PDA

View Full Version : Σκεψεις για οικονομικο on-off ...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

camen
19/08/2013, 20:10
Πολλες καλησπερες σε ολους...
Εχω αποφασισει να κινηθω προς την αγορα ενος οικονομικου on-off. Πρωτη προυποθεση ειναι το αρχικο κεφαλαιο να ειναι το ΠΟΛΥ εως 2000Ε,γτ απο εκει κ περα θελω να το διαμορφοσω εγω κατα την προτιμηση μου για ταξιδια κλπ κλπ.K φυσικα να μην ζητησει με το καλημερα λαστιχα,αλυσιδες κλπ...

Περαν του ποσου αγορας,θελω το μηχανακι να ειναι τερας αξιοπιστιας,να εχει φθηνη συντηρηση,να κινειται βρεξει/χιονισει,δε με νοιαζει αν θα εχει μεγαλη τελικη αρκει να ταξιδευει αξιοπρεπως με 130-140 δικαβαλο κ σαμαρια ή μπαγκαζιερα ,να εχει εως 30.000χλμ αν γινεται και να ειναι δικυλινδρο εως 750cc...

Σε αυτα τα λεφτα σκεφτομουν για africa ή για KLE500. Για την africa νομιζω οτι ειναι δοκιμασμενη η συνταγη κ υπαρχουν καποια ενδιαφεροντα κομματια προς πωληση.

Θα ηθελα να με κατατοπισει κ καποιος κατοχος KLE σχετικα με δαυτο,ωστε να αποκτησω μια γνωμη κ για αυτο. Το περισσοτερο που με προβληματιζει ειναι τα 500cc του αν κ ξαναλεω οτι δε σκοπευω να το παρω για να "το κυνηγαω"...

Ευχαριστω προκαταβολικα κ συγνωμη για το πανοσεντονο:D:D:D

nobody
19/08/2013, 20:16
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=22&variant=transalp&price-from=&price-to=%3C2000&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=%3C30000&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=%3E450&engine_size-to=%3C650&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=f&hi=1&modified=

camen
19/08/2013, 20:17
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=22&variant=transalp&price-from=&price-to=%3C2000&so=dm&or=d®istration-from=®istration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=%3C30000&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=%3E450&engine_size-to=%3C650&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=f&hi=1&modified=


Δε μ αρεσει το γ@μημενο,στο στομαχι μου καθεται...:p

nobody
19/08/2013, 20:20
παρε το kle

camen
19/08/2013, 20:20
παρε το kle

Θα ηθελα να μου πει καποιος κατοχος καμια εμπειρια...Εχω βρει ενα που δειχνει πολυ καλο αλλα δεν εχω καμια εμπειρια απο το μοντελο...

MikeG
19/08/2013, 20:22
Βρες ένα Dominator 650.

nobody
19/08/2013, 20:22
βρε παρε το kle μπας και μας πεις μετα εντυπωσεις να το παρουμε κι εμεις αν ειναι...:lol:

faraway
19/08/2013, 20:22
kle και 130- 140 δικάβαλο και με μπαγάζια σαν ανέκδοτο μου ακούγεται .

Πάντως αυτό που φωτογραφίζεις , ξέρεις τι είναι ... ;) , αλλά κάνει κάτι € παραπάνω ( 2500 € το πιο φθηνό αυτη τη στιγμή ) και λέγεται v strom 650 . :wave2:

Sapadak
19/08/2013, 20:28
Βρες ΚΛΕ απο καποιον
Ανεβα δικαβαλο με καποιον και κανε 100 χιλιομετρα διαδρομη
μετα πανε παρε το αφρικα που σαρεσει

;)



Προσωπικα δε θα επερνα κανενα απο τα 2 που λες για δικαβαλα ταξιδια αλλα ΤΑ 650

camen
19/08/2013, 20:39
Βρες ένα Dominator 650.

Δε μ αρεσει καθολου!


λέγεται v strom 650 . :wave2:

Δε σκοπευω μαλλον να δωσω παραπανω αλλα το βλεπουμε...



μετα πανε παρε το αφρικα που σαρεσει

Δε με χαλαει καθολου,απλα ειδα κ ενα πολυ καλο KLE...

RaGe_Raptor
19/08/2013, 20:43
ktm lc4 640 σε οποιαδήποτε μορφή......(σαν ανέκδοτο μου κάνει ρε π@υστη μου,σχετικά πάντα με τις απιτήσεις σου αλλά εγώ αυτό θα έπαιρνα...:heartpound:)

nikvolos
19/08/2013, 20:43
130-140 με φουλ φόρτωμα μόνο με Αφρικα θα πας, αλλά και να μην έχει πάνω απο 30 κ που ζητάς, λίγο δύσκολο.
Πιο ισορροπημένη μου φαίνεται η πρόταση ΤΑ 650, αλλά αφού δεν σου αρέσει...

Sapadak
19/08/2013, 20:45
Δε με χαλαει καθολου,απλα ειδα κ ενα πολυ καλο KLE...

Το ΚΛΕ εχει αβολη σελα

Το ΤΑ 6,5 το εχεις αποκλείσει?

camen
19/08/2013, 20:50
ktm lc4 640 σε οποιαδήποτε μορφή......(σαν ανέκδοτο μου κάνει ρε π@υστη μου,σχετικά πάντα με τις απιτήσεις σου αλλά εγώ αυτό θα έπαιρνα...:heartpound:)

Aν ειναι ετσι θα παω κατευθειαν για 950,το 640 το ειχα,ειναι κ μονοκυλινδρο...


130-140 με φουλ φόρτωμα μόνο με Αφρικα θα πας, αλλά και να μην έχει πάνω απο 30 κ που ζητάς, λίγο δύσκολο.
Πιο ισορροπημένη μου φαίνεται η πρόταση ΤΑ 650, αλλά αφού δεν σου αρέσει...

Δεν σκοπευω φουλ φορτωμα,ή ενα ζευγαρι σαμαρια ή μια μπαγκαζιερα. Δεν ταξιδευω με πολλα!




Το ΤΑ 6,5 το εχεις αποκλείσει?

Ναι θα ελεγα...

camen
19/08/2013, 20:57
Θα ηθελα καμια γνωμη απο καποιον κατοχο αν ειναι δυνατον...!!!

Stergios69
19/08/2013, 21:10
Africa και οικονομια στα καυσιμα δεν πανε μαζι...
Κανενα μηχανακι σε αυτα τα λεφτα δεν προκειται να εχει 30000 πραγματικα χιλιομετρα.
Τα αφρικα ακομα και στην εποχη κρισης που ζουμε, ισως ειναι λιγο πιο ακριβα λογω ,ονοματος σε σχεση με το τρανσαλπ, που ειναι αρκετα κοντινο μηχανακι.
(Κατοχος αφρικα απο το 1999)

virus
19/08/2013, 21:31
κατοχος αφρικας και συμπληρωνω οτι ταξιδι δικαβαλο και top case απλα ξεχνα το.

AUFGEBRACHT
19/08/2013, 21:37
kle και 130- 140 δικάβαλο και με μπαγάζια σαν ανέκδοτο μου ακούγεται .

Πάντως αυτό που φωτογραφίζεις , ξέρεις τι είναι ... ;) , αλλά κάνει κάτι € παραπάνω ( 2500 € το πιο φθηνό αυτη τη στιγμή ) και λέγεται v strom 650 . :wave2:

Αυτό που φωτογραφίζει λέγεται BMW F650GS και όντως κάνει κάτι παραπάνω αλλά είναι μονοκύλινδρο...

jimmis5
19/08/2013, 21:49
Μαστορα σαν πρωταρα κανεις ,πολυ περιεργες απαιτησεις και σε βλεπω στο ραφι.
Δεν θα σου πω τι να παρεις θα το βρεις μονος σου
KLE μην παρεις θελει πολλες υποχωρησεις σε σχεση με αυτα που ψαχνεις.
Καλη συνεχεια στο ψαξιμο ;)

Λευκάδιος
19/08/2013, 21:52
Ειχα kle για 1.5 περιπου χρονο.ειχα κανει δικαβαλο ταξιδι στο νησι(ξερεις ποιο) με βαλιτσα πισω και δεν χωραγαμε.αναγκαστηκα να την βαλω στην πλαινη βαση για να ειμαστε πιο ανετα.το μοτερ του μπορει να ταξιδευει με 130-140 δικαβαλο,απο εκει και πανω θελει πατημα στον λαιμο για να να ανεβασει.
Με αφτερμαρκετ αμορτισερ και λαστιχα Tkc80 εστριβε σαν στρητ μηχανακι πετυχαινοντας μεγαλες κλισεις που δεν φοβιζουν λογο χαμηλου υψους.
Το οποίο υψος ομως ηταν μεγαλο μειονεκτημα σε εκτος δρομου διαδρομες αλλά και σε πεζοδρομια.δικαβαλο εβρισκε στην ποδια για πλακα.
Για μενα το TA650 ειναι καλυτερο σχεδον σε ολα απο το KLE.τωρα αν εχεις βρει το KLE σε αριστη κατασταση και ξεφτιλα τιμη δεν εχεις και κατι να χασεις,το ξαναπουλας παλι σε παρομοια ξεφτιλα τιμη.

camen
19/08/2013, 22:09
Να επαναδιατυπωσω λιγο το θεμα...Μηχανακι για γουστα εχω,το Ducati.
Aπο εκει κ περα θελω ενα μηχανακι ορθιο(σε θεση),να βαζω τη γυναικα πανω,να παιρνουμε κ 2 πραγματακια κ να την κοπαναμε ενα ΣΚ για κανα βουνο κλπ... Κ ταυτοχρονα το ιδιο μηχανακι να το χρησιμοποιω κ μεσα στην πολη σαν παπι.
Κ να μη το βλεπω κ μου γυριζουν τα αντερα,οπως το ΤΑ.

Μου κανει εντυπωση που λετε οτι το africa δε ταξιδευει με top case!

ΚLE 500 του 05,αδεια 07 με σκαρτα 10.000χλμ στα 1800...

camen
19/08/2013, 22:12
Αυτό που φωτογραφίζει λέγεται BMW F650GS και όντως κάνει κάτι παραπάνω αλλά είναι μονοκύλινδρο...

Το κοιταζω κ αυτο αλλα ολιγον λοξα,ασχημουτσικο μηχανακι ρε γαμωτο...

AUFGEBRACHT
19/08/2013, 22:16
Το κοιταζω κ αυτο αλλα ολιγον λοξα,ασχημουτσικο μηχανακι ρε γαμωτο...

Το μονόμπουζο όντως είναι σχετικά άσχημο, το δίμπουζο με το FL έγινε πιο ελκυστικό και ομορφότερο αλλά αυτά είναι γούστα. Μάλλον αυτο που χαλάει τους περισσότερους είναι το άκομψο μπροστινό φτερό. Πάντως από οικονομία σκίζει, κινητήρας-σκυλί, εκδρομές όπως λες βούτυρο στο ψωμί του και μέσα στην πόλη παπί παρά τα κιλά του.

virus
19/08/2013, 22:37
.
Aπο εκει κ περα θελω ενα μηχανακι ορθιο(σε θεση),να βαζω τη γυναικα πανω,να παιρνουμε κ 2 πραγματακια κ να την κοπαναμε ενα ΣΚ για κανα βουνο κλπ...

Μου κανει εντυπωση που λετε οτι το africa δε ταξιδευει με top case!

.

το φανταστηκα το δικαβαλο γιαυτο και ειπα οτι δεεεεεν.....

για να ταξιδεψεις αφρικα δικαβαλο και top θα πρεπει και τα δυο σας να εισαστε ολιγον λεπτεπιλεπτοι. ειναι μικρη η σελα του αφρικα. και πολυ σημαντικη παραμετρος να την λαβεις υποψιν σου. βρες κανα αφρικα και ανεβειτε και οι δυο σας απανου!!!

camen
19/08/2013, 22:39
το φανταστηκα το δικαβαλο γιαυτο και ειπα οτι δεεεεεν.....

για να ταξιδεψεις αφρικα δικαβαλο και top θα πρεπει και τα δυο σας να εισαστε ολιγον λεπτεπιλεπτοι. ειναι μικρη η σελα του αφρικα. και πολυ σημαντικη παραμετρος να την λαβεις υποψιν σου. βρες κανα αφρικα και ανεβειτε και οι δυο σας απανου!!!

Ενταξει απο σωματοτυπο ειμαστε λεπτοι κ οι δυο:D

foogr01
19/08/2013, 23:13
Πουλάς το ντούκο, βάζεις και τα 2Κ και χτυπάς 950. Και για βόλτες και για γούστα !
Για τα υπόλοιπα που θες οικονομία, παπί στην πόλη κλπ. νταξ... λίγο δύσκολο αλλά τα βάζεις τώρα προϋπόθεση επειδή θα έχεις και το ντουκατάκι.
Just food 4 thought...

Κατά τα άλλα οι πιο ταιριαστές επιλογές σου, που σου επισήμαναν και τα παιδιά παραπάνω, δυστυχώς δε σου αρέσουν... οπότε πάω πάσο :D

Καλή αναζήτηση, :beer:

camen
19/08/2013, 23:57
Πουλάς το ντούκο, βάζεις και τα 2Κ και χτυπάς 950. Και για βόλτες και για γούστα !
Για τα υπόλοιπα που θες οικονομία, παπί στην πόλη κλπ. νταξ... λίγο δύσκολο αλλά τα βάζεις τώρα προϋπόθεση επειδή θα έχεις και το ντουκατάκι.
Just food 4 thought...

Κατά τα άλλα οι πιο ταιριαστές επιλογές σου, που σου επισήμαναν και τα παιδιά παραπάνω, δυστυχώς δε σου αρέσουν... οπότε πάω πάσο :D

Καλή αναζήτηση, :beer:

To βασικο ειναι οτι το ντουκ δε θελω να το πουλησω για κανενα λογο...

endopandou
20/08/2013, 00:10
Με kle έκανα ταξίδι δικάβαλο Αθήνα Ηγουμενίτσα και αρκετά χλμ στην Κέρκυρα. Ακόμα αναρωτιέμαι πως τα κατάφερα και δεν το 'σπασα απ τα νεύρα μου. Με 130 -140 πάντως αξιοπρεπές ταξίδι δεν κάνει, δεν θέλει το μοτέρ βρε παιδί μου είναι σαν να σου λέει θα πας με 120 και τέρμα. Μετά είναι και η σέλα, στενή, τετράγωνη, κοντή. Μετά είναι και η αεροδυναμική...:a7: Σιχτίρ!
Να φανταστείς κάποτε προ αμνημονεύτων (1992) πήγα πάλι δικάβαλο Κρήτη, κάναμε πολλά χλμ με tdr 250 και ταξιδέψαμε σαφώς καλύτερα. Νταξ η λαδίλα έκανε κάνα εξάμηνο να φύγει απο πάνω μας αλλά τεσπα :D
Το στρώμα δεν κάνει εύκολα για την πόλη, κατά τ άλλα ωραίο ταξίδι με την κατάλληλη ζελατίνα όμως. Με τέτοιο πήγα Ιταλία και ήταν πολυθρόνα και σχετική δύναμη είχε.
Το τράνσαλπ το αδικείς. Αυτό φωτογράφησες απ την αρχή...

Lioulios
20/08/2013, 00:59
Το μόνο πρόβλημα με το στρώμα μέσα στην πόλη είναι το πάρκαρε - ξεπάρκαρε σε δύσκολα σημεία . Κατα τα άλλα πληρεί όλες τις προυποθέσεις που βάζεις και με το παραπάνω σε όλα .

Ταχύτατο στην εθνική διπλός -τριβάλιτσα και δε συμαζεύεται ... Δεν καίει μία ... Δε σπά - δε χαλά και αν σου καρφώσει να το ξαναπουλήσεις , βρήσκεις αρκετά εύκολότερα σε σχέση με άλλα μοτό ... Ακόμα και με 50-60 .000 χλμ να βρεις με τα σέρβις και τα αναλώσιμα οκ , είναι έτοιμο να σε πάει άλλα τόσα χωρίς πολλά πολλά . Δίνεις κάτι ψιλα παραπάνω και παίρνεις όλο το πακέτο που ψάχνεις και με βασιλική θέση συνεπιβάτη . Μηχανάκι για γούστα έχεις ...Οπότε ?

Στο 950 δεν πας με τίποτα αν δεν πουλήσεις το ντουκάτι , γιατί θα βγεις στο δρόμο ...

Αν δεν σου αρέσει το Β στρώμ , ξαναματακοίτα το ΤΑ γιατί και αυτό λέει και υπάρχουν πολλά και καλά στα λ7 που λες

... Δεν υπάρχουν άλλα . Αυτά είναι .

ariona
20/08/2013, 01:35
Το τράνσαλπ το αδικείς. Αυτό φωτογράφησες απ την αρχή...

Πριν 3 χρονια έψαχνα ένα μηχανάκι ακριβώς με τα κριτήρια που ψάχνεις και εσύ,με πάνω απ όλα την αξιοπιστία,πραγματικά όσο και αν δεν μου άρεσε το Ta600 πάλι μονο αυτό ερχόταν πρώτο στη λίστα,τώρα μπορώ να πω ο τι σε σχέση με τι τιμή του το μηχανάκι αυτό είναι αρκετά αδικημενο ,κάνει πολλά περισσότερα από αυτά που αρχικά είχα στο μυαλό μου,φορτώνεται εύκολα,και δεν ενοχλεί καθόλου τον συνεπιβάτη σου,δεν έχω δει μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά του ούτε στη δύναμη όταν είναι φορτωμένο και ζυγισμένο σωστά,τώρα για την κατανάλωση δεν έχω να πω τα καλύτερα...
Ότι και αν πάρεις σου εύχομαι να είναι συχνά φορτωμένο για τα ταξίδια που έχεις ονειρευτεί...

camen
20/08/2013, 09:20
Με βλεπω να παιρνω τελικα ενα σκαφακι που χω μπανισει για το νησι:p

Απο οσο καταλαβα ολη σχεδον με πατε προς ΤΑ... Το africa το αφηνω και αυτο στην ακρη?
Ενταξει για το vstrom, αλλα ελεγα να μην ξεγυφω απο τα 2000Ε...
Αν παρω το 950 τοτε οι πινακιδες απο το Ντουκ κατατιθονται και το μηχανακι μπαινει γκαραζ...
Μηπως να ξανακοιτουσα την επιλογη BMW funduro?
Ειχα κοιταξει κ λιγο το cbf600,το βρισκεις λιιιιγο πιο πανω σε λεφτα,απλα δεν ειναι ον-οφφ,σιγουρα ομως ειναι καλο μηχανακι για ταξιδια...

endopandou
20/08/2013, 09:32
Με βλεπω να παιρνω τελικα ενα σκαφακι που χω μπανισει για το νησι:p




:a018: Και για σκαφάκια έχουμε γνώμες... :tooth:

Δεν παίρνεις κάνα cbr 600 f4 το βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά και να καταθέσεις πινακίδες στον ντούκο;... :evil:

camen
20/08/2013, 09:43
Δεν παίρνεις κάνα cbr 600 f4 το βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά και να καταθέσεις πινακίδες στον ντούκο;... :evil:

E oooooχιιιιιιιιιιιιι:eek::eek:
Ειπα να παω σε on-off,αμα ειναι ετσι να παρω το σκαφακι καλυτερα ή κανενα mini cooper να γουσταρω:p

endopandou
20/08/2013, 09:49
E oooooχιιιιιιιιιιιιι:eek::eek:
Ειπα να παω σε on-off,αμα ειναι ετσι να παρω το σκαφακι καλυτερα ή κανενα mini cooper να γουσταρω:p

Θες να ρωτήσω στο autoblog που έχω κάτι άκρες να μας πουν γνώμες για mini cooper? :tooth:

camen
20/08/2013, 09:55
Θες να ρωτήσω στο autoblog που έχω κάτι άκρες να μας πουν γνώμες για mini cooper? :tooth:

Aμα παιζει κανενα καλο στα λεφτα που λεω και ειναι τσιλικο το συζηταμε;)
Το χειροτερο ειναι οτι με βλεπω να καταληγω σε κανενα nexus/tmax:cool:

Lioulios
20/08/2013, 15:36
Δεν ξέρεις τί θες . Ούτε οι γκόμενες δεν κένουν έτσι .

zannisvel
20/08/2013, 15:51
Τωρα σοβαρα με περιπου 2000€ βγαζεις και αδεια πιλοτου.

camen
20/08/2013, 15:59
Δεν ξέρεις τί θες . Ούτε οι γκόμενες δεν κένουν έτσι .

Αfrica θελω ρε ,τι δε καταλαβαινεις:D
Απλα ειπα να ρωτησω μηπως ελεγε τπτ το KLE...

Bradipous
20/08/2013, 16:07
Αfrica θελω ρε ,τι δε καταλαβαινεις:D


Περιμενε σε λιγο βγαινει το καινουριο...
:bawl:

RaGe_Raptor
20/08/2013, 16:23
πούλα αυτό που έχεις και πάρε v-strom...:a014:

camen
20/08/2013, 16:27
πούλα αυτό που έχεις και πάρε v-strom...:a014:

Αμα ειναι να το πουλησω(που δε το πουλαω για πολλους λογους!) θα παω για 950-990.
Αμα ειναι να μεινω με ενα μηχανακι ειναι μονοδρομος...

daz
20/08/2013, 16:33
Παιδιά ο Camen θέλει γκόμενα έμπειρη στο sex αλλά παρθένα.

Αν ναι! Να του αρέσει κιόλας!

:lol:

Θωμάκο αυτό που ζητάς δεν υπάρχει, οπότε πάμε σε αυτό που έχει τα περισσότερα στοιχεία απ' το "ιδανικό" που έχεις στο μυαλό σου.

Α ναι! Και μην πάρεις Africa. Έλεος ρε μλκ νέο παιδί είσαι! Είχες ΚΤΜ, έχεις Ducati, τόσο ξεπεσμό πως θα τον αντέξεις? :lol:

camen
20/08/2013, 16:43
Παιδιά ο Camen θέλει γκόμενα έμπειρη στο sex αλλά παρθένα.

Αν ναι! Να του αρέσει κιόλας!

:lol:

Θωμάκο αυτό που ζητάς δεν υπάρχει, οπότε πάμε σε αυτό που έχει τα περισσότερα στοιχεία απ' το "ιδανικό" που έχεις στο μυαλό σου.

Α ναι! Και μην πάρεις Africa. Έλεος ρε μλκ νέο παιδί είσαι! Είχες ΚΤΜ, έχεις Ducati, τόσο ξεπεσμό πως θα τον αντέξεις? :lol:

Α στα διαλα με ζαλησατε, africa θα παρω ρε! Τελος...:smokin:

ΥΓ: Να ξερεις παντως πως ολα γινονται σε αυτη την ζωη μικρη σουπια:a014:

camen
20/08/2013, 16:54
Ενα τιμιο μηχανακι ονοφαδικο θελω να βολταρω ρε!
Κ να μη δωσω πολλα για να το σενιαρω εγω προσωπικα γτ ολο κ κατι θα ζητησει!
Εχομε κ λεμε:
-KLE 500--> παιρνει πουλο,λετε οτι δε κανει.
-ΤΑ -->παιρνει πουλο ,δε μ αρεσει κ οσα παιζουν στα λεφτα που θελω ειναι φορτωμενα χιλιομετρα.
-vstrom -->δε θελω εχει ο nio2450823402 και επισης παει πιο πανω σε χρημα.
-950/990 --> δε θελω προς το παρον, γτ αν ηθελα δε θα σας ρωτουσα θα το ειχα παρει ηδη!
-BMW--> ασχημο και αυτο αν κ τιμιο απο οσο λετε αλλα μαλλον δεν!
-Μulti--> κ πιο πανω σε λεφτα αλλα δε θελω κ δευτερο Ντουκ.
-cbf--> μ αρεσει,κατι παιζει σε αγγελιες αλλα δεν εχει τον λιγο off χαρακτηρα που θα ηθελα.

Τι μας μενει? Africa...
Στο ματι μ αρεσει,πωλουνται μερικες που δειχνουν μερακλιδικες και ειναι πολυ κοντα στα χρηματα που θελω,ονοφαδικο με αποδεδειγμενη αξια στο περασμα του χρονου,φορτωνεται αρκετα νομιζω,αξιοπιστια καλη(νταξ΄ καιει κανενα ανορθωτη...)...
Μου κανει πιστευω:D

AUFGEBRACHT
20/08/2013, 17:06
Σε περίπτωση πάντως που αργότερα αναζητήσεις SS για κανα track day κι έτσι να ξέρεις η μηχανή που ψάχνεις είναι η Africa... Όπως και για scooter για μέσα στην πόλη, πάλι η Africa είναι η κατάλληλη επιλογή. Παίζει βέβαια κάποια στιγμή μετά από πολλά χρόνια να καταλάβεις ότι η μεγάλη σου καψούρα ήταν μια τσόπερ, αλλά είσαι τυχερός γιατί και πάλι η Africa Twin θα σε καλύψει, V κινητήρας κι εξίσου άβολη σέλα. Η Africa Twin έχει όμως κι άλλο καλό: Τη δηλώνεις σε μια λέσχη κλασσικής μοτοσυκλέτας και πληρώνεις μειωμένα ασφάλιστρα λόγω αντίκας...

AUFGEBRACHT
20/08/2013, 17:07
-BMW--> ασχημο και αυτο αν κ τιμιο απο οσο λετε αλλα μαλλον δεν!

Όντως...

297870

camen
20/08/2013, 17:14
Μ αρεσει καλυτερα:p

RaGe_Raptor
20/08/2013, 17:16
κάτι σε οικονομικό σε καύσιμα δεν ήθελες???(...!!!)
και σκέφτεσαι την αφρικάνα???
πάρε f650 που καίει λιγότερο από παπάκι και τα κάνει όλα...σοβαρά όμως...

camen
20/08/2013, 17:18
κάτι σε οικονομικό σε καύσιμα δεν ήθελες???(...!!!)


Οχι ,δεν το ανεφερα πουθενα εγω αυτο,αυθαιρετα μπηκε στην συζητηση κ η αληθεια ειναι δε με απασχολει!!!

RaGe_Raptor
20/08/2013, 17:22
Οχι ,δεν το ανεφερα πουθενα εγω αυτο,αυθαιρετα μπηκε στην ζητηση κ η αληθια ειναι δε με απασχολει!!!

οκ πάσο τότε...αλλά και πάλι africa vs f50gs = διπλό for me...για πολλούς και διάφορους λόγους:a15:

camen
20/08/2013, 17:24
οκ πάσο τότε...αλλά και πάλι africa vs f50gs = διπλό for me...για πολλούς και διάφορους λόγους:a15:

Η dakar εκδοση καπως τρωγεται βρε παιδι μου...Αλλα δεν εχω δει κ κανενα να μου τραβηξει την προσοχη...
Το κοιταζω ομως μαζι με το αφρικα,ισως να κριθει στις τιμες που θα παιξουν!

nikvolos
20/08/2013, 17:37
Το πρώτο (μονόμπουζο) Dakar, το κράτησα περίπου 3 χρόνια, χωρίς σημαντικά προβλήματα. Πήγαμε δικάβαλο με φουλ φόρτωμα (τριβάλισο+τανκμπαγκ) Ιταλία, ανώτατη ταχύτητα 130, δεν έκανε κιχ, σούπερ ξεκούραστο και για τον συνεπιβάτη. Σχετικά οικονομικό, αλλά δεν θα βρεις με τα χιλιόμετρα που ψάχνεις. Για μένα δεύτερη επιλογή μετά το ΤΑ, που δεν το θέλεις... ;)

daz
20/08/2013, 19:08
ονοφαδικο με αποδεδειγμενη αξια στο περασμα του χρονου,..

Μόνο που το πέρασμα του χρόνου ήρθε.

Και επειδή το ξέρω καλά αυτό το μπουρδελάκι θα σου πω τα εξής.

Βάρος (και μάλιστα τοποθετημένο ψηλά)

Κατανάλωση (μεγάλη)

Πλαίσιο από τσίχλα (big bubble)

Κατανάλωση (καίει λέμε!)

Ο v2 τραβάει αδιάφορα από χαμηλά και ψηλά ψοφάει. Στ' @@ μου θα μου πεις. Ναι αλλά έχει να κουνήσει 240 κιλά με μετωπική επιφάνεια από τζιπ, συνδύασε το με την απόδοση του κινητήρα και τα λέμε σε κανένα 6μηνο.

Στην πόλη δεν το συζητάμε, ένα stroma μοιάζει με μπαλαρίνα μπροστά του. Αν παρκάρεις σε κατηφόρα δεν ξεκουνάει με τίποτα. Στην κίνηση οι έχοντες varadero θα παρακαλάνε να μην σε βρουν μπροστά τους.

Σε στροφιλίκι οι αλλαγές κατεύθυνσης γίνονται με την σκέψη! Μόνο που πρέπει να το σκέφτεσαι μια εβδομάδα πριν.

Στ' @@ σου ανορθωτές και αντλίες, λύσεις υπάρχουν τ' αλλάζεις και ξεμπερδεύεις (αν δεν τα έχει αλλάξει ο προηγούμενος).
ΒΤW αν τα έχει αλλάξει καταλαβαίνεις ότι το μηχανάκι έχει κάνει τουλάχιστον καμιά 70Κ χιλ έτσι?

Αν είσαι τυχερός και πετύχεις κανένα με αλλαγμένο αμορτισερ (της προκοπής) και σέλα, θα είσαι τυχερός.

AFRICA ΜΕ 30,000 ΧΛΜ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!



Πάρε ένα ντακαράκι ρε camen. Αρκεί να βρεις ένα που να είναι σε καλή κατάσταση. Πανέμορφο είναι! Και ελαφρύ και ροπάτο και δύναμη ψηλά έχει και κατανάλωση ασήμαντη έχει και εύκολη συντήρηση και αξιόπιστο.
Ταξιδεύει μια χαρά στα χλμ που θέλεις καίγοντας το μισό απ' το αφρικα. Στο χώμα δεν θα φοβάσαι μη σου πέσει όταν η παρέα σου δεν είναι δεκαμελής. Στην πόλη είναι πιο μανιτζέβελο. Ελαφρύ, στενό ενώ το ψηλό τιμόνι περνάει πάνω απ' τους περισσότερους καθρέπτες.

daz
20/08/2013, 19:09
Μ αρεσει καλυτερα:p

Χαχαχα.. Κλαίω!!! Ένα άφρικα με την μισή τουρατεκ επάνω του! :lol:

alexxxcbr
20/08/2013, 19:19
Γιατι δε τσιμπας ενα τετοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3935489/ ?

Η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3919249/ ?

:smokin:

Nostradamus
20/08/2013, 19:24
επειδή αν κατάλαβα τα κυβικά δεν είναι τόσο θέμα.. Κανένα τίγρη δεν σκεφτεσαι???

camen
20/08/2013, 19:47
επειδή αν κατάλαβα τα κυβικά δεν είναι τόσο θέμα.. Κανένα τίγρη δεν σκεφτεσαι???

Ελεγα να μεινω στην χαμηλη κατηγορια τελων κυκλοφοριας...Μιας κ πιστευω οτι μου αρκουν εως 750 για αυτο που θελω...

vagmakr
20/08/2013, 20:00
Καλησπερα και απο εμενα,

Κατοχος αφρικα τα δυο τελευταια χρόνια (το πηρα με 80κ τωρα εχει 101κ)
Το μηχανακι ειναι υπερεκτιμημενο, τα κανει ολα μεν με συμβιβασμους.
Διαφωνο στα προηγουμενα σχετικα με την καταναλωση.Το δικο μου το εχω καλο ρυθμησμενο (συγχρονισμενα καρμπ και βαλβιδες) και εθνικη πηγα - ηρθα καλαματα
με καταναλωση 5λ/100 κμ και λιγο με ταχυτητα 100 με 130.
Γενικα δεν εχει το γκαζι για να κανει ταξιδι ανετο με 130-140 δικαβαλο.
Δεν εχει γκαζι και δεν σε συγκινει καθολου.Ειναι παντως αξιοπιστο.

Αυτα που θες δεν θα τα κανεις ευχαριστα.Με λιγο παραπανω χρηματα πας για bandit 650 ή για ον οφ tiger 955i ή tdm 900.

Μην το παρεις με 2000 δεν αξιζει.
Χαιρετισμους.

Nostradamus
20/08/2013, 20:00
Ελεγα να μεινω στην χαμηλη κατηγορια τελων κυκλοφοριας...Μιας κ πιστευω οτι μου αρκουν εως 750 για αυτο που θελω...

fair enough :beer:

camen
20/08/2013, 20:02
Σας ευχαριστω ολους οσοι εκφερετε αποψη,βοηθαει:beer:
Θα κοιταξω λιγο funduro και cbf...

vagmakr
20/08/2013, 20:09
Επισης μακρια απο funduro και KLE.
Αν το αφρικα δεν εχει γκαζι αυτα ειναι επιταφιος.

Παρε καλυτερα cbf η bandit ή fazer παλαιοτερο.

trelf
20/08/2013, 20:15
ειναι μονοδρομος το v-strom 650 φιλε μου........η πιο λογικη αγορα!

αξιοπιστια-ασφαλεια σε μεγαλες ταχυτητες-οικονομικο στην αγορα και στην χρηση-πολη-βουνο-on/off- τελικη 200χμ/ω-το φορτωνεις-ευκολοπουλητο-βρισκεις πολλα σε καλη κατασταση....

its your choice!
;)

akis_trevor
20/08/2013, 20:24
σουπερ τενερε το παλιο!!!:D

endopandou
20/08/2013, 20:25
αγορα ενος οικονομικου on-off.


Πρωτη προυποθεση ειναι το αρχικο κεφαλαιο να ειναι το ΠΟΛΥ εως 2000Ε


Περαν του ποσου αγορας,θελω το μηχανακι να ειναι τερας αξιοπιστιας,να εχει φθηνη συντηρηση,να κινειται βρεξει/χιονισει,δε με νοιαζει αν θα εχει μεγαλη τελικη αρκει να ταξιδευει αξιοπρεπως με 130-140 δικαβαλο κ σαμαρια ή μπαγκαζιερα ,να εχει εως 30.000χλμ αν γινεται και να ειναι δικυλινδρο εως 750cc...



Εντωμεταξύ το cbf που συζητιέται ωραίο αλλά είναι άλλο πράγμα απο το αρχικό ζητούμενο

Τα xt600 και dr650 είναι on off και οικονομικά σε όλα τους...
μόνο στο 140 ταξίδι θέλουν καμιά δεκαριά χλμ παραχώρηση :D

nobody
20/08/2013, 20:27
ναι αλλα δεν ειναι δικυλινδρα...

faraway
20/08/2013, 20:28
xt600 και "130-140 αξιοπρεπώς" ,
μόνο σε χαράδρα με κομμένα φρένα ,
και αφού το έχουν σπρώξει πρώτα με γιγάντια σφεντόνα για να πιάσει τα πρώτα 100 εύκολα :lol::lol:

camen
20/08/2013, 20:35
Το δικυλινδρο το θεωρω ακρως απαραιτητο για δικαβαλο ταξιδι με πραγματακια.Ειπαμε να κανουμε καμια παραχωρηση αλλα μην το ξεφτυλισουμε κιολας!

Vstrom ρε παιδια στα λεφτα αυτα δε παιζει...Αμα ειναι να ανεβασω το κεφαλαιο τοτε να δωσω και το Ντουκ και να παω για 990 να τελειωνω...
Αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω αυτη την στιγμη!

DR σχεδον αδυνατον να βρεις καποιο που να μην ειναι κανιβαλισμενο!

Λευκάδιος
20/08/2013, 21:26
σουπερ τενερε το παλιο!!!:D

Μιας και ο camen ειναι ντουκατιστι καλυτερα Elephant 750 :D

AUFGEBRACHT
20/08/2013, 21:47
Μόνο που το πέρασμα του χρόνου ήρθε.

Και επειδή το ξέρω καλά αυτό το μπουρδελάκι θα σου πω τα εξής.

Βάρος (και μάλιστα τοποθετημένο ψηλά)

Κατανάλωση (μεγάλη)

Πλαίσιο από τσίχλα (big bubble)

Κατανάλωση (καίει λέμε!)

Ο v2 τραβάει αδιάφορα από χαμηλά και ψηλά ψοφάει. Στ' @@ μου θα μου πεις. Ναι αλλά έχει να κουνήσει 240 κιλά με μετωπική επιφάνεια από τζιπ, συνδύασε το με την απόδοση του κινητήρα και τα λέμε σε κανένα 6μηνο.

Στην πόλη δεν το συζητάμε, ένα stroma μοιάζει με μπαλαρίνα μπροστά του. Αν παρκάρεις σε κατηφόρα δεν ξεκουνάει με τίποτα. Στην κίνηση οι έχοντες varadero θα παρακαλάνε να μην σε βρουν μπροστά τους.

Αληθές!!! Πραγματικό περιστατικό πριν καιρό. Έχω τη GS αραγμένη και είμαι μέσα σε ένα μαγαζί, όταν βλέπω ξαφνικά ένα τύπο τεραστίων διαστάσεων να περνάει παρέα με μια κοπέλα, κοντοστέκεται στη μηχανή και φεύγει... Μετά από λίγο ξαναπερνάει, κοιτάει πάλι τη μηχανή, κάνει να φύγει, γυρνάει και πάει να την καβαλήσει. Μην ξέροντας ποιες είναι οι διαθέσεις του πετάγομαι έξω και με το που φτάνω κοντά του και πριν προλάβω να μιλήσω μου λέει:
-Δικιά σου είναι ρε φίλε; Είπα να την καβαλήσω μπας και με δει ο ιδιοκτήτης και έρθει. Πόσο την πουλάς;
-Μα δεν έχει πωλητήριο, δεν την πουλάω... :confused:
-Σκέφτεσαι να την πουλήσεις αργότερα;
-Όχι, δεν έχω τέτοιο σκοπό (αρχίζω να πιστεύω όοτι ο τύπος είναι βαλτός και κάνει πλάκα).
-Να σου δώσω ένα τηλ εάν αλλάξεις γνώμη; Την έχεις στην πένα και μ' αρέσει το μηχανάκι. Έχω ένα Africa και έχω καταραστεί την ώρα και τη στιγμή που το πήρα, μέσα στην πόλη είναι αδύνατο να την κουμαντάρεις και θα την δώσω να ησυχάσω... Υπενθυμίζω πως ο τύπος ήταν σωστό γομάρι.
Τελικά έφερε και τη γυναίκα να δει τη μηχανή, της άρεσε πολύ, άρχισε πάλι τα παζάρια μπας και κάποια στιγμή θέλω να την πουλήσω να τον ειδοποιήσω...

Σκηνικό Νο 2: Σκάει πελάτης στη δουλειά, έρχεται καπάκι σ' εμένα επειδή ξέρει ότι καβαλάω μηχανή και μου λέει: Ρε συ, ξέρεις μήπως κανένα που να θέλει να αγοράσει Africa; Τη χρησιμοποιώ κάθε μέρα να πάω στη δουλειά αλλά δεν αντέχεται άλλο, είναι τόσο βαριά και άβολη που μέχρι πρόβλημα στη μέση απέκτησα και έκανα ένα μήνα φυσιοθεραπείες!!!

camen
20/08/2013, 22:14
Ειλικρινα ποτε δε περιμενα να ειναι τοσο μαπα η Αφρικανα :confused:
Θεωρουσα οτι ειναι ενα τιμιο αξιοπρεπες ταξιδιαρικο μηχανακι...

nobody
20/08/2013, 22:24
http://www.horizonsunlimited.com/hubb/which-bike/africa-twin-or-bmw-f650-33448

τροφη για σκεψη

virus
20/08/2013, 22:48
DR σχεδον αδυνατον να βρεις καποιο που να μην ειναι κανιβαλισμενο!


εχμμμμ.... αν δεν κανω λαθος ενα ντιαρακι ειναι πολυ κοντα σου. στα μερη σου. δεν τον πιανεις στο μπιρι μπιρι μπας και στο πουλησει; :D

AUFGEBRACHT
20/08/2013, 22:50
http://www.horizonsunlimited.com/hubb/which-bike/africa-twin-or-bmw-f650-33448

τροφη για σκεψη


Η σέλα του Africa τα ίδια σκατά με τη σέλα του Funduro; Δε νομίζω... Θυμάμαι ένα παλιό ΜΟΤΟ, το πρώτο Enduro Mega Test στην Ήπειρο κάπου στα τέλη του 90, η σέλα του F650 είχε "ανακηρυχθεί" η καλύτερη του συγκριτικού.

taisteal
21/08/2013, 00:06
Την αφρικανα την ειχα αρκετο καιρο,την ταξιδεψα,δικαβαλα,πολη,χωματα,τα παντα...και ειμαι 1,87 υψος και 100 κιλα.απορω πως τα λετε αυτα που λετε,η δεν την ειχατε η κανετε απλα υποθεσεις.κλασεις ανωτερη σε ολα απο το ΤΑ.

daz
21/08/2013, 00:07
Την αφρικανα την ειχα αρκετο καιρο,την ταξιδεψα,δικαβαλα,πολη,χωματα,τα παντα...και ειμαι 1,87 υψος και 100 κιλα.απορω πως τα λετε αυτα που λετε,η δεν την ειχατε η κανετε απλα υποθεσεις.κλασεις ανωτερη σε ολα απο το ΤΑ.

Από το ΤΑ, ναι.

taisteal
21/08/2013, 00:20
Θωμα στις διαστασεις σου μια χαρα θα ειναι η αφρικανα.και δικαβαλος θα σε βολεψει.σε αυτα τα χρηματα και εφ'οσον θες δικυλινδρο η αφρικα ειναι μονοδρομος.kle,funduro μην τα κοιτας καν.xt 600 και dr για ταξιδια αστο,εκτος αν θες ταλαιπωρια.

George_M.
21/08/2013, 03:14
Αφιερωμενο τοσο σε οσους δυσκολευονται να καταπιουν το ΤΑ650 οσο κ σ'αυτους που δεν το επιλεγουν οταν εχουν διλλημα στην συγκεκριμενη κατηγορια...

Κυριακη του Ιουλιου εν ετη 2010 στα ΓαλλοΕλβετικα συνορα
297922
την επομενη Κυριακη στην Φολεγανδρο.
297923

σαφως παντα δικαβαλος με φουλ αποσκευες...
297924

τροφη για προβληματισμο...

V-TEC
21/08/2013, 07:21
.. για οικονομικό on/off και με όριο τα δύο χιλιάρικα
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το βγάζετε τόσο μπουρδέλο το άφρικά ..

και για να μην λέω έχω ακούσει να λένε, έχω διαβάσει ότι,
έχουν περάσει από τα χέρια μου, transalp 400/600/650, afrika 650, DR650 RSE, vstrom650

πέρα απο το στρώμα, στην εθνική, το μόνο από όλα που πλησίαζε το άφρικα ήταν το ΤΑ650
το οποίο είχε παρόμοια κατανάλωση ..
στα λεφτά που θέλει το παλικάρι το άφρικα παίζει δυνατά, είτε το θέλουμε είτε όχι ..

επίσης η σέλα του άφρικα μπορεί να μην είναι βστρομ αλλά βολεύεσαι για να κάνεις ότι γουστάρεις

επίσης .. το vstrom δεν είναι on/off, ειδικά κιόλας αν φοράει κ κεντρικό σταντ ..
είναι χαμηλό, κοπανάει παντού, δικάβαλο ειδικά δεν παλεύεται η φάση ..
εκτός και αν το συγκρίνουμε στο χώμα με κάνα cbf, Fazer.
άσε που αν είσαι ψηλός ( είμαι 1,90 ) νιώθεις σαν να καβαλάς ένα πουφ με ρόδες,
η θέση οδήγησης ίσως να είναι καλή για αναβάτες μετρίου αναστήματος ..
το μοτέρ δεν έχει γλυκιά λειτουργία, είναι λίγο απότομο, όχι τόσο ελαστικό χαμηλά
και πάλι αν είσαι λίγο ψηλός, το ύψος της σέλας και της μαμα ζελατίνας, σου ρίχνει τον αέρα στα μάτια ακριβως
και σου μαμαει την θεία στους στροβιλισμούς ..

σε όλα τα παραπανω ένα αφρικα, ΤΑ650, είναι χιλιόμετρα μπροστά ..

McGyver
21/08/2013, 07:25
άσε που αν είσαι ψηλός ( είμαι 1,90 ) νιώθεις σαν να καβαλάς ένα πουφ με ρόδες,

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

:a10:

:beer:

Pan (dvs)
21/08/2013, 07:55
Η σέλα του Africa τα ίδια σκατά με τη σέλα του Funduro; Δε νομίζω... Θυμάμαι ένα παλιό ΜΟΤΟ, το πρώτο Enduro Mega Test στην Ήπειρο κάπου στα τέλη του 90, η σέλα του F650 είχε "ανακηρυχθεί" η καλύτερη του συγκριτικού.

To funduro σκατα σελα...?Καποιοι λενε μονο για να λενε.Λογικο καποιοι να μην βολευονται λογω σωματοτυπου ,αλλα μεχρι εκει.Εκανα αρκετα χιλιομετρα σε δυσκολους δρομους και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Οσο γι'αυτους που λενε μαπα τα Africa φιλε μου camen,και αυτοι λενε για να λενε.Στην Πινδο ακομη τα βλεπω στα χερια ανθρωπων που ξερουνε να τα δουλεψουνε,οργωνουνε.

Οι μαπα μηχανες ειναι λιγες οι μαπα οδηγοι,ομως, πολυ περισσοτεροι.Βγαζουμε μαπα εργαλεια που οργωνουνε ολη την υφηλιο,μονο και μονο για να καλυπτουμε τις δικες μας οδηγικες αδυναμιες?

doctoras
21/08/2013, 08:12
Οι μαπα μηχανες ειναι λιγες οι μαπα οδηγοι,ομως, πολυ περισσοτεροι.Βγαζουμε μαπα εργαλεια που οργωνουνε ολη την υφηλιο,μονο και μονο για να καλυπτουμε τις δικες μας οδηγικες αδυναμιες?

:a013:

ktmakis
21/08/2013, 10:38
Ειχα και Africa και KLE (πιο πρόσφατα). Και τα 2 τα έζησα αρκετά. Αν ήθελα κάτι να πηγαίνει στη πόλη θα έπαιρνα το ΚΛΕ μιας και είναι άθραυστο, λεπτό και χωράει παντού και μονοκάβαλο έδειχνε και 170 κοντεράτα χωρίς συνεπιβάτη αλλά άρχιζε να κουνάει επικίνδυνα. 150 πάει μια χαρά με μια ψηλή ζελατίνα. Θέλει αφρώδες στη σέλα, μια εξάτμιση, κανα ανορθωτή στα 60 - 70Κ και με καλά λάστιχα και σωστές αναρτήσεις ξύνει μαρσπιέ. Ειναι όμως άχρωμο μηχανάκι, δεν σε φτιάχνει στο δρόμο. Απλά κάνει τη δουλειά και πάντα θα φτάσει στο προορισμό του. Το Αφρικα το καβαλάς και απολαμβάνεις βόλτα. Ροπάτο απίστευτα, το ίδιο και καλύτερη ποιότητα κατασκευής, (το δικό μου το είχα πάντα έξω 3 χρόνια και δεν έχασε ούτε τη λάμψη του στα πλαστικά) και το ίδιο άθραυστο. Αρχοντική θέση οδήγησης και μπορεί φορτωμένο να ταξιδέψει με 130 χλμ φουλ φορτωμένο και να πάς ξεκούραστος στο προορισμό σου. Από τα 150 και πάνω φορτωμένο κουνάει λές και έχει πλαισιο μαστίχα.
Αν και έχω αλλάξει 15 μηχανάκια το Αφρικα θα το ξανααγόραζα αν μπορούσα να το χαρώ.

Σε αυτά τα μηχανάκια μη κοιτάς χλμ κλπ μιας και με μια καλή συντήρηση δεν θα χρειαστούν ανακατασκευή στο μοτερ πριν τα 200Κ.


Το bmw λογικά είναι μια πολυ καλή λύση και πιο ολοκληρωμένο αλλά προσωπικά το θεωρώ από τα πιο άσχημα μηχανάκια που έχουν βγει ποτέ.

Σημασία έχει η μοτοσυκλέτα που θα αγοράσεις να σε φτιάχνει. Ας είναι και παπί. Αμα είναι να ξενερώνεις ή να μην γουστάρεις κάθε χλμ πάνω της πάρε κουτί.

Bradipous
21/08/2013, 10:55
Δηλαδη πρεπει να πατε απο το ενα ακρο στο αλλο;
Ή θα γαμει το μηχανακι ή θα ειναι για πεταμα;
Για να θελει να το παρει καποιος πλεον το αφρικα προφανως και κανει καποιους συμβιβασμους, πολλους μαλλον, αφου και αδυναμο ειναι και μεγαλο και βαρυ και κοντευει την 20ετια...
Δε νομιζω να περιμενει πως μια αφρικανα ειναι καλυτερη απο ενα 990 ή απο 1200γσ.

Εγω ψηφιζω αφρικανα γιατι σε λιγο καιρο θα μπορει να την δηλωσεις ως αντικα. :p

Bradipous
21/08/2013, 11:00
Σημασία έχει η μοτοσυκλέτα που θα αγοράσεις να σε φτιάχνει. Ας είναι και παπί. Αμα είναι να ξενερώνεις ή να μην γουστάρεις κάθε χλμ πάνω της πάρε κουτί.

Εγω μενω εδω..
:beer:

akis_trevor
21/08/2013, 13:22
να σου πω τωρα σε σοβαρη την αποψη μου;
δεν ξερω ποσο γουσταρεις το ντουκο σου,σε τι τιμες παιζουν,ποσο γουσταρεις το κτμ 950-990 η οποιο αλλο σκεφτεσαι αλλα το να παρεις ενα μηχανακι το οποιο σε μεγαλο βαθμο κανει αυτα που κανει και το ντουκατι(με αλλους συμβιβασμους το ενα και με αλλους το αλλο)δεν το θεωρω σωστη επιλογη.δηλαδη αν σκεφτεις οτι σε 3-4 μηνες θα δωσεις 110 ευρω για τελη για τα 2 μηχανακια + 2 ασφαλειες + διπλη συντηρηση κλπ νομιζω οτι σε συμφερει να δωσεις το μηχανακι σου και να παρεις ενα που να σε καλυπτει πληρως.
αν ηθελες ενα μηχανακι μονο χωμα,οκ.αν ηθελες ενα μηχανακι μονο πολη,επισης οκ.αλλα ετσι οπως το θετεις εγω το θεωρω υπερβολη.
οτι κι αν αποφασισεις ευχομαι να μην μετανιωσεις και να το ευχαριστηθεις.

daz
21/08/2013, 15:59
Λέω και 'γω, δεν θα βγει κανένας να υπερασπιστεί την τιμή της μηχανής που γαλούχησε γενεές και γενεές? :lol:


Το Αφρικα το καβαλάς και απολαμβάνεις βόλτα.

Μη χειρότερα θεέ μου, το ακούσαμε και αυτό!!! :lol:
Το μόνο που μένει είναι να βγει κάποιος και να πει ότι το τενερε βάζει φωτιά στην άσφαλτο. (παλιό καινούριο δεν με νοιάζει υποθέστε όποιο θέλετε).



Οσο γι'αυτους που λενε μαπα τα Africa φιλε μου camen,και αυτοι λενε για να λενε.Στην Πινδο ακομη τα βλεπω στα χερια ανθρωπων που ξερουνε να τα δουλεψουνε,οργωνουνε.

Οι μαπα μηχανες ειναι λιγες οι μαπα οδηγοι,ομως, πολυ περισσοτεροι.Βγαζουμε μαπα εργαλεια που οργωνουνε ολη την υφηλιο,μονο και μονο για να καλυπτουμε τις δικες μας οδηγικες αδυναμιες?

Λέω για να πω ότι το αφρικα εν έτη 2013 είναι μάπα. Ναι είναι μία απ' τις χειρότερες επιλογές που μπορείς να κάνεις όταν θέλεις ένα φθηνό μηχανάκι για πόλη και ταξίδια χωρίς απαιτήσεις. Ο μόνος τρόπος να κάνεις απόσβεση απ' τα 2000 ευρώ είναι να το πας την επόμενη μέρα για παλιοσίδερα. Με τόσο βάρος θα βάλεις και λεφτά στην τσέπη.

Σας φαίνομαι υπερβολικός?

Φίλε pandvs την υφήλιο την έχουν γυρίσει και κάτι ural. Όπως επίσης κάτι r1 έχουν διασχίσει ερήμους (από άμμο). Το ότι εγώ αυριο το πρωί μπορεί να ξεκινήσω για Αλγερία με αφρικα δεν λέει κάτι. Μπορεί να είμαι ρομαντικός, μπορεί και πυροβολημένος. Μπορεί να το κάνω επειδή αυτό έχω και δεν έχω λεφτά για άλλο, μπορεί να είμαι ανώμαλος και να μου αρέσει να σπρώχνω 200 κιλά στην άμμο ή να θέλω να το θάψω στην γη που το δημιούργησε.

Ασφαλώς και οι μάπα οδηγοί είναι περισσότεροι απ' τα μάπα μηχανάκια αλλά υπάρχουν και τα δύο. Επίσης μπορεί κάποιος να είναι μάπα οδηγός στον δρόμο και στην πίστα να κατεβάζει χρόνους παγκοσμίου. Το ίδιο συμβαίνει και με τις μηχανές. Ε λοιπόν η αφρικα είναι καλή να την έχεις να την κοιτάς και να λες τι ωραία και ποιοτικά μηχανάκια έβγαζαν οι σχιστομάτηδες πριν 20 χρόνια. Δεν θα κάτσω ομως να στα γράψω αυτά απ' το πληκτρολόγιο ενός 556 μόνο και μόνο για να πάρω μέρος στην επανάσταση που έφεραν οι Pentium την δεκαετία του 90.

Το αφρικα λοιπόν δεν μπορεί να γεμίσει κανένα κενό τη σήμερον ημέρα. Ή μάλλον μπορεί! Αυτό της μετακίνησης, μέχρι εκεί, ούτε βήμα παραπάνω. Οτιδήποτε άλλο πούμε είναι άκυρο. Φυσικά αυτό μπορεί να το κάνει και ένα hyundai και μάλιστα με πιο απολαυστικό τρόπο και σίγουρα με λιγότερο κόπο.

Πάρε λοιπόν ένα παλιό hyundai ρε θωμά να ξεμπερδεύουμε.

Φυσικά υπάρχουν οδηγοί που το απολαμβάνουν όπως υπάρχουν και οδηγοί που οδηγούν tdm με σαγιονάρα. Αποκλείεται να μην έχουμε και εδώ μερικούς. Βλέπετε που δεν το λένε γιατί φοβούνται το κράξιμο?

daz
21/08/2013, 16:09
Σημασία έχει η μοτοσυκλέτα που θα αγοράσεις να σε φτιάχνει. Ας είναι και παπί. Αμα είναι να ξενερώνεις ή να μην γουστάρεις κάθε χλμ πάνω της πάρε κουτί.

Σωστός αλλά..
Θα αναφερθούμε και στο sex και στις προτιμήσεις που έχουν μερικοί? Γιατί άλλα πράγματα απολαμβάνει ο κάθε ένας στο κρεβάτι του. Αν κάποιος απολαμβάνει μια άφρικα ε τι να πω! Το να μου λέει όμως τι ωραία που είναι και τι καλή και τι ωραία ταξίδια κάνει και να προσπαθεί να με πείσει να δοκιμάσω.. Ε όχι!!! :lol:


Sorry δεν άντεξα :beer:

doctoras
21/08/2013, 16:14
Με βάση τα λεγόμενα σου εάν η μοτο του '12 δεν είναι 1190 adventure 150hp δε λεει...!

Εάν του αρέσει να καβαλαει και φυσικά να το απολαμβάνει Africa, simson, floretta, που το θέμα σου...
Σε αυτά τα πράγματα το έχουμε πει εκατομμύρια φορές "περί ορεξεως.."

Και άμα θες μπορώ να το τράβηξε και εγώ, να πω δηλαδή πως οι νεεσ κατασκευαστικα μοτοσυκλετες του '13 έχουν γίνει τρεντικεσ ακριβώς όπως οι Ασπρογυαλακιδες υποψήφιοι αγοραστές τους..

daz
21/08/2013, 16:21
στα χερια ανθρωπων που ξερουνε να τα δουλεψουνε,οργωνουνε.



Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι για όργωμα.

Το γεγονός ότι μια μηχανή στα χέρια ενός παγκοσμίου με τον σωματότυπο του Hulk μπορεί να οργώσει σημαίνει ότι η μηχανή είναι καλή?

Θα απαντήσω εγώ!

Ναι.
Και μάλιστα κάνει το όργωμα μια απολαυστική διαδικασία για τον καθένα. :lol:

V-TEC
21/08/2013, 16:28
Σας φαίνομαι υπερβολικός?


μόνο υπερβολικός ..
σαν να σου έφαγε μια παλιά γκόμενα κάποιος που καβάλαγε άφρικα .. τόοοοοοοσο πολύ υπερβολικός .. !

δεν θέλω να σε στεναχωρήσω .. αλλά θα το ακούσεις και από έναν ακόμα
το άφρικα όσο ξεπερασμένο και βαρύ και με χάλια μπροστινό, μεγαλύτερη κατανάλωση κλπ κλπ κλπ
συγκριτικά με τον νεώτερο ανταγωνισμό, υπάρχουν κάποιοι που, ναι ρε αγόραρε .. απολαμβάνουν μια βόλτα με αυτό ...
όσο χειρότερο και αν είναι από ένα ΚΤΜ adv 950 ..
και στα 2000 χιλιάρικα που λέει ο παλικαρι, είναι μια ( όχι η μοναδική ) καλή επιλογή ..

και για να πεις μη χειρότερα ακόμα μια φορά
θα αντάλλαζα το vstrom 650 που έχω με ένα ιδίας κατάστασης άφρικα στο δευτερόλεπτο ..
και μόνο για την άβολη θέση οδήγησης που έχει,
τις αναρτήσεις που κοπανάνε στις λακούβες ( σε σχέση με τα αληθινά on/off )
τον άερα που μου πετάει στα ματια με την μαμά ζελατίνα,
που προσπαθεί να μου βγάλει το μπουφάν όσο ανεβαίνουν τα χλμ
( μου κάνει τα νεφρά παγωτό τον χειμώνα )
που βάζει τα κλάματα φορτωμένο δικάβαλο σε ένα χωματόδρομο

αν έχεις κάποιο για τα παλιοσίδερα που λες
πριν το πας στείλε μου ένα πμ

V-TEC
21/08/2013, 16:36
και δεν είμαι και κάποιος τρελός φαν με το άφρικα αλλά
και το οικονομικό είναι ένα μεγάλο κριτήριο
αν είχα ένα χιλιάρικο, μάλλον θα αγόραζα ένα DR650
αν είχα 2 χιλιάρικα .. μάλλον θα αγόραζα ενα άφρικα
αν είχα 4 θα αγόραζα ένα ΚΤΜ 950 adv
αν είναι 10 ένα tiger 800xc

δεν είμαι άφρικα και ξερό ψωμί
αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα

daz
21/08/2013, 16:37
Με βάση τα λεγόμενα σου εάν η μοτο του '12 δεν είναι 1190 adventure 150hp δε λεει...!

Ωραία τώρα που βρήκαμε τα άκρα μπορούμε να συζητήσουμε για το ενδιάμεσο?



Εάν του αρέσει να καβαλαει και φυσικά να το απολαμβάνει Africa, simson, floretta, που το θέμα σου...
Σε αυτά τα πράγματα το έχουμε πει εκατομμύρια φορές "περί ορεξεως.."

Δες το παραπάνω σχόλιο για το sex. Είπαμε όπως τη βρίσκει ο καθένας.

Λοιπόν όποιος δεν μπορεί να καταλάβει διαφορά σε μια bmw με ένα i30 αποκλείεται να καταλάβει και την διαφορά μιας ferari με ένα lada. Αυτός μπορεί να πάρει africa. Ο camen όμως δεν είναι τέτοιος.



Και άμα θες μπορώ να το τράβηξε και εγώ, να πω δηλαδή πως οι νεεσ κατασκευαστικα μοτοσυκλετες του '13 έχουν γίνει τρεντικεσ ακριβώς όπως οι Ασπρογυαλακιδες υποψήφιοι αγοραστές τους..

Θέλω θέλω..

μαζί θα το τραβήξουμε! :lol: :beer:

daz
21/08/2013, 16:51
μόνο υπερβολικός ..
σαν να σου έφαγε μια παλιά γκόμενα κάποιος που καβάλαγε άφρικα .. τόοοοοοοσο πολύ υπερβολικός .. !

Υπερβάλεις! :lol:



δεν θέλω να σε στεναχωρήσω .. αλλά θα το ακούσεις και από έναν ακόμα

Αν δεν μου κάνεις δώρο μια αφρικα δεν μπορείς να με στεναχωρήσεις. :lol:

Πέρα απ' την πλάκα, πίστεψέ με το απολαμβάνω. Πιστεύω όσα λέω αλλά εσκεμμένα σας τσιγκλώ λίγο παραπάνω.

Βασικά προσπαθώ αν σας μαζέψω όλους εδώ για να σας τα ψάλω κατάλαβες? :lol:



το άφρικα όσο ξεπερασμένο και βαρύ και με χάλια μπροστινό, μεγαλύτερη κατανάλωση κλπ κλπ κλπ συγκριτικά με τον νεώτερο ανταγωνισμό,

Thank you!!!




υπάρχουν κάποιοι που, ναι ρε αγόραρε .. απολαμβάνουν μια βόλτα με αυτό ...

Να το κοιτάξετε αυτό. Σοβαρά τώρα! :lol:





και για να πεις μη χειρότερα ακόμα μια φορά
θα αντάλλαζα το vstrom 650 που έχω με ένα ιδίας κατάστασης άφρικα στο δευτερόλεπτο ..

Κοίτα αν έχεις vstrom τότε το άφρικα είναι σοβαρή αναβάθμιση. (Τα ήθελες τώρα ε? :lol:)




και μόνο για την άβολη θέση οδήγησης που έχει,
τις αναρτήσεις που κοπανάνε στις λακούβες ( σε σχέση με τα αληθινά on/off )
τον άερα που μου πετάει στα ματια με την μαμά ζελατίνα,
που προσπαθεί να μου βγάλει το μπουφάν όσο ανεβαίνουν τα χλμ
( μου κάνει τα νεφρά παγωτό τον χειμώνα )
που βάζει τα κλάματα φορτωμένο δικάβαλο σε ένα χωματόδρομο

αν έχεις κάποιο για τα παλιοσίδερα που λες
πριν το πας στείλε μου ένα πμ

Ωραία είπες τα προτερήματα μου λες τώρα και τα αρνητικά? :lol:



..
αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα

Δεν μπορώ να το κάνω αυτό! Δεν έχω αφρικα.

Bradipous
21/08/2013, 16:58
Σωστός αλλά..
Θα αναφερθούμε και στο sex και στις προτιμήσεις που έχουν μερικοί? Γιατί άλλα πράγματα απολαμβάνει ο κάθε ένας στο κρεβάτι του. Αν κάποιος απολαμβάνει μια άφρικα ε τι να πω! Το να μου λέει όμως τι ωραία που είναι και τι καλή και τι ωραία ταξίδια κάνει και να προσπαθεί να με πείσει να δοκιμάσω.. Ε όχι!!! :lol:


Sorry δεν άντεξα :beer:

Υπερβαρη ηλικιωμενη, με χαλια μπροστινο (και πισινο και απο ολα) ταξιδιαρα και ρομαντικη (βλεπε θαλασσα) αφρικανα...

Κατι τετοιο δηλαδη:

298023

:lol:

V-TEC
21/08/2013, 17:02
Δεν μπορώ να το κάνω αυτό! Δεν έχω αφρικα.

έχω δύο ... να σου κάνω εγώ δώρο μία ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pan (dvs)
21/08/2013, 17:03
Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι για όργωμα.

Το γεγονός ότι μια μηχανή στα χέρια ενός παγκοσμίου με τον σωματότυπο του Hulk μπορεί να οργώσει σημαίνει ότι η μηχανή είναι καλή?

Θα απαντήσω εγώ!

Ναι.
Και μάλιστα κάνει το όργωμα μια απολαυστική διαδικασία για τον καθένα. :lol:

Ρε πες εσυ οτι θελεις.Επιμενω.Για οργωμα ειναι καλο.

faraway
21/08/2013, 17:07
Καλό είναι , αν το budget σου είναι χαμηλό ( όπως του camen ) και δεν μπορείς να πάρεις ένα νεότερο On off , που είναι έτη φωτός μπροστά σε όλους τους τομείς από μια africa .

Tώρα ότι κάποιοι οργώνουν με αυτά δεν λέει και τίποτα . Και ο Βροχίδης οργώνει το πλανήτη με xr250 για τους δικούς του λόγους . ;)

daz
21/08/2013, 17:07
Υπερβαρη ηλικιωμενη, με χαλια μπροστινο (και πισινο και απο ολα) ταξιδιαρα και ρομαντικη (βλεπε θαλασσα) αφρικανα...

Κατι τετοιο δηλαδη:

298023

:lol:

:loooooool: Θεικό!! :beer:

Δεν μπορεί να περιγραφτεί καλύτερα!

Δεν μπορούσες να την ποστάρεις νωρίτερα να μην γράφω κατεβατά?

My point exactly!!!

Γούστα είναι αυτά! Όποιος τη βρίσκει με την αφρικάνα λοιπόν μεγειά του με χαρά του. Εγώ απ' τη στιγμή που μπορώ να βρω καλύτερες δεν πάω με αυτή!

Βασικά με αυτή δεν θα πήγαινα ούτε αν δεν μπορούσα να βρω καλύτερη. :lol:


Υγ. Έβαλα και εγώ στο google τα keywords "africa twin 750" και μου έβγαλε την ίδια φωτογραφία. :lol: :beer:

Bradipous
21/08/2013, 17:11
:loooooool: Θεικό!! :beer:

Δεν μπορεί να περιγραφτεί καλύτερα!

Δεν μπορούσες να την ποστάρεις νωρίτερα να μην γράφω κατεβατά?

My point exactly!!!

Γούστα είναι αυτά! Όποιος τη βρίσκει με την αφρικάνα λοιπόν μεγειά του με χαρά του. Εγώ απ' τη στιγμή που μπορώ να βρω καλύτερες δεν πάω με αυτή!

Βασικά με αυτή δεν θα πήγαινα ούτε αν δεν μπορούσα να βρω καλύτερη. :lol:


Υγ. Έβαλα και εγώ στο google τα keywords "africa twin 750" και μου έβγαλε την ίδια φωτογραφία. :lol: :beer:

:lol:
εγω googlara "big mama"...
ετσι εχει αφομιωθει στο υποσυνηδητο μου αυτο το μοτοσακο.
:lol:

:beer:

daz
21/08/2013, 17:25
Καλό είναι , αν το budget σου είναι χαμηλό ( όπως του camen ) και δεν μπορείς να πάρεις ένα νεότερο On off , που είναι έτη φωτός μπροστά σε όλους τους τομείς από μια africa .



Ποιος μίλησε για πολύ νεότερο? Ποιος μίλησε για ακριβότερο?

Δες στο θρεντ του xymador τι και πόσες μηχανές έπαιξαν μπάλα στο 1,5 χιλιάρικο και λίγο πιο πάνω. Άλλες απαιτήσεις διαφορετικές μηχανές αλλά μερικές μπορεί να κάνουν και για τον camen.

Φυσικά εκεί δεν είπε "έχω σκοπό να πάρω αφρικα εσείς τι προτείνεται" ούτε "αυτό που θέλω δεν υπάρχει, γι' αυτό θα πάρω αφρικα".
Εδώ ο Θωμάς είχε στο μυαλό του την αφρικα, την περιέγραψε και όλοι (εκτός μερικών εξαιρέσεων) μπήκαν να του πούνε ότι αυτό που περιγράφει είναι αφρικα. :lol:

Μέχρι και ότι δεν τον ενδιαφέρει η κατανάλωση είπε, για μηχανή που θα κάνει ταξίδια και θα χρησιμοποιεί μέσα στην πόλη και θα την έχει για μουλάρι και όλες τις δουλειές.

Ξέχασε μόνο να πει ότι δεν τον ενδιαφέρει το βάρος γιατί δεν ήξερε ότι είναι τόσο βαριά.

Τώρα όμως που το ξέρει θα το ψάξει και θα ανακαλύψει ότι το βάρος κάνει τις αναρτήσεις να δουλεύουν καλύτερα και την μηχανή ακλόνητη στους πλαϊνούς ανέμους που είναι βασικό στα ταξίδια. :lol: