PDA

View Full Version : Άδεια οδήγησης ταχύπλου σκάφους.



paramedic
04/08/2013, 20:49
Τον τελευταίο καιρό εχω πριζωθεί να ασχοληθώ με την θάλασσα και και συγκεκριμένα με τα φουσκωτά αλλά οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι μηδενικές.
Δεν είναι καπρίτσιο της εποχής μιας και πάντα ήθελα να ασχοληθώ με την θάλασσα και την αγαπούσα αλλά δεν είχα χρόνο η χρήμα να το κάνω.
Λέω λοιπόν να ξεκινήσω αλλά επειδή θέλω να το κάνω σωστά θέλω να βγάλω πρώτα άδεια οδήγησης ταχύπλοου και αν εχω την δυνατότητα να ενοικιάσω
αρχικά ενα φουσκωτό και μετά αν κάποια στιγμή μπορέσω να αγοράσω ενα πχ 5μετρο και να κάνω τις βόλτες μου και εδω στις θάλασσες τις ατικής αλλά
και όταν πηγαίνω διακοπές στην Κρήτη στο πατρικό της παντόφλας.
Έχει κανείς υπόψιν του καμμία καλή σχολή να απευθυνθω τον Σεπτέμβριο που θα επιστρέψω απο διακοπές? Οι εξετάσεις είναι δύσκολες? Μην μου πείτε οτι και
κεί λάδωμα παίζει γιατί δεν έχω διάθεση να το κάνω. Όποιος γνωρίζει κάτι ας ξεστραβώσει τον άσχετο...

nathair
04/08/2013, 21:20
Εχει ο Σγουρός μονίμως μια προσφορά στο Groupon για 80 ευρώ. 4 πρακτικά μαθήματα (που στη πράξη τα μοιράζεσαι με 2-3 άλλους στο σκάφος οπου σε εναλάσσει στο τιμόνι) και 2 θεωρία. Στην πράξη μαζί με τα παράβολα, και τα έξοδα παραστάσεως θα σου πάει κανένα 200ρι.
Οι εξετάσεις είναι πανεύκολες, τόσο οι θεωρητικές όσο και οι πρακτικές.
Καλά που το θυμήθηκα, να πάω να παραλάβω το δικό μου...

byron
04/08/2013, 21:23
Www.fouskoto1.gr για να σε κατατοπισουν καλύτερα. Υπαρχουν ενα δυο μαγαζια για ενοικιάσεις φουσκωτών,αλλα πιθανον να χρειάζεται κάποια εμπειρία. Τα σκάφη μοιαζουν πολυ με τις μοτο. Οπως δεν ξεκινας με 750, δεν ξεκινας με 5 μετρα να βγεις στο πέλαγος.

Red Rider
04/08/2013, 22:32
Το παν είναι να αποκτήσεις αντίληψη πάνω στο νερό και να διαβάσεις ΔΚΑΣ.
Όλα τα άλλα έρχονται με το καιρό και την τριβή,όπως πού "ακούει" χειριστικά,πώς πάει στον καιρό και άλλα ενδιαφέροντα.
Όσο για το σκάφος,ο βλάκας θα κάνει βλακεία και με παιδικη βάρκα.
Καλή αρχή!

teoT
05/08/2013, 00:44
Τον τελευταίο καιρό εχω πριζωθεί να ασχοληθώ με την θάλασσα και και συγκεκριμένα με τα φουσκωτά αλλά οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι μηδενικές.
Δεν είναι καπρίτσιο της εποχής μιας και πάντα ήθελα να ασχοληθώ με την θάλασσα και την αγαπούσα αλλά δεν είχα χρόνο η χρήμα να το κάνω.
Λέω λοιπόν να ξεκινήσω αλλά επειδή θέλω να το κάνω σωστά θέλω να βγάλω πρώτα άδεια οδήγησης ταχύπλοου και αν εχω την δυνατότητα να ενοικιάσω
αρχικά ενα φουσκωτό και μετά αν κάποια στιγμή μπορέσω να αγοράσω ενα πχ 5μετρο και να κάνω τις βόλτες μου και εδω στις θάλασσες τις ατικής αλλά
και όταν πηγαίνω διακοπές στην Κρήτη στο πατρικό της παντόφλας.
Έχει κανείς υπόψιν του καμμία καλή σχολή να απευθυνθω τον Σεπτέμβριο που θα επιστρέψω απο διακοπές? Οι εξετάσεις είναι δύσκολες? Μην μου πείτε οτι και
κεί λάδωμα παίζει γιατί δεν έχω διάθεση να το κάνω. Όποιος γνωρίζει κάτι ας ξεστραβώσει τον άσχετο...

Καλημέρα :) Όταν λες πάντα ήθελες να ασχοληθείς με τη θάλασσα τί εννοείς? Ή άποψή μου είναι πως υπάρχουν πολλοί ωραιότεροι τρόποι να ασχοληθείς και να την ευχαριστηθείς....Βέβαια γούστα είναι αυτά... :D Αν αυτό που ζητάς βέβαια είναι ταχύτητα και να φτάσεις σε ένα προορισμό, το φουσκωτο είναι η καλύτερη λύση ;)
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, οι απαντήσεις των παιδιών με κάλυψαν πλήρως!

Lioulios
05/08/2013, 01:35
Η πρακτική ΟΚ .... Πρέπει να ξέρεις , αλλιώς δεν περνάς με τίποτα . Στη θεωρία υπάρχει ένα θεματάκι , μιας και πρέπει να μάθεις πράγματα και λέξεις που 1η φορά ακούς στη ζωή σου ... Κάποια από αυτά και να μην τα μάθεις ποτέ δεν έχει σημασία , αλλά κάποια άλλα είναι τόσο βασικά , που χωρίς αυτά , καλύτερα να μην μπεις καθόλου στο νερό .

Αν δεν έχεις καθόλου εμπηρεία , καλό θα ήταν να πας με κάποιο γνωστό (αν υπάρχει δυνατότητα ) να σου δείξει 5 πράματα ακόμα και με βάρκα με εξολέμβιο μηχανη (και ας δουλεύει ανάποδα από το τιμόνι) γιατί δεν είναι σαν τη μηχανή .

Άλλο να πας από ποδήλατο σε μηχανάκι 50άρι και μετά στα μεγάλα και άλλο να πας από μηχανή στη θάλασσα . Τα πλωτά ΔΕΝ έχουν φρένο .

Αν βρεις που κάνεις κράτη . πως βάζεις τη βάρκα σε κόλπο , πως να ¨παρκάρεις ¨ για δέσιμο και δυο τρια βασικά , μετά με λίγο διάβασμα παίρνεις το δίπλωμα χαλαρά .

* Με το δίπλωμα αυτό μπορεί κανείς να οδηγήσει και JetSki ΝΟΜΙΜΑ .

STOYBI
05/08/2013, 09:22
Www.fouskoto1.gr Τα σκάφη μοιαζουν πολυ με τις μοτο. Οπως δεν ξεκινας με 750, δεν ξεκινας με 5 μετρα να βγεις στο πέλαγος.


Για κατσε βρε Βυρωνα......

Αντε για τα λιμανιατικα να καταλαβω το σκεφτικο σου...... Αλλα και εκει αντε να γινει καμμια ψιλοζημιτσα , αντε να τα ταλαιπωρηθει λιγο παραπανω μεχρι να παρει το κολαι.....

Αλλα στο πελαγος πρεπει να βγει απο εκει και περα με σκυλοπνιχτη....????

AristidisZ
05/08/2013, 09:29
Τα πλωτά ΔΕΝ έχουν φρένο .


έχουν ανάποδα όμως, που έχει σαφώς μεγαλύτερη πλάκα :D

πάντως ή εμείς δεν καταλάβαμε καλά πως το έχει στο μυαλό του ο paramedic, ή αυτός δεν το έχει σκεφτεί καλά...
λέμε για τις συνθήκες στους δρόμους, αλλά η θάλασσα είναι 10 φορές πιο επικίνδυνη...

byron
05/08/2013, 09:56
Για κατσε βρε Βυρωνα......

Αντε για τα λιμανιατικα να καταλαβω το σκεφτικο σου...... Αλλα και εκει αντε να γινει καμμια ψιλοζημιτσα , αντε να τα ταλαιπωρηθει λιγο παραπανω μεχρι να παρει το κολαι.....

Αλλα στο πελαγος πρεπει να βγει απο εκει και περα με σκυλοπνιχτη....????

Οχι βέβαια. Απλά δεν βγαίνεις στο πέλαγος αν δεν έχεις εμπειρία, είτε ως συνεπιβάτης, είτε ως "καπετάνιος" σε μικρότερα και πιο κοντά στην ακτή. Ενα σκάφος 4,00 έχει τεράστια διαφορά από ένα 5,00 και το οτι είναι 5 μέτρα δεν σημαίνει οτι είναι δύσκολο να μπει σε μεγάλους μπελάδες.

Εκτός αυτού, κατά τη γνώμη μου, η απόκτηση εμπειρίας είναι προαπαιτούμενο για να βγεί κάποιος στη θάλασσα (δεν μιλάω για πέλαγος), και το δίπλωμα ταχυπλόου σου μαθαίνει ότι σου μαθαίνει και το δίπλωμα μοτοσυκλέτας. Δηλαδή τίποτα απολύτως.

bros400pgm
05/08/2013, 10:07
Ενα σκάφος 4,00 έχει τεράστια διαφορά από ένα 5,00


Γιατι το λες αυτο?:confused:
Επισης εξαρταται απο το φουσκωτο (πολυεστερικη καρινα, βαθος της, τροπος που δενει με το φουσκωτο τμημα, μηχανη, καιρος/κυμματα-ενα 5μετρο μπορει να πλεει καλυτερα πανω στο κυμα, αποτι ενα 4μετρο κλπ κλπ)

ktmakis
05/08/2013, 10:21
Πρώτα από όλα η ασφάλειά σου και του πληρώματος. Ολα τ'άλλα έπονται.
Γλυφάδα έχει καλή σχολή αλλά μην περιμένεις απο καμμιά σχολή να μάθεις τη ναυτική τέχνη.
Τα φορουμ γενικά έχουν αρκετες πληροφορίες αλλά τη θάλασσα τη μαθαίνεις με τα χρόνια.
Πάρε ένα μικρό βαρκάκι ( κατα προτίμηση φουσκωτό να γλυτώσεις τις πρώτες χαζομάρες)
Μεχρι 15 άλογα σε φουσκωτό και 30 σε πλαστικό δεν χρειάζεσαι άδεια χειριστή.
Σωσίβιο και quick stop εννοείται πάντα.

AristidisZ
05/08/2013, 10:32
Μεχρι 15 άλογα σε φουσκωτό και 30 σε πλαστικό δεν χρειάζεσαι άδεια χειριστή.


πάντως 15 άλογα σε 3άρι φουσκωτό μόνο λίγα δεν είναι ;)

STOYBI
05/08/2013, 11:07
Οχι βέβαια. Απλά δεν βγαίνεις στο πέλαγος αν δεν έχεις εμπειρία, είτε ως συνεπιβάτης, είτε ως "καπετάνιος" σε μικρότερα και πιο κοντά στην ακτή. Ενα σκάφος 4,00 έχει τεράστια διαφορά από ένα 5,00 και το οτι είναι 5 μέτρα δεν σημαίνει οτι είναι δύσκολο να μπει σε μεγάλους μπελάδες.

Εκτός αυτού, κατά τη γνώμη μου, η απόκτηση εμπειρίας είναι προαπαιτούμενο για να βγεί κάποιος στη θάλασσα (δεν μιλάω για πέλαγος), και το δίπλωμα ταχυπλόου σου μαθαίνει ότι σου μαθαίνει και το δίπλωμα μοτοσυκλέτας. Δηλαδή τίποτα απολύτως.


Αλλο το οτι δεν βγαινεις στο πελαγος καθοτι βασικα .....

Δεν μπορεις να κατεβεις να σπρωξεις ......

Κατα δευτερο δεν υπαρχουν βενζιναδικα -- μηχανικοι...

Κατα τριτον μεχρι να καταλαβεις πως θα βαλεις τον καιρο θα εχεις πνιγει....!!


