PDA

View Full Version : Χαμηλή πίεση στο κύκλωμα λαδιού ΚΤΜ ADVENTURE 950S



modoxx
05/08/2013, 16:35
Καλησπέρα σε όλους, ειμαι νέο μέλος και νέος ιδιοκτήτης ενος ΚΤΜ ADVENTURE 950S.
Η μηχανή έχει 44.000χλμ και είναι μοντέλο '03.
Στη 2η κιόλας βόλτα και ενώ το πήρα από το σέρβις σε εξουσιοδ. της ΚΤΜ, μου έκανε ενα χαρακτηριστικό θόρυβο και αναβόσβηνε το φωτάκι της πίεσης λαδιού. Όσο ανέβαζα στροφές αυτό χτύπαγε περισσότερο το ίδιο και το φωτάκι.
Το ξαναπήγα στο συνεργείο και εντοπίσαμε χαμηλή πίεση στο κύκλωμα λαδιού χωρίς όμως να ξέρουμε απο που χάνει την πίεση.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας αν έχετε πάθει κάτι παρόμοιο και αν ειίναι κάτι σοβαρό.
Αν θέλετε δείτε και ένα μικρό βιντεάκι που βρήκα και δείχνει το ίδιο με αυτό που έχει το δικό μου
http://www.youtube.com/watch?v=TByjmaljDDk
pls help!!!

spyro
06/08/2013, 07:44
αισθητήρας πίεσης λαδιου. γνωστό και μη εξαίρετεο πρόβλημα

oil pressure switch

http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=17485652&postcount=71

όχι ακριβή αλλα βασανιάρικη αντικατάσταση για να φτάσεις στο σημείο. πρέπει να λύσεις αρκετά πράγματα για να φτάσεις.

πυξιδας990
06/08/2013, 09:05
αυτος ο αισθητηρας ειναι ιδιος με κατι μοντελα απο fiat.αναξιοπιστο σαν εξαρτημα,μπορει να κανει μπουμ και να γεμισεις λαδια το μοτερ,και εσυ να νομισεις οτι εσπασε.βρισκεται στον μπροστινο κυλινδρο και στα adventure θελει δουλεια,αλλα το εξαρτημα ειναι φθηνο.εγω το ειχα καταργησει,κοινως βιδα και τελος.

spyro
06/08/2013, 09:38
........ εγω το ειχα καταργησει,κοινως βιδα και τελος.

μου είχε προταθεί και μένα αλλά δε συμφώνησα. το adv έχει ιδαίτερα ευαίσθητα τσιμουχάκια αντλίας νερού. και ναι συμφωνω οτι πιθανότερο είναι να περάσει το λάδι στο νερό οπότε να το δεις αμέσως, αλλά υπάρχει και η πιθανότητα να συμβεί και το αντίστροφο.

modoxx
06/08/2013, 09:48
μόλις με πήρε ο μηχανικός και μου είπε βρέθηκε από χάνουμε πίεση
είναι ene σωληνάκι που στέλνει στο σασμάν λάδι αυτό είχε το θέμα
καλο είναι ότι είναι "φθιμο" σαν ανταλλακτικό
το κακό όμως είναι για να φτάσου εκεί θέλει να κατεβάσουμε το μοτέρ
που σημαίνει set φλάτζες και εργασία = εύρα

spyro
06/08/2013, 10:28
μόλις με πήρε ο μηχανικός και μου είπε βρέθηκε από χάνουμε πίεση
είναι ene σωληνάκι που στέλνει στο σασμάν λάδι αυτό είχε το θέμα
....

:hmm:

ίσως να μας βοηθήσει ο gefr (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=18389) σε αυτό, αλλά what is this σωληνακι he speaks οφ? υποθέτω οτι δεν έχει κατεβάσει ακόμα μοτέρ ... οπότε εξωτερικό σωληνάκι κι' όλας??

άποψη μου να πεταχτείς μέχρι την Αθήνα να πάρεις και μια 2η άποψη.



έδιτ: τσέκαρε τα λάδια σου πριν φύγεις και είσαι οκ. δεν έχεις πρόβλημα μέχρι την Αθήνα και πίσω με αυτήν την ένδειξη.

πυξιδας990
06/08/2013, 12:05
το ταπωμα το προτεινε το elio,και δεδωμενου να σκασει αυτη η μαλακια και να ειμαι στο πουθενα,συμφωνησα και το ταπωσε.τοτε ειχα αλλαξει και τρομπα νερου προληπτικα.ταπωμενο εγραψε πριν αλλαξει ιδιοκτητη κανα 30αρι χιλιαδες.
σαφεστατα τετοιες λυσεις ειναι μεσοβεζικες.
τωρα για το αλλο που παει στο σασμαν,πρωτη φορα το ακουω.κατσε να δουνε το θεμα και οι γκουρου

spyro
06/08/2013, 12:41
... τωρα για το αλλο που παει στο σασμαν,πρωτη φορα το ακουω.κατσε να δουνε το θεμα και οι γκουρου

δεν υπάρχει τέτοιο σωληνάκι, όχι μόνο στο δικό μας αλλά από όσο ξέρω σε όλα τα μηχανάκια. Και ναι οκ εμείς έχουμε ξηρό κάρτερ, αλλά, ένα είναι το σωληνάκι επαναφοράς του λαδιού απο το δοχείο στο μοτέρ και δεν έχει παρακλάδια.

εκτός και αν μάστορας του φίλου κάπου τσίμπησε οτι τα πρώτα μοντέλα 2003 - 2004 είχαν ανάκληση στο clutch oil jet και θεώρησε οτι αυτό φταίει. Επ' ουδενή όμως αυτό δεν είναι σωληνάκι, δεν δημιουργεί το τρεμόπαισμα στον δείκτη του λαδιού, αλλά ούτε και κατεβάζουμε κανα μοτέρ για να το φτιάξουμε.


http://ktm950.info/how/Orange%20Garage/Oil%20Change/Oil%20Jet/oil_jet_cleaning.html

το τρέμουλο στον δείκτη του λαδιού όταν η στάθμη σου είναι Ok, το κάνει μόνο ο αισθητήρας

modoxx
06/08/2013, 13:37
και όμως σπύρο το κοίλωμα έχει ένα σημείο που στέλνει λάδι στο σασμάν για να λιπαίνεται
πιστεύεις ότι έχουμε πάρει τελείως λάθος δρόμο?
ο μάστορας είναι σίγουρος ότι είναι εκεί η βλάβη και ότι θα λήθη με την αντικατάσταση του

spyro
06/08/2013, 14:33
και όμως σπύρο το κοίλωμα έχει ένα σημείο που στέλνει λάδι στο σασμάν για να λιπαίνεται
πιστεύεις ότι έχουμε πάρει τελείως λάθος δρόμο?
ο μάστορας είναι σίγουρος ότι είναι εκεί η βλάβη και ότι θα λήθη με την αντικατάσταση του

νομίζω ναι. ο τρόπος να το επαληθεύσεις είναι να δεις αν κατα τη διαδικασία του τρέμουλου στον δείκτη, η στάθμη του λαδιού σου είναι οκ. αν ναι, 99% είναι ο αισθητήρας.

η διαρροή που πιθανών να έχεις απο κάπου άλλου είναι ανεξέρτητη με το τρεμοπαίξιμο του δείκτη.



αν δε λυθεί με την αντικατάσταση τότε θα σου δώσει τα ευρά πίσω? :cool:


εδιτ: αναμένω φώτο απο το επίμαχο λαστιχάκι

modoxx
06/08/2013, 14:44
νομίζω ναι. ο τρόπος να το επαληθεύσεις είναι να δεις αν κατα τη διαδικασία του τρέμουλου στον δείκτη, η στάθμη του λαδιού σου είναι οκ. αν ναι, 99% είναι ο αισθητήρας.

