PDA

View Full Version : Πατρα - Ορεστιαδα με Ζ750. Λιγη βοηθεια?



megatim
07/10/2005, 11:02
Γεια χαρα,

θα επιχειρησω ενα ταξιδι Πατρα - Ορεστιαδα - Πατρα στις 28/10. Σκεφτομαι να παω απο Ριο-Αντιρριο, Αμφισσα, Λαμια, Θεσ/νικη κτλ. Εχει κανει κανεις αυτη τη διαδρομή? Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω? Καποιο επικινδυνο σημειο?

Η μοτο ειναι Ζ750, χωρις fairing. Θα αγορασω φουλ ρουχισμο. Ελεγα να παρω τα ρουχα απο ΤΕΟΜΟΤΟ (Lookwell). Τι γνωμη εχετε για τη Lookwell? Ενναλακτικα θα παρω Richa.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε συνεισφορά σας στο θεμα!

:wave2:

idi
07/10/2005, 11:19
καλο θα ειναι να εχεις αδιαβροχες μποτες/γαντια και στολη κατα προτίμηση αδιαδροχα τζακετ και παντελονι τυπου cordura

johnpan
07/10/2005, 11:25
cordura είναι πιο ζεστή από τα δέρματα.

Υπάρχουν αδιάβορχα αντιανεμικά παντελόνια που παίρνουν επιγονατίδες και είναι καλύτερα για ταξίδι κατά τη γνώμη μου.

Γάντια και μπότες απαραίτητα για βροχές ειδικά.

Αν περάσεις από κρύα, τη διαφορά θα κάνει ένας λαιμός.

Καλό ταξίδι

Θάνος
07/10/2005, 12:21
Σιδερένιο κώλο να έχεις και να είσαι πολύ ξεκούραστος γιατί τα χιλιόμετρα είναι πολλά και δύσκολο να βγούνε σε μία μέρα και χωρίς φέρινγκ. Καλύτερα να πήγαινες φουλ εθνική (Πάτρα-Αθήνα-Θεσσαλονική...) που δεν έχει τόσες στροφές και φεύγουν τα χιλιόμετρα πιο εύκολα...

GST
07/10/2005, 12:47
αυτο που θα αναφερω ειναι αυτονοητο αλλα ας γινω βαρετος....
ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΗΣ ΜΟΤΟ πρην φυγεις...λαδια αλυσιδα λαστιχα αερας τακακια και γενικα οτι περναει απο το ματι σου....οδικη βοηθεια αν δεν εχεις κρατα λεφτα επανω σου σε περιπτωση που χρειαστεις (ποτέ στο ευχομε)τωρα αμα εχεις και κανενα κιτ κορδονι και μπουκαλακι αζωτο δεν ειναι κακο...αυτα και καλα χλμ:)

megatim
07/10/2005, 14:40
Πατρα - Αθηνα - Λαμια = ~5 ωρες
Πατρα - Αμφισσα - Λαμια = ~3 ωρες

Ο εθνικος ειναι πιο απλος στη οδηγηση, αλλα +2 ωρες πανω στη σελα δεν θα ειναι χειροτερο απο μερικες στροφες?


Το αζωτο υποθετω πως χρειαζεται σε περιπτωση σκασιματος λαστιχου, το κορδονι που χρειαζεται??

Α, και ευχαριστω για την βοηθεια σας! :beer:

McGyver
07/10/2005, 14:48
Το "κορδόνι" είναι για να μπαλώσεις το (μακριά από μας) σκασμένο λάστιχο...

NICK-Z-DAGREEK
08/10/2005, 03:21
φιλε μου 3 tips. πηγα τελοι αυγουστου Αλεξ\πολη απο Αθηνα. Οι δρομοι ειναι γαματοι και με τελεια ασφαλτο εκτος του κομματιου αναμεσα απο τα πρωτα και δευτερα διοδια (αυτα πριν την εξοδο για χαλκιδα)

1.Παρε ενα λεπτο λαστιχακι 2 μετρων σαν αυτα που εχουν για να ποτιζουν τα λουλουδια σε περιπτωση που ξεχαστεις στα στροφιλικια (ΚΑΒΑΛΑΣ):winka: (εμεινα στο πηγαινε...:mad: ).

2.τα ρουχα παρτα τουλαχιστων 2 βδομαδες πριν για να ανοιξουν.
(τη πρωτη φορα δεν ενιωθα τα γονατα μου μετα απο 2 ωρες.ασε τον πονο)

3.Ασε τους φαιρινγκακιδες να τραγουδανε..... το εκανα σε 6.5 ωρες με 10λεπτες στασεις καθε 150χλμ για βενζινη..(και κανα εικοσαλεπτο περιμενοντας καποιο αμαξι να σταματησει να δανειστω λιγη βενζινη)ταξιδευεις ανετα με ταχυτητες γυρω στα 200.

πριν κανα χρονο το εκανα με το cbr600 του γερου μου (δικαβαλος)
και δεν μπορω να πω οτι καραστηκα λιγοτερο.....





ΥΓ.δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα με φορτηγα ή αυτοκινητα εκτος απο δυο Audi:mad: :mad: :mad:

Καλα να περασεις φιλε αν και ειναι δεδομενο με τη ζουζουνα:wave2:

NICK-Z-DAGREEK
08/10/2005, 03:27
Ααα

και που σαι..παρε ΔΕΡΜΑ το cordura θα σου ζαλισει τα @@@@
ετσι που θα το χτυπαει ο αερας

Στις τελικες με μαστιγωνε στη πλατη το δερματινο...δεν θελω να φανταστω το ξυλο που θα τρωγα με το cordura..

ενα σετ αδιαβροχα εχει 30 ευρω..η απλα αραξε για καφεδακι μεχρι να σταματησει να βρεχει μακρια απο μας.

OldMan
08/10/2005, 15:24
:wave2: :wave2: :wave2:

3 σημεία που χρήζουν ΠΡΟΣΟΧΗΣ είναι (στο ανέβασμα) :

Πριν την Κατερίνη το εργοστάσιο Ζωοτροφών (χυμένα και πατημένα παντζάρια, τριφύλια κ.λ.π)...

Πριν την Ξάνθη (μετά την γέφυρα του Νέστου) το εργοστάσιο Ζάχαρης (πατημένα και λυωμένα ζαχαρότευτλα παντού)...

Πριν την Κομοτηνή τα διάφορα εκκοκιστήρια βαμβακιού (ο δρόμος είναι άσπρος για πολλά χλμ)...

Και τα 3 παραπάνω σημεία ΓΛΙΣΤΡΑΝΕ του σκοτωμού !!!

(Ειδικά τα βαμβάκια, αν έχει βρέξει, πέρνα τα με 2α και 20 Km/h )!!!


ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ !!!



:wave2: :beer: :wave2:

megatim
10/10/2005, 15:20
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

NICK-Z-DAGREEK, θυμασαι ποση βενζινη εκαψες? Και με τι μεση ταχυτητα πηγαινες? Λογικα, αν εκανες 6.5 ωρες, εγω θα χρειαστω γυρω στις 9? :confused:


:wave2:

NICK-Z-DAGREEK
10/10/2005, 15:27
εκαψα γυρω στα 75-80 ευρω αλλα πηγαινα μαμιωντας μεσο ορο 200 με αρκετα ανοιγματα.στις 9 υπολογισε αφου ανεβαινει μεχρι πανω αν δεν κανω λαθος η εγνατια..

Θάνος
10/10/2005, 15:50
Την έφτιαξαν την Εγνατία;

Πριν ένα χρόνο που είχα ανέβει, την Εγνατία τη χαιρετούσες στην Ασπροβάλτα και την ξαναέπιανες κοντά στη Χρυσούπολη λίγο πριν την Ξάνθη. Παλιά επαρχιακή εθνική με δύο λωρίδες και πολλή κίνηση. Στο κομμάτι αυτό 200 δεν έπιανες ούτε με τη φαντασία...

Αν είναι ακόμα έτσι, 6.5 ώρες μέχρι Αλεξανδρούπολη μου φαίνονται πολύ λίγες.

NICK-Z-DAGREEK
10/10/2005, 15:59
δεν θυμαμαι πως ακριβως λεγεται το χωριο που κοβετε εγνατια αλλα ειναι μια παρακαμψη για 10 km περιπου

αθηνα -αλεξ\πολη ειναι ακριβως 850 km.
σαλονικα αλεξ\πολη το κανεις και σε 1.5 αν πας μαλιοκουβαρα....:smokin:

idi
10/10/2005, 16:03
Εγω πάντως σου προτείνω να ταξιδεύεις σταθερα 150 χλμ

Και λιγότερη βενζίνη θα κάψεις και θα κανεις λιγότερες στασεις, γιατι δε θα κουράζεσαι αρα θα φτάσεις ουσιαστικα νωρίτερα απο οτι αν πας με 200+ , κανοντας καλύτερες μεσες ωριαίες ταχύτητες

NICK-Z-DAGREEK
10/10/2005, 16:43
και γω με τετοιες ταχυτητες υπολογιζα να ξεκινησω αλλα μεχρι να με κανει σινιαλο ενα λαδα για να με προσπερασει ηταν.μετα στ'αυτια...................
:evil:

megatim
10/10/2005, 16:49
ΧΑ ΧΑ ΧΑ. I know the feeling ....

:beer:

sotpag
11/10/2005, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Γεια χαρα,

θα επιχειρησω ενα ταξιδι Πατρα - Ορεστιαδα - Πατρα στις 28/10. ......................Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε συνεισφορά σας στο θεμα!

:wave2:




κοιτα τα πμ

Smith
13/10/2005, 04:56
Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη, 350 κλμ..με 140-150 μέσο όρο και κάτι παραπάνω αν το δώσεις με στάση 30 λεπτά και ακόμα μια για βενζίνη κανα 10 λεπτο είναι 3,5 ώρες...
Από Αλεξανδρούπολη είμαι και μεθαύριο ξαναπάω Σαλόνικα...
Με λίγα λόγια θα το κάνεις 3,5 με 4 ώρες πολύ μάξιμουμ με στάσεις επειδή έρχεσαι και πρώτη φορά...

Τώρα για το άλλο που είπε ο φίλος ότι το έκανε σε 1,5 ώρα δεν το αμφισβητώ, αλλά η εθνική δεν είναι πίστα... :nono:

Από Θεσσαλονίκη δώσανε -τώρα τελευταία έκανε τα εγκαίνια ο Σουφλιάς- ακόμα ένα κομμάτι, καλό και ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ Ασπροβάλτα...


ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟΣ : Στη Σαλόνικα και μετά στην Ξάνθη... στην είσοδο δηλαδή γιατι ΔΕΝ ΜΠΑΊΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ !!!

Μετά αν θες και ανάλογα την ώρα (αν είναι ανοιχτά τα βενζινάδικα στην Αλεξ/λη) για να κάνεις και μια στάση....
Απλά μετα είναι όλο Εγνατία και αν μπεις, ζόρι αν ξεμείνεις ,εκτός και αν όταν φτάσεις στην Αλεξ/λη ακολουθήσεις τον παλιό δρόμο...

Η διαφορά είναι ότι από Αλεξ - Ορεστιάδα (που είναι 150 κλμ) θα βαρεθείς από Εγνατία και θα πρέπει να πηγαίνεις πατημένος, ενώ από τον ''παλιό'' δρόμο, ο οποίος ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ και πολύ καλός, θα περνάς χωριουδάκια και γεμίζεις και ένα ντεπόζιτο, όποτε θες και πίνεις και κάνα χυμό....

Τί άλλο..? Α ! Μετά τη Θεσσαλονίκη και πριν μπεις στις ''Εγνατίες'' κτλ...αμα βλέπεις ''ουρές'' από αυτοκίνητα θα είναι γιατί θα έχει μπατσούληδες που κρύβονται στα θαμνάκια και..μπάμ..μπάμ..πυροβολούνε...!!!!

