PDA

View Full Version : ''ΧΑΖΕΣ'' τουμπες,χυμες κτλ.



Σελίδες : 1 2 [3]

andreasf2
09/01/2013, 02:17
Πριν 3 μερες παω με το r6 να ρωτησω σε εμπορα να το παρει να μου δωσει ενα αλλο 600αρι. το κοιταζει απο εδω απο εκει μπραβο μ λεει σε αριστη κατασταση φαινεται πολυ ωραια ολα.. Δεν τα βρηκαμε στη τιμη ομως. παω προς σπιτι πετυχαινω μοτο παρεα γνωστων.. Προς τα που πατε ρωταω μ λενε να βαλει βενζινη στον ταδε αντε παμε ερχομαι κ εγω. Το βενζιναδικο αυτο ειναι σε υψωμα και ανεβαινεις απο ομαλα υψωματακια. Παω και εγω ο εξυπνος παραλληλα στο πεζουλι πριν γινει ομαλο και την ωρα που στριβω τιμονι στο σημειο που γινεται ομαλο πευτω σε κλασματα δευτερολεπτου και σταματαω επιτοπου. Γυρνανε με κοιτανε οι αλλοι τρεχουν σηκωνουμαι το μηχανακι. Τι εγινε πως επεσες δεν καταλαβα λεω. Τραβαμε το μηχανακι πιο περα και βλεπω μια λακουβα να που ηταν γεματη νερο.. Οπως εστριψα τιμονι να μπω δν εστριψε καλα κατι τετοιο.. απολογισμος γρατσουνιες στο αντιβαρο μανετα πλαστικο φερινγκ εξατμιση και καπακι καδενας.. Ψιλα πραματα βεβαια αλλα πιστευω οτι με ματιαξε ο εμπορας. ειχε και μπλε ματι ..χαχα φυσικα και εγω φταιω που νομιζω οτι εχω εντουρο.. Οπως ανεφερε ενας παραπανω η παραμικρη αφιριμαδα κοστιζει ..

Specialized
09/01/2013, 13:32
Πριν μερικές ημέρες, η πρώη μου πτώση (ελπίζω και η τελευταία!). Καθόλου πρωτότυπη, ξέχασα την κουλούρα δεμένη στη ρόδα πίσω και στα πλαϊνά κάγκελα. Έπεσε η μηχανή , ευτυχώς χωρίς ζημιά, πέρα από ένα στραβωμένο κάγκελο και το πλαστικό προστατευτικό αλυσίδας. Μου έκανε εντύπωση ότι η φτηνή κουλούρα έσπασε στην κλειδαριά, χωρίς να έχω παρατράγουδα στις ακτίνες της μηχανής.

Allst@rf
09/01/2013, 14:13
η πρώτη μου πτώση (ελπίζω και η τελευταία!).

ολοι ετσι λεμε αλλα οταν αρχισουν τα διψηφια νουμερα το χεις ξεχασει...

:tooth:

akis_trevor
09/01/2013, 15:19
σημερα το πρωι,πηγαινοντας για δουλεια με το παπι,φτανω σε διασταυρωση τυπου "Τ",οπου απο δεξια εχει μεγαλη ευθεια και βλεπεις αλλα απο αριστερα ειναι στροφη κι ετσι πρεπει να φυγεις λιγο βιαστικα.σταματαω λοιπον,τσεκαρω δεξια αριστερα,ολα οκ,φευγω και πριν προλαβω να ερθω στα ισια μου,χωρις να το καταλαβω,βλεπω τον κωλο του παπιου,κι εμενα ξαπλα.ειχε παγο κατω,το καταλαβα μετα.με γονατο κυριως και λιγο αγκωνα επεσα αλλα,αναιμακτα!
ο πουσ@@@ ο παγος ομως,πολυ υπουλος,ουτε που καταλαβα για ποτε εγινε....

pasxosGS
10/01/2013, 17:11
Γαλάτσι σε κεντρική οδό με κίνηση και κόσμο. Μετά από ραντεβού με κοπέλα, πάω να πάρω τη μηχανή να φύγω. Είναι παρκαρισμένη κάθετα στο δρόμο με κουλούρα στο μπροστινό τροχό που δένει στο πιρούνι. Καβαλάω, βάζω μπρος, ξεκινάω κατευθείαν γέρνοντας τη μηχανή προς τα δεξιά για να μπω στο δρόμο να φύγω. Ποτέ δεν μπηκα... :D Πέφτει η μηχανή κάτω. Ρεζίλι σε όλους τους περαστικούς, κάτι ντελιβεράδες με βοήθησαν να σηκώσουμε τη μηχανή και να βγάλουμε την κουλούρα. Ευτυχώς μόνο η μανέτα στράβωσε και η κοπελιά δεν ήταν μπροστά στο θέαμα !!!:lol:

AUFGEBRACHT
10/01/2013, 21:52
Γαλάτσι σε κεντρική οδό με κίνηση και κόσμο. Μετά από ραντεβού με κοπέλα, πάω να πάρω τη μηχανή να φύγω. Είναι παρκαρισμένη κάθετα στο δρόμο με κουλούρα στο μπροστινό τροχό που δένει στο πιρούνι. Καβαλάω, βάζω μπρος, ξεκινάω κατευθείαν γέρνοντας τη μηχανή προς τα δεξιά για να μπω στο δρόμο να φύγω. Ποτέ δεν μπηκα... :D Πέφτει η μηχανή κάτω. Ρεζίλι σε όλους τους περαστικούς, κάτι ντελιβεράδες με βοήθησαν να σηκώσουμε τη μηχανή και να βγάλουμε την κουλούρα. Ευτυχώς μόνο η μανέτα στράβωσε και η κοπελιά δεν ήταν μπροστά στο θέαμα !!!:lol:

Τόσο καλά πέρασες στο ραντεβού ;)

Γιαννης κορο
13/01/2013, 01:29
Η χειροτερη τουμπα ...μαλλον η πιο χαζη ηταν οταν πηγαινοντας να ανεβω στο μηχανακι μου ενα καθαρο κχ 125 που οπως καταλαβαινεται ειναι ψηλο μηχανακιο και εγω εχοντας κουραστει απο την ολη προπονηση ετσι οπως παω να ανεβω βρισκει η μποτα στο πισω φτερο με αποτελεσμα να χασω την ισοροπια μου και να πεφτει κατω και η μηχανη και εγω αφου προσπαθουσα να την κρατησω ορθια και με πηρε μαζι της! Αν ημουν μονος μου δεν θα με ενοιαζε καθολου το θεμα ειναι οτι ειχε και κοσμο μπροστα και ενιωσα πολυ χαζος αλλα δεν πειραζει υγεια και ας γεμισουμε μονο με τετοιες χαζες τουμπες :wave2:

Sandra4
27/03/2013, 16:55
Σήμερα στο μάθημα για απεριόριστο. Ανεβαίνω στην 600αρα 1η φορά. Πατάω στις μύτες. Ξεκινάω να κάνω το slalom (δεν ήταν η πρώτη φορά. Όσες φορές το είχα κάνει, έβγαινε μια χαρά). Στρίβω λίγο απότομα...παρ'την κάτω! Πού να κρατήσω 200kg στο ένα πόδι αφού με το άλλο μόλις έγειρε λίγο η μηχανή δεν πατούσε πλέον καθόλου. Προσπάθησα να στρίψω το τιμόνι αντίθετα αλλά η τούμπα ήταν αναπόφευκτη. Πολύ χαζό πέσιμο!
Το χειρότερο είναι η θλάση τετρακεφάλου που τσίμπησα και τώρα είμαι με πάγο και πολυυυυυυυυυυυυυ πόνο.. :(

Billymuse
27/03/2013, 17:14
Σήμερα στο μάθημα για απεριόριστο. Ανεβαίνω στην 600αρα 1η φορά. Πατάω στις μύτες. Ξεκινάω να κάνω το slalom (δεν ήταν η πρώτη φορά. Όσες φορές το είχα κάνει, έβγαινε μια χαρά). Στρίβω λίγο απότομα...παρ'την κάτω! Πού να κρατήσω 200kg στο ένα πόδι αφού με το άλλο μόλις έγειρε λίγο η μηχανή δεν πατούσε πλέον καθόλου. Προσπάθησα να στρίψω το τιμόνι αντίθετα αλλά η τούμπα ήταν αναπόφευκτη. Πολύ χαζό πέσιμο!
Το χειρότερο είναι η θλάση τετρακεφάλου που τσίμπησα και τώρα είμαι με πάγο και πολυυυυυυυυυυυυυ πόνο.. :(

περαστικά σου,δε πειράζει λίγο πολλή όλοι το έχουμε πάθει αυτό είναι μέχρι να μάθεις ότι με μηδαμηνά χιλίομετρα δε πρεπει να τερματίζεις το τιμόνι γιατί ''κλειδώνει'' και την κατάληξη την έμαθες:beer:

AristidisZ
27/03/2013, 17:28
Σήμερα στο μάθημα για απεριόριστο. Ανεβαίνω στην 600αρα 1η φορά. Πατάω στις μύτες. Ξεκινάω να κάνω το slalom (δεν ήταν η πρώτη φορά. Όσες φορές το είχα κάνει, έβγαινε μια χαρά). Στρίβω λίγο απότομα...παρ'την κάτω! Πού να κρατήσω 200kg στο ένα πόδι αφού με το άλλο μόλις έγειρε λίγο η μηχανή δεν πατούσε πλέον καθόλου. Προσπάθησα να στρίψω το τιμόνι αντίθετα αλλά η τούμπα ήταν αναπόφευκτη. Πολύ χαζό πέσιμο!
Το χειρότερο είναι η θλάση τετρακεφάλου που τσίμπησα και τώρα είμαι με πάγο και πολυυυυυυυυυυυυυ πόνο.. :(
το χειρότερο θα ταν να ήταν δικιά σου η μηχανή :D
και να τη κράταγες, μπορεί πάλι να κατέληγες με μυικό τραυματισμό, είμαι σίγουρος ότι όλοι την έχουν πατήσει έτσι (στη προσπάθεια να τη κρατήσεις, βάζεις πολυυυυυυυ περισσότερη δύναμη από αυτή που αντέχεις, με παρόμοια αποτελέσματα)
περαστικά εύχομαι και πάντα σιδερένια :wave2:

nikos_abel
27/03/2013, 21:12
Περαστικά, αν όχι όλοι, οι περισσότεροι την έχουμε πατήσει αναλόγως. Μαι τούμπα έφαγα και εγώ στα μαθήματα, στο σλάλομ και γω και μάλιστα ήταν από τις ελάχιστες φορές που δε φόραγα το καθήκι.
Να δεις τρεχάλα ο δάσκαλος που είχε πιάσει τη κουβέντα στο μεταξύ, να τσεκάρει αν σακατεύτηκα....

v4v
28/03/2013, 14:28
Να παραθεσω και εγω τη πιο τρελη μου τουμπα...
Μολις εχω παρει το xtακι μου απο το σερβις των 1000 χιλιομετρων και ξεκιναω να παω για μπανακι, και επι τη ευκαιρια να το σκισω κιολας.. εκει που πηγαινα λοιπον με μετρια ταχυτητα σε ενα στριφογυριστο επαρχιακο δρομο αρχιζει και πεταει δειλα δειλα η πισω ροδα στις στροφες.. στο κοσμο μου εγω το αγνοησα πιστευωντας οτι φταιει που ειμαι πολυ γρηγορος :smokin: . ακωλουθει μια πολυ κλειστη κατηφορικη στροφη (180 μοιρων) στην οποια πρεπει αναγκαστικα (και ευτηχως) να κατεβασω πολυ τη ταχυτητα μου. με το που μπαινω στη στροφη σε κλασματα του δευτερολεπτου βρισκομαι να σφουγκαριζω την ασφαλτο. σηκωνομαι και βλεπω μια λιμνη λαδια να σχηματιζεται κατω απο το μηχανακι, και τη πισω ροδα να ειναι καλημενη με μια στρωση λαδια, ενω ελλειπε η ταπα απο τα λαδια μηχανης.
προφανως ο μηχανικος δεν ειχε σφιξει τη ταπα απο τα λαδια, αυτη πεταχτυκε σε καποιο σημειο της διαδρομης, τα λαδια αρχισαν να τρεχουν στη καρινα ακριβως απο κατω που με τη διαβολικη της σχεδιαση τα εσπρωχνε ολα στο πισω τροχο...
βεβαια δεν επαθα τιποτα απολυτως, αλλα οσο σκεφτομαι το ενδεχομενο οτι θα μπορουσα να εφευγα απο κανα γκρεμο με 80κμ με πιανει ριγος...
ηθικο διδαγμα: παντα να ρωτατε το μηχανικο αν εφιξε καλα τη ταπα απο τα λαδια και να την ελεγχετε και μονοι σας καθε φορα που αλλαζετε λαδια...

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/03/2013, 21:33
πριν 2 χρονια ειχα παει εκδρομουλα Ναυπλιο με την νυν γυναικα μου (τοτε απλα τα ειχαμε) , εχουμε τελειωσει τον απογευματινο καφε μας και εχει βραδιασει.
Παμε στο παρκινγκ το παραθαλασσιο και ανεβαινουμε στο vfr400nc30 (μεγαλη αγαπη) και αφου βαζω μπροστα και μουγκριζει η καινουργια καρμπον εξατμιση της tyga
λεω να ξεκινησω με φορα και θορυβο. Αφηνω συμπλεκτη με 6000 στροφες και ξεκιναω, κανω 30 εκατοστα και ζντουπ, σκαει η γυναικα μου πανω μου και επειτα πεφτει προς τα πλαγια. Πεφτοντας ομως μενει το ποδι της στην σελα και τραβαει και εμενα με την βεφα κατω ,που με περιτεχνο τροπο ακομα κραταω ορθια. Το αποτελεσμα ειναι να πεσω και εγω σαν χαρακτηρας απο κομικ αλλα ευτυχως ουτε η γυναικα αλλα ουτε και εγω πεσαμε κατω απο τη βεφα. Το καλο ειναι οτι μολις πριν 2 βδομαδες της ειχα βαλει μανιταρια και αφου την αφησα σιγα κατω πεφτοντας εκανε δυο-τρια ασημαντα σημαδακια στο μανιταρι. :D
το κραξιμο και ταυτοχρονο γελιο απο τη γυναικα ειναι αυτονοητο :pantofla:

Sandra4
28/03/2013, 23:53
Billymuse
AristidisZ
nikos_abel
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Το πόδι είναι πολύ καλύτερα μετά από πολύ πάγο και μυοχαλαρωτικά και σήμερα πήγα για μάθημα μήπως ξεπεράσω τον φόβο που είχα μετά την πτώση. Τα πράγματα όμως ήταν πιο άσχημα απ' οτι περίμενα. Από τον φόβο μου δεν μπορούσα να στρίψω γιατί μου ερχόταν στο μυαλό το χτεσινό σκηνικό. Αντί να στρίψω πήγαινα ευθεία. Έριξα και τους μισούς κώνους κάτω. Αυτά ούτε στο 1ο μάθημα. Χειρότερα δεν έχω ξανα-οδηγήσει ποτέ (οδηγούσα και παλιότερα αλλά δεν είχα τρελή εμπειρία). Μου έφερε και μια μικρότερη που έκανα πριν από την 600αρα ο δάσκαλος γιατί νόμιζε οτι έφταιγε η μηχανή. Και με αυτή τα ίδια. Εκείνη τη στιγμή όλα για μένα ήταν μια ευθεία. Φοβόμουν τόσο πολύ που σταμάτησα το μάθημα και έφυγα. Ο δάσκαλος μου έλεγε συνεχώς "μα τι έχεις πάθει? Εσύ πέταγες μέχρι χτες". Ξέρω πως πολλοί θα κοροϊδέψουν επειδή ήταν χαζή τούμπα και θα πουν "αν σου συνέβαινε κάτι χειρότερο τι θα έκανες". Και εγώ αυτό λέω. Αλλά ο φόβος δεν φεύγει. Και αύριο δεν θέλω να πάω για μάθημα..... Τις συμβουλές σας παιδιά, εσείς που είστε πιο έμπειροι, γιατί είναι καψούρα, μεγάλη αγάπη και όνειρο που δεν θέλω αφήσω ανεκπλήρωτο..

teogtp
29/03/2013, 01:01
Billymuse
AristidisZ
nikos_abel
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Το πόδι είναι πολύ καλύτερα μετά από πολύ πάγο και μυοχαλαρωτικά και σήμερα πήγα για μάθημα μήπως ξεπεράσω τον φόβο που είχα μετά την πτώση. Τα πράγματα όμως ήταν πιο άσχημα απ' οτι περίμενα. Από τον φόβο μου δεν μπορούσα να στρίψω γιατί μου ερχόταν στο μυαλό το χτεσινό σκηνικό. Αντί να στρίψω πήγαινα ευθεία. Έριξα και τους μισούς κώνους κάτω. Αυτά ούτε στο 1ο μάθημα. Χειρότερα δεν έχω ξανα-οδηγήσει ποτέ (οδηγούσα και παλιότερα αλλά δεν είχα τρελή εμπειρία). Μου έφερε και μια μικρότερη που έκανα πριν από την 600αρα ο δάσκαλος γιατί νόμιζε οτι έφταιγε η μηχανή. Και με αυτή τα ίδια. Εκείνη τη στιγμή όλα για μένα ήταν μια ευθεία. Φοβόμουν τόσο πολύ που σταμάτησα το μάθημα και έφυγα. Ο δάσκαλος μου έλεγε συνεχώς "μα τι έχεις πάθει? Εσύ πέταγες μέχρι χτες". Ξέρω πως πολλοί θα κοροϊδέψουν επειδή ήταν χαζή τούμπα και θα πουν "αν σου συνέβαινε κάτι χειρότερο τι θα έκανες". Και εγώ αυτό λέω. Αλλά ο φόβος δεν φεύγει. Και αύριο δεν θέλω να πάω για μάθημα..... Τις συμβουλές σας παιδιά, εσείς που είστε πιο έμπειροι, γιατί είναι καψούρα, μεγάλη αγάπη και όνειρο που δεν θέλω αφήσω ανεκπλήρωτο..

Καταρχην περαστικα και απο εμενα.
Μια απλη τουμπα και τα παρατας? Μην μασας δεν εγινε και τιποτα το συνταρακτικο,ολοι εχουμε φαει τα μουτρα μας
αλλα δεν κολωσαμε.Μαλλον ο εγωισμος σου πληγωθηκε περισσοτερο απο το ποδι σου.Ξεκολα!!! και οπως εχει
γραψει και ενας συμφορουμιτης....στ'@ρχιδι@ σου κοπελια!!!:beer:

nihristo
29/03/2013, 03:25
Billymuse
Τις συμβουλές σας παιδιά, εσείς που είστε πιο έμπειροι, γιατί είναι καψούρα, μεγάλη αγάπη και όνειρο που δεν θέλω αφήσω ανεκπλήρωτο..

Βρες ακριβώς (!) τι έκανες λάθος και έπεσες. Αν ξέρεις ακριβώς τι έκανες λάθος, θα σταματήσεις να φοβάσαι "γενικά". Έπειτα, σωστό εξοπλισμό να νιώθεις ρόμποκοπ και να μην φοβάσαι να πέσεις. Όπως και να χει, όλοι όσοι έχουμε πέσει- πέφτουμε- θα πέφτουμε, περνάμε από αυτό το στάδιο της φοβίας, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο. Το θέμα είναι να μην το αφήσεις!


Υ.Γ Δικιά μου χαζή πτώση, γρήγορη αναστροφή με 2ο άτομο και ψηλό μηχανάκι...Λόγω κακού υπολογισμού θέλω να πατήσω πόδι κάτω. Βάζω πόδι...τίποτα. Τεντώνω πόδι μήπως πατήσει η μύτη του παπουτσιού...Τίποτα. Που πήγε το έδαφος ντεεεεε;;;; Εκεί είναι που ακούς τον μεταλλικό ήχο από το μηχανάκι που ξαπλώνει με εμένα δίπλα και τον συνεπιβάτη ως διαμαγείας όρθιο!

farflung
29/03/2013, 12:17
Να πω και γω την εμπειρια μου για την χαζη τουμπα που ομως δεν εφταιγα εγω στο 100%,
πηγαινα λοιπον οπως καθε μερα στην δουλεια με το Ζ μου,οποτε μια μερα στην στριψη πανω στην γεφυρα της Πετρου ραλλη οπως ερχεσε απο Λαμπρακη καθως πηγαινα με καμια κατοσταρια και αρχισα να γερνω να παρω την στροφη,βλεπω ξαφνου ενα μαλακα με κεφαλαιο Μ να εχει χωθει αριστερα μου αναμεσα σε μενα και την μπαριερα και να το παιζει Ροσσι 8 η ωρα το πρωι,εννοειται οτι πηγαινα αμεριμνος και χαλαρος και οτι δεν τον ειχα δει να ερχεται μαλιοκουβαρα,αποτελεσμα τρομαζοντας σηκωσα ορθια την μηχανη για να τον αποφυγω μεσα στην στροφη φευγωντας ευθεια,εκει λοιπον ειχε μια νησιδα που εμπαινε αρκετα μεσα(τωρα την εχουν κοψει γιατι μαλλον ειχαν σκοτωθει πολλοι εκει)οποτε απο μεσα μου εκανα τον σταυρο μου και ειπα τωρα το Ζ θα το κανω εντουρο,αλλα για κακη μου τυχη περασε ο μπροστινος και βρηκε ο πισω τροχος,οποτε βρισκομαι να πεταω για 5-6 μετρα και να σκαω σαν καρπουζι με τα μουτρα και τον ωμο.
Αποτελεσμα βγαλμενος ωμος 5 γιατροι με τραβαγαν στο Κρατικο να τον φερουν στα ισα του ευτυχως διπλα ηταν,επισης αν δεν φορουσα κρανος θα ειχα σκοτωθει το κρανος πληγωθηκε ασχημα στην μεμβρανη που εσπασε, η πλατη του μπουφαν σαγρε που σημαινει οτι και εκει βρηκα τα γαντια του πεταματου και οι μποτες alpinestar ανοιξαν στο πλαι και σκισμενο παντελονι και πουκαμισο με πληγωμενο ελαφρα γονατο.
Δεν μιλαω οτι ειμουν και τυχερος που δεν με πατησε κανενας και προλαβαν και σταματησαν τα αμαξια καθως κανοντας ερπινγκ με κλειδωμενο ωμο σε ορθη γωνια προσπαθουσα να φυγω απ την μεση του δρομου.
Για τις ζημιες της μηχανης δεν θα αναφερθω εκτος τα πλαστικα ντεποζιτα δεν ειχε παθει και σοβαρη ζημια πλαισια κινητηρας και τετοια μονο 1800 πηγε με τετοια τουμπα καλα ηταν.
Συμπερασμα ντυνεστε Ρομποκοπ σωζει ζωες και να προσεχετε τους μαλακες ειτε μηχανες ειτε αυτοκινητα.
Βεβαια δεν κολωσα εχω ενα ωραιο cbraraki τωρα,και ουτε η πρωτη μου τουμπα ηταν απλα ηταν εντελως τσαμπα τουμπα με πολυ ζημια.
Το λεω για την κοπελια που κολωσε,αμα οδηγας μηχανη ολα μες το προγραμμα ειναι,αμα δεν θες πτωσεις παρε αυτοκινητο,ειδαλως προχωρα σε κανα μηνα θα τοχεις ξεχασει.

Billymuse
02/04/2013, 23:55
Να πω και γω την εμπειρια μου για την χαζη τουμπα που ομως δεν εφταιγα εγω στο 100%,
πηγαινα λοιπον οπως καθε μερα στην δουλεια με το Ζ μου,οποτε μια μερα στην στριψη πανω στην γεφυρα της Πετρου ραλλη οπως ερχεσε απο Λαμπρακη καθως πηγαινα με καμια κατοσταρια και αρχισα να γερνω να παρω την στροφη,βλεπω ξαφνου ενα μαλακα με κεφαλαιο Μ να εχει χωθει αριστερα μου αναμεσα σε μενα και την μπαριερα και να το παιζει Ροσσι 8 η ωρα το πρωι,εννοειται οτι πηγαινα αμεριμνος και χαλαρος και οτι δεν τον ειχα δει να ερχεται μαλιοκουβαρα,αποτελεσμα τρομαζοντας σηκωσα ορθια την μηχανη για να τον αποφυγω μεσα στην στροφη φευγωντας ευθεια,εκει λοιπον ειχε μια νησιδα που εμπαινε αρκετα μεσα(τωρα την εχουν κοψει γιατι μαλλον ειχαν σκοτωθει πολλοι εκει)οποτε απο μεσα μου εκανα τον σταυρο μου και ειπα τωρα το Ζ θα το κανω εντουρο,αλλα για κακη μου τυχη περασε ο μπροστινος και βρηκε ο πισω τροχος,οποτε βρισκομαι να πεταω για 5-6 μετρα και να σκαω σαν καρπουζι με τα μουτρα και τον ωμο.
Αποτελεσμα βγαλμενος ωμος 5 γιατροι με τραβαγαν στο Κρατικο να τον φερουν στα ισα του ευτυχως διπλα ηταν,επισης αν δεν φορουσα κρανος θα ειχα σκοτωθει το κρανος πληγωθηκε ασχημα στην μεμβρανη που εσπασε, η πλατη του μπουφαν σαγρε που σημαινει οτι και εκει βρηκα τα γαντια του πεταματου και οι μποτες alpinestar ανοιξαν στο πλαι και σκισμενο παντελονι και πουκαμισο με πληγωμενο ελαφρα γονατο.
Δεν μιλαω οτι ειμουν και τυχερος που δεν με πατησε κανενας και προλαβαν και σταματησαν τα αμαξια καθως κανοντας ερπινγκ με κλειδωμενο ωμο σε ορθη γωνια προσπαθουσα να φυγω απ την μεση του δρομου.
Για τις ζημιες της μηχανης δεν θα αναφερθω εκτος τα πλαστικα ντεποζιτα δεν ειχε παθει και σοβαρη ζημια πλαισια κινητηρας και τετοια μονο 1800 πηγε με τετοια τουμπα καλα ηταν.
Συμπερασμα ντυνεστε Ρομποκοπ σωζει ζωες και να προσεχετε τους μαλακες ειτε μηχανες ειτε αυτοκινητα.
Βεβαια δεν κολωσα εχω ενα ωραιο cbraraki τωρα,και ουτε η πρωτη μου τουμπα ηταν απλα ηταν εντελως τσαμπα τουμπα με πολυ ζημια.
Το λεω για την κοπελια που κολωσε,αμα οδηγας μηχανη ολα μες το προγραμμα ειναι,αμα δεν θες πτωσεις παρε αυτοκινητο,ειδαλως προχωρα σε κανα μηνα θα τοχεις ξεχασει.

και δε πιάνουμε 100 ουτε στον κηφισό που λεει ο λόγος γιατί μεσα στη ζούγκλα έχεις τον έλενγχο μόνο με τα νορμαλ χιλιόμετρα φίλε μ

ZauZ
23/04/2013, 13:21
Πάνε κοντά 15 χρόνια από τότε αλλά το θυμάμαι σαν χθες.

Θυμάστε που με το ποδήλατο γκαζώναμε, γκαζώναμε και μετά πλακωνόμασταν μόνο στο πίσω φρένο και κάναμε κολιές μέχρι να σταματήσουμε ; Ενίοτε με πίσω φρένο τέρμα παίρναμε και στροφές «αλλά ντρίφτ» φάση. Ε κάπως έτσι ήθελα να πάρω μια μεγάλη κατηφορική στροφή με ένα Honda παπάκι (6βολτο νομίζω)…. Δε θέλει πολύ φαντασία… το παπάκι να σέρνεται πεσμένο στο δρόμο και εγώ ο «θεός» επάνω του να αγναντεύω το χωράφι με τις ελιές που θα αγόραζα 3 δεπτερόλεπτα μετά. Προσγειώθηκα όρθιος, ούτε σκονίστηκα, στο παπί τρύπησε η εξάτμιση και στράβωσε το πίσω φρένο.

Η καλύτερη όμως ever την έκανε ο ξάδερφος μου (20+ χρόνια πίσω) :

Νέος οδηγός με Vespa 125 2stroke ΧΩΡΙΣ δίπλωμα. Οδηγούσε στο κέντρο του Ηρακλείου για να πάει να δώσει εξετάσεις με τη βέσπα του. Του κάνει σήμα Τροχονόμος έξω από Αστόρια… πανικοβάλετε ο ξάδερφος , πατάει μπροστά φρένο και τσούπ πάρτον κάτω… σερνόμενος πια έφτασε και σταμάτησε ακριβώς μπροστά στον τροχονόμο.

Τον κοιτάει ο τροχονόμος έντρομος και του λέει «Καλά ρε μ@λ@κα, Να σταματήσεις σου είπα, όχι να σκοτωθείς !»

nikos_abel
23/04/2013, 14:13
«Καλά ρε μ@λ@κα, Να σταματήσεις σου είπα, όχι να σκοτωθείς !»

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

immoral
16/06/2013, 15:16
Πανε απο τότε "46 ώρες " ήμαστε διακοπές στην λεσβο εγω και η γυναίκα όπως γνωρίζουμε οι δρόμοι της Λέσβου είναι λίγο γυαλί , πάμε που λέτε στο Άγιο Ραφαηλ "μεγαλη η χαρη του "να προσκυνήσουμε και μετα θα πηγεναμε στην πέτρα παραλιακά όμως " ΚΩΣΤΑ ΜΗΝ ΠΛΑΓΙΑΖΕΙΣ ΈΤΣΙ" " ρε Μωρό 5 μοίρες πλαγιασμα είναι έλεος " τα λάστιχα σε καλη κατάσταση ποιο αργος και απο την καθυστέρηση ο Κώστας και ξάφνου καταλαβαίνω την μηχανη στην γαμπα η τερεζα να φωνάζει ξαπλα ο Κώστας να σέρνεται για 3 μέτρα η μηχανη να βγάζει παχύ τον τον ήχο του μετάλλου και πλαστικού ταυτόχρονα . Μα καλα πως έγινε αυτο ακόμα αναρωτιέμαι !!! . Ευτυχώς 300 μέτρα παρακάτω είχε φαρμακείο μας πατρονιαρισε ο Κώστας "φαρμακοποιός και γάμω τα παιδιά " αγκονες και γαμπες με απλα γδαρσιματα την βγάλαμε απλα καθαρή , η μηχανη :σπασμένη μανετα φρενου , μανιτάρι ΟΦΦ και λιγισμενο ποδοφρενο να ήμαστε καλα με τις υγείες μας χαχαχαχα ΠΆΝΤΑ ΌΡΘΙΟΙ

Bradipous
16/06/2013, 18:31
Παρκαρισμενος σε κλειστο χωρο και στο 2πλο.
Το εδαφος με ελαφρα κλιση προς το μερος που κοιτουσε η μοτο.
Ακριβως μπροστα και παραλληλα ενα σκουτερ σε αμφιβολη αποσταση.
Σπροχνω να κατεβει απο το 2πλο παταω μπροστινο αλλα γλιστραει λιγο γιατι κατω ειχε τσιμεντο με χωμα/πετραδακια και αφου λοκαρω το σκουτερ το δινω μια στην πισω ροδα και παρτο κατω.
Ειχε και κλειδωμενο τιμονι και ηταν ακομη πιο εντυπωσιακο αφου κατεβηκε απο το 2πλο (και εκεινο) τσουλισε λιγο μπροστα και μετα ξαπλωθηκε.
Παλι καλα ειχε κατι γρατζουνιες απο πριν και δεν επαθε τιποτα παραπανω.
Το σηκωσα και δρομο. :a13:

blackhornet78
28/06/2013, 10:57
Δεν επεσα, αλλα κοντεψα....
Μαζευω σταντ, ηταν και λιγο κατηφορικα προς το πεζοδρμιο, και κανω με τα ποδια προς τα πισω, να τη βγαλω στο δρομο...
Και νιωθω το ενα ποδι να χανει προσφυση εντελως, και να ειμαι ετοιμος να ξαπλωσω φαρδυς πλατυς....
Ευτυχως ξαναβρισκει προσφυση το ποδι, κοιταω κατω να δω γιατι γλυστραει και τι βλεπω...
Μακαρονια :D (μη ρωτησετε τι νουμερο, σπαγγετι ηταν παντως και οχι τα χοντρα για παστιτσιο)
Ωμα!, καποιου του ειχε ανοιξει ενα πακετο ολοκληρο και ηταν ολα κατω... :lol:

John_lar
04/07/2013, 18:51
Τελευταιο μαθημα οδηγησης χθες, με φωναζει ο δασκαλος αφου εχω κανει κανενα 20λεπτο μαθημα να κατεβω για να ανεβει ενα παιδι, πως κατεβαινω και κανω το λαθος να δωσω την μηχανη απο το τιμονι ενω δεν κατεβασα πλαινο σταντ... περνει λιγο κλιση οπως ανεβαζω το δεξι ποδι και μου φευγει απο την αριστερη προσπαθησα για λιγο να κρατησω κοντρα αλλα ματαια και να φανταστειτε παιδια οτι σκεφτομουν πως και δεν επεσα απο την μηχανη ακομα ενω αλλοι ειχανε ειδη πεσει. :rolleyes:

redfantomas
04/07/2013, 19:17
δρομος εξω απο το σπιτι τσιμεντενιος ανηφορικος ....ανεβαινω αδιαφορος και ετοιμος να μπω στο αδιεξοδο αριστερα οπου και αραααζει το πλοιο ( cbf 600 ντε) ...

τρωω αναλαμπη ενα κλικ πριν το ολικο σταματημα οτι πρεπει να παρω την μικρη απο τον παιδικο λογω οτι εχει προβα το απογευμα ....ανοιγω γκαζι μη σκεπτομενος καν τι ταχυτητα εχω μεσα ......και σβηνει το πλοιοοοοο σιγα μην κρατησω στην ανηφορα 230 κιλα ...παρτον κατω τον δικο σου ...αναιμακτα μονο αστραγαλος αγκωνας πρηξιμο και ολα καλα ...μοτο εσπασε το δεξι μασπιε....τπτ αλλο καθοτι φερει μαιταρια και πλαινες βασεις ....( το ωραιοτερο ολων ειναι οτι η προβα ηταν μεν πεμπτη αλλα την επομενη εβδομαδα ) ...αυτη ηταν η πρωτη τουμπα με την νεα μου κυρια ...και ετσι μου δημιουργηθηκε η απορια ...αν εγω που στην δουλεια μου σηκωνω καμποσα βαρη ...ζοριστικα να το σηκωσω το μωρο ...οι των βαραντερο μερια τι κανουν φωναζουν γερανο???

SONone
04/07/2013, 19:24
δρομος εξω απο το σπιτι τσιμεντενιος ανηφορικος ....ανεβαινω αδιαφορος και ετοιμος να μπω στο αδιεξοδο αριστερα οπου και αραααζει το πλοιο ( cbf 600 ντε) ...

τρωω αναλαμπη ενα κλικ πριν το ολικο σταματημα οτι πρεπει να παρω την μικρη απο τον παιδικο λογω οτι εχει προβα το απογευμα ....ανοιγω γκαζι μη σκεπτομενος καν τι ταχυτητα εχω μεσα ......και σβηνει το πλοιοοοοο σιγα μην κρατησω στην ανηφορα 230 κιλα ...παρτον κατω τον δικο σου ...αναιμακτα μονο αστραγαλος αγκωνας πρηξιμο και ολα καλα ...μοτο εσπασε το δεξι μασπιε....τπτ αλλο καθοτι φερει μαιταρια και πλαινες βασεις ....( το ωραιοτερο ολων ειναι οτι η προβα ηταν μεν πεμπτη αλλα την επομενη εβδομαδα ) ...αυτη ηταν η πρωτη τουμπα με την νεα μου κυρια ...και ετσι μου δημιουργηθηκε η απορια ...αν εγω που στην δουλεια μου σηκωνω καμποσα βαρη ...ζοριστικα να το σηκωσω το μωρο ...οι των βαραντερο μερια τι κανουν φωναζουν γερανο???


φωναζουν 2-3 γειτονες

σημερα εγω κλε 180 κιλα, παρκάρω κατω απο το σπιτι ανηφόρα πάνω στο πεζοδρόμιο και ξαφνικά σκέφτομαι οτι εχω να βιδώσω τα κάγκελα που ειχα βάψει (θα ποσταρω σχετικές φώτο) , οποτε βάζω ξανα μπρος και παω να το παρκάρω απέναντι, και δεν δίνω οσο γκαζι έπρεπε οποτε σβήνει. με παίρνει πλάι αλλα ημουν πάνω στο πεζοδρόμιο οταν έβαλα το ποδι μου κάτω να σώσω την κατάσταση μου ελειπαν 15cm οποτε ξαπλα και ο αδερφος μου στο μπαλκόνι να γελάει.

fosbabis
11/07/2013, 15:11
Πρώτη μέρα που πήρα το μηχανάκι στα χέρια μου μώλις τελειώσαμε με τις μεταβιβάσεις. Λέω κάτσε να το πάω μια χαλαρή βόλτα να συνηθίσω το συμπλέκτη που πιάνει και πότε (XT 600). Βγαίνω στον κεντρικό ολα καλα, στρίβω σε ημικεντρικό ολα καλά, στρίβω σε στενάκι φτανω σε στοπ
κατεβαζω ποδια αλλα ως πρωιν οδηγος chaly δεν τα τεντωσα αρκετά και πάρτον κάτω :lol: ειμαι κανα 5λεπτο κατω και γελάω μονος μου ευτυχως δεν περασε κανενας να με δει κατω να γελαω με το μηχανάκι πάνω μου!!!
Πριν απο κανα χρόνο πάω να πάρω μια φίλη να πάμε για καφε. Έχει βγει στο δρόμο και με περιμάνει κοκετα. Τησ λέω ανέβα και κάνει μια και πατάει πανω στον αριστερό μαρσιπιέ να σκαρφαλώσει. Εκτός απο το οτι δέν είμουν προετοιμασμένος για αυτο ειχα 1,5 μήνα που ξανακαβαλαγα τη μηχανη μετα απο ενα σοβαρο ατυχημα και το δεξί ποδι δέν ηταν στο 100%. Γέρνει το μηχανάκι δεξια, βάζω το ποδι να στηρίξω, δέν αντέχει το βαρος το ποδι λυγίζει μπαμ παρε μας κατω..... Έχω κλάσει στο γέλιο, σηκώνω πρώτα το μηχανακι σηκώνω και τη γκόμενα που ηταν κατω και γελαγε και της λεω : Μωρη πας καλά? Σε κανα φορτηγό νομιζεις ανεβαίνεις? Που να μην το ειχα κανει και super motard δηλαδη τι θα έκανες θα ήθελες σκάλα? Απάντηση : Τι είναι το super motard? :bawl: Σκάω παλι στα γέλια και της λεω αστο παμε να ρουφήξουμε καμια μπύρα να έρθουμε στα ισα μας :beer: Ακομα γελάω οταν το θυμάμαι!!!!

CustomBoy
30/08/2013, 05:01
αφου καθισα και διαβασα και τις 16σελιδες....παραθέτω τις 2 δικές μου τουμπες...

στα 17 μου,με την πρώτη μου επαφη με μηχανη (yamaha virago 250 ) και ενω την οδηγουσα πολυ καλα (σε οικισμό μακρυα απο πολη,ορεινο,μονο με χωματόδρομους) ετυχε η πρωτη τουμπα.... Ημουν σταματημένος,μετα τη βολτα μου ,και καθως χαζευα τη μηχανη ειδα διερχόμενο γειτονικο οχημα και αποφάσισα να γυρω λιγο τη μηχανη '''για να περασει πιο ευκολα το αμαξι''...το αποτελεσμα?>.φαρδυς πλατυς κατω.. ..ευτυχώς πρόλαβα και πηρα τα ποδια μου πριν μου τα πλακώσει....

απο τις βασικες συμβουλες του πατέρα μου?...μην γυρεις ποτε το μηχανακι παραπανω απο οσο πρεπει.....¨

Τουμπα Νο2 ....πηγαίνοντας σε γειτονικο σπιτι για φαγητο,εγω καβαλα στη μηχανη και πίσω στο ''κουτι''πατερας,μανα,αδερφος....παλι στον οικισμο...ακολουθουσαμε ευθεια διαδρομη και εγω χαλαρός ρελαντί με 20στο κοντερ και το ενα χερι στο τιμονι....μπροστα στρογγυλη ''πλατεια'' με χωμα πολυ πατημενο και γλυστερο.....κανω να στρίψω ,γλυστραω,ανοιγω το γκάζι (αφου στην ουσια γατζώθηκα απο το γκριπ)..φέρνω μια ωραιότατη σβουρα και σωριάζομαι..ευτυχώς δεν επαθα τιποτα....απολογισμός?>.σπασμένα φλας και μανετα συμπλεκτη...

αυτα απο εμενα

NIKOS.
30/08/2013, 08:48
υπαρχουν κατι πλακες ,πλακακια , πεζοδρομιου αυλης κλπ τα οποια εχουν χαραξει , δλδ αυλακια αν πατησεις φρενο λιγο αποτομα η σε κατηφορα πανω τους, και δεν προσεξεις σε παιρνει ειτε δεξια ειτε αριστερα ,αναλογως με ποια κατευθνυση ειναι τα αυλακια.
ειχα φαει μια τετοια χαζοτουμπα πριν πολλα χρονια [πιτσιρικος] και ειπα να το γραψω εδω μπας και τη γλυτωσει κανεις...:wave2:

AristidisZ
30/08/2013, 09:09
υπαρχουν κατι πλακες ,πλακακια , πεζοδρομιου αυλης κλπ τα οποια εχουν χαραξει , δλδ αυλακια

αυτοί είναι διάδρομοι για τυφλούς...

Bradipous
30/08/2013, 09:12
αυτοί είναι διάδρομοι για τυφλούς...

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

φανταζομαι εννοει εκεινες τις πλακες με την πλαγια χαραξη τοστιερας σε κοκκινο και κιτρινο χρωμα

NIKOS.
30/08/2013, 09:28
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

φανταζομαι εννοει εκεινες τις πλακες με την πλαγια χαραξη τοστιερας σε κοκκινο και κιτρινο χρωμα:D:D ενοειται..

NIKOS.
30/08/2013, 09:29
αυτοί είναι διάδρομοι για τυφλούς...
μαλλον δεν καταλβες τι ενοω ,τους ξερους τους διαδρομους για τυφλους...

Johnyb23
31/08/2013, 00:17
πηγαινα που λετε ενα ωραιο πρωι βολτουλα με το παπακι μου γυρω στα 30 χιλιομετρα κινητο στο χερι ουτε που κοιταγα μπροστα εγραφα ενα μυνημα εκεινη την ωρα και ξαφνικα βρισκει το παπι σε ενα πεζοδρομιο και παρε με κατω...εντωμεταξυ περναγανε και κατι κοπελιες εκεινη την ωρα και το εριξαν στα γελια..βουταω το παπι εξαφανηστηκα αμεσως..και το καλο ειναι πως απο τη λαχταρα μου να φυγω ξεχασα να μαζεψω το κινητο απο κατω

GOGOS2612
31/08/2013, 14:41
πηγαινα που λετε ενα ωραιο πρωι βολτουλα με το παπακι μου γυρω στα 30 χιλιομετρα κινητο στο χερι ουτε που κοιταγα μπροστα εγραφα ενα μυνημα εκεινη την ωρα και ξαφνικα βρισκει το παπι σε ενα πεζοδρομιο και παρε με κατω...εντωμεταξυ περναγανε και κατι κοπελιες εκεινη την ωρα και το εριξαν στα γελια..βουταω το παπι εξαφανηστηκα αμεσως..και το καλο ειναι πως απο τη λαχταρα μου να φυγω ξεχασα να μαζεψω το κινητο απο κατω

Για αυτήν την περίπτωση μάλλον πρέπει να ανοιχτεί άλλο θέμα με τίτλο "ΧΑΖΟΙ & ΑΣΧΕΤΟΙ σε 2 ρόδες". :lol:

AUFGEBRACHT
31/08/2013, 14:49
πηγαινα που λετε ενα ωραιο πρωι βολτουλα με το παπακι μου γυρω στα 30 χιλιομετρα κινητο στο χερι ουτε που κοιταγα μπροστα εγραφα ενα μυνημα εκεινη την ωρα και ξαφνικα βρισκει το παπι σε ενα πεζοδρομιο και παρε με κατω...εντωμεταξυ περναγανε και κατι κοπελιες εκεινη την ωρα και το εριξαν στα γελια..βουταω το παπι εξαφανηστηκα αμεσως..και το καλο ειναι πως απο τη λαχταρα μου να φυγω ξεχασα να μαζεψω το κινητο απο κατω

Ελπίζω τώρα να έβαλες μυαλό μετά το πάθημα...

OlKa
31/08/2013, 15:38
Πριν κανένα μήνα έκανα μαθήματα για το δίπλωμα. Όπως θα θυμάστε το αργό πρέπει να γίνεται πάνω από 15''. Ε μέχρι να συνηθίσω το Souper Four το έκανα 15''-16'', μετά 20''-22'' μέχρι που γυρίζει και μου λέει ο δάσκαλος: "Ρε παιδί μου,υπολόγισε να το κάνεις μέχρι 17" γιατί μέχρι να το περάσεις αν πηγαίνεις τόσο αργά,θα μου βγάλεις την ψυχή μην πατήσεις γραμμή". Κοσμάρα κλασσικά εικονογραφημένα εγώ, του απαντάω:" Μέγα Δάσκαλε θα το κάνω 30". "Αποκλείεται!", μου λέει.
Ξεκινάω το λοιπόν, πιο αργά κι από τον θάνατο,να μετράω από μέσα μου "1001,1002,1003...", κάποια στιγμή πλησιάζω την γραμμή, κι ακούω τον δάσκαλο να μου γκαρίζει:"ΤΡΙΑΝΤΑ!!!" και μπαμ!!!Παρ' την κάτω τη δικιά σου!Πήγαινα σχεδόν σα σταματημένη!Έχω πέσει κάτω,έχω πεθάνει στα γέλια κι όλη η πίστα να τρέχει να βοηθήσει "την κακομοίρα την κοπέλα"!
Πολύ γέλιο!

SHOOTER045
31/08/2013, 20:56
Πριν κανένα μήνα έκανα μαθήματα για το δίπλωμα. Όπως θα θυμάστε το αργό πρέπει να γίνεται πάνω από 15''. Ε μέχρι να συνηθίσω το Souper Four το έκανα 15''-16'', μετά 20''-22'' μέχρι που γυρίζει και μου λέει ο δάσκαλος: "Ρε παιδί μου,υπολόγισε να το κάνεις μέχρι 17" γιατί μέχρι να το περάσεις αν πηγαίνεις τόσο αργά,θα μου βγάλεις την ψυχή μην πατήσεις γραμμή". Κοσμάρα κλασσικά εικονογραφημένα εγώ, του απαντάω:" Μέγα Δάσκαλε θα το κάνω 30". "Αποκλείεται!", μου λέει.
Ξεκινάω το λοιπόν, πιο αργά κι από τον θάνατο,να μετράω από μέσα μου "1001,1002,1003...", κάποια στιγμή πλησιάζω την γραμμή, κι ακούω τον δάσκαλο να μου γκαρίζει:"ΤΡΙΑΝΤΑ!!!" και μπαμ!!!Παρ' την κάτω τη δικιά σου!Πήγαινα σχεδόν σα σταματημένη!Έχω πέσει κάτω,έχω πεθάνει στα γέλια κι όλη η πίστα να τρέχει να βοηθήσει "την κακομοίρα την κοπέλα"!
Πολύ γέλιο!

αν δεν ησουν κοπελια
ακομα κατω θα ησουνα............

akis_trevor
11/04/2015, 20:20
ξεκιναω σημερα για βολτιτσα στα νοτια της λιμνης τριχωνιδας,σε φιλαρακι που με καλεσε στο χωριο του,να πιουμε καφεδακι.
αραζουμε σπιτι του κλπ κλπ,πριν φυγω μου λεει:
-δεν ανεβαινουμε εδω πιο πανω σε ενα υψωμα να δουμε θεα,να βγαλουμε καμια φωτο κλπ;5-6 χλμ ειναι..
-αμε,παμε!!!
αρχιζει το σφικτο,ανηφορικο στροφιλικι,σε μια πολυ κλειστη δεξια,μπροστα ο αντωνης πισω εγω,δευτερα στο κιβωτιο,κανω να ανοιξω γκαζι,ακουω "τσαφ",σβηνει το μοτερ,γερνω εγω και το στρωμα δεξια,απλωνω ποδι αλλα μεχρι να βρει ασφαλτο,εχει παρει ηδη κλιση το μηχανακι,οποτε προσπαθω να μην μου πλακωσει το ποδι,και να την κρατησω μην πεσει αποτομα.το πρωτο το καταφερα,το δευτερο οχι και τοσο.τα αποτελεσματα φαινονται παρακατω:

333846


333847


βεβαια η θεα αποζημιωνε αλλα ξενερωσα :(

333848

taisteal
11/04/2015, 20:40
Μην ξενερωνεις με αυτα,ειναι μεσα στο προγραμμα.
Ολα τα μηχανακια εχουν πεσει η θα πεσουν,αρκει να ειναι αναιμακτα ολα τα πεσιματα.
Ενα βαψιματακι τοπικα στο καγκελο και ετοιμος ;)

akis_trevor
11/04/2015, 20:47
Μην ξενερωνεις με αυτα,ειναι μεσα στο προγραμμα.
Ολα τα μηχανακια εχουν πεσει η θα πεσουν,αρκει να ειναι αναιμακτα ολα τα πεσιματα.
Ενα βαψιματακι τοπικα στο καγκελο και ετοιμος ;)

ε οπως και να το κανεις,ενα ξενερωματακι το τρως ;)δεν πειραζει,εμεις να μαστε καλα..
με σπρευ μαυρο να το βαψω;;φοβαμαι μην φαινεται χειροτερο...

Billymuse
11/04/2015, 20:49
Ακη μη σκας ρε μαν αν είναι να χεις τέτοιες πτώσεις στη ζωή σου ας είναι γλυκές:beer:
Τα υπόλοιπα στα είπε ο Γιώργης απο πάνω το κάγκελο αν βάψεις είσαι κομπλε απλη δουλειά ειναι

akis_trevor
11/04/2015, 20:55
Ακη μη σκας ρε μαν αν είναι να χεις τέτοιες πτώσεις στη ζωή σου ας είναι γλυκές:beer:
Τα υπόλοιπα στα είπε ο Γιώργης απο πάνω το κάγκελο αν βάψεις είσαι κομπλε απλη δουλειά ειναι

ναι ρε φιλε...ολα κομπλε...την αλλη κυριακη εχει βολτα ρεεεεεε!!!:D

απλα ειπα να το μοιραστω.παντα εξοοπλισμο μαγκες.ημουν φουλ προβλεπε και δεν εκανε κιχ ο αστραγαλος.αν φοραγα αθλητικο ισως να ειχα θεμα.
παντως απο την υπερενταση σηκωθηκε σαν πουπουλο το στρωμα.....

geros21
11/04/2015, 21:29
Φιλέ μακάρι αυτά να είναι τα πεσιματα που να έχουμε...βεβαια το ξενερωμα είναι λογικό και επόμενο. Για μένα ίσως περισσότερο...

akis_trevor
11/04/2015, 21:34
Φιλέ μακάρι αυτά να είναι τα πεσιματα που να έχουμε...βεβαια το ξενερωμα είναι λογικό και επόμενο. Για μένα ίσως περισσότερο...

αντωνη,ολα κομπλε ρε φιλε...:beer:

teogtp
11/04/2015, 22:50
Σας εχω πει οτι για εντουρομηχανη μονο BKING............:D
Ακη ζμπουτσας ρε φιλε,Εσυ να εισαι καλα.:beer:

taisteal
11/04/2015, 23:21
Σας εχω πει οτι για εντουρομηχανη μονο BKING............:D
Ακη ζμπουτσας ρε φιλε,Εσυ να εισαι καλα.:beer:

Τι γελιο ρε τοτε...
Slow motion τουμπα :lol::lol::lol:

amyroukai
12/04/2015, 08:13
Ερασιτεχνικη.
Περαστικα :)

gior-gos
12/04/2015, 10:06
Φιλε Ακη, αυτα ειναι παρασημα μαχιμοτητας για το μηχανακι. Ενα δουλεμενο - μπαρουτοκαπνισμενο μηχανακι 'οφειλει' να εχει τετοια. Χρονια πολλα! :beer:

foogr01
12/04/2015, 15:21
Φιλε Ακη, αυτα ειναι παρασημα μαχιμοτητας για το μηχανακι. Ενα δουλεμενο - μπαρουτοκαπνισμενο μηχανακι 'οφειλει' να εχει τετοια. Χρονια πολλα! :beer:

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ! Θα μου πεις βέβαια, V strom είναι, είναι από μόνο του μάχιμο, αλλά άσε να φαίνεται και κάτι ;)
chill :beer:

dimmie_72
12/04/2015, 19:00
Κάπου περί το 2000 και μετά από πολλές αλλαγές SS (μεταχειρισμένα από Ιαπωνία περιλαμβανομένου και του fireblade), είμαι περίπου 2 χρόνια με το GSXF750 το οποίο έχω απολαύσει σε ταξίδια -πάντα ελαφρά φορτωμένο- σαν SS. :)



Μετά από παρότρυνση των φίλων που είχαν την τοπική αντιπροσωπεία σε επαρχιακή πόλη και επελθούσης της ηλικιακής φθοράς (ήμουν ήδη 38) παίρνω το africa καινουργές, Σαρακάκη περικαλώ. :p



Το 1ο βράδυ βγαίνω στον περιφερειακό της επαρχιακής πόλης και προσωρινής κατοικίας που προανέφερα (Τρίκαλα). :rolleyes:



Πρώτες ανοιχτές στροφές, χαλαρά πλαγιάσματα, γελάω πως γυρνάνε υποτίθεται όλο τον κόσμο μαυτή τη μηχανή. Ούτε καν ροπή χαμηλά δεν έχει να πω ότι κάτι την διακρίνει απ τα πολύστροφα 4κύλινδρα. Εδώ να σημειώσω ότι όταν την πρωτοπαρέλαβα, οι τροχοί της λόγω μικρού φάρδους και μεγάλου μεγάλης διαμέτρου μου φάνηκαν σαν ποδηλάτου και σκέφτηκα, "δεν θα τα πάω καλά μαζί της". :ninja:



Φανάρι κόκκινο, και ακολουθεί δεξιά παρατεταμένη που την έχω κάνει 10άδες φορές με γόνατο κάτω, κινητήρας έχει ήδη ζεσταθεί, ξεκινάω, πλαγιάζω, συνεχίζω να πλαγιάζω, πέφτω (ενώ νομίζω συνεχίζω να πλαγιάζω), η μηχανή απομακρύνεται βγάζοντας σπίθες όπου εφάπτεται με την άσφαλτο, το μπλουτζίν πούχω φέρει από Αμερική κομματιάζεται δεξιά (δεν έπαιρνα και 2ο γμτ!), είναι τόσο γλυκό το πέσιμο που ούτε αντιθέτως ερχόμενα αυτοκίνητα δεν σταματάνε να δούνε τι έγινα. :sad:


Σηκώνομαι, περπατάω καμιά 100ή μέτρα, τη σηκώνω, δεν έχω κουράγιο να κοιτάξω τι έπαθε, παίρνει αμέσως μπρος, την καβαλάω και πάω σπίτι ντροπιασμένος και κοιτάζοντας να μη με δει κανένας γνωστός. Την άλλη μέρα το απόγευμα που πήγα να τη δω (νωρίτερα δεν είχα το κουράγιο), είχε 1 μικρό βαθούλωμα στο ντεπόζιτο και είχαν τριφτεί λίγο οι φλόγες δεξιά. :(


Την επόμενη την επέστρεψα στην αντιπροσωπεία. Πέρασαν άλλα 10 χρόνια, να γίνω σχεδόν 50 και να πω ότι είμαι έτοιμος για mega on-off και αφού διαπίστωσα ότι είναι εντελώς διαφορετικά στημένα πλέον. :cool:

bulmont
14/04/2015, 20:58
βεβαια η θεα αποζημιωνε αλλα ξενερωσα



Ελα ρε, πώς κάνεις έτσι..........

Βστρόμ βρίσκεις πανεύκολα, τέτοια θέα όμως δύσκολα...........

:bawl:

akis_trevor
14/04/2015, 21:09
Ελα ρε, πώς κάνεις έτσι..........

Βστρόμ βρίσκεις πανεύκολα, τέτοια θέα όμως δύσκολα...........

:bawl:

:cry:

vaska
14/04/2015, 23:03
ξεκιναω σημερα για βολτιτσα στα νοτια της λιμνης τριχωνιδας,σε φιλαρακι που με καλεσε στο χωριο του,να πιουμε καφεδακι.
αραζουμε σπιτι του κλπ κλπ,πριν φυγω μου λεει:
-δεν ανεβαινουμε εδω πιο πανω σε ενα υψωμα να δουμε θεα,να βγαλουμε καμια φωτο κλπ;5-6 χλμ ειναι..
-αμε,παμε!!!
αρχιζει το σφικτο,ανηφορικο στροφιλικι,σε μια πολυ κλειστη δεξια,μπροστα ο αντωνης πισω εγω,δευτερα στο κιβωτιο,κανω να ανοιξω γκαζι,ακουω "τσαφ",σβηνει το μοτερ,γερνω εγω και το στρωμα δεξια,απλωνω ποδι αλλα μεχρι να βρει ασφαλτο,εχει παρει ηδη κλιση το μηχανακι,οποτε προσπαθω να μην μου πλακωσει το ποδι,και να την κρατησω μην πεσει αποτομα.το πρωτο το καταφερα,το δευτερο οχι και τοσο.τα αποτελεσματα φαινονται παρακατω:

333846


333847


βεβαια η θεα αποζημιωνε αλλα ξενερωσα :(

333848

Τώρα το είδα φίλε, μη σκας. Πονάει το ξέρω αλλά αφού είναι όλα καλά προσπέρασε το, δεν αξίζει να χαλιεσαι. Άλλωστε ψιλά είναι εύκολα μαζεύονται

spyrakos35
14/04/2015, 23:25
παντως απο την υπερενταση σηκωθηκε σαν πουπουλο το στρωμα.....

το παπόρι να δεις πως σηκώθηκε......

μια χαρά είσαι, ό,τι πρέπει για το μάτι

koustroumpoushi
22/04/2015, 17:23
Φιλοξενούσα ένα nsr 250 ενος φίλου πριν καμια 10 αρία χρόνια σπίτι μου ,επειδή ο ίδιος θα έφευγε για ταξίδι .Μου λεεί ποίο safe θα είναι σπίτι σου .Είχα και την συγκατάθεση του να την παίρνω και βόλτα.Πάω λοιπόν την βόλτα μου , λίγο πρίν το σπίτι σταμάτησα σε ένα ανηφορικό ΄δρόμο που καταλήγει σε stop .Στο ξεκίνημα γκαζώνω λίγο περισσότερο ,φρενάρει και το αγροτικό μπροστά μου , φυσικό επακόλουθο να βρεθώ μέσα στην καμπίνα .Τελικά όπως αποδείχτηκε σπίτι μου δεν ήταν ποιό safe

Tycho Moon
22/04/2015, 17:41
Πριν καμιά 10αριά χρόνια, το D-Tracker μου παρκαρισμένο σε ελαφριά κατηφόρα με τη μούρη προς τα κάτω.

Ξεκλειδώνω το disk lock από τον μπροστινό τροχό, βάζω το κλειδί στην κλειδαριά της μοτοσυκλέτας (ξεχνώντας να το γυρίσω για να ξεκλειδώσω το τιμόνι που είναι γυρισμένο τέρμα αριστερά), είμαι αριστερά της μηχανής, σηκώνω το σταντ και την τραβάω προς τα πίσω για να την ξεπαρκάρω (είναι μεταξύ 2 αυτοκινήτων), με το που την ξεπαρκάρω πατάω το αριστερό μου πόδι στο αριστερό μαρσπιέ με σκοπό να την καβαλήσω τσουλώντας ταυτοχρόνως ελαφρά την κατηφόρα......και την συνέχεια την φαντάζεστε... :D:D:D

SHOOTER045
22/04/2015, 22:39
Πριν 20+ χρόνια
Είμαι με το ΙΤ και έχω την κοπελιά πίσω.
Ψάχνω κάτι φίλους, και βλέπω τα μηχανάκια τούς έξω από μια pub.
Χωρίς να το σβήσω της λέω < κράτα το έρχομαι > / φυσικά σταν δεν είχε / δεν πρέπει να με άκουσε,έκανε και πολύ σαματά το ΙΤ ( δεν το είχα σβήσει) κατεβαίνω εγώ απ την μία, εκείνη απ την άλλη.
Πάει το ΙΤ κατω....

melowolem
23/04/2015, 00:27
Πριν 20+ χρόνια
Είμαι με το ΙΤ και έχω την κοπελιά πίσω.
Ψάχνω κάτι φίλους, και βλέπω τα μηχανάκια τούς έξω από μια pub.
Χωρίς να το σβήσω της λέω < κράτα το έρχομαι > / φυσικά σταν δεν είχε / δεν πρέπει να με άκουσε,έκανε και πολύ σαματά το ΙΤ ( δεν το είχα σβήσει) κατεβαίνω εγώ απ την μία, εκείνη απ την άλλη.
Πάει το ΙΤ κατω....


πολλα τσιπουρα..κοψτα

SHOOTER045
23/04/2015, 00:35
πολλα τσιπουρα..κοψτα

Και να φανταστείς ότι τότε δεν έπινα πολλά...

Eversman
23/04/2015, 09:31
Καλοκαιράκι του 97', βραδάκι, γύρω στις 2100, ανηφορίζω με ένα GPZ 400R την Πειραιώς πρός Θησείο. Μπροστά μου η διασταύρωση με την Π.Ράλλη και το αντίστοιχο φανάρι αναμμένο κόκκινο. Μήν έχοντας χώρο από τα σταματημένα αυτοκίνητα να κινηθώ ανάμεσα στις δύο λωρίδες έτσι ώστε να πάω μπροστά, οδηγώ από την δεξιά πλευρά, ανάμεσα στην δεξιά σειρά των σταματημένων αυτοκινήτων και το πεζοδρόμιο.
Φτάνοντας τελικά μπροστά από τα αυτοκίνητα και μην έχοντας πάλι χώρο να κατεβάσω το δεξί πόδι στην άσφαλτο, το ακουμπάω στο πεζοδρόμιο. Πού να ξέρω ο ταλαίπωρος, ότι ο δήμος έχει σκάψει για δεντροφύτευση, λακούβες βάθους 40 πόντων ανά 5 μέτρα!

Κατεβάζω λοιπόν το πόδι και ... κάτι δεν πάει καλά! "Το πεζοδρόμιο! Πού είναι το πεζοδρόμιο ρε παιδιά! Ώ, ώ, ώ .... γμτ,γμτ,γμτ" πάρτον κάτω. Εννοείτε φορούσα κράνος και μπουφάν με ενισχύσεις (ένα colori daytona,άν θυμάμαι καλά), οπότε δεν έπαθα τίποτα, αλλά ούτε και το μοτόρι, αφού όλη την δύναμη της πτώσης, την πήρε η βαλίτσα.
Το θέμα είναι ότι έγινα από πάνω μέχρι κάτω, μέσ' την λάσπη και όταν έσκασα στο Θησείο και την υπόλοιπη παρέα, άρχισε η καζούρα ... "τί το θές το ασφάλτινο ρε φίλε ... αφού φαίνεται ότι είσαι χωματερός!" :lol:

Sapadak
23/04/2015, 10:27
Καλοκάιρι 1994

Παρεα με φιλαράκι (με 2 μηχανες)(καλα οχι μηχανές παπακια :lol) σκάσε μυτη σε καλοκαιρινο κλαμπακι.

Ε περνάμε καλα και βγαίνουμε για να επιστρέψουμε προς το σπίτι (καμια 15αρια χλμ μακριά)

Ο τριμαλάκας ο φίλος στη προσπάθεια του να ξεπαρκάρει γλιστράει πάνω στα χαλίκια που είχε στρωμένα έξω απο το κλαμπ, και μπαμ πάρτον κάτω (ΞΕΦΤΥΛΑΑΑ σε όλο το μαγαζι :lol:)
Σκωνετε και φευγουμε σφεντόνα, και προσεχτικά αυτή τη φορά.

Ελα μου όμως που χτύπησε ο άλλος το χέρι του όταν έπεσε πριν, και κανα 2 χλμ πριν φτάσουμε σπιτια μας τον βλέπω, στο ισίαδι, ΜΠΑΜ κάτω.

Σταματάω, τον μαζέυω απο τη μέση του δρόμο, μαζέυω και τη μηχανη, ευτυχως καλα και οι 2, το παπί πληγωμένο στη ποδιά και αλυσίδα κομμένη!!!!!!!!.
Τι επάθες ρε μλκ, δε μιλάει. (εντωμεταξύ ειναι και 3 το πρωί). Τι επάθες ρε μλκ ξαναρωτάω.
Ε να ξέρεις, πόνεσε το χέρι μου απο τη ξάπλα πριν (το δεξι btw) και είπα να κρατήσω το γκάζι με το αριστερό, ε και έπεσα (:lol: :lol: :lol:)
Προσπαθω να καταλαβω τι έκανε το κομμάντο, και δε μπορώ να το κάνω ούτε στατικά πάνω στο παπί.

Παρκάρουμε το παπιτ στην άκρη, και του λεω καβαλα να σε πάω σπίτι.
Φτάνοντας στα 50 μέτρα στο σπίτι, πρέπει να κάνω μια αναστροφή (νόμιμη) για να πάω να τον αφήσω μπροστά στο σπίτι του.
Για κακή μας τύχη, βρέθηκε να πέρνάει αυτοκίνητο στις 03:00+ το πρωι, και σταματάω στη κορυφή της αναστροφής να το περιμένω να περάσει.
Εκει που περιμένουμε, ξαφνικά ΜΠΑΜ παρτους κάτω και τους 2 μας.
Τι ειχε συμβει. Πολύ απλά είχα ξεχάσει να κατεβασω το πόδι κάτω να πατήσω στο δρόμο όσο περίμενα να περάσει το αυτοκίνητο απο το απέναντι ρεύμα. :lol: :lol:

zannisvel
23/04/2015, 10:30
Μηπως παρα περασατε καλα στο clabακι? :a33::a33:

:lol:

7Tolis
23/04/2015, 10:37
Εδω μόνο ο taisteal θα με καταλάβει.Ειμαι με τη ρωξάνη και στρίβω απο μητρόπολη προς Υψηλάντη.Αρχίζω πατηλίκια και σε ένα καπάκι υπόνομου έξω απο του Καραγίωργου φευγει το μηχανάκι απο κάτω μου και μπρος αυτό, πίσω εγώ σέρνοντας και στο αριστερο χέρι μια σακούλα με φαγητό,φτάσαμε μέχρι τα μπιλιάρδα.Γέμισε η Υψηλάντη πατάτες και σουβλάκια και τα καγκούρια στα καφέ να γελάνε.Μια άλλη φορά κοντά στο ξημέρωμα,ρολάροντας,στρίβω απο Σκληβανιώτη (ανηφόρα)αριστερά για Μακροπούλου(ίσωμα) αλλα κάτι πήγε στραβα και έπιασε νεκρά οπότε,έπεσα με 0 χλμ.Ευτυχώς το φαγητό στο αριστερό χέρι αυτή τη φορά σώθηκε.

Drake21
16/05/2015, 11:24
Βγαινω απο το κομμωτηριο,η μηχανη (cbf1000) ειναι πανω στο πεζοδρομιο αναποδα απο το δρομο,το πλαινο σταντ προς τα μεσα....βαζω κρανος,παω να ανεβω ολο κλανια μαγκια.....και πιανετε το παντελονι στο δεξι πατακι και δεν μπορω να το κατεβασω......

και σκαω σα σκατο στο δρομο εντρομος,ενα αμαξι που ερχοταν ισα που περασε ξυστα απο το κεφαλι μου......

οσο το θυμαμαι παντα θα γελαω.....

800 ευρω ζημια η μηχανη by the way :(:(:(

infidel
16/05/2015, 12:21
τί μου θύμησες! καλοκαίρι πριν 7-8 χρόνια (ίσως και παραπάνω). Έχω κατέβει λαύριο σε ένα φίλο (r6 αυτός) με το cbr600f μου. Πήχτρα από κόσμο περνάμε μπροστά από τις καφετέριες αργά - αργά (είχε κίνηση αλλά και να μας δουν). Εγώ τη μηχανή στο ρελαντί ίσα να τσουλάει μέχρι που σταματάει τελείως, πάω να κατεβάσω πόδι και... το μπατζάκι του τζιν πιάνετε στο πατάκι!!! Σκάω κάτω σαν καρπούζι με ΟΛΗ την πλατεία να με κοιτά.

teogtp
16/05/2015, 13:27
τί μου θύμησες! καλοκαίρι πριν 7-8 χρόνια (ίσως και παραπάνω). Έχω κατέβει λαύριο σε ένα φίλο (r6 αυτός) με το cbr600f μου. Πήχτρα από κόσμο περνάμε μπροστά από τις καφετέριες αργά - αργά (είχε κίνηση αλλά και να μας δουν). Εγώ τη μηχανή στο ρελαντί ίσα να τσουλάει μέχρι που σταματάει τελείως, πάω να κατεβάσω πόδι και... το μπατζάκι του τζιν πιάνετε στο πατάκι!!! Σκάω κάτω σαν καρπούζι με ΟΛΗ την πλατεία να με κοιτά.


Βγαινω απο το κομμωτηριο,η μηχανη (cbf1000) ειναι πανω στο πεζοδρομιο αναποδα απο το δρομο,το πλαινο σταντ προς τα μεσα....βαζω κρανος,παω να ανεβω ολο κλανια μαγκια.....και πιανετε το παντελονι στο δεξι πατακι και δεν μπορω να το κατεβασω......

και σκαω σα σκατο στο δρομο εντρομος,ενα αμαξι που ερχοταν ισα που περασε ξυστα απο το κεφαλι μου......

οσο το θυμαμαι παντα θα γελαω.....

800 ευρω ζημια η μηχανη by the way :(:(:(

Και ναι κυριοι ο HAYATE ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ.
Το μπατζακι ΜΕΣΑ στην μποτα ..............................Αμυρου ακουει;:lol:

Hayate
16/05/2015, 13:40
Και ναι κυριοι ο HAYATE ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ.
Το μπατζακι ΜΕΣΑ στην μποτα ..............................Αμυρου ακουει;:lol:

Tεο μαλακας νομίζεις είμαι; και εγώ πήγα να την πατήσω γι αυτό μπότα απ εξω παντα και το μπατζάκι μέσα.....Ευχαριστώ πρόεδρε για την ΣΤΗΡΙΞΗ σου στο πρόσωπο μου.

DAYMAN
16/05/2015, 14:56
Και ναι κυριοι ο HAYATE ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ.
Το μπατζακι ΜΕΣΑ στην μποτα ..............................Αμυρου ακουει;:lol:

η μην φορατε καμπανες παντελονια.:)

amyroukai
16/05/2015, 15:41
ρισπεκτ@χαγιατε.

η πιο ηλιθια τουμπα μακραν, ΝΟΜΙΖΩ οτι το κατεβασα το ρημαδι το πλαγιοστατΙ, ειχα κατεβασει μονο το ποδι ομως. Αφηνω τη μηχανα να γειρει και φλουπ σκαει ασφαλτο. Σηκωθηκε με μειον μια μανετα συμπλεκτη... χωρις κοινο περαν ενος φυλακα. μικρη ρομπα.

nickald
16/05/2015, 16:00
ρισπεκτ@χαγιατε.

η πιο ηλιθια τουμπα μακραν, ΝΟΜΙΖΩ οτι το κατεβασα το ρημαδι το πλαγιοστατΙ, ειχα κατεβασει μονο το ποδι ομως. Αφηνω τη μηχανα να γειρει και φλουπ σκαει ασφαλτο. Σηκωθηκε με μειον μια μανετα συμπλεκτη... χωρις κοινο περαν ενος φυλακα. μικρη ρομπα.


Ωωω το εχω κανει αυτο με το τουονο...... 5 λεπτα πριν φυγω για βολταρα..... πηρα το συμπλεκτη στο χερι και εψαχνα στο τηλεφωνο να ειδοποιησω τους αλλους να μη με περιμενουν.....

amyroukai
16/05/2015, 16:59
στον σουζουκη ομως δεν σπαει ολη η μανετα απο τη βαση, εχει ενα χαραγμενο σημειο και μενει η μιση, οποτε συνεχιζεις κανονικα.

o_gavros
16/05/2015, 19:18
...και στον καβασακι και στον καβασακι

Hayate
16/05/2015, 19:30
Κάπως έτσι επικά την έφαγα και εγώ μια 12η βραδυνή που γύριζα απο βολτάκι....νόμιζα ο χάνος οτι είχε πιάσει το στάντ αμ έλα που δεν είχε πιάσει και πάρτον χάμω τον ζάβλακα,ευτυχώς που με έσωσαν τα μανιτάρια και οτι δεν έφαγα φόρα παρτίδα τη χύμα αλλά πρόλαβα να καταλάβω τη βλακεία μου και έπεφτα σα σούπερ σλο μο κρατώντας το μηχανάκι μη κάνει το γκουπ γκουπ........

nickald
16/05/2015, 19:55
στον σουζουκη ομως δεν σπαει ολη η μανετα απο τη βαση, εχει ενα χαραγμενο σημειο και μενει η μιση, οποτε συνεχιζεις κανονικα.

Στον τουονο εσπασε και η τρομπα ετσι οπως επεσε :cry:

Nik0s_Dk
22/05/2015, 21:33
Νέα Κηφισιά. Γιαμάχα Κρύπτον 110. Ψιλοπολυσαράβαλάκι. Της δουλειάς και για δουλειά στην περιοχή. Είμαι εν κινήσει και χτυπά το τηλ. Το περιμένω αυτό το τηλ να μου πουν που ακριβώς να πάω. Λέω να σταματήσω. Μια τσιμεντένια ράμπα μπροστά, φρενάρω, λέω να ανέβω για να μην είμαι στον δρόμο. Μια που πατάει η μπροστά ρόδα με το 5ετιας λαστιχο με ουτε 35000χλμ πάνω του μια που χύνεται το μηχανάκι και μένω ένας μαλ...ακας όρθιος από πάνω του. Το τηλέφωνο το πρόλαβα, όλα κομπλέ!

CustomBoy
23/05/2015, 01:10
Πριν απο καμια ώρα, σε επιτοπου αναστροφή σε παρκινκ με ανηφορικό εδαφος,δικάβαλος....χανω ισορροπία,δεν το πατάω και καλά...ΠΑΡΤΟΥΣ ΚΑΤΩ,ευτυχώς κρανωμένοι και οι 2, το μηχανάκι τη γλίτωσε μονο με φαγωμένη την αριστερή χειρολαβή, δυστηχώς είδα βενζίνη να τρέχει απο το ρεζερβουαρ...τα υπόλοιπα στο ''με ειδα ''


Το σόκ και η ξενέρα ειναι απιστευτη ακομα και τώρα που γράφω...

GiorgosLa
23/05/2015, 01:50
Πριν απο καμια ώρα, σε επιτοπου αναστροφή σε παρκινκ με ανηφορικό εδαφος,δικάβαλος....χανω ισορροπία,δεν το πατάω και καλά...ΠΑΡΤΟΥΣ ΚΑΤΩ,ευτυχώς κρανωμένοι και οι 2, το μηχανάκι τη γλίτωσε μονο με φαγωμένη την αριστερή χειρολαβή, δυστηχώς είδα βενζίνη να τρέχει απο το ρεζερβουαρ...τα υπόλοιπα στο ''με ειδα ''


Το σόκ και η ξενέρα ειναι απιστευτη ακομα και τώρα που γράφω...



Άντε να δω που αλλού θα το γράψεις. Σαν να προσπαθείς να εξιλεωθείς. Μην αγχώνεσαι τόσο. Δεν ήταν έγκλημα. Μια αθώα τουμπίτσα με σχετικά αίσιο τέλος.
Αν δεν πάθαμε ούτε εμείς ούτε το μηχανάκι τίποτα, μασάμε μια τσίχλα, μιλάμε αμερικάνικα, (στραβό το στόμα και λίγο μάγκικα μασώντας συνέχεια ) σφυρίζουμε αδιάφορα και το ξεχνάμε αμέσως. :D :beer:

Ζεύκας
23/05/2015, 02:07
Φοιτητής ότι είχα πρωτοπάρει το πρώτο μου μηχανάκι, μια βέσπα.

Πρωί 8 η ώρα, αϋπνος μετά από τρελό ξενύχτι να τελειώσω μια εργασία ξεκινάω για τη σχολή.
Νέοπας γαρ, περίμενα πίσω από αμάξι και με το που ανάβει πράσινο, βάω πρώτη κ ξεκινάω.

Μα έλα που άνοιξε πράσινο μόνο στο κεφάλι μου και πάω να ακουμπήσω τον μπροστινό, απότομο φρένο μπαμ πάρε κάτω τη βέσπα :lol:

Ζεύκας
23/05/2015, 02:12
Όταν ζούσα Κω, είχα ένα dr650 τότε, λέω θα εξερευνήσω τις χωμάτινες μονοπατάδες.
Είχα βάλει και τακουνάτα πιρέλι για την περίσταση, κύριος.

Ορμάω στα μονοπάτια, κάτι ευθείες, κάτι ανηφορίτσες, κάτι κροκάλες, "μπράβο λέω καλά το πάω, ούτε μια τούμπα"
Πάω να γυρίσω σπίτι με ύφος νικητή ντακάρ, ε με το που τελειώνει το χώμα να μπω στον κεντρικό, φρενάρω να σταματήσω, πάρτον κάτω :bawl:

Απολογισμός: σπασμένη μανέτα συμπλέκτη στην ερημιά, στο κέντρο του νησιού. Ούτε που θυμάμαι πως έφτασα σπίτι :lol:

Ζεύκας
23/05/2015, 02:24
Άνοιξη 2010, βόλτα με το φόρουμ λιβαδειά, είχα πάρει δανεικό ένα triumph rocketIII 2300 κυβικά φορτηγό.

Φτάνουμε σε μια διασταύρωση, πιάνει ο spyro κουβέντα με ένα ταρίφα "να παιδιά απο κει θα πάτε είναι καλύτερα"
Ε "το απο κεί" γινόντουσαν έργα και βρεθήκαμε ένα μάτσο μηχανάκια, κάτι tiger κατι hayabusa κτλ να κάνουμε
σλάλομ και εντουράδες ανάμεσα από φορτηγά και κατερπίλαρ.

Πάω και εγώ και με τα χίλια ζόρια να βγάλω τα 400 κιλά μενίρ, από τις κατατοπιές, τα καταφέρνω,
σταματάω, λεω "οκ κάτσε να κάνουμε ένα burnout στο χώμα για να γιορτάσουμε το camel trophy"

Βάζω πρώτη, ψιλοαφήνω συμπλέκτη, σβήνει το θεριό, πάρτο κάτω :bawl::rotflmao:

Πάλι καλά που είναι θεοχάμηλο και απλά ακούμπησε στις εξατμίσεις.
Ευτυχώς γιατί ο φίλος θα έβαζε 23 χιλιάρικα μηχανάκι στον πάτο μου :lol:

toyar
23/05/2015, 08:31
με φωναζει πατερας φιλου μου κατοχος bmw 1100 του 90 αυτη με το φερινγκ με το κασετοφωνο:p επειδη δεν εχει χρονο να του την παω που αλλου; συνεργειο:cry:
εγω μαθημενος με 250αρια..........
βγαινω απο το παρκινγκ που ειναι συνδυασμος χωματινου οικοπεδου με πεζουλι πεζοδρομιου +κλειστη στροφη 90 μοιρες
και πανω που αφηνω συμπλεκτη στριμμενος μου σβηνει
ο ανθρωπος προλαβε να δακρυσει στα κλασματα δευτερολεπτου που εκανε το μηχανακι να κουμπησει κατω παρολο τον ανισο αγωνα μου να το κρατησω
ευτυχως χωρις ζημιες:)

GiorgosLa
23/05/2015, 11:29
Καλοκαίρι του… τόσο. Περίπου τέσσερις το μεσημέρι, πάνω από 40 βαθμούς, να σκάει ο τζίτζικας. Μαζευόμαστε 6 – 7 μηχανάκια, καμιά δεκαριά άτομα, να πάμε στο ποτάμι για δροσιά. Κλέβουμε και κάνα δυο καρπούζια στο δρόμο και φτάσαμε. Όλοι με φανελάκι σορτσάκι παντόφλα. Σε κείνο το σημείο το ποτάμι είναι σχετικά στενό και βαθύ με αρκετό ρεύμα. Πριν το βαθύ όμως μεσολαβεί ένα νησάκι. Για να φτάσεις στο νησάκι μεσολαβούν καμιά δεκαριά μέτρα ρηχό νεράκι το πολύ μισό μέτρο στο βαθύτερο. Περνάμε όλοι απέναντι γιατί το νησάκι εκτός απ την αμμουδιά του, έχει και μερικά δένδρα. Ακόμα και ένα παπί πέρασε σχετικά άνετα. Εγώ έχω ένα ΙΤ 250 τότε και την βρίσκω με την διαδικασία. Αρχίζω τα μέσα έξω με όλο και μεγαλύτερη ταχύτητα. Σκέφτομαι να το περάσω με σούζα. Δοκιμάζω με πρώτη. Αδύνατον να σηκωθεί. Ο τροχός πατινάρει στο ποταμίσιο αμμοχάλικο. Πάω πιο πέρα και δοκιμάζω με δευτέρα. Το ίδιο. Δεν σηκώνετε και πέφτοντας με καμιά σαρανταριά χιλ στο νερό γίνομε και λίγο μούσκεμα. Δεν τα παρατάω όμως. Με τρίτη λέω, και πάω μακριά να πάρω φούρια. Στο δρόμο με τρίτη το πήγαινα καλά. Πρώτη, δεύτερη, τρίτη λοιπόν και… επιτέλους όρθιο. Μπαίνει στο νερό με ένα τεράστιο πλάτς. Απ ότι μου λέγανε οι άλλοι σήκωσε τόσο νερό που για μια στιγμή δεν ξέρανε που είμαι. Σκάει λοιπόν μέσα, κοντράρει ο πίσω τροχός και πέφτει ακαριαία και ο μπροστινός. Τα πόδια μου βυθίζονται απότομα στο νερό με 70 – 80 χιλιόμετρα. Κόβετε η δεξιά παντόφλα και εξαφανίζετε. Βγαίνω προς το νησάκι με καμιά 60αριά. Προσπαθώ να φρενάρω και τα δοντάκια του πεντάλ κοντεύουν να βρουν κόκαλο. Πέφτω με όλη τη δύναμη στο μπροστινό, περνάω μπλοκαρισμένος απ το νησί και πέφτω με τα μούτρα κάνα δυο μέτρα μετά, σε τουλάχιστον ένα μέτρο νερό. Σηκώνoμε στα γόνατα και προσπαθώ να δω που βρίσκομε. Το μηχανάκι είναι λίγο πιο πίσω, φαίνετε μόνο το τιμόνι, δουλεύει ακόμα και βγάζει μπουρμπουλήθρες απ την εξάτμιση και τον τροχό που συνεχίζει να γυρνά μέσα στο νερό. (Κάνα δυο μέτρα πιο μέσα θα το έχανα) Γυρνάω προς τους άλλους και βλέπω έναν δυο να έρχονται να σηκώσουν το μηχανάκι και απ τους υπόλοιπους, οι μισοί γονατιστοί να κρατούν τα στομάχια τους και τους άλλους να τους φεύγουν τα καρπούζια απ το στόμα. (που παρεμπιπτόντως δεν είχαν αφήσει ούτε φλούδα όσο εγώ έκανα τον βατραχάνθρωπο) Κατά τα άλλα το μηχανάκι δεν έσβησε ούτε το φίλτρο είχε νερό. Εγώ λίγες γρατζουνιές στα γόνατα μόνο.
Συμπέρασμα (1)
Τα καλά τα μηχανάκια, δουλεύουν και υποβρυχίως.
Συμπέρασμα (2)
Αν οδηγείς με παντόφλες, καρπούζι δεν τρως.

yianyian
23/05/2015, 22:53
Παρολίγον ηρωική τούμπα προχθές....Αναστροφή σε δρόμο που διασταυρώνεται με γραμμές τραίνου.
Σκέψη για 2 δευτερόλεπτα, βιάζομαι κιόλας, οκ το έχουμε, ξεκινάμε.
Στα μισά της αναστροφής και εκεί που βρίσκομαι πάνω στις γραμμές, σκαλώνει ο μπροστά τροχός ανάμεσα σε δύο ράγες.
Αποτέλεσμα να έχω στριμμένο τιμόνι και να πηγαίνω ευθεία....Αριστερό πόδι κάτω, αποφεύγω τη χύμα μια-δύο-τρεις, εντάξει πέσε μαλακά σκέφτομαι απλά σήκωσέ το γρήγορα και φύγε. Ω περίμενε, ξεσκάλωσε ο τροχός και στρίβω!

Θυμάμαι και μια γιαγιά που παρακολουθούσε τη φάση παραδίπλα. Πρέπει να έχει ακόμα την απορία τι προσπαθούσα να κάνω και γιατί χοροπήδαγα πάνω στο μηχανάκι :bawl:

luders
30/06/2015, 17:57
Σταση για τσιγαρο στην γεφυρα της χαλκιδας (καπνιζα τοτε...) βαζω το σταντ το πλαιονο βαρεθηκα να βαλω το κεντρικο στο Τρανσαλπ οποτε περναει διπλα μια νταλικα με πολλα αερας και σκονη σηκωνεται κοιταω προς το τρανσαλπ πουθενα ο αερας και το επικλινες κυλησε χωρις ταχυτητα και ξαπλωσε...
ζημια καμια αλλα τρομαρα μεγαλη...αποτοτε κεντρικο και ταχυτητα.

GiorgosLa
30/06/2015, 19:54
Σταση για τσιγαρο στην γεφυρα της χαλκιδας (καπνιζα τοτε...) βαζω το σταντ το πλαιονο βαρεθηκα να βαλω το κεντρικο στο Τρανσαλπ οποτε περναει διπλα μια νταλικα με πολλα αερας και σκονη σηκωνεται κοιταω προς το τρανσαλπ πουθενα ο αερας και το επικλινες κυλησε χωρις ταχυτητα και ξαπλωσε...
ζημια καμια αλλα τρομαρα μεγαλη...αποτοτε κεντρικο και ταχυτητα.


Αν το βάλεις στο κεντρικό, τη να την κάνεις την ταχύτητα? Μπροστοκίνητο είναι? :confused: :)

Pew
03/07/2015, 20:54
Αν το βάλεις στο κεντρικό, τη να την κάνεις την ταχύτητα? Μπροστοκίνητο είναι? :confused: :)

Μπορει το κεντρικο να 'χει "κλαταρει" και εν τελει να ακουμπαει και ο πισω τροχος στην ασφσφασφ... ααρρρφφφφ... αρφλασθ... ασλραφ... στο δρομο! :D

tsopanoskylo
08/07/2015, 17:38
Βράδυ. Καλοκαίρι. Δύο δεκαετίες πίσω.

Ρολάρω με το ΚΜΧ στη Δεκελείας της Νέας Φιλαδέλφειας όπου ήταν (και είναι) γεμάτη καφέ και μπαράκια. Η ταχύτητα ιδιαίτερα χαμηλή για να βλέπω ποιος κάθεται πού, αλλά κυρίως για να με βλέπουν!

Παρέα από γνωστές μου κάθονται σε παρακείμενο καφέ σε έξω-έξω τραπέζι. (Παραλία όπως λέγαμε). Για να βλέπουν ποιος περνάει με τι, αλλά κυρίως για να τις βλέπουν!

Πλησιάζοντας, ανεβαίνω στο πεζοδρόμιο για να πάω με το μηχανάκι ακριβώς δίπλα τους. Έχω βεβαιωθεί φυσικά ότι μ' έχουν δει και πλησιάζω. Σταματάω μπροστά από το τραπέζι τους και κατεβάζω το δεξί πόδι δίνοντας την αντίστοιχη κλίση στο μηχανάκι. Έλα όμως που φορούσα υφασμάτινο παντελόνι... Και η μανιβέλα ήταν ανοικτή... Και μπήκε μέσα στο μπατζάκι... Και το πόδι δεν κατέβηκε ποτέ κάτω...

ΚΜΧ, εγώ, τραπέζι, καφέδες και νερά γίναμε ένα! Αχααααχα θείκή περιγραφή, εκανα εικόνα