PDA

View Full Version : -40%~-60% θερμοκρασία στην εξάτμιση



nktR
05/08/2013, 07:52
να είναι η λύση στο μεγάλο πρόβλημα με την θερμοπκρασία της εξάτμισης...?!!!!

http://www.coolridetech.com/


σκέφτομαι να το πάρω
έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα παρόμοιο?

McGyver
05/08/2013, 08:00
να είναι η λύση στο μεγάλο πρόβλημα με την θερμοπκρασία της εξάτμισης...?!!!!

http://www.coolridetech.com/

σκέφτομαι να το πάρω
έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα παρόμοιο?

Ενδιαφέρον αν και εξαιρετικά χρονοβόρο για σωστή εφαρμογή...

Corvo
05/08/2013, 09:52
αναφερει μεσα οτι κραταει 5-10 χρονια; το κουτακι αυτο θα μας κρατησει 5 με 10 χρονια.
καθε ποτε θα πρεπει να το βαζεις ομως; γιατι αν ειναι καθε φορα που το πλενεις ή φας μια βροχη διαστημικη να καθεσαι να ξανακανεις ολη αυτη τη διαδικασια...

Toumpas
05/08/2013, 10:12
Κατά πόσο όμως κάνει ζημιά στο μέταλλο εφόσον δεν μπορεί να "αναπνεύσει";

AristidisZ
05/08/2013, 10:13
Κατά πόσο όμως κάνει ζημιά στο μέταλλο εφόσον δεν μπορεί να "αναπνεύσει";

+1
και εγώ αυτή την απορία είχα
αυτή η θερμότητα που πάει και με τι "κόστος" άραγε ;

OldMan
05/08/2013, 11:50
Κατά πόσο όμως κάνει ζημιά στο μέταλλο εφόσον δεν μπορεί να "αναπνεύσει";
Ζημια δεν το κόβω να κάνει ...

(αν τώρα σταθεί καμιά καλλίπυγος δεσποινίς με καυτό σορτσακι πίσω από την εξάτμιση, πιστεύω ότι δεν θα ξετρελαθεί από τα υπέρθερμα καυσαέρια..)

Corvo
05/08/2013, 13:02
Ζημια δεν το κόβω να κάνει ...

(αν τώρα σταθεί καμιά καλλίπυγος δεσποινίς με καυτό σορτσακι πίσω από την εξάτμιση, πιστεύω ότι δεν θα ξετρελαθεί από τα υπέρθερμα καυσαέρια..)

δηλαδη αν σταθεις εσυ που δεν εισαι ουτε καλλιπυγος ουτε δεσποινις θα πεταξεις απο την χαρα σου;

boussias
05/08/2013, 19:14
Αυτό το είδατε?

IMPORTANT: For use on surfaces up to 400℉ (204℃) ONLY. If the surface temperature is higher,
then browning and peeling can occur.

Από ότι κατάλαβα είναι για να γλυτώσει κάποιος το κάψιμο αν ακουμπήσει κατά λάθος την εξάτμιση. Δεν βλέπω να αντέχει σε θερμοκρασίες που ανεβάζει στο χταπόδι.

nktR
07/08/2013, 07:00
Αυτό το είδατε?

IMPORTANT: For use on surfaces up to 400℉ (204℃) ONLY. If the surface temperature is higher,
then browning and peeling can occur.

Από ότι κατάλαβα είναι για να γλυτώσει κάποιος το κάψιμο αν ακουμπήσει κατά λάθος την εξάτμιση. Δεν βλέπω να αντέχει σε θερμοκρασίες που ανεβάζει στο χταπόδι.

ήταν πάρα πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου και μπήκα στη διαδικασία να κάνω πρώτα τη μέτρηση της θερμοκρασίας μην κάνω τελικά λάθος αγορά και σε ευχαριστώ γι αυτό.
Το όλο μου θέμα είναι ότι το καλοκαίρι έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία από το Y της εξάτμισης στο δεξί μου πόδι όταν φτάνει στους 82 βαθμούς (νερό του ψυγείου) και όταν φοράω παπούτσι (όχι μπότα) λόγω μάλλον τοποθέτησης πολυεστερικής κλειστής καρίνας (η εξάτμιση είναι χωρίς καταλύτη γιατί έχω ολόσωμη τιτάνιο)
Σήμερα το πρωί λοιπόν πήρα τη μοτό μαζί μου και την μέτρησα άφησα να φτάσει μέχρι και να δουλέψει βεντιλατέρ, όπου δεν μπαίνει ποτέ στη βόλτα, και στο Υ είχα 78c και στους λαιμούς ακριβώς στην εξαγωγή της κεφαλής 191 βαθμούς. Οπότε μάλλον εάν ισχύουν αυτά που τάζει θα δω διαφορά.
Καλημέρες και ευχαριστώ και πάλι

OldMan
07/08/2013, 12:41
αν και το ξανάπαμε..

Λίγη προσοχή στα καυσαέρια..!!!;)

sniper
07/08/2013, 12:48
αν και το ξανάπαμε..

Λίγη προσοχή στα καυσαέρια..!!!;)

φαγώθηκες... ξεχνάς ότι αυτές οι εξατμισεις σκάνε κάτι φλογες εκτός απο καυσαέρια. Να μην κάθεται κανένας από πίσω.

nktR
07/08/2013, 13:01
αν και το ξανάπαμε..

Λίγη προσοχή στα καυσαέρια..!!!;)

λες να το επηρεάσει τόσο πολύ μόνο από το Y που θα το περάσω?
Θα το πάω για μία καυσανάλυση μιας και έχω φτιάξει χάρτη και έχει το αρχείο με τα δεδομένα μου.
Κάτσε βέβαια να μου απαντήσει σε δύο ερωτήσεις που του έκανα πρώτα να μου πει και το κόστος μεταφοράς
και σε κάνα 25ήμερο τα ξαναλέμε εάν έχει έρθει το υλικό βαφής.
Ευχαριστώ και πάλι :)

OldMan
07/08/2013, 13:12
λες να το επηρεάσει τόσο πολύ μόνο από το Y που θα το περάσω?
Αυτό δεν το ξέρω..
(αν και το πιθανότερο είναι να έχουν μια μικρή αλλά αισθητή άυξηση θερμοκρασίας τα καυσαέρια - συμβαίνει εξάλλου στα χωμάτινα που αφήνουν λάσπη να συσσωρεύεται στους λαιμούς...)

Στην περίπτωση όμως που θα περαστεί ολόκληρη η εξάτμιση (λαιμοί, κούρμπες και τελικό), σίγουρα θα έχεις hot καταστασεις στην έξοιδο του τελικού..


Υ.Γ.
Αν δεν βαριέται ο Μπίγκουλας, μπορεί να μας υπολογίσει την άνοδο θερμοκρασίας των καυσαερίων από την μειωμένη αποβολή θερμότητας...:D

nktR
07/08/2013, 13:24
Αυτό δεν το ξέρω..
(αν και το πιθανότερο είναι να έχουν μια μικρή αλλά αισθητή άυξηση θερμοκρασίας τα καυσαέρια - συμβαίνει εξάλλου στα χωμάτινα που αφήνουν λάσπη να συσσωρεύεται στους λαιμούς...)

Στην περίπτωση όμως που θα περαστεί ολόκληρη η εξάτμιση (λαιμοί, κούρμπες και τελικό), σίγουρα θα έχεις hot καταστασεις στην έξοιδο του τελικού..


Υ.Γ.
Αν δεν βαριέται ο Μπίγκουλας, μπορεί να μας υπολογίσει την άνοδο θερμοκρασίας των καυσαερίων από την μειωμένη αποβολή θερμότητας...:D


εάν πηγαίνει και καλύτερα θα το περάσω και ντάου....γκάου....:tooth:

OldMan
07/08/2013, 13:26
εάν πηγαίνει και καλύτερα θα το περάσω και ντάου....γκάου....:tooth:
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα πηγαίνει καλύτερα...;)


Πάντως, είναι μια λύση για τα μηχανακια που ζεσταίνεται το αμορτισέρ τους (και) λόγω εξατμισης..

TOMASKTM
07/08/2013, 16:14
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα πηγαίνει καλύτερα...;)


Πάντως, είναι μια λύση για τα μηχανακια που ζεσταίνεται το αμορτισέρ τους (και) λόγω εξατμισης..




Ή η τρόμπα του πισω φρένου...

Black Mamba
07/08/2013, 20:11
Γιατι τα φοβαμαι αυτα τα "επαναστατικα" προιοντα, γιατι...:a13:

Στον γκουγκλη που εψαξα δεν βρηκα ουτε εναν να το εχει δοκιμασει για να
δουμε αν κανει δουλεια ή οχι...:rolleyes:

Νομιζω οτι η κεραμικη επιστρωση ειναι μονοδρομος αν θελουμε
χαμηλοτερες θερμοκρασιες, εξωτερικα
γιατι εσωτερικα....

swt
22/08/2013, 10:51
παιδιά καλησπέρα σε όλους σας... με την άδεια του julius βάζω το παρακάτω link μετά από τηλεφωνική απαφή που είχα..
για της κεραμικές επιστρώσεις που κάνω ....τα χρώματα είναι από την εταιρία cerakote

http://www.cerakotehightemp.com/

για δείγματα δουλειάς δείτε το link

https://www.facebook.com/SwtCoatingTuningShop

vassat
22/08/2013, 22:16
παιδιά καλησπέρα σε όλους σας... με την άδεια του julius βάζω το παρακάτω link μετά από τηλεφωνική απαφή που είχα..
για της κεραμικές επιστρώσεις που κάνω ....τα χρώματα είναι από την εταιρία cerakote

http://www.cerakotehightemp.com/



για δείγματα δουλειάς δείτε το link

https://www.facebook.com/SwtCoatingTuningShop

...πάνω που πήγαινα να ποστάρω ότι υπάρχει δυνατότητα κεραμικής επίστρωσης...
/ Β