PDA

View Full Version : Αποστάτες καθρεπτών



SONone
11/08/2013, 11:10
τι συμβαίνει ρε παιδιά με αυτο το πραγμα. μπαίνω κύριος στο ebay αγοράζω απο τα κινεζακια τους φίλους μας καθρέπτες παω να τούς βαλω πανω και τελικα βλέπω τους ώμους μου. παω να δω για αποστάτες. 12 ευρο οι καθρέπτες 17 οι αποστάτες. παμε καλα???
21 τους πουλαει εδω (http://www.motoraid.eu/accessories/mirrors/chaft-mirror-extension) αλλα ειμαι εγω παράξενος ή ειναι όντος παράλογο ενα κομματάκι μεταλλο με 2 τρυπες να κοστίζει πανω απο 5 ευρο. να παω σε κανα αλουμινα να μου φτιαξει ή θα μου πει και αυτος κανα 20αρικο και θα τραβάω τα βυζιά μου?
Υ.Γ. δεν θέλω να δώσω πάνω απο 10 ευρο. μιλήστε ελεύθερα ειμαι τρελός?

McGyver
11/08/2013, 11:29
Με 10 Ευρώ δε θα βρεις έτοιμους αποστάτες...

SONone
11/08/2013, 11:41
το φαντάζομαι .και τελικα θα τούς φτιάξω μόνος μου οπως παει η δουλειά γιατι ειναι κατι τοσο απλο και το εχουν ακριβο. ενα κομματι μεταλλο με διαστάσεις 18 cm μηκος και 6cm x 2,5cm πόσο μπορεί να κάνει?

captajohn
11/08/2013, 18:51
Το ίδιο έπαθα και γω με αποστάτες στο cbf. Πολλοί αλλάζουν τους καθρέφτες και βάζουν από το 1000. Οι αποστάτες πάλι κοστίζουν ακριβά.
Εγώ τους έφτιαξα μόνος.
1. Πας σε ένα μηχανουργείο και ζητάς να σου κόψει δύο κομμάτια πλαστικό.
(τα "κυβάκια" που θα σου κόψει πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά στις τελικές σου διαστάσεις.)
2. Τοποθετείς τα "κυβάκια" κάτω από τα πέδιλα των καθρεπτών σου και μαρκάρεις που θα γίνουν οι τρύπες για τις βίδες.
3. Ανοίγεις τις τρύπες και δοκιμάζεις ότι πιάνουν καλά οι καθρέπτες με τις πιο μεγάλες βίδες που ήδη έχεις αγοράσει.
4. Αρχίζεις να τρως το πλαστικό με dremel ή ράσπα ή λίμα, ώστε να γίνει σαν προέκταση του πέλματος του καθρέπτη.
5. Όταν η μορφή του σε ικανοποιεί αισθητικά το λειαίνεις με ψιλό γυαλόχαρτο και το βάφεις.
Μεγιές!

Εγώ χρησιμοποίησα σαν βάση πράσινο PVC (αυτό είχε το μαγαζί) και ανέβασα τους καθρέπτες κατά 25 mm.
Λεφτά δεν μου πήρε καθόλου, μιας και το υλικό είναι ευτελές και δεν απαιτήθηκε καθόλου εργασία από μέρος του.
Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα, για όποια απορία ρώτα ελεύθερα.
:beer:

SONone
11/08/2013, 20:20
Το ίδιο έπαθα και γω με αποστάτες στο cbf. Πολλοί αλλάζουν τους καθρέφτες και βάζουν από το 1000. Οι αποστάτες πάλι κοστίζουν ακριβά.
Εγώ τους έφτιαξα μόνος.
1. Πας σε ένα μηχανουργείο και ζητάς να σου κόψει δύο κομμάτια πλαστικό.
(τα "κυβάκια" που θα σου κόψει πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά στις τελικές σου διαστάσεις.)
2. Τοποθετείς τα "κυβάκια" κάτω από τα πέδιλα των καθρεπτών σου και μαρκάρεις που θα γίνουν οι τρύπες για τις βίδες.
3. Ανοίγεις τις τρύπες και δοκιμάζεις ότι πιάνουν καλά οι καθρέπτες με τις πιο μεγάλες βίδες που ήδη έχεις αγοράσει.
4. Αρχίζεις να τρως το πλαστικό με dremel ή ράσπα ή λίμα, ώστε να γίνει σαν προέκταση του πέλματος του καθρέπτη.
5. Όταν η μορφή του σε ικανοποιεί αισθητικά το λειαίνεις με ψιλό γυαλόχαρτο και το βάφεις.
Μεγιές!

Εγώ χρησιμοποίησα σαν βάση πράσινο PVC (αυτό είχε το μαγαζί) και ανέβασα τους καθρέπτες κατά 25 mm.
Λεφτά δεν μου πήρε καθόλου, μιας και το υλικό είναι ευτελές και δεν απαιτήθηκε καθόλου εργασία από μέρος του.
Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα, για όποια απορία ρώτα ελεύθερα.
:beer:

thanks για την ιδεα. αλλου τυπου μηχανη εχω. kawasaki kle αλλα και παλι η ιδεα με το PVC ηταν κατι που δεν ειχα σκεφτει. χοντρο συμπαγές πλαστικό. nice! να μην σας πω θα βρω στο δρομο πεταμένο.! :D δεν ειναι τα λεφτα ειναι το γαμώτο οτι οι καθρεπτες αλουμινιου κανανε 11 ευρο και οι αποστατες ειναι σχεδον 2πλασια τιμη.