PDA

View Full Version : Αξίζει? Funduro 1996



GiannisSter
30/07/2013, 13:31
Καλήσπέρα σε όλους παιδιά,ειμαι καινούργιος στη παρέα σας και σχετικά άσχετος με τις μηχανές αν και 26 χρονών.Έχω ένα πάθος με τις BMW μιας και ή πρώτη μου μηχανή ήταν μία R51 του παπού μου.Το θέμα μου τώρα.. Η μοναδική μου απαίτηση είναι μία μηχανή για όλες τις δουλειές,μέσα στη πόλη αλλα και έξω από αυτή!Δε μ απασχολεί η φιγούρα και τα γκάζια.Βρήκα μια F 650 Funduro του '96 από φίλο,με 98 χιλιάδες χιλιόμετρα,η οποιά δεν έχει προβλήματα (απ' ότι μου λέει) εκτός του ότι χρειάζετε ένα μεγάλο γενικό σέρβις (γύρω στο 500άρικο μου είπε) και ότι έχει ξεβάψει η κεφαλή.Τη πουλάει 1000 Ε. Αξίζει?Τι πρέπει να προσέξω?Αν της κάνω τα σέρβις και ότι άλλο χρειάζετε,πόσο πιθανό είναι να μου βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα?Σημειωτέον ότι τη μηχανή τη κυκλοφορούσε συνήθως ο πατέρας του (χαλαρά φαντάζομαι). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω κάποια στιγμή να αποκτήσω τις γνώσεις που έχετε κάποιοι εδώ μέσα και να βοηθάω και γω όσο μπορώ τους νέους! Γιάννης :)

Sapadak
30/07/2013, 13:37
Καλήσπέρα σε όλους παιδιά,ειμαι καινούργιος στη παρέα σας και σχετικά άσχετος με τις μηχανές αν και 26 χρονών.Έχω ένα πάθος με τις BMW μιας και ή πρώτη μου μηχανή ήταν μία R51 του παπού μου.Το θέμα μου τώρα.. Η μοναδική μου απαίτηση είναι μία μηχανή για όλες τις δουλειές,μέσα στη πόλη αλλα και έξω από αυτή!Δε μ απασχολεί η φιγούρα και τα γκάζια.Βρήκα μια F 650 Funduro του '96 από φίλο,με 98 χιλιάδες χιλιόμετρα,η οποιά δεν έχει προβλήματα (απ' ότι μου λέει) εκτός του ότι χρειάζετε ένα μεγάλο γενικό σέρβις (γύρω στο 500άρικο μου είπε) και ότι έχει ξεβάψει η κεφαλή.Τη πουλάει 1000 Ε. Αξίζει?Τι πρέπει να προσέξω?Αν της κάνω τα σέρβις και ότι άλλο χρειάζετε,πόσο πιθανό είναι να μου βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα?Σημειωτέον ότι τη μηχανή τη κυκλοφορούσε συνήθως ο πατέρας του (χαλαρά φαντάζομαι). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω κάποια στιγμή να αποκτήσω τις γνώσεις που έχετε κάποιοι εδώ μέσα και να βοηθάω και γω όσο μπορώ τους νέους! Γιάννης :)

Οποτε ξεκινοντας με το καλημέρα 1500 ευρω

Αν ειναι φιλος και οχι γνωστος παρτην γιατι αν σκασει καμια μαλακια κανα μηνακι μετα που θα το παρεις θα ειναι εκει να το συζητησετε

TERMINATOR
30/07/2013, 13:46
Καλησπέρα,
Εγω αγορασα πριν 6 μήνες μια F650 ST του 1998 με 67000 χλμ σε καλή κατάσταση εξωτερικά αλλά είχε καμένη φλατζα στο καπακι (δάκρυζε λίγο λάδι) ηθελε αλυσογράναζα-λαστιχα service κλπ.Μου στοίχισε περίπου στα 600 € (ολα μαζι) η επισκευη + λαστιχα + αλυσογραναζα + service (λαδομπουζα και φιλτρο).Το βασικό είναι οτι την ειχα αγοράσει 600 ευρώ (εχει και γνησιες βάσεις+ βαλίτσες).Μου στοίχησε 1200 ευρώ και τωρα δεν θέλει ΟΥΤΕ 1 ευρώ. Η γνώμη μου ειναι πως ο φίλος σου την δίνει ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ (αφου χρειάζεται ακόμα 500 € service).Φαντάσου με 1500 € βρίσκεις το επομενο μοντέλο ισως και με ABS...... ΠΧ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3723488/ Το μοτερ ειναι σκυλί και εαν δεν εχει θέμα με το κομπλερ της μίζας (να γίνει έλεγχος) τοτε ΛΟΓΙΚΑ δεν θα σου εμφανίσει κάτι (φυσικά ειναι και 17 ετων μοτό).

AristidisZ
30/07/2013, 13:47
και εμένα μου φαίνεται κάπως ακριβή σαν τιμή, αλλά δε ξέρεις σε τι κατάσταση το έχει γενικώς το μηχανάκι...

redfantomas
30/07/2013, 13:59
+μφωνω απολυτα!!

Pan (dvs)
30/07/2013, 14:04
Πριν απο 3 μηνες πουλησα την f650 του 1999 με 60.000χλμ ,1450 ευρω.Η μηχανη το μονο που ηθελε ητανε ενα ελατηριο.Αυτα για την ιστορια.
Τωρα τα περιπου 100.000 χλμ ειναι πολλα,οπως και τα χρονια της.Αν θελει μπουκαλες μπροστα (200ε) πισω αμοτισερ (100ε) αλυσιδογραναζα (150ε) συνολο μανι μανι 450 ευρω.Τακακια?Μηχανικα αν θελει κατι ξεκινας απο 100 εως 500ε για πλακα.
Να μην σε κουραζω ομως.Ειναι καλουτσικο εργαλειο.Αν υποθεσουμε οτι με 1300 ευρω (αγορα-επισκευες) καθαριζεις ,θεωρω οτι ειναι μια καλη αγορα.Αν πας παραπανω δεν αξιζει τον κοπο.

GiannisSter
30/07/2013, 14:12
Με έχετε καλύψει απόλυτα.Θέλει ψάξιμο το πράμμα!Έχω αγχωθεί ήδη!Ευχάριστώ πολύ παίδες.Να 'στε καλά,καλό μεσημέρι..

DrBig
30/07/2013, 15:06
Δν εχω να προσθεσω κατι στα απολυτα δικια που εχουν οι φιλοι απο πανω, απλα και μονο να πω οτι παιζει στην ιδια κατηγορια και χρηματα το σουζουκι freewind.

Pan (dvs)
30/07/2013, 17:47
Δν εχω να προσθεσω κατι στα απολυτα δικια που εχουν οι φιλοι απο πανω, απλα και μονο να πω οτι παιζει στην ιδια κατηγορια και χρηματα το σουζουκι freewind.

Καποιοι το θεωρουνε και πιο ευκολο.

Translatoras
31/07/2013, 15:40
Δν εχω να προσθεσω κατι στα απολυτα δικια που εχουν οι φιλοι απο πανω, απλα και μονο να πω οτι παιζει στην ιδια κατηγορια και χρηματα το σουζουκι freewind.

Δεν το πιστεύω ότι βρέθηκε κι άλλος (εκτός από μένα) που προτείνει το Freewind αντί του Funduro.

Βέβαια, το παληκάρι ξεκαθάρισε ότι θέλει BMW, οπότε ας μείνουμε σε αυτό.

Με λίγη τύχη και λίγη προσοχή μπορεί να βρει το Φουντουράκι των ονείρων του.