PDA

View Full Version : Μετάβαση από 15-50 σε 10-40



Ichigo
08/08/2013, 11:15
Μιας και σε παραδίπλα thread έχουν πιάσει φιλολογία και παραφιλολογία περί λαδιώνΕ ας ρωτήσω κι εγώ κάτι στα γρήγορα... :D

Αν πάμε σε ιξώδες 10-40 από 15-50 λόγω του ότι θέλουμε πλέον το μοτόρι μας να το χρησιμοποιούμε αυστηρά ΚΑΙ ΜΟΝΟ σε Εθνικές και επαρχιακά στροφιλίκια και ουχί να το βράζουμε στην πόλη θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με τον κινητήρα λόγω των ανοχών που έχει αποκτήσει με το 15-50; Ειδικά με καλοκαίρι σαν το φετινό που οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες σε σχέση με άλλα;

Μιλάμε πάντα για χρήση ίδιας μάρκας λαδιού και υποκατηγορίας φουλ συνθετικού απλώς με διαφορετικό ιξώδες... :cool:

DrBig
08/08/2013, 11:34
Μιας και σε παραδίπλα thread έχουν πιάσει φιλολογία και παραφιλολογία περί λαδιώνΕ ας ρωτήσω κι εγώ κάτι στα γρήγορα... :D

Αν πάμε σε ιξώδες 10-40 από 15-50 λόγω του ότι θέλουμε πλέον το μοτόρι μας να το χρησιμοποιούμε αυστηρά ΚΑΙ ΜΟΝΟ σε Εθνικές και επαρχιακά στροφιλίκια και ουχί να το βράζουμε στην πόλη θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με τον κινητήρα λόγω των ανοχών που έχει αποκτήσει με το 15-50; Ειδικά με καλοκαίρι σαν το φετινό που οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες σε σχέση με άλλα;

Μιλάμε πάντα για χρήση ίδιας μάρκας λαδιού και υποκατηγορίας φουλ συνθετικού απλώς με διαφορετικό ιξώδες... :cool:

Θα ελεγα αφοβα αρκει να μη βαλεις φουλ συνθετικα (αναλογα βεβαια για τι μηχανη μιλαμε).

Εδω και καιρο χρησιμοποιω στο 950 μονο 10W40 ημισυνθετικα χειμωνα-καλοκαιρι χωρις κανενα θεμα στην λειτουργια η την καταναλωση λαδιου. Συμπλεκτης τελειος και εμφανης διαφορα στην ομαλοτητα με την οποια δουλευει το μοτερ. Αν ηταν φουλ συνθετικα φανταζομαι ομως θα τα επινε.

Η χοντα νομιζω (διορθωστε με αν κανω λαθος) πλεον συστηνει 10W30 λαδια στα περισσοτερα της μοντελα. Το χειμωνα που μας περασε στο μπουσα ειχα 40ρια λαδια και ο συμπλεκτης ηταν εμφανως σκληρος. Με το που επιασε η ανοιξη, μαλακωσε. Φετος το χειμωνα παμε για 30ρια.

Νομιζω τα παχια λαδια εχουν νοημα αν σκοπευεις να του πιεις το αιμα παρατεταμενα (αγωνες πιστες κλπ) και κανει και πολυ ζεστη η αν λογω ηλικιας και χιλιομετρων πινει λαδια ουτως η αλλως...

ΥΓ
Χρηση 15-50 δεν αλλαζει τις ανοχες του κινητηρα, ουτε πιστευω η χρηση πολης να οδηγει σε αυξημενη καταναλωση λαδιου, αν οδηγεις λογικα. Αντιθετως το 10W σε σχεση με το 15W τον προστατευει καλλιτερα οταν ειναι κρυος. Επισης, ενδεχεται το λεπτοτερο λαδι να συνεπαγεται και λιγο χαμηλοτερες θερμοκρασιες λειτουργιας, τοσο λογο τριβων οσο και λογω αυξημενης δυνατοτητας απαγωγης θερμοτητας απο το ιδιο το λαδι.

Ichigo
08/08/2013, 11:44
Θα ελεγα αφοβα αρκει να μη βαλεις φουλ συνθετικα (αναλογα βεβαια για τι μηχανη μιλαμε).

Εδω και καιρο χρησιμοποιω στο 950 μονο 10W40 ημισυνθετικα χειμωνα-καλοκαιρι χωρις κανενα θεμα στην λειτουργια η την καταναλωση λαδιου. Συμπλεκτης τελειος και εμφανης διαφορα στην ομαλοτητα με την οποια δουλευει το μοτερ. Αν ηταν φουλ συνθετικα φανταζομαι ομως θα τα επινε.

Η χοντα νομιζω (διορθωστε με αν κανω λαθος) πλεον συστηνει 10W30 λαδια στα περισσοτερα της μοντελα. Το χειμωνα που μας περασε στο μπουσα ειχα 40ρια λαδια και ο συμπλεκτης ηταν εμφανως σκληρος. Με το που επιασε η ανοιξη, μαλακωσε. Φετος το χειμωνα παμε για 30ρια.

Νομιζω τα παχια λαδια εχουν νοημα αν σκοπευεις να του πιεις το αιμα παρατεταμενα (αγωνες πιστες κλπ) και κανει και πολυ ζεστη η αν λογω ηλικιας και χιλιομετρων πινει λαδια ουτως η αλλως...

ΥΓ
Χρηση 15-50 δεν αλλαζει τις ανοχες του κινητηρα, ουτε πιστευω η χρηση πολης να οδηγει σε αυξημενη καταναλωση λαδιου, αν οδηγεις λογικα. Αντιθετως το 10W σε σχεση με το 15W τον προστατευει καλλιτερα οταν ειναι κρυος.

Πρόκειται για υδρόψυκτο bandit το οποίο σε σκληρές συνθήκες πόλης δεν έχω δει να τσιμπάει σταγόνα λάδι ποτέ και χρησιμοποιώ εδώ και 20000χλμ φουλ συνθετικά. Κι εγώ πιστεύω ότι δε θα έχω θέμα. Ειδικά τα τελευταία βράδια που πέφτει η θερμοκρασία μόλις πάω να ξεκινήσω αισθάνομαι για λίγο αυτό το κόμπιασμα που κάνει ο κινητήρας όταν είναι κρύος το χειμώνα. Thanks DrBig για το feedback :cool:

DrBig
08/08/2013, 11:52
Πρόκειται για υδρόψυκτο bandit το οποίο σε σκληρές συνθήκες πόλης δεν έχω δει να τσιμπάει σταγόνα λάδι ποτέ και χρησιμοποιώ εδώ και 20000χλμ φουλ συνθετικά. Κι εγώ πιστεύω ότι δε θα έχω θέμα. Ειδικά τα τελευταία βράδια που πέφτει η θερμοκρασία μόλις πάω να ξεκινήσω αισθάνομαι για λίγο αυτό το κόμπιασμα που κάνει ο κινητήρας όταν είναι κρύος το χειμώνα. Thanks DrBig για το feedback :cool:

Αν εχεις ψυγειο λαδιου, που νομιζω οτι εχεις, ενας λογος παραπανω να μη το φοβασαι...

Ichigo
08/08/2013, 11:54
Αν εχεις ψυγειο λαδιου, που νομιζω οτι εχεις, ενας λογος παραπανω να μη το φοβασαι...

Όχι δεν παίζει ψυγείο λαδιού. Είναι Κ8 με υδρόψυξη μόνο.

OldMan
08/08/2013, 15:46
Ειδικά τα τελευταία βράδια που πέφτει η θερμοκρασία μόλις πάω να ξεκινήσω αισθάνομαι για λίγο αυτό το κόμπιασμα που κάνει ο κινητήρας όταν είναι κρύος το χειμώνα.
Μήπως είσαι υπερβολικούλης..?? :p

devil's animal
08/08/2013, 15:52
Μήπως είσαι υπερβολικούλης..?? :p

και λιγα λες...:a10:

DoctoR_k6
08/08/2013, 18:43
Δηλαδη τα torco που σκεφτομαι να δοκιμασω μετα απο 84k με motul 5100(15-50) να παιξω 10-40?? Γιατι σκεφτομουν 20-50...
Δεν καταλαβαινει ο ληστης απο τιποτα μην αγχωνεσαι. Φιλος με αεροελαιοψυκτο αισιως εφθασε 92k με 15-50 κ ειναι αστερι. Μπορει να μην εχει υδροψυξη αλλα δεν εχετε κ τρομερες διαφορες.

Pan (dvs)
08/08/2013, 18:48
Πρόκειται για υδρόψυκτο bandit το οποίο σε σκληρές συνθήκες πόλης δεν έχω δει να τσιμπάει σταγόνα λάδι ποτέ και χρησιμοποιώ εδώ και 20000χλμ φουλ συνθετικά. Κι εγώ πιστεύω ότι δε θα έχω θέμα. Ειδικά τα τελευταία βράδια που πέφτει η θερμοκρασία μόλις πάω να ξεκινήσω αισθάνομαι για λίγο αυτό το κόμπιασμα που κάνει ο κινητήρας όταν είναι κρύος το χειμώνα. Thanks DrBig για το feedback :cool:

Αφου δεν εχεις προβλημα γιατι το αλλαζεις.Οταν εκανες τα προηγουμενα 20000χλμ μεσα στον χειμωνα σου εκανε κομπιασματα?

peter86
08/08/2013, 19:59
Πότε δεν έχω βάλει στον ληστή συνθετικό, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.....
Πάντα ημισυνθετικό torco ,καλοκαίρι 20w50 και χειμώνα 10w40 αλλάγες στις 6000χλμ. και αισίως έφτασα τις 106.000 χλμ χωρίς να καίει σπιθαμή λάδιού ανεξάρτητα το πως και που το οδηγω.....Από δω και πέρα θα χρησιμοποιώ μόνο 10w40 μιας και θα κάνω και λιγοτερα χλμ. στην Αθήνα
Αυτό με το κόμπιασμα που λες ιδιώς τώρα το καλοκαίρι δ πρέπει να παίζει με την καμία....Λογικά είναι στο μυαλό σου!!!

Ichigo
08/08/2013, 23:10
Όταν λέω κόμπιασμα δεν εννοώ τπτ τραγικό... ναι ΟΚ ακούγεται υπερβολικό όπως λέει ο παλιΑνθρωπας. Απλά το μικροκλίμα και το έντονο βοριαδάκι τα τελευταία βράδια που ξεκινάω από το Ψυχικό αλλάζει το feeling λιγάκι σε σχέση με τις ημερίσιες θερμοκρασίες :p

Τα 20-50 είναι υπερβολή ρε σεις, δεν είμαστε και Σαουδική Αραβία... :cool:

Ichigo
08/08/2013, 23:20
Αφου δεν εχεις προβλημα γιατι το αλλαζεις.Οταν εκανες τα προηγουμενα 20000χλμ μεσα στον χειμωνα σου εκανε κομπιασματα?

Όταν ζεστένεται είναι ΟΚ όπως όλα τα λάδια, δεν έχω "κομπιάσματα" καθ όλη τη διάρκεια λειτουργίας. Το αλλάζω καθώς θέλω να μειώσω όσο γίνεται τις καταναλώσεις διότι χαμηλότερο ιξώδες --> λιγότερη τριβή --> λιγότερη κατανάλωση συν το ότι θα έχω ποιο γρήγορο ζέσταμα το χειμώνα χωρίς να περιμένω υπομονετικά να έρθει σε σωστή θερμοκρασία το λάδι πριν τερματίσω το δεξί γκριπ... ;)

peter86
08/08/2013, 23:34
δεν ειναι υπερβολή ichigo σκέψου καλοκαιρι -καυσωνα οδηγηση στην αθήνα.μια χαρά είναι.
εξάλλου σύμφωνα με το διαγραμμα της suzuki για της θερμοκρασιες δεν υπάρχει πρόβλημα.
το 15-50 που λες δουλεύει οπως και το 20-50 όταν το μηχανάκι είναι ζεστό καθώς και τα 2 είναι 50 άρια, ουσιαστικά καμία διαφορά όσον αφορά τις τριβές.
Με το 10w40 θα έχει κάποια διαφορά αλλά πάλι θα έιναι αμελητέα σύμφωνα πάντα με τις μετρήσεις που κάνω στην κατανάλωση τόσο καιρό.
όντως όμως θα ζεσταίνεται πιο γρήγορα το χειμώνα και σίγουρα δουλέυει πιο ομαλά όταν είναι κρύο.
Για την χρήση που λες το 10w40 για μένα είναι ιδανικό.
Και γω μιας και πλεον δεν την χρησιμοποιώ μέσα στην Αθήνα θα βάζω μόνο 10w40.:wave2:
Εκτός αν ξαφνικά αρχίσει να καίει λάδι.....

power hornet
09/08/2013, 08:21
εγω παντος στο χορνετ μου χρησιμοποιω 10-40,ημισυνθετικο τορκο χειμωνα καλοκαιρι χωρις κανενα προβλημα.

η χοντα οντος συνιστα 10-30 ορυκτελαιο!ετσι μου ειχε πει ο αρχιμηχανικος μια αντιπροσωπειας χοντα.

20-50 πιστευω μπαινει οταν πλεον ενα μοτερ που εχει πανω του 100.000χλμ λογου ποτ το μοτερ εχει πλεον ανοχες και φθορες.

MikeG
09/08/2013, 10:18
Πάντως εγώ δε καταλαβαίνω τι βρίσκεται στα Torco. Τρελή απογοήτευση & το 10-40 και το 15-50. Δε πρόκειται να ξαναβάλω πουθενά. Έβαλα IPONE και είδα σημαντική διαφορά, επιτέλους το σασμάν δε χτυπάει σα τρελό & δε σπάνε τα λάδια στα 2500 χλμ.

McGyver
09/08/2013, 10:22
Η χοντα νομιζω (διορθωστε με αν κανω λαθος) πλεον συστηνει 10W30 λαδια στα περισσοτερα της μοντελα.

Δεν κάνεις λάθος...

power hornet
09/08/2013, 11:45
Πάντως εγώ δε καταλαβαίνω τι βρίσκεται στα Torco. Τρελή απογοήτευση & το 10-40 και το 15-50. Δε πρόκειται να ξαναβάλω πουθενά. Έβαλα IPONE και είδα σημαντική διαφορά, επιτέλους το σασμάν δε χτυπάει σα τρελό & δε σπάνε τα λάδια στα 2500 χλμ.

15-50 δεν βγαζει η τορκο 20-50 βγαζει
εγω παντος στο δικο μου μοτερ καθε 5.000χλμ τα αλλαζω μια χαρα βγαινουν και δεν εχω θεμα με το σασμαν.
τωρα απο εκει περα ο καθενας βαζει οτι ταιριαζει καλυτερα στο μηχανακι του.

για τα ipone εχω ακουσει καλα λογι

power hornet
09/08/2013, 11:47
[QUOTE=power hornet;2360415]15-50 δεν βγαζει η τορκο 20-50 βγαζει
εγω παντος στο δικο μου μοτερ καθε 5.000χλμ τα αλλαζω μια χαρα βγαινουν και δεν εχω θεμα με το σασμαν.
τωρα απο εκει περα ο καθενας βαζει οτι ταιριαζει καλυτερα στο μηχανακι του.

για τα ipone εχω ακουσει καλα λογια,βεβαια επειδη ειναι γαλλικα οπως τα μοτουλ κραταω μια πισινη μηπως ειναι φολα.

power hornet
09/08/2013, 11:48
πω εκανα βλακεια το εγραψα απο το κινητο και εγινε μπερδεμα

OldMan
09/08/2013, 11:49
15-50 δεν βγαζει η τορκο 20-50 βγαζει
Το 20W, αν δεν πρόκειται για μεγάλο μονοκύλινδρο με άγριες διαθέσεις, καλύτερα να αποφεύγεται τον χειμώνα..

power hornet
09/08/2013, 11:54
oldmam συμφωνο με αυτο που λες,αλλα που κολαει η παρενθηση που εκανες με αυτο που λεω?εγω το εγραψα απαντοντας στον mike g που εγραψε η τορκο βγαζει 15-50.
βγαζει 10-40και 20-50

OldMan
09/08/2013, 12:02
oldmam συμφωνο με αυτο που λες,αλλα που κολαει η παρενθηση που εκανες με αυτο που λεω?εγω το εγραψα απαντοντας στον mike g που εγραψε η τορκο βγαζει 15-50.
βγαζει 10-40και 20-50
Ο Μιχαλάκης μιλάει για το 650 στο οποίο προφανώς έβαζε 20W50...

MikeG
09/08/2013, 13:45
Ο Μιχαλάκης μιλάει για το 650 στο οποίο προφανώς έβαζε 20W50...


650 τέλος εδώ και 2 χρόνια. 800 τώρα.

Ναι έκανα τη μαλακία και έβαλα 20-50 μια φορά. Πάντως και με φίλους που τα έβαλαν κανείς δε λέει καλά λόγια. Τα ακρίβεισε κιόλας ο γνωστός στο Πειραιά.

daz
09/08/2013, 17:14
Εγώ που βάζω ότι βρω μπροστά μου καλά κάνω? :lol:

10-40 δεν έχω βάλει. Να βάλω?

pektis
23/08/2013, 17:35
Πάντως εγώ δε καταλαβαίνω τι βρίσκεται στα Torco. Τρελή απογοήτευση & το 10-40 και το 15-50. Δε πρόκειται να ξαναβάλω πουθενά. Έβαλα IPONE και είδα σημαντική διαφορά, επιτέλους το σασμάν δε χτυπάει σα τρελό & δε σπάνε τα λάδια στα 2500 χλμ.

Συμφωνω και εγω για τα torco ... 2 φορες ειχα βαλει σε αεροελαιοψυκτο bandit περισι το καλοκαιρι το 20-50 και ανεβαζε θερμοκρασια σαν τρελο, στην αλλαγη φαινοταν ''σπασμενο''...
Τωρα εχει 134.000 και ειναι ολα σχεδον με motul 5100 15/50 χωρις να καιει το παραμικρο...!