Εγω απαντησα στο αρχικο σου ποστ ( δηλ απο την στιγμη που θα κανεις την μ@λ@κι@ να βγεις παρα εξω...)


Ε... Το 4.20 με το 5μετρο δεν εχουν και καμμια σοβαρη διαφορα.....


Οι σοβαρες διαφορες αρχιζουν μετα 6μιση μετρα και αυτες κυριως στα λιμανιατικα ...!




:wave2:

STOYBI
05/08/2013, 11:09
Πρώτα από όλα η ασφάλειά σου και του πληρώματος. Ολα τ'άλλα έπονται.
Γλυφάδα έχει καλή σχολή αλλά μην περιμένεις απο καμμιά σχολή να μάθεις τη ναυτική τέχνη.
Τα φορουμ γενικά έχουν αρκετες πληροφορίες αλλά τη θάλασσα τη μαθαίνεις με τα χρόνια.
Πάρε ένα μικρό βαρκάκι ( κατα προτίμηση φουσκωτό να γλυτώσεις τις πρώτες χαζομάρες)
Μεχρι 15 άλογα σε φουσκωτό και 30 σε πλαστικό δεν χρειάζεσαι άδεια χειριστή.
Σωσίβιο και quick stop εννοείται πάντα.


Εγω ηξερα απο 10αρα και πανω σε οτιδηποτε χρειαζεσαι αδεια .....

Το εχουν αλλαξει..???

ktmakis
05/08/2013, 11:59
Πάντα έτσι ήταν Stoubi. 15άλογα φουσκωτό και 30 πλαστικό. Παίρνεις μια 30 άρα Selva και τη κάνεις 40άρα έυκολα και ένα πλαστικούλι 4.80 και είσαι άρχοντας.
Αν και δεν προβλέπεται ασφάλεια βγάζες μια να έχεις το κεφάλι σου ήσηχο.

Εννοείται πως και τη τάπα θα ξεχάσεις στη σεντίνα, και από καύσιμα θα μείνεις καραβοφάναρο, και θα καρφώσεις στο καιρό, και για να δέσεις θα γελάνε μια ωρα με τη πάρτυ σου. Αυτά είναι στο πρόγραμμα. Τυπικός με το νόμο να είσαι μιας και τα πρόστιμα είναι τσουχτερά και αόριστα και πάντα προσοχή και τα μάτια σου 14 στη θάλασσα στο σκάφος σου και στο κόσμο που κουβαλάς.
Μάθε να χρησιμοποιείς τους χάρτες και τη πυξίδα πρώτα να χαράζεις πορεία , να παίρνεις δελτίο καιρού να λύνεις και να δένεις το σκάφος σου. Να κινήσαι μόνο σε θάλασσες που γνωρίζεις πως γυρνάει ο καιρός και να έχεις πάντα έναν άνθρωπο που ξέρει μαζί σου.

Το σωσίβιο δεν το φοράμε να μην πνιγούμε ξύπνιοι..... Το φοράμε να μας προστατεύει όταν δεν είμαστε εμείς σε θέση να κολυμπήσουμε.
Η Ελλάδα είναι θάλασσα πρώτα και μετά στεριά. Μακάρι όλοι οι Ελληνες να ήταν θαλασσόλυκοι και όχι σκαφάτοι.

el_hymador
05/08/2013, 13:21
Ένα τέτοιο θέλω:


http://www.youtube.com/watch?v=B0D0MTcXi4c

AristidisZ
05/08/2013, 13:23
Ένα τέτοιο θέλω:


http://www.youtube.com/watch?v=B0D0MTcXi4c

ούτε σε λιμνοθάλασσα...
150km/hr ;;;
ομιτζι...

Cpt. Haddock
05/08/2013, 13:52
Του γλυκου νερου ρπστμ... :smokin:

AristidisZ
05/08/2013, 13:54
Του γλυκου νερου ρπστμ... :smokin:

17 ώρες απόκριση ;
γέρασες καπετάνιο... :tooth:

pipe_smoker
05/08/2013, 14:38
ούτε σε λιμνοθάλασσα...
150km/hr ;;;
ομιτζι...

Κάποιοι γουστάρουν ss και πίστα. Τί να κάνουμε δηλαδή?:smokin:

Πλάκα πλάκα απ'όσα σκάφη έχω μπει (όταν έμπαινα) τη μεγαλύτερη κ@υλα την έπαθα με φουσκωτό. Πρέπει να ήταν κανά 8άρι μέτρα και φόραγε αν θυμάμαι καλά 2 yamaha μηχανές (και πολλά θυμάμαι, έχουν περάσει 5-6 χρόνια).

Ένας τύπος που τον είχαμε βοηθήσει να φτιάξει κάτι στο ρεμέτζο όταν έκανα ψαροντούφεκο με ένα φίλο μου, και μας έκανε μία βόλτα για το "ευχαριστώ":D

AristidisZ
05/08/2013, 14:48
Κάποιοι γουστάρουν ss και πίστα. Τί να κάνουμε δηλαδή?:smokin:

Πλάκα πλάκα απ'όσα σκάφη έχω μπει (όταν έμπαινα) τη μεγαλύτερη κ@υλα την έπαθα με φουσκωτό. Πρέπει να ήταν κανά 8άρι μέτρα και φόραγε αν θυμάμαι καλά 2 yamaha μηχανές (και πολλά θυμάμαι, έχουν περάσει 5-6 χρόνια).

Ένας τύπος που τον είχαμε βοηθήσει να φτιάξει κάτι στο ρεμέτζο όταν έκανα ψαροντούφεκο με ένα φίλο μου, και μας έκανε μία βόλτα για το "ευχαριστώ":D

λογικό ρε συ να πάθεις πλάκα με το φουσκωτό, τι περίμενες να σου φύγει η μαγκιά με το Δημητρούλα (http://www.marinetraffic.com/ais/gr/shipdetails.aspx?mmsi=-7602156&language=_GR)ή το Ρομίλντα (http://www.theinsider.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=23928:romilnta-poy-pane-ta-karabia-otan-gerasoyn-binteo&catid=42:enviroment&Itemid=115) ;

εγώ να πω τι έπαθα τελευταία φορά που είχα πάει για ψαροντούφεκο ή κινδυνεύω να φάω καμιά αρκούδα στη μάπα ; :bawl:

pipe_smoker
05/08/2013, 15:00
λογικό ρε συ να πάθεις πλάκα με το φουσκωτό, τι περίμενες να σου φύγει η μαγκιά με το Δημητρούλα (http://www.marinetraffic.com/ais/gr/shipdetails.aspx?mmsi=-7602156&language=_GR)ή το Ρομίλντα (http://www.theinsider.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=23928:romilnta-poy-pane-ta-karabia-otan-gerasoyn-binteo&catid=42:enviroment&Itemid=115) ;

εγώ να πω τι έπαθα τελευταία φορά που είχα πάει για ψαροντούφεκο ή κινδυνεύω να φάω καμιά αρκούδα στη μάπα ; :bawl:

Εννοώ σε σχέση με άλλα σκάφη ρε γλαροχτυπημένε. Όχι με τα παπόρια τα αιωνόβια:lol:

Εδώ λόγω στοιχείου, κολλάει το ανέκδοτο με τον ψαρά και τον κυνηγό, οπότε το πολύ πολύ να φας καμιά σαρδέλα 3 μέτρα. Τσούζει βέβαια δε λέω...

sniper
05/08/2013, 15:03
...

... καμιά σαρδέλα 3 μέτρα. ... ...

Αν δεν μικρίνεις κι άλλο τη σαρδέλα, θα το ξεκάνω και το υπολοιπο χωριό...

pipe_smoker
05/08/2013, 15:07
Αν δεν μικρίνεις κι άλλο τη σαρδέλα, θα το ξεκάνω και το υπολοιπο χωριό...

Α να γεια σου;)

Είδες που σιγά σιγά αρχίζω να μπαίνω κι εγώ στο νόημα των απειλών/ανεκδότων? Το χρόνο μου ήθελα:blush:

paramedic
05/08/2013, 18:30
Να στε καλά για όλες τις απαντήσεις αν και 2-3 απαντήσεις για την σχόλη πήρα οι άλλες ήταν γενικού θαλάσσιου ενδιαφέροντος αλλά όλες χρήσιμες.
Το δίπλωμα θέλω να το πάρω για να είμαι νόμιμος σε ότι νοικιάσω-αγοράσω στο μέλλον. Εχω δίπλωμα αυτοκινήτου και μηχανής και ξέρω πολύ καλά
οτι μαθαίνεις οδήγηση οταν οδηγάς και όχι αν έχεις παρει το χαρτί. Επίσης στις μηχανές πρώτα πήρα παπί, μετά 250άρι, μετά 750 και μετά 1000(αν και
πιο αργό απο το 750 χεχε) οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι του στύλ πάμε να πάρουμε την μηχανή των 80 αλόγων για το 4μετρο φουσκωτό να
το πηγαίνουμε σούζα μόνιμα. Ούτε περιμένω να τα μάθω όλα σε 2 ημέρες. Αρχικά χαλαρές βόλτες κοντά στην ακτηγραμμή αργά και με σύνεση και
με ψάρεμα και παρέα φίλους για τον χαβαλέ μας. Μετά βλέπουμε σιγά σιγά αν μπορούμε να ανοιχτούμε. Για φουσκωτό σκέφτομαι αυτα μέ καρίνα
απο κάτω και οχι επίπεδο δάπεδο αν μας αξιώσει η τρόικα να αγοράσουμε φυσικά. Μηχανή μια μετρίου δύναμης για να μας πηγαίνει και επειδή θα μας
μείνει απο βενζίνη όπως ειπώθηκε μια βοηθητική ηλεκτρική για να πλησιάσουμε την ακτη. Επίσης επειδή έχω ψύχωση με την ασφάλεια πάνω στην μηχανή
και το αυτοκίνητο εννοείται οτι θα περάσει και στην θάλασσα. Να κάνουμε την φάση θέλουμε όχι να μας γράψουν στις εφημερίδες.
Να στε καλά για όσα γράψατε και κάθε άλλο σχόλιο και ιδέα καλοδεχούμενα.

Cpt. Haddock
05/08/2013, 18:49
[...]

Με το καλο και ο,τι αποριες σου δημιουργηθουν (σε θεωρια/πρακτικη), στειλε πμ :wave2:

2-3 πραγματα τα σκαμπαζουμε :D

paramedic
05/08/2013, 18:56
Με το καλο και ο,τι αποριες σου δημιουργηθουν (σε θεωρια/πρακτικη), στειλε πμ :wave2:

2-3 πραγματα τα σκαμπαζουμε :D
Σε ευχριστώ πολύ. Αν χρειαστώ κάτι να σαι σίγουρος θα σε πρήξω χεχε. Τωρα είδα αυτη την προσφορά στο Groupon για την σχολή του Σγουρού. Φαίνεται σοβαρή σχολή. Καμμία γνώμη? Επίσης όσον αφορά την περίοδο για να κάνω μαθήματα
σκέφτηκα οταν γυρίσω απο διακοπές τον Σεπτέμβρη μιας και μέχρι να φύγω λογικά δεν προλαβαίνω και ίσως έχει και περισσότερο κόσμο αυτη την περίοδο. Τι λέτε καλά
είναι για Σεπτέμβρη η θα έχω θέμα με θάλασσα σαν αρχάριος?

ktmakis
05/08/2013, 19:05
Ααααα και μακρυά απο το λιμεναρχείο της Ραφήνας... :lol:

Cpt. Haddock
05/08/2013, 19:07
Τι λέτε καλά
είναι για Σεπτέμβρη η θα έχω θέμα με θάλασσα σαν αρχάριος?

Κανενα θεμα. Το μονο που μπορει να σου τυχει το Σεπτέμβριο ειναι κανενα μπουρινακι, ευκαιρια να μαθεις να το αναγνωριζεις και να προετοιμαζεσαι.

Συμβουλη: Πεταξου σε ενα ναυτιλιακο καταστημα κι αγορασε ενα-δυο χαρτες (Σαρωνικου πχ) και Πλοηγο και σχετικα βιβλια (συνιστω του Νικολαου Ηλία, ειναι κατα γενικη ομολογια πολυ καλα και ευχρηστα). Διαβασε για σωστικα, κανονισμο αποφυγης συγκρουσεων, μετεωρολογια κλπ απο μονος σου, τωρα στις διακοπες.

Δεν ειναι κατι δυσκολο, αλλα θελει το χρονο του και εξοικείωση. Ξεχνα gps, waypoints και λοιπες παπαριες, μαθε να διαβαζεις χαρακτηριστικά φαρων και σημαδουρων. Μετα απο αυτα, περναμε και σε κανεναν εξαντα :D




Ααααα και μακρυά απο το λιμεναρχείο της Ραφήνας... :lol:


+1050 :lol:

nathair
05/08/2013, 21:52
Τωρα είδα αυτη την προσφορά στο Groupon για την σχολή του Σγουρού. Φαίνεται σοβαρή σχολή. Καμμία γνώμη?

Νομίζω πως αν διαβάσεις την προηγούμενη απάντησή μου, τα βασικά τα αναφέρω. Μάθημα πρακτικό θα κάνεις παρέα και μοιρασμένο με άλλους. Το κόστος θα πάει γύρω στα 200.
Γενικά πάντως, θα το πάρεις το δίπλωμα, δεν είναι και δύσκολο.

Lioulios
05/08/2013, 22:20
Εν το μεταξυ να κανω και γω μια ερωτηση.

Εγω οδηγαω αλλα διπλωμα δεν εχω .Εχουμε ομως βαρκα που δεν εχει την ιπποδυναμη για να απαιτειτε διπλωμα και ειχα παρει το βιβλιαρακι να διαβασω λεει και να παω να δοσω ...κατι τετοιο ποτε δεν εγινε και δεν εχω δει πως ειναι το διπλωμα.

Με το διπλωμα αυτο ,οδηγας σε αλλες χωρες ;

Ichigo
05/08/2013, 22:42
Του γλυκου νερου ρπστμ... :smokin:

Είπε ο ανεμοδαρμένος καπετάνιος που δεν προλαβαίνει ν αλλάζει τα φίλτρα του ντίζελ... :smokin:

bonepeeler
06/08/2013, 01:45
Επίσης να μην περνάς κοντά από την πλώρη καραβιών (τρομερά αγχωτικό για τους άλλους γιατί εξαφανίζεσαι) και να σέβεσαι τα TSS αν τυχόν βρεθείς μέσα σε κανά τέτοιο.
Να μάθεις οπωσδήποτε ΔΚΑΣ.
Αν χρειαστείς κανά βιβλίο για διάβασμα,στείλε π.μ. και σε καμιά εβδομάδα με το καλό που έρχομαι Ελλάδα,στο στέλνω ηλεκτρονικά.

Cpt. Haddock
06/08/2013, 10:21
Να μάθεις οπωσδήποτε ΔΚΑΣ.

+1050

Κι αν ποτε - χτυπα ξυλο - μεινεις και σε ρυμουλκησει κανενα ιστιοφορο, κερνα καμια μπυρα τον καπετανιο που δε σε αφησε να βολοδερνεις ακυβερνητος νυχτιατικα μεσα στο TSS του Σαρωνικου...

Κλαρακιδες :smokin:

OldMan
06/08/2013, 11:32
Ξεχνα gps, waypoints και λοιπες παπαριες, μαθε να διαβαζεις χαρακτηριστικά φαρων και σημαδουρων. Μετα απο αυτα, περναμε και σε κανεναν εξαντα :D
Σιγά ρε Ιπταμενε Ολλανδέ.... :D

@ paramedic: Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας ενημερωμένος Πορτολάνος με τα "ζόρικα" μαγαζιά....
(και αν ποτέ χαθείς, δένεις στο πρώτο λιμάνι, κατεβαίνεις και παραγγέλνεις ένα καφέ και κοιτάς τι γραφει η απόδειξη..);)

sniper
06/08/2013, 11:44
Σιγά ρε Ιπταμενε Ολλανδέ.... :D

....

Captain Cook παρακαλώ (το Cooκ είναι σωστό στην περίπτωσή μας).