PDA

View Full Version : πως βγαίνει η πίσω δαγκάνα;;;



stamoylias
16/08/2013, 12:48
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοηθειά σας, εχω ενα xt660 κ θελω να βγαλω την πίσω δαγκάνα για να καθαρίσω τα τακάκια και την δαγκάνα επειδή τα πισω τακάκια έχουν κάνει δόντι ή γωνία ή δεν ξέρω κ γω τι @$##%%^ και κανουν οταν τσουλάει η μηχανή σαν να τσουλάω κάροτσι οικοδομής (τι θυμήθηκα τώρα), το σενάριο δεν το αποφανθηκα μόνος πέρασα και απο 2 μάστορες και μου είπαν το ίδιο και επειδή τα τακάκια πίσω έχουν πολύ ψωμί λυπάμαι να τα πετάξω και να βάλω καινουργια άσε που δεν είμαι κ στην καλύτερη οικονομική κατάσταση αυτόν τον καιρό....Μια ελπίδα λοιπόν μπάς κ σταματήσει αυτός ο εκνευριστικός ήχος είναι το καθάρισμα :D . Δεν έχω δεί ποτέ πως βγαίνει η πίσω δαγκάνα, διακρίνω 2 αλεν-βίδες μια που κρατάει την δαγκάνα και μία που κρατάει το πλαστικό προστατευτικό της δαγκάνας μόνο αυτές είναι ή παίζει και καμία άλλη κ δεν την βλέπω;; Φοβάμαι επειδή δεν το έχω ξανακάνει μην κάνω καμια !@@#% κ μείνω χωρίς φρένο...:eyepop:

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

sernodas2
16/08/2013, 13:16
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοηθειά σας, εχω ενα xt660 κ θελω να βγαλω την πίσω δαγκάνα για να καθαρίσω τα τακάκια και την δαγκάνα επειδή τα πισω τακάκια έχουν κάνει δόντι ή γωνία ή δεν ξέρω κ γω τι @$##%%^ και κανουν οταν τσουλάει η μηχανή σαν να τσουλάω κάροτσι οικοδομής (τι θυμήθηκα τώρα), το σενάριο δεν το αποφανθηκα μόνος πέρασα και απο 2 μάστορες και μου είπαν το ίδιο και επειδή τα τακάκια πίσω έχουν πολύ ψωμί λυπάμαι να τα πετάξω και να βάλω καινουργια άσε που δεν είμαι κ στην καλύτερη οικονομική κατάσταση αυτόν τον καιρό....Μια ελπίδα λοιπόν μπάς κ σταματήσει αυτός ο εκνευριστικός ήχος είναι το καθάρισμα :D . Δεν έχω δεί ποτέ πως βγαίνει η πίσω δαγκάνα, διακρίνω 2 αλεν-βίδες μια που κρατάει την δαγκάνα και μία που κρατάει το πλαστικό προστατευτικό της δαγκάνας μόνο αυτές είναι ή παίζει και καμία άλλη κ δεν την βλέπω;; Φοβάμαι επειδή δεν το έχω ξανακάνει μην κάνω καμια !@@#% κ μείνω χωρίς φρένο...:eyepop:

Ευχαριστώ προκαταβολικά..


αφου εχει κανει δοντι οπως λες,για να λευτερωθεί η δαγκανα απ το δισκο πρεπει να βαλεις ενα κατσαβιδι-λεβιε αναμεσα στο δισκο κ τα τακακια ωστε να ανοιξει λιγο ακομα κ να βγει.

προσοχη με το λεβιε,μην το παρακανεις κ τραυματισεις τακακια η στραβωσεις δισκο


(με καθε επιφύλαξη τα παραπανω)

stamoylias
16/08/2013, 14:02
αφου εχει κανει δοντι οπως λες,για να λευτερωθεί η δαγκανα απ το δισκο πρεπει να βαλεις ενα κατσαβιδι-λεβιε αναμεσα στο δισκο κ τα τακακια ωστε να ανοιξει λιγο ακομα κ να βγει.

προσοχη με το λεβιε,μην το παρακανεις κ τραυματισεις τακακια η στραβωσεις δισκο


(με καθε επιφύλαξη τα παραπανω)


δλδ μόνο αυτές οι δύο βίδες είναι κ απλά σπρώχνω κ τραβάω;;

SHOOTER045
16/08/2013, 15:00
-βγαζεις προστατευτικο
-πιεζεις το εμβολο να ανοιξει η δαγκανα και να ελευθερωθουν τα τακακια
-τα τακακια στην μια πλευρα ειναι περαστα-κουμπωτα και στην αλλη στερεωνονται με πειρο,αφαιρεσε τον
-βγαλε τα τακακια απο την δαγκανα
-για να στρωσεις το<δοντι>πρεπει να τα τριψεις με γυαλοχαρτο ουτε πολυ ψιλο ουτε πολυ χοντρο,κατι ενδιαμεσο θα ζητησεις και για τι χρηση το θες
-καλου κακου ριξε και λιγο σπρει γρασου-αλυσιδας στον αξονα και στα ρουλεμαν του τροχου δεξια-αριστερα
-η ολη διαδικασια προυποθετει σηκωμα της μοτο σε διπλο σταν
-ισως ζοριστεις στην τοποθετηση λογω της δαγκανας που πρεπει να φωλιασει στην γλυστρα
-αν δεν το εχεις ξανακανει θα σε παιδεψει,γι αυτο παρε και κανεναν φιλο σου για ψυχολογικη σηυμπαρασταση

stamoylias
16/08/2013, 16:56
-βγαζεις προστατευτικο
-πιεζεις το εμβολο να ανοιξει η δαγκανα και να ελευθερωθουν τα τακακια
-τα τακακια στην μια πλευρα ειναι περαστα-κουμπωτα και στην αλλη στερεωνονται με πειρο,αφαιρεσε τον
-βγαλε τα τακακια απο την δαγκανα
-για να στρωσεις το<δοντι>πρεπει να τα τριψεις με γυαλοχαρτο ουτε πολυ ψιλο ουτε πολυ χοντρο,κατι ενδιαμεσο θα ζητησεις και για τι χρηση το θες
-καλου κακου ριξε και λιγο σπρει γρασου-αλυσιδας στον αξονα και στα ρουλεμαν του τροχου δεξια-αριστερα
-η ολη διαδικασια προυποθετει σηκωμα της μοτο σε διπλο σταν
-ισως ζοριστεις στην τοποθετηση λογω της δαγκανας που πρεπει να φωλιασει στην γλυστρα
-αν δεν το εχεις ξανακανει θα σε παιδεψει,γι αυτο παρε και κανεναν φιλο σου για ψυχολογικη σηυμπαρασταση


ωχχχ, δεν έχω διπλο στάντ...πρέπει να σηκωθεί αναγκαστικά; η γλύστρα ποιά είναι;; να υποθεσω το στήριγμα της δαγκάνας;;
είναι τόσο δύσκολο όσο το διαβάζω να παω καλύτερα να τα αλλάξω σε μάστορα ή παλεύεται;

Bradipous
16/08/2013, 17:07
ωχχχ, δεν έχω διπλο στάντ...πρέπει να σηκωθεί αναγκαστικά; η γλύστρα ποιά είναι;; να υποθεσω το στήριγμα της δαγκάνας;;
είναι τόσο δύσκολο όσο το διαβάζω να παω καλύτερα να τα αλλάξω σε μάστορα ή παλεύεται;

Αν τελικα το επιχειρησεις βγαλε καμια φωτογραφια κατα τη διαρκεια της αφαιρεσης, ισως στην τοποθετηση σου χρειαστουν.

stamoylias
16/08/2013, 17:21
εν γένει πιστεύετε ότι αξίζει να τρίψω τακάκια μήπως και φύγει το "δόντι" ή μιας και τα υγρά φρένων μου επειδή είναι σχετικά μαύρα να πάω σε εναν μάστορα να αλλάξω τακάκια πίσω και υγρά μπρός και πίσω;;; η αλλαγή υγρών-εξαέρωση κοστίζει ιδιαίτερα;

Bradipous
16/08/2013, 17:42
εν γένει πιστεύετε ότι αξίζει να τρίψω τακάκια μήπως και φύγει το "δόντι" ή μιας και τα υγρά φρένων μου επειδή είναι σχετικά μαύρα να πάω σε εναν μάστορα να αλλάξω τακάκια πίσω και υγρά μπρός και πίσω;;; η αλλαγή υγρών-εξαέρωση κοστίζει ιδιαίτερα;

Εφοσον λες οτι εχουν ακομα "ψωμι¨τα τακακια δεν αξιζει να τα αλλαξεις, καθησε να τα τριψεις οπως σου ειπαν.
Το κοστος αλλαγης υγρων, τακακιων εξαρταται απο τον μαστορα (εδω ο αλλος ζητησε 100€ για αλλαγη δισκων)
αλλα εγω δεν καταλαβα πως μαυρισαν τα υγρα;

stamoylias
16/08/2013, 18:15
Εφοσον λες οτι εχουν ακομα "ψωμι¨τα τακακια δεν αξιζει να τα αλλαξεις, καθησε να τα τριψεις οπως σου ειπαν.
Το κοστος αλλαγης υγρων, τακακιων εξαρταται απο τον μαστορα (εδω ο αλλος ζητησε 100€ για αλλαγη δισκων)
αλλα εγω δεν καταλαβα πως μαυρισαν τα υγρα;

τα υγρά ήταν μαύρα και απλά έχω σκοπό να τα αλλάξω...θα το δοκιμάσω στο ρεπό μου ελπίζω να μην μείνω χωρις πισω φρένο :rolleyes: και αμα δω τα σκούρα θα παω μάστορα έχω ακουσει πολύ καλά λόγια και τιμές για το brake shop στην καλλιρόης...

daz
16/08/2013, 19:14
Μην βγάλεις ρόδα.

Μην βγάλεις δαγκάνα.

Βγάλε μόνο τα τακάκια ως εξής.

Τα ανοίγεις ελαφρώς με ένα κατσαβίδι και με προσοχή. Ελάχιστα, ίσα να μην πατάνε.
Βγάζεις την ασφάλεια απ' τον πίρο.
Χτυπάς τον πίρο από επρός προς τα πίσω με έναν στρογγυλό ζουμπά ή με μια λεπτή και μακρυά βίδα ή ότι άλλο έχεις.
Όταν βγει ο πίρος τα τακάκια θα πέσουν. Τα τραβάς έξω και τα τρίβεις.

Τώρα μπορείς να βάλεις το δάκτυλο και να πιέσεις το έμβολο για να κλείσει λίγο ακόμα.

Βάζεις τακάκια, βάζεις πίρο, χτυπάς από πίσω με κάτι μακρύ (εν μέσω της ζάντας και των ακτίνων), βάζεις την ασφάλεια πατάς το φρένο αρκετές φορές μέχρι κλείσουν τα έμβολα και είσαι έτοιμος.



Επίσης πριν την τοποθέτηση μπορείς να ελέγξεις αν η δαγκάνα πηγαινοέρχεται επάνω στις γλίστρες της ελεύθερα ή αν κολλάει. Αν κολλάει μπορεί να σου έχει φάει τα τακάκια ανομοιόμορφα. Δλδ το ένα να είναι περισσότερο φθαρμένο απ' ότι το άλλο. Αν κολλάει για να γίνει σωστή δουλειά πρέπει να αφαιρεθεί η δαγκάνα για να καθαριστούν οι γλίστρες (δεν αναφέρομαι στην γλίστρα που εδράζεται η δαγκάνα, θα το καταλάβεις όταν την κουνήσεις). Μέχρι να γίνει όμως αυτό μπορείς να ρίξεις λίγο λιπαντικό σε σπέι μέσα στα λαστιχάκια.


Κάτσε να βρω και μια φοτό γιατί θα ταλαιπωρηθείς.

daz
16/08/2013, 19:26
Δεν είναι από χτ αλλά δεν πειράζει.

Εκεί που έχω βάλει ένα χ δεν υπάρχει βίδα. Εκεί θα βάλεις κάτι για να χτυπήσεις το πίρο αφού πρώτα βγάλεις την ασφάλεια που υπάρχει μέσα στον κόκκινο κύκλο. Όπως θα βγάλεις τα τακάκια έτσι θα τα ξαναβάλεις, αν δεν μπουν σωστά θα πέφτουν. Όταν μπουν σωστά θα το καταλάβεις, δεν είναι καθόλου δύσκολο.

Οι γλίστρες που σου λέω είναι μέσα σε αυτά τα λαστιχάκια στον κίτρινο κύκλο. Αν δεν κολλάνε μην ασχοληθείς καθόλου μαζί τους αρκεί τα λαστιχάκια να είναι στην θέση τους.

297632

stamoylias
16/08/2013, 19:51
Δεν είναι από χτ αλλά δεν πειράζει.

Εκεί που έχω βάλει ένα χ δεν υπάρχει βίδα. Εκεί θα βάλεις κάτι για να χτυπήσεις το πίρο αφού πρώτα βγάλεις την ασφάλεια που υπάρχει μέσα στον κόκκινο κύκλο. Όπως θα βγάλεις τα τακάκια έτσι θα τα ξαναβάλεις, αν δεν μπουν σωστά θα πέφτουν. Όταν μπουν σωστά θα το καταλάβεις, δεν είναι καθόλου δύσκολο.

Οι γλίστρες που σου λέω είναι μέσα σε αυτά τα λαστιχάκια στον κίτρινο κύκλο. Αν δεν κολλάνε μην ασχοληθείς καθόλου μαζί τους αρκεί τα λαστιχάκια να είναι στην θέση τους.

297632

ok κατάλαβα τι είναι οι γλύστρες ευχαριστώ πολύ...εσένα μια βίδα αλεν πανω δεξια εχει που κρατάει μόνο την δαγκάνα τα λέω καλά; ή κανω λάθος εμένα έχει μια στην δαγκάνα και μια σε ενα πλαστικό προστατευτικό που έχει η δαγκάνα (μανίσια brembo) μόνο αυτές ξεβιδώνω κ μετά βγάζω τακάκια κτλ λογικά ;;; επίσης έχω ενα καθαριστικό φρένων χρειάζεται κάποιο άλλο καθαριστικό για την δαγκάνα και τα έμβολα ή να βάλω απλά αυτό κ μετά ξέπλυμα με νεράκι;

daz
16/08/2013, 19:58
ok κατάλαβα τι είναι οι γλύστρες ευχαριστώ πολύ...
:lol:

Ρε συ ποιος τις γ@@@ τις γλίστρες? Τα τακάκια κατάλαβες πως θα τα βγάλεις? :cry:

stamoylias
16/08/2013, 20:27
:lol:

Ρε συ ποιος τις γ@@@ τις γλίστρες? Τα τακάκια κατάλαβες πως θα τα βγάλεις? :cry:


:D τα τακάκια κατάλαβα πως βγαίνουν, για την δαγκάνα έχω έναν προβληματισμό αλλά θα φανεί επι το έργον.. θα ανεβάσω photo της δαγκάνας μου σε λίγο μπάς και φωτιστώ...:wave2:

daz
16/08/2013, 20:39
:D τα τακάκια κατάλαβα πως βγαίνουν, για την δαγκάνα έχω έναν προβληματισμό αλλά θα φανεί επι το έργον.. θα ανεβάσω photo της δαγκάνας μου σε λίγο μπάς και φωτιστώ...:wave2:

Δεν είπαμε να μην βγάλεις την δαγκάνα?

Δεν μπορείς να βγάλεις την δαγκάνα χωρίς να βγάλεις την ρόδα και δεν μπορείς να βγάλεις την ρόδα χωρίς κεντρικό σταντ ή κάτι που θα την κρατάει στον αέρα.
Για την δουλειά που θέλεις να κάνεις δεν χρειάζεται να βγει η δαγκάνα.
Χωρίς εμπειρία δεν θα την βάλεις ποτέ την ρόδα μόνος σου.

Αν έχεις σκοπό να βγάλεις ρόδα πες να σου δώσω οδηγίες για προχωρημένους. :lol:

stamoylias
16/08/2013, 20:46
Δεν είπαμε να μην βγάλεις την δαγκάνα?

Δεν μπορείς να βγάλεις την δαγκάνα χωρίς να βγάλεις την ρόδα και δεν μπορείς να βγάλεις την ρόδα χωρίς κεντρικό σταντ ή κάτι που θα την κρατάει στον αέρα.
Για την δουλειά που θέλεις να κάνεις δεν χρειάζεται να βγει η δαγκάνα.
Χωρίς εμπειρία δεν θα την βάλεις ποτέ την ρόδα μόνος σου.

Αν έχεις σκοπό να βγάλεις ρόδα πες να σου δώσω οδηγίες για προχωρημένους. :lol:


διαφωτιστικότατος...ευχαριστώ πολύ..δεν είχα καταλάβει ότι βγαίνουν τα τακάκια χωρις να βγει η δαγκάνα...λογικά τα έμβολα δεν θα κλέισουν απο μόνα τους εννοώ βγάζοντας τα τακάκια (δεν σκοπεύω να πατήσω φρένο χωρίς τα τακάκια)... στην δαγκάνα μέσα τι να ρίξω για να καθαρίσει απο τυχόν βρωμιά καθαριστικό φρένων κάνει ε;

daz
16/08/2013, 21:24
διαφωτιστικότατος...ευχαριστώ πολύ..δεν είχα καταλάβει ότι βγαίνουν τα τακάκια χωρις να βγει η δαγκάνα...λογικά τα έμβολα δεν θα κλέισουν απο μόνα τους εννοώ βγάζοντας τα τακάκια (δεν σκοπεύω να πατήσω φρένο χωρίς τα τακάκια)... στην δαγκάνα μέσα τι να ρίξω για να καθαρίσει απο τυχόν βρωμιά καθαριστικό φρένων κάνει ε;

Α να γεια σου! :beer: Με έσκασες. :lol: πρώτο που σου είπα ήταν να μην βγάλεις την δαγκάνα.

Αυτή είναι απ' το δικό σου. Μόνο το προστατευτικό κάλυμμα λείπει.
Με την δαγκάνα επάνω στο μηχανάκι βγάζεις την ασφάλεια που έχει ένα μπλε βέλος από πάνω της. :lol:
Αν τώρα βγάλεις και τον πίρο με το κόκκινο βέλος τα τακάκια θα πέσουν.
Όταν τα βγάλεις ρίξε και λίγο λιπαντικό στο κίτρινο βέλος (μέσα από το λαστιχάκι) και κουνα το μπρος πίσω.

Τα έμβολα θα κλείσουν μόνο αν πατήσεις φρένο. Αν θέλεις να τα ανοίξεις κι' άλλο για να τοποθετήσεις τα τακάκια πιο ευκολα μπορείς να το κάνεις και με δάχτυλο.
Ναι καθαριστικό φρένων για να φύγουν τα πολλά πολλά. Εκτενέστερο καθάρισμα στα έμβολα όταν θα βγάλεις τη ρόδα και την δαγκάνα. :wave2:

Με lego δεν έπαιζες μικρός? :lol:

297636

daz
16/08/2013, 21:43
Μην ξεχάσεις να "τρομπάρεις" στο τέλος της διαδικασίας.

Πάτα το φρένο πολλές φορές μέχρι να κλείσουν τα τακάκια.

Ξανά..

Μην ξεχάσεις θα τσακιστείς.

stamoylias
16/08/2013, 23:20
Μην ξεχάσεις να "τρομπάρεις" στο τέλος της διαδικασίας.

Πάτα το φρένο πολλές φορές μέχρι να κλείσουν τα τακάκια.

Ξανά..

Μην ξεχάσεις θα τσακιστείς.


σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε daz :beer: ήσουν διαφωτιστικότατος,αναλυτικότατος και εικονογραφημένος, συγχώρεσε με αν σε κούρασα αλλα ακόμα είναι νέοπας ,ελπίζω μετά το καθάρισμα και τρίψιμο να σταματήσει το ενοχλητικό ηχάκι που ακούω συνεχώς...:cry:

foogr01
16/08/2013, 23:44
daz :a012: και :a18:

Για να πρωτοκάνω κάποτε αυτό στο δικό μου πήρα το Hayne's, δε το' ξερα να απευθυνθώ σε σένα, βάζεις και καλύτερες φωτό :D

:beer:

daz
16/08/2013, 23:44
Παρακαλώ.

Έβαλες αυτά τα μπλε φθηνά τακάκια που κυκλοφορούν ευρέως?

Ναι θα σταματήσει αλλά δεν ξέρω για πόσο.

daz
16/08/2013, 23:49
Για να πρωτοκάνω κάποτε αυτό στο δικό μου πήρα το Hayne's,..

:beer:

Δεν πειράζει θα σου χρειαστεί και για τα υπόλοιπα. ;)

SHOOTER045
17/08/2013, 01:29
Δεν είπαμε να μην βγάλεις την δαγκάνα?

Δεν μπορείς να βγάλεις την δαγκάνα χωρίς να βγάλεις την ρόδα και δεν μπορείς να βγάλεις την ρόδα χωρίς κεντρικό σταντ ή κάτι που θα την κρατάει στον αέρα.
Για την δουλειά που θέλεις να κάνεις δεν χρειάζεται να βγει η δαγκάνα.
Χωρίς εμπειρία δεν θα την βάλεις ποτέ την ρόδα μόνος σου.

Αν έχεις σκοπό να βγάλεις ρόδα πες να σου δώσω οδηγίες για προχωρημένους. :lol:
δασκαλε:a23::a23::a23:

daz
17/08/2013, 08:25
δασκαλε:a23::a23::a23:

Να μου λείπει! :cry:

stamoylias
17/08/2013, 11:38
Παρακαλώ.

Έβαλες αυτά τα μπλε φθηνά τακάκια που κυκλοφορούν ευρέως?

Ναι θα σταματήσει αλλά δεν ξέρω για πόσο.


αποστολή εξετελέσθη, τα τακάκια ήταν αγορά του προηγούμενου ιδιοκτήτη μάρκα δεν γράφουν...έκανα τρίψιμο και καθαρισμό στις γωνίες των τακακίων,έβγαλα και ένα ξένο σώμα που είχε χωθεί μέσα στο ενα τακάκι,λίπανα ελαφρώς γλύστρες,καθάρισα δαγκάνα τα ξαναέβαλα,πάτησα πολλές φορές τον ποδομοχλό να πιάσουν κ μέχρι στιγμής όπως τσουλάω την μηχανή δεν ακούγεται αυτό το τρίξιμο που ακουγόταν τώρα βέβαια θα δείξει εντός της ημέρας αν απαλάχθηκα..

daz
17/08/2013, 15:22
:beer:

Και για να σκάσει ο είρωνας από πάνω, όταν είναι να λύσεις μοτέρ πες μου. Θα το ανατινάξουμε παρέα!

:wave2:

SHOOTER045
17/08/2013, 18:48
:beer:

Και για να σκάσει ο είρωνας από πάνω, όταν είναι να λύσεις μοτέρ πες μου. Θα το ανατινάξουμε παρέα!

:wave2:

ναι και αν περισευει τιποτα στο τελος ριξτο στο φιλτροκουτι
κουνα το καλα και θα βρουν την θεση τους :tooth::tooth::tooth:

daz
17/08/2013, 18:59
ναι και αν περισευει τιποτα στο τελος ριξτο στο φιλτροκουτι
κουνα το καλα και θα βρουν την θεση τους :tooth::tooth::tooth:

Είδες που δεν ξέρεις! Στην εξάτμιση το ρίχνουν.

SHOOTER045
17/08/2013, 20:13
στο σεικερ ε??????
φραπε θα κανουμε ?
η κοκτειλ??????