PDA

View Full Version : Μουγκρίζη στα 60 km/h το μηχανακι



MR.Pilot
14/08/2013, 18:06
Καλησπέρα εχω το εξεις προβλημα στο kaze r 115c μου, αυτο το προβλημα το ανακαλύψει οταν με έπιασε η κα@λα να ανοίξω το γραζι σε μια ευθεία του δρομου μου! Λοιπόν ας αρχίσω οπως ελεγα στην αγαπητη ευθεία άνοιξα το βρομογκαζω και ειδα πως το μηχανακι οταν θα πιάνει ο δείκτη τα 60 παει με τρελες ανεβασμενες στροφες μουγκριζη τερματα αλλα τα πιάνει τα 60 και αντε 70 αλλα ειναι έτοιμο να σκαση! Αν περνάω κάποιον πεζό απο διπλα θα κανει την προσευχή του να μην "σκαση" το μηχανακι. :rolleyes: Και η αλλαγές στις ταχύτητες ειναι πως να το πω καπως κοντες δηλαδη βαζω πολυ γρηγορα την 4η ακομα και σε χαλαρο οδήγημα πχ τα 40km/h γιατι η 3η τελικιάζει και ολες η ταχυτητες μεχρι να μπει η 4η και οσο παει μετα δηλαδη τα 60 και μετα το λοιπάμε και αφήνω το γραζι!! Έλεγα για δισκους πήγα σε μαστορα μου ειπε να το κανει βολτα το κανει και μου λεει πως εχει μικρο πατιναρισμα αλλα δεν επιρεαζη το ολο θεμα και μου λεει πως πρεπει να εχει πιο κοντα γραναζια απο τα μαμα (ειχε μια λογικη αυτο που ειπε) μου λεει 14-42 θα πρεπει να εχει δηλαδη τα μαμα παω την αλλη μερα αφου ανοιξα και ειδα οτι οντος ειναι 14-42 αυτα που εχει πανω οππ λεω κατι αλλο τρεχει παω και μου λεει πως θελει ψάξιμο και μετα τις 26 γιατι εκλησε σημερα! Εσεις τι λετε μια βοήθεια παιδιά δεν παω για μπανιο με το παπι γιατι ετσι και βγω σε μεγαλο δρομο θα πρεπει να πιγενω με 40 για να μην εχω το προβλημα :blush: Έχω σκεψει και για βαλβιδες αλλα δεν της ακουω, δεν ξερω ομως :smokin:

SHOOTER045
14/08/2013, 18:19
ανεβαζει στροφες στο θεο αλλα δεν ανοιγει,δεν ανεβαζει χλμ
μηπως το πατιναρισμα δεν ειναι τοσο μικρο?
ξεκινα βαλε μπρος αλλαξε γρηγορα σε 4η αν γκαζωνει αλλα μενει εκει τοτε δισκακια

MR.Pilot
14/08/2013, 21:19
Πρώτα πολλα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! :a013:
Ένα πατινάρισμα το εχει το νιώθω κάποιες φορές αργή να φορτώσει την ταχύτητα και μετά "παίρνει ίσια γραμμή" σήμερα έκανα τα πρώτα 11 χλμ στα 22.011 *(δεν το αγόρασα σήμερα)* :D Λες να είναι τα δισκάκια η όλοι φάση του προβλήματος? Πριν πάω στον μάστορα να μου πει για τα γρανάζια ειχα ρωτήσει εναν άνθρωπο που εχει μαγαζι με λιπαντικα κτλ... οπου εχει ενα c50 και εχει καποιες γνώσης αλλά δεν απλώνει τα χερια του σε ξενα παπια (και καλα κανει) και μου ειπε αφου του ειπα το προβλημα οτι κατα 90% ειναι δίσκοι, λες να ειπε καλα ο ανθρωπάκος και ο άλλος να έλεγε για γραναζια γιατι απο οτι ειδα οταν το πειρε βολτα να δει το ανοιξε το γκαζι και ισως εκει να "κρύφτηκε το πατινάρισμα" λεω εγω? :confused:
-------------
Εννοείς να πάω απο 1η σε 4η κατευθείαν? Δηλαδή εκει που ειμαι με την 1η στο τελίομα της να βάλω 2η 3η 4η και να δώσω γκαζι στην 4η? (την 2η κ 3η να μην τις δουλέψω ετσι?)

Dbnn
14/08/2013, 22:26
1. ξεκίνα το κανονικά όχι μαλιοκούβαρα
2. βάλε 2α μέσα και πιάσε 20-25 χλμ το πολύ
3. βάλε 3η και τέρμα γκάζι
4. βάλε 4η και τέρμα γκάζι....

Οι δίσκοι έχουν να κάνουν με τον "συμπλέκτη" που είναι άλλη ιστορία απο τα γρανάζια του σασμάν.
Αν σου πατινάρει με 3η και 4η τότε θέλεις δίσκους.
Αν πατινάρει μόνο σε συγκεκριμένες ταχύτητες τότε μπορεί να θέλει και δίσκους αλλά και γρανάζι σασμάν. Για μένα καλό είναι να αλλάζουμε και δίσκους αν αλλάξουμε και γρανάζι σασμάν. Που βέβαια το σασμάν για να φάει δόντια είναι ακραία περίπτωση.
Σε κάθε περίπτωση δες και την αλυσίδα σου μήπως θέλει αλλαγή. Όχι οτι ευθύνεται για το πατινάρισμα αλλά αμα έχει μπόσικα ή τα o-ring της έχουν εξασθενήσει τότε Houston we have problem... Σκορτσάρει και σιγά σιγά τρώει σασμάν κλπ

MR.Pilot
14/08/2013, 22:39
Σε ευχαριστώ και εσενα για το ενδιαφέρον σου αλλά ο μαστορας μου ειπε για τα γρανάζια εκκίνησης οτι πρεπει να ειναι πιο κοντα απο τα μαμα και για αυτο ευθύνονται η γρηγορες αλλαγές στις ταχύτητες και στο γρήγορο τελίκιασμα, αλλά τελικα δεν ειναι το θεμα εκει γιατι φορουσε τα μαμα 14-42. Δεν μου ειπε για γραναζι του σασμαν.
Αυτο που εγγραψες στην αρχη ειναι για να δω αν πατινάρει?
Υπάρχει περίπτωση για το γραναζι του σασμαν? τοσο προχωρημένο? :a35:

Dbnn
14/08/2013, 23:21
Το κόλπο με τις ταχύτητες και το γκάζι είναι για να δεις αν πατινάρει...
Γρανάζι σασμάν δύσκολα θα φας φίλε μου... Είναι σχεδόν ακατόρθωτο ειδικά σε παπί. Φαντάσου οτι εμένα δεν έχει στοπ στην 4η και κάνει κύκλους το σασμάν... 1-2-3-4-Ν-1-2-3-4-Ν κλπ ε ενα βράδυ γυρνούσα σπίτι και απο απερισκεψία πες πήγαινα με 70 περίπου και πατάω νεκρά, ξεχνιέμαι και πατάω πάλι και μπαίνει πρώτη...
Το μοτέρ στροφάρισε σαν τρελό, ο πίσω τροχός σερνόταν πέρα δώθε... Εγώ απέκτησα ασπρες τρίχες αλλά τελικά σασμάν δεν έφαγα... Μόνο μια αλυσίδα μου έκοψε απο τα πολλά ζόρια....

Οπότε μην ανησυχείς για σασμάν αρχικά. μπορεί να ναι γρανάζια εξωτερικά να χουν φαγωθεί, μπορεί αλυσίδα, μπορεί δίσκοι....
Κοίτα πρώτα αν πατινάρει και τα κοιτάς τα υπόλοιπα, ένας οπτικός έλεγχος ειδικά σε εξωτερικά μέρη γίνεται πανεύκολα και δεν χρειάζεται να είσαι μάστορας.

SHOOTER045
14/08/2013, 23:31
οτι σου ειπε ο απο πανω
κανε αυτα και πιστευω θα λυσεις το προβλημα σου

daz
15/08/2013, 04:20
....οταν με έπιασε η κα@λα να ανοίξω το γραζι σε μια ευθεία του δρομου μου! ....

Είσαι και εσύ απ' αυτούς που νομίζουν ότι ο δρόμος είναι δικός τους? :lol:



Φίλε μου πρώτα θα "θεραπεύσεις" το πατινάρισμα και μετά θα ασχοληθούμε με το πόσα πάει το εργαλείο. Αν εξακολουθήσει να υπάρχει αυτό το πρόβλημα. ;)

vaska
15/08/2013, 11:43
Στο είπαν όλοι οι από πάνω. Άλλαξε δισκάκια να λήξης με το πατινάρισμα και πιθανότατα θα λήξης και το πρόβλημά σου.

MR.Pilot
15/08/2013, 16:10
1. ξεκίνα το κανονικά όχι μαλιοκούβαρα
2. βάλε 2α μέσα και πιάσε 20-25 χλμ το πολύ
3. βάλε 3η και τέρμα γκάζι
4. βάλε 4η και τέρμα γκάζι....


Μια ερώτηση για το παρα πανω.
Τι εννοείς 3η 4η τερμα γκαζι? μεχρι που τερμα γκαζι? Για να δω αν αργή να τις φορτώσει? που σημαίνει πως πατινάρει σωστα?

SHOOTER045
15/08/2013, 16:18
ΤΕΡΜΑ=ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΤΟΠ
αντε πανε δοκιμασε το

MR.Pilot
15/08/2013, 16:27
Ποιος ο λόγος να το κανω το εχω κανει και για αυτο εχω ανοίξει το θεμα πανω απο τα 60 και.. μουγριζει τελικιαζει δεν παει αλλο ανεβαζει στροφες χωρις να δινει αλλο γκαζι παρα μονο μουρλο ηχο! :rolleyes:

SHOOTER045
15/08/2013, 16:32
Ποιος ο λόγος να το κανω το εχω κανει και για αυτο εχω ανοίξει το θεμα πανω απο τα 60 και.. μουγριζει τελικιαζει δεν παει αλλο ανεβαζει στροφες χωρις να δινει αλλο γκαζι παρα μονο μουρλο ηχο! :rolleyes:=ΔΙΣΚΑΚΙΑ

MR.Pilot
15/08/2013, 16:51
Οκ θα το βγαλω σε λιγο να πέσει η ζέστη! :a25:

MR.Pilot
15/08/2013, 17:22
Μήπως παιζει τιποτα με την ρύθμιση του συμπλέκτη? (την βιδούλα δεξια) να θελει κανα ρύθμισμα, τι λετε? :confused:

Παραθέτω και φοτο απο το manual:
Το manual ειναι απο kawa KLX110 ιδιο μοτερ με το kaze r :a013:

http://i1051.photobucket.com/albums/s436/PanosXGR/ff_zps1f4668d2.png
http://i1051.photobucket.com/albums/s436/PanosXGR/Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0_zpsb4b72014.png

Dbnn
15/08/2013, 17:45
Δεν έχει να κάνει φίλε μου εκτός αν έχει ξεχαρβαλωθεί απο μέσα η καμπάνα.
Τον συμπλέκτη τον ρυθμίζεις για να αλλάζεις γρήγορα τις ταχύτητες ή αργά....

kazer 115 είχα πρίν αρκετό καιρό. Ρύθμιζα τον συμπλέκτη αλλά δεν είχα πατιναρίσματα.
Το πατινάρισμα οφείλεται σε δίσκους.

daz
15/08/2013, 18:28
Το μηχανάκι σου θέλει δίσκους χθες.

Αν θέλεις να σταματήσει να μουγκρίζη άλλαξε δίσκους.

Και γρήγορα, πριν γυρίσει ο oldman από τις διακοπές του. :lol:

vaska
15/08/2013, 18:47
Όλοι μα όλοι σου λένε δίσκους κι εσύ ψάχνεις ακόμα για κάτι άλλο. Άλλαξε δισκάκια φίλε μου και άσε τα ψαχουλέματα. Πες και τα χλμ που έχεις.

SHOOTER045
15/08/2013, 20:39
αν εχει ξεχαρβαλωθει τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ
καποιος εβαλε χερακι εκει περα......

MR.Pilot
15/08/2013, 23:34
Πήγα σε έναν μάστορα που τον βρεικα ανοιχτό και του ειπα το κ το, μου ειπε ακριβως για δισκους, μου ειπε επισης αφου θα το ανοίξουμε να δουμε και για τον άξονα μιπως εχει κατι και αν βαλουμε απλα δισκακια μετα απο καιρο μπορει να πατιναρει παλι. Μου ειπε να βαλουμε γνήσια ανταλακτικα, δισκους ελατήρια με τιμη 100€ σύνολο. Η τιμη μου φενετε καπως για απλα δισκακια, αντε και εναν ελενχο στα παραδιπλα απο τους δισκους! Τι λετε εσεις?

