PDA

View Full Version : Αυξηση χωρητικοτητας ρεζερβουαρ σε παπια



g_m900
16/08/2013, 21:33
εχω ενα Modenas Kriss 115 και σκεφτομαι να παρω ενα μεταχειρισμενο τεποζιτο και να το μεγαλωσω.

ας πουμε οτι εχουν λυθει τα θεματα του που θα χωρεσει .

που μπορω να κανω μια τετοια αλλαγη?
μιλαμε για 2 λιτρα βενζινης ωστε να μην ειμαι καθε 2 μερες και κατι στο βενζιναδικο

σε μηχανουργειο θα γινει ?

απλα το τεποζιτο θα μετρηθει ως προς το κενο που αφηνει απο κατω και πανω και αφου κοπει θα γινει συγκολληση.

για ριξτε καμμια ιδεα...:a014:

Red Rider
16/08/2013, 23:12
Κάνε μια ερώτηση στα μηχανουργεία στον Πειραιά στους καζατζήδες,ή στο Πέραμα.Αυτοί δουλεύουν τα μέταλλσ αψογα.
Ενδιαφέρον:a014:

Red Rider
16/08/2013, 23:18
Τώρα θυμήθηκα οτι το μέλος nikos121 είναι επαγγελματίας με την τσιμπίδα,και αν δεν μπορείνα στο φτιάξει ο ίδιος,σίγουρα θα ξέρει κάποιον.
Ρίχτου ένα πμ.

lspiros
17/08/2013, 09:31
απλα να ξερεις οτι βαζοντας φωτια στο ρεζερβουαρ (συγκολληση οποιουδηποτε τυπου)η πλαστικοποιηση ειναι μονοδρομος μετα...

MG-KTiNoS
17/08/2013, 09:52
απλα να ξερεις οτι βαζοντας φωτια στο ρεζερβουαρ (συγκολληση οποιουδηποτε τυπου)η πλαστικοποιηση ειναι μονοδρομος μετα...

από το πληκτρολόγιο μου το πήρες !
:)

g_m900
17/08/2013, 19:26
Πλαστικοποιηση?
Δηλαδη??

κοιτωντας τα περιθωρια του ρεζερβουαρ βλεπω οτι μπορω να κερδισω 2 δαχτυλα τουλαχιστον χωρις να βρει η σελα.
Αν αφαιρευουν τα πλαστικα πατακια της σελας και γινει τρυπα μονο εκει που ειναι η ταπα.

για πιο κατω δεν ξερω ...πρεπει να βγει το ρεζερβουαρ.

Μηπως να παρω κανα τεποζιτο απο Φλωρεττα και να το συγκολησω στο πλαισιο...να εχω αυτονομια μεχρι Θεσσαλονικη τερμα γκαζι?:lol:

transalpblack
17/08/2013, 21:08
Πλαστικοποίηση εννοούμε εσωτερικά για μόνωση. Παύουν οι όποιες διαρροές μπορεί να προκύψουν και εξαλείφεται η εσωτερική οξείδωση.
Μπορείς ίσως να μεγαλώσεις την κούρμπα προς τα κάτω εσωτερικά.
Μπορείς και γενικά να το μεγαλώσεις αλλά και να πειράξεις και το πλαίσιο να το κάνεις πιο... φουσκωτό.
Άξίζουν όλα αυτά?
Πόση αυτονομία έχει ένα modenas?
Άμα δε σε καλύπτει άλλαξε το μικρέ.
Παπί είναι

Dbnn
17/08/2013, 22:02
Πλαστικοποιηση?
Δηλαδη??

κοιτωντας τα περιθωρια του ρεζερβουαρ βλεπω οτι μπορω να κερδισω 2 δαχτυλα τουλαχιστον χωρις να βρει η σελα.
Αν αφαιρευουν τα πλαστικα πατακια της σελας και γινει τρυπα μονο εκει που ειναι η ταπα.

για πιο κατω δεν ξερω ...πρεπει να βγει το ρεζερβουαρ.

Μηπως να παρω κανα τεποζιτο απο Φλωρεττα και να το συγκολησω στο πλαισιο...να εχω αυτονομια μεχρι Θεσσαλονικη τερμα γκαζι?:lol:

Μηπως γενικά να μην το πηγαίνεις συνέχεια με τέρμα γκάζι?? :beer:

SHOOTER045
17/08/2013, 22:23
αν προσαρμοσεις ενα τεποζιτο απο χτ 600 tenere
σε βλεπω να ξεκινας και να ξαναβαζεις βενζινη στην μοσχα..............:D

g_m900
18/08/2013, 05:07
Πλαστικοποίηση εννοούμε εσωτερικά για μόνωση. Παύουν οι όποιες διαρροές μπορεί να προκύψουν και εξαλείφεται η εσωτερική οξείδωση.
Μπορείς ίσως να μεγαλώσεις την κούρμπα προς τα κάτω εσωτερικά.
Μπορείς και γενικά να το μεγαλώσεις αλλά και να πειράξεις και το πλαίσιο να το κάνεις πιο... φουσκωτό.
Άξίζουν όλα αυτά?
Πόση αυτονομία έχει ένα modenas?
Άμα δε σε καλύπτει άλλαξε το μικρέ.
Παπί είναι

Αυτονομια εχει 140 χλμ με πανω κατω Συγγρου. 4 λιτρα τεποζιτο εχει. Αν εβγαζε κανα 200αρα και βαλε θα ηταν πιο καλα κι απο τελειο.

Η μετατροπη αν γινει θα ειναι σε αλλο τεποζιτο που απο οτι ειδα σε κοστος...μιλαμε για 30€.
Να πιασει 100€ ολο το σκηνικο??

Απο το να αλλαξω γενικα μηχανακι και να παω σε κατι με μεγαλυτερο ρεζερβουαρ...λεω να το τολμησω.

Λες και δεν ξερεις και συ οτι το Μοντενας η θα ζησει μεγαλες στιγμες πατεντας...η θα παει ακλαφτο !!!!

g_m900
18/08/2013, 05:10
αν προσαρμοσεις ενα τεποζιτο απο χτ 600 tenere
σε βλεπω να ξεκινας και να ξαναβαζεις βενζινη στην μοσχα..............:D

Νομιζω οτι του Βαρκαντερο 1ης γενιας με 24 λιτρα...θα ειναι τελειο...

theofilos888
18/08/2013, 08:38
Νομιζω οτι του Βαρκαντερο 1ης γενιας με 24 λιτρα...θα ειναι τελειο...

Δε σε βολεύει σε σχήμα! Έχει δίκιο ο shooter για το τενεκέ τεπόζιτο. Έχει μεγαλύτερο άνοιγμα για να μπεί μπροστά στο παπί!.

transalpblack
18/08/2013, 08:55
Λες και δεν ξερεις και συ οτι το Μοντενας η θα ζησει μεγαλες στιγμες πατεντας...η θα παει ακλαφτο !!!!

Σωστά. Αυτό δεν το σκέφτηκα

Dbnn
18/08/2013, 12:15
Νομιζω οτι του Βαρκαντερο 1ης γενιας με 24 λιτρα...θα ειναι τελειο...

Λες να παρω την βαρκαντέρο του αδερφού μου μια βόλτα....?
Λοιπον καπνός van nelle, χαρτάκια rizzla πράσινα και φιλτράκια swan κόκκινα. Επίσης και καφέ φραπέ γλυκό χωρίς γάλα στην ορθοπεδική του ΚΑΤ (απο το ξύλο).... :lol:

paramedic
18/08/2013, 19:57
Δεν παίρνεις καλύτερα κανένα δοχείο για καύσιμα μεταλλικό που να χωράει 1-2 λίτρα και να το έχεις κατω απο την σελα? Εχει καθόλου χώρο απο κάτω?