PDA

View Full Version : Αγορα παπιου



Dim Ster
14/08/2013, 11:13
Γεια σας,

Ειμαι νεος στο σαιτ οπως και στα μηχανακια και θα ηθελα να με βοηθησετε να βρω ενα παπακι κυριως για μετακινηση μεσα στην πολη.Θελω να εχει καλες επιδοσεις(με φυσιολογικη καταναλωση) αλλα να μην μου βγαζει καθε λιγο και λιγακι ζημιες και τρεχω στον μαστορα(εννοειτε οτι θα κανω φυσιολογικη χρηση).Για να ξερετε εχω διπλωμα 125 χωρις συμπλεκτη.

Οταν αρχισα να πρωτοψαχνω το πρωτο που ειδα ιταν το innova το 125i αλλα απο οσο βλεπω δεν το εμπιστευονται και πολυ και οποιο παπι και αν ψαξω παντα καπου θα βρω οτι βγαζει ζημιες.Για αυτο θα ηθελα τα φωτα σας.

Ευχαριστω.

SHOOTER045
14/08/2013, 13:15
υπαρχουν και τα astrea αν σωνει και καλα θες honda
πιστευω με σωστο χειρισμο και σερβις να μην σου βγαλει ουτε το ινοβα προβλημα:winka:

Dim Ster
14/08/2013, 13:20
Δεν θελω σωνει και καλα honda.Το astrea υπαρχει μονο μεταχειρισμενο η εγω δεν μπορω να το βρω.Εγω σκεφτομουν για καινουριο.Καλυτερα μεταχειρισμενο η καινουριο?

SHOOTER045
14/08/2013, 13:33
το αστρεα μονο μεταχειρω-πλεον
καλυτερα νιου
οπως και να εχει
καλο-σωστο στρωσιμο και δεν νομιζω να σου βγαλει ζημιες
περισοτερα οι οουνερς

Dim Ster
14/08/2013, 13:37
Για καλο στρωσιμο τι πρεπει να κανω?Απλα να μην το γκαζωνω αποτομα?

SHOOTER045
14/08/2013, 13:44
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=120623
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131784&highlight=%CE%A3%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF

Dim Ster
14/08/2013, 18:50
Ψιλοκαταλαβα πως γινεται.Διαβασα και ενα αλλο που βρηκα να αναφερεται εδω μεσα http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=17 αλλα εχω δυο αποριες.

1ον) Ειναι σωστο?
2ον)Σε αυτο το κομματι (Ο καλύτερος τρόπος να ζεστάνεις το μοτέρ είναι να το αφήσεις κάνα μισόλεπτο στο ρελαντί αφότου πάρει μπροστά, και μετά να το κρατήσεις στις 2.000rpm μέχρι να αρχίσει να ξεκουνάει το θερμόμετρο. Σταδιακά, όσο ανεβαίνει το θερμόμετρο, άρχισε να ανεβοκατεβάζεις ρυθμικά και τις στροφές του μοτέρ, αλλά μην ξεπεράσεις τις 3.000rpm. Με αυτόν τον τρόπο φροντίζεις να ζεστάνεις όχι μόνο τα υγρά του μοτέρ αλλά και τα δομικά του μέρη: έμβολα, βαλβίδες, κυλινδροκεφαλή και ούτω καθεξής.) μιλαει για νεκρα η εν κινηση?(χαζη ερωτηση μαλλον)

SHOOTER045
14/08/2013, 23:51
ενταξει αν θες να σου στειλω ενα παραπανισιο turbo timer που εχω να το ρυμισεις για ατμοσφαιρα να μην ανεβαζει στροφες κρυο και να σβηνει μονο του χωρις kill switch οταν πεσει το λαδι.......:D
μιλαμε για παπι ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ αεροψυκτο κλπ
δεν χρειαζεται ακροτητες,ενα λεπτακι το πολυ στο ρελαντι και ξεκιναμε
ουτε ανεβασμα ουτε ανεβοκατεσματα
και απ οτι καταλαβα μιλαει για νεκρα

Dim Ster
15/08/2013, 08:02
Οκ σε ευχαριστω για τη διευκρινηση.

p_sapelas
15/08/2013, 12:31
Αγαπητέ Dim καλώς ήρθες..
Επειδή και εγώ για τους δικούς μου λόγους έκανα έναν ενδελεχή έλεγχο αγοράς για παπί κατέληξα στο Daytona Sprinter 125i. Να διευκρινίσω ότι το έχω 11 μήνες και έχει πάνω του 8700Κm.. Άρα έχω μια καλή ιδέα για το συγκεκριμένο όχημα. Η τιμή του ήταν στα 1600Ε και ήταν από της χαμηλότερες της κατηγορίας στην αγορά. Μηχανικά δεν έχω αντιμετοπίσει το παραμικρό πρόβλημα, τα service του όπως και στην πλειοψηφία των παπιών είναι οικονομικότατα (10-15€ το μικρό ανα 2,500km και περίπου 40€ το μεγάλο ανα 5000Km). Κατανάλωση μετά από τόσο καιρό που το έχω δεν έχει περάσει τα 2,5lt/100km και γενικά λίγο πολύ με 5€ διανύω σχεδόν 140km. Από εκεί κ πέρα από τα μεγάλα μείον η ποιότητα κατασκευής των πλαστικών αφού για να μην αντιλαμβάνομαι σε όλο το εύρος των στροφών του κινητήρα το ενοχλητικό τρίξιμό τους αναγκάστηκα να λύσω όλα τα πλασικά και να τα ξαναδέσω βάζοντας ενδιάμεσα λευκό λάστιχο (αυτό που βάζουν στα κασώματα αλουμινίου). Δεν έχω μετανιώσει για την αγορά μέχρι στιγμής έχοντασ ήδη κάνει απόσβεση της αγοράς του από την διαφορά βενζίνης - φθοράς της μηχανής μου. Περί επιδόσεων: αξιοπρεπέστατη συμπεριφορά μέχρι τα 80km δικάβαλος, μονός θα πιάσεις τα 100km αλλά ο ήχος και η αίσθηση του κινητήρα που προφανώς φτάνει στην τελική του δε θα σε ευχαριστούν.

Dim Ster
15/08/2013, 12:54
Το εχω δει αρκετες φορες το sprinter 125i αλλα παντα κατι θα εβλεπα σε καποιο φορουμ που δεν θα μου αρεσε.Ειτε αποδοση,ειτε προβληματα,ειτε οτιδηποτε.Αν χρειαζοταν Θα εβγαινες με το Sprinter εθνικη?Αν αγοραζες τωρα παπι ασχετως λεφτων παλι το sprinter θα επαιρνες?

Εγω απο αυτα που εχω δει κλινω προς innova 125i,εχει και αυτο προβληματα(μπιελα ακουγεται) αλλα μου φαινεται καλυτερο.Να σου πω την αληθεια ουτε για το innova ειμαι σιγουρος αλλα εχω προβληματιστει αρκετα.Αλλα αν μου επετρεπε το διπλωμα να παρω 135 θα ειχα παει καρφι για crypton x.

SHOOTER045
15/08/2013, 16:17
για δες και αυτο
το εχει ενας φιλος και ειναι σκυλι http://www.kymco.gr/product.asp?catid=1529

Dim Ster
15/08/2013, 17:22
Κοιτα εγω δεν εχω προβλημα να παρω οποιοδηποτε παπακι.Ολα μου αρεσουν και ολα(πιστευω) κανουν την δουλεια που θελω.Απλα Θελω να ειναι καινουριο, να μην ειναι ζημιαρικο, αλλα να εχει και καποια επιδοση να πιανει τα 90-100 ανετα να μην πολυ ζοριζεται.Ξερω ζηταω πολλα και μπορει να μην υπαρχει κανενα παπι που να το κανει αυτο..Αλλα τουλαχιστον το να μην ειναι ζημιαρικο με ενδιαφερει.Ασχολουμαι με το θεμα ζημιαρικο γιατι θελω να κρατησει αρκετα χρονια.

Παρεπιμπτοντως καλυτερα injection η καρμπυρατερ(δεν εννοω αποδοση,απο θεμα λιγοτερης ζημιας).

Dbnn
15/08/2013, 17:42
Ψιλοκαταλαβα πως γινεται.Διαβασα και ενα αλλο που βρηκα να αναφερεται εδω μεσα http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=17 αλλα εχω δυο αποριες.

1ον) Ειναι σωστο?
2ον)Σε αυτο το κομματι (Ο καλύτερος τρόπος να ζεστάνεις το μοτέρ είναι να το αφήσεις κάνα μισόλεπτο στο ρελαντί αφότου πάρει μπροστά, και μετά να το κρατήσεις στις 2.000rpm μέχρι να αρχίσει να ξεκουνάει το θερμόμετρο. Σταδιακά, όσο ανεβαίνει το θερμόμετρο, άρχισε να ανεβοκατεβάζεις ρυθμικά και τις στροφές του μοτέρ, αλλά μην ξεπεράσεις τις 3.000rpm. Με αυτόν τον τρόπο φροντίζεις να ζεστάνεις όχι μόνο τα υγρά του μοτέρ αλλά και τα δομικά του μέρη: έμβολα, βαλβίδες, κυλινδροκεφαλή και ούτω καθεξής.) μιλαει για νεκρα η εν κινηση?(χαζη ερωτηση μαλλον)

Δηλαδή τόσα χρόνια που τα βάζαμε μπροστά και ξεκινούσαμε ομαλά την πορεία μας μέχρι να ζεσταθεί το μοτεράκι φυσιολογικά και αμα θέλαμε πλάκωμα το κάναμε αφού είχε ζεσταθεί πως δεν χαλούσαν...? ;)
Τα δομικά μέρη του μοτέρ ζεσταίνονται πρώτα και μετά τα υγρά. Τα μέταλα όταν τρίβονται ανεβάζουν θερμοκρασία και ειδικά στον κύλινδρο που γίνεται η καύση εκεί πιάνει αμέσως πολλούς βαθμούς κελσίου.

Όσο για άποψη ζημιών για μένα καλύτερα καρπυρατέρ.
Καλό και το injection ΑΛΛΑ με τόσους αισθητήρες και σένσορες πάνω αμα σου πάθει κάτι θες εγκέφαλους, θέλεις διαγνωστικά, θέλεις, θέλεις, θέλεις, θέλεις.... Και το θέλεις ισούτε με 50άρικο...

Το καρμπυρατεράκι σου καίει ελάχιστα παραπάνω αλλά αμα πάθει κάτι το πετάς, πήρες άλλο, το τοποθέτησες και γειά σας.

Dim Ster
15/08/2013, 19:33
Το καρμπυρατερ ποσο κοστιζει για αλλαγη αν χαλασει?

Απο αυτα που εχω δει ακυρωνω τελειως το innova 125i.
Για το Modenas Kriss 125 (injection ή carb) τι γνωμη εχετε.
Αναμεσα στο kriss(inje),kriss(carb),jetix και sprinter ποιο ειναι καλυτερο?Απο οτι εχω δει το jetix εχει τα καλυτερα φρενα και κλινω προς τα εκει γιατι δεν βλεπω καποια αλλη διαφορα σημαντικη.

SHOOTER045
15/08/2013, 20:34
ενα μαμα καρμπ 40-50 ευρο
ενα ιμιτα 20-30
ενα ανεβασμενο απο 50 και ανω
παρε το jetix τοτε

p_sapelas
15/08/2013, 22:52
Εγώ να σου πώ αν δεν είχα οικονομικό θέμα κανένα θα πηγαινοερχόμουν με την μηχανή αλλά άστο στην άκρη.. ΤΟ cryprton-x εννοείται ότι υπερτερεί στην κατηγορία γενικά όπως και το modenas GT-135. Φίλος που έχει το jetix είναι πολύ ευχαριστημένος και δεν αντιμετοπίζει θέμα με τα πλαστικά τουλάχιστον όχι όπως εγώ (τα δικά μου συντονίζονταν κ κοπανάγανε από το στρώσιμο). Από θέμα ζημιάς δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα αναφορικά με το αν το μηχανάκι είναι injection. Αυτό που με χαλάει είναι το 2013 που όλα πλέον είναι σε injection γτ να πάω να πάρω καρμπυρατέρ.. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλες οι εταιρίες δίνουν 2 χρονάκια εγγύηση, αν το κυκλοφορείς κ του πιείς το αίμα αυτά τα 2 χρονάκια δεν μπορώ να φανταστώ τί θα προκύψει που δεν οφείλεται σε normal φθορά (και εδώ φυσικά αναφέρομαι στον χρήστη που παίρνει το παπι για να κάνει την δουλεία του κ όχι την κ@υλα του, σημαντική διαφορά). Πέραν τούτου κάτι που ρώτησες για Εθνική.. Δεν ξέρω που θες να κυκλοφορήσεις εγώ έκανα για 4 μήνες τον Κηφισό πέρα δώθε από Ν. Ιωνία μέχρι Μοσχάτο με ταχύτητα 80-90km με σχετική άνεση, το έκοψα και πηγαίνω από το κέντρο γτ κάποια στιγμή ένας οδηγός από τέρμα αριστερά αποφάσισε να με στρίψει μαζί του 2 εξόδος πριν την δική μου.. επομένως τίθεται θέμα ασφάλειας, είχα την επιλογή να πάω από το κέντρο κ από τότε.. αν μου απαντήσεις ότι θα κάνεις συχνά πάνω από 30km πορείας (κ όχι πήγαινε έλα) τότε η λύση σου δεν είναι παπί.. Το innova ήταν το πρώτο που απέκλεισα και να σου πώ αν δεν είχα δεί να κυκλοφορούν τόσα sprinter ή δεν είχα ακούσει κανα 2 παλικάρια να το παινεύουν μάλλο θα κυκλοφορούσα με το Agility 150 ή 200 που είχα βάλει στο μάτι, 3.000€ για πάπια (Crypton) δεν θα έδινα ποτέ, αν στα 4 χρόνια μου βγεί off και δεν αλλάξω κινητήρα (ο lifan εχει 200€ καινούριος) θα πάρω άλλο ένα sprinter.

Dbnn
15/08/2013, 23:53
ενα απλό καρμπυρατέρ θα το βρείς απο 20-30 ευρω. και τοποθετείται πανευκολα! Σε πολλά δεν χρειάζεται καν να ρυθμίσεις μίγμα γιατί είναι ήδη προρυθμισμένο απο το εργοστάσιο. κυριολεκτικά plug and play!

Dim Ster
16/08/2013, 08:06
Δεν προκειται να κανω συχνα μεγαλες αποστασεις με 90 χαω.Απλα μπορει να χρειαστει καποια φορα δεν ειναι και σιγουρο.Ηθελα να ξερω αν θα αντεξει η θα με αφησει στην μεση.Και εγω τωρα το innova το απεκλεισα γιατι κανει 2200 ενω το sprinter και το jetix(που ειμαι αναμεσα στα δυο) κανουν 1500 που και ζημια να βγαλουν δεν νομιζω να ξεπερασουν την τιμη του innova,το οποιο αν βγαλει μπιελα(που δεν ξερω γιατι χαλαει σε τοσους) θα μου εχει φαει 2600.Ειμαι αναμεσα στα δυο που ανεφερα και θελω να μαθω σχετικα με εξυπηρετηση απο τις δυο εταιριες για να καταληξω.Εχω ακουσει οτι η kymco ειναι καλυτερη σε αυτο το θεμα,ισχυει?

Bradipous
16/08/2013, 08:26
το kriss γιατι το απεκλεισες;

Dim Ster
16/08/2013, 08:31
Δεν μιλησε καποιος για αυτο και ειδα σε 1-2 φορουμ οχι και τα καλυτερα λογια και σταματησα εκει το ψαξιμο.

Bradipous
16/08/2013, 08:34
Μαλλον δεν εψαξες σε αυτο το φορουμ γιατι εδω δεν θυμαμαι να εχουν γραψει κατι αρνητικο. :smokin:

Dim Ster
16/08/2013, 08:46
Σε αυτο το ποστ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=94281&page=2&highlight=modenas+kriss+125 λεει αρκετα μικροπροβληματα που σημαινει οτι εχει παει αρκετες φορες συνεργειο αν και απο οτι καταλαβαινω ειναι ευχαριστημενος

catmaster
16/08/2013, 10:53
Η καλύτερη επιλογή για ένα αξιόπιστο παπί είναι

Kriss 115
Kazer 115
Crypton 110

από εμπειρία που έχω θα σου έλεγα να αποφύγεις το Kriss 125 και το Sprinter εκτός και αν δεν γράφεις πολλά χιλιόμετρα

:wave2:

Dim Ster
16/08/2013, 13:37
Περιπου 25-30 χιλιομετρα(το σιγουρο,μπορει και παραπανω) την μερα θα κανω χωρις καγκουριες και μ...κιες.

TERMINATOR
16/08/2013, 19:22
Η καλύτερη επιλογή για ένα αξιόπιστο παπί είναι

Kriss 115
Kazer 115
Crypton 110

από εμπειρία που έχω θα σου έλεγα να αποφύγεις το Kriss 125 και το Sprinter εκτός και αν δεν γράφεις πολλά χιλιόμετρα

:wave2:
Ενα Kriss 115 εχω του 2003 με 80.000 χλμ.Στα 75.000 του εκανα ενα γενικό επειδη χτυπησε μπιελα (μπιελα-ρεκτιφιε -πιστονι κλπ) μου στοίχισε περι τα 400 ευρώ και εγινε σαν καινουργιο.Δεν χαμπαριαζει τιποτα...(το εχω σαν δευτερο) Στο κοντερ εχει ευκολα τα 100χλμ (οκ κλεβει) με παει παντου και δικαβαλο (εγω ζυγιζω 95+).Επειδη ομως πλεον το βρισκεις ΠΟΛΥ ταλαιπωρημένο σου προτεινω το kriss 125 (η ακομα καλυτερα το 135).Ο βασιλιάς παντως ειναι το CRYPTON-X.

Dim Ster
16/08/2013, 19:24
Θελω να ειμαι νομιμος για αυτο δεν παιρνω το crypton x το kriss 125 το efi η το απλο?

TERMINATOR
16/08/2013, 20:33
Θελω να ειμαι νομιμος για αυτο δεν παιρνω το crypton x το kriss 125 το efi η το απλο?
Οι διαφορες τους ειναι πολυ μικρες (λιγο πιο οικονομικο το efi).Το απλο το εχει ο υπαλληλος που κανει τις εξωτερικες εργασιες στην δουλεια και δεν μασαει (κανει το ελαχιστο 70-100 χλμ καθε ημερα).Τα παπιά να ξέρεις χαλανε εαν δεν αλλαζεις συχνα τα λαδακια τους (max 2.000χλμ η αλλαγη)
Το συγκεκριμένο ΔΕΝ τρίζει και με καταλληλα λαστιχα (metzeler me22) ξυνει μαρσπιεδες (αμα λαχει...)Επισης καταναλωση στο 115 που εχω εγω <= 2.5 λ/100 χλμ καρατσεκαρισμενο (και με μεγαλυτερο κεντρικο ζιγκλερ 3 νουμερα)

panavour
16/08/2013, 20:46
Αφου θες καινουργιο γιατι δεν κοιτας και το παπι σκυλι οπως το λεει και η SUZUKI το ADRESS 125?Ψεκαστο και SUZUKI.
Αληθεια μου κανει εντυπωση που σε ολες τις παπιοσυζητησεις για αγορα η και χρηση σπανια αναφερεται.:confused:

Dim Ster
16/08/2013, 20:57
Να σου πω την αληθεια το ειχα ψαξει αλλα επειδη δεν το ανεφερε κανεις δεν το συνεχισα.Παντως ακομα δεν εχω κατασταλαξει γιατι με το που πω πχ θα παρω το ταδε παπακι κατι θα δω και θα αλλαξω γνωμη.Τωρα ειμαι αναμεσα στο kriss και το adress.Ξερω οτι η suzuki ειναι πιο αξιοπιστη απο την modenas αλλα ισχυει?Γιατι το ιδιο ακουγα και για την honda και οπου και να δω λενε τα χειροτερα απο θεμα ζημιας.Απλα ψαχνω να βρω κατι που να μην χαλαει συνεχεια(με φυσιολογικη χρηση) να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

panavour
16/08/2013, 21:30
ενας σημαντικος παραγων που πρεπει να συνεκτιμησεις στο σουζουκι ειναι οτι δεν κλεβεται εν σχεσει με τα υπολοιπα διοτι κυκλοφορει ελαχιστα εν σχεσει με τα υπολοιπα.:beer:

catmaster
16/08/2013, 21:31
Αφου θες καινουργιο γιατι δεν κοιτας και το παπι σκυλι οπως το λεει και η SUZUKI το ADRESS 125?Ψεκαστο και SUZUKI.
Αληθεια μου κανει εντυπωση που σε ολες τις παπιοσυζητησεις για αγορα η και χρηση σπανια αναφερεται.:confused:

Δεν το ανέφερε κανείς το address γιατί καλό χρυσό είναι αλλά κάποιες παρτίδες βαράγανε σασμάν σε καινούρια μηχανάκια και γι΄αυτό προφανώς το αποφεύγουν :D

panavour
16/08/2013, 21:38
επισης η σουζουκι σαν αντιπροσωπεια ειναι καλλιτερη απο την χοντα

Dim Ster
16/08/2013, 22:38
Απο οσα φορουμ ειδα μονο για το σασμαν λεγαν μερικοι αλλα τους εβγαινε μεσα στην εγγυηση και δεν ειχαν καποιο αλλο προβλημα.Φτιαξιμο σασμαν ποσο παει?Ξαναβγενει το προβλημα αργοτερα?

Tomeister
17/08/2013, 00:04
αν επαιρνα παλι παπι που χλωμο το κοβω θα επαιρνα suzuki fx.
my 2 cents.

p_sapelas
17/08/2013, 11:19
αν επαιρνα παλι παπι που χλωμο το κοβω θα επαιρνα suzuki fx.
my 2 cents. :D και εγώ της εποχής του FX είμαι.. Τί να κάνεις που πλέον δεν βγάζει καμιά εταιρία τέτοια μηχανάκια..
Επί του θέματος..Adress 125 καλό για τα λεφτά του αλλά βγάζει και για εμένα το βγάζει είναι θέμα αν δεν μπορώ κ όλας να το φτιάξω μόνος μου.. Για το Kriss ούτε έχω ακούσει ούτε έχω δεί και αυτό με προβληματίζει ιδιάιτερα.. Τί κακό να ακούσεις για ένα μηχανάκι που σπάνια βλέπεις να κυκλοφορεί? Τα παλιότερα κομματια (προ 2009 μέχρι τώρα είναι σκυλιά αλλά το καινούριο?) μέχρι τώρα νόμιζα ότι το είχε σταματήσει.. Παραπάνω ένας φίλος ο catmaster αν δεν κάνω λάθος σου λέει να αποφύγεις sprinter εάν κάνεις πολλά χλμ.. Για πόσα μιλάμε για να ξέρω τί με περιμένει? δεν έχω κλείσει χρόνο κ είμαι κοντά στα 1000km το μήνα τί πρέπει να περιμένω που θα μου στοιχίσει (πέραν τον πλαστικών που αν δεν είχα κάνει πατέντα θα τα κράταγα μεταξύ τους με πετονιά μην τα χάσω). Γενικά κοίτα νομίζω ότι το θέμα παπί δεν είναι επιστήμη.. Αποφεύγεις αυτά που πολυακούγονται σαν προβληματικά και βρίσκεις ένα που σου αρέσει στο μάτι κ πάπαλα.. Μου αρέσει το innova αλλά βγαίνουν ακριβά τα ανταλλακτικά του και πιθανές ζημιές του. Φτερό μπροστά sprinter 18€ και για innova 95€. Σίγουρα άλλη ποιότητα το ένα άλλη το άλλο αλλά το έχω σαν εργαλείο και με τα δικά μου εργαλεία με νοιάζει να κάνω απόσβεση σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Jetix ίσως και λίγο καλύτερο από το sprinter αλλά το ΄πεχει φίλος μου και όχι εγώ και το γεγονός ότι είναι ευχαριστημένος ο άλλος είναι υποκειμενικό κριτήριο. Πάρε ότι δεις ότι σου αρέσει κ ότι διαβάζεις - βρεις ότι δεν βγάζει προβλήματα, ψιλοζημιούλες δεν σε νοιάζουν κ ότι είναι να βγεί από αυτές θα σου βγεί στην διετία της εγγύησης οπότε.. Αν μετά την διετία χρειαστεί να δώσεις και κανένα 50ρι παραπάνω μικρή ζημιά αν αυτό δεν γίνεται διαρκώς. Πάνω από όλα υπολόγισε στην τιμή αγοράς + ένα κράνος της προκοπής (τουλάχιστον 100€) και ένα γαντάκι για να μην χαλιέσαι κ όλα τα άλλα στα π@πάκια σου (όπως λέει κ η διαφήμιση). Καλές βόλτες και με προσοχή γτ ότι και να οδηγείς ο δρόμος φιλοξενεί κ ανεγκέφαλους είτε εντός είτε εκτός πόλης :wave2:

Να συμπληρώσω αν κ αναφέρθηκε.. εννοείται πως ότι και να πάρεις αλλάζεις αμέσως λάστιχα, τα me22 ίσως η καλύτερη λύση (μην το ψάξεις το έκανα πρόσφατα) :rotflmao:

SHOOTER045
17/08/2013, 11:25
:D και εγώ της εποχής του FX είμαι.. Τί να κάνεις που πλέον δεν βγάζει καμιά εταιρία τέτοια μηχανάκια..
Επί του θέματος..Adress 125 καλό για τα λεφτά του αλλά βγάζει και για εμένα το βγάζει είναι θέμα αν δεν μπορώ κ όλας να το φτιάξω μόνος μου.. Για το Kriss ούτε έχω ακούσει ούτε έχω δεί και αυτό με προβληματίζει ιδιάιτερα.. Τί κακό να ακούσεις για ένα μηχανάκι που σπάνια βλέπεις να κυκλοφορεί? Τα παλιότερα κομματια (προ 2009 μέχρι τώρα είναι σκυλιά αλλά το καινούριο?) μέχρι τώρα νόμιζα ότι το είχε σταματήσει.. Παραπάνω ένας φίλος ο catmaster αν δεν κάνω λάθος σου λέει να αποφύγεις sprinter εάν κάνεις πολλά χλμ.. Για πόσα μιλάμε για να ξέρω τί με περιμένει? δεν έχω κλείσει χρόνο κ είμαι κοντά στα 1000km το μήνα τί πρέπει να περιμένω που θα μου στοιχίσει (πέραν τον πλαστικών που αν δεν είχα κάνει πατέντα θα τα κράταγα μεταξύ τους με πετονιά μην τα χάσω). Γενικά κοίτα νομίζω ότι το θέμα παπί δεν είναι επιστήμη.. Αποφεύγεις αυτά που πολυακούγονται σαν προβληματικά και βρίσκεις ένα που σου αρέσει στο μάτι κ πάπαλα.. Μου αρέσει το innova αλλά βγαίνουν ακριβά τα ανταλλακτικά του και πιθανές ζημιές του. Φτερό μπροστά sprinter 18€ και για innova 95€. Σίγουρα άλλη ποιότητα το ένα άλλη το άλλο αλλά το έχω σαν εργαλείο και με τα δικά μου εργαλεία με νοιάζει να κάνω απόσβεση σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Jetix ίσως και λίγο καλύτερο από το sprinter αλλά το ΄πεχει φίλος μου και όχι εγώ και το γεγονός ότι είναι ευχαριστημένος ο άλλος είναι υποκειμενικό κριτήριο. Πάρε ότι δεις ότι σου αρέσει κ ότι διαβάζεις - βρεις ότι δεν βγάζει προβλήματα, ψιλοζημιούλες δεν σε νοιάζουν κ ότι είναι να βγεί από αυτές θα σου βγεί στην διετία της εγγύησης οπότε.. Αν μετά την διετία χρειαστεί να δώσεις και κανένα 50ρι παραπάνω μικρή ζημιά αν αυτό δεν γίνεται διαρκώς. Πάνω από όλα υπολόγισε στην τιμή αγοράς + ένα κράνος της προκοπής (τουλάχιστον 100€) και ένα γαντάκι για να μην χαλιέσαι κ όλα τα άλλα στα π@πάκια σου (όπως λέει κ η διαφήμιση). Καλές βόλτες και με προσοχή γτ ότι και να οδηγείς ο δρόμος φιλοξενεί κ ανεγκέφαλους είτε εντός είτε εκτός πόλης :wave2:

:a20::a18: ωραιος............:cool:

Dim Ster
17/08/2013, 11:36
Με επεισες θα παω για το sprinter 125i.
Στο πρωτο ποστ αναφερεις πως εφτιαξες τα πλαστικα,γινεται να μου το κανουν αυτο στο συνεργειο?Θα κοστισει? ή εγγυηση?Τι αλλο σου εχει τυχει μεχρι στιγμης?
Τα λαστιχα τα me22 ποσο εδωσες?

p_sapelas
18/08/2013, 00:13
Για τα πλαστικά, μιλάμε για πατέντα δεν είναι τίποτα να το κάνεις κ μόνος απλά με προσοχή γτ τα κουμπώματα κυρίως του φαναριού είναι για γέλια. Εγγύηση το μηχανάκι έχει 2 χρόνια οπότε ψιλοβλακειούλες εάν προκύψουν δεν είναι πρόβλημα. Λάστιχα me22 χωρίς να πάρω σαμπρέλες (τα λάστιχα τα άλλαξα στο service των 1000km) κόστος 70€, αρκετοί πλασσάρουν τα καινούρια Urban πάλι της Metzeler ή κάποια Pirelli, στα 2 χρόνια που θα τα αλλάξω ίσως κ πειραματιστώ. Άλλο ένα 10€ να βάλεις για μιά λάμπα Η4 της προκοπής γτ όλες η μαμά φέγγουν σαν καντήλι (θα την βάλεις ή θα στην βάλουν όταν θα ανοίξεις το μούτρο για να περάσεις το λαστιχάκι το οποίο δεν χωράει σε όλο το μήκος του μούτρου οπότε το βάζεις μόνο στα κουμπώματα κ στις 3 βίδες του). Α να σου πώ κ ότι την πατέντα μου την πρότεινε το συνεργείο όταν του είπα ότι με ενοχλεί το τρίξιμο. Πρίν κάνεις αγορά πάρτο μια βόλτα να δείς γτ πράγμα σου μιλάω, αν το θεωρείς ενοχλητικό δοκίμασε κ το jetix. Επειδή το sprinter τρίζει από την αρχή ξέρεις τί περιμένεις, τα υπόλοιπα συνήθως τρίζουν στην πορεία αλλά είπαμε λύνεται ότι παπί κ να πάρεις. Έχω βρει κ άλλες πατέντες λαστιχένιες ροδέλες στις βίδες κ τα συναφή γτ είχα ακούσει όι μπορεί να χαλαρώνουν οι βίδες από τον συντονισμό αλλά μέχρι τώρα στα 8900km που έχει σήμερα πέρα από την αρχική μου επέμβαση στα πλαστικά δεν ξαναασχολήθηκα. Από ζημιές δεν μου έχει τύχεi τίποτα και η μόνη μου επίσκεψη στο συνεργείο μή προγραμματισμένη μέχρι στιγμής ήταν για να μου ανεβάσουν το διπλό σταντ γτ από την πολύ χρήση είχε κατέβει λίγο και στις λακούβες έβρισκε.

Dim Ster
18/08/2013, 08:42
Οκ σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Λαδια ποτε του αλλαξες στην αρχη?Στα 1000?Το service ειναι το κλασσικο?

1000-2500-5000-10000-15000-25000

p_sapelas
18/08/2013, 11:17
Μετα τα πρώτα 1000 είναι στα 2500 και μετά ανα 2500. Άρα 1000-2500-5000-7500-10.000 εγώ απλά λόγω καλοκαιριού έκανα ένα ενδιάμεσο τον Ιούλιο κοντά στα 6.500km και αυτό λόγω θερμοκρασιών, όχι ότι θα πάθαινε κάτι (τα άλλαξα μόνος μου και όλα καλά). Χαρακτηρίζουν μεγάλα τα service ανα 5000km όπου αλλάζεις μπουζί και δεν ξέρω κ εγώ τί άλλο. Άλλο ένα χρόνο που θα είμαι σε εγγύηση θα ακολουθώ υποχρεωτικά την ροή και μετά ίσως το αλλάξω λίγο και να κάνω αλλαγές λαδιών ανά 2000 (μόνος μου) και μεγάλο σε service ανα 8.000km το πρώτο μπουζί τσάμπα το αλλάξαμε, φαίνεται να είναι καλή η καύση και το μπουζί το πετάξαμε καινούριο.

Dim Ster
18/08/2013, 12:08
Οκ.θα παω να το παραγγειλω 28 αυγουστου απο λαμια γιατι ειμαι αθηνα τωρα.Οταν το παρω θα ενημερωσω για τυχον προβληματα.

Bradipous
18/08/2013, 16:51
Επισης οσο ειναι στην εγγυηση απαγορευεται να του βαζεις χερι για οτιδηποτε (μηχανικο-ηλεκτρολογικο).

Dim Ster
18/08/2013, 17:08
Το ξερω αυτο οπως και το αν πας σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο.Αυτο ισχυει και για λαδωμα αλυσιδας?

Bradipous
18/08/2013, 17:26
Φανταζομαι πως οχι.

yannis24
18/08/2013, 18:02
Χωρίς να το ψάξω καθόλου, απέκτησα ένα παπακι πριν καποια χρονια.....
δεν με ενδιέφερε τι θα ήταν, πιο θα ήταν η πως θα ήταν.......

Μετα απο 60.000κμ, με ένα μηχανάκι το οποιο ποτε δεν το συντηρησα σωστα, του αλλαζα μόνος μου μονο κάθε 2000κμ περίπου λάδια, κι μια φορα κάθε 18 μήνες το πήγαινα σε έναν μάστορα να το δει......

Με να μηχανάκι που δεν μου έχει στοιχίσει με την καμία πάνω απο €400 η συντήρηση του όλα αυτα τα χρονια (και με λάστιχα)...,.

Αποτελει το πιο αξιόλογο, αξιόπιστο και πραγματικα ΤΊΜΙΟ όχημα που είχα ποτε στη ζωή μου ( συμπεριλαμβάνονται αυτοκίνητα, μηχανές κτλ )...χωρίς ποτε να το αγάπησω, χωρίς ποτε να το προσέξω...... Δεν με πρόδωσε ποτε......

Το χρησιμοποιω καθημερινά ...... Το έχω παρκαρισμένο σε ένα χωράφι στην Γλυφάδα ...εκτεθειμένο σε όλες ίσως καιρικές συνθήκες .......και όμως είναι ακόμα εκει !!!!!


Σε ευχαριστω πολυ αγαπημένο μου Kriss star 125.......

Georg_
19/08/2013, 09:34
Honda innova , 32.000 χλμ , το έχω κοντά 10 χρόνια , από ζημιές έχω αλλάξει μια φορά μπαταρία και μίζα , δύο φορές την λάμπα του πίσω φαναριου και μια φορά το μπροστινό φανάρι που έσπασε από τράνταγμα σε λακούβα. Όσον αφορά το γκάζι είναι μέτριο. Άλλο θέμα είναι τα πλαστικά και το πίσω φρένο που τρίζουν αλλά αυτό διορθώνεται.Το μοτέρ δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα μέχρι τώρα. Το μηχανάκι το έχω σαν κύριο όχημα και πάει κυριολεκτικά παντού, (φυσικά) εντός πόλης- εθνική - επαρχιακούς δρόμους, από κατανάλωση το έχω μετρήσει γύρω στα 2,3 lt/ 100 χλμ σε διαδρομές εκτός πόλης και γύρω στα 2,8 σε εντός πόλης.

evris75
12/09/2013, 09:58
Γεια σας.
Ειμαι νεο μελος στο moto.gr και χρειαζομαι την βοηθεια σας.

Φυσικα λογω κρισης αποφασισα να πουλησω το αμαξακι μου και να παρω ενα παπι για να μπορεσω να επιβιωσω.
Επειδη τα χρηματα ειναι λιγα κατεληξα στους δυο γνωστους Ασιατες Sprinter 125 EFI ή Jetix 125.
Βοηθηστε λιγο την κατασταση. Η διαδρομη που συνηθως θα κανω ειναι Κρυονερι - Περιστερι καθημερινα, δηλαδη 23km+23km εθνικης οδου(τερμα γκαζι).
Σε πρωτη αναγνωση το Jetix μου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα αλλα και το Sprinter δεν με χαλαει. Η καταναλωση του Sprinter λογω ψεκασμου ακουγετε ονειρικη(!)και του δινει πολλους ποντους. Την καταναλωση του Jetix δεν μπορω να την βρω καπου(μηπως γνωριζεται?).
Με χαλασε που διαβασα οτι το Jetix τελικιαζει στα 100km/h(!), ισχυει??? Ενα crypton του 1996 που ειχα πριν 10-12 χρονια επιανε τα 110km/h! Και επειδη θα ειμαι συνεχεια στην εθνικη τα 100 μου φαινονται λιγα.Το Sprinter που τελικιαζει?
Απο ζημιες? βγαζουν συχνα? Αποφασησα να παρω καινουργιο και οχι καποιο γιαπωνεζικο μεταχειρισμενο γιατι θελω μια φορα να παρω εγω πρωτος ενα οχημα και να το γνωριζω απο την αρχη και οχι να παιξω παλι joker.
Οποιος φιλος εχει ή γνωριζει τα παπια αυτα ας μου δωσει please τα φωτα του.

Ευχαριστω

evris75
12/09/2013, 10:01
Γεια σας.
Ειμαι νεο μελος στο moto.gr και χρειαζομαι την βοηθεια σας.

Φυσικα λογω κρισης αποφασισα να πουλησω το αμαξακι μου και να παρω ενα παπι για να μπορεσω να επιβιωσω.
Επειδη τα χρηματα ειναι λιγα κατεληξα στους δυο γνωστους Ασιατες Sprinter 125 EFI ή Jetix 125.
Βοηθηστε λιγο την κατασταση. Η διαδρομη που συνηθως θα κανω ειναι Κρυονερι - Περιστερι καθημερινα, δηλαδη 23km+23km εθνικης οδου(τερμα γκαζι).
Σε πρωτη αναγνωση το Jetix μου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα αλλα και το Sprinter δεν με χαλαει. Η καταναλωση του Sprinter λογω ψεκασμου ακουγετε ονειρικη(!)και του δινει πολλους ποντους. Την καταναλωση του Jetix δεν μπορω να την βρω καπου(μηπως γνωριζεται?).
Με χαλασε που διαβασα οτι το Jetix τελικιαζει στα 100km/h(!), ισχυει??? Ενα crypton του 1996 που ειχα πριν 10-12 χρονια επιανε τα 110km/h! Και επειδη θα ειμαι συνεχεια στην εθνικη τα 100 μου φαινονται λιγα.Το Sprinter που τελικιαζει?
Απο ζημιες? βγαζουν συχνα? Αποφασησα να παρω καινουργιο και οχι καποιο γιαπωνεζικο μεταχειρισμενο γιατι θελω μια φορα να παρω εγω πρωτος ενα οχημα και να το γνωριζω απο την αρχη και οχι να παιξω παλι joker.
Οποιος φιλος εχει ή γνωριζει τα παπια αυτα ας μου δωσει please τα φωτα του.

Ευχαριστω
Oooopss. μηπως πρεπει να ανοιξω νεο θεμα...? :confused:

evris75
12/09/2013, 10:16
Oooopss. μηπως πρεπει να ανοιξω νεο θεμα...? :confused:

Μαλλον...