PDA

View Full Version : ραγισμενη κεφαλη



Λευκάδιος
03/08/2013, 02:28
Κοινο προβλημα στα RFVC της χοντα.ανοιχτηκε το μοτερ(για φρεσκαρισμα) του ντομινειτορ και στο σημειο που βιδωνει το μπουζι εχει κανει μια μικρη ρωγμη.η φωτογραφια ειναι απο το γκουγκλ.Πηγα να δω μια που πουλαγε ενας μηχανικος ,αλλά μολις την καθαρισε με σβουρακι ειχε και αυτη το ιδιο προβλημα.
Ο μηχανικος μου την πηγε σε γνωστο μηχανουργο,την επισκευαζει αλλά δεν δινει καποια εγγυηση(εστω στα λογια).
Εχει κανεις εμπειρια απο επισκευες κεφαλων ή να ψαξω για μεταχειρισμενη?
296859

SHOOTER045
03/08/2013, 09:37
σε παλιο wr 250 το ειχα κολλησει και κανενα προβλημα

bros400pgm
03/08/2013, 09:45
Γιαπωνεζικη αξιοπιστια:lol:
Κολα το, το ειχα κανει και εγω παλια και ηταν πιο χαλια απο τις φωτο ;)

SHOOTER045
03/08/2013, 09:49
μην μιλησω....πρωινιατικα

sapila racing
03/08/2013, 12:50
Oι μεταχειρισμένες θα εχουν σχεδόν όλες ρωγμή.
Την κολλάς και το θέμα ειναι να γινει σωστα με την πρωτη να μην έχει πόρο.

Λευκάδιος
03/08/2013, 20:09
αν μπορειτε προτεινετε αξιοπιστο μηχανουργειο(και με πμ).εχω υποψη μου αυτον http://www.agelosmods.gr/kefales.htm που ασχολειται καιρο με κεφαλες ktm και αυτο http://www.cylinderheads.gr/reconditioning_services.html

Λευκάδιος
28/09/2016, 01:25
Μικρή ανασκαφή αλλά μιας και πέτυχα το παρόν νήμα είπα να ενημερώσω.
Πέρασαν 3 χρόνια και περίπου 25.000 χλμ από τότε που έγινε η επισκευή της κεφαλής και το μοτέρ δουλεύει άψογα(φτου φτου μην το ματιάσω:eyepop:).Το μηχανουργείο που ανέλαβε την επισκευή βρίσκεται στην Δάφνη.Δεν έχω περάσει ποτέ ούτε απ'έξω(ο μηχανικός την πήγε εκεί) αλλά τα καλά πρέπει να λέγονται.

Coyote.V
28/09/2016, 10:48
Και να μην το κόλλαγες πάλι θα μπορούσε να δουλεύει άψογα... πριν κυκλοφορούσες με την ρωγμή και δεν είχες καταλάβει τίποτα.

Είναι σε τέτοιο σημείο που δεν μπορείς να ελέγξεις αν δεν την βγάλεις πάνω από το μοτέρ.

sapila racing
28/09/2016, 10:57
Μικρή ανασκαφή αλλά μιας και πέτυχα το παρόν νήμα είπα να ενημερώσω.
Πέρασαν 3 χρόνια και περίπου 25.000 χλμ από τότε που έγινε η επισκευή της κεφαλής και το μοτέρ δουλεύει άψογα(φτου φτου μην το ματιάσω:eyepop:).Το μηχανουργείο που ανέλαβε την επισκευή βρίσκεται στην Δάφνη.Δεν έχω περάσει ποτέ ούτε απ'έξω(ο μηχανικός την πήγε εκεί) αλλά τα καλά πρέπει να λέγονται.

Μια χαρά λοιπόν.


Και να μην το κόλλαγες πάλι θα μπορούσε να δουλεύει άψογα... πριν κυκλοφορούσες με την ρωγμή και δεν είχες καταλάβει τίποτα.

Είναι σε τέτοιο σημείο που δεν μπορείς να ελέγξεις αν δεν την βγάλεις πάνω από το μοτέρ.

Ναι μπορεί να δουλεύει άψογα για καιρό, μαζεύεται και καρβουνίλα στην ρωγμή και δεν παίρνεις χαμπάρι.
Μπορεί όμως πανεύκολα απλά να αλλάξεις μπουζί και μετα να χάνει συμπίεση. Μου έχει συμβεί.

OldMan
28/09/2016, 12:46
Μπορεί όμως πανεύκολα απλά να αλλάξεις μπουζί και μετα να χάνει συμπίεση.
Αν εισαι και δυνατό αγορι και σφιγγεις αβέρτα, φτάνεις και μεχρι πατούρα βαλβιδας...;)

sapila racing
28/09/2016, 12:54
Αν εισαι και δυνατό αγορι και σφιγγεις αβέρτα, φτάνεις και μεχρι πατούρα βαλβιδας...;)

Δεν το είχα παρασφίξει μάστορα, απλά έβαλα καινούριο μπουζί και έσφιξα κανονικά μεχρι να πατησει η ροδέλα, δεν ειχε κανενα πρόβλημα το σπείρωμα. Δεν ήξερα ακόμα οτι υπήρχε ρωγμή βέβαια.
Με το που έβαλα μπρός έχανε στην αρχή αρκετά, το έσφιξα κι άλλο λίγο λοιπόν να πατήσει τελείως η ροδέλα και έχανε πιο λίγο.
Ε σιγα σιγα έφτιαξε νεα καρβουνίλα και μετα απο καποια χλμ σταματησε να ακούγεται αλλά παλι έχανε λίγο. Μετα απο κάμποσα ακόμα η διαρροή σταμάτησε τελείως.
Μετά δεν το άλλαζα, το είχα κρατήσει πάνω απο 30000 χλμ αυτο το μπουζί. :D

Αυτα ηταν στο CB250RS τελος του 80, δεν ηταν RFVC αλλά το ίδιο πρόβλημα είχαν όπως και τα XL προ RFVC.
Θεσσαλονίκη ήμουν τότε αλλά δεν σε ήξερα να στο φέρω να μου το φτιάξεις. :beer:

duke200
28/09/2016, 12:58
προφανώς καποτε ξεχαστηκε χωρις πολλά νερα και λόγω διαστολής, έκανε κραου

όπως είπανε τα μέλη, οι κεφαλές κολλιούνται.

Αλλα εκεί που είναι τα ραγίσματα για να γίνει τέλεια δουλειά πρέπει να βγουνε οι έδρες, να σκαφτεί, να κοληθεί και μετα να μπούν καινούργιες έδρες. Επιπλέον μπορει να υπάρχουν και άλλα ραγισματα που θα βγουν στην πορεία και πιθανόν να ξαναλύνεις.

Καλυτερα βρες μεταχειρισμένο μοτερ, να χεις και ανταλλακτικά.

sapila racing
28/09/2016, 12:59
προφανώς καποτε ξεχαστηκε χωρις πολλά νερα και λόγω διαστολής, έκανε κραου

όπως είπανε τα μέλη, οι κεφαλές κολλιούνται.

Αλλα εκεί που είναι τα ραγίσματα για να γίνει τέλεια δουλειά πρέπει να βγουνε οι έδρες, να σκαφτεί, να κοληθεί και μετα να μπούν καινούργιες έδρες. Επιπλέον μπορει να υπάρχουν και άλλα ραγισματα που θα βγουν στην πορεία και πιθανόν να ξαναλύνεις.

Καλυτερα βρες μεταχειρισμένο μοτερ, να χεις και ανταλλακτικά.

Εμεινε χωρίς νερά το αερόψυκτο? :confused:
Παρτο αλλιώς!!

vaska
28/09/2016, 13:04
Εμεινε χωρίς νερά το αερόψυκτο? :confused:
Παρτο αλλιώς!!

Μπορεί να έμεινε χωρίς νερό ο αναβάτης, το ίδιο είναι. Μυστήριος άνθρωπος είσαι μωρέ Άρη, κολλάς σε κάτι λεπτομέρειες κι εσύ. Αμάν πχιά!

:p

duke200
28/09/2016, 13:05
sorry δεν ειδα τι έχει. Απο τη στιγμή που είναι αεροψυκτο, προφανώς καποια στιγμή απλα παραζεστάθηκε. Αμέσως να με βαρέσετε...

τα άλλα που εγραψα δε σας άρεσαν στο αερόψυκτο κολήσατε ...

byron
28/09/2016, 13:07
Εμεινε χωρίς νερά το αερόψυκτο? :confused:
Παρτο αλλιώς!!

Παίζει, αν μιλάμε για το Dominator του Orizonta :tooth: :tooth:

sapila racing
28/09/2016, 13:10
Παίζει, αν μιλάμε για το Dominator του Orizonta :tooth: :tooth:

Αυτό παλι!! :lol:

leo1964
28/09/2016, 13:14
sorry δεν ειδα τι έχει. Απο τη στιγμή που είναι αεροψυκτο, προφανώς καποια στιγμή απλα παραζεστάθηκε. Αμέσως να με βαρέσετε...

τα άλλα που εγραψα δε σας άρεσαν στο αερόψυκτο κολήσατε ...

Κακοί άνθρωποι....

