PDA

View Full Version : Αρχάριος ολική επαναφορά



ddragon
28/07/2013, 14:19
Καλησπέρα είχα γράψει και παλιότερα ζητώντας μια συμβουλή για το αν στα 33 του κάποιος μπορεί να μαθει να οδηγεί μηχανή και να αγοράσει και να μην σκοτωθεί.
Τότε είναι η αλήθεια οτι απογοητεύτηκα με τις απαντήσεις και αποφάσισα να μην το δοκιμάσω, αλλα είχα δώσει καποια χρήματα μπροστά και θεώρησα κρίμα να πάνε χαμένα.
Αρχικά είχα δηλώσει κατηγορία Α2 αλλα σύμφωνα με τον εκπαιδευτή την άλλαξα σε απεριόριστη γιατί οι Α2 που ήταν διαθέσιμες ήταν παλιές, βαριές κτλ. Άρχισα λοιπόν σε μια hornet του 2004, πέρασα αρκετές ώρες σε ένα cbf 125 για να ψηθώ κάπως και τώρα την hornet την οδηγώ αποδεκτά όσον αφορά για το δίπλωμα πάντα, μια και ξέρω οτι το να είσαι έξω στο δρόμο δεν έχει καμμία σχέση.
Άχισα λοιπόν να το ξανασκέφτομαι για αγορά, εφόσον φυσικά πάρω το δίπλωμα σε 3 βδομάδες που έχω ημερομηνία και κόιτάω διάφορες απο το net.
Αρχικά πείτε με τρελλό αλλα... το hornet μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο στο χειρισμό απο το cbf (ξαναλέω φυσικά για τις μικρές ταχύτητες που πάω εγω και μαθαινω), δεν κλοτσάει, είναι πολύ πιο γραμμικό, φρενάρει καλύτερα, είναι πιο ισσοροπημμένο και επίσης δεν είναι αυτό που με είχαν τρομάξει οτι ανοίγοντας λίγο το γκάζι θα βρεθώ στην απέναντι τζαμαρία. Απόσο είδα πρέπει να το ανοιξεις αρκετά και πάνω απο 4.500 στροφές για να απογειωθεί... και απορώ κατα πόσο μέσα στην πόλη θα το κάνεις συχνά αυτό.
Επίσης επειδή θέλω όσο πολύ πιο ασφάλεια γίνεται ψάχνω μόνο για μηχανές με ABS ή ακόμα καλύτερα C-ABS. 125ρια δεν υπάρχουν και το μόνο 250ρι είναι το CBR αλλα θέλει πάνω απο 4500. Μεταχειρισμένο hornet του 2008 βρίσκεις και με κάτω απο 4000. Το ninja 300 με ABS ξεφεύγει στην τιμή, και μετά μένουν μόνο στα 600 τα GSR Suzuki που μου έχουν πεί είναι πιο δυσκολοδήγητα απο τα hornet.
Δεν έχω τα μυαλά πάνω απο το κφάλι μου και ξέρω οτι τα 100 άλογα του hornet είναι πολλά, αλλα απο την άλλη σκέφτομαι οτι εγώ που δεν έχω σκοπό να βγαίνω και να γκαζάρω μήπως είμαι πιο ασφαλής στην πόλη με μια μηχανή τα άλογα της οποίας δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω που έχει C-ABS απο το να πάρω μια 250 χωρίς κανένα σύστημα ασφαλείας και στο πρώτο στραβοφρενάρισμα λόγω απειρίας με 40km/h να βρεθώ στο κράσπεδο;
Μία μέση λύση είναι το CBR 250 ABS, αλλα με τρομάζει λίγο που το βλέπω να έχει θέση οδήγησης σκυφτή, ενώ είναι και μονοκίλυνδρο όπως βλέπω. Μια XT μονοκύλινδρη ενώς φίλου που πήρα μια βόλτα είδα οτι ήταν δύσκολη στον χειριμό για μένα μια και κλότσαγε σαν διάολος με το παραμικρό άνοιγμα, δεν είχε την ομαλότητα του hornet.
Η απάντηση "φίλε άστο καλύτερα και πάρε ένα παπί ή scooter" είναι σεβαστή... αλλα ρε παιδιά αν ήθελα να πάρω παπί ή scooter θα το έπαιρνα και δεν θα ρωτούσα για μηχανή. :)
Εχαριστώ προκαταβολικά.

Joyrider
28/07/2013, 16:12
...
με είχαν τρομάξει οτι ανοίγοντας λίγο το γκάζι θα βρεθώ στην απέναντι τζαμαρία.
...
και στο πρώτο στραβοφρενάρισμα λόγω απειρίας με 40km/h να βρεθώ στο κράσπεδο;
...
Δεν είναι τα άλογα που θα σε πετάξουν αλλά η απειρία να τα διαχειριστείς σε πρωτόγνωρες καταστάσεις. Μην συγκρίνεις τα 78 άλογα του παλιού χόρνετ με τα 100 του νέου. Από μηδενική εμπειρία είτε στα 100 του χόρνετ πας, είτε στα 33 ενός 250ριού το ίδιο μπορεί να σου φύγει στους ωραίους γυαλισμένους δρόμους μας.


...
Απόσο είδα πρέπει να το ανοιξεις αρκετά και πάνω απο 4.500 στροφές για να απογειωθεί... και απορώ κατα πόσο μέσα στην πόλη θα το κάνεις συχνά αυτό.
...
τα 100 άλογα του hornet είναι πολλά, αλλα απο την άλλη σκέφτομαι οτι εγώ που δεν έχω σκοπό να βγαίνω και να γκαζάρω
...
Μια χαρά στο ξεκινάει το παντιλίκι και με 3000-3500 στροφές μέσα στην πόλη.
Επίσης αν δεν έχεις σκοπό να βγεις από την πόλη ή να το πας πάνω από 4500 στροφές θα το ταλαιπωρείς και θα ταλαιπωρείσαι με αυτή την χρήση.

Και αυτά στα λέει κάποιος που από το crypton 105 ήθελε να πάει στο χόρνετ. :lol: Τελικά έκανα μια στάση στο ybr250 αλλά μια χαρά έφταναν τα 21 αλογάκια του για να παίξεις τον κώλο.

Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι το ξενέρωμα της τιμής και του περίμενε. Πιο φθηνά παίρνεις το χόρνετ από το cbr250 και έχεις άμεσα αυτό που γουστάρεις.

Δεν θα σου πω ούτε φίλε άστο ούτε φίλε πάρτο. Απλά έθεσα κάποιες σκέψεις να λάβεις υπόψη σου.

Nostradamus
28/07/2013, 16:53
Επειδή τρέχει παράλληλα και ένα θέμα περί δικυκλιστών από ανάγκη.
Θα έλεγα το εξής μόνο. Αν ο λόγος που θέλεις να πάρεις μοτοσικλέτα είναι καθαρά συγκυριακός/λόγοι οικονομίας κτλ κτλ θα σου έλεγα είτε μην το κάνεις καθόλου, είτε αν δεν σκοπεύεις να αλλάξεις γνώμη, ξεκίνα από σκούτερ/παπακι και μετά το βλέπεις.
Αν πάλι όχι και ανέκαθεν το ήθελες αλλά για τους οποίους λόγους δεν το έκανες ακόμη, τότε μικρό παιδί δεν είσαι, διάβασε στο φόρουμ για τα μοντέλα που ενδιαφέρεσαι (ειδικά για χορνετ και cbf θα βρεις πάρα πολλά πράγματα), στάθμισε ποιες περίπου θα είναι οι ανάγκες σου και η χρήση που σκοπεύεις να κάνεις, και αποφάσισε.
Προφανώς ένα μοντέλο με συνδιασμένη πέδηση και ABS θα σου επιτρέψει να διαχειριστείς καλύτερα ίσως, "άτυχες στιγμές" που με τον ένα η τον άλλο τρόπο, αργά η γρήγορα προκύπτουν. Δεν είναι όμως πανάκεια. Είναι ένα επιπλέον (πολύ σημαντικό φυσικά) βοήθημα.
Τα "κιλά" της μηχανής και η "αίσθηση" που έχεις τον πρώτο καιρό είναι ένα ακόμη θέμα που ίσως θα πρέπει να σκεφτείς μέχρι να προσαρμοστείς.
Τα άλογα εγώ θα τα άφηνα στο τέλος. Είναι σίγουρα μια παράμετρος αλλά στο κάτω κάτω δεν είσαι 18 χρονών. Όσα και όποτε θες εσύ μπορείς να χρησιμοποιείς. Τι θα κάνεις όμως πάλι δικό σου θέμα είναι.
Από εκεί και πέρα τα γνωστά. Εξοπλισμός, προσοχή, υπομονή, και σεβασμός στον εαυτό σου, και στους γύρω σου. Κανένας δεν γεννήθηκε παγκόσμιος. σίγουρα κάποιοι, έχουν ταλέντο περισσότερο απο τους άλλους, και δεξιότητες σε κάποια πράγματα, αλλά αν κάποιος έχει διάθεση και υπομονή μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά και να το ευχαριστιέται.

ddragon
28/07/2013, 17:20
Επειδή τρέχει παράλληλα και ένα θέμα περί δικυκλιστών από ανάγκη.
Θα έλεγα το εξής μόνο. Αν ο λόγος που θέλεις να πάρεις μοτοσικλέτα είναι καθαρά συγκυριακός/λόγοι οικονομίας κτλ κτλ θα σου έλεγα είτε μην το κάνεις καθόλου, είτε αν δεν σκοπεύεις να αλλάξεις γνώμη, ξεκίνα από σκούτερ/παπακι και μετά το βλέπεις.
Αν πάλι όχι και ανέκαθεν το ήθελες αλλά για τους οποίους λόγους δεν το έκανες ακόμη, τότε μικρό παιδί δεν είσαι, διάβασε στο φόρουμ για τα μοντέλα που ενδιαφέρεσαι (ειδικά για χορνετ και cbf θα βρεις πάρα πολλά πράγματα), στάθμισε ποιες περίπου θα είναι οι ανάγκες σου και η χρήση που σκοπεύεις να κάνεις, και αποφάσισε.
Προφανώς ένα μοντέλο με συνδιασμένη πέδηση και ABS θα σου επιτρέψει να διαχειριστείς καλύτερα ίσως, "άτυχες στιγμές" που με τον ένα η τον άλλο τρόπο, αργά η γρήγορα προκύπτουν. Δεν είναι όμως πανάκεια. Είναι ένα επιπλέον (πολύ σημαντικό φυσικά) βοήθημα.
Τα "κιλά" της μηχανής και η "αίσθηση" που έχεις τον πρώτο καιρό είναι ένα ακόμη θέμα που ίσως θα πρέπει να σκεφτείς μέχρι να προσαρμοστείς.
Τα άλογα εγώ θα τα άφηνα στο τέλος. Είναι σίγουρα μια παράμετρος αλλά στο κάτω κάτω δεν είσαι 18 χρονών. Όσα και όποτε θες εσύ μπορείς να χρησιμοποιείς. Τι θα κάνεις όμως πάλι δικό σου θέμα είναι.
Από εκεί και πέρα τα γνωστά. Εξοπλισμός, προσοχή, υπομονή, και σεβασμός στον εαυτό σου, και στους γύρω σου. Κανένας δεν γεννήθηκε παγκόσμιος. σίγουρα κάποιοι, έχουν ταλέντο περισσότερο απο τους άλλους, και δεξιότητες σε κάποια πράγματα, αλλά αν κάποιος έχει διάθεση και υπομονή μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά και να το ευχαριστιέται.

Στην δευτερη κατηγορία βρίσκομαι... απλα τώρα ευνόησαν οι καταστάσεις να το αποτολμήσω. Όσον αφορά την διαφορά μονοκύλινδρου 4κύλινδρου ισχύει όντως η αρχική εντύπωση που έχω, οτι το 4κίλυνδρο είναι λιγότερο απότομο;

ddragon
28/07/2013, 17:22
Δεν είναι τα άλογα που θα σε πετάξουν αλλά η απειρία να τα διαχειριστείς σε πρωτόγνωρες καταστάσεις. Μην συγκρίνεις τα 78 άλογα του παλιού χόρνετ με τα 100 του νέου. Από μηδενική εμπειρία είτε στα 100 του χόρνετ πας, είτε στα 33 ενός 250ριού το ίδιο μπορεί να σου φύγει στους ωραίους γυαλισμένους δρόμους μας.

Μια χαρά στο ξεκινάει το παντιλίκι και με 3000-3500 στροφές μέσα στην πόλη.
Επίσης αν δεν έχεις σκοπό να βγεις από την πόλη ή να το πας πάνω από 4500 στροφές θα το ταλαιπωρείς και θα ταλαιπωρείσαι με αυτή την χρήση.

Και αυτά στα λέει κάποιος που από το crypton 105 ήθελε να πάει στο χόρνετ. :lol: Τελικά έκανα μια στάση στο ybr250 αλλά μια χαρά έφταναν τα 21 αλογάκια του για να παίξεις τον κώλο.

Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι το ξενέρωμα της τιμής και του περίμενε. Πιο φθηνά παίρνεις το χόρνετ από το cbr250 και έχεις άμεσα αυτό που γουστάρεις.

Δεν θα σου πω ούτε φίλε άστο ούτε φίλε πάρτο. Απλά έθεσα κάποιες σκέψεις να λάβεις υπόψη σου.

Επειδή όπως είπα θα κοιτάξω αποκλειστικά με abs, και το ybr250 ή κάτι άλλο παρόμοιας δυνμικής δεν διαθέτει, αν εξαιρέσεις το θέμα των χρημάτων προτίνεις το cbr σαν πιό "εύκολο";

Joyrider
28/07/2013, 17:48
Επειδή όπως είπα θα κοιτάξω αποκλειστικά με abs, και το ybr250 ή κάτι άλλο παρόμοιας δυνμικής δεν διαθέτει, αν εξαιρέσεις το θέμα των χρημάτων προτίνεις το cbr σαν πιό "εύκολο";
Και το ninja300 έχει abs και είναι δικύλινδρο. Πιο εύκολο δεν ξέρω πως το εννοείς αλλά για την χρήση που θες πιο βολικό σίγουρα.

Το χόρνετ αν είσαι με πρώτη δευτέρα στις 4000 στροφές που λες, εκτός του ότι το γκάζι θα είναι στο ον-οφ συνέχεια σε τόσο μικρό εύρος, θα ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα, το βεντιλατέρ θα δουλεύει μονίμως και έτσι και θα το καταπονείς το ίδιο και θα υποφέρεις από την ζέστη που βγάζει.

AristidisZ
28/07/2013, 17:53
Στην δευτερη κατηγορία βρίσκομαι... απλα τώρα ευνόησαν οι καταστάσεις να το αποτολμήσω. Όσον αφορά την διαφορά μονοκύλινδρου 4κύλινδρου ισχύει όντως η αρχική εντύπωση που έχω, οτι το 4κίλυνδρο είναι λιγότερο απότομο;

εξαρτάται από το μηχανάκι ;)
το cbf είναι σίγουρα λιγότερο απότομο από ένα ΚΤΜ πχ, το R1 πάλι 100 φορές πιο απότομο από ένα XT :p

συμφωνώ απόλυτα με τον joyrider για τα υπόλοιπα :beer:

ddragon
28/07/2013, 23:28
Και το ninja300 έχει abs και είναι δικύλινδρο. Πιο εύκολο δεν ξέρω πως το εννοείς αλλά για την χρήση που θες πιο βολικό σίγουρα.

Το χόρνετ αν είσαι με πρώτη δευτέρα στις 4000 στροφές που λες, εκτός του ότι το γκάζι θα είναι στο ον-οφ συνέχεια σε τόσο μικρό εύρος, θα ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα, το βεντιλατέρ θα δουλεύει μονίμως και έτσι και θα το καταπονείς το ίδιο και θα υποφέρεις από την ζέστη που βγάζει.

Εύκολο=φιλικό, αυτό εννοω. Πολύ καλό το Ninja 300 ABS ναι... αλλα και πολύ ακριβό ρε γμτ...