PDA

View Full Version : Μπερδεύει με τέρμα γκάζι και βγαζει μαύρο καπνό



antonisdr
04/08/2013, 14:05
Γεία σας παιδιά ειμαι καινούριος στο forum και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Το θέμα είναι το εξής :

Πρόσφατα πήρα το δίπλωμα για μοτο κι επειδή δεν επαιζε φράγκο για αγορά καινούριου είπα να φτιάξω το παλίο του πατέρα μου.
Το μηχανάκι είναι ένα piaggio vespa et4 125 του 1997 το οποίο ήταν παρατημένο γαι 2 χρόνια.Ετσι λοιπόν πήρα την απόφαση και του αλλαξα τα εής πράγματα:

1.λαδια και φιλτρο λαδιου
2.φιλτρο αέρα
3.μπουζί
4.μπαταρία
5.μπίλιες
6.ιμαντα
7.σιαγώνες φυγοκεντρικου
8.εμπρος και πίσω φρένα
9.καρμπυρατερ
10.μια βαλβίδα στοπ
11. ζουάν
12.μπουζόπιπα (είχε σπασει)

Επιπλέον ρυθμισα και τις βαλβίδες.

Το θεμα μου τώρα είναι ότι όταν το έβγαλα για να το δοκιμάσω ενώ πήρε με τη μία και στο ρελαντι αλλά και στα χαμηλά δουλευε τέλεια όταν τραβάω το γκάζι από τα 3/4 και πάνω το μηχανάκι κανει σαν να έχει λόξυγγα (προχοράει-κρεμαει συνέχεια) και βγάζει μαύρο καπνό.Οταν του έβγαλα το φίλτρο αέρα από πάνω έκανε το ίδιο πράγμα αλλά χωρίς το μαύρο καπνό.

Από τι μπορεί να συμβαίνει αυτό παλεύω αρκετες μέρες αλλα δν έχω βγάλει άκρη.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Bradipous
04/08/2013, 16:24
καρμπυρατερ καθαρισμα, ρυθμισμα ισως...

antonisdr
04/08/2013, 16:53
το καρμπυρατερ είναι καινουριο για να θελει καθαρισμα.Και το έχω ρυθμισει (με πολλες δοκιμες)

Απο ρευματα μηπως παιζει κατι ρολο? πχ ανορθωτης,πηνια,πολλαπλασιαστής?

motomaniac
04/08/2013, 21:08
καρμπυρατερ εβαλες ιδιο η μεγαλυτερο? γνησιο η κινεζικο? ζιγκλερ φοραει το ιδιο με πριν?

GsDakar
05/08/2013, 08:33
βγαλε το μπουζι και δες αν ειναι καθαρο η λαδωμενο,μετα πηγαινε και ρυθμισε το καρμπυρατερ σου σε μαγαζι.

antonisdr
05/08/2013, 08:37
το καρμπυρατερ ειναι 24mm οπως και το παλιο αλλα οχι το γνησιο,το θεμα ειναι οτι και με το παλιο τα ιδια μου εκανε...

το μπουζι δεν ειναι λαδωμενο αλλα πιανει φουλ καρβουνιδι πανω ακομα και 1 λεπτο να δουλεψει...

chris4204
05/08/2013, 08:48
Καλημέρα , από ότι καταλαβαίνω το μηχανάκι πνίγεται στη βενζίνη. Μάλλον το μεγάλο ζιγκλέρ. Προσπάθησε να κατεβάσεις μίζ θέση τη βελόνα για αρχή και πές μας τι γίνεται. Μετά από κάθε βόλτα να ελέγχεις το μπουζί, μήπως στεγνώσει...

antonisdr
05/08/2013, 10:38
καλημερα φιλε κι εγω απ οτι καταλαβαινω ειναι αρκετα πλουσιο...στην αρχη η βελονα ηταν στην τριτη θεση απο πανω την κατεβασα στη δευτερη και μετα στην πρωτη και παλι τα ιδια κανει...γενικα οτι και να πειραξω στο καρμπυρατερ δεν αλλαζει αυτο...και το θεμα ειναι οτι και με το παλιο καρμπυρατερ που ηταν της μανας του παλι τα ιδια εκανε... μηπως κατι παιζει με τα ρευματα?

Dbnn
05/08/2013, 10:48
Φλάτζες είναι όλες εντάξει? Μήπως σου τραβάει παραπανίσιο αέρα απο κάπου (πχ λαιμός καρμπυρατέρ κλπ)?

antonisdr
05/08/2013, 10:54
ο λαιμος του καρμπυρατερ εχει ενα ψιλοραγισματακι αλλα ειναι επιφανειακο... αν τραβαγε παραπανω αερα γινεται να ειναι πλουσιο το μειγμα?
απο φλαντζες δεν εχω πειρακσει καμια που να σχετιζεται με κατι τετοιο...

επειδη αυτο φοραει καρμπυρατερ υποπιεσης πως μπορω να τσεκαρω αν παιζει κατι εκει?

Dbnn
05/08/2013, 22:09
Έχει φούσκα υποπίεσης? Αν ναι βάλτο να δουλεύει και χτύπα λίγο ελαφρά την φούσκα μπας και είναι κολλημένο το έμβολο μέσα (όταν λέμε ελαφρά με μια πένσα ίσα ίσα όχι κολοτερορίτα με σφυρί...)

virus
05/08/2013, 23:35
Έχει φούσκα υποπίεσης? Αν ναι βάλτο να δουλεύει και χτύπα λίγο ελαφρά την φούσκα μπας και είναι κολλημένο το έμβολο μέσα (όταν λέμε ελαφρά με μια πένσα ίσα ίσα όχι κολοτερορίτα με σφυρί...)

ενοχλω;

αυτο το "κολοτεροριτα" θα το εξηγησουμε; :)

Dbnn
06/08/2013, 08:09
Εννοώ να μην πάρει το σφυρί ή πολύ βαρύ αντικείμενο και να βαράει την φούσκα με πολύ δύναμη.

Καλημέρα και δεν ενοχλείς

antonisdr
06/08/2013, 11:19
καλημερα παιδια εχθες το μεσημερι το πηγα σε ενα συνεργειο να το κοιταξει μηπως και δει κατι που δεν ειχα δει εγω...τελικα πηγα και το πηρα μολις τωρα και το μονο που μου ειπε ειναι οτι δεν ειδε τπτ και απλα οτι μπορει να ειναι κατι με τα ρευματα και καλυτερα να παω σε εναν ηλεκτρολογο...το θεμα ειναι οτι οταν το πηρα ηταν χειραοτερα απο πριν και μολις ηρθα σπιτι ανοιγω και βλεπω το μισο λαιμο του καρμπυρατερ κομμενο... απο ηλεκτρικα τι μπορω να κοιταξω?

OldMan
06/08/2013, 11:36
Έχεις μισό λαιμό του καρμπυρατερ κομμένο και θέλεις να κοιτάξεις τα ηλεκτρικά..??

theofilos888
06/08/2013, 12:37
Δεν φταίνε τα ηλεκτρικά!!!!! τροφοδοσία είναι και μάλιστα κακή!!!! Άλλαξε λαιμό και θα δείς αν στρώσει. Ο μηχανικός που το πήγες δεν το κατέχει!

antonisdr
06/08/2013, 12:56
ο μαστορας ειπε να το παω σε ηλεκτρολογο...πηγα πριν λιγο και αγορασα λαιμο αλλα παλι τα ιδια. το θεμα ειναι οτι οταν βγαζω το φιλτροκουτι παει καλυτερα... δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι?

Dbnn
06/08/2013, 13:18
Κοίταξε το μίγμα αν είναι σωστό, έστω και δέκατο του χιλιοστού να μην είναι ρυθμισμένο σωστά έχεις πρόβλημα (που σημαίνει κατσαβίδι στο χέρι, μεγάλη ευθεία και ανα 100 μέτρα σταμάτημα και ρύθμισμα.).
Αλλιώς τότε έχεις ηλεκτρικό πρόβλημα μάλλον και πρέπει να πας να σου δούν ηλεκτρονικές κλπ αν είναι όλα οκ.

antonisdr
06/08/2013, 13:22
οκ. ευχαριστω παντως για ολες τις απαντησεις. οταν υπαρξει κατι νεοτερο θα σας πω...

motomaniac
06/08/2013, 16:35
100% εχεις θεμα με το μειγμα. πανε ριξε κανα δυο γεματες στον "μαστορα" που σου εκοψε το κολαρο. βγαλε την κινεζικη αηδια που εβαλες, δεν ρυθμιζουν με τιποτε. το δοκιμασα κι εγω. ποιοτητα 0. ξαναβαλε το γνησιο να δουμε.

antonisdr
06/08/2013, 17:09
φιλε το γνησιο μου το φαγανε γι αυτο και εβαλα αλλο καρμπυρατερ :(

antonisdr
18/08/2013, 02:00
γεια σας παιδια... μετα απο τοσες μερες ξανασχοληθηκα με το μηχανακι... τσεκαρα τα πάντα και στο μονο που κατεληξα τελικα είναι μηπως θέλει μικροτερο main jet...παιζει κατι τετοιο?

catmaster
18/08/2013, 09:45
γεια σας παιδια... μετα απο τοσες μερες ξανασχοληθηκα με το μηχανακι... τσεκαρα τα πάντα και στο μονο που κατεληξα τελικα είναι μηπως θέλει μικροτερο main jet...παιζει κατι τετοιο?

πριν ξεκοιλιάσεις το καρμπ και αρχίσεις να βλαστημάς με τα ζιγκλερ και τα μπομπάρια τσέκαρε

αν στο κάνει όταν έχεις τερμα γκάζι χωρίς φορτίο (στο σταντ που λέμε) η μόνο όταν βγαίνεις στο δρόμο
βγάλε το φιλτροκούτι όλο και δες μηπως έχει τίποτα μέσα που εχει φρακάρει και βουλώνει την δίοδο
αφού θα το έχεις βγάλει πάρε μια φτηνή χοάνη (για παπιά πάνω από 3-5 ευρώ δεν κάνει) και βάλε αυτήν επάνω χωρίς το φιλτροκούτι να κάνεις δοκιμές

τελευταίο και πιο βασικό δες αν το καρμπυρατέρ που έχεις πάνω έχει τίποτα αυτόματα τσόκ η έχει κολλήσει το τσόκ ανοιχτό και παιδεύεσαι άδικα (αν και να πω την γνώμη μου 24 mm καρμπ για 125 βέσπα μπορεί να πέφτει κομματάκι πολύ αλλά αν όντως φόραγε μαμά τέτοιο πάω πάσο)
:wave2:

antonisdr
18/08/2013, 11:29
καλημέρα... το μαμά καρμπυρατερ 24mm ήτανε και γι αυτό του έβαλα 24αρι.

1)αυτό έχει ηλεκτρικό τσοκ και ήταν από τα πρώτα που τσεκαρα αλλά είναι οκ.

2)προχθές αγορασα μια φιλτροχοάνη (2,5 ευρώ είχε) και πήγαινε καλύτερα απ ότι παρατήρησα και χωρίς καπνα στο δρόμο

3)αυτό που λες αν το κάνει χωρις φορτίο το παρατήρησα εχθές που έβαλα τη χοάνη όταν το είχα στο σταντ κάπνιζε όταν το βόλταρα δεν έβγαζε καπνό(πιο πριν δεν το είχα δοκιμασει με τερμα γκαζι στο σταντ)... αυτό τι σημαίνει?

4)αυτό το άτιμο το φιλτροκούτι το έχω τσεκάρει 100 φορές αλλα δεν έχει κάτι.

Λέω μήπως είναι ζιγκλέρ γιατι αυτα είναι που κάνουν την δουλειά στο τέρμα γκάζι...σωστά? κι από την άλλη το μαμά καρμπυρατερ φόραγε ζιγκλερ 88 ενω το καινουριο 108. κομπλε πάει μόνο οταν δεν έχει φιλτρο πάνω.

theofilos888
18/08/2013, 11:44
Μίκρυνε ζιγκλέρ και ξαναδοκίμασε.

antonisdr
18/08/2013, 11:50
Λέω αύριο να παω να πάρω για να κάνω καμιά δοκιμή... παίζει να βρω σε σετάκι ή μόνο ένα ένα τα πουλάνε?

theofilos888
18/08/2013, 11:52
Δεν ξέρω. Νομίζω και ένα ένα.

antonisdr
18/08/2013, 11:54
Ωραία... ευχαριστώ

antonisdr
23/08/2013, 13:59
Καλησπερα σε όλους.Επειδη αυτες τις μέρες έτρεχα με κάτι δουλειές δεν προλαβα να κοιταξω για τα ζιγκλερ αλλά σήμερα παρατήρησα κάτι άλλο που δεν ξέρω κατα πόσο έχει σχέση με το πρόβλημα μου.Μέτρησα τάση στην μπαταρία οταν το μηχανάκι δούλευε και έφτανε στα 15,6 volts κι επιπλέον ακουγόταν η μπαταρία σαν να βράζει... έχει κάποια σχέση με ανορθωτή ή με μπαταρία και κατα πόσο εχει σχέση αυτο με το πρόβλημα που εχει το μηχανάκι?

iconan
24/08/2013, 17:48
μέτρησε τον ανορθωτή και τα πηνία για να ξεχωρισεις που ειναι το προβλημα. Αν σου βράζει τη μπαταρία πολύ πιθανν να χρειαστείς και μια καινουρια!

antonisdr
27/08/2013, 18:05
καλησπέρα... τα πηνεία τα μέτρησα συμφωνα με το μάνιουαλ και είναι εντάξει. Τον ανορθωτή πως μπορώ να τον μετρήσω?

iconan
27/08/2013, 19:01
Τον μέτρησες ήδη! Και απο ότι φαίνεται έχει πρόβλημα. (15.6) volt μονιμη τροφοδοσία, γιαυτό σου έβρασε τη μπαταρία!

