PDA

View Full Version : Πως το αντιμετωπιζεις?



aspirini
19/08/2013, 20:04
καταρχας να σας χαιρετησω ολους :wave2:
Σιγουρα καποιοι απο εσας εχετε παιδια τα οποια καβαλαν καποιο μοτο.Ε εγω λοιπον εχω τον πατερα μου..Περνει την μηχανη για καποιες αποστασεις 150 χιλιομετρων πανω/κατω και καθε φορα που περνει την μηχανη δεν μπορω να ηρεμισω!!
και οταν του λες προσεχε ε, πεταει καποια κλασικη μαλακια του τυπου οταν εγω καβαλουσα εσυ ησουν στου μπαμπα σου τα αρκιδια και τετοια.Στα νεαρα του χρονια ειχε ενα yamaha 250ari και δεν ξερω τι αλλο..Αλλα το θεμα ειναι πως εφτασε 61 χρονων τα αντανακλαστικα του δεν ειναι τα ιδια, τωρα το πηρε εφυγε παλι και μεχρι να γυρισει θα με φαει η αγωνια...Φανταζομαι καπως ετσι νιωθετε εσεις οι γονεις οταν τα παιδια σας καβαλανε κανα μοτο..ΠΩΣ το αντιμετωπιζετε???ΠΩΣ το αντεχετε ??? :confused:

MG-KTiNoS
19/08/2013, 20:13
psit
Σεβασμός...
Μην του ξαναπείς κουβέντα.
ΟΤΙ και να κάνει είναι ΕΠΙΛΟΓΗ του.

:)

Joyrider
19/08/2013, 20:20
Θύμισέ του το συναίσθημα φόβου-ανάγκης-ευθύνης που είχε-έχει αυτός προς το παιδί του.

zephyr1
19/08/2013, 20:28
:lol::bawl::beer:

el-Gatto
19/08/2013, 23:21
Aν θές να είναι ,να νιώθει ,και να παραμένει ΖΩΝΤΑΝΟΣ ,απλά ,να χαίρεσαι με τη ΧΑΡΑ του. ;)

Bowleno
20/08/2013, 08:21
Aν θές να είναι ,να νιώθει ,και να παραμένει ΖΩΝΤΑΝΟΣ ,απλά ,να χαίρεσαι με τη ΧΑΡΑ του. ;)


+660 + άπειρο.....

spyrakos35
20/08/2013, 09:13
εγώ απλά το ξεχνάω....

βοηθάει και οτι δεν μένουμε μαζί....

gata_kontos
20/08/2013, 09:25
Φίλε δε νομίζω να υπάρχει κάτι που να μπορείς να κάνεις. Ίσως αν του νευριάσεις και του φωνάξεις και του το κρατήσεις για κανένα μήνα; Δεν ξέρουμε τις προσωπικές σχέσεις που έχετε με τον πατέρα σου για να σε βοηθήσουμε.

mixalhsCr
20/08/2013, 09:34
Να του παρεις τα κλειδια και να μην του τα δινεις με τιποτα !!!:a014:

spyrval
20/08/2013, 09:53
Πες του "Έτσι σ' ανέθρεψα να γίνεις αλητόγερος? Να με κοροϊδεύουν οι φίλοι μου που οι πατεράδες τους οδηγούν Volvo? Πότε επιτέλους θα γίνεις άνθρωπος να πηγαίνεις στα καφενεία και να παίζεις πρέφα?" :lol:
Άστον μωρέ τον άνθρωπο να κάνει το κέφι του. Λογικό να ανησυχείς αλλά δεν υπάρχει κάτι να κάνεις. Εγώ στα 61 μου αν δεν οδηγώ μηχανή μου φαίνεται ότι θα πάω να σκάψω μόνος μου, θα μπω μέσα και θα κλείσω το καπάκι. (μην τον αφήνεις μόνο να κάνει κόντρες έξω από ΚΑΠΗ για να εντυπωσιάζει τις γιαγιάδες)

spyrakos35
20/08/2013, 10:07
(μην τον αφήνεις μόνο να κάνει κόντρες έξω από ΚΑΠΗ για να εντυπωσιάζει τις γιαγιάδες)

γιατί? για να μην δείχνει στις γιαγιαδες οτι το σηκώνει ακόμα το εργαλείο? :rolleyes:

AristidisZ
20/08/2013, 10:09
γιατί? για να μην δείχνει στις γιαγιαδες οτι το σηκώνει ακόμα το εργαλείο? :rolleyes:

o μύθος λέει ότι άλλοι έχουν ειδικότητα στις γιαγιάδες :evil:

spyrakos35
20/08/2013, 10:10
o μύθος λέει ότι άλλοι έχουν ειδικότητα στις γιαγιάδες :evil:

ακόμα παίρνεις μάτι την γειτόνισσα ρε σιχαμένε????

AristidisZ
20/08/2013, 10:11
ακόμα παίρνεις μάτι την γειτόνισσα ρε σιχαμένε????

τις γιαγιάδες εκτός αστικού κύκλου

corrected

brosakas
20/08/2013, 10:22
Να τον επαιρνες και να κανατε καμια βολτα μαζι???
Και εκεινος θα χαιροταν και και θα ειχατε κατι να πειτε και θα ανταλλασατε και αποψεις...
(και ναι θα πρεπει να δεχτεις οτι ο πατερας σου οδηγαει πολυ πριν απο εσενα...)

:):)

Cpt. Haddock
20/08/2013, 10:26
Μην του τη δινεις. Και μετα κατσε να μετανιώνεις που εμεινε με το χαμογελο, όταν σου ζητησε να παει μια βόλτα, λιγους μηνες πριν τον χασεις...

297846

spyrakos35
20/08/2013, 10:31
Μην του τη δινεις. Και μετα κατσε να μετανιώνεις που εμεινε με το χαμογελο, όταν σου ζητησε να παει μια βόλτα, λιγους μηνες πριν τον χασεις...

297846

καπετάνιε.....

μου γαμισες την ψυχολογία αλλά......


ας είμαστε και λίγο ειλικρινεις...... το άγχος οφείλεται στο οτι ο (δικός μου τουλάχιστον) έχει και μία ηλικία με ότι αυτό συνεπάγεται.......
αυτά που λέμε για τους γέρους που κυκλοφορούν στον δρόμο, είναι άσχημο να ξέρεις οτι (ίσως και να) ισχύει και στο σπίτι σου, για τον δικό σου (μου) πατέρα....

δεν ξέρω, το ξεχνάω, κάνω οτι δεν υπάρχει το θέμα, και έχω μάθει να ζω με αυτό.....

white
20/08/2013, 10:33
Εάν οδηγεί χωρίς εξοπλισμό να πας να του αγοράσεις. Έτσι του δείχνεις πως δέχεσαι αυτό που κάνει και εκείνος καταλαβαίνει πως ανησυχείς. Μην προσπαθείς να του το κόψεις. Αντίθετα βγείτε καμιά βόλτα παρέα. Σίγουρα από μοτοσυκλετιστή 61 ετών που οδηγεί ακόμη έχεις πολλά να μάθεις και όχι το αντίθετο...

devil's animal
20/08/2013, 10:41
εμενα ειναι 67 και παιρνει αυτη την παλιοβεσπα να κανει τις δουλειες του...
παει εκνευριστικα αργα, εχει αντανακλαστικα καθυστερημενου μπαμπουϊνου μετα απο λοβοτομη και ενιοτε τσαμπουκαλευεται κιολας...

συνεχως του λεω οτι δεν αντιδραει σωστα σε καποια πραγματα...φυσικα δεν το παραδεχεται ποτε αλλα ξερω οτι deep down το ξερει και προσπαθει να ειναι πιο προσεκτικος...
αλλα δεν μπορεις να του αλλαξεις μυαλα σε αυτη την ηλικια να μην οδηγαει...οταν οδηγαει απο τα 17 του και αυτος...:rolleyes:

spyrakos35
20/08/2013, 10:47
εμενα ειναι 67 και παιρνει αυτη την παλιοβεσπα να κανει τις δουλειες του...
παει εκνευριστικα αργα, εχει αντανακλαστικα καθυστερημενου μπαμπουϊνου μετα απο λοβοτομη και ενιοτε τσαμπουκαλευεται κιολας...

συνεχως του λεω οτι δεν αντιδραει σωστα σε καποια πραγματα...φυσικα δεν το παραδεχεται ποτε αλλα ξερω οτι deep down το ξερει και προσπαθει να ειναι πιο προσεκτικος...
αλλα δεν μπορεις να του αλλαξεις μυαλα σε αυτη την ηλικια να μην οδηγαει...οταν οδηγαει απο τα 17 του και αυτος...:rolleyes:

αυτό....

ggs
20/08/2013, 10:53
Τι να πω…
Εμένα μου άρεσε που έβλεπα τον πατέρα μου να οδηγά μηχανή και όταν ήταν επάνω της να δείχνει 20 χρόνια νεότερος…
Αν φοβάστε για την υγεία τους , το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μην τους δείξετε ΠΟΤΕ ότι τους έχετε παροπλίσει…

tai
20/08/2013, 10:57
πόσο σπαστικό είναι, κάποιοι που ανακάλυψαν τον κόσμο ανάμεσα σε δυο σου ξενύχτια ή δυο δικές σου βόλτες, να θέλουν να σου επιβάλουν οτι ο κόσμος είναι αυτός που αυτοί ανακάλυψαν και είναι και επικίνδυνος για σένα.
Γατάκια!:a024:


Τί θα του απαντούσες εαν σε ρώταγε,
"ή θα "ζω ή θα είμαι ασφαλής. Άλλα άσε με να το διαλέξω εάν με σέβεσαι " ?

endopandou
20/08/2013, 11:00
άουτς :owned:

alexxxcbr
20/08/2013, 11:15
Ασε τον ανθρωπο στην ησυχια του και μην τον πρηζεις.:wave2:

Dbnn
20/08/2013, 12:38
Εγώ φίλε ίσα ίσα τον παρακαλάω να παίρνει το παπί...... Τον βλέπω με ένα χαμόγελο όταν το καβαλάει λες και ξαναγίνεται 20 χρονών!

theofilos888
20/08/2013, 13:39
Και το μοτόρι να πάρει και σούζες να κάνει και ό,τι άλλο θέλει!!!! Η ζωή δεν τελειώνει!!! Να ανησυχείς αλλα έτσι είναι!!! Θυμάσαι όταν ήσουν μικρός και σου έλεγε "πρόσεχε" και του έλεγες "ξέρω εγώ" ή "άσε μας ρε πατέρα". Τώρα να σε δώ!!! Εγώ να δείς άγχος, όταν παίρνει τη μηχανή η μητέρα μου!!! Αλλα δεν το δείχνω! Κύριος!!!

aspirini
20/08/2013, 16:00
εχουμε αρκετα καλη σχεση,απλως δεν εχουμε αυτο το να κατσουμε να τα πουμε λιγακι σαν αντρες κλπ.
Ενταξει παιδες να του το απαγορεψω η οτιδηποτε δεν παιζει,φυσικα και καταλαβαινω πως ναι οδηγει πριν εγω ακομη σχηματιστω αναμεσα στα ποδια του αλλ δεν μπορω και να μην ανησυχω...απλα ισως δεν πρεπει να το δειχνω τοσο πολυ..
Αλλα αν τον ξαναδω με σαγιοναρα και κρανος θα τον βγαλω φωτο να δει πως φαινεται! :beer:

MG-KTiNoS
20/08/2013, 17:09
οκ κάτσε να κάνεις και παιδί και ΤΟΤΕ τα λέμε ξανά...

Τότε τι θα πεις ?
Παίδες πεθαίνω μόνο που το βλέπω να πλησιάζει το μηχανάκι???

:)

Kostas2B
20/08/2013, 17:44
Μακάρι να καβαλουσε μοτο ο δικός μου και να είχα τις ίδιες ανησυχίες...

