PDA

View Full Version : καμενος εγκεφαλος απο MT-03



Ninoaoe
26/07/2013, 21:10
Καλησπερα φιλοι μου.. Προσφατα η μηχανη με αφησε στην μεση του δρομου μετα απο καποια σημαδια οπως: Ο διακοπτης ηταν στο off αλλα το καντραν ηταν ανοιχτο και εκανε κατι κουλα,να δειχνει το λαμπακι Ν ενω δεν εχω νεκρα,και προς το τελος να μην σβηνει με τιποτα η μηχανη ουτε με το κλειδι.
Την πηγα σε εναν μαστορα,αλλαξαμε ενα ρελε και πλεον ο διακοπτης λειτουργει κανονικα. Ανοιγει και κλεινει. Δεν παιρνει μπρος ομως.

Το στελνω σε αντιπροσωπεια στην Συρο και μου λεει μετα απο μια μετα τεστ κλπ οτι ο εγκεφαλος θελει αλλαγη και οτι κανει 690 ευρω.
εγκεφαλικο και γω και η μηχανη. Μεταχειρησμενα δεν εχω βρει (ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΟ ECU ΓΙΑ ΤΟ ΜΤ-03 ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ).Η επισκευη τωρα(σε ενα μαγαζι στον πειραια) λεει οτι κανει κοντα στα 300-350. Βεβαια αυτος απο την Συρο ελεγε οτι δεν επισκευαζεται καν ο εγκεφαλος γενικα.Παιζει να με δουλευει?
Ποιες ειναι οι συμβουλες σας ποια βηματα να ακολουσθησω? Ευχαριστω εκ των προτερων

AUFGEBRACHT
26/07/2013, 21:13
Δεν ξέρω να σου πω για το συγκεκριμένο, πάντως όταν μου κάηκε ο εγκέφαλος σε Citroen Xsara στην αντιπροσωπεία μου έλεγαν ότι δε φτιάχνεται και ότι καινούριος κάνει κανα 700άρι και τελικά ένας ηλεκτρολόγος τον έστειλε σε ένα τζιμάνι στην Πάτρα που κάνει αυτή τη δουλειά και καθάρισα με 50 ευρώ...

Ninoaoe
26/07/2013, 21:16
και μενα αυτο μου λενε.. Οτι απλα θελουν να φανε λευτα.

toyar
26/07/2013, 21:21
οι εγκεφαλοι δεν χαλανε ετσι ευκολα
οταν λες δεν παιρνει τι εννοεις;
μιζαρει ή οχι;
υπαρχουν πολλοι λογοι για να μην παιρνει και ο εγκεφαλος ειναι ο τελευταιος
πρωτα ελεγχονται προσεκτικα αισθητηρες, πλεξουδα, γειωσεις, φισες, διακοπτες, ασφαλειες, immo κι ενα σωρο αλλα κλπ

Ninoaoe
26/07/2013, 21:23
μιζαρει ναι (προσπαθει δηλαδη να ξεκινησει η μηχανη) αλλα βγαζει το συμβολο της μηχανης στο καντραν και απλα δεν ξεκιναει με τιποτα. Ο αντιπροσωπος αυτος της Yamaha μου ειπε οτι εκανε καποιους ελεγχους για να ειναι σιγουρος και τελικα ολα δειχνουν οτι ειναι ο εγκεφαλος. Δεν δινει ρευμα λεει...

toyar
27/07/2013, 07:50
παρε κι αλλη γνωμη πριν κανεις οτιδηποτε
τι θα πει ολα δειχνουν...........
διαγνωστικο μπηκε;
τι κωδικο εβγαλε;
με αλλο κλειδι δοκιμασες;

hidefnick
27/07/2013, 19:35
http://www.youtube.com/watch?v=qrVzqwgZSq0

KostasV2
27/07/2013, 19:56
και μενα αυτο μου λενε.. Οτι απλα θελουν να φανε λευτα.

Δεν είναι τόσο απλό. Ο εγκέφαλος όντως ίσως να επισκευάζεται, η αντιπροσωπεία όμως δεν έχει τη δικαιοδοσία να τον ανοίξει, γιατί για τη Yamaha θεωρείται αυτούσιο ανταλλακτικό (που δεν αναλύεται σε επιμέρους τμήματα)...

ermhc
23/08/2013, 14:01
χωρις να θελω να κανω τον ειδικο αλλα με προθεση να σε βοηθησω ειχα το ιδιο ακριβως θεμα με καπονορντ και τελικα ηταν καμενη η γειωση της ηλεκτρονικης και η λυση ηταν να τραβηχτει νεο σωμα πανω στο πλαισιο και ολα καλα!!Παντως αυτος στον πειραια που φανταζομαι ποιος ειναι κανει καλη δουλεια αλλα στα λεφτα μαμαει....................

nikolas1709
23/08/2013, 14:57
χωρις να θελω να κανω τον ειδικο αλλα με προθεση να σε βοηθησω ειχα το ιδιο ακριβως θεμα με καπονορντ και τελικα ηταν καμενη η γειωση της ηλεκτρονικης και η λυση ηταν να τραβηχτει νεο σωμα πανω στο πλαισιο και ολα καλα!!Παντως αυτος στον πειραια που φανταζομαι ποιος ειναι κανει καλη δουλεια αλλα στα λεφτα μαμαει....................

+950

Dbnn
23/08/2013, 21:16
Ωραία τότε, πάνω στην πλακέτα έχει γειώσεις. Τραβάς νεα γείωση και τελείωσε το θέμα...