PDA

View Full Version : Διαφορά τιμής σε κλειδαριά δισκοφρένου



downhill
07/10/2005, 08:16
Αγόρασα μια κλειδαριά δισκοφρένου της LUMA την ENDURO 901 απο το κατάστημα του Νομικού στην τιμή των 50? με έκπτωση 20% και μόλις σήμερα διαπίστωσα ότι στο Motomarket την έχουν 31?!100% πιο φθηνά...Μετά απο αυτό πρέπει να ξαναπάω στο εν λόγω κατάστημα;
Φιλοσοφικό το ερώτημα.....


25564

simeon
07/10/2005, 14:16
Φιλε μου εχεις δικιο αλλα ολοι στο ιδιο καζανι βραζουν (το εχω παθει κι εγω)... Σκεψου οτι θα μπορουσε να σου συμβει ακριβως το ιδιο αλλα αντιστροφα οποτε μην το ψαχνεις γιατι αδικα συγχιζεσαι... :(

Πιες καμια μπυρα να ξεχασεις... :beer:

Φιλικα,
Μητσος

idi
07/10/2005, 14:23
για'το πρεπει να κανουμε ερευνα αγορας να τσακισουμε την ακριβεια!!!!

καλα μιλαμε για τρελη διαφορα!!!

downhill
07/10/2005, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
για'το πρεπει να κανουμε ερευνα αγορας να τσακισουμε την ακριβεια!!!!

καλα μιλαμε για τρελη διαφορα!!!

Έρευνα αγοράς κάνω σε όλα τα είδη.Δεν περίμενα όμως να είναι τόσο ακριβό το εν λόγω κατάστημα,αφού αγοράσαμε τη μοτοσυκλέτα-FMX 650-με το συναγερμό σε καλύτερη τιμή απο όλους τους άλλους.Και με το ίδιο μοντέλο συναγερμό...
Αν με δει σε service ας μού γράψει και να στείλει το γράμμα με ταχυδρομικό περιστέρι...

MIKE_16V
12/10/2005, 10:19
:confused: Επειδη αυτη ειναι η δουλεια μου, εμπορια κλειδιων και οτι εχει να κανει με αυτα, και τα Luma ειναι δικο μας εργοστασιο,(αντιπροσωπος των κλειδαραδων) σε οτι μπορω να φανω χρησιμος στειλτε μου πμ.

Τα 30ευρω ειναι η σωστη λιανικη τιμη του συγκεκριμενου disklock.

:wave2:

gcrook
12/10/2005, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
:confused: Επειδη αυτη ειναι η δουλεια μου, εμπορια κλειδιων και οτι εχει να κανει με αυτα, και τα Luma ειναι δικο μας εργοστασιο,(αντιπροσωπος των κλειδαραδων) σε οτι μπορω να φανω χρησιμος στειλτε μου πμ.

Τα 30ευρω ειναι η σωστη λιανικη τιμη του συγκεκριμενου disklock.

:wave2:

Χρησιμος;
Χρησιμοτατος θα ελεγα.
Για κανε καμια ομαδικη προσφορα σε κλειδαριες.
Θα σε προτιμησουμε.
Σοβαρα μιλαω:lol:

gdevelek
12/10/2005, 15:25
MIKE ίσως θέλεις να μας δώσεις μερικές βασικές κατευθύνσεις για κλειδαριές, δηλαδή τι να ψάχνουμε και τι να αποφεύγουμε, τόσο σε δισκολουκέτα όσο και σε κουλούρες.

downhill
12/10/2005, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V

Τα 30ευρω ειναι η σωστη λιανικη τιμη του συγκεκριμενου disklock.


Άρα το πλήρωσα πολύ ακριβά...Αν με ξαναδούν εκεί ας μού γράψουν...

MIKE_16V
13/10/2005, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
MIKE ίσως θέλεις να μας δώσεις μερικές βασικές κατευθύνσεις για κλειδαριές, δηλαδή τι να ψάχνουμε και τι να αποφεύγουμε, τόσο σε δισκολουκέτα όσο και σε κουλούρες.

Μάλιστα, προσπαθηστε βασικα να αποφευγετε τα κλειδια τυπου κρυπτοναιτ, αυτο το στρογγυλο κλειδι, υπαρχει ενα αντικλειδι που φυσικα το εχουν λιγοι, και τα ανοιγει ΟΛΑ.(Αυτα που ειχαν βγει στην TV, οτι ανοιγουν με καπακι απο στυλο ειναι μ@λ@κιες, εγω δεν καταφερα να ανοιξω κανενα στο μαγαζι με καπακι!)

Προτιμηστε κλειδια τυπου Abloy, ( θα εβαζα φωτο, αλλα δεν τα παω καλα με αυτα) ή τα κλασικα κλειδια.

Τωρα στις κουλουρες οσο πιο χοντρη ειναι τοσο μεγαλυτερη ψαλιδα θελει για να κοπει. Η καλυτερη λυση ειναι κλασικη χοντρη αλυσιδα και ενα καλο κλασικο λουκετο.

Το καλυτερο κλειδωμα αμα αφηνετε την καλη σας εξω ειναι ενα καλο χοντρο πεταλο στις μπουκαλες(ζαντα, μπουκαλες) που να ειναι σφιχτο, να μην κουνιεται ευκολα, και μια κουλουρα σε μια κολωνα απο την μπροστινη ροδα.

Αυτα μου ηρθαν τωρα, οτι αλλο θελετε, εδω ειμαστε!

Καλημερες!!! :wave2:

idi
13/10/2005, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V

Προτιμηστε κλειδια τυπου Abloy, ( θα εβαζα φωτο, αλλα δεν τα παω καλα με αυτα) ή τα κλασικα κλειδια.


αυτο?


26038

gdevelek
13/10/2005, 10:01
Για τις κουλούρες απο χοντρό συρματόσκοινο τι γνώμη έχεις;

Από κλειδιά, αυτό που έβαλε ο idi είναι καλύτερο, ή αυτά που είναι επίπεδα και έχουν μικρές "σφαιρικές" εγκοπές επάνω;

Για τα περί ψύξης με φρέον και σπάσιμο τι γνωρίζεις;

Στην Αθηνάς υπάρχουν αλυσίδες πραγματικά χοντρές, είναι καλές ή το μετάλλό τους είναι βούτυρο (σε σχέση π.χ. με τις Abus);

Τώρα που σε βρήκαμε, θα σε ξεζουμίσουμε!


:beer:

MIKE_16V
13/10/2005, 10:13
Τhanks idi!!


Το κλειδι με τις εγκοπες που λες ειναι το ιδιο με αυτο που εβαλε ο idi.

Ta συρματοσκοινα που εχουν επισης γυρω γυρω μεταλο, τμηματικα ειναι καλα, αλλα δεν εχουν ολα καλες κλειδαριες.

freon:lol: υγρο υδρογονο θελει, πρεπει να εχει ο ψυκτικος εδω διπλα να φερω λιγο!! Ασε που πρεπει πρωτα να το ζεστανεις και μετα να το παγωσεις!

Αν η αλυσιδα ειναι απο ατσαλι και χοντρη δεν κοβετε ευκολα, γιαυτο μετα παραβιαζουν το λουκετο! και θελει καλο λουκετο!
Η abus ειναι οντως οτι καλυτερο υπαρχει, αλλα ειναι και πανακριβες.

Παρτε και ενα Abloy Λουκετο ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ


26041

gdevelek
13/10/2005, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Τhanks idi!!


Το κλειδι με τις εγκοπες που λες ειναι το ιδιο με αυτο που εβαλε ο idi.
ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Όχι, μιλώ για σφαιρικές εγκοπές πάνω στην επίπεδη επιφάνεια του κλειδιού, όχι για δόντια.

Τελικά αποτελεί όντως κίνδυνο το σπρέυ ψυκτικού πάνω σε λουκέτο ή αλυσίδα;

MIKE_16V
13/10/2005, 10:40
Το κλειδι που λεω ειναι αυτο:




Το ψυκτικο που λες δεν γινετε, πλακα εκανα πιο πανω:beer:

Εμαθα να βαζω φωτο!


26046

gdevelek
13/10/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Το κλειδι που λεω ειναι αυτο:




Το ψυκτικο που λες δεν γινετε, πλακα εκανα πιο πανω:beer:

Δεν αναφέρομαι σ' αυτό το κλειδί, αλλά και δεν μπορώ να βρω φωτό για να σου δείξω ποιό εννοώ... Σίγουρα το ξέρεις, κυκλοφορεί πολύ και για αφαλούς κλειδαριών πορτών... Δεν πειράζει...

MIKE_16V
13/10/2005, 11:09
Λες αυτο με τις βουλες? Που εχει κυκλους πανω στην επιφανεια του κλειδιου.Αυτο οσο ξερω δεν υπαρχει σε κλειδαρια για μηχανακια, παρα μονο σε κυλινδρους. Καλο κλειδι ειναι, απλα δουλευει με διαφορετικο τροπο μεσα στον κυλινδρο και ειναι πιο δυσκολο να το παραβιασεις με λαμακια, αλλα κανενας κλεφτης δεν παραβιαζει πορτες με λαμακια, απλα σπαει τον κυλινδρο:dizzy:

gdevelek
13/10/2005, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Λες αυτο με τις βουλες? Που εχει κυκλους πανω στην επιφανεια του κλειδιου.Αυτο οσο ξερω δεν υπαρχει σε κλειδαρια για μηχανακια, παρα μονο σε κυλινδρους. Καλο κλειδι ειναι, απλα δουλευει με διαφορετικο τροπο μεσα στον κυλινδρο και ειναι πιο δυσκολο να το παραβιασεις με λαμακια, αλλα κανενας κλεφτης δεν παραβιαζει πορτες με λαμακια, απλα σπαει τον κυλινδρο:dizzy:

Ναι, αυτό λέω, το έχει το δισκολουκέτο μου.

Και το άλλο με τα δοντάκια που έβαλες, κι αυτό δεν πάσχει εξίσου από παραβίαση με σπάσιμο της κλειδαριάς; Τα δισκολουκέτα δεν παραβιάζονται δηλαδή με ωμή βία όπως και οι κύλινδροι;

MIKE_16V
13/10/2005, 11:40
Μεγαλη κουβεντα θα ανοιξουμε τωρα:smilea:

Βια σημαινει τρυπανι μεσα στον κυλινδρο, οσο αφορα το disclock,φορητο τρυπανι ωστε να το εχει μαζι του δεν μπορει να τρυπησει τον κυλινδρο, θελει ρευμα.

Τωρα τα προιοντα Abloy οχι δεν σπανε ουτε μπορεις να τα τρυπησεις με τρυπανι(ρευματος) γιατι εχουν μπροστα απο τον κυλινδρο ενα ατσαλενιο στρογγυλο το οποιο γυρναει μαζι με το τρυπανι και δεν σε αφηνει να προχωρησεις μεσα:a013:

oulas
25/10/2005, 14:44
Παιδια εγω εχω την Abus Granit Power Chain 37. Εμενα μου την πουλησαν για πολυ καλη. Εχει κανεις ακουσει κατι αρνητικο για αυτην;


26841

oulas
25/10/2005, 14:47
Εσκασε η φωτο και την ξαναβαζω


26842

ironbum2
26/10/2005, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Άρα το πλήρωσα πολύ ακριβά...Αν με ξαναδούν εκεί ας μού γράψουν...


Μην το λες, μην το λες....Το σωστό είναι να κάνεις έρευνα αγοράς. Αν δηλαδή στο συγκεκριμένο κατάστημα βρεις κάτι πιο φτηνά από όλους τους άλλους δεν θα το πάρεις??? μην είσαι κάθετος. Το πάθημα γίνεται μάθημα και συνεχίζεις να ενεργείς για το συμφέρον σου:)

MIKE_16V
27/10/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Εσκασε η φωτο και την ξαναβαζω



Πολυ καλη κουλουρα, συνδιασε το και με ενα πεταλο στις μπουκαλες,σφιχτα, και με την κουλουρα σε κολωνα απο το μπροστινο!

Ολα ειναι θεμα χρονου...ποση ωρα και ποσα εργαλεια χρειαζονται για να το παρουν...οσα περισσοτερα τοσο πιο δυσκολο, σε σταθερο σημειο τα βραδια ειδικα!
Μπηκε χτες πελατης που του σηκωσαν(παπαγαλακι) την μηχανη στην ομονοια :confused: με γερανο μαιμου αστυνομιας:eyepop: μερα μεσημερι:sad:



:wave2:

simeon
02/11/2005, 08:44
Καλημερα παιδια. Πολυ χρησιμα οσα λετε παραπανω αλλα εγω που ψαχνω μονο για μια αλυσιδα καλη γιατι εχο λουκετο αλλα η abus που ρωτησα σε 2-3 μεγαζια δινει μονο μαζι με λουκετο (το οποιο εχω ηδη πληρωσει 80eyro)
Εχει δει κανεις καπου μονο καλες αλυσίδες???

thanks,
Mitsos.

MIKE_16V
02/11/2005, 08:50
Ψαξε σε κλειδαραδικο, θα βρεις σιγουρα σκετη αλυσιδα, δεν χρειαζεται να ειναι μαρκα, αρκει να ειναι χοντρη και ατσαλενια.

gdevelek
02/11/2005, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
Καλημερα παιδια. Πολυ χρησιμα οσα λετε παραπανω αλλα εγω που ψαχνω μονο για μια αλυσιδα καλη γιατι εχο λουκετο αλλα η abus που ρωτησα σε 2-3 μεγαζια δινει μονο μαζι με λουκετο (το οποιο εχω ηδη πληρωσει 80eyro)
Εχει δει κανεις καπου μονο καλες αλυσίδες???

thanks,
Mitsos.

Αν μένεις Αθήνα θα βρεις αλυσίδες στην Αθηνάς, κοντά στο Μοναστηράκι. Έχουν και πολύ χοντρές, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα του μετάλλου.

Ψάξε για αλυσίδες στις οποίες η διατομή του κρίκου είναι πολυγωνική, όχι κυκλική. Από κει και πέρα, αν μπορείς να διακρίνεις το καλό ατσάλι, είσαι μάγκας.

tifoso4ever
14/11/2005, 19:39
Πολυ χρησιμα ολα αυτα.
Το λουκετο με την αλυσιδα της abus ειναι αν οχι το κορυφαιο ''πακετο'', σιγουρα απ' τα καλυτερα, τσεκαρισμενο απο Ρουμανο διαρηκτη. Πριν απο 6-7 χρονια (το εχω απο το '96) το ειχα δανεισει στη μανα μου για να κλειδωνει τα ρολλα στο μαγαζι γιατι χαλασε το δικο της λουκετο. Μετα απο καμμια βδομαδα διερρηξαν το μαγαζι ,κοβοντας τα σιδερα απ' τα ρολλα, αφου δεν μπορεσαν ουτε να παραβιασουν το λουκετο , ουτε να κοψουν την αλυσιδα της abus!!!
Η πληροφορια ειναι εγκυρη, μιας και μετα απο 1-2 μηνες η αστυνομια επιασε τους δραστες και μας ειδοποιησε, ηταν Ρουμανοι και τα ''ξερασαν'' ολα και θυμοντουσαν το φιασκο που επαθαν με την εν λογω αλυσιδα...Σημειωση: ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!
Και κατι αλλο: ΜΑΚΡΙΑ απο φτηνα λουκετα ''ευκαιριες''.
Ειχα βαλει ενα στο ΧΤ στον πισω δισκο (αντιστοιχο με αυτο της luma που φαινεται στην φωτο στην αρχη του ποστ) απο περιεργεια, που το αγορασα μονο 10 ευρω. Το αποτελεσμα?
Το τσουλησα προς τα πισω για να ξεπαρκαρω, οχι καβαλα, στο πλαι, και οχι μονο αντισταση δεν ενιωσα, αλλα αν δεν ακουγα το ''κλονγκ!'' που εκαναν τα κομματια του θρυματισμενου λουκετου πανω στο τσιμεντο, θα το εψαχνα και θα νομιζα οτι μου 'πεσε απ' την τσεπη!!! Ματαια εψαχνα για σημαδια στο ψαλιδι η' στο δισκο απο την βιαιη επαφη...
ΔΕΝ ξερω απο τι μεταλλο ειναι φτιαγμενο αυτο και τα αλλα ''φτηνα'' δηθεν λουκετα, αλλα ουτε καν σκληρο αλουμινιο δεν ειναι. Ισως σκληρη πλαστελινη???:lol: :lol: :lol:
Κανει μπαμ απο μακρια οτι ειναι χυτο, ενω κατι τετοιο ειναι ανεπιτρεπτο για λουκετο ασφαλειας, το οποιο πρεπει να ειναι μασιφ κομματι μεταλλου κατεργασμενο σε τορνο-φρεζα η' cnc.
κανω λαθος?
Αυτα, σας κουρασα, αλλα ηθελα να τα πω!:beer: :beer: :beer:

oulas
14/11/2005, 21:33
Ψάξε για αλυσίδες στις οποίες η διατομή του κρίκου είναι πολυγωνική, όχι κυκλική. Από κει και πέρα, αν μπορείς να διακρίνεις το καλό ατσάλι, είσαι μάγκας.

Εμενα ειναι πολυγωνικη, αλλα τι πλεονεκτημα εχω με μια στρογγυλη; Πως εξηγηται οτι η πολυγωνικη ειναι καλυτερη;

gdevelek
14/11/2005, 22:00
Την ίδια απορία έχω κι εγώ, πάντως κάποιος επαγγελματίας στο χώρο των κλειδαριών το έγραψε εδώ πρόσφατα και το επαναλαμβάνω.

Αν παρακολουθεί, ας μας διαφωτίσει.

Πάντως όλες οι "σοβαρές" κλειδαριές μηχανής που έχω δεί δεν είναι συρματόσχοινο αλλά αλυσίδα, και πάντα με πολυγωνική διατομή.

MIKE_16V
16/11/2005, 12:25
Λοιπον,

Στο θεμα πολυγωνικης και κυκλικης ρωτησα το boss και μου ειπε οτι δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ τους, υποθετικα η κυκλικες ειναι πιο δυσκολο να τις πιασεις με τον κοφτη, υποθετικα παντα.

Στο θεμα "καλο ατσαλι" με το ματι μονο ο superman το βλεπει, οποτες, ας ειναι ατσαλι απλα.

Τωρα για τα συρματοσκοινα υπαρχουν και καλα, και ο λογος υπαρξης ειναι οτι ειναι ευκολα στην μεταφορα, πως κουβαλας μαζι σου μια αλυσιδα που μπορει να ζυγιζει 7κιλα? (οχι δεν εχω μπαγκαζιερα καρδια μου) Και τα καλα θα τα πληρωσεις κιολας... με ερευνα αγορας θα βρεις καλα και ακριβα συρματοσκοινα.
Αυτα για την ωρα!

:wave2:

downhill
16/11/2005, 21:36
Κάπου στον Πειραιά είχα δει ένα εργοστάσιο που έφτιαχνε αλυσίδες για άγκυρες!!!Θα πάω μια μέρα να ρωτήσω αν μπορεί να μου κόψει μια 2-3 μέτρα,θα τη μεταφέρω με το φορτηγάκι ενός φίλου,και θα την τοποθετήσω μόνιμα για να κλειδώνω τη μηχανή!Αν μπορούν ας την κόψουν...Και θα βάλω και 2 καλά λουκέτα!!!

lc8ergr1
28/11/2005, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Κάπου στον Πειραιά είχα δει ένα εργοστάσιο που έφτιαχνε αλυσίδες για άγκυρες!!!Θα πάω μια μέρα να ρωτήσω αν μπορεί να μου κόψει μια 2-3 μέτρα,θα τη μεταφέρω με το φορτηγάκι ενός φίλου,και θα την τοποθετήσω μόνιμα για να κλειδώνω τη μηχανή!Αν μπορούν ας την κόψουν...Και θα βάλω και 2 καλά λουκέτα!!!

αυτό είδες στον ΠΕΙΡΑΙΑ

WWW.XENARIOS.GR

gdevelek
28/11/2005, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
αυτό είδες στον ΠΕΙΡΑΙΑ

WWW.XENARIOS.GR

Αυτοί μιλούν για "ατσαλωμένες" αλυσίδες.

Τι σημαίνει αυτό;

Είναι ατσάλινες;

Και αν ναι, τι ποιότητα ατσαλιού παίζει;

:confused:

lc8ergr1
28/11/2005, 15:01
δες και εδώ


http://www.bikenet.gr/component/option,com_smf/Itemid,49/topic,1139.0

ledz
03/01/2006, 23:57
o xenarios exei ergostasio konta sto ekklhsaki sthn agias annhs (opws katevaineis apo iera pros to ekklhsaki de3ia> sto prwto de3ia (se kati sandwichadika)>k 3ana de3ia (exei tampela))
ekei phga egw k ap'oti katalava ekei tis kataskeyazoun...
phra mia 1.2m gyrw sta 14mm diatomh 6 eyrw me plastiko
poly kalh

oulas
04/01/2006, 00:13
1.2m gyrw sta 14mm diatomh 6 eyrw me plastiko

Τοσο φθηνη ειναι; Βρε ,μηπως ειναι απο καμια μουφα μεταλλο ομως;

Εγω γιατι εδωσα 220 εuro για αλυσιδα-λουκετο;:confused:

ledz
04/01/2006, 00:29
moufa de mou fanhke na einai mias k gia na thn kopsei anagkastike na pathsei dyo-treis me tanalia mhkous 1m (arketh roph dld)
3exasa na anaferw oti meta thn alysida phga sto praktiker gia louketo (o xenarios den exei)
epwnymh vrhka mono oxford k ekane 32 euro an 8ymamai kala (ekane k gia xrhsh disc-lock)
dipla akrivws eixe k mia alysida me louketo oxford 36 euro me kalyterhs poiothtas alysida, ligo makryterh,varyterh k yfasma anti gia plastikoura. diatomh einai peripou 15mm (me to mati)

fysika gia toso mikrh diafora phra ayto me thn alysida (thn allh thn krataw kavatza gia allh topo8esia)

yg1 to louketo einai kalo paxy trofanto trofanto... alla ligo periergo sto pws anoigei...

photo's ayrio (:ZZZ: )

yg2 pros oulas
esy den exeis cbf250? ti tou'xeis panw tou apo pleyras antikleptikwn (synagermoi alysides louketa)... tous patrol tous 3ereis?

oulas
04/01/2006, 01:24
Ναι CBF250 εχω. Κουβαλαω παντα μαζι μου μια αλυσιδα της ΑΒUS:
http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=3486291770127540401200621717149162&select=0105b02&artikel=4003318128097m
η οποια ειναι 11 χιλιοστα παχος, 5 κιλα, και 170cm μηκος.
Το δενω παντα απο την τεραστια τρυπα που υπαρχι στο ψαλιδι, και μετα απο κολονα, η δεντρο.

Η Αλυσιδα σου δεν μου φενεται και πολυ καλη που κοπηκε με ενα κοφτη 1 μετρου. Ουτε καν σπρευ δεν χρειαστηκε. Τι νομιζεις τα κλεφτρονια θα σκασουν μυτη με ενα κοφτακι της πλακας; Θα στην φανε για πλακα.

Η αλυσιδα που πηρα, σθμφωνα με τις προδιαγραφες που δινει η abus, δεν κοβεται με κοφτη, ουτε και το σπρει αζωτου τις κανει τιποτα! Ειχε 220 ευρο μαζι με το λουκετο. Ελπιζω ολα αυτα που λεει η εταιρεια να ισχυουν!!!

Παρε κατι καλυτερο. Δεν προστατευεις μηχανη που εχει 4000 με 6 ευρο αλυσιδα. Φενεται τελειως παραλογο.
Την κλειδωνεις εξω η μεσα;

oulas
04/01/2006, 01:27
Συναγερμο εχω MetaSystems ολοκαινουργιο, στο κουτι του, αλλα δεν εχει τοποθετηθει, και λογικα θα τον πουλησω. Δεν πιστεθω στους συναγερμους. Κανενας δεν νοιαζετε αν βαραει!

Οσο για τους patrol δεν τους ξερω.

oulas
04/01/2006, 01:44
Απο εδω να το κλειδωνεισ. Τα 120cm, θα σε δυσκολεψουν. Εγω με 170cm, eimai ok!


32756

oulas
04/01/2006, 01:47
Να και η ABUS GRANIT POWER CHAIN 37, 170cm, 11mm.


32757

simeon
04/01/2006, 09:20
Παντως δινουμε τοσα λεφτα για αλυσιδες κτλ. αlλα ειναι πολυ βασικο και που την δενουμε...
Τι να το κανω να εχω μια αλυσιδα που δεν κοβεται με τιποτα και να το δενω πανω στα σιδερα που εχουν για τους σκουπιδοντενεκεδες για παραδειγμα αφου μπορουν να το κοψουν για πλακα ;)

oulas
04/01/2006, 09:45
Εκεινη την ωρα δεν υπηρχε κατι καλυτερο απο το σημα που ειδες στην φωτο.

idi
04/01/2006, 09:55
η αλυσιδα που εχει ο oulas ειναι πολυ δυσκολο να κοπει με "φορητα" μεσα...

devil's animal
04/01/2006, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ναι CBF250 εχω. Κουβαλαω παντα μαζι μου μια αλυσιδα της ΑΒUS:
http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=3486291770127540401200621717149162&select=0105b02&artikel=4003318128097m
η οποια ειναι 11 χιλιοστα παχος, 5 κιλα, και 170cm μηκος.
Το δενω παντα απο την τεραστια τρυπα που υπαρχι στο ψαλιδι, και μετα απο κολονα, η δεντρο.

Η Αλυσιδα σου δεν μου φενεται και πολυ καλη που κοπηκε με ενα κοφτη 1 μετρου. Ουτε καν σπρευ δεν χρειαστηκε. Τι νομιζεις τα κλεφτρονια θα σκασουν μυτη με ενα κοφτακι της πλακας; Θα στην φανε για πλακα.

Η αλυσιδα που πηρα, σθμφωνα με τις προδιαγραφες που δινει η abus, δεν κοβεται με κοφτη, ουτε και το σπρει αζωτου τις κανει τιποτα! Ειχε 220 ευρο μαζι με το λουκετο. Ελπιζω ολα αυτα που λεει η εταιρεια να ισχυουν!!!

Παρε κατι καλυτερο. Δεν προστατευεις μηχανη που εχει 4000 με 6 ευρο αλυσιδα. Φενεται τελειως παραλογο.
Την κλειδωνεις εξω η μεσα;


κοιτα λιγο τα πμ σου.
ευχαριστω!

oulas
04/01/2006, 20:06
Σου απαντησα:wave2:

ledz
05/01/2006, 13:38
Ναι, την ξερω την τρυπα που λες αλλα για να μπει εκει πρεπει ειτε να λερωθεις ή να καεις. (η να τα παθει το καλυμμα της αλυσιδας)

Φυσικα δεν ειμαι με των 6 ευρω. εγραψα παραπανω οτι πηρα απο το πρακτικερ μια αντιστοιχη της δικιας σου της oxford με πιστοποιηση thatcham, που απ'οτι ξερω ειναι αρκετα καλή..

Βασικά τη χρησιμοποιω τωρα που'μαι Αθηνα και την εχω στην πιλοτη, σε κανα δυο μερες κατεβαινω Πατρα οπου θα την εχω σε εσωτερικο παρκινγκ θερμαινομενο της πολυκατοικιας μου (35 ευρω το μηνα καλα ειναι?) οποτε για τα βραδυα θα μαι ησυχος. Παντως θα παρω την αλυσιδα για το πανεπιστημιο κ για εξοδους.

Μπροστά παντα βαζω και ενα disclock της πλακας (δωρο απ την αντιπροσωπεια) ετσι για αποθαρρυνση αλλα θα παω κ για συναγερμο..

gdevelek
05/01/2006, 13:41
Το Πρακτικερ δεν είναι σε καμία περίπτωση καλή πηγή για εξοπλισμό μοτό. Έχω δει τι έχουν, είναι επιπέδου μπακάλικου.

Υπάρχουν ειδικά καταστήματα γι' αυτά τα πράγματα.

κοίτα π.χ.

www.motoroda.gr
www.tzortzopoulos.gr
www.baxevanismoto.gr

ledz
05/01/2006, 13:52
Εχετε ξαναδει παρομοιο λουκετο? Το κλειδι του ειναι τυπου abloy που λεει κ ο φιλος MIKE_16V

ledz
05/01/2006, 13:55
Λουκετο>


32929

MIKE_16V
05/01/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Το Πρακτικερ δεν είναι σε καμία περίπτωση καλή πηγή για εξοπλισμό μοτό. Έχω δει τι έχουν, είναι επιπέδου μπακάλικου.

Υπάρχουν ειδικά καταστήματα γι' αυτά τα πράγματα.

κοίτα π.χ.

www.motoroda.gr
www.tzortzopoulos.gr
www.baxevanismoto.gr


Να συμφωνησω μαζι σου, αλλα μην ξεχναμε τους παραδοσιακους κλειδαραδες, μην ξεχναμε οτι ειναι κλειδαριες, και οι εμποροι δεν εχουν την γνωση που χρειαζετε, παρα μονο οτι τους λεει ο προμηθευτης τους.

ledz
05/01/2006, 14:03
να κ η αλυσιδα (φυσικα ειναι κρυμμενο το πραπρα και ειναι και σχετικα ηρεμη περιοχη απο πλευρας κλοπων)

μια φορα μαλιστα ειχα ξεχασει το κρανος πανω στον καθρεφτη αλλα παλι καλα το ξαναβρηκα εκει την επομενη... αλλα μη το πειτε πουθενα.:eyepop:


32930

MIKE_16V
05/01/2006, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Εχετε ξαναδει παρομοιο λουκετο? Το κλειδι του ειναι τυπου abloy που λεει κ ο φιλος MIKE_16V



Παρομοιο εχω δει, ιδια μαρκα οχι.

Παρενθεση για να μην παρεξηγιομαστε, κλειδαριες με κλειδι τυπου abloy υπαρχουν μεχρι και κινεζικες,

Για να καταλαβετε το συγκεκριμενο κλειδι ηταν αρχικα πατενταρισμενο απο τον Abloy, καποια στιγμη εληξε, και το χρησιμοποιουν πλεον οσοι θελουν.
Μετα ο abloy εφτιαξε αλλο κλειδι πατενταρισμενο....και παει λεγοντας, αυτη την στιγμη το κλειδι protec ειναι πατενταρισμενο μεχρι το 2025.
Αυτα:wave2:

ledz
05/01/2006, 14:15
παλι καλα που'χουμε κ το συνονοματο Mike κ μας διαφωτιζει! thanks!:beer: :D
προφανως καταλαβατε οτι το εισόδημα δε φτανει για abus ή για abloy (που παρεπιπτώντως που βρισκουμε abloy? λεμε για το μελλον..)

κ νταξει αφου θα χω και το συναγερμο σε λιγο πιστευω οτι ειμαι καλυμμενος αφου λιγες στιγμες θα ναι σε δρομο εκτως οπτικης επαφης...

ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη!:)

devil's animal
05/01/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Παρομοιο εχω δει, ιδια μαρκα οχι.

Παρενθεση για να μην παρεξηγιομαστε, κλειδαριες με κλειδι τυπου abloy υπαρχουν μεχρι και κινεζικες,

Για να καταλαβετε το συγκεκριμενο κλειδι ηταν αρχικα πατενταρισμενο απο τον Abloy, καποια στιγμη εληξε, και το χρησιμοποιουν πλεον οσοι θελουν.
Μετα ο abloy εφτιαξε αλλο κλειδι πατενταρισμενο....και παει λεγοντας, αυτη την στιγμη το κλειδι protec ειναι πατενταρισμενο μεχρι το 2025.
Αυτα:wave2:



δηλαδη ρε αρχηγε για να καταλαβω........:confused: :confused:

εγω να παω να παρω μια κλειδαρια με κλειδι protec οτι να'ναι ή να παρω μια κλειδαρια abus με κλειδι abloy ή να παρω μια abus με κλειδι protec???:confused: :confused:

για σενα ποιο ειναι ενα καλο συνολο....σε κλειδαρια,αλυσιδα,κλειδι,μαρκα κ.τ.λ.
:wave2:

MIKE_16V
05/01/2006, 14:26
:lol: :lol:

Κλειδι protec υπαρχει μονο για Abloy,

Να παρεις abus με κλειδι (τυπου)Abloy, εγω εχω μια αλυσιδα της Luma με λουκετο Abloy.

Σε μπερδεψα κι' αλλο
:lol: :lol: :beer:

devil's animal
05/01/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
:lol: :lol:

Κλειδι protec υπαρχει μονο για Abloy,

Να παρεις abus με κλειδι (τυπου)Abloy, εγω εχω μια αλυσιδα της Luma με λουκετο Abloy.

Σε μπερδεψα κι' αλλο
:lol: :beer:

οχι,ευχαριστω!!:beer: :a10: :a18:

θα ψαξω να βρω ενα συνολο με αλυσιδα και λουκετο abus με κλειδι (τυπου)Abloy και μια κλειδαρια δισκοφρενου abus και καθαρισα!!!



το θεμα ειναι να βρω ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ!!:bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl: :bigcry:
:lol: :lol: :lol:

oulas
05/01/2006, 15:23
ΡΕ μην ψωνιζεται απο το practicer. Ξερω ποια αλυσιδα λες. Δεν ειναι απο σοβαρο μεταλλο κατασκευασμενη. Την εποιασα και στα χερια μου, και εχει το 1/3 απο το βαρος που εχει η δικια μου!

gdevelek
05/01/2006, 15:26
Δεν μπορείς να τά 'χεις όλα, οι καλές Abus πάνε πάνω από 200Ε μαζί με κλειδαριά.

Αλλά μάλλον αξίζει τελικά.

devil's animal
05/01/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Δεν μπορείς να τά 'χεις όλα, οι καλές Abus πάνε πάνω από 200Ε μαζί με κλειδαριά.

Αλλά μάλλον αξίζει τελικά.


το εχω υπολογισει να δωσω γυρω στα 300€ για ολα....

αλλα σιγορα ΑΞΙΖΕΙ!!!

ledz
05/01/2006, 22:52
Νταξει ρε παιδια αφου την πηρα τωρα, αστα... απο την απλη καλυτερη...
Οταν παρω μεγαλυτερη μηχανη θα αλλαξω κ αλυσιδα.
αντε μη παω να κρεμμαστω τωρα..:bawl: :bigcry:

keyman
30/01/2006, 02:49
Για δείτε και εδώ


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10153

Anedafikos
30/03/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Το καλυτερο κλειδωμα αμα αφηνετε την καλη σας εξω ειναι ενα καλο χοντρο πεταλο στις μπουκαλες(ζαντα, μπουκαλες) που να ειναι σφιχτο, να μην κουνιεται ευκολα, και μια κουλουρα σε μια κολωνα απο την μπροστινη ροδα.


Καλησπέρα :) Είμαι καινούργιος στο χώρο των μοτοσυκλετών και δεν κατάλαβα στο παραπάνω post πως και που ακριβώς θα μπορούσα να τοποθετήσω το πέταλο στις μπουκάλες :(. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει; Ευχαριστώ!

nic mor
30/03/2010, 21:28
καλα ρε θηριο;
που το ξεθαψες αυτο το θεμα:confused:
ειναι 4 ετων!!

τελος παντων,νομιζω οτι το παλικαρι,μαλλον εννοουσε
καποιο κλειδωμα με κριπτοναιτ,χαμηλα στα καλαμια
πιανοντας και τη ζαντα!

Anedafikos
02/04/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
καλα ρε θηριο;
που το ξεθαψες αυτο το θεμα:confused:
ειναι 4 ετων!!

τελος παντων,νομιζω οτι το παλικαρι,μαλλον εννοουσε
καποιο κλειδωμα με κριπτοναιτ,χαμηλα στα καλαμια
πιανοντας και τη ζαντα!

Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοούσε... Μάλλον εννοούσε να πάρω μια αλυσίδα σαν αυτή ( http://www.moto-accessories.gr/Greek/fotoshow.asp?pic=ABUS%20GRANIT%2058%20-%20LOOP%20120.jpg&ProdName=ABUS%20GRANIT%2058/140%20+%2012%20KS%20BLACK%20LOOP ), την θηλιά να την περάσω στις μπουκάλες, να φέρω το πέταλο κάτω και να το κλειδώσω στην ζάντα την μπροστινή και να πάρω και μια κουλούρα να την δέσω στην μπροστινή ζάντα με ένα σταθερό σημείο (π.χ κολόνα). Λογικό δεν ακούγεται;