PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ?



Randolphcarter
19/08/2013, 14:36
Παιδες,εβγαλα την μπαταρια απ το μηχανακι λογω δυο εβδομαδων διακοπων και οταν γυρισα την φορτωσα και την εβαλα πανω.Δεν λειτουργει ΤΙΠΟΤΑ.Σαν να μην υπαρχει μπαταρια.Τι μπορει να ειναι?Παιζει να εχει γινει καμια κομπλα λογω power commander?Κατι ειχε παρει το αυτι μου παλια.Η μπαταρια ειναι ενος χρονου κ κατι.YUASA.
ηθελα βολτα ε? ΝΑ.:moutza:

NIKOS.
19/08/2013, 14:37
τσεκαρε της συνδεσεις της μπαταριας και της ασφαλιες..

Randolphcarter
19/08/2013, 15:04
τσεκαρε της συνδεσεις της μπαταριας και της ασφαλιες..


οι συνδεσεις μου φαινονται ενταξει.ουτε κατι κομμενο και ειναι καθαρες οι επαφες.Με τις ασφαλειες εκανα δοκιμες αλλα κ παλι τιποτα.αμα θελω παλι μπαταρια ξενερωνω.

taisteal
19/08/2013, 15:10
σε τιμωρει που πηγες διακοπες χωρις αυτην...

MikeG
19/08/2013, 15:16
Αν έχεις πολύμετρο, μέτρησε τη να δεις πόσα βόλτ λέει. Σε δεύτερη φάση φόρτισε τη να δεις αν φορτίζει. Αν όχι, προφανώς πας για καινούρια μπαταρία..Η ζέστη η πολύ & το κρύο κάνει ζημιά στις μπαταρίες.

SHOOTER045
19/08/2013, 16:58
οτι ειπε ο απο πανω
μην ξαναλεμε τα ιδια

makaros33
19/08/2013, 22:35
καλησπερα

το μηχάνημα που φόρτωσες την μπαταρία μήπως μπαίνει σε αυτόματη αποφόρτιση ???
γιατί ενα που εχω εγω μπαίνει αυτόματα στην αποφόρτιση εαν η μπαταριά εχει περισσότερο απο το 50% τάση ,οποτε πρέπει να περιμένω καπειες ώρες να την αποφόρτιση και μετα να την ξανα φόρτιση

foogr01
19/08/2013, 23:20
Πω, ξενέρα, join the club. Yuasa κι εγώ, 10,5 μηνών μπαταρία, 5 μέρες ακίνητη η μηχανή, πάπαλα. Κρίμας το 50άρικο που έδωσα... Είχα μια μ@λ@κία πιο πριν και με την ίδια χρήση μου 'βγαλε 3 χρόνια.

Η μπαταρία είναι από το πρωί στο μάστορα, δείχνει να φορτίζει (μέτρησα το απόγευμα 12V) αλλά δεν έχει τα Ampere. Θα την αφήσει και όλο το βράδυ λέει, αλλά όπως το κόβω πάω κι εγώ για καινούρια :(

Randolphcarter
21/08/2013, 06:46
Λοιπόν εξηγώ. Την μπαταρία την είχα βγάλει για δυο περίπου εβδομάδες.
Όταν την έβαλα επάνω δεν έπαιζε μπάλα.
Την έβαλα για φόρτιση σε ένα φορτιστή που έχω.
Αφού την έβαλα στο μηχανάκι και ήταν νέκρα,την ξαναεβαλα στον φορτιστή και είδα οτι η βελόνα δεν κουνήθηκε καθόλου.
Υπέθεσα οτι κάτι έπαθε ο φορτιστής.
Την πήγα σε κατάστημα με μπαταρίες και αφού την μέτρησαν και μου είπαν οτι ήταν άδεια,την άφησα εκεί 2 ώρες να φορτίσει.
Την πήρα και μου είπαν οτι φόρτισε και αν δεν δουλέψει πάει για πέταμα.
Τελικά δεν δούλεψε.:dizzy:

Randolphcarter
21/08/2013, 06:56
Εν ολίγοις pay.Καμιά δοκιμασμένη πρόταση υπάρχει?YUASΑ τελος.

spyrakos35
21/08/2013, 09:13
Εν ολίγοις pay.Καμιά δοκιμασμένη πρόταση υπάρχει?YUASΑ τελος.

λίγο απολυτούλη σε βρίσκω....
εξηγούμαι...
με τις μπαταρίες είναι και λίγο θέμα τύχης και όχι αποκλειστικά μάρκας.....
στο προηγούμενο μοτό είχα γιουάσα που μου κράτησε έξι χρόνια και την άλλαξα προληπτικά γιατί μου εδειχνε οτι τα φτύνει και τώρα που έλειπα 16 μερούλες ούτε την έβγαλα ούτε τπτ.... μισή μιζιά και τέλος....

έχεις μήπως κανα συναγερμό και στην πέθανε?

foogr01
21/08/2013, 20:23
@spyrakos : και για μένα YUASA τέλος, έτσι για το γ@μώτο της υπόθεσης, αλλά έχεις δίκιο στα υπόλοιπα !

@Randolphcarter : μάλλον είναι όπως τα λέει ο από πάνω..

Εγώ σκέφτομαι BOSCH ή VARTA στα 45 ή HAIJIU στα 30 (που να μην τα πολυκλαίω κιόλας, λέμε τώρα...)

Randolphcarter
22/08/2013, 14:27
λίγο απολυτούλη σε βρίσκω....
εξηγούμαι...
με τις μπαταρίες είναι και λίγο θέμα τύχης και όχι αποκλειστικά μάρκας.....
στο προηγούμενο μοτό είχα γιουάσα που μου κράτησε έξι χρόνια και την άλλαξα προληπτικά γιατί μου εδειχνε οτι τα φτύνει και τώρα που έλειπα 16 μερούλες ούτε την έβγαλα ούτε τπτ.... μισή μιζιά και τέλος....

έχεις μήπως κανα συναγερμό και στην πέθανε?


O συναγερμός μου φίλε Σπύρο είναι serial killer μπαταριών γιατί τραβάει ρεύμα για να χτυπήσει στην περίπτωση που κάποιος βγάλει την μπαταρία.
Γι αυτό ακριβώς την έβγαλα απο πανω.Παντως πριν την βγάλω ήταν μια χαρά.

Randolphcarter
23/08/2013, 11:23
Λοιπόν τελικά ο άνθρωπος που του είχα πάει την μπαταρία μου έδωσε να αντικαταστησω μια ασφάλεια που υπάρχει εκεί που πάει το καλώδιο απ την μπαταρία. Είναι 30αρα και εγώ δεν ήξερα καν οτι υπάρχει. Τελικά ο ένοχος ήταν αυτή. Η μπαταρία οκ και τα λεφτα στην τσεπη... :cool:

teo24
23/08/2013, 11:26
Λοιπόν τελικά ο άνθρωπος που του είχα πάει την μπαταρία μου έδωσε να αντικαταστησω μια ασφάλεια που υπάρχει εκεί που πάει το καλώδιο απ την μπαταρία. Είναι 30αρα και εγώ δεν ήξερα καν οτι υπάρχει. Τελικά ο ένοχος ήταν αυτή. Η μπαταρία οκ και τα λεφτα στην τσεπη... :cool:
Οποτε φιλε μου το πιθανοτερο ηταν να την εκαψες στην τοποθετηση της μπαταριας.

foogr01
23/08/2013, 11:31
Λοιπόν τελικά ο άνθρωπος που του είχα πάει την μπαταρία μου έδωσε να αντικαταστησω μια ασφάλεια που υπάρχει εκεί που πάει το καλώδιο απ την μπαταρία. Είναι 30αρα και εγώ δεν ήξερα καν οτι υπάρχει. Τελικά ο ένοχος ήταν αυτή. Η μπαταρία οκ και τα λεφτα στην τσεπη... :cool:

Τυχερούλη ;) Κάντα βενζίνα και καλές βόλτες !

spyrakos35
23/08/2013, 11:40
Εν ολίγοις pay.Καμιά δοκιμασμένη πρόταση υπάρχει?YUASΑ τελος.

τελος καλό, όλα καλά....

πρέπει όμως να την αποκαταστήσεις την κοπέλα..... :lol: