PDA

View Full Version : Μοτοσυκλετακι!!!!



zephyr1
08/08/2013, 10:40
Καλημερα παιδες.

Εδω και καιρο ψαχνω να βρω ενα μηχανακι για καθημερινη χρηση αφου πουλησα ενα modenas 125 kriss που ειχα για 3 χρονια με 55.000 κουτα.

Αρχισα το ψαξιμο για ενα μηχανακι καθημερινης χρησης ,σκυλι ,που να μην καιει να φορτωνεται,να χει λιγο γκαζι,να μην εχει ακριβη συντηρηση,να μην βγαζει προβληματα και να το ψιλογουσταρω,απλα πραγματα δλδ.

Αυτο το τετραμηνο κινιομουν με το fazer1000 και λογω οτι κανω γυρω στα 100χλμ. την ημερα το μαλλι μου στοιχιζε 10€ βενζινα καθε μερα.

Ειχα ψιλοφρικαρει και ξεκινησα την αναζητηση.Τα μηχανακια που εψαξα:gs650,aprilia pegaso,cb 400,cb1 400,runner 200,kymco 200,sym 300,crypton x,sherpa 250,ax-250,serrow 225 και δεν ξερω γω τι αλλο που δεν θυμαμαι.

Ωσπου καποια στιγμη ενα φιλαρακι μου πεταει cbr 125r :dizzy:.Δεν τα ειχα σε αντιληψη αυτα τα μηχανακια και τα θεωρουσα τπτ παραπανω παρα ενα μηχανακι μοστρα για πιτσιρικαδες.Τεσπα ξεκιναω την αναζητηση,πολυ καλα λογια γενικως,πολυ καλη τιμη σε μεταχειρισμενο και πεφτω σε ενα τεστ του powerbikes με 3 αναβατες σε συνεχομενη χρηση το μηχανακι για 10 ωρες μες το κεντρο της αττικης χωρις να σηβσει καθολου.Ωπ λεω εδω ειμαστε,το μηχανακι δυναμομετρηθηκε πριν με 2000χλμ και μετα ,μετρηθηκε σταθμη λαδιου και γενικως το ξεπατωσανε.Μετα το περας της δοκιμασιας με 600χλμ, παραπανω δεν ειχε χασει σταγονα λαδι και η δυναμομετρηση εδειξε κατι παραπανω σε ισχυ λογω οτι ηταν καινουργιο.

Πηγα το βρηκα το εκανα βολτα ,πεσανε τα αναλογα τηλ. σε κουμπαρους, φιλους, μηχανικους και το μονο που μου ειπαν ,παρτο καρμπυλατερατο.

Σκεφτομουνα ρπστμ στα 20 ειχα AR-125 και στα 40 cbr125??:sick:

Δεν μαμιεται λεω τσιμπα το ,θα ξανανιωσεις και αν βαψεις και το μαλλι θα σαι και τζοβενο.

Σημερα το πρωι περασε και το τεστ φορτωματος.

mixalhsCr
08/08/2013, 10:44
Μια χαρα !!!Αρχοντας !
Λιγο το δεσιμο δεν μου γεμιζει το ματι αλλα εσυ ξερεις καλυτερα :beer:
Λιγο παραξενο ειναι απο το 1000 στο 125 ε?

Sapadak
08/08/2013, 11:03
Ετσι για ευκολες σουζες :lol:

Καλοριζικος

sniper
08/08/2013, 11:08
...

Σκεφτομουνα ρπστμ στα 20 ειχα AR-125 και στα 40 cbr125??:sick:

...

Είναι βελτίωση πάντως.

Καλοτάξιδο.

Tedvj23
08/08/2013, 11:34
Καλοταξιδο!!!

MikeG
08/08/2013, 11:37
Με γειες!

zephyr1
08/08/2013, 11:44
Μια χαρα !!!Αρχοντας !
Λιγο το δεσιμο δεν μου γεμιζει το ματι αλλα εσυ ξερεις καλυτερα :beer:
Λιγο παραξενο ειναι απο το 1000 στο 125 ε?

Ευχαριστω.
Το δεσιμο εχει γινει με 2 ιμαντες και ηρθε απο Αγια Παρασκευη -λουτσα με 7-8 μποφορ αερα,ειναι οκ.;)

Περασα και με παπι 3 χρονια οποτε αυτο μου φαινεται μια χαρα.

Το μηχανακι πιανει τα 100 για πλακα ,παρολη την δυσκολια του καιρου αυτες της μερες, και σε ευθεια ελαχιστα κατηφορικη τα 120 και ανεβαινει.Το καυσιμο μου φαινεται μια χαρα,τα φωτα του καμια σχεση με παπι ,το μοτερακι κελαηδαει ,η ταχυτητες κουμπωνουν σαν βουτυρο απλα για να παει πρεπει να το κρατας ψιλα,εξαλλου 125 ειναι ,πως αλλιως θα πηγαινε.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια, με βοηθησατε πολυ ακομα και γι αυτη την επιλογη μου,moto.γρ rules!!!

:beer::beer:

Bladerunner
08/08/2013, 12:13
Καλές βόλτες!
Έχεις υπόψη σου φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να περάσει τεχνικό έλεγχο στον αγώνα παπιών που θα γίνει... :D

zephyr1
08/08/2013, 12:15
Καλές βόλτες!
Έχεις υπόψη σου φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να περάσει τεχνικό έλεγχο στον αγώνα παπιών που θα γίνει... :D

Αμα σου πω οτι ενας απο τους προβληματισμους μου πριν το παρω ηταν αυτος ,θα το πιστεψεις?? :confused:

:beer::lol:

MikeG
08/08/2013, 12:24
Αυτό εδώ μπορεί να πάρει μέρος ;

:D


297158

PetranGR
08/08/2013, 12:54
Η παλιά μου λατρεία,αγόρινα καλό - τάξιδο και θα δείς οτι δεν καίει τίποτα!!!!

Το είχα για αρκετές χιλιάδες χλμ παραμάσχαλα μέχρι και σε ταξίδια :D

DimChios
08/08/2013, 13:52
Είναι βελτίωση πάντως.

Καλοτάξιδο.


+998! εννοείται!



Ευχαριστω.
Το δεσιμο εχει γινει με 2 ιμαντες και ηρθε απο Αγια Παρασκευη -λουτσα με 7-8 μποφορ αερα,ειναι οκ.;)

Περασα και με παπι 3 χρονια οποτε αυτο μου φαινεται μια χαρα.

Το μηχανακι πιανει τα 100 για πλακα ,παρολη την δυσκολια του καιρου αυτες της μερες, και σε ευθεια ελαχιστα κατηφορικη τα 120 και ανεβαινει.Το καυσιμο μου φαινεται μια χαρα,τα φωτα του καμια σχεση με παπι ,το μοτερακι κελαηδαει ,η ταχυτητες κουμπωνουν σαν βουτυρο απλα για να παει πρεπει να το κρατας ψιλα,εξαλλου 125 ειναι ,πως αλλιως θα πηγαινε.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια, με βοηθησατε πολυ ακομα και γι αυτη την επιλογη μου,moto.γρ rules!!!

:beer::beer:


Ειπαμε... HONDA!!!

POWER OF DREAMS! :bawl:

Kαλοσουζάριστο Πάνο! :lol:

SHOOTER045
08/08/2013, 14:02
Καλημερα παιδες.

Εδω και καιρο ψαχνω να βρω ενα μηχανακι για καθημερινη χρηση αφου πουλησα ενα modenas 125 kriss που ειχα για 3 χρονια με 55.000 κουτα.

Αρχισα το ψαξιμο για ενα μηχανακι καθημερινης χρησης ,σκυλι ,που να μην καιει να φορτωνεται,να χει λιγο γκαζι,να μην εχει ακριβη συντηρηση,να μην βγαζει προβληματα και να το ψιλογουσταρω,απλα πραγματα δλδ.

Αυτο το τετραμηνο κινιομουν με το fazer1000 και λογω οτι κανω γυρω στα 100χλμ. την ημερα το μαλλι μου στοιχιζε 10€ βενζινα καθε μερα.

Ειχα ψιλοφρικαρει και ξεκινησα την αναζητηση.Τα μηχανακια που εψαξα:gs650,aprilia pegaso,cb 400,cb1 400,runner 200,kymco 200,sym 300,crypton x,sherpa 250,ax-250,serrow 225 και δεν ξερω γω τι αλλο που δεν θυμαμαι.

Ωσπου καποια στιγμη ενα φιλαρακι μου πεταει cbr 125r :dizzy:.Δεν τα ειχα σε αντιληψη αυτα τα μηχανακια και τα θεωρουσα τπτ παραπανω παρα ενα μηχανακι μοστρα για πιτσιρικαδες.Τεσπα ξεκιναω την αναζητηση,πολυ καλα λογια γενικως,πολυ καλη τιμη σε μεταχειρισμενο και πεφτω σε ενα τεστ του powerbikes με 3 αναβατες σε συνεχομενη χρηση το μηχανακι για 10 ωρες μες το κεντρο της αττικης χωρις να σηβσει καθολου.Ωπ λεω εδω ειμαστε,το μηχανακι δυναμομετρηθηκε πριν με 2000χλμ και μετα ,μετρηθηκε σταθμη λαδιου και γενικως το ξεπατωσανε.Μετα το περας της δοκιμασιας με 600χλμ, παραπανω δεν ειχε χασει σταγονα λαδι και η δυναμομετρηση εδειξε κατι παραπανω σε ισχυ λογω οτι ηταν καινουργιο.

Πηγα το βρηκα το εκανα βολτα ,πεσανε τα αναλογα τηλ. σε κουμπαρους, φιλους, μηχανικους και το μονο που μου ειπαν ,παρτο καρμπυλατερατο.

Σκεφτομουνα ρπστμ στα 20 ειχα AR-125 και στα 40 cbr125??:sick:

Δεν μαμιεται λεω τσιμπα το ,θα ξανανιωσεις και αν βαψεις και το μαλλι θα σαι και τζοβενο.

Σημερα το πρωι περασε και το τεστ φορτωματος.

οποτε μαλλον με αυτο θα ανεβεις βολο ε?
θα ριχνεις και στους παποβιους:D

AristidisZ
08/08/2013, 14:09
καλορίζικο και καλοτάξιδο :beer:

toyar
08/08/2013, 14:31
με αυτα που ζηταγες στην αρχη ημουν ετοιμος να προτεινω cbf250 αλλα με κολλησε το γκαζι............
που να φανταζομουν οτι σου κανει το 125:D

endopandou
08/08/2013, 15:38
Καλορίζικο μαν :beer:
περιμένω εντυπώσεις για την κατανάλωση και συμπεριφορά στο δρόμο

devil's animal
08/08/2013, 15:46
καλοριζικο και καλοστριφτο Πανουλη...
:beer::beer::beer:

catmaster
08/08/2013, 17:38
Καλοτάξιδο το χονδάκι ρε μαν ... :beer:

alex14
08/08/2013, 17:50
Καλοριζικο και καλοταξιδο :beer:

Μια επισημανση μονο. Εαν βαζεις αρκετο βαρος σε αυτη την σχαρα ή θα στραβωσει ή θα κοψει καμια βαση.

zephyr1
08/08/2013, 19:06
Βασικα δεν ειναι τοσο βαρια αυτα που βαζω,περισσοτερος ειναι ο ογκος ,αν και θα το χω υποψη μου.

Ευχαριστω παιδαρελια!!!:beer:

blackbusa
09/08/2013, 03:33
well done Panouli...

filia apo ton Simo...

GYROSCOP FENOM
10/08/2013, 11:11
Μας έπρηξες τα ούμπαλα όλη την εβδομάδα με το ρημάδι σου, βάψε το μαλλί και πάμε βούτα με το ιννοβα όποτε γουστάρεις κοτούλα…

zephyr1
04/09/2013, 23:31
Λιγο πριν κλεισω μηνα,συμπληρωσα 2000χλ.:(

Δεν το εχω πολυ καιρο και δεν εχω κανει πολλα χιλιομετρα για να εκφρασω μια πληρης γνωμη,αλλα αν συνεχισει ετσι το εργο με βλεπω να γινομαι hondaκιας.:moutza:

Λαστιχα δεν εχω αξιωθει ακομα να βαλω ,ειναι η βασικη αλλαγη που πρεπει να γινει.

Κατα τ αλλα οτι ειχα αναφερει κ πιο πριν,οικονομια πρεπει να καιει ελαχιστα παραπανω απο παπι,φωταρες για 125cc,θα ηθελα ενα διακοπτη να παιζω τα φωτα και οχι μονο μεγαλη-μικρη σκαλα ,αλλα αυτο διωρθωνεται αμα το συνηθησεις πατωντας το μπουτον ελαφρα πριν κουμπωσει στην μεγαλη.

Οι βασεις του φεριγκ που πιανουν πανω στο σκελετο θελουν τσεκ για συσφιξη και η ποιοτητα πιασιματος πανω στον σκελετο θα μπορουσε να ειναι καλυτερη.