Dbnn
27/08/2013, 19:33
Τον μέτρησες ήδη! Και απο ότι φαίνεται έχει πρόβλημα. (15.6) volt μονιμη τροφοδοσία, γιαυτό σου έβρασε τη μπαταρία!

Πολύ σωστά.... Τσέκαρε τον ανορθωτή σου όσο πιο γρήγορα γίνεται μην γίνει κανα μπάμ... Και μην έχεις μπαταρία πάνω μέχρι να φτιάξεις την τάση....

antonisdr
28/08/2013, 00:57
ααα τέλεια...αρα πάω για ανορθωτη και ψαχνω και για ζιγκλέρ.Να δω τι αλλο θα βγει στην πορεία?

iconan
28/08/2013, 15:13
έχε στο νου σου ότι μπορει να εχει και η μπαταρία σου πρόβλημα απο δω και πέρα αφού έχει πάρει βράση! Καλό είναι αφού αλλάξεις ανορθωτή να την ελέγξεις πως φορτιζει μετα.

ego_o_idios
28/08/2013, 18:39
kat arxin den exis ilektriko provlima

ke katadefteron pigene ke ka8arise tin eksatmisi apo to skotomeno fidi pou ixe kani folia mesa i tipota alo zoo as poume i vgale tis mpananofloudes po xonane ta pitsirikia tis gitonias i kana sakoulaki me xorto pou ekrive eki o topikos xasiklis ke genika ksempoukose tin eksatmisi sou apo lipa onta...:lol:

antonisdr
28/08/2013, 23:45
Σημερα παρηγγειλα ανορθωτη και αύριο ή μεθαύριο θα έρθει...και μετά τσεκάρω και την μπαταρία...
Την εξάτμιση με τι τρόπο να την ξεμπουκώσω?????:confused:

iconan
29/08/2013, 02:36
Προς: ego o idios: φιλαρακι μαλλον δεν διαβασες καλα τα παραπανω. Αφου ο ανθρωπος λεει βραζει η μπαταρια και εχει φορτιση πανω απο 15 volt. Εδω προσπαθουμε να το βοηθησουμε το παλικαρι... Και οχι να του κανουμε πλακα!

OldMan
29/08/2013, 11:47
Προς: iconan: φιλαρακι μαλλον δεν ξερεις afton ton idio γι αυτό και ασχολείσαι με το τι γραφει...;)

MG-KTiNoS
29/08/2013, 14:30
Την εξάτμιση με τι τρόπο να την ξεμπουκώσω?????:confused:

Την καις με καμινέτο και μετά την βαράς με μια ματσόλα να πέσουν τα κάρβουνα.
ή την κόβεις, την καθαρίζεις και την κολλάς
ή βάζεις άλλη

(για 2Τ μιλάμε)

ego_o_idios
29/08/2013, 14:34
Προς: iconan: φιλαρακι μαλλον δεν ξερεις afton ton idio γι αυτό και ασχολείσαι με το τι γραφει...;)

diladi esi pou den asxolise me afton ton idio ipostirizis oti exi ilektriko provlima to 2 pra?

OldMan
29/08/2013, 18:09
diladi esi pou den asxolise me afton ton idio ipostirizis oti exi ilektriko provlima to 2 pra?
epeidi s'agapaw re lexriti den simainei oti tha kanoume kai axalinwto sex ...:D

MG-KTiNoS
29/08/2013, 18:35
οκ θα δούμε σεχ με χαλινάρι....
:D

antonisdr
29/08/2013, 19:02
Αν και δεν είναι 2Τ το συγκεκριμένο μηχανάκι θα το δοκιμάσω.

Bradipous
29/08/2013, 19:08
:uplate:


Αν και δεν είναι 2Τ το συγκεκριμένο μηχανάκι θα το δοκιμάσω.


:a7:

antonisdr
29/08/2013, 19:17
:uplate:




:a7:

Έχω ακούσει ότι το κάψιμο της εξάτμισης το κάνουν σε δίχρονα ενώ το δικό μου είναι τετράχρονο...

Bradipous
29/08/2013, 19:20
Έχω ακούσει ότι το κάψιμο της εξάτμισης το κάνουν σε δίχρονα ενώ το δικό μου είναι τετράχρονο...

τοτε γιατι θες να το επιχειρησεις;

antonisdr
29/08/2013, 19:25
Δηλαδή στα τετράχρονα δεν παίζει κάτι τέτοιο?

Bradipous
29/08/2013, 19:30
Δηλαδή στα τετράχρονα δεν παίζει κάτι τέτοιο?
:nono:

antonisdr
29/08/2013, 20:34
οκ... ευχαριστώ...

kapnias
29/08/2013, 21:57
Κατι για την μπαταρία,επειδη μια φορά την πατησα Μετρούσα στο μηχανάκι 17volt στο ρελαντί και έφταιγε το πολύμετρο γιατί ήταν πεσμένη η μπαταρία.
Μετρα και κάτι άλλο με το πολύμετρο σου, π.χ. το αμάξι σου.
Αν η μπαταρία στο πολύμετρο είναι πεσμένη ολες τις τασεις που μετράς σου τις δείχνει μεγαλύτερες, μην αλλάζεις αδικα πράγματα και πληρώνεις.
Επίσης εκτός απο το μεγάλο ζιγκλέρ δες αν δουλεύει το τσόκ, μέτρα αν παίρνει ταση στα καλώδια του οταν δουλεύει το μηχανάκι και αν οταν ζεσταίνεται μετακινείται η βελόνα του.

antonisdr
29/08/2013, 22:09
Την μπαταρία την μέτρησα με δύο διαφορετικά πολύμετρα και με τα δύο το ίδιο πράγμα γινόταν...άρα μάλλον κάτι παίζει. Αυτό που λές το είχα πάθει με την μπαταρία του αυτοκινήτου μου την μέτραγα 16 και κάτι και όταν το πήγα σε ηλεκτρολόγο κατέληξε ότι είναι χαλασμένη η μπαταρία του αυτοκινήτου... Πως γίνεται να είναι χαλασμένη μια μπαταρία και να δείχνει τόσα πολλά volts?

Το τσοκ όπως έχω πει και παραπάνω το έχω τσεκάρει και το ρεύμα του και ότι μετακινείται η βελόνα του και μάλιστα ενώ όταν είναι κρύο ανεβάζει στροφές μόλις ζεσταθεί πέφτουν στα κανονικάν οι στροφές άρα και το τσοκ του είναι οκ...

ego_o_idios
29/08/2013, 22:11
epeidi s'agapaw re lexriti den simainei oti tha kanoume kai axalinwto sex ...:D

kitakse na dis pos exoun ta pramata ke i gineka ama 8eli axalinoto sex tis to vazo se dvd gia tetia imaste tora...
ala na ena xadi mia triferi kouventa ti sou zitao....

ti an8ropoi ti keroi:priest:

antonisdr
31/08/2013, 11:20
Καλημέρα σε όλους... μόλις άλλαξα τον ανορθωτή και μέτρησα οτι κόβει πλέον στα 14,4 volts.
Εντάξει δεν είναι αυτή η τάση?
Κι επιπλέον παρατήρησα ότι σταμάτησε και η κάπνα... λέτε να είχε καμία σχέση?

kapnias
31/08/2013, 12:54
Καλημέρα σε όλους... μόλις άλλαξα τον ανορθωτή και μέτρησα οτι κόβει πλέον στα 14,4 volts.
Εντάξει δεν είναι αυτή η τάση?
Κι επιπλέον παρατήρησα ότι σταμάτησε και η κάπνα... λέτε να είχε καμία σχέση?

Η ταση είναι εντάξει και αφού σταμάτησε η κάπνα μάλλον είχε σχέση !!!
(Αν και θα περίμενα το ανάποδο να εχει κάπνα αν είχε χαμηλή τάση)

antonisdr
31/08/2013, 14:18
Ή το απόγευμα ή αύριο το πρωί θα το βολτάρω για να κάνω ένα τελευταίο τεστ και θα ενημερώσω για να τελειώνει επιτέλους το βάσσανο...:D

motomaniac
31/08/2013, 20:49
Ή το απόγευμα ή αύριο το πρωί θα το βολτάρω για να κάνω ένα τελευταίο τεστ και θα ενημερώσω για να τελειώνει επιτέλους το βάσσανο...:D

αλλαξε και μπαταρια τωρα. το ιδιο επαθα κι εγω πριν ενα μηνα κι η χαλασμενη μπαταρια εκανε τον ανορθωτη να καει παλι. ετσι ξαναπληρωσα και για ανορθωτη.

antonisdr
31/08/2013, 21:36
Σοβαρά??? και είμαι σε περίοδο που δεν παίρνει άλλα έξοδα.. ευχαριστώ πάντως που το ανέφερες...