Με λίγα λόγια μετά τη Θεσσαλονίκη σε κάθε είσοδο και έξοδο από πόλη να έχεις το νου σου....

Επίσης έχει ραντάρ που συνήθως λειτουργόυνε στα τούνελ ΄στις στροφές της Καβάλας.... θα περάσεις από εκεί αναγκαστικά....Κόψε στα 100 κλμ... εκτός και έχεις μοτόρι που δεν φάινεται η πινακίδα (δεν είδα τι καβαλάς)....

Αυτά φιλαράκο καλά χιλιόμετρα...Τα υπόλοιπα για service εννοούνται και τα ανέφεραν και οι υπόλοιποι παραπάνω...

Επίσης να έχεις στο νου σου ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ Η ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ και συνεχίζεις χαλαρά και με ευχαρίστηση....

Θα σου φανεί λιγότερη η π.χ. 1 ώρα που θα κάνεις περισσότερο γιατί έκανες περισσότερες στάσεις, και πιο απολαυστικό το ταξίδι, παρά αν καταφέρεις να κάνεις ''χρόνο ρεκόρ'' και είσαι κομμάτια και μες στα νεύρα...


Ότι χρειαστείς,. ρίξε π.μ. και αν σταματήσεις Αλεξ. και μπορώ να βοηθήσω, βάλε μια φωνή....

ironbum2
19/10/2005, 09:35
Να πας από Μπράλο κι όχι από Αθήνα, είναι πολλά 200 χλμ επιπλέον χώρια οτι τα 150 από αυτά είναι η καρμανιόλα Πάτρών-Κορίνθου.

Αν δεν βιάζεσαι, και δεν έχεις ξαναπεράσει από τα μέρη αυτά, μην πας όλο Εγνατία, δεν θα δεις τίποτα.

Μεταξύ Ξάνθης και Κομοτηνής (αν πας από Εγνατία) ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΠΛΑΓΙΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ!!!! μπορεί να σε ρίξουν κάτω. Αυτός είναι και ο λόγος που μπορεί να δεις Ι.Χ. στουκαρίσμένα στις μπαριέρες σε ατελείωτες ευθείες.

Στην Εγνατία προσοχή στις γέφυρες. Πολλές φορές στήνουν επάνω ραντάρ και σε σταματάνε μερικά χλμ πιο κάτω.

Επίσης προσοχή στον δρόμο που περνάει από Βόλβη κλπ (μόλις τελειώσει η Εγνατία από Θεσ/νίκη)

Είναι μεγάλο το ταξίδι γι'αυτό απέφυγε τις υπερβολικές ταχύτητες. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάψεις ένα σκασμό βενζίνα, να κουραστείς πολύ γρήγορα (λόγω αέρα και υπερέντασης) τα 150 χλμ/ώρα είναι μια χαρά. Με αυτές τις ταχύτητες φόρα κορντούρες που είναι πολύ πιο ζεστές (θα σου χρειαστούν εκεί πάνω).

Αυτά για την ώρα...αν θυμηθώ κάτι άλλο θα στο γράψω.

Καλό ταξίδι, καλά να περάσεις και με το καλό να γυρίσεις (άντε να πάμε για κανα καφέ να ακούσω εντυπώσεις)

ironbum2
19/10/2005, 09:38
Ξέχασα...για περισσότερη ενημέρωση περι μπλόκων για κοίτα στο

www.bloka.gr

Giannis_L
21/10/2005, 02:09
Μέχρι τη Λαμία με μοτο,και με 2 συντομες στασεις,δεν πιστευω οτι θα το κανεις πανω απο 2,5 ωρες απο Ριο.Σιγουρα. Και απο κει,αλλες 2-2,5 για Θεσσαλονλικη..χωρις τα υπερβολικα γκαζια πιστευω

Απο κει και περα,δεν ξερω..

kinhsh
21/10/2005, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από NICK-Z-DAGREEK
αξιδευεις ανετα με ταχυτητες γυρω στα 200.


Mηπως τα παραλες. Τι μηχανη εχεις που ταξιδευεις ανετα με 200;
Εγω πιστευω οτι τα 200 δεν μπροςι να τα παει κανεις πανω απο μιση ωρα. Ας πουν και αλλοι τη γνωμη τους γινεται με 200 συνεχεια;

crazykiller
21/10/2005, 06:09
Εγώ προσωπικά το έκανα πριν μερικές με το Ζ μου Αθήνα -Πάτρα με ταχύτητες κοντά στα 200. Πινακίδα δεν έχω ακόμα οπότε δεν με ένοιαζαν τα μπλόκα. Η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα πάρα πολύ, έκαψα παραπάνω βενζίνα, αλλά το χειρότερο απόλα ήταν ότι ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ το πίσω λάστιχο. Δεν ξέρω τι έγινε, ΕΛΙΩΣΕ!!!
Λες και ο δρόμος όλος ήταν γεμάτος οξύ!!!!
ϊσως είναι πολύ μαλακό το μαμά λάστιχο που έχω πίσω (ΒΤ012).

Άν οι μεγάλες ταχύτητες τρώνε τόσο πολύ το λάστιχο τότε πορείες από εδώ και πέρα 150-160χμ.

Έχε το υπ΄ όψιν σου, για τα λάστιχα:sick:

ironbum2
21/10/2005, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Εγώ προσωπικά το έκανα πριν μερικές με το Ζ μου Αθήνα -Πάτρα με ταχύτητες κοντά στα 200. Πινακίδα δεν έχω ακόμα οπότε δεν με ένοιαζαν τα μπλόκα. Η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα πάρα πολύ, έκαψα παραπάνω βενζίνα, αλλά το χειρότερο απόλα ήταν ότι ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ το πίσω λάστιχο. Δεν ξέρω τι έγινε, ΕΛΙΩΣΕ!!!
Λες και ο δρόμος όλος ήταν γεμάτος οξύ!!!!
ϊσως είναι πολύ μαλακό το μαμά λάστιχο που έχω πίσω (ΒΤ012).

Άν οι μεγάλες ταχύτητες τρώνε τόσο πολύ το λάστιχο τότε πορείες από εδώ και πέρα 150-160χμ.

Έχε το υπ΄ όψιν σου, για τα λάστιχα:sick:


Για μια Αθήνα-Πάτρα τα 200 τα πας. Αλλά σε τόσο μεγάλο ταξίδι (Πάτρα-Ορεστιάδα) και με naked μηχανή τα 200 θα είναι εφιάλτης.

Κατ'αρχήν με 200 είσαι συνέχεια στην τσίτα και το αποτέλεσμα είναι οτι θα κουραστείς πολύ γρήγορα λόγω υπερέντασης. (ο εγκέφαλός σου θα λειτουργεί στα κόκκινα για να φιλτράρει όλα τα ερεθίσματα που θα δέχεται. Κατά την γνώμη μου στην Θεσ/νίκη θα είσαι ΤΕΖΑ.

Επίσης με τέτοιες ταχύτητες ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ!!!! Ο σκοπός ενός ταξιδιού είναι να ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΣΟΥ...

Στα 200 όπως έχω ήδη αναφέρει θα κάψεις ένα σκασμό βενζίνη.

Για το θέμα κλήσεων, αν περάσεις με 200 χλμ κανα οκτάβια της αστυνομίας, έχεις δεν έχεις πινακίδες, ή θα σε καταδιώξει (αν έχει όρεξη) ή θα δώσει σήμα και θα σε σταματήσουν στο επόμενο μπλόκο.

Τα λάστιχα σίγουρα θα τα "φας" αφού θα λειτουργούν σε υψηλές θερμοκρασίες.

Γενικά νομίζω οτι τα 200 είναι ακατάλληλες ταχύτητες για τέτοιο ταξίδι, με αυτή την μηχανή, στους ελληνικούς δρόμους.

Giannis_L
21/10/2005, 10:23
συμφωνώ