PDA

View Full Version : Τα ηλεκτρικά τρελάθηκαν



Takata Dome
27/07/2013, 11:17
Προσπαθώ να βάλω μπροστά τη μηχανή του παρακάτω thread http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122984

Αλλά δεν παίρνει.Ο κεντρικός διακόπτης υποπτευόμασταν οτι έχει χαλάσει,οπότε τον παρακάμψαμε,problem solved μέχρι εδώ.Αλλά και πάλι δεν έπαιρνε με κανέναν τρόπο.Είπαμε να κοιτάξουμε αν δίνει σπινθήρα το μπουζί,δεν βγάλαμε αυτό που έχουμε πάνω(καινούργιο είναι) γιατί είναι δύσκολα προσβάσιμο,αλλά συνδέσαμε στην πίπα το παλιό.Διαπιστώσαμε οτι δεν δίνει σπινθήρα.Δοκιμάσαμε και ένα άλλο σε περίπτωση που αυτό ήταν χαλασμένο,αλλά ούτε αυτό έδινε σπινθήρα.

Το θέμα είναι πως εκτός απο το οτι δεν έχουμε σπινθήρα,τα ηλεκτρικά δεν μας τα λένε καλά.Τραβάω μανιβελιά (δεν έχει μπαταρία η μηχανή,θυμίζω,ούτε ασφάλειες) και ανάβουν στο κοντέρ ενδείξεις που δεν πρέπει.Για παράδειγμα,με αποσυνδεδεμένο τον αριστερό διακόπτη (φώτα,φλας κλπ) μου ανάβει-στιγμιαία-η ένδειξη της μεγάλης σκάλας.Άλλες φορές ανάβει η ένδειξη speed.Ξανασύνδεσα τον αριστερό διακόπτη,άναψα στιγμιαία τα φλάς και φωτίστηκαν όλες οι ενδείξεις.Έχω νεκρά αλλά το λαμπάκι δεν ανάβει όταν τραβάω μανιβελιά (όλα τα λαμπάκια στο κοντέρ είναι αλλαγμένα,γνήσια).Σκέφτηκα μήπως έχω κάνει λάθος στη συνδεσμολογία,γιατί στον ανορθωτή είχαν χαθεί τα καρτελάκια που είχα βάλει.Έβαλα όλες τις πιθανές συνδεσμολογίες και απλά κάθε φορά που τραβάω μανιβελιά αλλάζουν οι ενδείξεις που ανάβουν στιγμιαία (βασικά εναλλάσεται το speed με το high beam,άλλοτε ανάβει το ένα ή το άλλο,άλλοτε και τα 2.Επίσης,ενώ έχω κλειστό το kill switch,εξακολουθεί να ανάβει όταν τραβάω μανιβελιά,το high beam.

Τι μπορεί να φταίει;

KostasV2
27/07/2013, 11:30
Ψάξε καλά τις γειώσεις.

Takata Dome
27/07/2013, 12:02
Μέρος του ηλεκτρικού διαγράμματος,αν καταλαβαίνει κανείς τίποτα

296350

Εdit: Οι γειώσεις είναι συμβολίζονται με 3 γραμμές;

virus
27/07/2013, 12:12
Ασχολησου καταρχας με το σπινθηρα και να το βαλεις μπροστα. Και μετα ολα τα αλλα ηλεκτρικα. Εγω αυτό θα εκαχα!!!!

Takata Dome
27/07/2013, 12:13
Δεκτό,αλλά δε δίνει σπινθήρα με τίποτα! Οπότε ίσως συνδέονται αυτά τα 2 πορβλήματα!

virus
27/07/2013, 12:17
Το ματακι στο βολαν εχει το απαιτουμενο διακενο?? Μια εικασια κανω.

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/07/2013, 13:48
Κατά την ταπεινη μου άποψή ( αυτό που έκανα και εγώ, αν και είναι λίγο μαζοχιστικο) ,κάλο θα ήταν να ανοίξεις την πλεξούδα και να την επιθεωρήσεις για τυχόν φθορές. Μετά με βάσή το διάγραμμα και ότι εσύ γνωριζεις και είναι οφθαλμοφανες να ξεχωρισεις και να σημάνεις με χάρτοταινια στα καλώδια τι είναί τι. Μετά δες το σύστημά της ανάφλεξης και μετά τα υπόλοιπά ηλεκτρικά όπως ενδείξεις φώτα κλπ. Δίκια μου εικασία είναί ότι κάποια καλώδια έχουν χάσει την μονωση τους και κάνουν επαφή ενω δεν πρέπει. Λογικά κάποια απο τις γειώσεις σου .το σήμα της γείωσης είναί αυτό που καταληγει η γραμμή σε τρεις άλλες που η μια είναί μικρότερή αποτην άλλη. Οι γειώσεις σχεδόν παντα είναί τα μαύρα καλώδια. Ελπίζω να τα κατάφερεις φίλε ;)

sonic22
27/07/2013, 13:50
Ασχολησου καταρχας με το σπινθηρα και να το βαλεις μπροστα. Και μετα ολα τα αλλα ηλεκτρικα. Εγω αυτό θα εκαχα!!!!Με τετοια σχεδια που του κανει το μηχανακι (και χωρις ασφαλειες) κλαυτερα να μην το βαλει μπρωστα.



Κατα τα αλλα
Φιλε αν δεν εχεις ιδεα απο ηλεκτρικα πας σε ηλεκτρολογο (καροτσα-σπροχτο κτλπ) να ξεμπερδεψεις.

Αν ξερεις να χειριζεσε πολιμετρο ή εχεις ορεξη να μαθεις πας διεξωδικα.
Αρχικα αποσυνδεεις τα πηνια (ρευματος και σπηθηρα) και μετρας (αντισταση) και βολταζ οταν βαρας μανιβελιες (σε ποιο προχωρημένο σταδιο αφαιρεις μουζι και με ανταπτορα κοτσαρεις καριδακι σε τρυπανι και γυρνας το βολαν συνεχομενα).
Αν τα βρεις ΟΚ ψαχνεις τις καλοδιωσεις και μετα τον πολλαπλασιαστη.
Το αντιστοιχο και για τα ρευματα οπου μετρας τον ανορθωτη.

Αμα εχεις ορεξη πες να σου τα πω ποιο αναλυτικα.

Takata Dome
27/07/2013, 14:43
Λοιπόν,τοποθέτησα σωστά μια γείωση που δεν είχε μπεί καλά (στο καλώδιο της πίπας του μπουζί ήταν),και πλέον το μπουζί δίνει σπινθήρα.Έχω βρεί και συνδέσει άλλες 2 γειώσεις,και δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω άλλες.Εξακολουθούν όμως να ανάβουν οι ενδείξεις Speed και High Beam όταν τραβάω μανιβελιά.Σημείωσα όλες τις παρατηρήσεις σας,δυστυχώς όμως δεν έχω ολοκληρωμένο ηλεκτρικό διάγραμμα,και αν βρώ,πάλι θα είναι μόνο στα ιαπωνικά.Συν το ότι δεν ξέρω σχεδόν τίποτα απο ηλεκτρικά.Να την πάω σε μάστορα επίσης είναι δυσκόλο,ίσως σε λίγο καιρό που θα έχω τουλάχιστον τους τροχούς.

Να ξαναεπισημάνω κάποια πράγματα να μου πείτε μήπως έχουν σχέση:

-Στον κεντρικό διακόπτη,ενώσαμε τα 2 καλώδια με λίγη μονωτική και τον αφήσαμε έτσι,για να τον παρακάμψουμε.
-Στον ανορθωτή,έλειπαν τα καρτελάκια που είχα βάλει και δεν ξέρω αν είναι όλα τοποθετημένα με σωστή σειρά.Ξέρω πως εννόνουμε καλώδια-φίσες ίδιου χρώματος,αλλά αυτά τα άτιμα είναι όλα κίτρινα!
-Τα πίσω φλάς δεν είναι διαθέσιμα,άρα κάποιες φίσες στην πλεξούδα δεν έχουν συνδεθεί.Παρέλειψα να το αναφέρω και κακώς,μήπως έχει κάποια σχέση αυτό;

Τώρα που δίνει σπινθήρα λέω να δοκιμάσω να το βάλω μπρος,αλλά ξέρω οτι αν γίνει μ@@κια στα ηλεκτρικά,αφού δεν υπάρχουν ασφάλειες,μπορεί να μου καούν τα πηνία.Φαντάζομαι πως για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει βραχυκύκλωμα.Αν σιγουρευτώ πως δεν ακουμπάνε γυμνά καλώδια μεταξύ τους,να τη βάλω μπροστά;

virus
27/07/2013, 14:57
Εγω θα ελεγα τον διακοπτη να τον επαναφερεις. Ωστε αν δεις τιποτα στραβο να μπορεις να το κλεισεις αμεσα.
Τα καλωδια του ανορθωτη τα κιτρινα τα ενωνεις σε τυχαια σειρα με τα τρια καλωδια που βγαίνουν απο την γενητρια. Κιτρινα ειναι κι αυτα!
Τα φλας δεν μας ενδιαφερουν:D

Takata Dome
27/07/2013, 15:07
Εγω θα ελεγα τον διακοπτη να τον επαναφερεις. Ωστε αν δεις τιποτα στραβο να μπορεις να το κλεισεις αμεσα.
Τα καλωδια του ανορθωτη τα κιτρινα τα ενωνεις σε τυχαια σειρα με τα τρια καλωδια που βγαίνουν απο την γενητρια. Κιτρινα ειναι κι αυτα!
Τα φλας δεν μας ενδιαφερουν:D

:beer:

Takata Dome
27/07/2013, 18:34
Σταμάτησαν να ανάβουν τα λαμπάκια speed και high beam όταν δίνω μανιβελιές,αλλά αυτό που θα έπρεπε να ανάβει,η νεκρά,δεν ανάβει καθόλου.Σπινθήρα το μπουζί δίνει,αλλά η μηχανή δεν παίρνει με τίποτα,ούτε καν σκάει.Αγνοόντως αρχικά τα προβλήματα με λαμπάκια που δεν ανάβουν,θα ξεκινήσω μετρήσεις με σημείο αναφοράς service manual απο XR250.Θα ενημερώσω σύντομα!

KostasV2
27/07/2013, 19:42
Σταμάτησαν να ανάβουν τα λαμπάκια speed και high beam όταν δίνω μανιβελιές,αλλά αυτό που θα έπρεπε να ανάβει,η νεκρά,δεν ανάβει καθόλου.Σπινθήρα το μπουζί δίνει,αλλά η μηχανή δεν παίρνει με τίποτα,ούτε καν σκάει.Αγνοόντως αρχικά τα προβλήματα με λαμπάκια που δεν ανάβουν,θα ξεκινήσω μετρήσεις με σημείο αναφοράς service manual απο XR250.Θα ενημερώσω σύντομα!

Μήπως δεν κάνει επαφή / έχει χαλάσει η βαλβίδα της νεκράς; Πριν την ανακατασκευή δούλευε;

Takata Dome
27/07/2013, 20:11
Μήπως δεν κάνει επαφή / έχει χαλάσει η βαλβίδα της νεκράς; Πριν την ανακατασκευή δούλευε;

Δεν είχαμε καν ρεύμα όταν την πρωτοπήραμε,πιθανότατα απο χαλασμένο κεντρικό διακόπτη.

Takata Dome
28/07/2013, 12:30
Για τον πολλαπλασιαστή:

Αντίσταση μεταξύ των επαφών του πολλαπλασιαστή: 0.7Ω (Όρια: 0.1-0.3Ω) Εκτός ορίων
Αντίσταση μεταξύ μπουζόπιπας και μιας εκ των επαφών: 7.680Ω (Όρια: 7.400-11000Ω) ΟΚ
Αντίσταση μεταξύ καλωδίου μπουζόπιπας και μιας εκ των επαφών: 2.790Ω (Όρια: 3700-4500Ω) Εκτός ορίων

Ό,τι σχετικό μπορώ να μετρήσω απο τα υπόλοιπα:

Αντίσταση pulse generator: 508Ω (Όρια: 460-580Ω) ΟΚ

Σημείωνω: Απο τότε που συνδέθηκαν όλες οι γειώσεις,όταν έχω κλειστά φώτα,φλας κλπ δεν ανάβουν πλέον άκυρα λαμπάκια <== Άκυρη αυτή η παρατήρηση,ακόμα ανάβουν.Σπινθήρα δίνει το παλιό μπουζι (ενα απλο NGK Resistor είναι),αλλά η μηχανή δεν παίρνει ούτε τότε.Έβγαλα και το καινούργιο μπουζί (Denso ιριδίου,ο κατασκευαστής λέει πως είναι κατάλληλο για το μηχανή μου),αυτό δε δίνει σπινθήρα.Τελικά να αρχίσω με αντικατάσταση πολλαπλασιαστή-μπουζόπιπας ή να ανοίξω όλες τις καλωδιώσεις και να αρχίσω αναλυτικά μετρήσεις; :dizzy:

toyar
28/07/2013, 12:58
οι μετρησεις που κανεις ειναι εκτος οριων αλλα κοντα σε αυτα οποτε ο πολλαπλασιαστης δεν ειναι ουτε βραχυκυκλωμενος ουτε κομμενος
γιαυτο αλλωστε εχεις και σπινθηρα
πριν αρχισεις να λυνεις να μετρας και να ταλαιπωρεισαι με τα ηλεκτρικα βεβαιωσου οτι εχεις σωστη τροφοδοσια απο καρμπ (μια και λες οτι δεν σκαει)
επισης βεβαιωσου οτι εχεις σωστο χρονισμο σπινθηρα (το βολαν σου εχει λυθει;)

Takata Dome
28/07/2013, 13:14
οι μετρησεις που κανεις ειναι εκτος οριων αλλα κοντα σε αυτα οποτε ο πολλαπλασιαστης δεν ειναι ουτε βραχυκυκλωμενος ουτε κομμενος
γιαυτο αλλωστε εχεις και σπινθηρα Καλό αυτό,αλλά γιατί έχω μόνο στο παλιό μπουζί και όχι στο καινούργιο;
πριν αρχισεις να λυνεις να μετρας και να ταλαιπωρεισαι με τα ηλεκτρικα βεβαιωσου οτι εχεις σωστη τροφοδοσια απο καρμπ (μια και λες οτι δεν σκαει) Το καρμπυρατέρ είναι καθαρισμένο,αλλαγμένες όλες οι τσιμούχες,δεν κάνει υπερχειλείσεις στο άκυρο.Τι θα μπορούσε να φταίει;
επισης βεβαιωσου οτι εχεις σωστο χρονισμο σπινθηρα (το βολαν σου εχει λυθει;) Στο manual αναφέρει οτι δεν μπορεί να αλλαχθεί ο χρονισμός της ανάφλεξης λόγω ύπαρξης CDI,αλλά μόνο να ελεγχθεί.Και εκεί που μιάλει για έλεγχο,αναφέρει να ευθυγραμίζονται 2 σημαδάκια στις 1300 στροφές.Μα όταν δεν μπορώ να την βάλω μπροστά πως να το ελέγξω; :a52: Το βολάν πάντως δεν έχει ανοιχθεί όταν πήγε σε μάστορα,για παλιότερα δεν ξέρω

Να ζητήσω συγγνώμη που ξαναλλάζω τις παρατηρήσεις μου,τελικά εξακολουθούν να ανάβουν speed και high beam και να μην ανάβει η νεκρά και τo turn.

toyar
28/07/2013, 13:33
η παρουσια του οποιου σπινθηρα και η απουσια εστω σκασιματος δειχνει ελλειψη τροφοδοσιας βενζινης
το λεκανακι σου εχει βενζινη; το υψος της σταθμης ειναι σωστο;
για τα ακυρα λαμπακια βεβαιωσου παλι οτι ολες οι γειωσεις ειναι στη θεση τους και μετρα ξεκινα να ψαχνεις την πλεξουδα

Takata Dome
28/07/2013, 14:46
Το λεκανάκι έχει βενζίνη,για το ύψος στάθμης δεν ξέρω.Έβγαλα πάλι το μπουζί και σκέφτομαι,αφού βεβαιωθώ οτι δίνει σπινθήρα για άλλη μια φορά,να ρίξω μέσα μια σταγόνα βενζίνη και να δώ αν θα σκάσει.Θα το κάνω και θα ενημερώσω πάλι!

Takata Dome
28/07/2013, 19:25
Έριξα 2-3 σταγόνες απευθείας στον κύλινδρο,έβαλα μπουζί,μανιβελιές,πάλι τίποτα.Τώρα πλέον δεν δίνει σπινθήρα,και φυσικά στο κοντέρ ανάβει ο,τι να 'ναι.Έλεγξα πάλι τις γειώσεις,δεν βρήκα κατι.Μάλλον τα παρατάω και το στέλνω σε έναν καλό ηλεκτρολόγο να βγάλει εκείνος άκρη. Ευχαρίστω όλους για την βοήθεια! :wave2:

motomaniac
28/07/2013, 19:37
την πλεξουδα μην την λυσεις. αν εχεις πολυμετρο καπου εχει μια ρυθμιση με ενδειξη κατι σαν ηχειακι. εκει ειναι για βεβαιωθεις αν κλεινει κυκλωμα. αν ακουμπησεις τους ακροιδεκτες μεταξυ τους πρεπει να σφυριξει. ετσι ελεγχεις την συνεχεια των καλωδιων σου. δηλαδη ανα καποιο πχ. μπλε δεν σφυραει σημαινει καπου εχει διακοπη. αν ενωσεις μια καρφιτσα στον ενα ακροδεκτη μπορεις να βρεις που εχει κοπει χωρις παλινα παιδευτεις με ολικη αντικατασταση. αυτο αν δεν ορατη η διακοπη με το ματι (σπανε μεσα οι κλωνοι και το ατιμο φαινεται καλο αλλα ειναι κομμενο) αυτο με τα μπουζι που λες πολυ με προβληματιζει. αλλα τα ιριδιου εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητα σε βραχυκλωμα λογω βρεξιματος (δηλ. απο τις πολες προσπαθειες χωρις σπινθηρα βρεχτηκε απο την βενζινη που κατεβαζε το καρμπ. μετα οταν το συνεδεσες ισως το βραχυκυκλωσες. γενικα καλο ειναι (και για την μιζα ειδικα ) να μην εχεις μπουζι βιδωμενο οταν κανεις δοκιμες στα ηλεκτρικα. τωρα δοκιμασε κι αλλο παλιο μπουζι αν εχεις. αν σπινθηριζουν και τα δυο παλια κι οχι το ιριδιου μαλλον εχω καπου δικιο. αφου εχεις σπιθα δοκιμασε να το βαλεις μπρος. αφου εχεις ανορθωτη πανω ελεγξε καλου κακου κατα την μανιβελια ποσα βολτα βγαζει τοκαλωδιο (κοκκινο) τροφοδοσιας της μπαταριας. αν το βαλεις δε, τοτε να ξαναελεγξεις. αλλα ζημια να κανεις στα ηλεκτρικα μεχρι να το βαλεις μπρος δεν ειναι δυνατο. το κυκλωμα τροφοδοσιας ειναι διαφορετικο απο το κυκλωμα αναφλεξης οποτε... παντως κι εγω για καρμπ σε κοβω. βαλε το χερι εμπρος και ταπωσε αν αυτο ειναι δυνατο. στο βρεχει με βενζινη?

Takata Dome
28/07/2013, 20:12
την πλεξουδα μην την λυσεις. αν εχεις πολυμετρο καπου εχει μια ρυθμιση με ενδειξη κατι σαν ηχειακι. εκει ειναι για βεβαιωθεις αν κλεινει κυκλωμα. αν ακουμπησεις τους ακροιδεκτες μεταξυ τους πρεπει να σφυριξει. ετσι ελεγχεις την συνεχεια των καλωδιων σου. δηλαδη ανα καποιο πχ. μπλε δεν σφυραει σημαινει καπου εχει διακοπη. αν ενωσεις μια καρφιτσα στον ενα ακροδεκτη μπορεις να βρεις που εχει κοπει χωρις παλινα παιδευτεις με ολικη αντικατασταση. αυτο αν δεν ορατη η διακοπη με το ματι (σπανε μεσα οι κλωνοι και το ατιμο φαινεται καλο αλλα ειναι κομμενο) αυτο με τα μπουζι που λες πολυ με προβληματιζει. αλλα τα ιριδιου εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητα σε βραχυκλωμα λογω βρεξιματος (δηλ. απο τις πολες προσπαθειες χωρις σπινθηρα βρεχτηκε απο την βενζινη που κατεβαζε το καρμπ. μετα οταν το συνεδεσες ισως το βραχυκυκλωσες. γενικα καλο ειναι (και για την μιζα ειδικα ) να μην εχεις μπουζι βιδωμενο οταν κανεις δοκιμες στα ηλεκτρικα. τωρα δοκιμασε κι αλλο παλιο μπουζι αν εχεις. αν σπινθηριζουν και τα δυο παλια κι οχι το ιριδιου μαλλον εχω καπου δικιο. αφου εχεις σπιθα δοκιμασε να το βαλεις μπρος. αφου εχεις ανορθωτη πανω ελεγξε καλου κακου κατα την μανιβελια ποσα βολτα βγαζει τοκαλωδιο (κοκκινο) τροφοδοσιας της μπαταριας. αν το βαλεις δε, τοτε να ξαναελεγξεις. αλλα ζημια να κανεις στα ηλεκτρικα μεχρι να το βαλεις μπρος δεν ειναι δυνατο. το κυκλωμα τροφοδοσιας ειναι διαφορετικο απο το κυκλωμα αναφλεξης οποτε... παντως κι εγω για καρμπ σε κοβω. βαλε το χερι εμπρος και ταπωσε αν αυτο ειναι δυνατο. στο βρεχει με βενζινη?