iconan
31/08/2013, 23:12
πηγαινέ τη τη μπαταρία σε ένα ηλεκτρολόγο πες του να στη μετρήσει χωρίς να του πεις ότι σου έβρασε. Αφού σου πει τα αποτελεσματα μετά πες του ότι σου έβρασε!

antonisdr
31/08/2013, 23:44
Να την πάω να την μετρήσει να δει αν είναι καλή?

iconan
01/09/2013, 00:00
Ναι οι ηλεκτρολόγοι έχουν μηχάνημα πυ δίνει φορτίο στη μπαταρία και βλέπουν αν είναι καλή ή είναι κλασμένη. Μπορεί εσένα στο πολύμετρο να σου δείχνει με σβηστό το μηχανάκι κοντά στα 13 volt αλλά μόλις πάρει φορτίο χωρίς να φορτίζει να πέσει κατευθείαν κάτω απο 9 volt.

motomaniac
01/09/2013, 13:51
Ναι οι ηλεκτρολόγοι έχουν μηχάνημα πυ δίνει φορτίο στη μπαταρία και βλέπουν αν είναι καλή ή είναι κλασμένη. Μπορεί εσένα στο πολύμετρο να σου δείχνει με σβηστό το μηχανάκι κοντά στα 13 volt αλλά μόλις πάρει φορτίο χωρίς να φορτίζει να πέσει κατευθείαν κάτω απο 9 volt.

συμφωνω απολυτως. αλλα αμα εχει φουσκωσει ειναι σχεδον στανταρ οτι ειναι για πεταμα πια. η για μηχανακι χωρις μιζα..

iconan
01/09/2013, 14:16
συμφωνω απολυτως. αλλα αμα εχει φουσκωσει ειναι σχεδον στανταρ οτι ειναι για πεταμα πια. η για μηχανακι χωρις μιζα..
Ναι ακριβώς όπως τα λές είναι, έστω και λίγο να έχει φουσκώσει είναι για πέταμα!

antonisdr
01/09/2013, 17:57
Λοιπόν το δοκίμασα σήμερα το μηχανάκι και όλα καλά...μόνο λίγο στα χαμηλά βαριέται να δώσει αλλά μάλλον θέλει ρυθμισμα η βίδα του μίγματος...
Μέσα στη βδομάδα θα πάω και για την μπαταρία και θα σας ενημερώσω...

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας !!!!!! :)

Dbnn
02/09/2013, 22:40
Ναι οι ηλεκτρολόγοι έχουν μηχάνημα πυ δίνει φορτίο στη μπαταρία και βλέπουν αν είναι καλή ή είναι κλασμένη. Μπορεί εσένα στο πολύμετρο να σου δείχνει με σβηστό το μηχανάκι κοντά στα 13 volt αλλά μόλις πάρει φορτίο χωρίς να φορτίζει να πέσει κατευθείαν κάτω απο 9 volt.



4 λάμπες αυτοκινήτου Η1 προβολέα (μεγάλη σκάλα) 50watt / 12 volt σε σειρά σύνδεση για συνολικό φορτίο 200watt, συνδέεις τις λάμπες στην μπαταρία και μετράς τάση με πολύμετρο / βολτόμετρο.
Με ευχαριστείτε αργότερα :smokin:

OldMan
03/09/2013, 13:53
4 λάμπες αυτοκινήτου Η1 προβολέα (μεγάλη σκάλα) 50watt / 12 volt σε σειρά σύνδεση για συνολικό φορτίο 200watt, συνδέεις τις λάμπες στην μπαταρία και μετράς τάση με πολύμετρο / βολτόμετρο.
Με ευχαριστείτε αργότερα :smokin:
Θα σε ευχαριστήσουμε μόλις μας πεις ΠΟΣΗ ωρα θα πρέπει να μείνει συνδεδεμένη η μπαταρία πριν μετρήσουμε την ταση της και ΠΟΣΗ τάση θα πρέπει να έχει μετά την αποσύνδεσή της (και ΠΟΣΗ ωρα ηρεμίας θα πρέπει να περασει μετα την αποσύνδεση..)


