PDA

View Full Version : CB400SF gia prwth mhxanh...



ledz
07/10/2005, 03:11
Kat'arxas xairetw olous tous synadelfous filous ths SF!
Eimai foithths sthn patra kai endiaferomai gia to sygkekrimeno montelo. 8a h8ela omws, prin provw se agores, na 3eka8arisw merika pragmata...

Kat'arxas rwthsa th honda k mou eipan oti ta montela pou yparxoun sta periodika (vtec3) den pwlountai... Yparxei periptwsh na vre8ei se kanan eisagwgea apo gallia (?) kati tetoio phre to mati mou kapou.

1)Ola ta montela apo 2000+meta einai v-tec (2000-2002 vtecspec1 / 2002-2004 spec2 /2005 spec 3 k.o.k.?)
2)An pragmati einai vtec poso epireazetai h odikh symperifora? An katalava kala apo to www.honda.co.jp allazei apo 2valvidh leitourgia se 4valvidh gyrw stis 5mish xiliades. Arpazei poly apotoma dld?
3)To V-tec voh8aei sthn oikonomia kaysimou (stis xamhles strofes)?

Ayta peri vtec.

Telos pws lete 8a ta paei h mhxanh sta ta3idia patra-a8hna 'h kalytera patra-epidayro k epidayro-a8hna (apey8ynomai ston SF :wave2: pou tou aresoun oi strofes me kofth!!)

YG. 8a nai h prwth mou mhxanh (e3airontas ligh empeiria me mia f650gs) :)

SF
07/10/2005, 09:22
Γειά σου συνάδελφε!

Το πιο πρόσφατο μοντέλο που θα βρεις στην Ελλάδα είναι το Spec 1, φαντάζομαι γύρω στα €4k. Για νεότερα μοντέλα, τι να σου πω... Λογικά κάααποια στιγμή κάααποιος θα φέρει. Αλλά με το άνοιγμα της αγοράς τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας, και με τα πολλά νέα μοντέλα που υπάρχουν στην κατηγορία, μάλλον δε συμφέρει κάποιον παραεισαγωγέα να φέρει 'ακριβά' 400άρια.

Για το τι ακριβώς συμβαίνει όταν μπαίνει το VTEC (κλακ!) θα σου εξηγήσει καλύτερα κάποιος που οδηγεί VTEC (π.χ VFR). Horneeeett...hellooooooo
:wave2:

Πάντως η ιπποδύναμη είναι η ίδια σε όλα τα μοντέλα από γέννησης του SF (50-53HP). Πολλοί λένε ότι αν έχεις να επιλέξεις πάνω-κάτω το ίδιο μοτέρ σε VTEC ή σκέτο, καλύτερα το σκέτο (για λόγους service και μόνο).

Kατά τ'αλλα το μηχανάκι (όποιας χρονιάς - εμένα είναι `93) θα το χαρείς απεριόριστα --μέσα κι έξω από την πόλη. Κυριολεκτικά απεριόριστα! Βέβαια εξαρτάται κι από το πόσο ατρόμητος είσαι (με αέρηδες, κρύα κλπ).

Απ'ότι κατάλαβα έχεις δει παλιότερα threads οπότε έχεις αρκετή πληροφόρηση για το μηχανάκι. Τώρα που είσαι Πάτρα, να πιάσεις φιλίες με τους ΑΧΛΕΜΟ και να δώσεις φιλάκια στον φίλο μας τον sotpag.
:beer: :beer:

n1k3man
07/10/2005, 09:35
Συμφωνω απεριοριστα. Παρτο το μηχανακι. Αξιζει! Προσωπικα για οικονομικους λογους προτιμησα ενα φτηνοτερο 400αρι της Honda το CB1 που ομως πατάει τα SF!!

Mονο προσεξε να παρεις ενα προσεγμενο σε καλη κατασταση να μην εχεις πολλα μαζεματα. Πιστευω στα 2000-2500? υπαρχουν αρκετα αξιολογα SF :winka:

SF
07/10/2005, 09:59
Ωχ ωχ ωχ! Δηλώσεις!!! :D Ετοιμάσου για track day νεαρέ!! :winka:

Σχετικά με την τιμή, 2000 μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα, ενώ να αναφέρω ότι σε φρέσκα μοντέλα 99- έχω δει και πάνω από 5000 (σε έκθεση)!

n1k3man
07/10/2005, 10:04
ενταξει δε λεω για τα μοντελα 99 αλλα για φτηνοτερα 93,95 κλπ :winka:

για track day δεν εχουμε δερματα+μποτες ακομα αλλα και παλι σε μια βολτα προς τον αγιο μερια θα λαμψει η αληθεια! :lol:

:wave2:

hornet
07/10/2005, 10:07
To vtec ειδικα σε ενα μοντελο σαν το cb400 δεν θα δημιουργησει προβληματα αποτομης εισαγωγης διοτι πολυ απλα εχει λιγα αλογα...η ασκηση που καλειται να λυσει το vtec λεγεται ροπη στα χαμηλα που ολα τα τετρακυλινδρα τετραβαλβιδα πασχουν και φυσικα να περιορισει την καταναλωση στις χαμηλες στροφες (οπου λειτουργει ως διβαλβιδος) και μετα τη μεταβαση στην τετραβαλβιδη λειτουργια να παρεχει την γνωστη πλεον αποδοση των τετρακυλινδρων τετραβαλβιδων στις ψηλες στροφες.

Αυτο κανει το vtec

ruyjin
07/10/2005, 10:08
να μου επιτρεψετε να παραθεσω και εγω λιγη απο την εμπειρια μου για το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα και για το VTEC που εχω τωρα (ο Κωστας με ξεχασε χαχααχα)

καταρχην για το VTEC μη το φοβασαι οσο αφορα την λειτουργια του. Πιστευα ΠΑΝΤΑ και θα το λεω πως ενα μηχανακι θα παει οπως το πας.
Αν παρεις ενα απλο CB και το πας μαμιωντας θα ειναι πιο επικυνδινο απο ενα VTEC που θα το οδηγεις συνετα, μιας και οπως λες ειναι η πρωτη σου μοτο.
Αν οδηγεις με προσοχη στην αρχη (που ετσι πρεπει) θα εχεις και το χρονο να δεις, να καταλαβεις και να μη φοβασαι το VTEC οταν αυτο μπαινει σε λειτουργια.
Εξαλλου μιλαμε για 53 αλογα, ποσο "αγρια" να μπουν αν οδηγεις προσεκτικα!!!!

Απ την αλλη βεβαια γιατι να δωσεις €4χιλ για VTEC οταν μπορεις με €3χιλ να παρεις ενα CB Version S.
Εγω ειχα αυτο, ειναι μοντελο 97-98 με brembo φρενα, και γενικα πιο προσεγμενο στησιμο και εμφανιση.

Σκεψου οτι οταν ερθει η ωρα να το πουλησεις, που καποια στιγμη θα γινει και αυτο, θα θες να χασεις οσο το δυνατο λιγοτερα χρηματα, και με το VTEC δε θα τα καταφερεις.

παντως σαν πρωτο μηχανακι ειναι σουπερ,
εγω ταξιδευα Λαμια συχνα φορτωμενο (ειχε σχαρα) και εχω παει μεχρι Σπαρτη, Καλαματα, Πτολεμαιδα, Μετσοβο, Λευκαδα...
εχεις ακομα αποριες τωρα για το αν ταξιδευει Πατρα - Αθηνα?
:D

Φιλικα :wave2:

ledz
07/10/2005, 19:34
Eyxaristw olous gia tis grhgores antapokriseis tous!
Anefera ta ta3idia patra epidayro kai patra a8hna giati to prwto einai mesa sta strofilikia opote mpainoun se dokimes to sthsimo anarthseis kai frena kai to deytero pou einai ateleiwtes ey8eies giati o kinhthras 8a doulevei gia wra se arketes strofes (fantazomai 3ekourasta 8a'nai - hmarton tetrakylindro gi'ayto to logo to 8elw). (thx ruyjin)
Twra efoson o kinhthras vtec 'h mh einai diamanti kai to 3eroume oloi, menei na dw ti anarthseis k frena 8a xei to ergaleio.
Ap'oti katalava ta kalytera einai tou version s 97-99 montela (4pistones brembo xryses mprosta einai to kalytero pou yparxei etsi - gia mamisio leme panta) kai meta gia anarthseis ti proteinete na psa3w? Rwtaw epeidh 3erw oti 8a tou parw sxetika grhgora ton aera k de me peirazei ligo sklhroterh na'nai.
(h ergostasiakh ti einai ?).:confused:

Twra, oson afora ta krya file SF, erxomai apo 6 xronia sto velgio kai h patra den diaferei poly apo tis vry3elles sto klima. Fantazomai m'ena a3ioprepes jacket kranh mpotes gantia k kana peristasiako adiavroxo gia to panteloni gia tis vroxes 8a'mai ok, ti les?

Tous ΑΧΛΕΜΟ 8a tous synanthsw afou parw th mhxanh giati eimai grammenos k sto S3 club (gia thn tetratroxh agaph) k se ka8e sms synanthshs pou stelnoun ana8ematizw thn wra k th stigmh pou den exw s3:bigcry:

Eyxaristw kai pali olous!
Ledz

ANDREAS27
07/10/2005, 20:20
Γενικά πιστεύω ότι αν διαλέξεις μια καλοσυντηρημένη μηχανή, ανεξάρτητως τύπου θα σε συντροοφεύσει αρκετό καιρό χωρίς κάποιο ιδιαίτερα πολυέξοδο πρόβλημα. Εγώ έχω ένα bandit 400v μοντέλο 97 ή 98 ιαπωνίας (πιο καινούργιο από τα v που κυκλοφορόυν εδώ με κάποιες ψηλοδιαφορές όπως: έχει μαύρο κοντέρ σε αντίθεση με τα άλλα V που έχουν λευκό κτλ). Χωρίς να τα πολυλέω η μηχανή με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο για αρκετά σκληρά χιλιόμετρα εδώ και αρκετό καιρό.. και παρόλο ότι λένε για τα bandit, είναι ακούραστο και πολύ αξιόπιστο, αρκεί να το συντηρήσεις όταν πρέπει και να μην το ξεχνάς..

Όσο για Vtec, δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα συμπεριφοράς. Στο bandit αλλάζει την βίθυση των βαλβίδων στις 7000 που λογικά θα ξέφευγε από ροπή πολύ εκεί.. Στην πράξη 7000 στροφές δεν είναι και τόσες πολλές για να πεις ότι ζωντανεύει πολύ ο κινητήρας. Πάντως εκεί απλώς ακούω ένα κλάκ-πατ και από τις 8000 νίωθω πολύ πιο ζωντάνο το μοτέρ μέχρι τις 14000 (κόκκινα). Πιθανόν να πατάω τα πιο πολλά CB400 γιατί με την εξατμισούλα (ελευθέρας) και το ΚΝ είμαι γύρω στους 59 στο τροχό..

ronin1
07/10/2005, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANDREAS27
Γενικά πιστεύω ότι αν διαλέξεις μια καλοσυντηρημένη μηχανή, ανεξάρτητως τύπου θα σε συντροοφεύσει αρκετό καιρό χωρίς κάποιο ιδιαίτερα πολυέξοδο πρόβλημα. Εγώ έχω ένα bandit 400v μοντέλο 97 ή 98 ιαπωνίας (πιο καινούργιο από τα v που κυκλοφορόυν εδώ με κάποιες ψηλοδιαφορές όπως: έχει μαύρο κοντέρ σε αντίθεση με τα άλλα V που έχουν λευκό κτλ). Χωρίς να τα πολυλέω η μηχανή με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο για αρκετά σκληρά χιλιόμετρα εδώ και αρκετό καιρό.. και παρόλο ότι λένε για τα bandit, είναι ακούραστο και πολύ αξιόπιστο, αρκεί να το συντηρήσεις όταν πρέπει και να μην το ξεχνάς..

Όσο για Vtec, δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα συμπεριφοράς. Στο bandit αλλάζει την βίθυση των βαλβίδων στις 7000 που λογικά θα ξέφευγε από ροπή πολύ εκεί.. Στην πράξη 7000 στροφές δεν είναι και τόσες πολλές για να πεις ότι ζωντανεύει πολύ ο κινητήρας. Πάντως εκεί απλώς ακούω ένα κλάκ-πατ και από τις 8000 νίωθω πολύ πιο ζωντάνο το μοτέρ μέχρι τις 14000 (κόκκινα). Πιθανόν να πατάω τα πιο πολλά CB400 γιατί με την εξατμισούλα (ελευθέρας) και το ΚΝ είμαι γύρω στους 59 στο τροχό..


όπως το είπες τα πιο πολλά όχι όλα:wave2:

dimitris74
08/10/2005, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Eyxaristw olous gia tis grhgores antapokriseis tous!
Anefera ta ta3idia patra epidayro kai patra a8hna giati to prwto einai mesa sta strofilikia opote mpainoun se dokimes to sthsimo anarthseis kai frena kai to deytero pou einai ateleiwtes ey8eies giati o kinhthras 8a doulevei gia wra se arketes strofes (fantazomai 3ekourasta 8a'nai - hmarton tetrakylindro gi'ayto to logo to 8elw). (thx ruyjin)
Twra efoson o kinhthras vtec 'h mh einai diamanti kai to 3eroume oloi, menei na dw ti anarthseis k frena 8a xei to ergaleio.
Ap'oti katalava ta kalytera einai tou version s 97-99 montela (4pistones brembo xryses mprosta einai to kalytero pou yparxei etsi - gia mamisio leme panta) kai meta gia anarthseis ti proteinete na psa3w? Rwtaw epeidh 3erw oti 8a tou parw sxetika grhgora ton aera k de me peirazei ligo sklhroterh na'nai.
(h ergostasiakh ti einai ?).:confused:

Twra, oson afora ta krya file SF, erxomai apo 6 xronia sto velgio kai h patra den diaferei poly apo tis vry3elles sto klima. Fantazomai m'ena a3ioprepes jacket kranh mpotes gantia k kana peristasiako adiavroxo gia to panteloni gia tis vroxes 8a'mai ok, ti les?

Tous ΑΧΛΕΜΟ 8a tous synanthsw afou parw th mhxanh giati eimai grammenos k sto S3 club (gia thn tetratroxh agaph) k se ka8e sms synanthshs pou stelnoun ana8ematizw thn wra k th stigmh pou den exw s3:bigcry:

Eyxaristw kai pali olous!
Ledz
μιας και εκανα επι σειρα ετων την διαδρομη αθηνα πατρα με το superfour δεν θα εχει προβλημα, θα ψιλοβαρεθεις λιγο μετα την κορινθο στις ευθειες αλλα τα χιλιομετρα ειναι το 1/3 της συνολικης διαδρομης και ειναι κανα μισαωρο το πολυ,
απο κει και περα δεν νομιζω να βρεις τοσο καινουριο cb ειδικα πατρα, εχουν σταματησει προ πολλου να φερνουν 400αρια και οι περισσοτερες παλιες μαντρες το εχουν ριξει σε αλλες επιχειρησεις, τωρα για τιμες 2.500 για μενα ειναι υπερβολικα για μηχανη τουλαχιστον 7ετιας μιας και αν δεν κανω λαθος εισαγωγες σταματησαν καπου το 2001 απο ιαπωνια,
οπως και να το κανεις ετοιμαζεσαι για ψιλοπαντρεια ετσι οπως πανε οι τιμες, δυσκολα θα το δωσεις μετα, ειδικα σε κανα δυο χρονια που με κανα 3χιλιαρικα ο αλλος θα παιρνει 600αρι 2002 μοντελλο


andreas27 το δικο σου το bandit ποιος το συντηρει; εχεις ρυθμισει ποτε βαλβιδες? ρωταω γιατι πρεπει να εισαι ο μονος που εχει banditV και δεν εχει προβληματα,

ANDREAS27
08/10/2005, 15:56
To δικό μου bandit 400 το αγόρασα από έναν μηχανικό (ήταν η προσωπική του μηχανή). Ίσως και για αυτό να μην έχει προβλήματα, από οτι φαίνεται το συντηρούσε γιατί μου έχει δώσει άλλη μισή μηχανή σε ανταλακτικά (και από οτι μου είπε το bandit έχει πολύ εύκολα ανταλλακτικά). Την μηχανη την πήρα με 21000 km (έτσι έλεγε..τώρα δεν ξέρω, νομίζω ότι είχε αρκετά πιο πολλα) και τώρα έχει 26000.

Εγώ το μόνο που άλλαξα σαν βλάβη είναι ο ανορθωτής 70 ευρώ διότι ο αρχικός ήταν πεσμένος..Έβαλα έναν καινούργιο απο twin africa και ένα διακόπτη με 10 ευρώ για να σβήνω την πρώτη σκάλα κατά τα άλλα όλα καλα.. (είχε από τον προκάτοχο ελατήρια μπροστά απο fazer 600 για πιο σκληρη αίσθηση, επέλεξα λάστιχα τα lasertec της mecheler με 180 ευρώ που είναι πολύ μαλακά, πίσω έβαλα μια δισκόπλακα με τακάκια με 80 ευρώ, μπροστά τακάκια με υγρά φρένων και εξαέρωση με 70 ευρώ, ημισυνθετικά λάδια μηχανής 20 ευρώ και μερικές ρυθμίσεις στις μανέτες και στα φρένα). Αυτά..βαλβίδες και χέρι στον κινητήρα δεν έχω βάλει και άν βάλω θα πάω στον μηχανικό-πρώην ιδιοκτήτη για να έχω εγγυήμενα σωστή εργασία.

Πόλλα bandit παρουσιάζουν μικροπροβλήματα για χαζομάρες π.χ κάνενα καμένο καλώδιο σε κάποια φισέτα ή κάνα κολλημένο μπουζί, η κανά καμπυλατέρ που φτύνει από τα κατακάθια και τις σκουρίες κτλ...

Το πρόβλημα με τις πιο πολλές μηχανές είναι ότι θέλουν φροντίδα.. Πάντα φουλάρω, σπάνια αφήνω να ελατωθεί πολύ η βενζίνη (για να μην βρομίσει κανά καρμπυλατέρ) και σχεδόν πάντα βάζω σούπερ ή 98-100 οκτανίων..

mikeSF
15/10/2005, 16:51
Καλό το CB?


26232

ledz
15/06/2006, 13:30
Χεχεχε ξεθαψα το θρεντ!

Λοιπον αναφερω: τους τελευταιους εξι μηνες ειμαι ενας σχεδον απολυτα ευτυχης κατοχος ενος cbf-250. Το sf version s του 98 που χα βαλει στο ματι δε το πηρα λογω χαρτουρας (τα αλογα του διπλωματος - λες και με μαθανε να χρησιμοποιω συμπλεκτη πχ).

Επειδη ομως εχω κανει σχεδον 10000χμ σε λιγοτερο απο 5 μηνες (ταξιδια+πολη) και κανω Πατρα Αθηνα αρκετα συχνα, πιστευω οτι βγαζουμε την πιστη ο ενας του αλλου (πορεια 110-130 / τελικη 140+κατι ψιλα)

Χωρις να θελω να πω οτι την εχω στο 100%, το κατεχω αρκετα το μηχανακι και θα θελα να παω σε κατι πιο μεγαλο τωρα που θα αλλαξει σε κανα μηνα το διπλωμα. Οχι τιποτ'αλλο να μη του πινω το αιμα του κακομοιρου.

Ρωταω λοιπον: να προβω στην αγορα ενος super four version s μοντελο 98 40000χμ με bagster (δερμα+τσαντα), συναγερμο spyball, σχαρα, γεφυρα στο πιρουνι γυρω στο 3300 που το δινει?

ή Μηπως να περιμενω για κατι μεγαλυτερο προς χορνετ πλευρα?

Απο χρημα με βγαζει τσιμα-τσιμα να δωσω το'να για τ'αλλο. Αξιζει?

vader56
15/06/2006, 14:50
hello :)

δεν ξέρω τα οικονομικά σου αλλά εγώ θα έπερνα ενα μεταχειρισμένο Hornet , η εν πάση περιπτώση ένα 600ρι 2-3 ετών

με τις τιμές των μεταχειρισμένων που υπάρχουν σήμερα στάνταρ θα βρείς κάτι καλό με πχ 5000-6000...