PDA

View Full Version : Typhoon 125 δε δινει σπιθα στο μπουζι



thagro
29/07/2013, 08:57
Γεια χαρα στην παρεα,
τα καλοκαιρια στο εξοχικο εχω ενα τυφωνα 125 κυβικα που με περιμενει να τον χρησιμοποιησω.
Κατα καιρους (συνηθως στις αρχες της καλοκαιρινης συμβιωσης) ειχα μικροπροβληματα τα οποια ηταν αντιμετωπισιμα.
----Μεχρι την φετινη σεζον που παιζει κατι διαρχονικα απο τον Μαιο αλλα οχι καθε μερα.

Για να βοηθησω,την πρωτη φορα που πηρε μπροστα φετος εκανε χοντρη ζημια (εκοψε ελατηρια) και ο Μπομπ που το πηγα για επισκευη μου αλλαξε ολο το κυλινδροπιστονο (το συγκεκριμενο ειναι απο ενα περιεργο υλικο και δεν παιρνει επισκευη,και μαλιστα η αντιπροσωπεια ζητα 267 ολοκληρα ευρω τα οποια και φυσικα για μηχανακι που δε δουλευει ολο το χρονο δεν θα εδινα με τιποτα.Εκανα τη δουλεια μου με ενα ελαφρως μεταχειρισμενο απο φιλο που εκανε μετατροπη σε 180 cc στο δικο του)
Ο Μπομπ μου ειπε οτι πιθανον να μην εφερε λαδι στο θαλαμο και να εγινε ολο αυτο.
Αυτα για την ιστορια.

Ετσι λοιπον,με καινουργιο κυλινδροπιστονο περιμενεις να εχεις "καινουριο" μηχανακι.Αμ δε.

Το προβλημα εχει γινει το εξης.
Η μιζα γυριζει,βενζινη εχει,λαδι εχει,η μπαταρια ειναι φορτισμενη.
Το μηχανακι ΔΕΝ παιρνει μπρος ευκολα.

Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι δεν δινει ευκολα σπιθα στο μπουζι.Φυσικα και το μπουζι εχει αλλαχτει με ΔΥΟ αλλα.Το θεμα συνεχιζει.
Εαν το ζορισω να παρει,διαπιστωνω οτι το μπουζι λαδωνεται με αποτελεσμα να μην παρει ποτε.

Απο ψαξιμο που εκανα στο νετ,βρηκα δυο πιθανες βλαβες.Η μια δειχνει το CDI box (πυκνωτες) και η αλλη το καρμπυρατερ να μη στελνει σωστο μειγμα στον θαλαμο.

Για το μεν πρωτο εχω καθαρισει ΟΛΕΣ τις επαφες των καλωδιων που συμμετεχουν στο κυκλωμα αναφλεξης,δουλεψε για καμμια μερα αλλα μετα απο αυτην συνεχισε να δυσκολευεται στην εκκινηση.

Για το δευτερο δεν εχω επιλογη,ισως πρεπει να το ξαναπαω στον Μπομπ,να ασχοληθει με αυτο (την τελευταια φορα που ασχοληθηκα με ζινγκλερ αλλαξα ολο το καρμπ).


Εχετε κατι αλλο να με βοηθησετε?
Οπως καταλαβαινετε πλησιαζει το τελος της σεζον και μηχανακι -ακομα- δεν εχω...

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη,με τη λογικη οτι ανταλλακτικα δεν εχω στη θαλασσα,και οτι οι γνωσεις ειναι βασικες προς το μετριο.

ΜΦΧ Θανασης

toyar
29/07/2013, 16:57
κανε μια δοκιμη να κοψεις ενα ποντακι το μπουζοκαλωδιο και να το βαλεις στο μπουζι χωρις πιπα

OldMan
30/07/2013, 14:00
κανε μια δοκιμη να κοψεις ενα ποντακι το μπουζοκαλωδιο και να το βαλεις στο μπουζι χωρις πιπα
Να το κραταει με τα δαχτυλάκια του και να κάνει μια ωραία περμανάντ...??:p

Dbnn
09/08/2013, 20:16
Να το κραταει με τα δαχτυλάκια του και να κάνει μια ωραία περμανάντ...??:p

Και να αρχίσει να σε χτυπάει η υψηλή..... ποοοο χαχα

Πιάστο με μανταλάκι καλύτερα... Εγώ ας πούμε έβγαλα την πίπα και σφίνωσα το καλώδιο στην ακίδα του μπουζί. Αμα παρατηρήσεις η πίπα μέσα έχει ένα εμβολάκι που μπαίνει μέσα στο καλώδιο...