Υ.Γ.
Παραβλέπω ευγενικά το "σε σειρά" σύνδεση γιατί δεν έχουμε όλοι 48βολτες μπαταρίες στα μηχανάκια μας...;)

sapila racing
03/09/2013, 14:35
Υ.Γ.
Παραβλέπω ευγενικά το "σε σειρά" σύνδεση γιατί δεν έχουμε όλοι 48βολτες μπαταρίες στα μηχανάκια μας...;)

Σε πείραξαν οι διακοπές κι άρχισες τις ευγένεις η μΕ φαίνεται? :D

OldMan
03/09/2013, 14:54
Σε πείραξαν οι διακοπές κι άρχισες τις ευγένεις η μΕ φαίνεται? :D
Σκέφτομαι τι ψυχή θα παραδώσω, ρε μάστορα...:D

sniper
03/09/2013, 14:55
Σκέφτομαι τι ψυχή θα παραδώσω, ρε μάστορα...:D

Σε ποιον ρε φίλε;

OldMan
03/09/2013, 15:02
Σε ποιον ρε φίλε;
Μη με μαμας τώρα και νόμιζα ότι η ζήτηση ήταν εξασφαλισμένη ...:cool:

motomaniac
03/09/2013, 16:59
χαχαχαχχαχαα

Dbnn
04/09/2013, 22:43
Θα σε ευχαριστήσουμε μόλις μας πεις ΠΟΣΗ ωρα θα πρέπει να μείνει συνδεδεμένη η μπαταρία πριν μετρήσουμε την ταση της και ΠΟΣΗ τάση θα πρέπει να έχει μετά την αποσύνδεσή της (και ΠΟΣΗ ωρα ηρεμίας θα πρέπει να περασει μετα την αποσύνδεση..)


Υ.Γ.
Παραβλέπω ευγενικά το "σε σειρά" σύνδεση γιατί δεν έχουμε όλοι 48βολτες μπαταρίες στα μηχανάκια μας...;)

Part one.
Αρχικά:

1. Πρωτού ξεκινήσουμε μετράμε την μπαταρία χωρίς φορτίο -με βγαλμένο τον αρνητικό πόλο- και θα πρέπει να έχουμε τάση 12.6-12.8vDC
2. Συνδέουμε τον αρνητικό πόλο και ξαναμετράμε. Στα καινούρια με ηλεκτρονικά κλπ κλπ πρέπει να έχουμε μια τάση είτε ίδια είτε -0.01~0.02vDC μικρότερη.
3. Με το πολύμετρο συνδεδεμένο να μετράει ανοίγουμε διακόπτη, σβήνουμε φώτα και δίνουμε μίζα. Μια πολύ καλή τιμή τάσης με την μίζα να "σκάει" είναι απο 10.5vDC έως 12vDC (σε πολύ καλής ποιότητας μπαταρίες).
4. Αφού πάρει μπρος το κασόνι εεεε το μηχανάκι ήθελα να πω θεωρητικά έχουμε 13.6 ~ 14.6vDC που σημαίνει οτι ανορθωτές κλπ λειτουργούν σωστά και η μπαταρία φορτίζει.

Αν κάτι απο όλα αυτά δεν επιφέρει τις επιθυμητές τιμές τότε κοιτάμε για κακή γείωση της πλεξούδας. Δώστε ιδιαίτερη σημασία οτι είναι ενα μοτέρ σαν του αυτοκινήτου και έχει "δυναμό" που για να δουλέψει σωστά το κύκλωμα θέλει γείωση ή και γειώσεις. Μην κάθεστε στα αβγά σας λέγοντας "εντάξει μωρέ αφού γειώνει στο σασί". Ναι γειώνει στο σασί αλλά καθότι παλιά καραβάνα στο ηχοσύστημα με κιλοβατικά αυτοκίνητα έχω δεί κάτι κομμένα δυναμό επειδή κάποιος θεώρησε λογικό να αφήσει την μαμά γείωση στο μοτέρ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ιδιαίτερη και στα καλώδια, τα κομμένα, φθαρμένα, πολυκαιρισμένα ευθύνονται για απώλεια τάσης και κακή φόρτιση έως και κακή απόδοση του κινητήρα.
Επίσης π.χ. θέλουμε να αλλάξουμε κάποιο κομμένο / φθαρμένο καλώδιο. Θα το αλλάξουμε με ίδιας ή και μεγαλύτερης διατομής (πάχος).
Το παχύτερο καλώδιο αντέχει στις καταπονήσεις ειδικά σε μηχανές που είναι εκτεθιμένα σε νερά, υγρασίες, ζέστη κλπ.

Part two.
Το κόλπο με τις λάμπες.
1. Παίρνουμε 4 λάμπες αυτοκινήτου Η1 προβολέα (μεγάλη σκάλα) 50watt / 12 volt και τις συνδέουμε παράλληλα.
2. Μετράμε την μπαταρία χωρίς φορτίο -με βγαλμένο τον αρνητικό πόλο- και θα πρέπει να έχουμε τάση 12.6-12.8vDC
3. Δεν συνδέουμε τον αρνητικό πόλο και με το πολύμετρο να μετράει συνδέουμε τις λάμπες. Θεωρητικά θα πρέπει να έχουν πλήρη φωτεινότητα και τάση απο 11.0 ~ 12.4vDC
4. Περιμένουμε κανα 5 λεπτο maximum με τις λάμπες και παρατηρούμε φωτεινότητα και τάση. Η τάση θα πρέπει να χει πέσει 0.1 ~ 0.2vDC
5. Αν δούμε μέσα στα 5 λεπτά την φωτεινότητα στις λάμπες να πέφτει αισθητά σημαίνει οτι η μπαταρία "έχει φάει τα ψωμιά της" και θέλει αντικατάσταση.
6. Αν η μπαταρία έχει κρατήσει την ίδια τάση με πρίν είναι σούπερ ντούπερ. Αν έχει χάσει 0.5vDC δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Αν έχει πέσει παρακάτω τότε ....Houston we have a problem....

Part three.

Για οτιδήποτε φθορά / καταστροφή στο όχημά σας δεν φέρνω καμία ευθύνη.
Ότι σας γράφω είναι απο την εμπειρία που έχω μέχρι τώρα πάνω στα ηλεκτρικά αυτοκινήτων / μηχανών.
Για καλύτερα αποτελέσματα προτείνω μπύρα / ουίσκυ παραδίπλα και ενα εμ-πι-τρίο να παίζει Γονίδη.

Υ.γ. oldman δείξε κατανόηση.... Μπέρδεψα τον καφέ με την βότκα! :lol:

OldMan
05/09/2013, 14:32
Έχω κάποιες (θεωρητικές) ενστάσεις...

Η συνδεσμολογία με τις λάμπες, όση ωρα δουλεύει (το 1/6 της ώρας) θα "τραβάει" γύρω στα 16 Amperes από την μπαταρία...

Αν μιλάμε για μπαταρία μηχανής δρόμου, κάπου εκεί είναι και η χωρητικότητά της (12 - 16 Ah), που σημαίνει ότι μετα το τεστ η μπαταρία θα έχει χάσει πάνω από το 1/6 της χωρητικότητάς της...
(εννοείται ότι αν μιλάμε για μικρότερες μπαταρίες την κάτσαμε την βάρκα..);)

Τα 500 mV "απώλειας" της τάσης που αναφέρεις σαν κριτήριο θεωρώ ότι είναι ΟΡΙΑΚΑ σωστα (και πάντα για μπαταρίες μεγαλης χωρητικότητας) και θα πρέπει η μέτρηση να γίνεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ώρες μετά την αποκατάσταση της "ηρεμίας" της μπαταρίας (οι πόλοι στον αέρα)

Επειδή όλα τα μηχανάκια δεν έχουν τις ίδιας χωρητικότητας μπαταρίες, ένας χοντρικός υπολογισμός του ρεύματος επί τον χρόνο κατανάλωσης θα μπορέσει να μας δείξει σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία μας ΜΕΤΑ από κάποιο χρονικό διάστημα ηρεμίας..;)

argie
12/06/2019, 22:37
Καλησπέρα σας
Σας παρακαλώ πολύ πήρα ένα et 4 125
Καί μόλις τό έβαλα μπροστά χωρις να έχω τό κλειδι του απλα εβγαλα την κλειδαριά καί την γύρισα για νά τό ακούσω δούλεψε κανονικά η μπαταρία δεν δουλεύει καθόλου εκει που δουλεβε άνοιξε τά φώτα η κοπέλα μου καί σβήνει τό ξανά έβαλα καί μόλις τά ξανά άνοιξα και εγώ για νά δω αν σβήσει πάλι έσβησε από τότε Δεν ξανά πήρε τι μπορεί να είναι (έχει εμομπιλαιζερ?)
Τι μπορεί νά θέλει???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

toyar
13/06/2019, 05:32
Μια κοπέλα που να μην ανοίγει τα φώτα....

MAIK72
13/06/2019, 12:03
Δεν θέλει άλλη κοπέλα, μην ακούς τι λένε.Κλειδί θέλει ...

OldMan
13/06/2019, 14:18
Ρε μα την Παναγια, το μονο που καταλαβα ειναι το thanks in advance..:uplate:

zoslen
13/06/2019, 14:39
Σας παρακαλώ πολύ πήρα ένα et 4 125
Καί μόλις τό έβαλα μπροστά χωρις να έχω τό κλειδι του απλα εβγαλα την κλειδαριά καί την γύρισα για νά τό ακούσω δούλεψε κανονικa

Πες την αληθεια, το εκλεψες ετσι δεν ειναι;;

lykourgi
13/06/2019, 17:34
Πες την αληθεια, το εκλεψες ετσι δεν ειναι;;
Όχι μωρέ..............απλά το έβαλε μπρος χωρίς κλειδί.
Συμβαίνουν αυτά.