PDA

View Full Version : C50 engine racing build



electronics
16/08/2013, 19:12
Το καλοκαιρι τελειωνει σιγα σιγα και μιας και ξεμεινα απο προτζεκτ ειπα να ξεκινησω ενα.
Υποψηφιος κινητηρας ενας c50 απ τα οποια πολλοι απο εμας κατα καιρους εμαθαν να λυνουν και να δενουν! Ο κινητηρας αυτος ηταν και για μενα αυτος που εβλεπα στο ονειρο μου πολλες νυχτες οταν τοτε ημουν 14,15 χρονων και καθε εβδομαδα τον ελυνα για να εφαρμοσω το ονειρο που ειδα την προηγουμενη με το μεγαλο πιστονι και τον αγριο εκκεντροφορο. :eek: Το παθος μου για την βελτιωση,μετατροπη και γενικα καθε ειδους αναβαθμιση κινητηρων δεν αλλαξε καθολου απο τοτε και ετσι τον ξαναδιαλεξα γιατι τα αξεσουαρ βελτιωσης ειναι απειρα πλεον για τον c50 και μου δωρησαν και ενα 6βολτο στρογγυλοφαναρο γιανα τον φορεσω για δοκιμη.
Μετα απο πολλες σκεψεις και ανησυχιες αποφασισα τελικα να βαλω δυσκολους στοχους για να εχει ενδιαφερον και να μην προλαβει να τελειωσει πριν βγει ο χειμωνας και ετσι αποφασισα να το μοιραστω και με ολους εσας που θα το παρακολουθειτε απο το φορουμ με φωτο,αποτυχιες,επιτυχιες,και εξελιξεις.
Για τον λογο του οτι εβαλα στοχους δεν θελω να επιλεξω πανακριβα βελτιωτικα προιοντα τυπου takegawa κτλ παρα μονο καποια εξαρτηματα πχ ελατηρια βαλβιδων και αλλα που θα κριθουν απαραιτητα. Ο κυβισμος που επελεξα ειναι 125cc με διαδρομη στροφαλου 54mm και διαμετρο εμβολου επισης 54mm. Στον κινητηρα αποφασισα να αλλαξω 3 εργοστασιακα χαρακτηριστικα με στοχο την υπερστροφια την ιπποδυναμη και την ομαλη λειτουργια.(και την μαλακια που με δερνει επισης).
Το πρωτο που θα αλλαξω ειναι το off set του κυλινδρου σε σχεση με τον στροφαλοφορο. Θα πραγματοποιησω off set της ταξης των 6mm με μια πλακα που θα κατασκευαστει η οποια θα ειναι 15mm παχος και πανω της θα βιδωθει ο κυλινδρος αλλα 6mm χαμηλοτερα απο την εργοστασιακη θεση.
Δευτερον θα τροποποιησω τον στροφαλο για να δεχτει μια μπιελα μακρυτερη 110mm απο 95mm που ειχε απο τo εργοστασιο για να αυξησω κατα πολυ το rod lenth/ stroke ratio το οποιο θα ειναι πλεον 2,37:1 απο 17,59:1 που ειναι το εργοστασιακο.Για οσους γνωριζουν οι δυο μετατροπες που ανεφερα φερνουν μεγαλη αυξηση ιπποδυναμης και υπερστροφιας σε εναν τετραχρονο κινητηρα ειδικα οταν συνδυαζονται κιολας.
Τριτο εργοστασιακο που θα αλλαξω ειναι η τροφοδοσια και η αναφλεξη η οποια θα ειναι με ψεκασμο αφου θα χρησιμοποιησω εναν αγραφο εγκεφαλο της αμερικανικης microsquirt ο οποιος θα διαχειριζεται χαρτες αναφλεξης και ψεκασμου.
Στοχος ειναι ο κινητηρας να δουλεψει σε υψηλο οριο περιστροφης 15000-16000 στροφες με αποδοση μετα τις 9000 και ιπποδυναμη περιπου 20 αλογα.
Η κεφαλη που θα χρησιμοποιησω για αρχη ειναι η κινεζικη cdi lifan με μεγαλες βαλβιδες με takeqawa ελατηρια,retainers,βαλβιδες τιτανιου. Ο εκκεντροφορος θα ειναι χειροποιητος και περιπου 330 μοιρες με τεραστιο duration και θα εχει στοιχεια απο honda dash 115 αγωνιστικο. Το μονο προβλημα ειναι οτι ισως η cdi κεφαλη να εχει πολυ μεγαλη γωνια βαλβιδων με αποτελεσμα να βρισκουν οι βαλβιδες μεταξυ τους με τοσο μεγαλο duration.Σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να επιλεξω αλλη κεφαλη η να τροποποιησω την ιδια.
Αυτο λοιπον ειναι το νεο προτζεκτ που θα με διασκεδαζει απο εδω και στο εξης. Αναμενονται οι πρωτες φωτογραφιες.

daz
17/08/2013, 12:03
Subscribed:a014:

lspiros
17/08/2013, 12:18
:a014:

PetranGR
17/08/2013, 12:22
:a014:

Dbnn
17/08/2013, 12:59
:a014:

Corvo
17/08/2013, 13:12
περιμενουμε! :beer::beer:

FRAGISCOS
17/08/2013, 13:22
:a014::a014:

Black Mamba
17/08/2013, 15:06
...θελουμε και φωτο, ετσι?;)
:a014:

Takata Dome
17/08/2013, 16:01
Πολύ ενδιαφέρον! Subscribed και εγώ!

sonic22
17/08/2013, 17:26
Tετραγωνο κινητηρα 54χ54 (123,6ccm)
6mm offset στροφαλου
Μακρυτερη μπιελα απο 95 σε 110mm.

οπτικη απεικονιση
297659

οι δυο μετατροπες που ανεφερα φερνουν μεγαλη αυξηση ιπποδυναμης και υπερστροφιας

Στοχος ειναι ο κινητηρας να δουλεψει σε υψηλο οριο περιστροφης 15000-16000 στροφες με αποδοση μετα τις 9000 και ιπποδυναμη περιπου 20 αλογα.

nope...

sonic22
17/08/2013, 22:45
Και τωρα που εχω λιγο περισσοτερο χρονο.

Χωρις να θελω να κατουρισω στην φωτια σου και επισημαίνοντας οτι πολυ θα ηθελα να συνεχισεις (και να δημοσιευσεις) την μετατροπη σου πρεπει να σου πω οτι (απο οσο ξερω):

1. Το offset του στροφαλου δεν βοηθαει τον κινητηρα να ανεβασει πιο πολλες στροφες ΑΛΛΑ κανει τον κινητηρα να ανεβασει πιο γρηγορα στροφες. Χωρια καμια βελτιωση στην πραγματικη αποδοση.

2. Η μακρυτερη μπιελα προσφερει ελαφρος καλυτερες γωνιες (μεταξι στροφαλου-μπιελας-πιστονιου) και αρα ελαφρος καλυτερη ροπη και συνεπως αποδοση ΑΛΛΑ για τοσο μικρο μονοκυλινδρο μοτερ δεν θα καταλαβεις διαφορα και ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ οτι λογο του αυξημενου βαρους ισος να εχεις τελικα μείωση της αποδωσης στις υψιλες στορφες που σε ενδιαφερουν.

3. 15.000 rpm ειναι για ονειρα καλοκαιρινης νυκτος. Ο μεγαλος σου αντιπαλος ειναι το βαρος (αδρανιακες μαζες).
Το ελεφρωμα (στα παντα) που απαιτειτε για να ανεβασει ενα μονοκυλινδρο μοτερ 125ccm τοσες στροφες, κανει τον κινητηρα "αχρηστο" πρακτικα εκτος και αν το συνολο αναβατη-μηχανης δεν ξεπερνα τα 40~60Kg.
Στην πραξη ακομα για για στροφες της ταξης των 13.000rpm ή οι φωλιες των ρουλεμαν στροφαλου θα διακοψουν τις "επαφες" τους με τα ρουλεμαν ή θα κοβεις στροφαλο σε καθε "γρηγορη" εκκινηση.

4. Αν σακατεψεις τον κινητηρα στις χαμιλες και μεσαιες με την ελπιδα οτι θα βγαλεις πολυ δυναμη ψιλα εχω να σου πω:
Α. 20 (πραγματικα) αλογατα απο 125 ccm δεν βγαζεις (τουλαχιστον οχι σε μηχανακι που θελουμε να κινητε).
Β. Με 125ccm δεν εχεις αρκετη ροπη στις χαμιλες και μεσαιες στροφες για να σφαξεις χωρις να γινει απαραδεκτος ο κινητηρας (εκτος και αν αποκλειστικος σου στοχος ειναι να γυρισεις ταινια με τιτλο [The wolds fastest παπακι])

sonic22
17/08/2013, 22:55
Και μια τελευταια παρατηρηση

Ο τιτλος [C50 engine racing build] ειναι σαν να λεμε οτι ο αγωνας αφορα την κατασκευη του κινητηρα
Αν θελουμε να πουμε οτι κατασκευαζουμε αγωνιστικο κινητηρα λεμε [C50 racing engine build].
:beer:

theofilos888
18/08/2013, 09:11
:a014:

virus
18/08/2013, 11:38
Παρακολουθείσε!!!!

electronics
18/08/2013, 14:41
297696297697

electronics
18/08/2013, 14:49
Το προτζεκτ ξεκινησε σφαζοντας ενα λιφαν καρτερ και κυλινδρο ετσι ωστε να εξαλειψω ολα τα προβληματα που θα βρω μπροστα μου σε ενα παλιο συνολο που δεν θα χρησιμοποιηθει. Στις φωτο που βλεπετε ο κυλινδρος εχει κατεβει 6mm πιο κατω σε σχεση με την εργοστασιακη θεση.Στην πρωτη φωτο ο κινητηρας ειναι στις 45 μοιρες πριν το ανω νεκρο σημειο και στην δευτερη φωτο 45 μοιρες μετα.Μπορειτε να διακρινετε την γωνια της μπιεας συγκρινοντας τις δυο φωτογραφιες. Η γωνια της μπιελας στην δευτερη ειναι πολυ μικροτερη.Διαφορα προβληματα θα πρεπει να λυθουν οπως η παροχη λαδιου η οποια πρεπει να καταργηθει και να τροφοδοτησω την κεφαλη με εξωτερικο σωληνακι οπως και την επιστροφη λαδιου που θα φτιαξω επισης αλλο καναλι χαμηλοτερα στο καρτερ.

electronics
18/08/2013, 14:57
Το offset σε βοηθα να χρησιμοποιησεις πολυ πιο κοντο εμβολο και πιο ελαφρια μπιελα αφου οι δυναμεις που ασκουνται σε μια πολυ πιο ευθεια γραμμη απο την εργοστασιακη εξαλειφουν τις πλευρικες πιεσεις του εμβολου. Φυσικα και απο μονο του εχει αυξηση της δυναμης του κινητηρα και σε συνδυασμο με μακρυτερη μπιελα και της υπερστροφιας. Οσο για τις 15000 στροφες δεν νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολο κομματι. Το παλιο μου glx ανεβαζε ευκολα 12500 με εργοστασιακο μπλοκ και επεμβασεις μονο στην κεφαλη.Το klr 250 που εχω ανεβαζει 12200 με εκκεντροφορους και σκληρα ελατηρια μονο. Η μακρυτερη μπιεα μονο κακο δεν θα κανει αφου ξεπερναει το μαγικο νουμερο 2:1 για το rod/stroke ratio.
Και τωρα που εχω λιγο περισσοτερο χρονο.

Χωρις να θελω να κατουρισω στην φωτια σου και επισημαίνοντας οτι πολυ θα ηθελα να συνεχισεις (και να δημοσιευσεις) την μετατροπη σου πρεπει να σου πω οτι (απο οσο ξερω):

1. Το offset του στροφαλου δεν βοηθαει τον κινητηρα να ανεβασει πιο πολλες στροφες ΑΛΛΑ κανει τον κινητηρα να ανεβασει πιο γρηγορα στροφες. Χωρια καμια βελτιωση στην πραγματικη αποδοση.

2. Η μακρυτερη μπιελα προσφερει ελαφρος καλυτερες γωνιες (μεταξι στροφαλου-μπιελας-πιστονιου) και αρα ελαφρος καλυτερη ροπη και συνεπως αποδοση ΑΛΛΑ για τοσο μικρο μονοκυλινδρο μοτερ δεν θα καταλαβεις διαφορα και ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ οτι λογο του αυξημενου βαρους ισος να εχεις τελικα μείωση της αποδωσης στις υψιλες στορφες που σε ενδιαφερουν.

3. 15.000 rpm ειναι για ονειρα καλοκαιρινης νυκτος. Ο μεγαλος σου αντιπαλος ειναι το βαρος (αδρανιακες μαζες).
Το ελεφρωμα (στα παντα) που απαιτειτε για να ανεβασει ενα μονοκυλινδρο μοτερ 125ccm τοσες στροφες, κανει τον κινητηρα "αχρηστο" πρακτικα εκτος και αν το συνολο αναβατη-μηχανης δεν ξεπερνα τα 40~60Kg.
Στην πραξη ακομα για για στροφες της ταξης των 13.000rpm ή οι φωλιες των ρουλεμαν στροφαλου θα διακοψουν τις "επαφες" τους με τα ρουλεμαν ή θα κοβεις στροφαλο σε καθε "γρηγορη" εκκινηση.

4. Αν σακατεψεις τον κινητηρα στις χαμιλες και μεσαιες με την ελπιδα οτι θα βγαλεις πολυ δυναμη ψιλα εχω να σου πω:
Α. 20 (πραγματικα) αλογατα απο 125 ccm δεν βγαζεις (τουλαχιστον οχι σε μηχανακι που θελουμε να κινητε).
Β. Με 125ccm δεν εχεις αρκετη ροπη στις χαμιλες και μεσαιες στροφες για να σφαξεις χωρις να γινει απαραδεκτος ο κινητηρας (εκτος και αν αποκλειστικος σου στοχος ειναι να γυρισεις ταινια με τιτλο [The wolds fastest παπακι])

electronics
18/08/2013, 15:01
20 ιπποι και μονο 115 κυβικα. Πολυ μικρες αλλαγες στο μπλοκ του κινητηρα,μεγαλες αλλαγες σε κεφαλη και εκκεντροφορος 330 μοιρες duration. Ψεκασμος επισης για την βοηθεια του κινητηρα στις χαμηλομεσαιες λογο της ανυπαρκτης υποπιεσης σε αυτο το φασμα που προκαλει ο τεραστιος εκκεντροφορος.http://www.youtube.com/watch?v=ufXrYeldsT4


145 πραγματικα χλμ http://www.youtube.com/watch?v=7CmXf7Uw_10 Επισης οι βελτιωτες τους δηλωνουν οτι εχουν -8,10% λιγοτερο αβανς για να ειναι σιγουροι οτι θα αντεξουν ολον τον αγωνα στο τερμα γκαζι με αποτελεσμα να χανουν λιγο σε ιπποδυναμη.

electronics
18/08/2013, 15:15
Tετραγωνο κινητηρα 54χ54 (123,6ccm)
6mm offset στροφαλου
Μακρυτερη μπιελα απο 95 σε 110mm.

οπτικη απεικονιση
297659

οι δυο μετατροπες που ανεφερα φερνουν μεγαλη αυξηση ιπποδυναμης και υπερστροφιας

Στοχος ειναι ο κινητηρας να δουλεψει σε υψηλο οριο περιστροφης 15000-16000 στροφες με αποδοση μετα τις 9000 και ιπποδυναμη περιπου 20 αλογα.

nope...Το σχεδιαγραμμα που εκανες δεν δειχνει offset κυλιδρου αλλα στοφαλου προς την αντιθετη πλευρα απο αυτην που θα το κανω εγω. Το σχεδιο που εκανες αυξανει την γωνια της μακριας μπιελας και ειναι λαθος. Εμενα δεν με πειραζει αλλα θα το καταλαβουν λαθος ολοι αυτοι που το διαβαζουν..:eek:

kostaspetrou
18/08/2013, 18:12
Δευτερον θα τροποποιησω τον στροφαλο για να δεχτει μια μπιελα μακρυτερη 110mm απο 95mm που ειχε απο τo εργοστασιο για να αυξησω κατα πολυ το rod lenth/ stroke ratio το οποιο θα ειναι πλεον 2,37:1 απο 17,59:1 που ειναι το εργοστασιακο.Για οσους γνωριζουν οι δυο μετατροπες που ανεφερα φερνουν μεγαλη αυξηση ιπποδυναμης και υπερστροφιας σε εναν τετραχρονο κινητηρα ειδικα οταν συνδυαζονται κιολας.

Φίλε είναι καλύτερο να κάνεις custom μπιέλα και αν έχεις θέμα να βρίσκει η μπιέλα στη κεφαλί/βαλβίδες(αύξηση 15mm είναι αρκετή) να φτιάξεις αποστάτες στη βάση του κυλίνδρου παρά τροποποίηση στροφάλου,δε θ΄αντέξει ειδικά στις στροφές που θες.
Εξηγούμαι:
α)Αν σκέφτεσαι ν'αφαιρέσεις το κομβίο του στροφάλου και να το ξανακολλήσεις κοντύτερα στον άξονα περιστροφής του κατά 15mm,άστο,δεν παίζει να πετύχει.
β)αν σκέφτεσαι να γεμίσεις το κομβίο του στροφάλου με υλικό(να υποθέσω με spray gun) και μετά τορνίρισμα και σκληροχρώμιο ή laser hardening(ή βάψιμο με όποιο τρόπο θες) άστο καλύτερα.
Ακόμα και στο εξωτερικό όπου υπάρχουν εταιρείες όπως η ΑΠΕ μ' εμπειρία σε τέτοιες ιστορίες, όλοι προτείνουν καλύτερα νέο στρόφαλο ή custom άμα φτιάχνουν κάτι το ιδιαίτερο.

Εποικοινώνησε με marine crankshafts ή έστω ΑΡΕ για καστομιά.
Αφού αποφασίσεις για τα πιστόνια κλπ θες οπωσδήποτε ζύγισμα,γιατί μονοκύλινδρο και 15000σαλ είναι ζόρικο...


Καλή επιτυχία! :)

electronics
18/08/2013, 22:37
Φίλε είναι καλύτερο να κάνεις custom μπιέλα και αν έχεις θέμα να βρίσκει η μπιέλα στη κεφαλί/βαλβίδες(αύξηση 15mm είναι αρκετή) να φτιάξεις αποστάτες στη βάση του κυλίνδρου παρά τροποποίηση στροφάλου,δε θ΄αντέξει ειδικά στις στροφές που θες.
Εξηγούμαι:
α)Αν σκέφτεσαι ν'αφαιρέσεις το κομβίο του στροφάλου και να το ξανακολλήσεις κοντύτερα στον άξονα περιστροφής του κατά 15mm,άστο,δεν παίζει να πετύχει.
β)αν σκέφτεσαι να γεμίσεις το κομβίο του στροφάλου με υλικό(να υποθέσω με spray gun) και μετά τορνίρισμα και σκληροχρώμιο ή laser hardening(ή βάψιμο με όποιο τρόπο θες) άστο καλύτερα.
Ακόμα και στο εξωτερικό όπου υπάρχουν εταιρείες όπως η ΑΠΕ μ' εμπειρία σε τέτοιες ιστορίες, όλοι προτείνουν καλύτερα νέο στρόφαλο ή custom άμα φτιάχνουν κάτι το ιδιαίτερο.

Εποικοινώνησε με marine crankshafts ή έστω ΑΡΕ για καστομιά.
Αφού αποφασίσεις για τα πιστόνια κλπ θες οπωσδήποτε ζύγισμα,γιατί μονοκύλινδρο και 15000σαλ είναι ζόρικο...


Καλή επιτυχία! :)

Σας παρακαλω ολους να διαβαζετε προσεκτικα τι γραφω και αν δεν το καταλαβαινετε θα ελεγα οτι ειναι καλυτερο να με ρωτησετε παρα να γραφετε οτι σας κατεβει για τους λογους σας! Σκοπος μου ειναι να παρουσιασω ενα προτζεκτ που ηδη ξεκινησα να κατασκευαζω και σπαταλω σε αυτο ενα σωρο δουλεια και χρημα απλως επειδη μου αρεσει.Ειμαι απο τους ανθρωπους που δεχομαι την γνωμη του αλλου και την παρατηρηση αλλα θελω η παρατηρηση να ειναι σωστη τουλαχιστον.Ειπα οτι θελω να αυξησω το μηκος της μπιελας κατα 15mm με σκοπο την μικροτερη γωνια της οταν περιστρεφεται ο στροφαλος και εσυ μου λες να μην κοψω τον στρoφαλο 15mm γιατι δεν θα πετυχει.Αν θελεις να απαντησεις επειδη απλα νιωθεις οτι πρεπει να απαντησεις μαθε περι στροφαλου,διαδρομης,μηκη μπιελας,λογος μηκους/διαδρομης και κανε παρατηρηση σε κατι που θα στεκει.Ειπαμε δεν θελω να αλλαξω διαδρομη γιατι να κοψω τον στροφαλο θελω να αλλαξω την γωνια σφηνωσεως και εννοειται οτι θα βαλω πλακα!!!! Ο αλλος προηγουμενος μου εφτιαξε και σχεδιαγραμμα στο οποιο εφτιαξε και off set που ειναι αναποδο απο αυτο που θελω να κανω (οπως το φανταζοταν αυτος ομως χωρις να εχει καταλαβει τι θελω να κανω) και το δειχνει και σε ολους που το καταλαβαινουν λαθος επισης χωρις να φταινε. Δεν θα ασχοληθω αλλο με το να απαντω σε εσας που δεν ξερετε τι λετε και θα συνεχισω να σκεφτομαι πως θα υλοποιησω αυτην την κατασκευη αλλα αν εχετε φιλοτιμο σεβαστητε και ολους τους υπολοιπους που θα βλεπουν τα λαθος σχολια και σχεδια σας και θα τα μαθαινουν και αυτοι λαθος! Τουλαχιστον αν ολο το εγχειρημα πετυχει ας το μαθουν καποιοι σωστα. Φιλικα παντα!

kostaspetrou
18/08/2013, 23:42
Ειπα οτι θελω να αυξησω το μηκος της μπιελας κατα 15mm με σκοπο την μικροτερη γωνια της οταν περιστρεφεται ο στροφαλος και εσυ μου λες να μην κοψω τον στρoφαλο 15mm γιατι δεν θα πετυχει.
Είπες για μετατροπή στροφάλου,το μυαλό μου πήγε στις 2 περιπτώσεις που ανέφερα και εξήγησα γιατί καλύτερα να τις αποφύγεις.
Αν έχεις άλλη μετατροπή κατά νου για το στρόφαλο,αυτό είναι άλλο θέμα.
Τις ανέφερα γιατί εκτός από γωνία ,ανέφερες και αύξηση του λόγου
λ=μήκος μπιέλας/διαδρομή


Ειπαμε δεν θελω να αλλαξω διαδρομη
Δεν είδα κάπου να το λες,απλά είδα ότι θες διαδρομή 54mm. Έχεις δίκιο, άλλη φορά θα κάθομαι να κάνω τις πράξεις για να βρώ πόση διαδρομή αντιστοιχεί σε 125cc και 54mm διάμετρο,οπότε θα'χω ανοιχτή και την αριθμομηχανή στον υπολογιστή... :rolleyes:


Επειδή όμως ΔΕΝ έκατσα να κάνω τις πράξεις υπέθεσα ότι 54mm είναι τροποποιημένη διαδρομή,όχι η μαμά, γι 'αυτό σκέφτηκα την περίπτωση β.


Αν θελεις να απαντησεις επειδη απλα νιωθεις οτι πρεπει να απαντησεις
Δεν είχα τέτοια πρόθεση

μαθε περι στροφαλου,διαδρομης,μηκη μπιελας,λογος μηκους/διαδρομης και κανε παρατηρηση σε κατι που θα στεκει.
Κάτι ψιλά ξέρω

Ο αλλος προηγουμενος μου εφτιαξε και σχεδιαγραμμα στο οποιο εφτιαξε και off set που ειναι αναποδο απο αυτο που θελω να κανω (οπως το φανταζοταν αυτος ομως χωρις να εχει καταλαβει τι θελω να κανω) και το δειχνει και σε ολους που το καταλαβαινουν λαθος επισης χωρις να φταινε.
Εμένα γιατί με ανακατεύεις σ' αυτό;

Δεν θα ασχοληθω αλλο με το να απαντω σε εσας που δεν ξερετε τι λετε και θα συνεχισω να σκεφτομαι πως θα υλοποιησω αυτην την κατασκευη αλλα αν εχετε φιλοτιμο σεβαστητε και ολους τους υπολοιπους που θα βλεπουν τα λαθος σχολια και σχεδια σας και θα τα μαθαινουν και αυτοι λαθος! Τουλαχιστον αν ολο το εγχειρημα πετυχει ας το μαθουν καποιοι σωστα. Φιλικα παντα!
Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις,αλλά πριν απαντήσεις όπως απάντησες (ξεσπώντας δηλαδή)ξανασκέψου το, δε σου την είπα και ίσα ίσα σου εύχομαι να το κάνεις 1000 άλογα άσπαστα και 25000σαλ στο ρελαντί.
Μη βλέπεις εχθρούς και αρπάζεσαι ξεσπώντας επί δικαίων και αδίκων ,αν θες διευκρινίζεις,αν πάλι όχι κανένα πρόβλημα,τέτοιες απαντήσεις πάντως δε βοηθάν κανέναν.

Ούτε θα βγάλω άσχημα συμπεράσματα γιατί ξέρω ότι ο γραπτός λόγος στο ίντερνετ παρεξηγείται.
Ξανακοίτα τα κόκκινα και τα πράσινα και θα καταλάβεις ότι κακώς αρπάχτηκες...

sonic22
18/08/2013, 23:46
Επειδη με ενδιαφερει να σε δω να προσπαθεις θα γραψω μονο τα παρακατω και μετα θα σε αφησω ησυχο...

Την ολη φαση με τις ευεργετικες επιδρασεις του offset του στροφαλου (γιατι μονο offset στροφαλου υπαρχει, ασχετα αν μετακινεις τον κυλινδρο) την ξερουμε απο τωτε που ειχαμε ατμομηχανες.
Ο λογος που δεν χρησιμοποιείτε ιδιαιτερα ειναι λογο του οτι τα οποια οφελη του σε αποδοση ειναι μικρα ακομα και σε τρελες αποστασεις offset (πανω απο 20mm) ενω εχει και το τεραστιο μειονεκτιμα των "ακανονιστων" κραδασμων (κραδασμοι κυριος λογο τις πιο αργης διαρκειας καυσης που δεν εξαληφονται ευκολα με αντικραδασμικους αξονες).
Ο λογος που η αποδωση ειναι μικρη (γυρο στο 8% στην καλυτερη περιπτωση) ειναι γιατι τα οποια πλεονεκτηματα απο τις καλες γωνιες του εμβολου-μπιελας-στραφαλου στην φαση της εκτονωσης εξισορροπουνται οταν παμε σε φαση συμπιεσης οπου πλεον εχουμε κακες γωνιες.
Η μεση-βελτιστη λυση που εφαρμοζετε (χρωνια τωρα) ειναι η τοποθετηση του πυρου του πιστονιου ελαφρος παρακεντρα (offset) ωστε οι συνησταμενες δυναμεις να μην σπρωχνουν το πιστονι πανω στα τοιχοματα. Αυτος ειναι και ο λογος που τα πιστονια εχουν φορα τοποθτησης (βελακια στην κορονα κτλπ).

