PDA

View Full Version : προβλημα με ταχυτητες ?



gianniskara
28/07/2013, 13:12
καλημέρα σας.εχω ενα nova 125 απο το 2006.καποια στιγμη αρχισε να πατιναρει και του αλλαξα δισκακια(μετα απο κανα χρονο περιπου).το περπαταω το μηχανακι και αρχισε να μου πατιναρει ξανα.αλλαζει ο μηχανικος (νομιζω)το κομπλερ και εβαλε ποιο σφιχτα ελλατηρια στα δισκακια.ολα καλα δεν πατιναρε με τα ελλατηρια αυτα αλλα ειχα πολθ σφιχτες ταχυτητες.τεσπα μετα απο καιρο(2 φορες κιολας)μου "πεταξε" τον συμπλεκτη εκει που προχωρουσα με το μηχανακι και αρχισα να βαζω τις ταχυτητες καρφωτες.επισης απο την δεξια μερια της μηχανης δεν ξερω αν ειναι το κοπμλερ ακουγεται κατι (δηλ τακ τακ...).τι γινεται τελικα που ειναι το προβλμα?(δεν γνωριζω απο μηχανικα...)

bikgolf3
28/07/2013, 18:03
Φιλε μου εγώ κάνω ντελιβερυ με ένα νόβα 105 και πέρασε τα ίδια...!
Αλλά πρέπει να σου πω ότι η ιστορία ξεκίνησε όταν κάποιος του έβαλε απλό λάδι από το βενζινάδικο και άρχισε να πατιναρει...
Μήπως έχεις κάνει το ίδιο;

gianniskara
28/07/2013, 21:11
σιγουρα εχω βαλει και λαδι απο βενδιναδικο αλλα αλλες φορες απο μαγαζι.το θεμα ειναι γιατι να πεταει τις ταχυτητες

Pan (dvs)
29/07/2013, 07:45
σιγουρα εχω βαλει και λαδι απο βενδιναδικο αλλα αλλες φορες απο μαγαζι.το θεμα ειναι γιατι να πεταει τις ταχυτητες

Αν το λαδι δεν ειναι αυτο που πρεπει επιρεαζει πολυ τις ταχυτητες και ολη τη λειτουργια της μηχανης.

gianniskara
29/07/2013, 15:04
σημερα που το ανοιξα παρατησα οτι το ενα δισκακι απο ολα δ ηταν οπως τα αλλα στην ιδια ευθεια...ηατν να το πω ποιο πανω??δεν ξερω αν τοτε που τα αλλαξα το εβαλε λαθος ο μαστορας.

sniper
29/07/2013, 15:45
κ.... δεν ξερω αν ειναι το κοπμλερ ακουγεται κατι (δηλ τακ τακ...).τι γινεται τελικα που ειναι το προβλμα?(δεν γνωριζω απο μηχανικα...)


σημερα που το ανοιξα παρατησα οτι το ενα δισκακι απο ολα δ ηταν οπως τα αλλα στην ιδια ευθεια...ηατν να το πω ποιο πανω??δεν ξερω αν τοτε που τα αλλαξα το εβαλε λαθος ο μαστορας.

Γιατί πείράζετε πράγματα που δεν ξέρετε;

Δεν ξέρεις, και το ανοίγεις... Γιατί; Γιατί για να το φτιάξεις μόνος σου, δεν νομίζω.

Το περισσότερο που θα έπρεπε να κάνεις μόνος σου είναι να του αλλάξεις το λάδι μπας και φτιάξει....

gianniskara
29/07/2013, 16:58
δεν εχω βαλει χερι στο μηχανακι μην μπερδευεσαι..παρα μονο λαδι μονος μου.

Pan (dvs)
29/07/2013, 16:58
Ρε μεγαλε Γιαννη(?)καλα σου λεει ο sniper.Δηλωνεις δεν γνωριζεις μηχανολογικα και πιανεις το κατσαβιδι στα χερια σου.Να κανεις τι?Ακομη μεγαλυτερη ζημια?Παρτο οπως ειναι και πηγαινε το στο μαστορα (ποδαρατος αν πειραξες τιποτε).Μη σου φρακαρει και εχεις ντραβαλα.

gianniskara
30/07/2013, 01:09
το μηχανακι το ανοιξα οχι εγω σε φιλο που γνωριζει.μπορειται να μου πειτε που οφειλεται αυτο το τακ τακ που κανει.απο οτι ειδε κομπλερ και καμπανα ειναι οκ

Pan (dvs)
30/07/2013, 07:24
το μηχανακι το ανοιξα οχι εγω σε φιλο που γνωριζει.μπορειται να μου πειτε που οφειλεται αυτο το τακ τακ που κανει.απο οτι ειδε κομπλερ και καμπανα ειναι οκ

Ξεματιασμα γινεται απο τηλεφωνου απ'οτι εχω ακουσει.Με τις μηχανες ειναι πιο πολυπλοκο.Δεν ειναι τοσο ευκολο να σε βοηθησει σοβαρα καποιος.Πηγαινε στον μαστορα.:)