SHOOTER045
15/08/2013, 23:43
περιμενε να γυρισουν απο τα μπανια τους μερικοι και ρωτα σε μερικες μερες

Dbnn
15/08/2013, 23:51
Οι δίσκοι έχουν 10-15 ευρώ. Πολλές φορές όμως δεν πληρώνουμε το ανταλλακτικό αλλά την γνώση και την εμπειρια...

Το ερώτημα είναι άντε και πήρες δίσκους, ξέρεις να τους βάλεις?

daz
15/08/2013, 23:54
Ε μάλλον τόσα θα του έλειπαν του ανθρώπου! :lol:

Και δε μΕ λες, αυτά τα 100 ευρώ είναι μαζί με την εργασία ή χωρίς?

Για τα ιμιτασιόν σου είπε τιμή? Αυτά πρέπει να είναι πιο φθηνά, 90ευρώ ας πούμε.

:lol:

Το το είπες του μάστορα ότι με αυτά τα λεφτά παίρνεις άλλο μοτέρ? :lol:

Πάνε (πρέπει να το κοιτάξω αυτό) σε άλλον από Δευτέρα που θα είναι ανοιχτός.


Υγ. και να θυμάσαι, o γουγλης είναι φίλος σου!

http://mototrade.gr/osCommerce/index.php?cPath=136_407_419_495&sort=3a&language=gr

Αυτές είναι οι τιμές λιανικής, ο μάστορας τα παίρνει φθηνότερα. :wave2:

daz
15/08/2013, 23:57
Οι δίσκοι έχουν 10-15 ευρώ. Πολλές φορές όμως δεν πληρώνουμε το ανταλλακτικό αλλά την γνώση και την εμπειρια...

Το ερώτημα είναι άντε και πήρες δίσκους, ξέρεις να τους βάλεις?

Και την γνώση πρέπει να την πληρώσω 85 ευρώ για ένα τέταρτο της ώρας? Ρώτησες πόσο πάει το 8ωρο στην πιάτσα?

SHOOTER045
16/08/2013, 00:05
με τα μισα του τ αλλαζω εγω...............:D

MR.Pilot
16/08/2013, 00:20
Και εμένα παρα πολα μου ακούστηκαν και εφυγα και τον αφησα να με περιμενει :lol:
Σε γενικες γραμες τι τιμες παίζονται?

SHOOTER045
16/08/2013, 00:29
χοντρικα 30-με 50
25 μου βγηκε εμενα στο glx 90 που εχω με τζαπαν δισκους,αλλα εγω ειμαι επαρχια

MR.Pilot
16/08/2013, 00:32
Αυτη ειναι λογική τιμη!!:smokin:
Μου ειπε κατι για τον άξονα μαλον που κραταει και γυρναει τους δισκους παιζει να εχει προβλημα και ο αξονας εκτος των δισκων?

SHOOTER045
16/08/2013, 00:36
δεν νομιζω

Dbnn
16/08/2013, 01:12
Και την γνώση πρέπει να την πληρώσω 85 ευρώ για ένα τέταρτο της ώρας? Ρώτησες πόσο πάει το 8ωρο στην πιάτσα?

Και ποιος σου είπε οτι συμφωνώ με το κατόμπαλο που ζήτησε ο μαστρο-μήτρος?
Το θέμα είναι οτι αυτό εκμεταλεύονται και σε χτυπάνε....
Μήπως εμένα πχ μου άρεσε να ταλαιπωριέμαι 1 βδομάδα για φλάτζες? Αλλά επειδή δεν είχα να πληρώσω την "γνώση και την εμπειρία" του κάθε μάστορα προτίμησα να ταλαιπωρηθώ. Έμαθα κάτι τουλάχιστον, να μην είμαι βιαστικός και τσαπατσούλης... Μάθε τέχνη κ άστηνε... :lol:

Θα σου πω ενα απλό πείραμα. Πήγαινε σε συνεργείο και πες του: "πόσο θέλεις να μου αλλάξεις δίσκους, να μου ρυθμίσεις βαλβίδες, να μου χρονίσεις τον εκκεντροφόρο κλπ" και θα ακούσεις λογικότατη τιμή. Αντιθέτως βάλε ΤΟ ΙΔΙΟ μηχανάκι/αμάξι μετά απο 1 βδομάδα με κάποιον φίλο σου να πάει ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ μάστορα και να του πεί: χτυπάει, μουγκρίζει, σκορτσάρει, τι φταίει και πόσο θα πάει?

