PDA

View Full Version : IP Cam Srviliance Ερωτηση..



borbos
31/07/2013, 21:31
Να ρωτήσω τα μαστόρια των security serviliance κάτι... Ενδιαφέρομαι για ένα καταγραφικό IP που θα έχει πάνω του ΜΟΝΟ IP cameres. Κατέληξα λοιπόν σε 2 ενα της Qnap και ενα της Synology. Και τα 2 έρχονται με μια άδεια ενσωματωμένη και μετά για κάθε κάμερα που βάζεις υπάρχει licence με κόστος ~40-50 γιουρο / camera (το licenc e περνιέται stand alone χωρίς την ύπαρξη activation over the Internet).

Παίρνοντας τηλ σε ενα μαγαζί που τα βρήκα μου είπαν το εξής κουφό. Αγοράζεις λεει το NVR (καταγραφικό) και μετά με teamviewer σου περνάνε αυτοί τα licence. Στην ερώτηση μου δε, εγώ δεν θα έχω κάτι (χαρτι-καρτα-στικερ) με το licence μου είπαν όχι τα έχουμε εμείς και τα περνάμε εμείς.

Δηλαδή αυτοί θα μπορούν να έχουν σαν μαγαζί 10 licences και θα τα έχουν εγκαταστήσει σε 1000 NVR?

Στέκει κάτι τέτοιο?

ggs
01/08/2013, 09:42
Να ρωτήσω τα μαστόρια των security serviliance κάτι... Ενδιαφέρομαι για ένα καταγραφικό IP που θα έχει πάνω του ΜΟΝΟ IP cameres. Κατέληξα λοιπόν σε 2 ενα της Qnap και ενα της Synology. Και τα 2 έρχονται με μια άδεια ενσωματωμένη και μετά για κάθε κάμερα που βάζεις υπάρχει licence με κόστος ~40-50 γιουρο / camera (το licenc e περνιέται stand alone χωρίς την ύπαρξη activation over the Internet).

Παίρνοντας τηλ σε ενα μαγαζί που τα βρήκα μου είπαν το εξής κουφό. Αγοράζεις λεει το NVR (καταγραφικό) και μετά με teamviewer σου περνάνε αυτοί τα licence. Στην ερώτηση μου δε, εγώ δεν θα έχω κάτι (χαρτι-καρτα-στικερ) με το licence μου είπαν όχι τα έχουμε εμείς και τα περνάμε εμείς.

Δηλαδή αυτοί θα μπορούν να έχουν σαν μαγαζί 10 licences και θα τα έχουν εγκαταστήσει σε 1000 NVR?

Στέκει κάτι τέτοιο?

Για την (πολύ) συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω , αλλα γιατί δεν τους λες ότι ,για λόγους χαι σεκουριτυ, remotely δεν πρόκειται να αφήσεις ούτε την μητέρα Τερέζα (θεοσχωρεστην) να μπει στο σύστημα σου και χέρι βάζεις μόνο εσύ … να δεις τι θα σου πουνε…

Επίσης , άσχετα με τον τρόπο που θα εγκαταστήσουν την άδεια , από την στιγμή που θα έχεις τιμολόγιο αγοράς της άδειας που θα την περιγράφει αναλυτικά , εσύ είσαι καλυμμένος

borbos
01/08/2013, 13:05
Το Ξέρω man αλλά το θεμα τις "μπινιας" σκέπτομαι.
Εννοείτε δεν θα το πάρω, και θα κάνω και cross check και με άλλα μαγαζιά που εμπορεύονται τα συγκεκριμένα NVR. Απλά αν έχει κανείς άλλος ανάλογη εμπειρία ας την ξεδιπλώσει

imitrelos
02/08/2013, 07:04
φίλε μου ούτε με σφαίρες ....... όχι και για κανένα λόγο δέν θα έχει κάποιος πρόσβαση στο δίκτυο σου και το καταγραφικό !!!!!

Υ.Γ οι άδειες έρχονται μαζί με τήν αγορά τής κάμερας :wave2:

borbos
02/08/2013, 09:44
Δεν χρειαζετε η καμερα licence. To NVR τα θελει.
ενιγουεη..θα μαθω και θα σας πω...

imitrelos
02/08/2013, 17:18
εννουσα ότι πέρνεις άδεια για τήν extra cam απο τήν εταιρεία μόλις τήν πάρεις , αλλά πρόσβαση μήν δώσεις σε κανένα εκτός απο εσένα και μόνο