PDA

View Full Version : TuneECU



road spirit
29/07/2013, 10:22
Εχει ασχοληθεί κανείς με αυτό? να έχει εμπειρία ο ίδιος ...

faraway
29/07/2013, 10:25
Τι θες ?

road spirit
29/07/2013, 10:33
Σε γενικές γραμμές έχω καταλάβει (νομίζω) τι παίζει ως προς τα πολύ βασικά, διαβάζοντας 1-2 θρεντ στο advrider. Δηλαδή, αγοράζεις το απαιτούμενο καλώδιο, κατεβάζεις το πρόγραμμα, κατεβάζεις το χάρτη που θες - αν υπάρχει για το μοντέλο σου - το εγκαθιστάς και οκ.

Διαφορετικά αν έχεις χρόνο και κάποιες γνώσεις, ασχολείσαι μόνος σου φτιάχνοντας χάρτες.

Η ερώτηση είναι πόσο διάβασμα θέλει, πόσο χρόνο πρέπει να επενδύσεις ώστε να φτάσεις στο σημείο να παίζεις χωρίς το κίνδυνο να ανατινάξεις τον κινητήρα σου? 1 μήνα μελέτη? 2? ένα εξάμηνο?

και εν τέλει, αξίζει να ασχοληθεί κανείς αν έχει τον χρόνο και τη διάθεση να μάθει ή άστο καλύτερα, πήγαινε σε κάποιον επαγγελματια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και το αποτέλεσμα εγγυημένο ?

spyrakos35
29/07/2013, 10:36
και εν τέλει, αξίζει να ασχοληθεί κανείς αν έχει τον χρόνο και τη διάθεση να μάθει ή άστο καλύτερα, πήγαινε σε κάποιον επαγγελματια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και το αποτέλεσμα εγγυημένο ?

δεν ξέρω αλλά εγγυημένο αποτέλεσμα (από όλες τις απόψεις) δεν νομίζω να έχεις ποτέ....

ασε που μπαίνεις σε τρυπάκια περιεργα ("μήπως αν κανω αυτο δω εκει διαφορά") που δεν τελειώνουν ποτές.....

sapila racing
29/07/2013, 10:40
Κατ αρχήν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν διαγνωστικό χωρίς να πειράξεις χάρτες κλπ.
πχ για να ελεγξεις/ρυθμίσεις TPS κλπ.
Και αυτό μονο είναι ήδη πολύ χρήσιμο.
Τωρα αν θέλεις να επέμβεις στους χάρτες και όχι απλά να τους κατεβασεις και να τους εγκαταστήσεις, κανονικά χρειάζεσαι και δυναμόμετρο.
Αλλιώς παρα πολλές δοκιμές και καυσαναλυτή.

Αν αλλάξεις κρίσιμες παραμέτρους ειναι πιθανό να φτάσεις σε σημείο που να πρεπει να ξαναρχίσεις απο την αρχή.
Σου δίνει την δυνατότητα να πειράζεις καυσιμο και αναφλεξη σε ολα τα κουτακια του χάρτη.
Αν διαβασεις το documentation θα δείς οτι δεν συνιστα την αλλαγή τέτοιων παραμετρων χωρίς την χρήση δυναμόμετρου.

faraway
29/07/2013, 10:44
Να φτιάξεις χάρτη , χωρίς δυναμόμετρο και wide band ανά χείρας με πάμπολες μετρήσεις στο δρόμο , δεν νομίζω ότι γίνεται ή ότι έιναι ασφαλές .

Αυτό που μπορείς να κάνεις με το tune ecu ( εφώσσον κουμπώνει στο μηχανάκι σου ) είναι τα εξής :

- να φορτώσεις κάποιον ήδη έτοιμο χάρτη που έχουν φτιάξει άλλοι ( πχ ktm 990 + acrap + dna )
- να έχεις ένα διαγνωστικό , όπου μπορείς να δεις άμεσα τις βλάβες που έχει γράψει ο εγκέφαλος και να επέμβεις διορθώνοντας της
- να δεις τα ρεύματα λειτουργίας των μπεκ και των πολλαπλασιαστών και άλλων πολλών αισθητήρων επιβεβαιβεώνοντας τη καλή τους λειτουργία
- να ρυθμίσεις το CO μέσω του ift trim , εφώσσον έχεις καυσαναλυτή διαθέσιμο
- να κάνεις reset το tps

...ktl,ktl

Aν θες μια ιδέα , τσέκαρε τι έχουμε κάνει εμείς μέσω αυτού του προγράμματος στο aprilia bikers .
http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=13244.0

Επίσης εδώ , ( αν και μπορεί να το έχεις δει ήδη ) , έχει κάθε πληροφορία για υτό .
http://www.tuneecu.com/TuneECU_En/index.html

:wave2:

road spirit
29/07/2013, 11:05
δεν ξέρω αλλά εγγυημένο αποτέλεσμα (από όλες τις απόψεις) δεν νομίζω να έχεις ποτέ....

ασε που μπαίνεις σε τρυπάκια περιεργα ("μήπως αν κανω αυτο δω εκει διαφορά") που δεν τελειώνουν ποτές.....εγγυημένο υπο την έννοια ότι ο χάρτης "τάδε" έχει φορεθεί σε 10 μηχανάκια τα οποία έχουν γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα. Για το 2ο που λές, δεν το θεωρώ κακό...

sapila + faraway, ευχαριστώ ...
οπότε αν υποθέσουμε ότι έχω πρόσβαση σε δυναμόμετρο, καυσαναλυτή klp klp, και έχω όρεξη για μελέτη, αξίζει να ασχοληθώ, ε? :a014:

sniper
29/07/2013, 11:07
....
οπότε αν υποθέσουμε ότι έχω πρόσβαση σε δυναμόμετρο, καυσαναλυτή klp klp, και έχω όρεξη για μελέτη, αξίζει να ασχοληθώ, ε? :a014:

Αν θες να έχεις διάφορους χάρτες για την ECU έτοιμους να τους φορέσεις στο μοτοσακό σου (για διάφορους λόγους), έτσι φαίνεται.

spyrakos35
29/07/2013, 11:11
εγγυημένο υπο την έννοια ότι ο χάρτης "τάδε" έχει φορεθεί σε 10 μηχανάκια τα οποία έχουν γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα.


και εφόσον το τελικό αποτέλεσμα είναι αποδεδειγμένα καλύτερο από πριν.... οπότε μπλεκεις (όπως λεει και ο σαπίλας) με δυναμόμετρα, καυσαναλύσεις κλπ κλπ
άάάάάάάάάλλο μανίκι αυτό


Για το 2ο που λές, δεν το θεωρώ κακό...

κακό σαφώς και δεν είναι αρκεί να μπορείς να βάλεις όριο σε αναζητήσεις (κάτι που εγώ δεν το έχω :cry:)



σόρρυ που μπλέκω στην κουβέντα, θεωρώ όμως οτι πρέπει να στα πω ως καμμένος.......

faraway
29/07/2013, 11:13
οπότε αν υποθέσουμε ότι έχω πρόσβαση σε δυναμόμετρο, καυσαναλυτή klp klp, και έχω όρεξη για μελέτη, αξίζει να ασχοληθώ, ε? :a014:

Αξίζει έτσι και αλλιώς να ασχοληθείς , ακόμα και αν δεν φτιάξεις χάρτη , γιατί είναι ΔΩΡΕΑΝ !!! :D:D

Εγώ φαντάσου μέχρι και μαζί μου το έχω στα ταξίδια/βόλτες μου για παν ενδεχόμενο . ;)

road spirit
29/07/2013, 11:16
Αξίζει έτσι και αλλιώς να ασχοληθείς , ακόμα και αν δεν φτιάξεις χάρτη , γιατί είναι ΔΩΡΕΑΝ !!! :D:D

Εγώ φαντάσου μέχρι και μαζί μου το έχω στα ταξίδια/βόλτες μου για παν ενδεχόμενο . ;)ok, ξεκινάω το διάβασμα :)

bros400pgm
29/07/2013, 11:20
τι μηχανη εχεις?

spyrakos35
29/07/2013, 11:22
ok, ξεκινάω το διάβασμα :)

:beer:

καλή αρχή, καλή δύναμη, καλά αποτελέσματα :)

road spirit
29/07/2013, 11:32
τι μηχανη εχεις?F800 GS αλλά η κουβέντα δεν γίνεται για αυτό το μηχανάκι (δεν θέλω να το πειράξω έτσι και αλλιώς) ... σε πρώτη φάση ενδιαφέρομαι να μάθω γενικά τι παίζει, να αποκτήσω μια όσο γίνεται πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Θα διαβάσω για περιπτώσεις και εφαρμογές σε διάφορα μοντέλα και ... κάτι έχω υπόψη μου :evil:


:beer:

καλή αρχή, καλή δύναμη, καλά αποτελέσματα :)θενκς

bros400pgm
29/07/2013, 11:40
F800 GS αλλά η κουβέντα δεν γίνεται για αυτό το μηχανάκι (δεν θέλω να το πειράξω έτσι και αλλιώς) ... σε πρώτη φάση ενδιαφέρομαι να μάθω γενικά τι παίζει, να αποκτήσω μια όσο γίνεται πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Θα διαβάσω για περιπτώσεις και εφαρμογές σε διάφορα μοντέλα και ... κάτι έχω υπόψη μου :evil:


Eτσι κι αλλιως, για 4 μαρκες κανει (και για ορισμενα μοντελα τους). Πες μου οτι κοιτας να παρεις benelli :D

spyro
29/07/2013, 12:10
ok, ξεκινάω το διάβασμα :)

απο που ξεκινάς? στείλε υλικό

απο καιρό το παλεύω στο μυαλό μου και εγώ αλλά δε με βλέπω και πολυ γενναίο

Allst@rf
29/07/2013, 13:09
Πες μου οτι κοιτας να παρεις benelli :D

Όχι για
ktm τον κοβω...

:tooth:

sapila racing
29/07/2013, 13:46
απο που ξεκινάς? στείλε υλικό

απο καιρό το παλεύω στο μυαλό μου και εγώ αλλά δε με βλέπω και πολυ γενναίο

http://www.tuneecu.com/

http://www.tuneecu.com/TuneECU_En/links.html

sniper
29/07/2013, 13:47
Όχι για
ktm τον κοβω...

:tooth:

Και γιατί γελάς; Καλά θα κάνει.

Allst@rf
29/07/2013, 14:05
Και γιατί γελάς; Καλά θα κάνει.

:shrugs:

road spirit
29/07/2013, 17:50
απο που ξεκινάς? στείλε υλικό

απο καιρό το παλεύω στο μυαλό μου και εγώ αλλά δε με βλέπω και πολυ γενναίο

Στο link που έβαλε ο faraway, κάπου εκεί έχει και download το user manual σε pdf. 'Επειτα στο advrider ότι θρεντάκι βρω με tuneecu. Μετά σε ότι άλλο φόρουμ :lol:. Στο advrider, στο orange crush subforum αν δεν κάνω λάθος έχει χορταστικό θρεντάκι με tuneecu για το μηχανάκι σου.

spyro
29/07/2013, 18:13
........στο orange crush subforum αν δεν κάνω λάθος έχει χορταστικό θρεντάκι με tuneecu για το μηχανάκι σου.

όντως έχει ένα επικό thread εκεί. έχω προσπαθήσει να το ακολουθήσω αλλά μάταια. νομίζω οτι χρειάζομαι το user manual όπως είπες εσύ και τα λίνκ του sapila πρώτα για να μπορέσω να μπώ στο κλίμα πρώτα.