Άμα δεν σου βγάλει κοστολόγιο όσο κοστίζει το ίδιο το μηχανάκι/αμάξι θα ξυρίσω μπούτι και θα βγώ για πιάτσα!
Ηθικό δίδαγμα: εκμεταλεύονται την άγνοια του κόσμου ;)

Edit. Υ.γ. Pilot θα αλλάξω δίσκους στο δικό μου αύριο ή μεθαύριο και θα ποστάρω φωτογραφίες. Αν έχεις υπομονή και θα πάρεις μια ιδέα.

MR.Pilot
16/08/2013, 01:30
Και ποιος σου είπε οτι συμφωνώ με το κατόμπαλο που ζήτησε ο μαστρο-μήτρος?
Το θέμα είναι οτι αυτό εκμεταλεύονται και σε χτυπάνε....
Μήπως εμένα πχ μου άρεσε να ταλαιπωριέμαι 1 βδομάδα για φλάτζες? Αλλά επειδή δεν είχα να πληρώσω την "γνώση και την εμπειρία" του κάθε μάστορα προτίμησα να ταλαιπωρηθώ. Έμαθα κάτι τουλάχιστον, να μην είμαι βιαστικός και τσαπατσούλης... Μάθε τέχνη κ άστηνε... :lol:

Θα σου πω ενα απλό πείραμα. Πήγαινε σε συνεργείο και πες του: "πόσο θέλεις να μου αλλάξεις δίσκους, να μου ρυθμίσεις βαλβίδες, να μου χρονίσεις τον εκκεντροφόρο κλπ" και θα ακούσεις λογικότατη τιμή. Αντιθέτως βάλε ΤΟ ΙΔΙΟ μηχανάκι/αμάξι μετά απο 1 βδομάδα με κάποιον φίλο σου να πάει ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ μάστορα και να του πεί: χτυπάει, μουγκρίζει, σκορτσάρει, τι φταίει και πόσο θα πάει?

Άμα δεν σου βγάλει κοστολόγιο όσο κοστίζει το ίδιο το μηχανάκι/αμάξι θα ξυρίσω μπούτι και θα βγώ για πιάτσα!
Ηθικό δίδαγμα: εκμεταλεύονται την άγνοια του κόσμου ;)

Edit. Υ.γ. Pilot θα αλλάξω δίσκους στο δικό μου αύριο ή μεθαύριο και θα ποστάρω φωτογραφίες. Αν έχεις υπομονή και θα πάρεις μια ιδέα.

Έγινε θα περιμένω τις φωτογραφιες σου! Να σε καλα:beer:

Bradipous
16/08/2013, 01:54
Αν ψαξεις στο νετ θα βρεις πολλα βιντεο με αλλαγες δισκων συμπλεκτη αλλα χλωμο το βλεπω να βρεις συγκεκριμενα για το δικο σου μοτο.

Αν και καλυτερα θα ηταν να πηγαινες σε (αλλο) μαστορα να σου τα αλλαξει (εφοσον δεν εχεις ιδεα πως γινεται) και να ζητησεις να εισαι παρον στην αλλαγη για να δεις πως ειναι η διαδικασια.

catmaster
16/08/2013, 11:02
Μην τα γειώνουμε όλα γιατί τελικά καταλήγουμε σε χειρότερα μπερδέματα

μάλλον δίσκους θες όπως είπαν οι περισσότεροι αλλά θα ελέγξει ο μάστορας (η εσύ) και τον φυγοκεντρικό συμπλέκτη

για την τιμή δεν θα σχολιάσω - όντως πάντως 100 ευρώ μόνο για δίσκους και (προφανώς λάδια που πρέπει να αλλαχτούν ? ) είναι πολλά -

αλλά στο θέμα χρόνου -ένα τέταρτο που έγραψε κάποιος - το ξεφτιλίσατε τελείως

κανονικά για να λύσει τα πάντα και να μετρήσει και να αλλάξει θέλει μια με μιάμιση ώρα,
και όποιος επιμένει ότι το κάνει σε λιγότερο από μια ώρα χωρίς να τρελαθεί η να αφήσει τα μισά πράγματα απ' έξω τι να πω απλά δεν έχει ιδέα

my 2 cents και χωρίς παρεξήγηση

:wave2:

sniper
16/08/2013, 11:08
.... θα ελέγξει ο μάστορας (η εσύ) και τον φυγοκεντρικό συμπλέκτη

....

Το δικό μου το crypton πάντως αυτό είχε...

catmaster
16/08/2013, 11:13
Το δικό μου το crypton πάντως αυτό είχε...

το δικό σου το Crypton είχε λάθος αναβάτη που μάλλον το πήγαινε κόλλα όλη μέρα :D

πέραν της πλάκας πάντα τα τσεκάρουμε και τα δύο συστήματα (καμπάνα με δίσκους και σιαγώνες φυγοκεντρικού )

:wave2:

SHOOTER045
16/08/2013, 11:42
Το δικό μου το crypton πάντως αυτό είχε...

το ειχες λιωσει στις κοντρες με τα αλλα παιδακια φαινεται...........:D

MR.Pilot
16/08/2013, 13:21
Ο φυγοκεντρικός συμπλέκτης είναι για την εκκίνηση σωστά? Αρα αν δεν υπαρχει καποιο θεμα στην εκκινηση θα ειναι μονο δισκάκια σωστά?

sniper
16/08/2013, 13:23
Ο φυγοκεντρικός συμπλέκτης είναι για την εκκίνηση σωστά? Αρα αν δεν υπαρχει καποιο θεμα στην εκκινηση θα ειναι μονο δισκάκια σωστά?

Λάθος.

MR.Pilot
16/08/2013, 13:28
ααα οκ, γιατι ειναι τοτε?

Bradipous
16/08/2013, 14:16
Το δικό μου το crypton πάντως αυτό είχε...

Να του αλλαξεις πηνια. Τιποτε αλλο... :cry:

vaska
16/08/2013, 15:36
Να του αλλαξεις πηνια. Τιποτε αλλο... :cry:

χαχαχα ήμαρτον ρε με τα πηνία, σε λίγο λάστιχο θα σκάει και πηνία θ' αλλάζουμε.
:bawl:

Bradipous
16/08/2013, 16:53
χαχαχα ήμαρτον ρε με τα πηνία, σε λίγο λάστιχο θα σκάει και πηνία θ' αλλάζουμε.
:bawl:

Στο λεω να το ξερεις τα κρυπτον θελουν πηνια.. (οτι προβλημα και αν εχουν, απο εκει θα προερχεται) :bawl:
:lol::lol::lol:

vaska
16/08/2013, 17:47
Στο λεω να το ξερεις τα κρυπτον θελουν πηνια.. (οτι προβλημα και αν εχουν, απο εκει θα προερχεται) :bawl:
:lol::lol::lol:

Εγώ το ξέρω, στον Daz και στον catmaster πες το

:bawl::D

daz
16/08/2013, 18:21
αλλά στο θέμα χρόνου -ένα τέταρτο που έγραψε κάποιος - το ξεφτιλίσατε τελείως

κανονικά για να λύσει τα πάντα και να μετρήσει και να αλλάξει θέλει μια με μιάμιση ώρα,
και όποιος επιμένει ότι το κάνει σε λιγότερο από μια ώρα χωρίς να τρελαθεί η να αφήσει τα μισά πράγματα απ' έξω τι να πω απλά δεν έχει ιδέα

my 2 cents και χωρίς παρεξήγηση

:wave2:

Το τέταρτο μπορεί να είναι υπερβολικό αλλά η μία ώρα είναι το μέγιστο ενώ μιάμιση πιάνεις μόνο με την φραπεδούμπα στο χέρι και τον κολλητό να σε ζαλίζει. Και φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα γίνουν όλα όπως πρέπει. Που όμως σπάνια γίνονται και ακόμα πιο σπάνια από αυτούς που ζητάνε 100 ευρώ για δίσκους σε παπί. Και στο καζε ρ νομίζω ότι ούτε ολόκληρο το καπάκι δεν χρειάζεται αν αφαιρεθεί.

Πες μου τώρα έναν που ξέρει τι μήκος πρέπει να έχουν τα ελατήρια του φυγοκεντρικού και άλλον ένα που έχει σκοπό να ψάξει στο μανιουαλ (που σπάνια υπάρχει) και να τα μετρήσει. Τι θα κάνει δλδ, θα τα ζουπίξει με τον δείκτη και τον αντίχειρα? Και το πόρισμα ποιο θα είναι "εντάξει φαίνονται"?

daz
16/08/2013, 18:24
Εγώ το ξέρω, στον Daz και στον catmaster πες το

:bawl::D

Έλα πείτε την αλήθεια, θέλετε να δείτε πάλι την αρκούδα ε?

:lol:

Να δω πόσοι θα το καταλάβουν.








Υγ. Βιλλ δεν σε ξέχασα, τους χάρτες βαριέμαι να φτιάξω. :D

catmaster
16/08/2013, 21:16
Το τέταρτο μπορεί να είναι υπερβολικό αλλά η μία ώρα είναι το μέγιστο ενώ μιάμιση πιάνεις μόνο με την φραπεδούμπα στο χέρι και τον κολλητό να σε ζαλίζει. Και φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα γίνουν όλα όπως πρέπει. Που όμως σπάνια γίνονται και ακόμα πιο σπάνια από αυτούς που ζητάνε 100 ευρώ για δίσκους σε παπί. Και στο καζε ρ νομίζω ότι ούτε ολόκληρο το καπάκι δεν χρειάζεται αν αφαιρεθεί.

Πες μου τώρα έναν που ξέρει τι μήκος πρέπει να έχουν τα ελατήρια του φυγοκεντρικού και άλλον ένα που έχει σκοπό να ψάξει στο μανιουαλ (που σπάνια υπάρχει) και να τα μετρήσει. Τι θα κάνει δλδ, θα τα ζουπίξει με τον δείκτη και τον αντίχειρα? Και το πόρισμα ποιο θα είναι "εντάξει φαίνονται"?

κάτσε μια να σΕ πω για να καταλάβεις ...:p

ναι θέλει λύσιμο το καπάκι , και για να λύσεις το καπάκι και να είσαι οκ και να έχεις όσο χώρο χρειάζεσαι πρέπει να βγάλεις τα μαρσπιέ του οδηγού και πριν από αυτό τα πλαστικά και αν θυμάμαι καλά και την εξάτμιση γιατί καλύπτει 2 βίδες και δεν έχεις εύκολη πρόσβαση
ο φυγοκεντρικός δεν έχει ελατήρια τριβής , αν εννοείς τα ελατήρια συμπλέκτη είναι 24 mm αν θυμάμαι καλά με όριο αλλαγής τα 23 , στον φυγοκεντρικό ελέγχεις την εσωτερική διάμετρο της καμπάνας και την φθορά στις σιαγώνες , αλλά πέραν αυτού έχεις και διάφορα άλλα "ρημαδάκια" να μετρήσεις και να αλλάξεις ....

εν κατακλείδι πρέπει να φτάσεις εδω plus κάποια πράγματα ακόμα και όλα αυτά φυσικά να τα μοντάρεις χωρίς να περισσέψει τίποτα έξω και κάθεσαι και ξαναλύνεις ... και ότι και να μου λές εδώ σου μιλάω για μετρήσιμα πράγματα στην πράξη και όχι ότι ναναι ...:wave2:

:D

daz
16/08/2013, 21:36
Ρε cat τα ξέρω όλα αυτά ρε φίλε (γαμώ τα sv μου και την καμπάνα τους) αλλά ποιος τα κάνει σε παπί που θέλει δίσκους?

Εγώ μίλησα μόνο για αλλαγή δίσκων όχι καμπάνας. Εκεί που το έφτασες εσύ 1.5 ώρα δε σε φτάνει. Ναι τα ελατήρια συμπλέκτη εννοούσα.


τα ελατήρια συμπλέκτη είναι 24 mm αν θυμάμαι καλά με όριο αλλαγής τα 23 ,

:beer:

MR.Pilot
17/08/2013, 12:37
Ο φυγοκεντικός ειναι αυτος δεξια απο τους δισκους?? η ειναι η καμπανα?
Και απο τι μηχανακι ειναι? βλεπω kawasaki σακουλακι, αλλα τι? απο kaze r μου φαίνεται :a014:

daz
17/08/2013, 17:26
H καμπάνα είναι αριστερά απ' τους δισκους.

Ο φυγοκεντρικός είναι μπροστά.

MR.Pilot
17/08/2013, 17:33
Μεσα στην καμπανα δεν μπαινουν οι δισκοι??

daz
17/08/2013, 18:19
Αυτό είναι από διπλοκάμπανο. Στην μια καμπάνα μπαίνουν οι δίσκοι και στην άλλη (δεξιά) ο φυγοκεντρικός.