η διαρροή που πιθανών να έχεις απο κάπου άλλου είναι ανεξέρτητη με το τρεμοπαίξιμο του δείκτη.



ν δε λυθεί με την αντικατάσταση τότε θα σου δώσει τα ευρά πίσω? :cool:

φιλε σπύρο δεν κατάλαβεs δεν θα πληρώσω για κάτι που δεν διορθώθηκε
εννοείτε ότι πρώτα από όλα θα τσεκάρω την λειτουργία τις και μετά ναι αν είναι ok εννοείτε θα τον πληρώσω τον άνθρωπο
επίσης το πρόβλημα δεν είναι απλά η ένδειξη στο κοντέρ την μηχανής που δείχνει ότι παίζει χαμηλή πίεση
είναι ο θόρυβος τις μηχανής
http://www.youtube.com/watch?v=TByjmaljDDk

spyro
06/08/2013, 15:12
.... είναι ο θόρυβος τις μηχανής
http://www.youtube.com/watch?v=TByjmaljDDk

οκ η αλήθεια είναι οτι στη δουλειά δε παίζει ήχος. και νόμιζα οτι μίλαγες μόνο για την ένδειξη

έτσι ακούγεται και με το δικό σου? !!! τέτοιο θόρυβο πάντως δεν έχω ξανακούσει. ούτε καν το κροτάλισμα της χαμηλης στάθμης δε κάνει έτσι.

modoxx
06/08/2013, 15:32
οκ η αλήθεια είναι οτι στη δουλειά δε παίζει ήχος. και νόμιζα οτι μίλαγες μόνο για την ένδειξη

έτσι ακούγεται και με το δικό σου? !!! τέτοιο θόρυβο πάντως δεν έχω ξανακούσει. ούτε καν το κροτάλισμα της χαμηλης στάθμης δε κάνει έτσι.

εστί ακριβώς σπύρο το άκου και πονάω άστα
εστί αρχίσαμε να ψάχνουμε τι γίνετε

bros400pgm
06/08/2013, 16:20
Παντως, στο βιντεο αυτος μιλαει για φτηνη λυση στο προβλημα.

spyro
06/08/2013, 17:12
εστί ακριβώς σπύρο το άκου και πονάω άστα
εστί αρχίσαμε να ψάχνουμε τι γίνετε

τελικά δε μου είπες. η στάθμη του λαδιού οκ σε όλη αυτλη τη διαδικασία?

πάντως πέραν του αισθητήρα άλλες πιθανές αιτίες χαμηλής πίεσης (http://www.ktm950.info/how/wotf/wotf.html):

- μπουκομένο φίλτρο λαδιού
- προβληματική βαλβίδα επαναφοράς του λαδιού
- παλιό λάδι ή μικρό viscosity
- να χρειαζόταν αλλαγή και να μην έχει πραγματοποιηθεί στο clutch oil jet που ανέφερα παραπάνω

να δούμε και τι θα μας απαντήσει και ο τύπος που αναφέρεται στο βιντεάκι οτι έλεισε το πρόβλημα. είναι μέλος του advrider

DrBig
06/08/2013, 17:40
Παντως τα RC8 εμφανιζουν αναλογο προβλημα οταν το φιλτρο λαδιου δεν ειναι oem ΚΤΜ

πυξιδας990
06/08/2013, 18:20
εγω του εχω βαλει και hifolfiltro(καπως ετσι) και προβλημα ουδεν

modoxx
06/08/2013, 19:48
το ιστορικό έχει ως έξι
πριν πάρω την μηχανή εννοείτε πήγα σε μηχανικό(ktm)τα βρήκε όλα κομπλέ πεντακάθαρο και τέτοια να μην τα πολυλογώ
περνώ την μηχανή την πάω πορεία και μετά από 100 χλμ την πάω κατευθείαν για ένα σέρβις λάδια φύτρα κτλ να έχω το κεφάλι μου isixo.sto σέρβις όμως βρήκαμε με στο μοτέρ κάτι ασυνήθιστο
μαζί με το λάδι βρήκαμε και κάτι πηχτό σαν meli(λιπαντικό)το οποιο είχε πάει παντού αυτό.τέλος πάντων καθαρίζουμε ετοιμάζουμε το περνώ και φέγγω και από 2 βόλτες έκανε αυτό το "παραxμα" η μηχανή
http://www.youtube.com/watch?v=TByjmaljDDk
μακάρι να ήταν το φίλτρο λαδιού ρε παίδες να τελείωνα πάντως
αλλα δεν είναι ούτε το φίλτρο λαδιού ούτε η στάθμη λαδιού
ο μηχανικός μετά από ώρες κατέληξε στο σημείο που στέλνει λάδι στο σασμάν το οποιο και είναι εσωτερικό:(

spyro
06/08/2013, 20:39
το ιστορικό έχει ως έξι
πριν πάρω την μηχανή εννοείτε πήγα σε μηχανικό(ktm)τα βρήκε όλα κομπλέ πεντακάθαρο και τέτοια να μην τα πολυλογώ
περνώ την μηχανή την πάω πορεία και μετά από 100 χλμ την πάω κατευθείαν για ένα σέρβις λάδια φύτρα κτλ να έχω το κεφάλι μου isixo.sto σέρβις όμως βρήκαμε με στο μοτέρ κάτι ασυνήθιστο
μαζί με το λάδι βρήκαμε και κάτι πηχτό σαν meli(λιπαντικό)το οποιο είχε πάει παντού αυτό.τέλος πάντων καθαρίζουμε ετοιμάζουμε το περνώ και φέγγω και από 2 βόλτες έκανε αυτό το "παραxμα" η μηχανή
http://www.youtube.com/watch?v=TByjmaljDDk
μακάρι να ήταν το φίλτρο λαδιού ρε παίδες να τελείωνα πάντως
αλλα δεν είναι ούτε το φίλτρο λαδιού ούτε η στάθμη λαδιού
ο μηχανικός μετά από ώρες κατέληξε στο σημείο που στέλνει λάδι στο σασμάν το οποιο και είναι εσωτερικό:(


ρε μπας και ήταν νερά αυτό το περίεργο λιπαντικό που είδατε στα λάδια? δείτε και τι παίζει με το ψυγείο. έχει λάδια στη ταπα του ψυγείου? αν ναι τότε είσαι καταρχάς και πριν απ' όλα για αντλία νερού. άσε που αυτή η θεωρία είναι και σε συμφωνία με την ένδειξη του λαδιού. και επιπλέον εάν ισχύει και αυτή η περίπτωση το φίλτρο λαδιού στουμπώνει με το νερό και δεν αφήνει το λάδι να κυκλοφορήσει.

πυξιδας990
06/08/2013, 21:35
Νερο και λάδια αχταρμάς .τρόμπα νερού κατά 99%

vag950
06/08/2013, 21:47
Γεια χαρα

Στο δικό μου μοντέλο του 3 με 30 χιλιάδες χιλιόμετρα παρουσίασε το ίδιο προβλημα ( στις χαμηλες στροφες αναβοσβηνε το λαμπακι της πιεσης) και αλλαχτηκε καδενα η οποία είχε χαλαρώσει. 300 ευρώ πήγε αν δεν κάνω λάθος το όλο κουστούμι.

Φιλικά
Βαγγέλης

gefr
06/08/2013, 22:16
Νομίζω οτι χρειάζεται μία αρχειοθέτηση:
Πρώτα έλεγχος του φίλτρου λαδιού να εξασφαλιστεί οτι δεν είναι αντλία νερού. Αυτό μπορεί να ευθύνεται και για χαμηλή πίεση και για θόρυβο.
Μετά έχουν αναφερθεί προβλήματα στους εντατήρες των καδένων χρονισμού, ή καδένων σε πάνω από 50χιλ χλμ.
Τέλος έχουν αναφερθεί προβλήματα στην αντλία λαδιού.
Με την ανάγνωση της βίβλου advrider.com προχώρα μεθοδικά. Τα περι σωληνακίου θα πρέπει να σου τα περιγράψει καλά να τα καταλάβεις και να τα τσεκάρεις πρίν προχωρήσει, γιατί οι καιροί είναι πονηροί και οι άνθρωποι αναγκεμένοι...
Καλή τύχη και κράτα μας ενήμερους.

modoxx
07/08/2013, 14:42
Νομίζω οτι χρειάζεται μία αρχειοθέτηση:
Πρώτα έλεγχος του φίλτρου λαδιού να εξασφαλιστεί οτι δεν είναι αντλία νερού. Αυτό μπορεί να ευθύνεται και για χαμηλή πίεση και για θόρυβο.
Μετά έχουν αναφερθεί προβλήματα στους εντατήρες των καδένων χρονισμού, ή καδένων σε πάνω από 0χιλ χλμ.
Τέλος έχουν αναφερθεί προβλήματα στην αντλία λαδιού.
Με την ανάγνωση της βίβλου advrider.com προχώρα μεθοδικά. Τα περι σωληνακίου θα πρέπει να σου τα περιγράψει καλά να τα καταλάβεις και να τα τσεκάρεις πρίν προχωρήσει, γιατί οι καιροί είναι πονηροί και οι άνθρωποι αναγκεμένοι...
Καλή τύχη και κράτα μας ενήμερους.
φίλτρο λαδιού έχει αλλαχτεί είμαστε ok από εκεί
η εντατήρες αντικαταστάθηκα αλλα δεν λύσαμε το πρόβλημα.

spyro
07/08/2013, 14:53
φίλτρο λαδιού έχει αλλαχτεί είμαστε ok από εκεί
η εντατήρες αντικαταστάθηκα αλλα δεν λύσαμε το πρόβλημα.

άλλη μια ...:


.. ρε μπας και ήταν νερά αυτό το περίεργο λιπαντικό που είδατε στα λάδια? ......

modoxx
07/08/2013, 15:39
το νερό με το λάδι γίνετε παχύρρευστο σαν meli?
ο μάστορας λέει ότι πρέπει να έχουν ρίξει αντιτριβικό

spyro
07/08/2013, 15:44
το νερό με το λάδι γίνετε παχύρρευστο σαν meli?
ο μάστορας λέει ότι πρέπει να έχουν ρίξει αντιτριβικό

σε χρώμα ναι. προφανώς και όχι σε υφή όμως

spyro
08/08/2013, 05:58
απάντησε ο τύπος που έλυσε το πρόβλημα του παιδιου στο βιντεο

δε θα το πιστέψετε

:bawl::lol:


































"The mechanic had set the idle speed too low (1100 rpm), it should be 1400."



:lol:

DrBig
08/08/2013, 07:17
Ωραιος :beer:

indianos950
08/08/2013, 16:49
Το αντιτριβικο δεν γίνεται έτσι. Νερό + Λαδι = άσπρο κίτρινο χρωμα και αυτό φραζει το φίλτρα. Βγαλτο και κοιτά το ξανά.

modoxx
08/08/2013, 19:14
Το αντιτριβικο δεν γίνεται έτσι. Νερό + Λαδι = άσπρο κίτρινο χρωμα και αυτό φραζει το φίλτρα. Βγαλτο και κοιτά το ξανά.

νερό+λάδι γίνε χόντο σαν γκράσο όμως?

indianos950
09/08/2013, 00:48
Σαν άσπρο γρασο ήταν. Το είχα δει σε λυμμενο μοτέρ στο καπάκι στο πλάι.

spyro
09/08/2013, 09:23
κοντός ψαλμος αλληλούια φίλε μου. (γιατι βλέπω οτι δε μας παει πουθενά αυτή η συζήτηση)

αν είναι η αντλία και περνάνε νερά στα λάδια, τότε θα στο δείξει σύντομα.

:wave2:

modoxx
20/08/2013, 15:18
μετά τις διακοπές ήρθε η ώρα να λερώσουμε πάλι τα χερια με μουτζούρα και να λύσουμε το πρόβλημα με την χαμηλή πίεση στο κύκλωμα λαδιού
όπως σας είχα προαναφέρει είχαμε βρει οτι χάνουμε πίεση από το μεταλλικό σωληνάκι που ενώνει το κάρτερ με το σασμάν
παραθέτω και μια φωτό από το σωληνάκι297878
λοιπόν τι παίζει?
αυτό είχε ελάττωμα στις άκρες του και εκεί ήταν το πρόβλημα
το καινούργιο που βάλαμε είχε oring στις άκρες του και σφράγιζε καλύτερα και δεν υπήρχαν απώλειες(λόγια του μάστορα)
τώρα θα δείξει με τον καιρό τι ψαρια πιάσαμε.

billk
20/08/2013, 22:28
τσέκαρε και την στάθμη του αντιψυκτικού, γιατί αυτό που ανέφερες πιο πάνω (για το πηχτό υγρό σαν γράσο) μοιάζει με αντιψυκτικό στα λάδια. Ζημιά που συναντάται και στα 950 και στα 640 και στα 690. Η ζημιά συνήθως είναι σε ένα oring στην τρόμπα νερού και στον άξονα της τρόμπας, που χρήζουν αλλαγή(συνήθως αλλάζοντας μόνο το oring λύνεται το πρόβλημα). Στα 690 μπορεί η ζημιά να είναι πιο μεγάλη, αφού το αξονάκι που υπήρχε στα 640- 950 πλέον είναι το τελείωμα του αντικραδασμικού άξονα (άσχετο με σένα- απλά είπα να το προσθέσω και αυτό).
Λογικά αν όντως σου έχει περάσει τα νερά στα λάδια θα φανεί από την στάθμη του αντιψυκτικού.

modoxx
22/08/2013, 10:43
τσέκαρε και την στάθμη του αντιψυκτικού, γιατί αυτό που ανέφερες πιο πάνω (για το πηχτό υγρό σαν γράσο) μοιάζει με αντιψυκτικό στα λάδια. Ζημιά που συναντάται και στα 950 και στα 640 και στα 690. Η ζημιά συνήθως είναι σε ένα oring στην τρόμπα νερού και στον άξονα της τρόμπας, που χρήζουν αλλαγή(συνήθως αλλάζοντας μόνο το oring λύνεται το πρόβλημα). Στα 690 μπορεί η ζημιά να είναι πιο μεγάλη, αφού το αξονάκι που υπήρχε στα 640- 950 πλέον είναι το τελείωμα του αντικραδασμικού άξονα (άσχετο με σένα- απλά είπα να το προσθέσω και αυτό).
Λογικά αν όντως σου έχει περάσει τα νερά στα λάδια θα φανεί από την στάθμη του αντιψυκτικού.

φιλε billk το παγουράκι με το αντιψυκτικού υγρού είναι γεμάτο και μου δουλεύει συνεχεια στις τέσσερις παύλες παρα πολύ δύσκολα θα πάει στην πέμτη παύλα οποτε από τα θέματα του νερού είμαστε ok.
αυτό που είχαμε βρει το πηχτό
298084
298085
298086
καθαρίστηκε καλά το μοτέρ και δεν έχουμε βρει πάλι κάτι τέτοιο που σημαίνει ότι μάλλον το έχει ρίξει ο προηγούμενος ιδιοκτητης
πιθανόν για να κρύψει κάτι η κάποιον θόρυβο
τέλος πάντων ας μην πάει η κουβέντα εκεί.
μερικά κατάλοιπα βεβαια έχουν μείνει και κάθε πεντακόσια χλιόμετρα αλλάζω φίλτρο λαδιού μέχρι να καθαρίσει τελείως.
το ερώτημα είναι παίζει αυτό το κολλώδες υγρό να έκανε τέτοια ζημια και να δημιούργησε χαμηλή πίεση στο κύκλωμα λαδιού?
η υπήρχε το πρόβλημα και πήγαν να το σκεπάσου με αυτό?

