PDA

View Full Version : Η εμπιστοσύνη που δεν χάθηκε



Carlos.1on2
14/08/2013, 14:24
Πριν από μερικούς μήνες αποφάσισα να πουλήσω κάποια είδη ρουχισμού τα οποία μου ήταν πλέον πολύ μεγάλα. Οι καιροί δύσκολοι για όλους και όλοι, πωλητές κι αγοραστές, πρέπει να κάνουν το κάτι παραπάνω προκειμένου να ικανοποιηθούν με τις επιλογές τους.

Σκάει μύτη στα πμ μου ένα μυνηματάκι με το οποίο εκδηλωνόταν ενδιαφέρον για ενα παντελόνι. Μετά τα απαραίτητα διευκρινιστικά μηνύματα και αφού ψιλογνωριστήκαμε, ερωτώμαι αν γίνεται να κρατηθεί το παντελόνι και να μου σταλούν τα λεφτά καποια στιγμή μελλοντικά. Προσωπικά, ακούγοντας τον έταιρο μοτοσυκλετιστή να μου αφηγείται λίγες από τις περιπέτειες του, δε διστασα στιγμή. Κανονίσαμε να του στείλω το παντελόνι και όσο για τα λεφτά, όποτε είχε θα μου τα έστελνε. Δεν τον ήξερα, ακόμα δεν τον ξέρω προσωπικά, αλλά παρά τα όσα βιώνουμε όλοι μας, ήξερα ότι δεν πρόκειται να με γελάσει.

Το παντελόνι στέλνετε με δική μου υπαιτιότητα στα Ιωάννινα αντί για το Ηράκλειο. Μεσολαβούν οι δικές μου μέρες αδείας αλλά ευτυχώς είχα φυλάξει στο γραφείο την απόδειξη αποστολής των ΚΤΕΛ. Και ενώ έχουμε αλλάξει ένθεν και ένθεν πολλά τηλέφωνα, ευρισκόμενος μακρυά από το σπίτι μου εγώ, διαπιστώνουμε ότι όλα ήταν σωστά στην απόδειξη, πλην του τόπου αποστολής.

Για να μη μακρηγορώ, μετά από περίπου 1,5 μήνα το παντελόνι φτάνει στον νέο του ιδιοκτήτη με εμένα να έχω σπαταλήσει την αξία του παντελονιού στις αποστολές των ΚΤΕΛ. Δε με πείραξε καθόλου, αρκεί που ήξερα ότι κάποιος σύντροχος θα ευχαριστιόταν το νεο του παντελόνι.

Χθες σκάει μήνυμα στο κινητό, μετά από 10 μερες περίπου από την τελευταία μας επικοινωνία. " Ένα δεματάκι σε περιμένει στο ΚΤΕΛ Ηρακλείου" Θεωρώντας ότι μάλλον το έστειλε σε λαθος άνθρωπο, τον καλώ και μου λέει " Ευχαριστώ για όλα, ελπίζω να το ευχαριστηθείς."

Η παραλαβή έγινε πριν από λίγες ώρες. Ένα βαζάκι γλυκό σταφύλι, ένα λίτρο ρακί ( δικής του παραγωγής έκαστο), η αξία του παντελονιού συν 10€ και ένα γράμμα το οποίο μιλάει από την καρδιά και χτυπάει ακριβώς εκεί.

Φίλε Μανώλη, ακα Africaptan, δεν αγόρασες ένα παντελόνι, κέρδισες ένα φίλο. Το πρώτο σφηνάκι ρακί στην υγειά σου, το δεύτερο στην εμπιστοσύνη που δεν χάθηκε και το τρίτο σε όλους όσους ακόμα πιστεύουν...:beer:

ΥΓ. Το παντελόνι μάλλον θα ξαναβγεί προς πώληση καθότι του είναι μεγάλο :lol:

imitrelos
14/08/2013, 14:31
Φίλε μου ο Μανώλης είναι απο τα καλύτερα κοπέλια..στήν πρώτη γνωριμία μας κάναμε ρακό συνάντιση σπίτι του :lol:

και η αφρικάνα του κελαηδάει ακόμα και πολύ καλα ,επίσεις μεγάλο μουρλοκομείο (αφου τόν αντέχει ακόμα η γυναίκα του :lol:)

Υ.Γ που συνατηθήκαμε αδειάσαμε μια ταβέρνα απο τα φαγητά (χοντρός εγώ..καλοφαγάς αυτός :) )

taisteal
14/08/2013, 14:34
ευτυχως υπαρχουν ακομη πολλοι Μανωληδες,και εντος και εκτος φορουμ...

vag 70
14/08/2013, 14:47
ετσι πρεπει να ημαστε ολοι μας απεναντη σε ολους...

MG-KTiNoS
14/08/2013, 14:55
Άμα διαβάζεις τέτοια λες...


ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΡΕ Μ......

:beer:

Dbnn
14/08/2013, 15:08
Μέσα στην μαυρίλα σου διαβάζεις ένα τέτοιο μήνυμα και χαμογελάς ξέροντας οτι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι..... :beer:

sahara
14/08/2013, 16:37
Αυτά είναι...

:beer::beer::beer: και στους δυο σας.

ziofz1
14/08/2013, 16:48
Μπραβο και στους 2 σας..
Προσωπικα θεωρω συγκινητικο το γεγονος να βλεπεις στις μερες μας ανθρωπους με φιλοτιμο και καλοσυνη,ετοιμοι να βοηθησουν τον συνανθρωπο και ανθρωπους που να κρατανε το λογο τους τιμωντας τις αξιες και τα παντελονια που φορανε..
Μπραβο,μπραβο μπραβο..

vaska
14/08/2013, 17:07
Σε όλες τις συναλλαγές που έχω κάνει σε μοτοφόρουμ ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα (χωρίς αυτό να σημαίνει τπτ από μόνο του) αντιθέτως σε συναλλαγές μέσω πευπαλ σε Αγγλικά μαγαζιά είχα προβλήματα μέχρι που αναγκάστηκα να απειλήσω με ντισπιούτ για να μπουν τα χρήματά μου στο λογαριασμό μου.

SHOOTER045
14/08/2013, 18:09
μπραβο ρε παιδια και στους 2 σας :wave2:
τελικα με κατι τετοια μικρα και μεγαλα βλεπεις οτι η ανθρωπια και η εμπιστοσυνη δεν χαθηκε ακομα
πολλες ρακες και στους 2 :beer::beer::beer:

7gibernau
14/08/2013, 18:28
Θα έχεις να το λες σε όλη σου τη ζωή αυτό και μακάρι να έχεις και να σου τύχουν και αλλά τέτοια!μπράβο σας...
Έχω και γω τη δικιά μου ιστορία
Φαντάρος τότε, το 1999 στο δορισκο, έξω από της φερρες στον Έβρο,περνω αδεια, καλώ ταξί στην πύλη για να κατέβω Άλεξ/πόλη να πάρω το τρένο 7 ώρες ταξίδι για Αθήνα και άλλες δύο για ασινη.
Περνάμε από το αεροδρόμιο και βλέπω αεροπλάνο...μπας και πάει Αθήνα λέω....μπαίνουμε στο αεροδρόμιο, μπαίνω μέσα, ρωτάω για στρατιωτική θέση, οικονομική, αλλά δεν είχε...μόνο κανονική στις 17 χιλιάδες δραχμές...είχα τα μισά, ούτε δέκα, τότε δέκα χιλιάρικα ήταν....και ταξί για Αλεξανδρούπολη και τρένο για Αθήνα και εισιτήριο του ΚΤΕΛ για Ναύπλιο...
Με το αεροπλάνο ήθελα μόνο 3 ώρες σε ταξίδι για να είμαι σπίτι..45 λεπτά το αεροπλάνο και 2 ώρες το λεωφορείο...
Τζίφος..
Βγαίνω έξω και μπαίνω στο ταξί.πάμε του λέω δεν έχει οικονομική θέση και δεν έχω λεφτά....
Ποσά θες, μου λέει ο ταξιτζής....
Έχω τα μισά του λέω
Δεν είπε τίποτα, απλά κατέβηκε άνοιξε το πορτπαγκαζ έβγαλε τη βαλίτσα μου και έβγαλε 20 χιλιάρικα και μου τα έδωσε...ούτε το όνομα μου δεν ήξερε...
Έφυγες, μου λέει, τρέξε μην το χάσεις...
Δεν ήξερε καν αν έφευγα για αδεια η μετάθεση...
Φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα όταν γύρισα ήταν να του επιστρέψω τα χρήματα μαζί με δύο τσάντες πορτοκάλια, δε μπορούσα να κουβάλησΩ αλλά....
Υγεία......

devil's animal
14/08/2013, 19:37
:a18::a18::a18::a18::a18:

taisteal
14/08/2013, 19:48
Βελιγραδι πριν 2 εβδομαδες,ζεστη,δεν εβρισκα exchange μιας και δεν δεχοταν κανενας ευρω στα φαγαδικα,να λιωνω και να τα εχω δει ολα,ηρθε απο το πουθενα ο Γκοραν ο σερβος με ενα παλιο σουπερ τενερε,με πηγε για φαγητο,πληρωσε τα παντα,μετα δεν δεχοταν τα ευρω μου ενω μπορουσε να τα παρει και να τα αλλαξει μετα,βγαλαμε μια φωτο που θα την βαλω εδω καποια στιγμη,μια πολυ ζεστη χειραψια και εφυγα για Ουγγαρια...πραγματικα ανθρωπια,μιας και με ειδε στο κακο μου το χαλι....

