PDA

View Full Version : Silverwing 05 φρένα



GhostDog
27/07/2013, 16:56
συνεχίζω σε αμείωτο ρυθμό τις τεχνικές αναζητήσεις :P

ο αδερφός μου έχει ένα silverwing 05 χωρίς abs (νομίζω ο nikos abel έχει ένα παρόμοιο)

το λοιπόν τις προάλλες το πήρα για μια βόλτα, και απ' το μαρούσι για Ε.Ο. μέσω φιλαδέλφειας με το που έφτασα στην εθνική έμεινα από φρένα τελείως, μανέτα στο τέρμα - φρενάρισμα μηδέν.

έψαξα μπας και έχει καμιά διαρροή ή κάτι αλλά στο 10λέπτο τα φρένα είχαν αρχίσει να επανέρχονται και λέω "λες να βράσαν;" αλλά απ' την άλλη σε τόσο κοντινή απόσταση; σβέλτος ρυθμός βέβαια αλλά και πάλι... :confused:

τώρα σε λίγο θα αλλάξω υγρά και θα του κάνω εξαέρωση, αλλά σκέφτομαι και άλλες εναλλακτικές στο ενδιάμεσο αν αυτό δεν πιάσει, μήπως φταίνε τα τακάκια; ή κάτι άλλο;

έχω ξαναβράσει υγρά σε μηχανάκι αλλά σε κατηφορικό στροφιλίκη και η πτώση της απόδοσης ήταν βαθμιαία. μαλάκωνε, μαλάκωνε η μάνετα όλο και πλησίαζε το γκριπ μέχρι που έκλασε. Αντίθετα σ αυτή την περίπτωση απλά ξαφνικά η μανέτα έφτασε γκριπ χωρίς καμμία προειδοποιήση ή βαθμιαίο "μαλάκωμα", γι αυτό προβληματίζομαι μήπως είναι κάτι άλλο. Επίσης στον αδερφό μου που την κυκλοφορεί σε πιο "νορμαλ" ρυθμούς δεν του έχει εμφανίσει ποτέ πρόβλημα :D


καμμιά ιδέα; :look:

nikos_abel
27/07/2013, 17:10
No idea whatsoever!!!!!
Τα φρένα πάντα ήταν μια χαρά!!!!