Το τιμονι κοβει παρα πολυ ,ειναι πολυ στενο και χωνεται παντου,επισης οι πλακες που κανεις σε μεγαλυτερα μηχανακια ειναι :lol:

Ενα 125 που φαινεται οτι δεν θα βαρεθεις ευκολα.Μηχανακι που μονο και στην σκεψη να το παρω ξενερωνα.Πραγματικα παρεξηγημενο ,φαινεται και απο την τιμη που πωλειται,αν και honda που συνηθως κρατανε τιμη.

Και τα χιλιομετρα συνεχιζονται.....:beer:

notakos600
05/09/2013, 07:06
Να το χαίρεσαι :beer:

Τίμιο και αγαπημένο το cbrάκι.

harris_x
05/09/2013, 08:41
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι :beer: :beer: :beer:

Λες να δώσω το zx130 και να πάρω ένα τέτοιο???

sapila racing
05/09/2013, 09:20
To μαλλί θα το ξανακάνεις μαύρο? θα βάλεις και άσπρες κάλτσες?

Για πες... :D

Καλά χιλιόμετρα με το εργαλείο! :beer:

zephyr1
05/09/2013, 09:23
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι :beer: :beer: :beer:

Λες να δώσω το zx130 και να πάρω ένα τέτοιο???

Ρε θηριο zx-130 εχεις?
Τι να πω,εγω περασα απ αυτο το σεναριο,αλλα δεν....
Προβληματα απ αυτα που εχουν αναφερθει δεν εχεις?
Ποσο καιρο το χεις?

byron
05/09/2013, 10:03
Yoy are my hero...

Πως το κάνεις καλά ρε Πάνο το Χτήνος? :uplate:

harris_x
05/09/2013, 10:17
Ρε θηριο zx-130 εχεις?
Τι να πω,εγω περασα απ αυτο το σεναριο,αλλα δεν....
Προβληματα απ αυτα που εχουν αναφερθει δεν εχεις?
Ποσο καιρο το χεις?Τι έχει αναφερθεί;;;
το μόνο που έχω αντιληφθεί είναι ένα ψιλομπούκομα καμιά φορά όταν καρυδώνω το γκάζι...
κατα τα άλλα είναι πένα :D

είναι μάλλον 81ο χέρι με 15000km και το έχω κανα 6μηνο :lol:

menos
05/09/2013, 10:57
Πράγματι παρεξηγημένο το 125.. ίσως λογω του design που παραπέμεπει σε ss για νεαρούς.
Απο αξιοπιστία κινητήρα, ποιότητα κατασκευής κλπ. κλπ.. μήν τα ξαναλέμε.. Honda καβαλάς.
Καλοβολτάριστο λοιπόν και καλοβόλευτο στις δουλειές ήδη αναλαμβάνει!:beer::beer:

zephyr1
05/09/2013, 11:41
Τι έχει αναφερθεί;;;
το μόνο που έχω αντιληφθεί είναι ένα ψιλομπούκομα καμιά φορά όταν καρυδώνω το γκάζι...
κατα τα άλλα είναι πένα :D

είναι μάλλον 81ο χέρι με 15000km και το έχω κανα 6μηνο :lol:

Τι εχει αναφερθει????

http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=21&t=1107

Αν εχεις ορεξη να διαβασεις ,εχει πολυ πλακα.Να φανταστεις οτι σε καποια φαση το περνει ο idi βαμμενος kawasakias λεμε, και μετα τα μαμαει το μηχανακι και τετοια,τον αφηνει κανα 2-5 φορες και το πουλαει.:uplate:
Γραφουν και αρκετοι αλλοι απο δω,μετα απο αυτο το thread σταματαγα στα φαναρια οπου εβλεπα zx κ ρωταγα,ολοι τα ιδια προβληματα.

Συζητηση κανουμε ,μακαρι να μην εχει καμια σχεση το δικο σου μ αυτα που αναφερω.

DimChios
05/09/2013, 15:22
Τι έχει αναφερθεί;;;
το μόνο που έχω αντιληφθεί είναι ένα ψιλομπούκομα καμιά φορά όταν καρυδώνω το γκάζι...
κατα τα άλλα είναι πένα :D

είναι μάλλον 81ο χέρι με 15000km και το έχω κανα 6μηνο :lol:

80 ειχε! ο Λεωνιδας δε πιανεται! Ουτε 1 χλμ δεν του εκανε!

:bawl::bawl::bawl::bawl:

infidel
05/09/2013, 15:41
Δεν θέλω να κλέψω τα φώτα απο κανένα σας αλλά σήμερα έδωσα το crypton x που είχα (ποτε δε το συμπάθησα) και πήρα αυτό! http://www.derbi.com/gr/index.php?option=com_content&task=view&id=151&Itemid=310

zephyr1
11/09/2013, 11:31
Σημερα μπηκαν λαστιχα Michelin Pilot Street και αλλαχθηκαν λαδια.Μπηκα Αττικη οδο απο λ.κυμης για να μην κουρασω τα λαστιχα του στα πρωτα 100χλμ. που θελουν για το στρωσιμο συν οτι βιαζομουνα.

Γενικα το μηχανακι στην 5η του ανοιγει μεχρι τα 115χλμ. και μολις βαζεις 6η αν δεν κουμπωσεις πισω απο την ζελατινα(που να χωρεσω ρεεεε) κραταει σταθερη την ταχυτητα με μια ταση να πεφτουν τα χιλιομετρα συνεχεια.

Ε λεω για να δουμε ποσο μπορω να πιασω, θα κουμπωσω σαν 15 χρονο να δω τι χιλιομετρα μπορει να ανεβασει.
Ελαφρα κατηφορικο κομματι στο υψος της παλληνης και βλεπω 140χλ. :uplate:
Με τιποτα δεν μπορεις να οδηγησεις για ωρα ετσι,το κρανος κολλημενο στο ντεποζιτο και το κινητηρακι να ουρλιαζει.
Γελαγα σαν χαζος μεσα απο το κρανος και δεν μπορουσα να πιστεψω τι μαλακιες κανω στα αντα μου.

Τεσπα,παρτε και το τεστ του powerbikes-> http://www.mybike.gr/topic/52498-honda-cbr-125r-%CE%BF%CE%B9-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%B5%CE%B4%CF%8E/page__st__45 ειναι απολαυστικο!

Παει χαζεψα.:p

sniper
11/09/2013, 11:49
....

Παει χαζεψα.:p

Καλά, πωλείται FZ1.. πληροφορίες εντός... κάγκουρα.

DrBig
11/09/2013, 12:08
κραταει σταθερη την ταχυτητα με μια ταση να πεφτουν τα χιλιομετρα συνεχεια.


Εκτος απο την εννοια της μηχανης, επαναπροσδιορισαμε και την εννοια της σταθερης ταχυτητας! :lol:

zephyr1
11/09/2013, 12:17
Εκτος απο την εννοια της μηχανης, επαναπροσδιορισαμε και την εννοια της σταθερης ταχυτητας! :lol:

Μολις το ξαναδιαβασα ,λεω να δουμε ποιος θα το εκμεταλλευτει πρωτος το λαθος μου.

Ιδου!!
Η επιστημη μιλησε!:lol:

Οκ,επαναπροσδιοριζω,αν ειναι ο δρομος κατηφορικος κραταει σταθερη ταχυτητα,αν ειναι ευθεια ή ελαφρως ανηφορικος,πεφτουν τα χλμ.

DrBig
11/09/2013, 12:20
Μολις το ξαναδιαβασα ,λεω να δουμε ποιος θα το εκμεταλλευτει πρωτος το λαθος μου.

Ιδου!!
Η επιστημη μιλησε!:lol:

Οκ,επαναπροσδιοριζω,αν ειναι ο δρομος κατηφορικος κραταει σταθερη ταχυτητα,αν ειναι ευθεια ή ελαφρως ανηφορικος,πεφτουν τα χλμ.

:lol:

sniper
11/09/2013, 12:21
Μολις το ξαναδιαβασα ,λεω να δουμε ποιος θα το εκμεταλλευτει πρωτος το λαθος μου.

Ιδου!!
Η επιστημη μιλησε!:lol:

Οκ,επαναπροσδιοριζω,αν ειναι ο δρομος κατηφορικος κραταει σταθερη ταχυτητα,αν ειναι ευθεια ή ελαφρως ανηφορικος,πεφτουν τα χλμ.

και στο γκρεμό ξυρίζει; :confused:

sapila racing
11/09/2013, 12:21
Οκ,επαναπροσδιοριζω,αν ειναι ο δρομος κατηφορικος κραταει σταθερη ταχυτητα,αν ειναι ευθεια ή ελαφρως ανηφορικος,πεφτουν τα χλμ.

Ε σκύψε κι εσύ. Τι την κάνεις τόση γυμναστική? :D