Goran,οπου κ να εισαι :beer::beer:

lspiros
14/08/2013, 19:51
Σε όλες τις συναλλαγές που έχω κάνει σε μοτοφόρουμ ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα (χωρίς αυτό να σημαίνει τπτ από μόνο του) αντιθέτως σε συναλλαγές μέσω πευπαλ σε Αγγλικά μαγαζιά είχα προβλήματα μέχρι που αναγκάστηκα να απειλήσω με ντισπιούτ για να μπουν τα χρήματά μου στο λογαριασμό μου.

οποτε πουλησα η αγορασα σε μελος του moto ειχα και γω την ιδια καταληξη,μπραβο και στους δυο σας:beer:

AUFGEBRACHT
14/08/2013, 20:50
Ωραία η ιστοριούλα όπως και οι άλλες που ακολούθησαν με ανάλογες εμπειρίες, σε κάνουν να χαμογελάς σε καιρούς που οι αξίες έχουν κατακρημνιστεί και δυστυχώς ή ευτυχώς είναι φάρος αισιοδοξίας. Μακάρι να ήταν όλοι έτσι, δυστυχώς δεν έχω καλή εμπειρία στο εδώ φόρουμ, σε άλλο ήμουν πιο τυχερός.

Africaptan
19/08/2013, 10:06
Στα 11 μου, οι δικοι μου αποφασισαν να μετακομισουν. Ε, την αδεια θα μου ζητουσαν; Ηρθε η μανα μου να με παρει απ το σχολειο και με πηγε σ αλλο σπιτι.
Τω καιρο εκεινο, γυρω στο 1980 δηλαδη, υπηρχαν οι μπακαληδες (που στα ιδια ραφια διπλα διπλα ειχαν τις χλωρινες με τα σαλμουδακια...) με τα τεφτερια τους. Μετακομισα λοιπον κι ειχα αφησει βερεσε του συγχωρεμενου του κυρ Αλεκου, 2 σακουλακια γαριδακια.

Το καταφερα και του τα πληρωσα (που φυσικα δεν θυμοταν τιποτα ενα χρονο μετα...) και δεν θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου τουτη δω την ιστορια...

ktmakis
19/08/2013, 10:58
Κοιτα να δείς που οι μηχανόβιοι είναι καλά παιδιά τελικά....... :lol:

Shaolin Monk
19/08/2013, 11:42
Εγω ξερω οτι οταν ερχεται ο Αφρικαπταν μας τρωει τα κρεατα... :cry::cry::cry::cry:




























































... φοβερο κοπέλι ο Μανωλακης να ξερετε....:beer:

H.A.Balafoutre
19/08/2013, 12:13
Πόσο δύσκολο είναι αυτό ρε γμτ...μα πόσο δύσκολο είναι να συμπεριφερόμαστε έτσι...Έχω κι εγώ....επίσης και μια-δυο ιστορίες με το να εξυπηρετήσω όπως καλύτερα μπορώ κάποιο παλικάρι...το θεωρώ αδιαπραγμάτευτο. Μόνον τέτοια εύχομαι για όλους και ψηλά το κεφάλι με πείσμα.

theofilos888
19/08/2013, 14:26
Σε αυτό το φόρουμ όλες οι συναλλαγές που είχα ήταν μόνο καλές. Μια τρόμπα φρένου από κρήτη, Ένα κράνος και μία μάσκα από θεσσαλονίκη! Όλα τέλεια και άπαιχτα! Πολλές :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: σε όλους σας!!!!

virus
19/08/2013, 18:13
υπαρχουν πολλες τετοιες ιστοριες πιστευω εδω μεσα. προσθετω κι εγω αλλη μια. ζητησε καποιος εναν ανορθωτη και μου ειπε δεν εχω λεφτα. του ειπα ΟΠΟΤΕ μπορεσεις. μετα απο ενα χρονο με φωναξε και μου τα εδωσε. ουτε μια στιγμη δεν φοβηθηκα :beer:

endopandou
19/08/2013, 18:21
Απο την άλλη οι σοφοί γέροντες λέγαν μην αφήσεις να σου χρωστάει φίλος αν δεν θες να τον χάσεις.
Τέλος πάντων ίσως η έκθεση μέσω ενός φόρουμ μας βγάζει τον καλό εαυτό, πάντως στις 3-4 συναλλαγές μου μέσω φόρουμ μόνο θετικά σχόλια έχω :beer:

virus
19/08/2013, 18:35
Απο την άλλη οι σοφοί γέροντες λέγαν μην αφήσεις να σου χρωστάει φίλος αν δεν θες να τον χάσεις.


μονο που εδω δεν μιλαμε για φιλους. στην ουσια αγνωστοι ειμαστε. γινεται η συναλαγη και μετα προκυπτουν αυτες οι ιστοριες ;)

gata_kontos
20/08/2013, 09:33
Το παντελόνι πωλείται τώρα; Πως γίνεται να το δω;

Carlos.1on2
21/08/2013, 20:35
στείλε ένα π.μ. στον Africaptan.