Δηλαδή δένω κάτι μεταλλικό στον ένα ακροδέκτη του πολύμετρου,και τον άλλο τον βάζω στην άκρη του καλωδίου που θέλω να δω αν είναι κομμένο ή,όχι σωστά;
Με το μπουζί δεν μπορώ να καταλάβω ούτε εγώ τι γίνεται.Οκ,το ιριδίου για κάποιο λόγο δεν δίνει σπινθήρα.Το παλιό που χτές έδινε (αν και δεν ξέρω αν ήταν αρκετά ισχυρός),σήμερα δε δίνει.Χτές δοκίμασα και με το παλιό μήπως πάρει,αλλά πάλι τίποτα.Τον ανορθωτή να τον ελέγξω,αλλά μπαταρία δεν έχει η μηχανή,ούτε μίζα φυσικά,kickstart only :D Στο καρμπυρατέρ θα το βγάλω και θα δώ αν δίνει βενζίνη,αλλά και πριν λίγο που έβαλα απευθείας 2 σταγόνες βενζίνη στον κύλινδρο,πάλι δεν έσκασε καν

Takata Dome
29/07/2013, 10:44
Λοιπόν να σας πώ πάλι τι έκανα,γιατί νομίζω βρήκα κάτι

Όπως μου είπε ο motomaniac,πήρα το πολύμετρο,το ένα άκρο το σύνδεσα σε κάτι μεταλλικό (μια βίδα στην περίπτωσή μου),και το άλλο,έχοντας αποσυνδέσει ένα-ένα τα καλώδια,το συνέδεα σε κάθε ελεύθερο άκρο καλωδίου που έβλεπα.Μια χαρά στην αρχή,άκουγα σφύριγμα,μέχρι που έφτασα στα καλώδια του ανορθωτή.Στο ένα που ακούμπησα με τον ελεύθερο ακροδέκτη,δεν σφύριξε το πολύμετρο,αλλά έγραφε μια τιμή.Συνέχισα,και μέτρησα το καλώδιο που φεύγει απο τον ανορθωτή (αυτό που μέτρησα πριν και δεν άκουσα ήχο ήταν σύνδεση γεννήτρια-ανορθωτή).Εκεί το πολύμετρο έμενε στην ένδειξη 1,ούτε σφύριγμα ούτε τίποτα.Αποσύνδεσα αυτό το καλώδιο,χωρίς να πειράξω εκείνο που πρώτο πρώτο δεν έδωσε ήχο.Τραβάω μανιβελιά και δεν ανάβει πλέον κανένα άσχετο φωτάκι στο κοντέρ (Ούτε και η νεκρά,που θα έπρεπε,αλλά ας το αφήσουμε γιατί μπορει΄να φταίει η βαλβίδα της).Ξανασυνδέω το καλώδιο που φεύγει απ'τον ανορθωτή,και αποσυνδέω εκείνο που πρώτο δεν έδωσε ήχο.Πάλι μανιβελιά,και δεν ανάβουν άκυρα φωτάκια.

Αυτό μου δείχνει οτι ο ανορθωτής τα έχει παίξει ή πρέπει να ψάξω κι'άλλο;

virus
29/07/2013, 10:55
στα τεχνικα αρθρα εδω μεσα θα βρεις ενα θρεντ που εγραψε ο ολντμαν σχετικα με τσεκαρισμα ανορθωτη. τυπωσε το κι αρχισε μετρησεις ανορθωτη και γενητριας.

επισης κανε και αυτο που σου ειπε με το δαχτυλο στην τρυπα του μπουζι. κανονικα πρεπει να σου βρεχει το δαχτυλο με βενζινη για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο καρμπυρατερ και τροφοδοσια.

