PDA

View Full Version : καρμπυρατερ fazer ...



djason888
08/08/2013, 00:54
καλησπερα παιδια ... εβγαλα το παπα απο το fazer (1998) και του εβαλα φιλτροχοανες...μετα τισ 8 χιλιαδες στροφες εκει ποu ειναι να ροπιασει... δεν δινει μενει σταθερο και μπερδεβει... εχει ενα φιλτρακι στη μεση των 4αρων καρμπιρατερ που το εχω ελευθερο... οταν φισαω εκει μεσα ανοιγουν τα slides...τι να κανω??

dankannn
08/08/2013, 09:33
Φιλε μου λογικά δύσκολα θα το ρυθμίσεις.
Το είχα παλιά αυτό το μηχανάκι και όταν του είχα βάλει ένα φίλτρο KN γενικά είχε ψοφήσει , εσύ τώρα έχεις βάλει χοάνες ακόμα πιο μπέρδεμα το πράγμα.
Γιατί έβγαλες το φιλτροκουτι ?

mars696
08/08/2013, 09:39
Εχω κι εγω το ιδιο μηχανακι.
Απο οτι εχω διαβασει,οσοι εβαλαν φιλτροχοανες,δυσκολευτηκαν πολυ στο ρυθμισμα και ελαχιστοι τα καταφεραν...
Το TPS ειναι ρυθμισμενο?

DrBig
08/08/2013, 12:32
...τι να κανω??

Να ξαναβαλεις τον παπα ... :priest:


Τετρακυλινδρα με χοανες ποτε δε δουλεψαν συνολικα οσο καλα οσο ενα φιλτροκουτι, γιατι δεν υπαρχει χωρος να μπουν καταλληλες χοανες. Μοναδικη ελπιδα να γινει κατι ειναι οι χοανες να ειναι διπλες (1-2, 3-4), αλλα και παλι δυσκολα. Θα χασεις ροπη παντου για να κερδισεις λιγα αλογα στα κοκκινα.

OldMan
08/08/2013, 15:17
εχει ενα φιλτρακι στη μεση των 4αρων καρμπιρατερ που το εχω ελευθερο... οταν φισαω εκει μεσα ανοιγουν τα slides...τι να κανω??Να τραβήξεις ένα σωληνάκι ψηλά και να φυσάς όποτε θέλεις να γκαζώσεις...
(μηχανάκι για τετραπληγικούς θα κάνουμε ρε πστ μου..)

djason888
08/08/2013, 15:33
δε το πειραξα καθολου το tps...οπως ηταν...:(

djason888
08/08/2013, 15:36
αμα δε βγαλω ακρη θα ξαναβαλω το παπα... τι να πω ... μου φενετε παντος περιεργο να μην υπαρχει καποια λυση να δουλεψει σωστα...

OldMan
08/08/2013, 15:38
αμα δε βγαλω ακρη θα ξαναβαλω το παπα... τι να πω ... μου φενετε παντος περιεργο να μην υπαρχει καποια λυση να δουλεψει σωστα...
Σου φαίνεται περίεργο γιατί δεν κατάλαβες αυτό που σου εξήγησε (in brief, ομολογουμένως) ο Μπίγκουλας...;)

djason888
08/08/2013, 15:43
Φιλε μου λογικά δύσκολα θα το ρυθμίσεις.
Το είχα παλιά αυτό το μηχανάκι και όταν του είχα βάλει ένα φίλτρο KN γενικά είχε ψοφήσει , εσύ τώρα έχεις βάλει χοάνες ακόμα πιο μπέρδεμα το πράγμα.
Γιατί έβγαλες το φιλτροκουτι ?

επιδη το κανω μετατροπη το μηχανακι... και με το παπα δε θα φενεται ομορφο...αλλα βλακεια μου ποθ το ξιλωσα..:sad:

djason888
08/08/2013, 15:46
Να τραβήξεις ένα σωληνάκι ψηλά και να φυσάς όποτε θέλεις να γκαζώσεις...
(μηχανάκι για τετραπληγικούς θα κάνουμε ρε πστ μου..)
θα γινοτανε :bawl: αλλα παω τη παρασκευη καλαματα απο αθηνα με το μηχανακι... θα μου ξιλωθουν τα πνευμονια
....:smokin:

djason888
09/08/2013, 01:40
[QUOTE=OldMan;2360185]Σου φαίνεται περίεργο γιατί δεν κατάλαβες αυτό που σου εξήγησε (in brief, ομολογουμένως) ο Μπίγκουλας...;)[/QU
εσυ που καταλαβες θελεις να μου το αναλισεις?... γιατι εγω ειμαι χαζος...?
αμα δεν εχεις καποια λυση ασε τις ειρωνιες και ασε καποιον αλλον να απαντησει εδω μεσα...

djason888
09/08/2013, 01:42
[QUOTE=DrBig;2360081]Να ξαναβαλεις τον παπα ... :priest:


Τετρακυλινδρα με χοανες ποτε δε δουλεψαν συνολικα οσο καλα οσο ενα φιλτροκουτι, γιατι δεν υπαρχει χωρος να μπουν καταλληλες χοανες. Μοναδικη ελπιδα να γινει κατι ειναι οι χοανες να ειναι διπλες (1-2, 3-4), αλλα και παλι δυσκολα. Θα χασεις ροπη παντου για να κερδισεις λιγα αλογα στα κοκκινα.[/QUOTE
θα δοκιμασω 1-2, 3-4 με διαφορετικεσ ποιο κλιστεσ φιλτροχοανες οταν γυρισω απο καλαματα ... εβαλα παντοσ το παπα παλι πανω και δουλευει ρολοι...σε ευχαριστω...

DrBig
09/08/2013, 08:01
Βαλε αυτες με την μεγαλυτερη επιφανεια φιλτρου που μπορεις να βρεις.

OldMan
09/08/2013, 12:00
εσυ που καταλαβες θελεις να μου το αναλισεις?... γιατι εγω ειμαι χαζος...?
αμα δεν εχεις καποια λυση ασε τις ειρωνιες και ασε καποιον αλλον να απαντησει εδω μεσα...
Καλέ μου άνθρωπε, που την είδες την ειρωνεία..??:confused:

Ο Μπίγκουλας σου είπε ότι σε 4κύλινδρο είναι δύσκολο - εως ακατόρθωτο - να βρεθεί η ιδανική διάμετρος παροχής αέρα εφόσον μιλάμε για χοάνη συνδεδεμένη απ'ευθείας στον κάθε κύλινδρο...
(η παράλειψή του ήταν ότι δεν διευκρίνησε πως αυτή η δυσκολία είναι καθαρά χωροταξική - κοινώς, ακόμη και να βρεις μεγαλη χοάνη, δεν θα χωράνε 4 τέτοιες στις εισαγωγές..)

Πάνω σ'αυτό, εσύ απάντησες ότι σου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει κάποια λύση ώστε να δουλέψει σωστά το όλο σύστημα...

Κι εγώ σου απάντησα ότι το λες αυτό γιατί δεν κατάλαβες τον λόγο για τον οποίο δεν γίνεται...


Ποιος σε είπε χαζό και ποιος σε ειρωνεύτηκε..??:nono:

DrBig
09/08/2013, 12:22
εσυ που καταλαβες θελεις να μου το αναλισεις?... γιατι εγω ειμαι χαζος...?
αμα δεν εχεις καποια λυση ασε τις ειρωνιες και ασε καποιον αλλον να απαντησει εδω μεσα...

Οπασυ! ειναι απο τα λιγα θρεντ που συμμετασχει ο Αντωνιος χωρις να υπαρχει το παραμικρο ειδος ειρωνειας! :D

Στα δικα μας τωρα. Οταν εχεις ενα φιλτροκουτι σε ενα Ι4, τοτε ο καθε κυλινδρος ουσιαστικα βλεπει ολο το φιλτρο και ολο το φιλτροκουτι διοτι ο καθεις ρουφαει στο δικο του χρονο. Οταν πας και βαζεις χοανες, καταληγεις να εχεις πολυ μικροτερη επιφανεια φιλτραρισματος ανα κυλινδρο, μια και τωρα ο καθενας τους βλεπει απο ενα μικρο φιλτρακι και καθολου φιλτροκουτι. Συνεπως δεν γινεται καλη πληρωση παρα μονο αν τυχει και συντονιστει το φιλτρακι με το πιστονι σε πολυ ψηλες στροφες.

OldMan
09/08/2013, 12:27
Οταν εχεις ενα φιλτροκουτι σε ενα Ι4, τοτε ο καθε κυλινδρος ουσιαστικα βλεπει ολο το φιλτρο και ολο το φιλτροκουτι διοτι ο καθεις ρουφαει στο δικο του χρονο. Οταν πας και βαζεις χοανες, καταληγεις να εχεις πολυ μικροτερη επιφανεια φιλτραρισματος ανα κυλινδρο, μια και τωρα ο καθενας τους βλεπει απο ενα μικρο φιλτρακι και καθολου φιλτροκουτι. Συνεπως δεν γινεται καλη πληρωση παρα μονο αν τυχει και συντονιστει το φιλτρακι με το πιστονι σε πολυ ψηλες στροφες.
Έλα πες την αλήθεια τώρα..

Περιμένεις το φιλαρακι σου τον kostaspetrou να το "συζητήσετε πολιτισμένα" ...:D

DrBig
09/08/2013, 12:33
Έλα πες την αλήθεια τώρα..

Περιμένεις το φιλαρακι σου τον kostaspetrou να το "συζητήσετε πολιτισμένα" ...:D

:eek:
Νομιζω ειναι διακοπες στο καναβεραλ

motomaniac
09/08/2013, 19:56
xaxaxaxaxxaa ακουγεται ωραια με τις χοανες... το φιλτροκουτι τι σε χαλαει στο εμφανισιακο? δεν ειναι κατω απο το τεποζιτο ετσι κι αλλιως? παντως και με φιλτρο ελευθερας ωραια θα ακουγεται.

εντιτ. ακυρο τωρα ειδα οτι τα καρμπς σου ειναι κλασσικα καθετα. νομιζα ειναι οριζοντια σαν δικα μου.

djason888
10/08/2013, 00:14
Συνεπως δεν γινεται καλη πληρωση παρα μονο αν τυχει και συντονιστει το φιλτρακι με το πιστονι σε πολυ ψηλες στροφες.

ενταξη κατανοητο :)... οταν γυρισω θα προσπαθησω 1-2, 3-4 η και ολες μαζι να καταληγουνε σε μια μεγαλη φιλτροχοανη... :) και αμα δε δουλεψει παλι εδω εισαστε και χαιρομαι που μου απαντατε στισ αποριεσ μου... και με ανεχεστε :)
καλες διακοπες !!!

djason888
10/08/2013, 00:15
νομιζα ειναι οριζοντια σαν δικα μου.


:beer: