PDA

View Full Version : Τί θα επιλέγατε...



audioslave
08/08/2013, 12:57
Παιδια εστω οτι ησασταν στην θεση να αγορασετε ενα bmw dakar με abs (μεχρι 3500) ή ενα τερμα απλο tenere 660 χωρις abs και αλλα εχτρα (μεχρι 4000).Τί θα επιλεγατε?

Αυτο που θα σας ενδιεφερε ειναι καταναλωση,αξιοπρεπες ταξιδι σε ασφαλτο-χωμα,ασφαλεια,αξιοπιστια,φθημα service,ταξιδι με δευτερο ατομο,και γενικοτερα να μπορει να σας προσφερει ωραιες καταστασεις.

P.s 1 Ειστε σχετικα καινουργιος οδηγος σε ταξιδια,μεγαλες αποστασεις κτλπ.
P.s 2 Σε dakar ενδιαφερομαι σε ολα τα μοντελα .Και το παλιο και το καινουργιο


Ευχαριστω ..

SHOOTER045
08/08/2013, 13:07
Παιδια εστω οτι ησασταν στην θεση να αγορασετε ενα bmw dakar με abs (μεχρι 3500) ή ενα τερμα απλο tenere 660 χωρις abs και αλλα εχτρα (μεχρι 4000).Τί θα επιλεγατε?

Αυτο που θα σας ενδιεφερε ειναι καταναλωση,αξιοπρεπες ταξιδι σε ασφαλτο-χωμα,ασφαλεια,αξιοπιστια,φθημα service,ταξιδι με δευτερο ατομο,και γενικοτερα να μπορει να σας προσφερει ωραιες καταστασεις.

P.s 1 Ειστε σχετικα καινουργιος οδηγος σε ταξιδια,μεγαλες αποστασεις κτλπ.
P.s 2 Σε dakar ενδιαφερομαι σε ολα τα μοντελα .Και το παλιο και το καινουργιο


Ευχαριστω ..
μεγαααααααααααααααααααααλη φαση το abs
δοκιμασε 2 μηχανακια ενα με και ενα χωρις και θα καταλαβεις
περα απ αυτα και τα 2 ειναι αξιοπιστα καλυτερο ποιοτικα το bmw με ποιο ακριβα αντ/κα και εχει εκεινους τους διακοπτες............

MikeG
08/08/2013, 13:10
Tenere εννοείς το παλιό;

audioslave
08/08/2013, 13:15
Tenere εννοείς το παλιό;

Oχι Μike.Με 4000 χιλιαρικα εχω βρει τενερε καινουργιο.

audioslave
08/08/2013, 13:18
Shooter τι εννοεις για τους διακοπτες?Εχουν καποιο θεματακι ή απλα για την εμφανιση τους λες?
Ναι για το abs εχω ακουσει παρα πολλα καλα και ορισμενα ασχημα.Γι αυτο ρωταω εσας.Πιο ακριβα ανταλλακτικα το bmw ε?Μιλουσα με ενα παλικαρι προχθες και ελεγε για εναν γνωστο του που το ψιλοστουκαρε το ντακαρ και το πουλησε γιατι τα ανταλλακτικα ηταν στον θεο οι τιμες.......
Τι να πω ρε γαμωτο.Ευχαριστω

ggs
08/08/2013, 13:21
Γι αυτά :
Ασφαλεια (αβς)
ταξιδι με δευτερο ατομο

...το BMW


γι αυτά :
αξιοπιστια,
φθηνα service
καταναλωση
....το Τενερε

SHOOTER045
08/08/2013, 13:28
Shooter τι εννοεις για τους διακοπτες?Εχουν καποιο θεματακι ή απλα για την εμφανιση τους λες?
Ναι για το abs εχω ακουσει παρα πολλα καλα και ορισμενα ασχημα.Γι αυτο ρωταω εσας.Πιο ακριβα ανταλλακτικα το bmw ε?Μιλουσα με ενα παλικαρι προχθες και ελεγε για εναν γνωστο του που το ψιλοστουκαρε το ντακαρ και το πουλησε γιατι τα ανταλλακτικα ηταν στον θεο οι τιμες.......
Τι να πω ρε γαμωτο.Ευχαριστω

ενας δεξια
ενας αριστερα
μεγεθος τσαπας αυτα
ισως να βρεις και με θερμαινομενα γκριπ-καλη φαση




Γι αυτά :
Ασφαλεια (αβς)
ταξιδι με δευτερο ατομο

...το BMW-αν ψωνιζεις αντ/κα μονος απ εξω δεν θα σου φανει η διαφορα


γι αυτά :
αξιοπιστια,-εχει και αυτο τα κουλα του ετσι........
φθηνα service
καταναλωση-χωρις τεραστιες διαφορες απ το bmw
....το Τενερε

MikeG
08/08/2013, 13:34
& τα 2 είναι εξίσου καλά. Μια χαρά αξιόπιστο το BMW και άσε να λένε.

Το BMW υπερτερεί σε κατανάλωση και σέλα σίγουρα. Επίσης τα ανταλλακτικά του μια χαρά τιμή έχουν. Στα ανταλλακτικά δε βάζω τα πλαστικά, αλλά τα αναλώσιμα και τυχόν μικροζημιές που μπορεί να βγάλει η κάθε μοτοσυκλέτα. Επίσης πιστεύω ότι το BMW φορτώνεται πιο άνετα και ταξιδεύει λίγο καλύτερα. Επίσης έχει μεγαλύτερη αυτονομία.

Το Tenere είναι σαφώς καλύτερο στο χώμα, οι αναρτήσεις του είναι αρκετά πιο μαλακές (αν και του BMW μετά από τόσο καιρό θα θέλουν ένα ρετουσάρισμα).

Καβάλησε τα & όποιο σου κάτσει καλύτερα πάρε.

audioslave
08/08/2013, 16:10
Το θέμα ειναι οτι δεν μπορω να τα καβαλησω ουτως ωστε να αποφασισω!!!Τί δηλαδη να παω σε ενα καταστημα και να του πω να το παω μια βολτα?Οκ σε ασφαλτο κομπλε,αλλα στο χωμα πως θα καταλαβω τί με βολευει και τί μπορει να με καλυψει.
Βλεπω χωματοδρομους διπλα απ την ασφαλτο και με τρεχουν τα σαλια.αλλα επειδη δεν εχω καβαλησει σε χωμα ποτε τετοια μηχανη,οπως οι παραπανω που ανεφερα, δεν ξερω καν τις δυνατοτητες τους.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε αυτες τις δυο μηχανες.Π.χ να βλεπω πραγματα να τα κανει ο αλλος με το τενερε και εγω να μην μπορω να το επιχειρησω καν.Δεν ξερω αν μπορειτε να καταλαβετε που σκαλωνω...

Ευχαριστω πολυ και παλι

OldMan
08/08/2013, 16:32
να βλεπω πραγματα να τα κανει ο αλλος με το τενερε και εγω να μην μπορω να το επιχειρησω καν.
Σίγουρα θα γίνει κάτι τέτοιο αλλά σίγουρα δεν θα φταίει το μηχανάκι ...;)

AUFGEBRACHT
08/08/2013, 17:23
ενας δεξια
ενας αριστερα
μεγεθος τσαπας αυτα
ισως να βρεις και με θερμαινομενα γκριπ-καλη φαση


To μονοκύλινδρο το 650 ΔΕΝ έχει τέτοιους διακόπτες, μια χαρά είναι...

ggs
08/08/2013, 17:51
Το θέμα ειναι οτι δεν μπορω να τα καβαλησω ουτως ωστε να αποφασισω!!!Τί δηλαδη να παω σε ενα καταστημα και να του πω να το παω μια βολτα?Οκ σε ασφαλτο κομπλε,αλλα στο χωμα πως θα καταλαβω τί με βολευει και τί μπορει να με καλυψει.
Βλεπω χωματοδρομους διπλα απ την ασφαλτο και με τρεχουν τα σαλια.αλλα επειδη δεν εχω καβαλησει σε χωμα ποτε τετοια μηχανη,οπως οι παραπανω που ανεφερα, δεν ξερω καν τις δυνατοτητες τους.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε αυτες τις δυο μηχανες.Π.χ να βλεπω πραγματα να τα κανει ο αλλος με το τενερε και εγω να μην μπορω να το επιχειρησω καν.Δεν ξερω αν μπορειτε να καταλαβετε που σκαλωνω...

Ευχαριστω πολυ και παλι


Και οι δυο μηχανές θα πάνε το ίδιο στο χώμα στα χέρια ενός οδηγού που πάει πρώτη φορά χώμα… σεμνά και ταπεινά… (μην σου πω ότι και πιο «έμπειροι» πάλι σεμνά και ταπεινά τις πάνε γιατί οι πτώσεις με τα «μοσχάρια» «τσουζουν» σώμα , ψυχή και πορτοφόλι…. )
Άλλωστε , και οι δυο έχουν πολλά στοιχεία οφφ αλλά μην ξεχνάς ότι είναι βαριές μηχανές …
Τώρα, άμα βλέπεις στο γιουτουμπ αναβάτες να πηγαίνουν αεροπορία με τα θερια στο χώμα , πρωτίστως οι αναβάτες έχουν τις ικανότητες και τις δυνατότητες και δευτερευόντως οι μηχανές …
Προσπάθησε να οδηγήσεις και τις δυο και διάλεξε αυτή που θα κουμπώσεις καλύτερα…
Αληθεια , οπτικα πια από τις δυο σ αρέσει περισσότερο?

audioslave
08/08/2013, 19:54
Σίγουρα θα γίνει κάτι τέτοιο αλλά σίγουρα δεν θα φταίει το μηχανάκι ...;)

Χαχα σωστος.Ναι ενταξει ξερω που παταω και που βρισκομαι νομιζω γι αυτο και κοιταω προς αυτες τις μηχανες.

audioslave
08/08/2013, 19:58
Ναι ενταξει βλεπω μερικα βιντεακια και οι τυπαδες πανε κομματια λες και εχουν εντουρο.
Οπτικα μου αρεσει το τενερε περισσοτερο.Αλλα με καμια 500αρα καβατζα που μου μενουν αν αγορασω το ντακαρ εχω δει κατι καγκουρομετατροπες που το κανουν να τα σπαει απο εμφανιση.

Γνωριζει κανεις μαγαζια θεσσνικη που δινουν αυτα τα μοντελα για δοκιμη?
Ευχαριστω και παλι

daz
09/08/2013, 08:25
Γι αυτά :
Ασφαλεια (αβς)
ταξιδι με δευτερο ατομο

...το BMW


γι αυτά :
αξιοπιστια,
φθηνα service
καταναλωση
....το Τενερε

Κατανάλωση γιατί το Tenere? Το bmw έχει καλύτερη. Ακόμα και τα παλιότερα με το ένα μπουζί δεν είχαν μεγάλη κατανάλωση.





Γνωριζει κανεις μαγαζια θεσσνικη που δινουν αυτα τα μοντελα για δοκιμη?


Βρες τηλ από αντιπροσωπείες στον νετ και πάρε τηλ να ρωτήσεις αν έχουν μηχανάκια για τεστ ράιντ. Αν όχι, να σε δώκω το δικό μου (τενερε) για μια βόλτα (για να πάρεις μια ιδέα) αλλά με απασχολεί λίγο αυτό το νέος οδηγός.

Θα σου πρότεινα, αν το dakar είναι σε καλή κατάσταση, να το προτιμήσεις. Abs και νέος οδηγός είναι σωτήριος συνδυασμός στους δρόμους της Θεσσαλονίκης.

Τα υπόλοιπα όπως στα είπαν οι από πάνω.

thalasinos
09/08/2013, 08:40
Καπου υστερει και καπου υπερτερει το ενα απο το αλλο!!
Αλλα προσωπικα και μονο σαν ομορφια θα διαλεγα το BMW !!!!

MG-KTiNoS
09/08/2013, 08:49
TENERE

ggs
09/08/2013, 09:21
Κατανάλωση γιατί το Tenere? Το bmw έχει καλύτερη. Ακόμα και τα παλιότερα με το ένα μπουζί δεν είχαν μεγάλη κατανάλωση.


.


TIIII !!!!

Ουτε κατανάλωση έχει το τενερε καλύτερη ? φτου…
Γι αυτό έχει μεγαλύτερο ντεπόζιτο το ρημάδι…:rolleyes:
Τι μπ@υρδ€λα πάτε και παίρνετε…:lol:

ΥΓ που ειναι ο ΠροεδρΑς να υπερασπιστει την τιμη του

audioslave
09/08/2013, 11:27
Χαθηκε το μηνυμα που εγραψα ρε γμτ:(! Ναι daz κατι τετοιο θα κανω που λες.Ευχαριστω πολυ και για την προταση σου,αλλα αστο καλυτερα για να εχουμε και οι δυο τα κεφαλια μας ησυχα!!

Κατι που με απασχολει επισης ειναι το ποσο καλο ειναι να μαθω με abs.Σκεφτομαι δηλαδη μετα αν δεν μπορω να συνηθισω μηχανη χωρις το abs τί θα κανω?

DrBig
09/08/2013, 11:37
Πριν απο 25 χρονια η ερωτηση σου θα ηταν καπως ετσι:



Κατι που με απασχολει επισης ειναι το ποσο καλο ειναι να μαθω σε μηχανη που εχει φρενα. Σκεφτομαι δηλαδη μετα αν δεν μπορω να συνηθισω μηχανη χωρις φρενα τί θα κανω?

audioslave
09/08/2013, 12:32
Dr να υποθεσω οτι δεν με ειρωνευεσαι,αλλα εννοεις μαλλον οτι εξελισσονται τα πραγματα και απο δω και μπρος θα βγαινουν οι μηχανες με abs κτλπ ε?

DrBig
09/08/2013, 12:34
Dr να υποθεσω οτι δεν με ειρωνευεσαι,αλλα εννοεις μαλλον οτι εξελισσονται τα πραγματα και απο δω και μπρος θα βγαινουν οι μηχανες με abs κτλπ ε?

ακριβως....:beer:

OldMan
09/08/2013, 12:38
Dr να υποθεσω οτι δεν με ειρωνευεσαι,
Γιατί ρε λωλόπαιδα θα υποθέτατε το αντίθετο αν το εγραφα αυτό εγώ ...??? :evil::D

sniper
09/08/2013, 12:52
Γιατί ρε λωλόπαιδα θα υποθέτατε το αντίθετο αν το εγραφα αυτό εγώ ...??? :evil::D

Γιατί δεν έχουν χιούμορ...

sniper
09/08/2013, 12:52
Α ναι, το BMW πάρε...

Θα σου βγάλει καμια 10ρια προβήματα αλλά είναι καλύτερο από το άλλο το πως το λένε, το Γιαμάχα ντε...

audioslave
09/08/2013, 13:05
ακριβως....:beer:

:a10:

audioslave
09/08/2013, 13:06
Γιατί δεν έχουν χιούμορ...

Μια διευκρινιση εκανα φιλε μου,τιποτα παραπανω

Pan (dvs)
09/08/2013, 13:55
Σίγουρα θα γίνει κάτι τέτοιο αλλά σίγουρα δεν θα φταίει το μηχανάκι ...;)

Η σοφια ερχετε με τα χρονια :beer:

Pan (dvs)
09/08/2013, 13:58
Γιατί ρε λωλόπαιδα θα υποθέτατε το αντίθετο αν το εγραφα αυτό εγώ ...??? :evil::D

Μαλλον γιατι και τα λωλοπαιδα οσο περνανε τα χρονια γινονται και αυτα σοφοτερα.:D

OldMan
09/08/2013, 13:59
Η σοφια ερχετε με τα χρονια :beer:
Και με τις σαβούρδες...;)

Pan (dvs)
09/08/2013, 14:08
Τωρα περα απο την πλακα και χωρις να εξετασουμε καταναλωση,κοστος κλπ πιο φιλικο θεωρω το bmw ,χωρις να εχω καβαλησει το tenere.Σε βολτα ομως που καναμε στη Σαμαρινα ,ολο ασφαλτο,ενα φιλαρακι με tenere που ητανε μπροστα μου ,μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι πολυ ευκολοοδηγητο.Εμπαινε στις στροφες και πλαγιαζε σαν παιχνιδακι.

KotsosDR
09/08/2013, 14:24
Tenere

audioslave
09/08/2013, 14:55
Eιδα παιδια ενα τενερε σημερα,μαυρο,με καγκελα,εξτρα προβολακια,και πολλαα αλλα και ηταν κουκλα μιλαμε.αγρια ομορφια εχει το ατιμο.Και ειναι και τεραστιο ρε γαμωτ

daz
09/08/2013, 15:30
Κάνε τα μια βόλτα και πάρε αυτό που θα σου κάτσει καλύτερα και σου αρέσει περισσότερο. Το abs είναι βασικό βέβαια σε νέο οδηγό, αλλά μαθαίνεις και χωρίς αυτό. Βασικό επίσης είναι να βρεις αυτό που θέλεις σε καλή κατάσταση. Για μένα και τα δύο είναι καλά γι' αυτό που είναι.

audioslave
09/08/2013, 17:23
Κάνε τα μια βόλτα και πάρε αυτό που θα σου κάτσει καλύτερα και σου αρέσει περισσότερο. Το abs είναι βασικό βέβαια σε νέο οδηγό, αλλά μαθαίνεις και χωρίς αυτό. Βασικό επίσης είναι να βρεις αυτό που θέλεις σε καλή κατάσταση. Για μένα και τα δύο είναι καλά γι' αυτό που είναι.

Νομιζω για το dakar ειδικα σε αυτα τα λεφτα που μπορω να διαθεσω 3500 περιπου,μπορω να βρω κατι σε πολυ καλη κατασταση,και να εχει και καναδυο καλουδια πανω.Γνωριζει καποιος αν θα επρεπε να προσεξω κατι στα συγκεκριμενα μοντελα μιας και θα αγορασω μεταχειρισμενο?

DrBig
09/08/2013, 17:27
Νομιζω για το dakar ειδικα σε αυτα τα λεφτα που μπορω να διαθεσω 3500 περιπου,μπορω να βρω κατι σε πολυ καλη κατασταση,και να εχει και καναδυο καλουδια πανω.Γνωριζει καποιος αν θα επρεπε να προσεξω κατι στα συγκεκριμενα μοντελα μιας και θα αγορασω μεταχειρισμενο?

Δεν το ειχα ποτε, αλλα προσφατα σ'ενα φιλο τρυπησε το ψυγειο νερου το οποιο ακουσον ακουσον εχει πλαστικα πλαινα και λογω πλαστικουρας δεν κολαει. 450 εχει καινουργιο απο αντιπροσωπεια. Κοιταξε λοιπον μην χανει απο πουθενα...

daz
09/08/2013, 17:39
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132989

Edit..

Γι' αυτό..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136669&p=2354716&viewfull=1#post2354716

σου είπα ότι το βασικό είναι να πάρεις κάτι που είναι σε καλή κατάσταση.

audioslave
09/08/2013, 20:22
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132989

Edit..

Γι' αυτό..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136669&p=2354716&viewfull=1#post2354716

σου είπα ότι το βασικό είναι να πάρεις κάτι που είναι σε καλή κατάσταση.

To πρωτο το ειχα διαβασει το δευτερο δεν το ειχα δει.Ευχαριστω

audioslave
09/08/2013, 20:25
Δεν το ειχα ποτε, αλλα προσφατα σ'ενα φιλο τρυπησε το ψυγειο νερου το οποιο ακουσον ακουσον εχει πλαστικα πλαινα και λογω πλαστικουρας δεν κολαει. 450 εχει καινουργιο απο αντιπροσωπεια. Κοιταξε λοιπον μην χανει απο πουθενα...

Ω τι λες τωρα.Ε βασικα αν βρω κατι θα το παω σε μηχανικο να το κατεχει.Γενικά απ οτι διαβαζω σε ιντερνετ λεει οτι ο κινητηρας απ το ντακαρ ειναι σκυλι μαυρο,αλλα πρεπει να το προσεχει το μηχανακι ο ιδιοκτητης

AUFGEBRACHT
09/08/2013, 20:46
Ω τι λες τωρα.Ε βασικα αν βρω κατι θα το παω σε μηχανικο να το κατεχει.Γενικά απ οτι διαβαζω σε ιντερνετ λεει οτι ο κινητηρας απ το ντακαρ ειναι σκυλι μαυρο,αλλα πρεπει να το προσεχει το μηχανακι ο ιδιοκτητης

Rotax περιποιημένος από τους τεχνικούς της BMW στο Μόναχο.

SHOOTER045
09/08/2013, 22:09
To μονοκύλινδρο το 650 ΔΕΝ έχει τέτοιους διακόπτες, μια χαρά είναι...

εισαι σιγουρος?
πριν παρω το super tenere μου-καπου στο 2004
ειχα δει ενα bmw 650 που τους ειχε ετσι ακριβως αριστερα-δεξια
τελικα πηρα TENERE

AUFGEBRACHT
09/08/2013, 22:17
εισαι σιγουρος?
πριν παρω το super tenere μου-καπου στο 2004
ειχα δει ενα bmw 650 που τους ειχε ετσι ακριβως αριστερα-δεξια
τελικα πηρα TENERE

Αφού το έχω, λες να μην είμαι σίγουρος;

SHOOTER045
09/08/2013, 22:34
Αφού το έχω, λες να μην είμαι σίγουρος;

και εγω αυτο που καβαλησα τι ηταν?
υπ οψιν τα χε τα χρονακια του

daz
09/08/2013, 22:35
Αφού το έχω, λες να μην είμαι σίγουρος;

Δε ρίχνεις άλλη μια ματιά καλού κακού? :lol:

audioslave
25/08/2013, 16:06
Καλησπέρα και παλι παιδια.Εχω καταληξει στο dakar τελικα.Σε ενα μηνα τελειωνω εξεταστικη και αρχιζω να ψαχνω.Μπορειτε να βοηθησετε με καναδυο συμβουλες οσον αφορα την αγορα? Χλμ, extras που ειναι καλο να διαθετει,maximum λεφτα για το συγκεκριμενο μοντελο κτλπ.

Α και κατι αλλο.Επειδη εχω γνωστο αμερικη, μπορω να παραγγειλω πραγματα και να τα στειλω σπιτι του και απο εκει να μου τα στειλει αυτος,ουτως ωστε να μην πληρωσω τελωνειο.Αξιζει κατι τετοιο λετε?
Ευχαριστω πολυ

AUFGEBRACHT
25/08/2013, 16:36
Καλησπέρα και παλι παιδια.Εχω καταληξει στο dakar τελικα.Σε ενα μηνα τελειωνω εξεταστικη και αρχιζω να ψαχνω.Μπορειτε να βοηθησετε με καναδυο συμβουλες οσον αφορα την αγορα? Χλμ, extras που ειναι καλο να διαθετει,maximum λεφτα για το συγκεκριμενο μοντελο κτλπ.

Α και κατι αλλο.Επειδη εχω γνωστο αμερικη, μπορω να παραγγειλω πραγματα και να τα στειλω σπιτι του και απο εκει να μου τα στειλει αυτος,ουτως ωστε να μην πληρωσω τελωνειο.Αξιζει κατι τετοιο λετε?
Ευχαριστω πολυ

Από extra εγώ προτείνω πάντα αν βρεις μοντέλο με ABS να το προτιμήσεις από μοντέλο άνευ ABS. Συνήθως εάν έχει πάνω ABS θα έχει και θερμαινόμενα γκρίπ. Επίσης από extra είναι σωτήρια σε πτώσεις κάγκελα προστασίας κινητήρα και πλαστικών, ενώ και οι προστατευτικές χούφτες σε συνδυασμό με τα θερμαινόμενα χερούλια που ανέφερα παραπάνω κάνουν θαύματα, χειμώνα κυκλοφορώ με καλοκαιρινό αερισόμενο γάντι να φανταστείς.

Για το άλλο θέμα με Αμέρικα, δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο, δεν ξέρω τί έχεις σκοπό να παραγγείλεις αλλά τα βρίσκεις κι Ελλάδα-Ευρώπη σε καλή τιμή χωρίς να χρειαστεί να κάνεις όλη αυτή τη μανούρα με ΗΠΑ, εκτός αν η διαφορά τιμής είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί την όλη διαδικασία.

audioslave
28/08/2013, 15:18
Από extra εγώ προτείνω πάντα αν βρεις μοντέλο με ABS να το προτιμήσεις από μοντέλο άνευ ABS. Συνήθως εάν έχει πάνω ABS θα έχει και θερμαινόμενα γκρίπ. Επίσης από extra είναι σωτήρια σε πτώσεις κάγκελα προστασίας κινητήρα και πλαστικών, ενώ και οι προστατευτικές χούφτες σε συνδυασμό με τα θερμαινόμενα χερούλια που ανέφερα παραπάνω κάνουν θαύματα, χειμώνα κυκλοφορώ με καλοκαιρινό αερισόμενο γάντι να φανταστείς.

Για το άλλο θέμα με Αμέρικα, δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο, δεν ξέρω τί έχεις σκοπό να παραγγείλεις αλλά τα βρίσκεις κι Ελλάδα-Ευρώπη σε καλή τιμή χωρίς να χρειαστεί να κάνεις όλη αυτή τη μανούρα με ΗΠΑ, εκτός αν η διαφορά τιμής είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί την όλη διαδικασία.

Με abs θα παρω σιγουρα aufbebracht.Θερμενομενα grip εχουν τα περισσοτερα απ οτι βλεπω.Σε μια τιμη των 3500 πρεπει να βρω dakaraki με βαλιτσες,καγκελα και τα λοιπα ή οχι λες?Ρωταω απλα γιατι ο καθενας βαζει οτι ττιμη του κατεβει,και για να μην με πιασουν κοτσο.Απο αμερικα σκεφτομαι να παρω κρανος,μπουφανακι και γαντια.Νομιζω συμφερει.
Οπως μπορει να βοηθησει με καμια συμβουλη θα ηταν ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω και παλι

MikeG
28/08/2013, 15:22
Με abs θα παρω σιγουρα aufbebracht.Θερμενομενα grip εχουν τα περισσοτερα απ οτι βλεπω.Σε μια τιμη των 3500 πρεπει να βρω dakaraki με βαλιτσες,καγκελα και τα λοιπα ή οχι λες?Ρωταω απλα γιατι ο καθενας βαζει οτι ττιμη του κατεβει,και για να μην με πιασουν κοτσο.Απο αμερικα σκεφτομαι να παρω κρανος,μπουφανακι και γαντια.Νομιζω συμφερει.
Οπως μπορει να βοηθησει με καμια συμβουλη θα ηταν ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω και παλι

Πιστεύω ότι αυτή η τιμή πρέπει να είναι το ταβάνι σου. & ναι θα βρεις.

audioslave
28/08/2013, 15:22
Παιδια κατι ακομα.Αξιζει που εχω απορριψει ολα τα μοντελα που δεν ειναι διμπουζα,λογω του οτι καινε περισσοτερο?Γιατι η τιμη με τα διμπουζα εχει διαφορα κανα χιλιαρικο.

audioslave
28/08/2013, 15:25
Πιστεύω ότι αυτή η τιμή πρέπει να είναι το ταβάνι σου. & ναι θα βρεις.

Ετσι λεω και εγω.Αλλα κρατανε πολυ τιμη τα μοντελα μετα το 2004 ρε γαμωτο,και σε αυτηνν την τιμη βρισκω χωρις καθολου καλουδια.Συγνωμη αν κουραζω

audioslave
14/09/2013, 03:09
Παιδια σκεφτομαι γι αυτο επειδη ειναι και στην πολη που σπουδαζω...Να το παω σε μηχανικο δεν νομιζω να γινεται λογω του οτι αυτος που το πουλαει ειναι εμπορος-μηχανικος.Τί λετε οσον αφορα τιμή και την κατασταση της μηχανης απ' οτι βλεπετε στις φωτο? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3667337/
Αν ειναι ευκολο βοηθηστε γιατι δεν εχω καποιον πιο εμπειρο απο εμενα να με συμβουλεψει
Ευχαριστω πολυ

Υ.γ αργω να απαντησω γιατι δεν εχω ιντερνετ σπιτι και μπαινω απο φιλαρακια

audioslave
14/09/2013, 03:11
Α και κατι ακομα παιδια.Λεω να παω προς θεσσαλονικη και να ψαξω σε μαγαζια μπας και βρω κανενα ντακαρ που δεν το εχουν βαλει σε αγγελια.Αξιζει κατι τετοιο ή ολοι που εχουν αντιπροσωπειες τα ανεβαζουν στο car?

daz
14/09/2013, 13:18
.Να το παω σε μηχανικο δεν νομιζω να γινεται λογω του οτι αυτος που το πουλαει ειναι εμπορος-μηχανικος.


Αυτό δεν έχει σχέση. Μπορείς να το πας σε όποιον μηχανικό θέλεις για να το ελέγξεις. Αν του δώσεις να καταλάβει ότι είσαι ένα βήμα πριν την αγορά και θέλεις απλά μια δευτερη γνώμη δεν θα έχει αντίρρηση. Εκτός και αν δεν θέλει να δεις κάτι.

Απ' τις φωτό φαίνεται χαρτί.

Ο tommy dakar μπορεί να σου πει κάποια σημεία που πρέπει να προσέξεις πριν την αγορά.

audioslave
14/09/2013, 13:30
Αυτό δεν έχει σχέση. Μπορείς να το πας σε όποιον μηχανικό θέλεις για να το ελέγξεις. Αν του δώσεις να καταλάβει ότι είσαι ένα βήμα πριν την αγορά και θέλεις απλά μια δευτερη γνώμη δεν θα έχει αντίρρηση. Εκτός και αν δεν θέλει να δεις κάτι.

Απ' τις φωτό φαίνεται χαρτί.

Ο tommy dakar μπορεί να σου πει κάποια σημεία που πρέπει να προσέξεις πριν την αγορά.

Ναι μπορει να εχεις και δικαιο.Απλα επειδη κολλαω σε πολλα πραγματα θελω λιγη βοηθεια απο εδω μεσα.
Π.χ αν εστω αποφασισω οτι θα παρω αυτην την μηχανη,καποιον μηχανικο δικο μου δεν εχω.Πρεπει να παω σε συνεργεια και να ρωτησω αν γινεται να τους παω μια μηχανη για να μου δωσουν μια γνωμη ή ολοι θα δεχτουν?Απ'την αλλη σκεφτομαι οτι ο μηχανικος αν η μηχανη εχει καποια θεματακια μπορει να μου πει και κανενα ψεμα ουτως ωστε να την αγορασω και να γινω τακτικος πελατης μετα.Αν με πιανεις..
Απ΄την αλλη στην σαλονικα που θα υπαρχουν λογικα περισσοτερες επιλογες και απο εμπορους και απο ιδιωτες, κολλαω στο αν την φερω εγω οδηγωντας (που θα ειναι το πρωτο στην ουσια ταξιδι που θα κανω με μηχανη) ειναι συνετη επιλογη.
Αυτα πανω κατω...

Ευχαριστω και παλι

daz
14/09/2013, 13:44
Γιατί κάνεις τη ζωή σου δύσκολη? Έχεις βρει ένα μηχανάκι που σου αρέσει και φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση. Οπτικά δεν μπορείς να βρει κάτι που δεν σου αρέσει ή που σε ανησυχεί.
Πας σε έναν μηχανικό που σου γεμίζει το μάτι και το μαγαζί του δεν είναι κωλοχανίο και του λες ρε φίλε έχω βρει μια μηχανή εδώ λίγο πιο κάτω. Να την φέρω να της ρίξεις μια ματιά με το αζημίωτο?
Θα ρίξει μια ματιά στα μπουζί να δει πώς δουλεύει ο κινητήρας, θα την ακούσει, θα την ψάξει για χοντρά προβλήματα (στραβές μπουκάλες πχ) θα σου πει για λεπτομέρειες (αλυσίδα γρανάζια αν ακούγεται κανένα ρουλεμάν στον τροχό ή καμιά βαλβίδα κτλ) και αυτό ήταν.

Τι περιμένεις να κάνει δλδ? Να σε βάλει να πάρεις μηχανή με αρπαγμένη μπιέλα για να στα πάρει μετά? Λες και όλος ο κόσμος αγοράζει παπούτσια απ' το χωριό του!

daz
14/09/2013, 13:47
Αν ο άλλος δεν θέλει να την πας σε μηχανικό ζήτησε του να την πας μια βόλτα και πέρνα από έναν μηχανικό. Αν δεν σε αφήσει να την πας ούτε βόλτα πες του να την βάλει εκεί που ξέρει. Στο μαγαζί του!

audioslave
14/09/2013, 14:10
Γιατί κάνεις τη ζωή σου δύσκολη? Έχεις βρει ένα μηχανάκι που σου αρέσει και φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση. Οπτικά δεν μπορείς να βρει κάτι που δεν σου αρέσει ή που σε ανησυχεί.
Πας σε έναν μηχανικό που σου γεμίζει το μάτι και το μαγαζί του δεν είναι κωλοχανίο και του λες ρε φίλε έχω βρει μια μηχανή εδώ λίγο πιο κάτω. Να την φέρω να της ρίξεις μια ματιά με το αζημίωτο?
Θα ρίξει μια ματιά στα μπουζί να δει πώς δουλεύει ο κινητήρας, θα την ακούσει, θα την ψάξει για χοντρά προβλήματα (στραβές μπουκάλες πχ) θα σου πει για λεπτομέρειες (αλυσίδα γρανάζια αν ακούγεται κανένα ρουλεμάν στον τροχό ή καμιά βαλβίδα κτλ) και αυτό ήταν.

Τι περιμένεις να κάνει δλδ? Να σε βάλει να πάρεις μηχανή με αρπαγμένη μπιέλα για να στα πάρει μετά? Λες και όλος ο κόσμος αγοράζει παπούτσια απ' το χωριό του!


Οκ ρε νταζ.Απλα επειδη μερικες φορες αν δουνε οτι εισαι πιτσιρικας ή δεν το κατεχεις πολυ με μηχανες πανε να σου δωσουν οτι πιο σκαρτο εχουν.Το ξερω επειδη μου εχει τυχει και ευτυχως μου σφυριξε γνωστος οτι το μηχανακι ηταν μαπα.
Για βολτα ειναι οκ.Μου το ειχε πει την προηγουμενη φορα.Θα παω αν ειναι και θα κανω αυτο που λες.
Τετοια μαγαζια μπορεις να παζαρεψεις τιμη αραγε?Στα ιδια λεφτα υπαρχει και αυτο εδω(πεφτει χαμηλα πολυ στο χαρτη ομως) αλλα με πολλα περισσοτερα καλουδια και ειναι και απο ιδιωτη. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3981494/

Pan (dvs)
14/09/2013, 18:48
Ρε παιδια πολλα δεν ειναι τα 3800 για μοντελο 2005?

audioslave
14/09/2013, 19:56
Ρε παιδια πολλα δεν ειναι τα 3800 για μοντελο 2005?

Βασικα εγω δεν εχω καταλαβει γιατι μοντελα του '03 μπορεις να βρεις ακομα και με 2 χιλιαρικα ενω απο '04 και μετα κατω απο 3+ δεν πεφτει κανενα.
Τωρα αν αξιζει αυτην η διαφορα της ταξης του 1-1,5 χιλιαρικο για το οτι καει λιγοτερο το πιο καινουργιο μοντελο δεν ξερω..

taisteal
14/09/2013, 20:29
οτι θελουν ζητανε...πολυ ακριβα

faraway
14/09/2013, 20:34
3800 ? :eyepop:

:a027:

Sapadak
14/09/2013, 20:48
Τα λεφτα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ

Αφου εισαι Ξανθη, κανε ενα 'κοπο' και κατεβα Καβαλα να δεις 3-4 εμπόρους και εκειπέρα.
Πριν κατεβεις ριξε κανα βλέφαρο αν εχει κάτι που σαρεσ, πάρε τηλ αν ειναι διαθέσιμα τραβα μια βολτα με το κτελ και γυρνα με μοτοσακο :D

Speedbikes (http://speedbikes.car.gr/bikes/)
Tomy's Bike (http://tommysbikes.car.gr/bikes/)
Moto Tsourous (http://mototsoyroys.car.gr/bikes/)

byron
14/09/2013, 20:51
05 μοντέλο με 16000 χλμ...ναι καλά

Τα λεφτά είναι για γέλια πραγματικά.

audioslave
14/09/2013, 20:56
Τα λεφτα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ

Αφου εισαι Ξανθη, κανε ενα 'κοπο' και κατεβα Καβαλα να δεις 3-4 εμπόρους και εκειπέρα.
Πριν κατεβεις ριξε κανα βλέφαρο αν εχει κάτι που σαρεσ, πάρε τηλ αν ειναι διαθέσιμα τραβα μια βολτα με το κτελ και γυρνα με μοτοσακο :D

Speedbikes (http://speedbikes.car.gr/bikes/)
Tomy's Bike (http://tommysbikes.car.gr/bikes/)
Moto Tsourous (http://mototsoyroys.car.gr/bikes/)

Kαι εμενα πολλα μου φαινονται αλλα στις αγγελιες δεν βρισκω και τιποτα φθηνοτερο να πω την αληθεια.
Καβαλα ε?Πως και ετσι?Εχει μαντρες πολλες?Εγω ελεγα να παω θεσσαλονικη που σιγουρα θα βρω κατι.Απλα θα χρειαστω καμια διευθυνση γιατι δεν ξερω τιποτα...

byron
14/09/2013, 21:04
Εχεις έρωτα με το συγκεκριμένο ή θέλεις προπέλα της BMW στο ντεπόζιτο?

Sapadak
14/09/2013, 21:49
Kαι εμενα πολλα μου φαινονται αλλα στις αγγελιες δεν βρισκω και τιποτα φθηνοτερο να πω την αληθεια.
Καβαλα ε?Πως και ετσι?Εχει μαντρες πολλες?Εγω ελεγα να παω θεσσαλονικη που σιγουρα θα βρω κατι.Απλα θα χρειαστω καμια διευθυνση γιατι δεν ξερω τιποτα...

Τα λινκ που σου εβαλα τα είδες? Εχει και διευθυνσεις και τηλεφωνα και διαθέσιμα μοτοσακα

audioslave
14/09/2013, 23:08
Εχεις έρωτα με το συγκεκριμένο ή θέλεις προπέλα της BMW στο ντεπόζιτο?

Mπα τιποτα απ τα δυο.Απλα πιστευω οτι ειναι μια καλοζυγισμενη επιλογη για μενα..

audioslave
14/09/2013, 23:09
Τα λινκ που σου εβαλα τα είδες? Εχει και διευθυνσεις και τηλεφωνα και διαθέσιμα μοτοσακα

Τα ειδα φιλε μου ναι.Μονο ενα ντακαρ εχει και αυτο ειναι απο 04 και πισω.Και ενα gs απλο που ειδα του '01 το εχει 2500.Οποτε δεν νομιζω να βρω εκει κατι πιο φθηνο..

audioslave
17/09/2013, 13:56
Παιδια αυριο παω θεσσαλονικη.Ισως περασω και απο καβαλα που ειπε ο sapadak.Μπορειτε να μου πειτε προς ποιες περιοχες να παω να ψαξω?Ή κανεναν μεγαλο εμπορο με καλη φημη κτλπ
Ευχαριστω

faraway
17/09/2013, 13:59
Ή κανεναν μεγαλο εμπορο με καλη φημη κτλπ


Δεν υπάρχει αυτό , μην το ψάξεις καν . Βρες το μηχανάκι που θα σε ενδιαφέρει , κοίτα να έχει καλή τιμή , κοίτα να δεις και συ 5 βασικά πράγματα επάνω του ...και απο τα 10 που θα σου πει ο έμπορος για αυτό το μηχανάκι μην ακούσεις τίποτα , ψέματα θα ναι όλα . ;)


Ξέρεις από γιατρό , δικηγόρο ...κτλ:lol:

Sapadak
17/09/2013, 14:11
Παιδια αυριο παω θεσσαλονικη.Ισως περασω και απο καβαλα που ειπε ο sapadak.Μπορειτε να μου πειτε προς ποιες περιοχες να παω να ψαξω?Ή κανεναν μεγαλο εμπορο με καλη φημη κτλπ
Ευχαριστω

Δες στο χάρτη και αν θες εξπλεϊν πες

299574

audioslave
18/09/2013, 20:47
Sapadak απο καβαλα μου εβαλες χαρτη ε?Δεν περασα τελικα γιατι δεν βολευε.Θεσσαλονικη ειμαι, και αυριο το πρωι θα κατεβω κεντρο και απο εκει οπου με βγαλει ο δρομος..

audioslave
18/09/2013, 20:49
Δεν υπάρχει αυτό , μην το ψάξεις καν . Βρες το μηχανάκι που θα σε ενδιαφέρει , κοίτα να έχει καλή τιμή , κοίτα να δεις και συ 5 βασικά πράγματα επάνω του ...και απο τα 10 που θα σου πει ο έμπορος για αυτό το μηχανάκι μην ακούσεις τίποτα , ψέματα θα ναι όλα . ;)


Ξέρεις από γιατρό , δικηγόρο ...κτλ:lol:

:lol: οκ

audioslave
20/09/2013, 11:39
Καλημερα και παλι παιδια.Τζιφος η υποθεση στην σαλονικα.Δεν βρηκα τιποτα σε κανεναν εμπορο...
Σκεφτομαι να παρω το dakar που ανεβασα πριν λιγα ποστ απ την αθηνα.Ο ιδιοκτητης μπορει να το παει σε μηχανικο λεει ουτως ωστε να μην χρειαστει να κατεβω κατω.Επειδη το μονο παλικαρι που εχω αθηνα και ξερει απ αυτα δεν απανταει στο κινητο,γνωριζει καποιος κανεναν αξιοπιστο μηχανικο κοντα στην ηλιουπολη?Αν ναι πως μπορω να το κανονισω και για την αμοιβη του?
Συγνωμη για το πρηξιμο απλα εχω πελαγωσει με ολα αυτα και θελω λιγο βοηθεια...

dimzan
20/09/2013, 13:45
αυτος που θα σου πουλησει το μηχανακι θα το παει στο μηχανικο?? προφανως θα σ πει ολα τελεια...

audioslave
20/09/2013, 13:47
Ο
αυτος που θα σου πουλησει το μηχανακι θα το παει στο μηχανικο?? προφανως θα σ πει ολα τελεια...

Οχι φιλε μου.Μου ειπε οτι για να μην κατεβω κατω,μπορω να του πω εναν μηχανικο δικο μου για να το παει και μετα να μιλησω με τον μηχανικο να μου πει αν εγκρινει η οχι

spyrval
20/09/2013, 20:20
Δεν υπάρχει αυτό , μην το ψάξεις καν . Βρες το μηχανάκι που θα σε ενδιαφέρει , κοίτα να έχει καλή τιμή , κοίτα να δεις και συ 5 βασικά πράγματα επάνω του ...και απο τα 10 που θα σου πει ο έμπορος για αυτό το μηχανάκι μην ακούσεις τίποτα , ψέματα θα ναι όλα . ;)


Ξέρεις από γιατρό , δικηγόρο ...κτλ:lol:

Τον ναυτικό ξέχασες! (α, γι'αυτό είναι μηχανή 10 ετών με 12.000 χλμ :lol:). Μηδέν ανεργία οι ναυτικοί λέμε...