Pan (dvs)
20/08/2013, 19:27
Τελικα δεν καταλαβα τι ακριβως σε προβληματιζει και σε κανει να ανησυχεις.

Οδηγαει χωρις κρανος και τα συναφη?Ειναι γκαζοφονιας?Δεν ξερει να οδηγαει?Ειναι αρρωστος ?Εχει Αλτσχαιμερ?

Ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος ειναι.

nikolas1709
21/08/2013, 08:44
η λυση ειναι μια παρε ktm

spyrakos35
21/08/2013, 09:01
η λυση ειναι μια παρε ktm

σωστό,

με την συχνότητα που πάει στο συνεργείο για φτιάξιμο, δεν θα καβαλάει ο πατήρ....

:beer:

teogtp
21/08/2013, 12:03
Δεν ξερω για εσας παλικαρια αλλα εγω του το ξεκοψα οτι μηχανακι τελος.
Οταν βλεπεις οτι δεν μπορει να ανταποκριθει ο ανθρωπος σε καποιες καταστασεις
και αποτελει πιθανη αιτια κινδυνου πρεπει να μπαινει τελος.
Μπορει να ακουγετε σκληρο αλλα ετσι ειναι.
Οπως μου ξεκοψε και εμενα οτι αν δεν "περασω" τις δικες
του εξετασεις μηχανακι δεν εχει,ετσι και εγω οφειλω να τον
προστατεψω απο την "υπερεκτιμηση"των δυνατοτητων του
και οπως λεει ενας φιλος μου........
"Ειναι δυσκολο την σημερον ημερα να μεγαλωνεις γονεις......."

tsompanis
21/08/2013, 13:11
εγώ πάλι εδώ και 2 χρόνια του πήρα ένα παλιό τσοπεράκι χοντα 250άρι και την έχει καταβρεί.
τρίβει με πριονίδι και tide τις ΄ζάντες λέμε.
προχθές του έβαλα ψήλους στα αυτιά και του έδειξα το θρεντ με τον άλλον τον μουρλό στα restoring που πήρε μια παλιά δερμάτινη τσάντα τις γυναίκας του και έκανε χερούλια και τσαντάκι λαιμού για το virago χαχαχα

την άλλη μέρα και αφού μαλλον το καλοσκέφτηκε βούτηξε στις ντουλάπες
....ακόμα τον κυνηγάει η μάνα μου :bawl:
και είναι 75 φτου φτου:beer:

nikolas1709
21/08/2013, 14:54
δε ξερω ποιος απο τους 2 θα θελει συνεργειο ο πατηρ ή το ΚΤΜ

spyrakos35
21/08/2013, 15:01
δε ξερω ποιος απο τους 2 θα θελει συνεργειο ο πατηρ ή το ΚΤΜ

ο πατήρ να κάνει το κτμ να θέλει, δύσκολο

μαλλον το κτμ θα κάνει τον πατήρ....

μπορεί πάλι να είναι κανας τρελος συνδυασμός και να θέλουν και οι δύο.... :bawl:

Jo.Da.
22/08/2013, 10:55
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί καθώς δεν διάβασα όλο το νήμα, να με συμπαθάτε.
Κάποτε το moto (το περιοδικό) είχε βγάλει ένα αυτοκόλλητο στο οποίο εικονιζόταν ένας τύπος καβάλα σ' ένα street να στρίβει σε μια αριστερή, όλη αυτή η καρικατούρα εντός τριγώνου που βλέπουμε στα σήματα του ΚΟΚ κι από κάτω έγραφε ''μπαμπά μην τρέχεις''*...Βρές ένα τέτοιο και κόλλησέ το στο μηχανάκι του...:D

Από κει και πέρα...

Aν θές να είναι ,να νιώθει ,και να παραμένει ΖΩΝΤΑΝΟΣ ,απλά ,να χαίρεσαι με τη ΧΑΡΑ του. ;)
+ όσα!:wave2:

edit: *γράψε λάθος, γράφει ''μπαμπά μην πέφτεις''...:lol: