PDA

View Full Version : Δεν παίρνει μπροστά (CBR 600RR)



Bladerunner
28/07/2013, 17:43
Πρόκειται για Honda Cbr 600rr του 2005. Όπως γράφω και στον τίτλο δεν παίρνει μπροστά με τίποτα.

Ήταν σε ακινησία τους τελευταίους δυο-τρεις μήνες. Χτες, τοποθέτησα καινούργια μπαταρία αλλά το μηχανάκι αρνείται πεισματικά να πάρει μπρος.

Όταν γυρίζω το διακόπτη στο on η αντλία βενζίνης ακούγεται και κάνει το self-check χωρίς να σταματάει κάπου η βελόνα του στροφόμετρου. Η μίζα γυρνάει κανονικά αλλά ...τζίφος!

Βενζίνη έχει στο ντεπόζιτο. Όχι πολύ, αλλά έχει. Είναι λίγο πριν μπει ρεζέρβα.

Προσπάθησα να το βάλω μπροστά με καλώδια και μπαταρία αυτοκινήτου ...τίποτα!

Παρόλο που ακούγεται η αντλία βενζίνης, έλεγξα το kill switch, δουλεύει κανονικά.

Ο διακόπτης του stand έχει απομονωθεί από την αγορά της και παραμένει έτσι.

O BAS (Bank angle sensor) επίσης έχει απομονωθεί από τότε που το αγόρασα.

Όταν το σύνδεσα με τη μπαταρία του αυτοκινήτου, πατούσα τη μίζα για αρκετή ώρα έχοντας το γκάζι τέρμα ανοικτό ώστε να πετάξει τυχόν παραπανίσια βενζίνη από την εξάτμιση (Σε περίπτωση που ήταν μπουκωμένο). Όχι μόνο δεν έβγαλε τίποτα αλλά δε μυρίζει ούτε στο ελάχιστο βενζίνη.

Να έχει βουλώσει η τρόμπα και να μη τραβάει βενζίνη; Παίζει;
Να είναι τόσο μπουκωμένο που να έχουν μουσκέψει τα μπουζί; Δε θα βρόμαγε βενζίνη;
Οποιαδήποτε ιδέα θα μου ήταν χρήσιμη.

angelosxs
28/07/2013, 18:04
Δεν μπορω να προσδιορισω τι μπορει να φταιει αλλα εχω να σου προτεινω κατι σε περιπτωση που δεν το εχεις κανει.

Πατωντας την μιζα παρατεταμενα να ανοιγο-κλεινεις το γκαζι αργα μεχρι το τερμα. 3-4 φορες.

Σε μενα δουλεψε αυτο σε παλιοτερο μηχανακι που ειχα που δεν επαιρνε μπροστα ουτε με κλειστο αλλα και με ουτε με τερμα ανοιχτο το γκαζι,οταν

επαιζα το γκαζι οπως σου ειπα επαιρνε....

Δοκιμασε το αν δεν το εχεις κανει ηδη και ο θεος βοηθος....

Bladerunner
28/07/2013, 20:15
Πατωντας την μιζα παρατεταμενα να ανοιγο-κλεινεις το γκαζι αργα μεχρι το τερμα. 3-4 φορες.


To 'χω δοκιμάσει... Ευχαριστώ πάντως.

Γαμώτο. Για να δω αν φέρνει ρεύμα στα μπουζί πρέπει να λύσω το μισό μηχανάκι... Δε βλέπω να το γλιτώνω όμως!

McGyver
28/07/2013, 20:17
Μπορεί να λέω χαζομάρες, αλλά δε δοκιμάζεις να βάλεις λίγη βενζίνη ακόμη και να του δώσεις ένα καλό κούνημα δεξιά-αριστερά να ανακατευτεί με την παλιά;

Bladerunner
28/07/2013, 20:22
Πριν το κάνω βίδες Θωμά, θα δοκιμάσω με φρέσκια βενζίνη όπως λες. Το παρήγορο είναι ότι έχω δεύτερη τρόμπα. Στην απίθανη περίπτωση να τα έχει παίξει αυτή που φοράει.

ποπαϋ
28/07/2013, 20:23
καιει καμιά ασφάλεια;

Bladerunner
28/07/2013, 20:26
καιει καμιά ασφάλεια;

Όχι. Καμία.

ποπαϋ
28/07/2013, 20:29
καμια μπουζόπιπα ίσως δεν κανει επαφή

Dbnn
04/08/2013, 17:57
Δες πρώτα το ρεύμα στα μπουζί αν λειτουργούν κανονικά. Αλλά και πάλι σιγουρέψου οτι περνάει καύσιμο μέσα. Βγάλε την παροχή (σωληνάκι( και άνοιξε την μίζα να δείς αν θα βγάλει βενζίνη το σωληνάκι σου.

anco
04/08/2013, 18:04
Πρόκειται για Honda Cbr 600rr του 2005. Όπως γράφω και στον τίτλο δεν παίρνει μπροστά με τίποτα.

Ήταν σε ακινησία τους τελευταίους δυο-τρεις μήνες. Χτες, τοποθέτησα καινούργια μπαταρία αλλά το μηχανάκι αρνείται πεισματικά να πάρει μπρος.

Όταν γυρίζω το διακόπτη στο on η αντλία βενζίνης ακούγεται και κάνει το self-check χωρίς να σταματάει κάπου η βελόνα του στροφόμετρου. Η μίζα γυρνάει κανονικά αλλά ...τζίφος!

Βενζίνη έχει στο ντεπόζιτο. Όχι πολύ, αλλά έχει. Είναι λίγο πριν μπει ρεζέρβα.

Προσπάθησα να το βάλω μπροστά με καλώδια και μπαταρία αυτοκινήτου ...τίποτα!

Παρόλο που ακούγεται η αντλία βενζίνης, έλεγξα το kill switch, δουλεύει κανονικά.

Ο διακόπτης του stand έχει απομονωθεί από την αγορά της και παραμένει έτσι.

O BAS (Bank angle sensor) επίσης έχει απομονωθεί από τότε που το αγόρασα.

Όταν το σύνδεσα με τη μπαταρία του αυτοκινήτου, πατούσα τη μίζα για αρκετή ώρα έχοντας το γκάζι τέρμα ανοικτό ώστε να πετάξει τυχόν παραπανίσια βενζίνη από την εξάτμιση (Σε περίπτωση που ήταν μπουκωμένο). Όχι μόνο δεν έβγαλε τίποτα αλλά δε μυρίζει ούτε στο ελάχιστο βενζίνη.

Να έχει βουλώσει η τρόμπα και να μη τραβάει βενζίνη; Παίζει;
Να είναι τόσο μπουκωμένο που να έχουν μουσκέψει τα μπουζί; Δε θα βρόμαγε βενζίνη;
Οποιαδήποτε ιδέα θα μου ήταν χρήσιμη.


Blade to bank angle sensor τι ειναι.

Για να παρει μπροστα μπορεις και να βαλεις αιθερα, εχω βαλει πολλες φορες αλλα θελει προσοχη.

McGyver
04/08/2013, 18:40
to bank angle sensor τι ειναι.

Αισθητήρας που σβήνει τον κινητήρα μετά από ένα όριο κλίσης, σημάδι πως η μοτοσικλέτα έχει πέσει.

sapila racing
04/08/2013, 18:47
Περίεργο να μην μυρίζει καθόλου βενζίνη ενω η τρόμπα κανει prime, μιζάρεις κανονικά και δεν παίρνει.

Δες αν έχεις ρεύμα στα μπουζί κατ αρχήν και βλέπουμε.

anco
04/08/2013, 19:50
Αισθητήρας που σβήνει τον κινητήρα μετά από ένα όριο κλίσης, σημάδι πως η μοτοσικλέτα έχει πέσει.

και στα αγωνηστικα που πανε τερμα κατω, δεν μπερδευται?

McGyver
04/08/2013, 19:51
και στα αγωνηστικα που πανε τερμα κατω, δεν μπερδευται?


O BAS (Bank angle sensor) επίσης έχει απομονωθεί από τότε που το αγόρασα.

:winka:

anco
04/08/2013, 19:54
:winka:

συγνωμη δεν το διαβασα

SuperSonic
04/08/2013, 21:59
Καταρχας δες αν τα μπουζι ειναι σφιγμενα στην θεση τους και αν ειναι καθαρα,αν ειναι ολα ΟΚ οπως
και η μπουζοπιπα τοτε δεν παει βενζινη στον κινητηρα,αυτο μπορει να ειναι απο το σωληνακι η απο το φιλτρο βενζινης.

Δεν παει το μυαλο μου σε αλλα γιατι παμε μακρια και εφοσον η μηχανη λειτουργουσε κανονικα πριν 2-3 μηνες δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο.
Εκτος και αν ειναι τα πηνια..Λεω εγω τωρα..

Bergoulas
05/08/2013, 14:52
Δοκίμασε με άλλο κλειδί,τα ίδια έκανε και το CBR της γυναίκας μου και με το δεύτερο κλειδί πήρε,και στο δικό της μετά απο 3 μήνες ακινησία το έκανε,ίσως κάτι με το immobilizer

Bladerunner
05/08/2013, 16:27
Δοκίμασε με άλλο κλειδί(...)

Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα και δοκίμασα. Ευχαριστώ πάντως.

Το Σαββατο-Κύριακο θα ασχοληθώ ξανά με το μηχανάκι. Μόλις (αν) βρω την αιτία, θα ενημερώσω.

catmaster
05/08/2013, 18:38
Δημήτρη πριν πας βαθιά στα μπουζί , ελευθέρωσε και σήκωσε το τεπόζιτο λύσε και την βίδα τη 17άρα (η 19 αρα δεν θυμάμαι) που πηγαίνει το καύσιμο στο main bus των ψεκασμών (τσέκαρε και τις φίσες μια και είσαι απο πάνω πλέον) θα τρέξει βενζίνη όταν θα το λύσεις και όταν θα ανοίξεις τη μίζα θα εχεις βάλει ενα μικρό δοχείο να ελέγξεις αν όντως τρέχει καύσιμο από την αντλία ειδάλλως εκεί θα εντοπίσεις το πρόβλημα ...

Bladerunner
31/01/2014, 09:58
Μόλις (αν) βρω την αιτία, θα ενημερώσω.

Πριν καμιά δεκαριά μέρες ανεβαίνω με το παπί τη Λ.Αλεξάνδρας. Με προσπερνάει μέγα-σκούτερ κάνοντας τον απίστευτο σαματά.

"Α, ρε καραγκιόζη... Είπαμε να κάνεις θόρυβο αλλά εσύ το γ@#$σες!" Λέγοντας κι άλλα πολλά και βρίζοντας μέσα από το κράνος, αντιλαμβάνομαι ότι το σκούτερ έχει απομακρυνθεί αλλά ο θόρυβος παραμένει το ίδιο εκκωφαντικός!

"Όχι ρε μαλάκα! Εγώ είμαι!"

Έσπασε ο λαιμός της εξάτμισης. Το ανέβασα σπίτι με 30 και τετάρτη. Το βλέμμα φυσικά καρφωμένο μπροστά για να μη βλέπω τις μούτζες.

Να κατέβω κέντρο με το αυτοκίνητο για να βρω εξάτμιση που να ταιριάζει... δεν παίζει. Οπότε ασχολήθηκα με το 600αράκι. Τελικά είχε παραδώσει πνεύμα το power commander. Μόλις αποσυνδέθηκε, το μηχανάκι πήρε μπροστά με μισή μιζιά!

pipe_smoker
31/01/2014, 11:25
Να κατέβω κέντρο με το αυτοκίνητο για να βρω εξάτμιση που να ταιριάζει... δεν παίζει. Οπότε ασχολήθηκα με το 600αράκι.

Ανάγκα και Θεοί πείθονται:D

Καλά και φτηνά ξεμπερδέματα:beer:

notakos600
31/01/2014, 14:28
Να κατέβω κέντρο με το αυτοκίνητο για να βρω εξάτμιση που να ταιριάζει... δεν παίζει. Οπότε ασχολήθηκα με το 600αράκι. Τελικά είχε παραδώσει πνεύμα το power commander. Μόλις αποσυνδέθηκε, το μηχανάκι πήρε μπροστά με μισή μιζιά!

:beer: