PDA

View Full Version : Πως αντιδράνε οι γερμανοί όταν ακούσουν ασθενοφόρο;



PetranGR
09/08/2013, 01:15
ίδού τα αποτέλεσματα,και τα συμπεράσματα δικά σας...

Όσο και αν τους κράζω,τους βγάζω το καπέλο σε αυτό,σε εμάς ... ο κάθεένας θα ήταν με το καφέ στο χέρι

http://youtu.be/02Ak1eIyj3M

blackbusa
09/08/2013, 03:25
hahahaha...sorry kiollas alla mia malakia kai misi...3 lwrides dromos...stamatimena aytokinita kana xiliometro apo to atyxyma...kai to xeirotero?

DEN EXOUN AFISEI ELEFTHERI TIN LEA...ALLIWS LEGOMENI LWRIDA EKTAKTIS ANAGKIS....KAI O SKOPOS TIS EINAI AYTOS...NA PERNANE XWRIS PROVLIMA OXIMATA POU PREPEI NA PAREXOUN VOITHEIA...

ARXIDIA ANTIDRANE OI GERMANOI LOIPON...


p.s. den einai epithesi kata esena alla gia ayto to video

balakia
09/08/2013, 05:55
Στην γερμανια-αυστρια,τα λοιπα οχηματα πανε στη λεα και τερμα αριστερα και τα οχηματα βοηθειας περνανε απο αναμεσα.

blackbusa
09/08/2013, 06:24
Στην γερμανια-αυστρια,τα λοιπα οχηματα πανε στη λεα και τερμα αριστερα και τα οχηματα βοηθειας περνανε απο αναμεσα.

verdammt fantastisch....

kai poios o logos aftis tis eksairetika paneksypnis kinisis?

AristidisZ
09/08/2013, 07:08
έχουν στοιχηθεί εντυπωσιακά
παρά ταύτα θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές (που είχε κίνηση) και δικούς μας να καβαλάνε πεζοδρόμια και διαχωριστικές (όχι λωρίδες αλλά νησίδες) για να περάσουν ασθενοφόρα, μην θεοποιούμε τους φριτζ

υ.γ. μήπως πρέπει να πάει καφενείο ;

daz
09/08/2013, 08:02
,σε εμάς ... ο κάθεένας θα ήταν με το καφέ στο χέρι


Κάνεις λάθος! :wave2:

blackbusa
09/08/2013, 08:13
έχουν στοιχηθεί εντυπωσιακά
παρά ταύτα θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές (που είχε κίνηση) και δικούς μας να καβαλάνε πεζοδρόμια και διαχωριστικές (όχι λωρίδες αλλά νησίδες) για να περάσουν ασθενοφόρα, μην θεοποιούμε τους φριτζ

υ.γ. μήπως πρέπει να πάει καφενείο ;

ayto kai telos apo emena...

to na eisai stin autobahn me 3 lwrides syn tin lea kai na pernaei to asthenoforo anamesa apo ta aytokinita ,proswpika, mou fenete oti pio ilithio kai xazo yparxei...as min eixe xwro i ntalika sto 1.38sec na kanei ligo brosta kai tha vlepame poso tha proxwrouse akoma...

AristidisZ
09/08/2013, 08:22
to na eisai stin autobahn me 3 lwrides syn tin lea kai na pernaei to asthenoforo anamesa apo ta aytokinita ,proswpika, mou fenete oti pio ilithio kai xazo yparxei...

:confused::confused::confused::confused::confused:

toyar
09/08/2013, 08:33
προχθες ημουν στην <<εθνικη>> κορινθου πατρων της μιας λωριδας+λεα και σταματησμε τελειως λογω ατυχηματος στο 1χλμ
τι καναν αυτοματα ολοι οι ελληναρες; φυσικα μπηκαν δεξια και δημιουργησαν δευτερη ουρα χρησιμοποιωντας τη λεα............
για να κερδισουν καποια δευτερολεπτα:moutza:
και φυσικα τα περιπολικα πηγαιναν στο αντιθετο για να φτασουν στο ατυχημα
γιατι η βλακεια ειναι ανικητη:rolleyes:

devil's animal
09/08/2013, 09:09
ενταξει, ειναι σαφως καλυτερα να αφηνεται ανοιχτη η λεα για να περνανε τα οχηματα βοηθειας απο το να παραμεριζουν ολοι αριστερα δεξια (και ισως απο την βιασυνη να προκληθουν περισσοτερα ατυχηματα)...
αυτο μπορει να γινει σε λεωφορους χωρις λεα με 1-2 λωριδες ανα ρευμα κυκλοφοριας...

επισης, μην κοιτατε τους γερμαναραδες, αυτοι εχουν ελαχιστους μοτοσυκλετιστες αναλογικα με εμας...
σκεφτειτε το ενδεχομενο να κανεις διηθηση στην εθνικη οδο μια Δευτερα πρωϊ, να πρεπει να περασει ασθενοφορο και να αντιδρασουν οι Αθηναιοι ετσι οπως αντιδρουν οι "φιλοι μας"...θα λιωσουν καμια δεκαρια απο εμας...:rolleyes:

balakia
09/08/2013, 09:46
καποιο λογο θα εχουν για να το κανουν και δεν νομιζω να ειναι σωστο καποιος ετσι απλα να λεει ειναι βλακεια,οσο για την νταλικα που ειπε καποιος παραπανω,ολοι εκει αφηνουν χωρο στα λεγομενα σταου(μποτιλιαρισματα).
μεχρι και σημανση-ταμπελες εχουν για το τι πρεπει να κανεις σε περιπτωση σταου

PetranGR
09/08/2013, 12:08
Κάνεις λάθος! :wave2:

Δεν νομίζω, υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις δεν αντι-λέω,και θα συμφωνήσω,αλλά οι περισσότεροι-ες , είναι με το καφέ χέρι, βάψιμο κραγιόν , να τρώνε, και να στέλνουν και μηνύματα.

Πέτυχα τις προάλλες μια που ήταν στην μεσσαία λωρίδα, ούτε αριστερά ούτε δεξιά,έτρωγε και μιλούσε στο κιν !!!

Εμένα σαν κίνηση οι γερμανοί μου φάνηκε άκρως περίεργο αυτό που έκαναν, γιατί δεν το έχω δεί και ποτέ,ίσως όπως είπε και το παλικάρι πιο πάνω, επειδή δεν ζούσα τότε,γιατί παλιά ανέβαιναν πεζοδρόμια κτλ. για να περάσει ασθενοφόρο.Αλλά προς στιγμή,δεν το έχω δεί :)

Bowleno
09/08/2013, 12:25
επειδή δεν ζούσα τότε,γιατί παλιά ανέβαιναν πεζοδρόμια κτλ. για να περάσει ασθενοφόρο.Αλλά προς στιγμή,δεν το έχω δεί :)

Ααααα μάλλον μικρό παιδάκι είσαι ακόμα :p

Εγώ και το έχω ζήσει και εγώ ο ίδιος έχω ανέβει πεζοδρόμια κ.λ.π με το τουτού όταν χρειάστηκε σε ποοολλές τέτοιες περιπτώσεις :beer:

PetranGR
09/08/2013, 12:45
Ααααα μάλλον μικρό παιδάκι είσαι ακόμα :p

Εγώ και το έχω ζήσει και εγώ ο ίδιος έχω ανέβει πεζοδρόμια κ.λ.π με το τουτού όταν χρειάστηκε σε ποοολλές τέτοιες περιπτώσεις :beer:

μάλλον,μια φόρα έτυχε να είμαι με το κουτί μόνο,και απλά έκανα δεξιά, αλλά το ασθενοφόρο κόλλησε απλά γιατί οι μπροστά δεν ανοίγανε.Τόσο καλά ε;

daz
09/08/2013, 12:53
Δεν νομίζω....

Αν έτσι νομίζεις έτσι θα 'ναι.

sniper
09/08/2013, 12:57
Αν έτσι νομίζεις έτσι θα 'ναι.