MR.Pilot
17/08/2013, 21:08
Αυτό είναι από διπλοκάμπανο. Στην μια καμπάνα μπαίνουν οι δίσκοι και στην άλλη (δεξιά) ο φυγοκεντρικός.

Να σε καλα σε ευχαριστώ!:a013:

Dbnn
17/08/2013, 22:52
Την καμπάνα την έχω έτοιμη για εγχείρηση (δεν πιάνει η νάρκωση.... :cool: )... Μιας και μου είναι άχρηστη πλέον θα την σφάξω να δείς που και πως κάθονται οι δίσκοι.

catmaster
17/08/2013, 23:08
Διπλοκάμπανο είναι όπως ακριβώς είπε ο daz ...

και είναι ακριβώς όπως το δικό σου μοντέλο (πρέπει να βγεί και η καμπάνα του φυγοκεντρικού για να αλλάξεις δίσκους συμπλέκτη)

:wave2:

daz
17/08/2013, 23:19
Διπλοκάμπανο είναι όπως ακριβώς είπε ο daz ...

και είναι ακριβώς όπως το δικό σου μοντέλο (πρέπει να βγεί και η καμπάνα του φυγοκεντρικού για να αλλάξεις δίσκους συμπλέκτη)

:wave2:

Σε αυτό όντως η μία ώρα είναι αισιόδοξο νούμερο. Εγώ είχα στο μυαλό μου κανένα crf που ειναι Plug n play. Πάνε και κάμποσα χρόνια που έκανα σούζες με παπί. :lol:

catmaster
17/08/2013, 23:26
Σε αυτό όντως η μία ώρα είναι αισιόδοξο νούμερο. Εγώ είχα στο μυαλό μου κανένα crf που ειναι Plug n play. Πάνε και κάμποσα χρόνια που έκανα σούζες με παπί. :lol:

χαχχ το κατάλαβα ρε μαν ότι δεν έχεις ξαναλύσει τέτοιο ... :beer::beer:

άμα ήταν μονοκάμπανο όπως τα παλιά πενηντάρια τότε σαφώς θα ήταν και πιο γρήγορα τα πράγματα ...

MR.Pilot
17/08/2013, 23:35
Βγαίνουν εύκολα η καμπάνες (δίσκων-φυγοκεντρικού) ?

catmaster
17/08/2013, 23:39
Βγαίνουν εύκολα η καμπάνες (δίσκων-φυγοκεντρικού) ?

ναι αλλά χρειάζεται ενα ειδικό εργαλείο που "φρακάρει" την καμπάνα για να μην περιστρέφεται για να μπορείς να λύσεις ... εναλλακτικά αερόκλειδο ...

daz
17/08/2013, 23:58
Κάτι τέτοιο..

297686

κάνει γύρω στα 25 γιούργια.

Εναλλακτικά

297688

:lol:

MR.Pilot
18/08/2013, 00:24
Κατάλαβα κάτι για κόντρα να κρατάει την καμπάνα απο την περιστροφή που κανει :smokin:
Εχω το manual απο το KLX 110 που εχει το ιδιο μοτερ με το kaze r και τωρα βρείκα και βιντεο για τους δισκους για το KLX δηλαδή, same method :D

http://www.youtube.com/watch?v=3ygeBJXwQ0c

Dbnn
18/08/2013, 01:50
Κάτι τέτοιο..

Εναλλακτικά

297688

:lol:

Πιστευω περισσότεροι θα το θέλαμε αυτό παρά το "ειδικό εργαλείο" :look: :look: :lol:

daz
18/08/2013, 02:07
Το ήξερα! :lol: Ευκολο είναι να το φτιάξεις. ;)

Εγώ πάντως προτιμώ το εργαλείο. Κάνει για διάφορα μεγέθη καμπάνας και με το πίσω μέρος που έχει τα πιράκια μπορείς να αφαιρέσεις και την βίδα του βολάν. Δλδ μπορεί να αντικαταστήσει και αυτό (https://www.google.gr/search?q=flywheel+holder&client=firefox-a&hs=f3r&rls=org.mozilla:el:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ahAQUve0McaitAaXgoGIBw&ved=0CDAQsAQ&biw=1680&bih=922)το εργαλείο που δεν είναι τόσο εύκολο να το φτιάξεις.