Takata Dome
29/07/2013, 11:25
Θα ελέγξω τροφοδοσιά-γεννήτρια,ο έλεγχος του ανορθωτή όμως δεν ξέρω αν γίνεται με τον τρόπο που περιγράφεται,γιατί δεν υπάρχει μπαταρία στη μηχανή.Που είναι ο OldMan να μας διαφωτίσει; :evil:

Takata Dome
29/07/2013, 11:58
Αποσύνδεσα τα 3 κίτρινα καλώδια και έκανα συνδυασμούς μεταξύ τους.Όλοι είναι γύρω στο 1Ω,άρα πήγα στο επόμενο βήμα.Με συνδεδεμένα τα 2 καλώδια και το 3 αποσυνδεδεμένο (αν δεν είναι τα άλλα 2 συνδεδεμένα,το πολύμετρο διαβάζει άπειρη αντίσταση.Φυσιολογικό είναι αυτό?),συνδέω τον έναν ακροδέκτη στο 3ο και τον άλλο σε μια βίδα στο πλαίσιο.Εδώ οι μετρήσεις στην κλίμακα 2Κ Ω,βγαίνουν 0.001Ω σε όλα!:cry:

Σύμφωνα με το thread,τότε πρέπει να αντικατασταθούν τα πηνία.Αυτό μας έλειπε τώρα!

virus
29/07/2013, 12:33
ωχ αυτο ελειπε τωρα με τα πηνια.

μην βιαζεσαι ασε να το δει κανας πιο εμπειρος να σου απαντησει. ειναι και διακοπες τωρα και δεν πολυμπαινουν. κι εγω μονο εμπειρος δεν ειμαι στα ηλεκτρικα ;)

:beer:

Takata Dome
29/07/2013, 16:04
Καθάρισα την επαφή στη βαλβίδα της νεκράς μήπως γι΄αυτό δεν ανάβει,αλλά πάλι τίποτα.Είναι βέβαιο (τουλάχιστον) πως όταν το ένα απο τα 3 κίτρινα καλώδια του ανορθωτή συνδέεται,τότε ανάβουν άκυρες ενδείξεις.Πείραξα λίγο την μπουζόπιπα και πλέον έχω σπινθήρα,δοκίμασα με 3 διαφορετικά μπουζί,συμπεριλαμβανομένου του καινούργιου.Ξαναπροσπάθησα αλλά πάλι δεν παίρνει.Έβαλα το δάχτυλο στην τρύπα του μπουζί,η αλήθεια είναι πως δεν νιώθω βενζίνει να το βρέχει όταν τραβάω μανιβελιά.Μετά απο πολλές μανιβελιές βέβαια,και αφού βγάλω το μπουζί βλέπω πως είναι βρεγμένο με βενζίνη,αλλά ίσως δεν τραβάει αρκετή σε κάθε μανιβελιά.Αφού έχω σπινθήρα,είπα να ρίξω πάλι καύσιμο απευθείας στον κύλινδρο μήπως σκάσει.Πάλι τίποτα :a018::a29::a017: Αφού υπάρχει κάυσιμο μέσα,να υποθέσω πως ή ο σπινθήρας δεν είναι αρκετά δυνατός ή δεν έχουμε επαρκή συμπίεση;

sniper
29/07/2013, 16:13
.... Αφού υπάρχει κάυσιμο μέσα,να υποθέσω πως ή ο σπινθήρας δεν είναι αρκετά δυνατός ή δεν έχουμε επαρκή συμπίεση;

ή πάει πολύ κάυσιμο.

Takata Dome
29/07/2013, 16:30
ή πάει πολύ κάυσιμο.

Ίσως να'ναι και έτσι,αλλά δε μου βρέχει το δάχτυλο όπως μου είπαν.Να κοιτάξω μήπως οι βαλβίδες είναι αρύθμιστες;

sniper
29/07/2013, 16:50
Ίσως να'ναι και έτσι,αλλά δε μου βρέχει το δάχτυλο όπως μου είπαν.Να κοιτάξω μήπως οι βαλβίδες είναι αρύθμιστες;

Ε προλαβαίνεις μέχρι να εμφανιστεί ο oldman

Takata Dome
29/07/2013, 16:53
Είμαι έτοιμος να τον αντιμετωπίσω! :boxing:

OldMan
30/07/2013, 14:03
Είμαι έτοιμος να τον αντιμετωπίσω! :boxing:
Your choice, not mine...:D


Δε μΕ λες ρε ομορφάντρα...

Τι τον θέλεις τον σπινθήρα, εφόσον δεν έχεις καύσιμο..??

sniper
30/07/2013, 14:08
Your choice, not mine...:D


Δε μΕ λες ρε ομορφάντρα...

Τι τον θέλεις τον σπινθήρα, εφόσον δεν έχεις καύσιμο..??

Αφού είναι μούσκεμα λέμε το μπουζί... λες να είναι από τη χαρά του;

OldMan
30/07/2013, 14:10
Αφού είναι μούσκεμα λέμε το μπουζί... λες να είναι από τη χαρά του;
Αφού δεν του βρέχει το δάχτυλο.. λες να είναι από την μαλακία του?

Takata Dome
30/07/2013, 16:08
Ας πούμε οτι δεν φτάνει αρκετό καύσιμο.Όταν έριξα 2 σταγόνες απευθείας στον κύλινδρο,δε θα έπρεπε να είχε σκάσει;
Αν θέλω να ελέγξω την τροφοδοσία,τι πρέπει να κάνω;

Takata Dome
30/07/2013, 18:55
Λοιπόν,έσφιξα και τη βίδα ρύθμισης μίγματος,τσόκ τέρμα κλειστό,βάζω το δάχτυλο στην οπή του σπνιθηριστή...πάλι δε νιώθω να μου βρέχει το χέρι,αλλά το δάχτυλό μου μυρίζει βενζίνη.Το μπουζί ιριδίου σα να μη δίνει δυνατό σπινθήρα,οπότε προσπάθησα με το παλιό,αλλά για άλλη μια φορά,τίποτα.Μετά απο 4-5 μανιβελιές μυρίζει άκαυστη βενζίνη.

Σημείωση:: Έχω καταργήσει τον αυτόματο αποσυμπιεστή.Δεν νομίζω να σημαίνει τίποτα απ'τη στιγμή που ο μοχλός στο καπάκι της κεφαλής δεν κουνιέται πλέον,απλά το αναφέρω

motomaniac
30/07/2013, 22:01
Λοιπόν,έσφιξα και τη βίδα ρύθμισης μίγματος,τσόκ τέρμα κλειστό,βάζω το δάχτυλο στην οπή του σπνιθηριστή...πάλι δε νιώθω να μου βρέχει το χέρι,αλλά το δάχτυλό μου μυρίζει βενζίνη.Το μπουζί ιριδίου σα να μη δίνει δυνατό σπινθήρα,οπότε προσπάθησα με το παλιό,αλλά για άλλη μια φορά,τίποτα.Μετά απο 4-5 μανιβελιές μυρίζει άκαυστη βενζίνη.

Σημείωση:: Έχω καταργήσει τον αυτόματο αποσυμπιεστή.Δεν νομίζω να σημαίνει τίποτα απ'τη στιγμή που ο μοχλός στο καπάκι της κεφαλής δεν κουνιέται πλέον,απλά το αναφέρω

κι αν εχει μεινει ανοιχτη βαλβιδα?

Takata Dome
30/07/2013, 23:29
κι αν εχει μεινει ανοιχτη βαλβιδα?

Σωστός γιατί δεν το περιέγραψα σωστά.Απ'τη στιγμή που η ντίζα δεν υπάρχει πλέον στο μοχλό (cam lifter ή κάπως έτσι),δεν είναι τραβηγμένος.Και όταν δεν είναι τραβηγμένος δεν μπορεί να μένει ανοιχτή η βαλβίδα,γιατί τραβηγμένος δεν είναι ποτέ όταν ο κινητήρας λειτουργεί.Δεν αποκλείεται όμως να είναι τελείως αρύθμιστες οι βαλβίδες...

stam2
31/07/2013, 12:25
Σωστός γιατί δεν το περιέγραψα σωστά.Απ'τη στιγμή που η ντίζα δεν υπάρχει πλέον στο μοχλό (cam lifter ή κάπως έτσι),δεν είναι τραβηγμένος.Και όταν δεν είναι τραβηγμένος δεν μπορεί να μένει ανοιχτή η βαλβίδα,γιατί τραβηγμένος δεν είναι ποτέ όταν ο κινητήρας λειτουργεί.Δεν αποκλείεται όμως να είναι τελείως αρύθμιστες οι βαλβίδες...

δεν αποκλείεται, έως είναι και πολύ πιθανό.

όμως αυτό ίσως να συνδυάζεται με έλλειψη ή αδυναμία σπινθηρισμού...


όσες φορές μου έχει τύχει πρόβλημα πάντως, δεν είναι μεμονωμένο, αλλά συνδυάζεται με κάτι άλλο.
οπότε η λύση όπως και όταν ψάχνεις κάτι είναι να ψάχνεις παντού διεξοδικά, ώστε να μην αφήσεις κάτι που ενδεχομένως να είναι το σημείο του προβλήματος.
Σιγουρέψου ξεχωριστά για την παροχή καυσίμου, και για τον σωστό σπινθηρισμό.