papa4jim
25/08/2013, 14:03
φιλε billk το παγουράκι με το αντιψυκτικού υγρού είναι γεμάτο και μου δουλεύει συνεχεια στις τέσσερις παύλες παρα πολύ δύσκολα θα πάει στην πέμτη παύλα οποτε από τα θέματα του νερού είμαστε ok.
αυτό που είχαμε βρει το πηχτό
298084
298085
298086
καθαρίστηκε καλά το μοτέρ και δεν έχουμε βρει πάλι κάτι τέτοιο που σημαίνει ότι μάλλον το έχει ρίξει ο προηγούμενος ιδιοκτητης
πιθανόν για να κρύψει κάτι η κάποιον θόρυβο
τέλος πάντων ας μην πάει η κουβέντα εκεί.
μερικά κατάλοιπα βεβαια έχουν μείνει και κάθε πεντακόσια χλιόμετρα αλλάζω φίλτρο λαδιού μέχρι να καθαρίσει τελείως.
το ερώτημα είναι παίζει αυτό το κολλώδες υγρό να έκανε τέτοια ζημια και να δημιούργησε χαμηλή πίεση στο κύκλωμα λαδιού?
η υπήρχε το πρόβλημα και πήγαν να το σκεπάσου με αυτό?

Γεια σου φιλε μου και απο εμενα δεν θα μπω σε τεχνικα θεματα γιατι τα εξαντλήσατε παραπάνω....καλό θα ηταν κατα την γνωμη μου να επικοινωνήσεις με τον προηγουμενο ιδιοκτήτη και να τον ρωτησεις τι ειχε κάνει ωστε να ξερεις πως να κινηθείς... Ετσι και αλλιώς δεν μπορεις να του το επιστρέψεις.... καλα αποτελεσματα....

billk
25/08/2013, 20:48
όντως στο καπάκι φαίνεται αρκετά πηχτό, αλλά σε χρώμα είναι αυτό ακριβώς που αναφέρω.
Δεν είμαι μηχανικός, οπότε δεν το παίρνω πάνω μου. Έχε απλά το νου σου, κοιτάζοντας συχνά πυκνά το δοχείο συμπλήρωσης.
Ψάχνοντας βρήκα ένα παλαιότερο πόστ και με φώτο από την βλάβη που αναφέρω.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=43952&highlight=%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%B1+%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82

gefr
26/08/2013, 18:00
Οι φωτό πάντως παραπέμπουν σε βλαμμένη φλάντζα αντλίας νερού.
298084
298085
298086

Λύσε μας μία απορία που πιστεύω όλοι θα έχουμε:
Κατέβασες κινητήρα;

modoxx
26/08/2013, 21:09
Οι φωτό πάντως παραπέμπουν σε βλαμμένη φλάντζα αντλίας νερού.
298084
298085
298086

Λύσε μας μία απορία που πιστεύω όλοι θα έχουμε:
Κατέβασες κινητήρα;
πίστεψε με gefr πριν κατεβάσουμε κινητήρα είχαμε δοκιμάσει τα πάντα αλλα
τελικά ναι κατεβάσαμε κινητήρα.
το μηχανάκι είναι ένταξη (μάλλον) δουλεύει μέχρι τώρα μια χαρά δεν μου έχει κάνει τίποτα περίεργο
το μονο που παρατήρησα σήμερα μετά από 500 χιλιόμετρα που έχω κάνει είναι ότι το παγουράκι του νερού είναι γεμάτο
και καθαρό το ψυκτικό υγρό του
(δεν έχει περίεργο χρώμα)λάδια μέσα και τέτοια
ενώ το ψυγείο θέλει συμπλήρωμα