OldMan
28/09/2016, 13:21
Δεν το είχα παρασφίξει μάστορα, απλά έβαλα καινούριο μπουζί και έσφιξα κανονικά μεχρι να πατησει η ροδέλα, δεν ειχε κανενα πρόβλημα το σπείρωμα. Δεν ήξερα ακόμα οτι υπήρχε ρωγμή βέβαια.
Με το που έβαλα μπρός έχανε στην αρχή αρκετά, το έσφιξα κι άλλο λίγο λοιπόν να πατήσει τελείως η ροδέλα και έχανε πιο λίγο.
Ε σιγα σιγα έφτιαξε νεα καρβουνίλα και μετα απο καποια χλμ σταματησε να ακούγεται αλλά παλι έχανε λίγο. Μετα απο κάμποσα ακόμα η διαρροή σταμάτησε τελείως.
Μετά δεν το άλλαζα, το είχα κρατήσει πάνω απο 30000 χλμ αυτο το μπουζί. :D

Αυτα ηταν στο CB250RS τελος του 80, δεν ηταν RFVC αλλά το ίδιο πρόβλημα είχαν όπως και τα XL προ RFVC.
Θεσσαλονίκη ήμουν τότε αλλά δεν σε ήξερα να στο φέρω να μου το φτιάξεις. :beer:
Ρε ατιμε άντρα...

Όλος αυτός ο πρόλογος για να δικαιολογησεις τα κερασμενα τσάγια στο γεφυρακι της Σίνδου..???:eek:

sapila racing
28/09/2016, 13:23
Ρε ατιμε άντρα...

Όλος αυτός ο πρόλογος για να δικαιολογησεις τα κερασμενα τσάγια στο γεφυρακι της Σίνδου..???:eek:

Α ολα κι όλα!
Δεν με περασε ποτέ κανείς στο γεφυράκι, κι αν πήγαινε να με περάσει κανένας τότε το κοβα ευθεία απο την μεγαλη γέφυρα. :p

vaska
28/09/2016, 16:00
Παίζει, αν μιλάμε για το Dominator του Orizonta :tooth: :tooth:

Ναι δεν λέω, ένα δίκιο το έχεις. Μα τομπούστη χάθηκε αυτός και λείψαν τα βιντεάκια και οι ατάκες

:lol::bawl:

vaska
28/09/2016, 16:04
sorry δεν ειδα τι έχει. Απο τη στιγμή που είναι αεροψυκτο, προφανώς καποια στιγμή απλα παραζεστάθηκε. Αμέσως να με βαρέσετε...

τα άλλα που εγραψα δε σας άρεσαν στο αερόψυκτο κολήσατε ...

Όλα ωραία ήταν αλλά αυτό σήκωνε πλάκα και ως γνωστόν στο moto παλαιόθεν για κάτι τέτοια ζούμε. Τπτ προσωπικό φίλος, χαβαλές να γίνεται (που μας λείπει κιόλας)
Τσάκω και 2 παγωμένες έτσι για να ρίξουμε λίγο την θερμοκρασία

:beer::beer:

stefanos
28/09/2016, 17:40
sorry δεν ειδα τι έχει. Απο τη στιγμή που είναι αεροψυκτο, προφανώς καποια στιγμή απλα παραζεστάθηκε.

Δεν παίζει.
Είναι απλά ελάττωμα από σχεδιασμό.

sapila racing
28/09/2016, 18:26
Τσάκω και 2 παγωμένες έτσι για να ρίξουμε λίγο την θερμοκρασία

:beer::beer:

Σώνει και καλά να το κανεις μπυρόψυκτο εσύ. :beer:

@duke200
Μη μασας πλάκα κάνουμε.

Κι όπως εγραψε κι ο stefanos αλλά και πιο πανω αναφέρθηκε, το πάθαιναν όλα χωρίς εξαιρέσεις μόλις εκαναν χιλιόμετρα.
Και τα RFVC και τα προηγούμενα 4 βάλβιδα μονοκύλινδρα Honda απο την αρχή της δεκαετίας του 80.
Το dominator ειναι πολύ μεταγενέστερο αλλά κι αυτό δεν γλύτωσε.

Λευκάδιος
28/09/2016, 19:24
Το dominator ειναι πολύ μεταγενέστερο αλλά κι αυτό δεν γλύτωσε.Ούτε το FMX γλίτωσε που ήταν το τελευταίο μοντέλο με αυτό το μοτέρ στην Ευρώπη .Τουλάχιστον και με αυτό το πρόβλημα τα ρημάδια συνεχίζουν να δουλεύουν.

duke200
29/09/2016, 07:00
αμα μασαγα, θα την είχα κανει απο καιρου απο τουτο δω το forum :bawl:. Ξερω οτι ψοφάτε γιατι τετοια λαθάκια και φυσικα δε τρεχει τιποτα, λεμε και καμια μ@λ@κια να περναει η ώρα...


:beer:

nikosk2
29/09/2016, 07:28
Logo σταγόνα , , , , ,παίζει ???

Bowleno
29/09/2016, 12:41
Logo σταγόνα , , , , ,παίζει ???

Όχι.... είναι σε σημείο που αναπτύξει τρελές θερμοκρασίες, θα την εξαφανίσει πριν καν κάνεις το τετράγωνο.....