Εσύ μαθαίνεις.... :a20:

endopandou
09/08/2013, 13:04
ΛΕΑ στο βιντεο δεν υπάρχει ρε παίδες, σε ποια λέα να πήγαινε το ασθενοφόρο που δεν ήταν ασθενοφόρο αλλά κτήνος πυροσβεστικό;
Αριστα έπραξαν οι οδηγοί και το αποτέλεσμα τους δικαιώνει. Και σωστή απόσταση απο τα μπροστινά ακινητοποιημένα αυτοκίνητα άφησαν και σωστά την εκμεταλλεύτηκαν αφήνοντας χώρο στο φορτηγό να περάσει.
Εμείς πιθανά δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο γιατί σταματημένοι σε κίνηση αφήνουμε απόσταση βία 40 πόντους...
Πάντως σε παρόμοια κατάσταση το ίδιο αντιδρούμε όταν μπορούμε. Η διαφορά έγκειται στο ότι αυτοί φροντίζουν να μπορούν πάντα αφήνοντας αποστάσεις. Παιδεία λέγεται.

Η πλάκα ήταν παλιά που έπαιρναν απο πίσω τα ασθενοφόρα για να γλυτώσουν κίνηση :a46:: tralalol :tooth:
Τώρα πια έμειναν κάτι ελάχιστα απαίδευτα απομεινάρια ανθρωπίδων που θα δημιουργήσουν θέμα μην κάνοντας στην άκρη αν τύχει να χρειαστεί να περάσει κάποιο αυτοκίνητο που μεταφέρει τραυματία με αναμμένα αλάρμ - κόρνα - και προβολείς. (κ@ριόλα για εσένα με το corsa λέω...:evil:)
Η αλήθεια πάντως είναι πως βελτιωθήκαμε πάρα πολύ στο θέμα.

zephyr1
09/08/2013, 13:06
De pana gami8oyne oi germanoi.

Symfono me blackbusa gi ayto grafo etsi.

sniper
09/08/2013, 13:07
De pana gami8oyne oi germanoi.

Symfono me blackbusa gi ayto grafo etsi.

Pires cbr ki egines epitelous anthrwpos! Eyge!

faraway
09/08/2013, 13:27
Kαι δω ανοίγουν το δρόμο ....


αλλά αφού το ασθενοφόρο έχει φτάσει ήδη από πίσω τους και τους πατάει και τη κόρνα μαζί με τη σειρήνα . :uplate:

AristidisZ
09/08/2013, 13:31
Η αλήθεια πάντως είναι πως βελτιωθήκαμε πάρα πολύ στο θέμα.

κοίτα, πλέον ούτε ασθενοφόρο βρίσκεις, ούτε και κίνηση
οπόταν, όλα καλά :D

devil's animal
09/08/2013, 14:01
ΛΕΑ στο βιντεο δεν υπάρχει ρε παίδες, σε ποια λέα να πήγαινε το ασθενοφόρο που δεν ήταν ασθενοφόρο αλλά κτήνος πυροσβεστικό;
Αριστα έπραξαν οι οδηγοί και το αποτέλεσμα τους δικαιώνει. Και σωστή απόσταση απο τα μπροστινά ακινητοποιημένα αυτοκίνητα άφησαν και σωστά την εκμεταλλεύτηκαν αφήνοντας χώρο στο φορτηγό να περάσει.


για παμε απο την αρχη περιπου του βιντεο να δουμε που κινειται το τουτου μεσα στον κοκκινο κυκλο...
297209

για να δουμε και πιο μετα που εχουν σταματησει καποια αμαξια...
297210

κοιτα και εδω που δημιουργειται κενο στην ΛΕΑ...
297211

devil's animal
09/08/2013, 14:03
ΛΕΑ στο βιντεο δεν υπάρχει ρε παίδες, σε ποια λέα να πήγαινε το ασθενοφόρο που δεν ήταν ασθενοφόρο αλλά κτήνος πυροσβεστικό;
Αριστα έπραξαν οι οδηγοί και το αποτέλεσμα τους δικαιώνει. Και σωστή απόσταση απο τα μπροστινά ακινητοποιημένα αυτοκίνητα άφησαν και σωστά την εκμεταλλεύτηκαν αφήνοντας χώρο στο φορτηγό να περάσει.


και τελος οταν το "κτηνος πυροσβεστικο" ή ασθενοφορο μπαινει στην ΛΕΑ και κινειται προς τον τοπο του ατυχηματος..(το ξερω ειμαι ψυχακιας)..:cry:
297212

endopandou
09/08/2013, 14:15
(το ξερω ειμαι ψυχακιας)..:cry:

:tooth: Το κατάλαβες ε;
Είχα στο μυαλό μου λεα σαν της αττικής οδού. Αυτή μου φάνηκε μικρή για να μπορεί να κινηθεί σωστά βαρύ όχημα. Τεσπα με διαβολάκια δεν τα βάζω οπότε σε ότι και να πεις πάσο :p

MG-KTiNoS
09/08/2013, 14:20
ίδού τα αποτέλεσματα,και τα συμπεράσματα δικά σας...

Όσο και αν τους κράζω,τους βγάζω το καπέλο σε αυτό,σε εμάς ... ο κάθεένας θα ήταν με το καφέ στο χέρι

http://youtu.be/02Ak1eIyj3M


ότι να ναι...

υγ
εγώ τους βγάζω το σώβρακο !

Argonautis46
09/08/2013, 14:28
Παιδεία λέγεται.

+46 :a014:

daz
09/08/2013, 15:22
Εσύ μαθαίνεις.... :a20:

Αν δεν κόψω τα σεντόνια πρόοδος δεν γίνεται! :lol:

blackbusa
09/08/2013, 20:05
Στην γερμανια-αυστρια,τα λοιπα οχηματα πανε στη λεα και τερμα αριστερα και τα οχηματα βοηθειας περνανε απο αναμεσα.


epeidi den mou apantises eipa na to psaksw ligo...eksakolouthw na to thewrw malakia alla einai ontws kai psifismenos nomos...ara den milame mono gia paidia...thnx for the info btw...

http://www.fiaregion1.com/en/fia_region_1/news/emergency_corridors_in_austria_from_1_january_2012.htm

fkol k4
09/08/2013, 21:08
ayto kai telos apo emena...

to na eisai stin autobahn me 3 lwrides syn tin lea kai na pernaei to asthenoforo anamesa apo ta aytokinita ,proswpika, mou fenete oti pio ilithio kai xazo yparxei...as min eixe xwro i ntalika sto 1.38sec na kanei ligo brosta kai tha vlepame poso tha proxwrouse akoma...

Δεν θα έπρεπε να σου φαίνεται παράλογο.
Υπάρχουν 2 λογικές για την ύπαρξη της ΛΕΑ.

Αν πήζει ο δρόμος, περνάει από εκεί το όχημα με μια έκτακτη αποστολή (ασθενοφόρο, πυροσβεστική κτλ)
Αν πρέπει κάποιος να σταματήσει (τρακάρισμα, βλάβη, λάστιχο κτλ) σταματάει εκεί.


Τι είναι καλύτερο, να περνάει το ασθενοφόρο στη ΛΕΑ και να κάνει ζιγκ-ζαγκ στα τυχόν σταματημένα, ή να περνάει ευθεία ίσα πέρα και να κάνουν όλοι οι άλλοι στη μπάντα;
Μάλλον το 2ο. ;)

Όσο για την Ελλάδα, το ίδιο ακριβώς γίνεται. Έχω δει στην Κηφισίας δυόμιση το μεσημέρι να μην κουνιέται φύλλο, και με τη σειρήνα του ασθενοφόρου οι μισοί να καβαλάνε το παρτέρι αριστερά και οι άλλοι μισοί το πεζοδρόμιο δεξιά για να κάνουν άκρη.
Μαλάκες υπάρχουν παντού, αλλά να μην πετάμε και ότι θέλουμε, πάντα ο Έλληνας έκανε άκρη για το ασθενοφόρο.

blackbusa
09/08/2013, 21:21
Δεν θα έπρεπε να σου φαίνεται παράλογο.
Υπάρχουν 2 λογικές για την ύπαρξη της ΛΕΑ.

Αν πήζει ο δρόμος, περνάει από εκεί το όχημα με μια έκτακτη αποστολή (ασθενοφόρο, πυροσβεστική κτλ)
Αν πρέπει κάποιος να σταματήσει (τρακάρισμα, βλάβη, λάστιχο κτλ) σταματάει εκεί.


Τι είναι καλύτερο, να περνάει το ασθενοφόρο στη ΛΕΑ και να κάνει ζιγκ-ζαγκ στα τυχόν σταματημένα, ή να περνάει ευθεία ίσα πέρα και να κάνουν όλοι οι άλλοι στη μπάντα;
Μάλλον το 2ο. ;)

Όσο για την Ελλάδα, το ίδιο ακριβώς γίνεται. Έχω δει στην Κηφισίας δυόμιση το μεσημέρι να μην κουνιέται φύλλο, και με τη σειρήνα του ασθενοφόρου οι μισοί να καβαλάνε το παρτέρι αριστερά και οι άλλοι μισοί το πεζοδρόμιο δεξιά για να κάνουν άκρη.
Μαλάκες υπάρχουν παντού, αλλά να μην πετάμε και ότι θέλουμε, πάντα ο Έλληνας έκανε άκρη για το ασθενοφόρο.

ontws interesting approach...ypothetika milontas oti exoume ena atyxima kai kanenas den kinite stin LEA den pistevw na tithete thema zig zag...apo tin alli sto sygkekrimeno videaki vlepoune to oxima na kanei zig zag kapioa stigmi....gia na min poume oti paraligo na kollage sto TIR...

oti kai na leme einai nomos....ara tous aresei den tous aresei einai ypoxrewmwnoi...

pare filika kai ena bonusaki....http://www.youtube.com/watch?v=-1DuVMptMvk

ta comments exoun idiaitero endiaferon...

CustomBoy
10/08/2013, 14:30
πρόσεξε κανεις απο τον ήχο της σειρήνας και απο το πλάνο του καθρεφτη λιγο πριν τελειώσει το βίντεο,οτι το οχημα ειναι Πυροσβεστικό ? :rolleyes:

georgeIII
10/08/2013, 18:54
Δεν θα έπρεπε να σου φαίνεται παράλογο.
Υπάρχουν 2 λογικές για την ύπαρξη της ΛΕΑ.

Αν πήζει ο δρόμος, περνάει από εκεί το όχημα με μια έκτακτη αποστολή (ασθενοφόρο, πυροσβεστική κτλ)
Αν πρέπει κάποιος να σταματήσει (τρακάρισμα, βλάβη, λάστιχο κτλ) σταματάει εκεί.

Τι είναι καλύτερο, να περνάει το ασθενοφόρο στη ΛΕΑ και να κάνει ζιγκ-ζαγκ στα τυχόν σταματημένα, ή να περνάει ευθεία ίσα πέρα και να κάνουν όλοι οι άλλοι στη μπάντα;
Μάλλον το 2ο. ;)

Όσο για την Ελλάδα, το ίδιο ακριβώς γίνεται. Έχω δει στην Κηφισίας δυόμιση το μεσημέρι να μην κουνιέται φύλλο, και με τη σειρήνα του ασθενοφόρου οι μισοί να καβαλάνε το παρτέρι αριστερά και οι άλλοι μισοί το πεζοδρόμιο δεξιά για να κάνουν άκρη.
Μαλάκες υπάρχουν παντού, αλλά να μην πετάμε και ότι θέλουμε, πάντα ο Έλληνας έκανε άκρη για το ασθενοφόρο.



μου εχει τυχει και εμενα αρκετες φορες στην καβαλας οταν ειχε κινηση να γινεται το ιδιο πραγμα, μαλιστα την πρωτη φορα μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση. Σε ασθενοφορο παντα ο Ελληνας κανει στην ακρη, αλλα αν ειναι κανενα περιπολικο μενουν στην μεση χαχαχαχα. Παντως τον μαιο που χρειαστηκε να περασω γρηγορα με αλαρμ και μεγαλη σκαλα με γραφανε στα @ρχ!δι@ τους.... κυριακη απογευμα και ο τυπος με το φορτηγακι πηγαινε στην εθνικη στην ταχειας με 130 χλμ την ωρα και να μην κανει δεξια με τπτ