι να σκας κάτω απ' το χειμωνιάτικο μπουφάν με το αδιάβροχο και έξω να βρέχει.


Δε θα είσαι καθόλου ενταξει :wave2:

Δεν πειράζει Ηλία, το πρώτο του ταξίδι είναι και είναι πιτσιρικάς. Εξ' άλλου υπάρχουν κι' άλλα που θα του φταίξουν.



Filipp xάρτη να πάρεις μόνο αν θέλεις να βρεις κάποια δρομολόγια, όχι για να μην χαθείς. Αν χαθείς χάθηκες. Κάποια στιγμή θα τον βρεις τον δρόμο και απλά θα φτάσεις στον προορισμό σου λίγο καθυστερημένος. Τώρα αν είσαι τύπος Vaska πάρε και ένα διαβατήριο καλού κακού. :lol:


Οδική μόνο να κάνεις ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γυρίσεις σπίτι μόνος σου.

Καλό ταξίδι. :wave2:

akis_trevor
26/07/2013, 20:24
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα. Για δέκα μέρες. και τα λεφτά προκαταβολικά.

ποσα χρηματα σκεφτεσαι να δωσεις δηλαδη;στο περιπου;

vaska
27/07/2013, 15:09
τοτες που δεν είχαμε φόρα
τσεκαραμε το μηχανάκι βάζαμε βενζίνη Και φεύγαμε. τα υπόλοιπα έμπαιναν σε δεύτερη μοίρα

MG-KTiNoS
27/07/2013, 15:15
τοτες που δεν είχαμε φόρα
τσεκαραμε το μηχανάκι βάζαμε βενζίνη Και φεύγαμε. τα υπόλοιπα έμπαιναν σε δεύτερη μοίρα

τότε χάναμε και τον έναν φίλο μετά τον άλλο και λέγαμε ότι έφυγε κάνοντας αυτό που του αρέσει....

-με το μπερδόν πάντα οκ?-
:)


Φίλε για να βγεις εθνική θες
-ένα καλό κράνος '
-ένα μπουφανάκι που δεν θα βγάλεις τη μπέπελη
-μποτάκια
-μηχανάκι σε καλή κατάσταση

Αν βγεις χωρίς αυτά οι πΙθανότητες να μην περάσεις καλά...
Αυξάνουν !

(χωρίς αυτό να συμαίνει ότι δεν μπορείς να πας ακόμα και με μαγιό...)
:p

Pan (dvs)
27/07/2013, 15:56
Καλησπέρες,

Γιώργος, 23, Suzuki freewind.
Θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι. Ξεκινάω τη Κυριακή 4/8 απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη- Ιωάννινα- Κέρκυρα-Πάτρα- Αθήνα. Μόνος. Θα θελα τη πολύτιμη βοήθεια σας σε οτιδήποτε μπορείτε. Δλδ απο προετοιμασία του ταξιδίου μέχρι ασυνήθιστους κινδύνους πάνω στο δρόμο. Επίσης έχω ένα πρόβλημα. Το κράνος. Ξέρω οτι όλοι θα προτείνετε να αγοράσω καλύτερο απο το άβολο nova που έχω αλλά δεν υπάρχουν χρήματα. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ενοικιάσω ένα. Για δέκα μέρες. και τα λεφτά προκαταβολικά. Πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια!!!!! Κάντε οτι μπορείτε!
Περιμένω σχόλια!

Kαταρχην θα συμφωνησω με τον daz.

Συνεχεια με οδηγιες προς ναυτιλομενους.

Αθηνα -Θεσσαλονικη
Σε αρκετα σημεια γινονται εργα πολυ προσοχη.Πολλα τα διοδια.Σε μια εξωτερικη τσεπη βαλε διευρα να τα εχεις προχειρα,θα γλυτωσεις πολυ ταλαιπωρια.
Θεσσαλονικη-Γιαννενα-Κερκυρα.
Προτιμησε την Εγνατια.Εισαι πρωταρης και θα αποκτησεις αυτοπεποιθηση.Κατα τηνεξοδο απο τις συραγγες δεν ξερεις τι θα βρεις απο αερα,βροχη,μεχρι ατυχημα.Κοβεις λιγο ταχυτητα πριν την εξοδο.Φουλαρε Θεσ/νικη και πριν τα Γρεβενα σταθμος επι της Εγνατιας.Στο καραβι η μηχανη δεσιμο με ιμαντα η τριχια σε καποια κολονα του καραβιου.Παρε κρανος και μπουφαν μαζι σου.Στην Κερκυρα προσοχη.Σε πολλα σημεια ειναι στενοι οι δρομοι και οι τουριστες οδηγουνε σαν να μην υπαρχει αυριο (το ιδιο και καποιοι ντοπιοι)Σε γενικες γραμμες το οδικο δικτυο καλο.
Κερκυρα-Πατρα-Αθηνα
20-30 χιλ μετα την Ηγουμενιτσα και πριν την Παργα γινονται εργα και θα εχει πολυ κινηση,ΠΡΟΣΟΧΗ.
Μετα το Μενιδι και πριν τη διασταυρωση της περιφεριακης Αγρινιου ισως να συναντησεις
το χειροτερο οδοστρωμα σε υποτιθεμενη εθνικη οδο.Παντου λακκουβες ,τριμμενη ασφαλτος και σαμαρακια.Και εδω ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ,απεφυγε να βρεθεις εκει βραδυ.Μετα την Πατρα ως Αθηνα τα γνωστα εργα.

Καποιος σου ειπε για οδικη.Ακουσε τον,μια εξαμηνη δεν κοστιζει πολυ και σε ενδεχομενο προβλημα θα την εκτιμησεις πολυ.Επισης μοτο και αλκοολ δεν πανε παρεα.Με μονο ενα ποτηρακι την εκατσες.
Καλο ταξιδι και καλα να περασεις.

VANDA
27/07/2013, 16:53
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=74646

Καλό ταξίδι!

vaska
27/07/2013, 18:49
τότε χάναμε και τον έναν φίλο μετά τον άλλο και λέγαμε ότι έφυγε κάνοντας αυτό που του αρέσει....

-με το μπερδόν πάντα οκ?-
:)


:p



Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Το πόσο προσεκτικός θα είσαι στην οδήγησή σου δεν εξαρτάται από το πόσο προετοιμασμένος για το ταξίδι είσαι. Επίσης τα μηχανάκια του τότε (πολλές φορές δανεικά) δεν έχουν καμία σχάση με τα μηχανάκια του τώρα. Μην το κάνουμε λοιπόν θέμα, τσεκάρισμα λάδια ξίδια αέρα σωστό δέσιμο των αποσκευών, καβαλάς και φεύγεις.
Εμένα προσωπικά που έχω βιώσει και την εποχή προ κινητού τηλεφώνου, μου φαίνεται υπερβολή να κουβεντιάζω για οδικές κλπ.

πανος
27/07/2013, 18:58
καλησπέρα κ από μένα,συμφωνώ με όλους.Κοίταξε στα εκδοτήρια για Κέρκυρα να βγάλεις εισιτήριο με επιστροφή με το ίδιο πλοίο,έχει έκπτωση και τσεκάρισε τα δρομολόγια

Pan (dvs)
27/07/2013, 20:06
Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Το πόσο προσεκτικός θα είσαι στην οδήγησή σου δεν εξαρτάται από το πόσο προετοιμασμένος για το ταξίδι είσαι. Επίσης τα μηχανάκια του τότε (πολλές φορές δανεικά) δεν έχουν καμία σχάση με τα μηχανάκια του τώρα. Μην το κάνουμε λοιπόν θέμα, τσεκάρισμα λάδια ξίδια αέρα σωστό δέσιμο των αποσκευών, καβαλάς και φεύγεις.
Εμένα προσωπικά που έχω βιώσει και την εποχή προ κινητού τηλεφώνου, μου φαίνεται υπερβολή να κουβεντιάζω για οδικές κλπ.

Μην ξεχνας ομως οτι τα τοτε μηχανακια τα ελυνες και τα εδενες με κλειστα ματια.Επισης και να κολλουσες στο δρομο απο βλαβη δεν ετρεχε και τιποτε μιας και ειχαμε ολο το χρονο δικο μας.Αλλη η νοοτροπια του τοτε ταξιδιαρη και αλλη του τωρινου που ειναι αμαθητος στα απροοπτα και την ταλαιπωρια.Για τους παλαιοτερους ητανε τροπος ζωης.
Καποια απο τα καλουδια της σημερινης κοινωνιας, δεν ειναι ασχημα για οποιον νοιωθει την αναγκη να τα χρησιμοποιησει.

vaska
27/07/2013, 21:02
Μην ξεχνας ομως οτι τα τοτε μηχανακια τα ελυνες και τα εδενες με κλειστα ματια.Επισης και να κολλουσες στο δρομο απο βλαβη δεν ετρεχε και τιποτε μιας και ειχαμε ολο το χρονο δικο μας.Αλλη η νοοτροπια του τοτε ταξιδιαρη και αλλη του τωρινου που ειναι αμαθητος στα απροοπτα και την ταλαιπωρια.Για τους παλαιοτερους ητανε τροπος ζωης.
Καποια απο τα καλουδια της σημερινης κοινωνιας, δεν ειναι ασχημα για οποιον νοιωθει την αναγκη να τα χρησιμοποιησει.


Μαζί σας κι εγώ αλλά είμαι συνομήλικος του κυρίου που γράφει τα παρακάτω, οπότε έχω μια άλλη οπτική γωνία. Δεν λέω ότι ο δικός μου τρόπος αντιμετώπισης μια βόλτας είναι υποχρεωτικά καλύτερος από τον δικό σας.

Διαβάστε το παρακάτω και θα δείτε ποιες είναι οι διαφορές μας στην προσέγγιση μια βόλτας.


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129777

Pan (dvs)
28/07/2013, 09:06
Και εφημεριδες μεσα απο τις μπλουζες,για το κρυο.Τι ισοθερμικα και πρασσινα αλογα.:beer:

crisx
29/07/2013, 23:37
Φίλε επειδή είδα και έχεις freewind, δεν ξέρω τα χιλιόμετρα της κ το μοντέλο, αλλά καλό είναι αφού θα κάνεις τέτοιο ταξίδι να έχεις λύσει το πρόβλημα της τσιμούχας πίσω από το γρανάζι κίνησης της αλυσίδας. Αν δεν έχεις βάλει λαμάκι για να την συγκρατεί είναι πολύ πιθανό κάποια στιγμή να την πετάξει λόγω πίεσης λαδιού με αποτέλεσμα να φας όλα τα λάδια στον πίσω τροχό...Είναι γνωστό το πρόβλημα στο συγκεκριμένο μοντέλο κ ίσως να το έχεις λύσει ήδη. Δες το κ κατά τα άλλα με λίγη προσοχή μια χαρά ταξιδάκι θα κάνεις και θα το καταευχαριστηθείς.

MG-KTiNoS
30/07/2013, 00:13
Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Το πόσο προσεκτικός θα είσαι στην οδήγησή σου δεν εξαρτάται από το πόσο προετοιμασμένος για το ταξίδι είσαι. Επίσης τα μηχανάκια του τότε (πολλές φορές δανεικά) δεν έχουν καμία σχάση με τα μηχανάκια του τώρα. Μην το κάνουμε λοιπόν θέμα, τσεκάρισμα λάδια ξίδια αέρα σωστό δέσιμο των αποσκευών, καβαλάς και φεύγεις.
Εμένα προσωπικά που έχω βιώσει και την εποχή προ κινητού τηλεφώνου, μου φαίνεται υπερβολή να κουβεντιάζω για οδικές κλπ.


Οι οδικές εφευρέθηκαν από τότε που οι άνθρωποι δεν μπορούσαν πια να φτιάξουν τα μηχανάκια τους μόνοι τους
(τι είχε το γκούτσι του ισπίρου κάτω από τη σέλα? Πλατίνες, μπουζί, ντίζα)
Αλλά δε μιλάμε για αυτό, μιλάμε για το μπουφάν (το χειμωνιάτικο) και το κράνος (του κώλου)
Αμαρτία είναι να ρισκάρει.


-φυσικά σου επιτρέπω να διαφωνείς όσο θέλεις, δε μονομαχώ αυτή τη βδομάδα-

:lol:
296532

panagiotis dim
23/08/2013, 19:27
μερικοί ουτε βενζίνη βάζαμε .. μόνο τσεκάραμε.:D:wave2::p

panagiotis dim
23/08/2013, 19:29
τοτες που δεν είχαμε φόρα
τσεκαραμε το μηχανάκι βάζαμε βενζίνη Και φεύγαμε. τα υπόλοιπα έμπαιναν σε δεύτερη μοίρα

λέω ουτε βενζίνη βάζαμε .. μόνο τσεκάραμεε!:bawl:

SHOOTER045
23/08/2013, 22:56
λέω ουτε βενζίνη βάζαμε .. μόνο τσεκάραμεε!:bawl:

ναι αν ηταν το μηχανακι εκει που το αφησατε νωριτερα............

panagiotis dim
24/08/2013, 15:18
ναι αν ηταν το μηχανακι εκει που το αφησατε νωριτερα............

τώρα εσύ πιστεύεις πως το 1977 που καβαλάγαμε μηχανάκια εγώ και ο βάσκας βάζαμε βενζίνη ??

daz
24/08/2013, 15:56
τώρα εσύ πιστεύεις πως το 1977 που καβαλάγαμε μηχανάκια εγώ και ο βάσκας βάζαμε βενζίνη ??

Άλλος έβαζε, ε? :lol:

panagiotis dim
24/08/2013, 17:12
Άλλος έβαζε, ε? :lol:

ναιιιι ρε !!!!!! χαχαχαχαχαα