για οποιο εχει ορεξη
http://www.scribd.com/doc/131953289/The-Effects-of-Crankshaft-Offset-on-the-Engine-Friction
(τουλαχιστον διαβαστε τα συμπερασματα)
και
http://rideapart.com/2010/12/free-power-offset-cylinders-explained/
και
http://en.wikipedia.org/wiki/Desaxe

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σαν τελικο σχολειο

Η ολη φαση με τους κινητηρες εχει να κανει με την ροπη. Οπου ροπη ειναι η ΚΑΘΕΤΗ δυναμη στην ακτίνα του στροφαλου.
Εχουμε δυο επιλογες.
1.Να ανεβασουμε την μεγιστη πιεση κατα την καυση (καλυτερο καυσημο, καλυτερη πληρωση του θαλαμου καυσης κτλπ) που συνεπαγετε μεγαλυτερη δυναμη προς τον στροφαλο.
2.Να εχουμε την πιο καθετη δυνατη γωνια στην ακτινα του στροφαλου οταν εμφανιζετε η μεγιστη πιεση (και συνεπος δυναμη) πανω στο πιστονι.
Μπακαλιστικα θελουμε συνεχεια μετα το ΑΝΣ η μπιελα να ειναι καθετη στην ακτινα του στροφαλου και ταυτοχρονα μεγιστη πιεση στον θαλαμο καυσης κλαθολη την διαρκεια. Τιποτα απο αυτα δεν γινετε και ετσι συμβιβαζομαστε με την προσαρμογη της μεγιστης πιεσης στον θαλαμο καυσης οταν η μπιελα ειναι στην πιο καθετη δυνατη θεση (συνδιαζοντας δηλαδη το 1 με το 2)
Τα παντα (απο εκεντροφορους με επικαλυψη, μεχρι την προπορεια αναφλεξης) δουλεβουν με αυτον τον στοχο (λαμβανοντας υποψη και τις στροφες λειτουργιας που θελουεμ την μεγιστη αποδοση).

Καλη δυναμη.
:beer:

sonic22
18/08/2013, 23:52
Ο αλλος προηγουμενος μου εφτιαξε και σχεδιαγραμμα στο οποιο εφτιαξε και off set που ειναι αναποδο απο αυτο που θελω να κανω (οπως το φανταζοταν αυτος ομως χωρις να εχει καταλαβει τι θελω να κανω) και το δειχνει και σε ολους που το καταλαβαινουν λαθος επισης χωρις να φταινε.
Sorry, νομιζα οτι θα περιστρεφετε ο στροφαλος, δεν ηξερα οτι θα μενει μονημα στην μερια με τις καλες γωνιες...
Καλη ξεκουραση γιατι την χρειαζεσε απο οτι φαινετε.

electronics
19/08/2013, 00:15
Sorry, νομιζα οτι θα περιστρεφετε ο στροφαλος, δεν ηξερα οτι θα μενει μονημα στην μερια με τις καλες γωνιες...
Καλη ξεκουραση γιατι την χρειαζεσε απο οτι φαινετε.

Μου παρουσιαζεις ενα σχεδιο που εχεις κατεβασει τον στροφαλο με την μακρυτερη μπιελα πιο κατω και μου εχεις βαλει και την οριζοντια γραμμη ως κεντρο και συγκριση! Και ποιος σου ειπε οτι το offset που εννοω εγω ειναι αυτο που δειχνεις? Το δικο μου off set θα ειναι σταθερος ο στροφαλος και θα κατεβει ο κυλινδρος πιο κατω δηλαδη το αντιστροφο απο αυτο που δειχνεις. Με συγχωρεις φιλε αλλα συνεχιζεις να εισαι χαζος απλα γιατι δεν μπορεις να παραδεχτεις το λαθος σου σαν κλασσικος εξυπνακιας που εισαι!

Gi_4ce
19/08/2013, 14:00
Ρε μαγκες, ο ανθρωπος εχει ενα οραμα και θελει να πειραματιστει πανω σε αυτο... Αφηστε τον να κανει την δουλεια του...

Και εγω πειραματιζομαι και αλλες φορες κερδιζω, αλλες φορες χανω. Αλλοι παιζουν ΚΙΝΟ, αλλοι παιζουν με μοτέρ... Ρισκο ειναι.

Συνεχισε παλήκαρε. Παρακολουθούμε!

duk duk
25/08/2013, 14:20
τι εγινε φιλε προχοραει το progect ????

motomaniac
25/08/2013, 16:30
:a014:

Black Mamba
25/08/2013, 18:23
Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε και να την εκανε για αλλα φορα...:a13:
Και ητανε και ενδιαφερον προτζεκτακι:rolleyes:

ikarosk
25/08/2013, 23:24
Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε και να την εκανε για αλλα φορα...:a13:
Και ητανε και ενδιαφερον προτζεκτακι:rolleyes:

Κι εγώ το ίδιο.Το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον είτε εφαρμόζεται σε μεγάλο κινητήρα είτε σε μικρό.
Περιμένουμε οπωσδήποτε τη συνέχεια..!!:wave2:

jimmystoys
26/08/2013, 09:40
:a014:

kostaspetrou
30/08/2013, 01:16
Ενας απο αυτους ειναι το "ξηρο καρτερ" (dry samp) οπου η αντικατασταση του "μπανιου λαδιου" με "ντουζακι λαδιου" εχει πολυ μαγαλυτερη αποδοση απο το αβεβαιο 8% των μαγικων αναλογιων.


Μια διόρθωση:υπάρχουν μοτέρ wet sump (πχ vstrom650) στα οποία ο στρόφαλος ΔΕΝ κολυμπά στο λάδι.Tα πάντα λιπαίνονται από ντουζάκι λαδιού.
To dry sump έχει να κάνει με το μέρος όπου μαζέυεται το λάδι(στα wet sump είναι ο στροφαλοθάλαμος,στα dry αλλού).
Σε κάθε περίπτωση εδώ και αρκετά χρόνια η λίπανση γίνεται με πίεση λαδιού και μπεκάκια που ψεκάζουν φούστα πιστονιού,τοιχώματα κυλίνδρου κλπ).

Στ' άλλα που λες συμφωνώ.
Όφσετ κυλίνδρου και στροφάλου είναι το ίδιο,απλά κάποιοι παίζουν με τις λέξεις.

ΥΓ:δεν παίζει να ξαναγράψω την απάντηση στο ποστ#21 που μου σβήσανε
...

sonic22
30/08/2013, 01:25
*Βρικα βιντεο με μεγαλυτερη ευκρινια οπου φαινονται τα νουμερα στα διαγραμματα και αρα η παραγραφος των υπολογισμων μου ηταν ακυρη. Την αφαιρεσα και ξανανεβασα το σχολειο.
Προλαβε ο αποπανω και εκανε quote*

Μιας και δεν βλεπω να προχωραει το θεμα να πω και τα αλλα που ειχα να πω...

1. Αν απο 115ccm καταφερανε να βγαλουν 19,78Hp τροχο ειναι σαν να λεμε οτι απο 450ccm θα βγαλουν 77,4hp* και στην αναλογια των 1000ccm 172hp τροχο. Και ολα αυτα με οριο περιστροφης >14.000rpm σε μονοκυλινδρο μοτερ.
Και μην ξεχναμε οτι εχουν και τον "αερα" του 8~10% ριγμενου αβανς.
Γατακια βιομηχανιες και αγωνιστικα τμηματα σας βαλανε γυαλια οι μαλεσιανοι. :cool:



2. Υπαρχουν μονοκυλινδροι κινητηρες που μπορουν να βγαλουν και να αντεξουν πανω απο 13.000 rpm.
Τα θερμικα τηλεκατευθυνομενα π.χ μπορουν να ανεβαζουν πανω απο 20.000rpm και να εχουν αναλογικα με τα κυβικα τους τρομερη υποδυναμη.
Παρτε ενα τετοιο οχημα ομως και προσθεστε του 200γρ εξτρα βαρος και δειτε ποση απωλεια δυναμης εχετε.
Ο λογος ειναι πως ο κινητηρας αυτος εχει πολυ ελαφρυ στροφαλο (ενα λαμακι εχει στην πραξη) και "δεν τραβαει" αν αυξηθουν τα φορτια.

Ο "βαρυς" στροφαλος εχει αδρανιακες μαζες και οι αδρανιακες μαζες δημιουργουν φυγοκεντρικες δυναμεις που με την σειρα τους ζοριζουν τα μεταλλα. Τα ρουλεμαν ειναι ατσαλινα και εξελιγμενα για να αντεξουν για καμποσο αλλα πολυ αμφιβαλω αν τα αλουμινενια καρτερ του παπιου της δεκαετιας του 80 ειναι αρκετα εξελιγμενα για να αντεξουν. **

Αν προσπαθησουμε να βρουμε την μεση λυση οπου θα ελαφρωσουμε καμποσο τον στροφαλο για να μειωθουν οι δυναμεις διατρεχουμε τον κινδυνο η καμπανα του συμπλεκτη να εχει μεγαλυτερη αδρανια απο τον στροφαλο και σε κατεβασματα ταχυτητων ή αποτομα ξεκινηματα τον τσαμπουκα να τον πληρωσουν οι αξωνες, τα γραναζια (οχι ταχυτητων) και τα μεταλλα.
Αν τελικα επιλεξουμε να ελαφρωσουμε τα παντα, λεφτα πολλα να εχουμε...



3. Τελος για τα μαγικα νουμερα, το offset κυλινδρου (σε σχεση με τι θα ειναι offset αλληθεια?) που ειναι αλλο πραγμα απο το offset στροφαλου και κατι προσβολες δεν εχω πολλα να πω. Καλη καρδια.

Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι πως καλο ειναι να εχουμε ονειρα αλλα μην περιμενουμε οτι απο το πισο μερος του γκαραζ μας, με ελαχιστα χρηματα και μερικες πατεντες που ειδαμε καπου στο ιντερνετ θα φτιαξουμε υπερ αγωνιστικα μηχανηματα.

Σε αυτο εχω να προσθεσω οτι υπαρχουν πολοι πιο αποδοτικοι και πρακτικοι τροποι αυξησης αποδωσης ενος κινητηρα που ειναι ειδη αρκετα "πιεσμενος". Ενας απο αυτους ειναι το "ξηρο καρτερ" (dry samp) οπου η αντικατασταση του "μπανιου λαδιου" με "ντουζακι λαδιου" εχει πολυ μαγαλυτερη αποδοση απο το αβεβαιο 8% των μαγικων αναλογιων.

:beer: :beer: :beer:




* τα εργοστασιακα αγωνιστικα 450 του παγκοσμιου δεν φτανουν τους 70Hp τροχο. Μαμα εχουν γυρο στους 55hp τροχο.
** υπαρχει μια φιμη οτι για να φτιαξει η yamaha τα καρτερ των motogp μηχανων ξεκινα απο ενα μπλοκ αλουμινιου 1x1x1m (1κιβικο μετρο αλουμινιο δλδ) το οποιο κατεργαζετε επι δυο μερες ενα cnc μηχανημα. Ο λογος ειναι οτι εχουν παρατηρησει οτι στο κεντρο μιας τετοιας μαζας αλουμινιου (που εχουν προηγουμενος κατεργαστει θερμικα) το μεταλλο ειναι ποιο ανθεκτικο (αρκετα σκληρο αλλα και "ευκαμπτο" ταυτοχρονα).

υ.γ. απο την σελιδα του κατασκευαστη...
298372
298373

sonic22
30/08/2013, 01:39
Μια διόρθωση
Για παπακια μιλαμε... Αλλιως ακομα και τα ΧΤ του 90 ειχαν dry sump. (το εγραφα και λαθος).

OldMan
30/08/2013, 13:17
ΥΓ:δεν παίζει να ξαναγράψω την απάντηση στο ποστ#21 που μου σβήσανε...
Διευκρίνηση: Αρκετά posts σβήστηκαν από μη καθ'ύλην αρμόδιο διαχειριστή, λόγω εργασιών του θερινού τμήματος διακοπών της Διαχείρισης...

Κάποια από αυτά θα επανέλθουν σε σύντομο χρονικό διάστημα...:wave2:

OldMan
30/08/2013, 13:33
Ρε μαγκες, ο ανθρωπος εχει ενα οραμα και θελει να πειραματιστει πανω σε αυτο... Αφηστε τον να κανει την δουλεια του...
Δεν νομίζω κανείς να τον εμπόδισε να κάνει την δουλειά του..!!!
(και από ότι καταλαβα, δεν είναι ο ίδιος διατεθειμένος να εμποδιστεί από κάποιον..)

Για να βάζουμε όμως τα πράγματα στη θέση τους:

Ή θα υπάρχει "κλειστό" θέμα με δυνατότητα ποσταρίσματος μόνο του δημιουργού του thread (χωρίς καν φατσούλες επιδοκιμασίας και παρότρυνσης) ή θα παίζει ανοιχτή επίκριση/διαφωνία, εφόσον παραμένει στα πλαίσια του thread...!!


Υ.Γ.
Αν έχει το δικαίωμα να "τα παίρνει" ο δημιουργός του thread με την αμφισβήτηση της ορθότητας των συλλογισμών του, τοτε πρέπει να ισχύει ακριβώς το ίδιο και για τους αμφισβητούντες αυτόν ..;)

motomaniac
30/08/2013, 14:45
1. Αν απο 115ccm καταφερανε να βγαλουν 19,78Hp τροχο ειναι σαν να λεμε οτι απο 450ccm θα βγαλουν 77,4hp* και στην αναλογια των 1000ccm 172hp τροχο. Και ολα αυτα με οριο περιστροφης >14.000rpm σε μονοκυλινδρο μοτερ.
Και μην ξεχναμε οτι εχουν και τον "αερα" του 8~10% ριγμενου αβανς.
Γατακια βιομηχανιες και αγωνιστικα τμηματα σας βαλανε γυαλια οι μαλεσιανοι. :cool:


once uppon a time there a hero.. soichiro!!! and a lot miracles were made..
και τα εργαλεια τους κι η τεχνολογια που χρησιμοποιουσαν δεν ηταν καλυτερα απο ενος σημερινου συνεργειου.. το παραδειγμα που παραθετω αφορα και ΜΟΝΟ την ειδικη ισχυ.. αλλα ειχε και μικροτερα μοτερ που εβγαζαν τρελα αλογα για τα κυβικα τους... περισσοτερα στο λιτρο απο οτι σημερα...
http://s.petrolicious.com/2013/history/honda/honda-rc166-4.jpg
http://machofashion.files.wordpress.com/2011/02/post-23-12648816215953.jpg

sonic22
30/08/2013, 17:53
once uppon a time there a hero.. soichiro!!! and a lot miracles were made..[/url]
Πωτε μου δεν εχω δει συνεργειο στην Ελλαδα που να εχει ή εστω να συνεργαζετε με χυτηριο.
Στην προκειμενη περιπτωση καλα καλα ουτε με σοβαρο μηχανουργειο δεν πρεπει να εχουμε συνεργασια, μιας και αν ειχαμε 30' φρεζας το προβλημα της προσαγωγης και επιστροφης των λαδιων της κεφαλη θα ειχε λυθει χωρις σκεψεις για εξωτερικες γραμμες.

Οση σχεση εχει η αποδοση του 6κυλινδρου 125 με το μονοκυλινδρο 125 εχει και ο καθενας μας με τον sohiro.

lspiros
30/08/2013, 18:38
Δεν νομίζω κανείς να τον εμπόδισε να κάνει την δουλειά του..!!!
(και από ότι καταλαβα, δεν είναι ο ίδιος διατεθειμένος να εμποδιστεί από κάποιον..)

Για να βάζουμε όμως τα πράγματα στη θέση τους:

Ή θα υπάρχει "κλειστό" θέμα με δυνατότητα ποσταρίσματος μόνο του δημιουργού του thread (χωρίς καν φατσούλες επιδοκιμασίας και παρότρυνσης) ή θα παίζει ανοιχτή επίκριση/διαφωνία, εφόσον παραμένει στα πλαίσια του thread...!!


Υ.Γ.
Αν έχει το δικαίωμα να "τα παίρνει" ο δημιουργός του thread με την αμφισβήτηση της ορθότητας των συλλογισμών του, τοτε πρέπει να ισχύει ακριβώς το ίδιο και για τους αμφισβητούντες αυτόν ..;)
Εγώ πάντως θαυμάζω την αρχαιζουσα:p

motomaniac
30/08/2013, 20:13
Πωτε μου δεν εχω δει συνεργειο στην Ελλαδα που να εχει ή εστω να συνεργαζετε με χυτηριο.
Στην προκειμενη περιπτωση καλα καλα ουτε με σοβαρο μηχανουργειο δεν πρεπει να εχουμε συνεργασια, μιας και αν ειχαμε 30' φρεζας το προβλημα της προσαγωγης και επιστροφης των λαδιων της κεφαλη θα ειχε λυθει χωρις σκεψεις για εξωτερικες γραμμες.

Οση σχεση εχει η αποδοση του 6κυλινδρου 125 με το μονοκυλινδρο 125 εχει και ο καθενας μας με τον sohiro.

σορρυ λαθος διατυπωση. ναι αν εξαιρεσεις το χυτηριο που δεν εχουμε ιδιο απο ολα τα υπολοιπα εχουμε εστω και σε ξεχωριστα συνεργεια. και μηχανουργεια υπαρχουν και cnc αρκετα κεντρα.. και στην επαρχια ακομα..

μεχρι 5κυλινδρο εφτασε το 125. με δυομιση μισα 50αρια μοτερ. αλλα ειχανε και δικυλινδρα. 125. http://www.vf750fd.com/Joep_Kortekaas/1962.html

duk duk
30/08/2013, 20:42
298403

sonic22
30/08/2013, 20:54
αν εξαιρεσεις το χυτηριο [/url]
Αν εξερεσεις το χυτηριο δεν μπορεις να κατασκευασεις τιποτα και απλα κανεις βελτιωσεις και μετατροπες...
Π.χ. αν θες να φτιαξεις μια πενταβαλβιδη κεφαλη ή ενα πειραματικο πιστονι ... δεν... ποσο μαλλον 5κυλινδρα και 6κυλινδρα μοτερ.
Οσο για τα μηχανουργια και τα cnc εισαι αρκετα της "πιατσας" για να ξερεις ποσο κοστιζει η ωρα και ποσα παρακαλια θελουν οι ιδιοκτητες για να σου φτιαξουν το καθε τι. Εδω ενα τετραγωνο ατσαλακι στο λειζερ πας να κοψεις και σου ζητανε ή να πληρωσεις εξοδα σχεδιασμου ή να το εχεις σε αρχειο CAD. Και απο τιμες...:uplate:

Αν ηταν ετσι απλα τα πραγματα θα ειχαμε γεμισει με V2 500cc 2T, ενωνοντας απλα ετοιμους "κινητηρες" απο 250 MX σε "τροποποιημενα" καρτερ.


Αυτα (τουλαχιστον οπως τα βλεπω εγω τα πραγματα)... αλλα ολα αυτα στο θεμα μας που ακριβος κολανε?
Τον διαχωρισμο αναμεσα στις δυνατοτητες αποδοση μονοκυλινδρων και πολυκυλινδρων κινητηρων την εχουμε;

motomaniac
30/08/2013, 22:51
Τον διαχωρισμο αναμεσα στις δυνατοτητες αποδοση μονοκυλινδρων και πολυκυλινδρων κινητηρων την εχουμε;

την εχουμε.. μια απλη ενστασουλα στην ειδικη ισχυ εκανα..

kostaspetrou
31/08/2013, 12:29
once uppon a time there a hero.. soichiro!!! and a lot miracles were made..
και τα εργαλεια τους κι η τεχνολογια που χρησιμοποιουσαν δεν ηταν καλυτερα απο ενος σημερινου συνεργειου..
Ενός σημερινού ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ;
Αποκλείεται!
Το συνεργείο είναι για επικευές,βελτιώσεις άντε καμμιά πατεντούλα.
Για να φτιάξεις όμως κινητήρα εξ'ολοκλήρου σε συνεργείο δεν παίζει...
Θες τεχνογνωσία,υλικά,πανάκριβα όργανα μέτρησης διαστάσεων ....
Αυτά δε τα βρίσκεις σε σημερινό συνεργείο.
Άλλο συνεργείο,άλλο εργοστάσιο.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ένα συνεργείο είναι να πειραματιστεί χρησιμοποιώντας άφτερμάρκετ πράγματα καλύτερης-υποτίθεται-ποιότητας απ'τα μαμά, με την ελπίδα ν'αντέξει κάποιο αποδεκτό αριθμό χιλιομέτρων ένα μοτέρ ανεβασμένο.
Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις ακραίες λύσεις έτσι για το γαμώτο,κανείς δε σ'εμποδίζει(έχω την αίσθηση ότι αυτό θέλει να κάνει ο δημιουργός του θρεντ).

Ίδωμεν...

kostaspetrou
31/08/2013, 12:37
Αν εξερεσεις το χυτηριο δεν μπορεις να κατασκευασεις τιποτα και απλα κανεις βελτιωσεις και μετατροπες...
Π.χ. αν θες να φτιαξεις μια πενταβαλβιδη κεφαλη ή ενα πειραματικο πιστονι ... δεν... ποσο μαλλον 5κυλινδρα και 6κυλινδρα μοτερ.

Σωστό.Η τεχνογνωσία και τα εργαλεία για να φτιάξεις ένα πιστόνι αντίστοιχο πχ με μαμά γιαπωνέζικο(σχεδόν όλα τα κατασκευάζει η εταιρεία ART, Japan) δεν υπάρχει περίπτωση να τη βρεις πουθενά.



Οσο για τα μηχανουργια και τα cnc εισαι αρκετα της "πιατσας" για να ξερεις ποσο κοστιζει η ωρα και ποσα παρακαλια θελουν οι ιδιοκτητες για να σου φτιαξουν το καθε τι. Εδω ενα τετραγωνο ατσαλακι στο λειζερ πας να κοψεις και σου ζητανε ή να πληρωσεις εξοδα σχεδιασμου ή να το εχεις σε αρχειο CAD. Και απο τιμες...:uplate:
Είναι λογικότατο να ζητάνε έξοδα σχεδιασμού.Είναι δουλειά εξειδικευμένη,δύσκολη που θέλει μεγάλη σκέψη και ώρες για να γίνει(εξαιρούνται απλά γεωμετρικά σχήματα γνωστών διαστάσεων).

theofilos888
01/09/2013, 17:09
Τον κράξατε άσχημα τον άνθρωπο και εξαφανίστηκε! Και τώρα πως θα μάθουμε αν είχε δίκιο ή όχι; :moutza:

Dbnn
02/09/2013, 22:46
Πωτε μου δεν εχω δει συνεργειο στην Ελλαδα που να εχει ή εστω να συνεργαζετε με χυτηριο.
Στην προκειμενη περιπτωση καλα καλα ουτε με σοβαρο μηχανουργειο δεν πρεπει να εχουμε συνεργασια, μιας και αν ειχαμε 30' φρεζας το προβλημα της προσαγωγης και επιστροφης των λαδιων της κεφαλη θα ειχε λυθει χωρις σκεψεις για εξωτερικες γραμμες.

Οση σχεση εχει η αποδοση του 6κυλινδρου 125 με το μονοκυλινδρο 125 εχει και ο καθενας μας με τον sohiro.

Παίρνω εγώ μια αρχαιολογία και εσύ ενα καινούριο και πάμε Αθήνα - Θεσσαλονίκη πατημένοι όσο πάει. Εγώ είμαι σίγουρος οτι θα φτάσω... Εσύ?
Ηθικό δίδαγμα, τα σημερινά είναι σχεδιασμένα να ΧΑΛΑΝΕ! Νόμος.

sonic22
03/09/2013, 10:07
Ηθικό δίδαγμα, τα σημερινά είναι σχεδιασμένα να ΧΑΛΑΝΕ! Νόμος.
Αν και δεν εχω την ιδια αποψη επι του θεματος (η εικονα ανθρωπων που σπρωχνουν μηχανακια εχει δραματικη μειωση και εγω με το καινουργιο θα φτασω μερες ποιο νωρις απο εσενα) και παροτι δεν εχει καμια σχεση με το θεμα μας :

1. Απο την στιγμη που η μηχανη που θα εχει +10hp παραπανω, θα εχει περισσοτερες πωλησεις απο αυτη που θα εχει ποιο αραια σερβις
2. Απο την στιγμη που οι μηχανες αντιμετωπιζωνται απο τους οδηγους τους σαν χομπι και σαν παιχνιδι
3. Απο την στιγμη που η χρηση και η συντηρηση που κανουν οι περισσοτεροι στην μηχανη τους ειναι εντελος λαθος

Λογικο να συμβαινουν ολα.

jimmystoys
14/10/2013, 18:36
:a014::a014::a014:

OldMan
15/10/2013, 11:41
:a014::a014::a014:
:rolleyes:
Τι επιθυμεί ο κύριος..??

jimmystoys
15/10/2013, 14:24
Ειναι αρκετα ενδιαφερον προτζεκτ και θα ηθελα να δω την συνεχεια:)

OldMan
15/10/2013, 14:27
Ειναι αρκετα ενδιαφερον προτζεκτ και θα ηθελα να δω την συνεχεια:)
Aαα..ΟΚ...!!

(νόμισα ότι θέλατε καμια παστούλα..:a07:)

sonic22
15/10/2013, 19:01
:a014: :a014: :a014:

teogtp
15/10/2013, 22:37
Μαλλον αδικα περιμενουμε,το παλικαρι φαινετε την εκανε μετα το απο "πεσιμο" που εφαγε.

virus
15/10/2013, 22:46
:a014::a014::a014:

OldMan
16/10/2013, 14:56
Μάγκες...

Ή θα σκουπίσετε τα ψίχουλα ή το κλειδώνω το ρημάδι ..!! :D

(δούλα σας έχω γίνει...)

notakos600
16/10/2013, 16:40
Μάγκες...

Ή θα σκουπίσετε τα ψίχουλα ή το κλειδώνω το ρημάδι ..!! :D

(δούλα σας έχω γίνει...)

Δούλα και κυρά Αντώνη μου, δούλα και κυρά. :lol:

lefteris95
26/11/2013, 00:20
:a014:

GFawkes
26/11/2013, 13:57
Φιλε Ελέκτρονικς,

θα χαρω πολυ να δω τα αποτελεσματα της δουλειας σου.
Εαν θελεις ενημερωσε μας για την πορεια της, ασχετα με τα ανωτερω.

OldMan
26/11/2013, 15:20
Φιλε Ελέκτρονικς,
θα χαρω πολυ να δω τα αποτελεσματα της δουλειας σου.
Εαν θελεις ενημερωσε μας για την πορεια της, ασχετα με τα ανωτερω.
Επειδή παίζει εμείς να μην χαρούμε, δεν τΟΝ στέλνεις ένα Π.Μ. ...??? :D