PDA

View Full Version : Αγορά Τιμονιού / Στραβό τιμόνι. Μαμίσιο, Αftermarket ή Μόντα;



Vice
29/07/2013, 10:59
Καλημέρα φίλοι μου.

Ψάχνοντας στο forum δεν μπορεσα να βρω μια ανάλυση όσον αφορά τα τιμόνια. Μετά από την πρόσφατη τούμπα που έφαγα είμαι στην αναζήτηση τιμονιού και έπεσα στο εξής δίλημμα.

1) Αγορά Original μαμίσιου και προβλεπόμενου;

2) Αγορα ΑfterMarker; Και αν ναι γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφοροποίηση

3) Αγορά τιμονιού από παρόμοια μηχανή που πατάει και αλλαγή συμπεριφοράς της;


Όσον αφορά το 1) τα πράγματα είναι απλά; Πας στα σιγουρα και δεν κανεις πειράματα.

Όσον αφορά το 2) υπάρχει πληθώρα από επιλογές. Άλλα χιλιοστά, αλλα ύψη, άλλες καμπύλες και και και… Τι σκοπό εξυπηρετούν οι αλλαγές αυτές;

Όσον αφορά το 3) έχω δει πολλούς που κανουν αλλαγές και παιρνουν τιμόνια από άλλη μηχανή. Πχ εγώ εχω fazer 600 και αρκετοι βάζουν από fazer 1000 που είναι πιο ίσιο. Γιατι;

Πιστεύω είναι μεγάλο θέμα αλλά θα βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο που δεν ξέρει να διαλέξει σωστά αυτό που θέλει για τις ανάγκες του.

Κυκλοφορεί πολύ παραπληροφόρηση εκεί έξω.

sapila racing
29/07/2013, 11:26
Αλλάζοντας το τιμόνι με άλλο aftermarket, αλλάζεις και την θέση οδήγησης.
πχ ενα τιμόνι πιο χαμηλό και πιο μπροστά βοηθάει στην πίστα και σου κουλαίνει τα χέρια στην πολη.

Διαλεγεις και παίρνεις.

spyro
29/07/2013, 17:27
.......
Κυκλοφορεί πολύ παραπληροφόρηση εκεί έξω.

εσυ φίλε μου τι ψάχνεις?

χαμηλότερο? στενότερο? φαρδύτερο? ομορφότερο (όπως αυτό του FZ1)?

Η διαφοροποίηση στα aftermarket υπάρχει λόγω της προσπάθειας εύρεσης πελατών.

cosgili
29/07/2013, 18:52
Καλημέρα φίλοι μου.

Ψάχνοντας στο forum δεν μπορεσα να βρω μια ανάλυση όσον αφορά τα τιμόνια. Μετά από την πρόσφατη τούμπα που έφαγα είμαι στην αναζήτηση τιμονιού και έπεσα στο εξής δίλημμα.

1) Αγορά Original μαμίσιου και προβλεπόμενου;

2) Αγορα ΑfterMarker; Και αν ναι γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφοροποίηση

3) Αγορά τιμονιού από παρόμοια μηχανή που πατάει και αλλαγή συμπεριφοράς της;


Όσον αφορά το 1) τα πράγματα είναι απλά; Πας στα σιγουρα και δεν κανεις πειράματα.

Όσον αφορά το 2) υπάρχει πληθώρα από επιλογές. Άλλα χιλιοστά, αλλα ύψη, άλλες καμπύλες και και και… Τι σκοπό εξυπηρετούν οι αλλαγές αυτές;

Όσον αφορά το 3) έχω δει πολλούς που κανουν αλλαγές και παιρνουν τιμόνια από άλλη μηχανή. Πχ εγώ εχω fazer 600 και αρκετοι βάζουν από fazer 1000 που είναι πιο ίσιο. Γιατι;

Πιστεύω είναι μεγάλο θέμα αλλά θα βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο που δεν ξέρει να διαλέξει σωστά αυτό που θέλει για τις ανάγκες του.

Κυκλοφορεί πολύ παραπληροφόρηση εκεί έξω.

Εγώ θα σου πρότεινα Aftermarket ποθ να ταιριάζει στο στυλ οδήγησής σου και στη χρήση της μηχανής. Μπούσουλας ακριβής δεν υπάρχει. Πας δοκιμάζοντας και ψάχνοντας;)

Vice
29/07/2013, 20:07
ναι, αλλα και πάλι για να δοκιμάσεις θέλει λίγο θεωρεία για να ξέρεις τι μπορείς να κάνεις. δεν ειναι να πετάς τιμόνια πάνω και να ψάχνεις να βρεις τι άλλαξε.

Αυτό με το FZ1 τιμονι το ειπα ως παράδειγμα και μονο διοτι το προτιμούνε πολλοί, λενε οτι ειναι καλυτερο, οτι τα σπάει αλλά δεν εξηγουνε το γιατί.

Αυτό ψάχνω. Εξήγηση του στυλ "αν βαλεις εκεινο τότε αλλάζεις το τάδε, χάνεις σε αυτό τον τομέα και κερδίζεις στον αλλο."

angostoura
30/07/2013, 01:44
Εχω το fazer fz6και εβαλα τιμονι από το fz1.
1.οι καρποι σου θα είναι πολύ ποιο ανετα ,επειδη το τιμονι δεν εχει κλιση προς τα πανω.
2.αποκτας ελαφρος ποιο σκυφτη θεση ,όχι όμως τοσο να σε επηρεαζει η οδηγηση στην πολη
3.φαινεται και ποιο ωραιο(αντικειμενικο αυτό)
Γενικα δεν καταλαβα γιατι δεν μπηκε από την αρχη σαν μαμα τιμονη.
Υ.Γ αν το αγορασεις, να παραγγειλεις αυτό με σπειρωμα για αντιβαρα

Vice
30/07/2013, 11:14
To θεμα δεν ειναι να αναφερουμε συγκεκριμένα για το fazer. Είναι να δωθεί μια εξήγηση όσον αφορά το τι προσφέρουν οι αλλαγές τιμονιών και γιατί είναι καλύτερο σε καποιο τομεα το ενα τιμόνι έναντι του άλλου

spyro
30/07/2013, 11:47
σορυ φίλε μου αλλά τα έχεις μπερδέψει λίγο.
Το τιμόνι είναι μια μεταλλική / αλουμινένια μπάρα. Δεν περιέχει κάποια ιδιαίτερη τεχνολογία πάνω της για να της προσδώσεις και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς στην οδήγηση. Άντε να μιλήσεις λίγο για περισσότερη αίσθηση στα αλουμινένια έναντι των μεταλλικών. Κάποιοι υποστηρίζουν αυτό και για τα τύπου fatbar αν και δε καταλαβαίνω γιατί.
Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει την έννοια τιμόνι vs θέση οδήγησης.
Καλά κάνεις και το ψάχνεις αλλά πρέπει να δεις πρώτα τι είναι αυτό που θέλεις εσύ με βάση το στυλ οδήγησης σου, τη μηχανή σου και τη στάση που θέλεις να έχεις. Άμα τα βρεις αυτά τότε ακόμα και με δικιά σου κατασκευή βάζεις τα χέρια (grip) εκεί που θέλεις εσύ.

Τα περισσότερα after market τιμόνια πουλιούνται λόγω ομορφιάς. Ένα μικρό ποσοστό μόνο γιατί κάποιος το έχει ψάξει και έχει καταλάβει ότι χρειάζεται διαφορετικού τύπου τιμόνι, όχι γιατι είναι καλύτερο ή χειρότερο) αλλά γιατί θα τον φέρει σε διαφορετική θέση οδήγησης, το οποίο είναι και το πιο σοβαρό σε αυτού του είδους τις αναζητήσεις.

dmf
30/07/2013, 11:53
Και να μην ξεχνάμε και πόσο πιο δυνατά είναι τα μαμίσια τιμόνια...
Σε ενδεχομενη πτώση, θα στραβώσει λίγο, αλλά μπορείς να ξαναοδηγήσεις την μηχανή.
Τα αλουμινένια μετά από πτώση γίνονται clip on :D

Vice
30/07/2013, 16:59
Σπύρο εχω δει σε φορουμ να μιλάνε για αλλαγές σε συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με βάση την επιλογή του τιμονιού. υποθέτω οτι οι διαφορές σε κλίσεις και σε πάχη θα έχουν κάποιο αντίκτυπο πέραν του οπτικού μέρους.

dmf δεν ξερω τι ξερεις για τα μαμίσια τιμόνια αλλά εγώ 2/2 πτώσεις στράβωσα τιμόνι. Και τα 2 μαμά και η μια πτώση ηταν με 10χλμ την ώρα σχεδον.

:mad:

spyro
30/07/2013, 17:28
Σπύρο εχω δει σε φορουμ να μιλάνε για αλλαγές σε συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με βάση την επιλογή του τιμονιού. υποθέτω οτι οι διαφορές σε κλίσεις και σε πάχη θα έχουν κάποιο αντίκτυπο πέραν του οπτικού μέρους.

.....

???

γιατί?

Ότι να ναι μπορείς να διαβάσεις σε φόρουμ.

το τιμόνι δεν αλλάζει τη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας εκτός και αν ζυγίζει καμια 10αριά κιλά και φορτίζει το μπροστινό σύστημα λόγω βάρους.

αυτό που αλλάζει τη συμπεριφορά είναι η στάση οδήγησης που έχεις εσύ με το διαφορετικό τιμόνι. Όντως έχει διαφορά εάν βάλεις ένα πιο χαμηλό τιμόνι που θα σε φέρει πιο μπροστά. Αλλά δε φταίει το τιμόνι. φταίει το βάρος το δικό σου. αυτό κάποιοι το μεταφράζουν ως «φταίει το τιμόνι»?
δηλαδή αμα φέρεις το μαμα λίγο πιο μπροστά? Θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα?

αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι αν σε βολεύει η στάση του μαμα ή όχι. αρχικά θα πρέπει να παίξεις (εάν είναι εφικτό) με το μαμα. Λίγο πιο μπροστά λίγο πιο πίσω. Πρέπει να είσαι σε θέση να αναγνωρίσεις το πώς επηρεάζει η διαφορετική θέση οδήγησης την όλη διαδικασία. Αισθάνεσαι πιο άνετα στις στροφές? Σε παίρνει η κατηφόρα στα φρένα και πιέζεις το τιμόνι περισσότερο? Σου δίνει τη δυνατότητα να στηριχτείς καλύτερα στα πόδια έτσι ώστε να αποφορτίσεις το τιμόνι? Ο μοχλός σε βολεύει στα επιτόπια? Είσαι πολύ πίσω και δε παίρνεις πληροφόρηση ή νιώθεις αποκομμένος? Θέλεις μεγάλο μοχλό για σε βοηθάει στις σούζες ή θες μικρό για να αισθάνεσαι ότι οδηγείς SS με clip ons?

Από εκεί και πέρα αφου δεις τι σου ταιριάζει βλέπεις αν δε σε καλύπτει το μαμα και κοιτάς να το βρείς κάπου άλλου.

Ή αλλιώς αλλάζεις το μαμα με κάτι πιο όμορφο (όπως σου πα ότι κάνουν και οι περισσότεροι), άσχετα εάν του προσδίδουν και διάφορα χαρακτηριστικά για δικαιολογήσουν ότι μόλις χάλασαν 150 ευρώ τσάμπα.

Aνεμος
30/07/2013, 18:41
296554

296555
Στα απο πάνω σχήματα μπορείς να δεις τις διαστάσεις που μπορεί να αλλάζουν απο τιμόνι σε τιμόνι.Για κάποιον ο οποίος πχ οδηγάει στο χώμα κυρίως όρθιος και δεν του κάνει το μαμα τιμόνι γιατι τον βάζει να σκύβει πολύ, η αλλαγή με ενα τιμόνι το οποίο είναι ψηλότερο (μεγαλύτερη η απόσταση στο 8cm του πρώτου σχήματος) θα τον διευκολύνει γιατι δεν θα σκύβει τόσο και θα του προσφέρει καλύτερο έλεγχο.
Αντίστοιχα σε κάποιον άλλον που οδηγεί πχ γυμνό και το μαμά του πέφτει πλατύ,η αλλαγή με κάποιο στενότερο (μικρότερη τιμή για το 74cm του πάνω σχήματος) πιθανότερα να του κάθεται καλύτερα.
Γενικά,η επιλογή τιμονιού έχει να κάνει με την ικανότητα σου να αναγνωρίζεις ακριβώς τι αλλαγή θέλεις στην θέση οδήγησης και ποια χαρακτηριστικά του τιμονιού θα πρέπει να αλλάξεις ωστε να έρθεις πιο κοντά σε αυτό που θές.

Τα υπόλοιπα νομίζω οτι τα κάλυψε ο spyros απο πάνω

dmf
30/07/2013, 21:18
Σπύρο εχω δει σε φορουμ να μιλάνε για αλλαγές σε συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με βάση την επιλογή του τιμονιού. υποθέτω οτι οι διαφορές σε κλίσεις και σε πάχη θα έχουν κάποιο αντίκτυπο πέραν του οπτικού μέρους.

dmf δεν ξερω τι ξερεις για τα μαμίσια τιμόνια αλλά εγώ 2/2 πτώσεις στράβωσα τιμόνι. Και τα 2 μαμά και η μια πτώση ηταν με 10χλμ την ώρα σχεδον.

:mad:

Υπάρχει στράβωμα και ΣΤΡΑΒΩΜΑ.. Άλλο να πάρει λίγο και να μπορείς να ξαναοδηγήσεις αν χρειαστεί, και άλλο να σχηματίσει κάθετη γωνία.
Έχω δοκιμάσει παρόμοιο πέσιμο, με την ίδια μηχανή με 2 διαφορετικά τιμόνια, και κάτι ξέρω..
Δεν λέω, και στις 2 περιπτώσεις για πέταμα είναι τα τιμόνια, αλλά αν π.χ δεν έχεις οδική, μπορείς να το οδηγήσεις κουτσά στραβά.

Tedvj23
30/07/2013, 21:41
Συμφωνω με sapila racing...

Υ.γ.Απο fz1 εχω αν θες στηλε πμ..

daz
31/07/2013, 21:13
@dmf

Όπως υπάρχουν πτώσεις και πτώσεις έτσι υπάρχουν και διαφορετικές ποιότητες στα τιμόνια, είτε αυτά είναι after market είτε OEM.

Οπωσδήποτε το τιμόνι ενός ktm είναι καλύτερο απ' ότι ενός low budget honda, αλλά αν στο τελευταίο βάλεις ένα Renthal τότε σίγουρα θα είναι καλύτερο από πολλών εργοστασιακών.

Και φυσικά δεν είναι όλα τα after market Renthal η Magura. Υπάρχουν και τα φθηνά που μερικές φορές είναι χειρότερα ακόμα και απ' των ΧΤ. :lol:

Τα OEM συνήθως είναι μια μέση λύση και στην αντοχή και στα χαρακτηριστικά τους.

Vice
01/08/2013, 15:43
με τα λιγα με τα πολλά χθες ξεκούμπωσα το τιμόνι να το δω και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι στραβό ή όχι! εβγαλα μερικές φωτογραφίες μήπως μπορείτε εσείς να καταλάβετε;

http://imageshack.us/photo/my-images/203/yve4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/841/tkvj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/534/rpa4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/z5dx.jpg/

ξερω πρέπει να το πάω βόλτα για να καταλάβω αλλά μέχρι να γίνω καλά θα περάσει λιγος και καιρός και οπως λεει και το τραγούδι: Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδυααααααα :blush:

daz
01/08/2013, 20:57
Με αυτές τις φωτό δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβουμε αν είναι στραβό ή όχι.

Shiatman
01/08/2013, 23:29
με τα λιγα με τα πολλά χθες ξεκούμπωσα το τιμόνι να το δω και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι στραβό ή όχι! εβγαλα μερικές φωτογραφίες μήπως μπορείτε εσείς να καταλάβετε;

http://imageshack.us/photo/my-images/203/yve4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/841/tkvj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/534/rpa4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/z5dx.jpg/

ξερω πρέπει να το πάω βόλτα για να καταλάβω αλλά μέχρι να γίνω καλά θα περάσει λιγος και καιρός και οπως λεει και το τραγούδι: Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδυααααααα :blush:

Διακρίνω 2,0458 μοίρες στραβωμάρα από τον οριζόντιο άξονα!!

daz
01/08/2013, 23:43
Διακρίνω 2,0458 μοίρες στραβωμάρα από τον οριζόντιο άξονα!!

Να το κοιτάξεις αυτό! :lol:

Lioulios
02/08/2013, 01:59
Το μηχανάκι έχει πέσει από τα αριστερά και το τιμόνι έχει πάρει . Αυτό φαίνεται και με το μάτι σε 2 φοτο .

Δες του παιδιού πιο πανω , που χει από to 1ooo άρι να σου κάνει καμια καλή τιμή να το πάρεις να κάνεις τη δουλειά σου, μιας και χρειαζεσαι αλλαγή

daz
02/08/2013, 16:10
Το μηχανάκι έχει πέσει από τα αριστερά και το τιμόνι έχει πάρει . Αυτό φαίνεται και με το μάτι σε 2 φοτο .



Σε ποιες?

Lioulios
03/08/2013, 00:51
Σε αυτές που φαίνεται το τιμόνι .

Ο φίλος μπορεί να πάρει ένα μέτρο και να μετρήσει με ίσιο το τιμόνι , την απόσταση από την κάθε του άκρη , μέχρι το τέρμα πίσω σε κάποι σταθερό σημείο (ίσως σχαράκι) που να είναι χωρισμένο σε δυο τμήματα (αριστερο-δεξι) και να δει αν βγάλει τα ίδια cm .

...Έχω την αίσθηση πως δεν θα ειναι ίδια .

Dimitris C.
10/08/2015, 14:07
Καλησπέρα ,
Εχω ενα κινεζικο μηχανακι zealsun 125cc και μου εχει πεσει δυο φορες εξαιτιας του σταντ λογω οτι καποιες φορες δεν σταθεροποιειται σωστα.
Την πρωτη φορα που επεσε , το τιμονι στραβωσε ελαχιστα προς τα δεξια , αλλα δεν υπηρχε προβλημα στην οδηγηση.
Την δευτερη φορα που επεσε πριν λιγες μερες , το τιμονι στραβωσε αισθητα προς τα δεξια και το κανει αβολο στην οδηγηση.
Τι μπορω να κανω για να το ισιωσω;
Πρεπει να αλλαξω ολοκληρωτικα και να βαλω καινουριο τιμονι ή μπορω να το φτιαξω αλλιως;
Ενα καινουριο τιμονι για παπι στα ποσα χρηματα κυμαινεται;

Ευχαριστω πολυ για την αφοσιωση και τη βοηθεια σας!

Tedvj23
10/08/2015, 14:11
Μπορει αν το ζεστανεις να ερθει στο περιπου ειδαλως στο πρωτο μαγαζι που θα βρεις με ανταλλακτικα για παπακια ρωτα μια..:beer:

tzimidis
10/08/2015, 14:29
Καλησπέρα ,
Εχω ενα κινεζικο μηχανακι zealsun 125cc και μου εχει πεσει δυο φορες εξαιτιας του σταντ λογω οτι καποιες φορες δεν σταθεροποιειται σωστα.
Την πρωτη φορα που επεσε , το τιμονι στραβωσε ελαχιστα προς τα δεξια , αλλα δεν υπηρχε προβλημα στην οδηγηση.
Την δευτερη φορα που επεσε πριν λιγες μερες , το τιμονι στραβωσε αισθητα προς τα δεξια και το κανει αβολο στην οδηγηση.
Τι μπορω να κανω για να το ισιωσω;
Πρεπει να αλλαξω ολοκληρωτικα και να βαλω καινουριο τιμονι ή μπορω να το φτιαξω αλλιως;
Ενα καινουριο τιμονι για παπι στα ποσα χρηματα κυμαινεται;

Ευχαριστω πολυ για την αφοσιωση και τη βοηθεια σας!
ektos oti einai abolo stin odigisi, an to isioseis mporei na einai kai epikindyno (efoson exei strabosei arketa opos les) se kapoio dynato frenarisma opou olo to baros tou somatos+epitaxynsi+(e=mc2 klp klp) peftei sto timoni, na kopei kai na fas ta moutra sou. Allakse to , pano apo 20-25 den nomizo na stoixizei.

daz
10/08/2015, 15:30
Αν το τιμόνι είναι σιδερένιο και έχει πάρει λίγο έρχεται, αν είναι αλουμινίου το πετάς.

Αλλά για να στραβώσει σε στατική για σεδερένιο το κόβω.

daz
10/08/2015, 15:34
Όχι ζέστη, μόνο pure δύναμη να εφαρμόσει. Αν είναι σιδερένιο δεν έχει ανάγκη εκτός και αν έχει στραβώσει 15 φορές και το έχουμε επαναφέρει άλλες τόσες.

Το σιδερένιο δεν είναι ακριβό.

Αυτό zuntingtsonk πως το είπες δεν είναι παπί ε?

nightraider
10/08/2015, 17:08
Παπί/σκούτερ είναι;

Απο την μία πλευρά στράβωσε μόνο;

Ή ολο το τιμόνι είναι ίσιο και απλά έχει χάσει την ευθυγράμμιση του σε σχέση με την ρόδα; Και πρέπει να το κρατάς λίγο προς τα δεξιά για να πάει ευθεία;

Άν είναι το δέυτερο δοκίμασε να το ισιώσεις με κόντρα μια κωλόνα της ΔΕΗ. Καλύτερα να το πας σε μάστορα να τσεκάρει και τις βίδες


Άν είναι κανονικό μηχανάκι (με 2 πλάκες) μπορεί να έχει χαθεί η ευθυγράμμιση κάπου στα καβαλέτα---πάνω πλακα---κάτω πλάκα---καλάμια---άξονα ρόδας

Σου φάινεται καθόλου πιο σκληρό του πιρούνι, σαν να δουλέυει με τριβές;

Pan (dvs)
10/08/2015, 18:15
Καλησπέρα ,
Εχω ενα κινεζικο μηχανακι zealsun 125cc και μου εχει πεσει δυο φορες εξαιτιας του σταντ λογω οτι καποιες φορες δεν σταθεροποιειται σωστα.
Την πρωτη φορα που επεσε , το τιμονι στραβωσε ελαχιστα προς τα δεξια , αλλα δεν υπηρχε προβλημα στην οδηγηση.
Την δευτερη φορα που επεσε πριν λιγες μερες , το τιμονι στραβωσε αισθητα προς τα δεξια και το κανει αβολο στην οδηγηση.
Τι μπορω να κανω για να το ισιωσω;
Πρεπει να αλλαξω ολοκληρωτικα και να βαλω καινουριο τιμονι ή μπορω να το φτιαξω αλλιως;
Ενα καινουριο τιμονι για παπι στα ποσα χρηματα κυμαινεται;

Ευχαριστω πολυ για την αφοσιωση και τη βοηθεια σας!

Καταρχην φτιαξε το σταντ.

Οτι και να κανεις με το τιμονι,θα παει χαμενο.

daz
10/08/2015, 19:53
Καταρχην φτιαξε το σταντ.

Οτι και να κανεις με το τιμονι,θα παει χαμενο.

:lol:

Σωστός!