PDA

View Full Version : Ψηφιακός δείκτης βενζίνης τοποθέτηση!!



Billymuse
19/08/2013, 20:46
Ανοίγω θέμα γιατί δε βρήκα κάτι στην αναζήτηση. Θέλω να βάλω όργανο ένδειξης βενζίνης γιατί η μηχανή μου δν έχει. Απο κει και πέρα υπάρχει κάποιο λινκ η κάποιο όργανο να προτίνεται, δεν με απασχολεί αν θα είναι αναλογικό η ψηφιακό. Και πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η τοποθέτηση του!?

Έχω βρεί http://www.motoraid.eu/accessories/displays/digital-fuel-gauge-monitor-motosens-flat-line-chrome-black ('αυτό) γνωρίζει κανείς κάτι?
ευχαριστώ εκ των προτέρων:beer:

KostasV2
19/08/2013, 20:54
Αν δεν υπάρχει αισθητήρας στάθμης στο τεπόζιτο, θα είναι αρκετά δύσκολο να βάλεις. Το λινκ που έχεις βάλει είναι σκέτο όργανο.

Panoskl
19/08/2013, 21:02
Αυτά τα όργανα χρειάζονται και τον μηχανισμό με το φλοτέρ με αντίσταση μέσα στο τεπόζιτο για να σου δείξουν την στάθμη.

Π.χ. αυτό (http://www.google.gr/imgres?sa=X&biw=1280&bih=923&tbm=isch&tbnid=aeDnwRQDUnHJUM:&imgrefurl=http://www.lulusoso.com/products/Motorcycle-Fuel-Gauge.html&docid=-_8PS0WnzYR9lM&imgurl=http://www.lulusoso.com/upload/20120326/Fuel_Tank_Gauge_Fuel_Sending_Unit_Fuel.jpg&w=800&h=429&ei=J2sSUujjMoiR7AaLsYC4DA&zoom=1&ved=1t:3588,r:3,s:0,i:89&iact=rc&page=1&tbnh=164&tbnw=307&start=0&ndsp=20&tx=139&ty=76)

Έχει τέτοιο το τεπόζιτό σου;

Για αυτό γράφει:


Μέτρηση από 94 Ohms - 3 Ohms
Για την προσαρμογή και την σωστή λειτουργεία του χρειάζεται σύνδεση με τον ήδη υπάρχονΤΑ σένσορα καυσίμων


EDIT: Με πρόλαβε ο αποπάνω ^^^

Billymuse
20/08/2013, 13:35
Ευχαριστώ παίδες για τις άμεσες απαντήσεις σας. Το ξέρω οτι πόσταρα μόνο το όργανο ένδειξης απλά το έβαλα για να σας δείξω τι έχω βρεί.
Απτην άλλη Κωστή μπορούμε να πούμε οτι η λυχνία που έχει στα όργανα της μηχανής μου είναι μόνο για τη ρεζέρβα οπότε ανάβει τότε. Μέσα απο αυτη τη αντίσταση θα μπορώ να προσαρμώσω το όργανο?

GiannisBlessed
20/08/2013, 13:48
συνηθως το λαμπακι για ρεζερβα ειναι ενα θερμιστορ που αλλαζει αντισταση οταν ζεσταθει.
οταν ειναι βυθισμενο κατω απο την βενζινη ψυχεται και εχει μεγαλη αντισταση ετσι δεν επιτρεπει στο ρευμα να περασει.
οταν ομως εκτεθει ανεβαζει θερμοκρασια η αντισταση πεφτει και το ρευμα περναει και αναβει το λαμπακι.
υπαρχουν και καποιοι αισθητηρες που δουλεουν με την αγωγημοτητα.
δλδ οταν ειναι βυθισμενοι κλεινουν κυκλωμα.δλδ περναει το ρευμα μεσα απο την βενζινη.
αλλα δεν πολυχρησημοποιουνται γιατι πιανουν ευκολα επικαθησεις απο την βενζινη οι επαφες και σταματανε να δουλεουν.
οπως και να εχει χρειζεσαι κατι που να μετραει σταθμη ογκο πιεση κατι για να ξερεις την ποσοτητα.

Billymuse
20/08/2013, 20:19
οκ κατάλαβα το τρόπο λειτουργίας απλα η απορία μου είναι αν πχ έχουμε το πρώτο που ειπες για την αντίσταση γίνεται να αντικασταθεί με μια αντίσταση μέτρησης στάθμης?
Γενικά να πάς σε ηλεκτρολόγο η σε συνεργείο?

KostasV2
20/08/2013, 21:38
οκ κατάλαβα το τρόπο λειτουργίας απλα η απορία μου είναι αν πχ έχουμε το πρώτο που ειπες για την αντίσταση γίνεται να αντικασταθεί με μια αντίσταση μέτρησης στάθμης?
Γενικά να πάς σε ηλεκτρολόγο η σε συνεργείο?

Χρειάζεσαι φλοτέρ, που ανεβοκατεβαίνοντας μεταβάλλει την αντίσταση. Ρώτα σε κανένα ηλεκτρολόγο, αλλά θα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις δουλειά.

toyar
21/08/2013, 00:08
σε καθε περιπτωση ο αισθητηρας διαρρεεται απο ρευμα
εισαι σιγουρος οτι θες να βαλεις μεσα στο τεποζιτο σου ηλεκτρικο κυκλωμα ΜΗ εγοστασιακο;

zannisvel
21/08/2013, 01:38
Να πω μια ιδεα καπως διαφορετικη.

Τη καταναλωση σου στο περιπου την ξερεις. Γραφεις ενα προγραμματακι και να εχει output στο κινητο σου μια σταθμη αναλογα με τα χιλιομετρα που γραγει ο μετρητης. Το μονο δυσκολο ειναι πως θα το παιρνει το προγραμμα σαν input, αλλα αυτο βρισκεται η το κανεις μηχανικα καθε φορα που το γεμιζεις. Αν δεν εχεις εσυ γνωσεις να το γραψεις σιγουρα καποιον θα βρεις. Ασε που σιγουρα υπαρχει καποιο application που το κανει. Βαζεις και μια βαση στο τιμονι και εισαι super.
Mπορεις να το κανεις και πιο επαγκελματικο με μια μονιμη αδιαβροχη LCD στερεομενη στο τιμονι.

Πραγματικα πιστευω θα ειναι το ιδιο αξιοπιστο οσο και οι δειχτες. (και να σου βαλω και μια αποκλιση 10-15%)

SHOOTER045
21/08/2013, 02:21
μπορεις απλα να προσαρμοσεις την ιδεα του απο πανω με τα emoticon του φορουμ
ουτε μπαρες ουτε φωτακια
:smokin:=γεματος
:rolleyes:=3/4
:a12:=1/2
:a8:=ρεζερβα
:moutza:=εμεινες

iconan
21/08/2013, 15:42
Το ίδιο είχα σκεφτεί να κάνω και γω στο XT που είχα πριν 8 χρόνια αλλά αφού το έψαξα αρκετά και αρχίζαν και μου μιλάγαν για κοψίματα/τριπήματα στο τεπόζιτο αποφάσισα τελικά να μη κάνω τιποτα και το αφησα ετσι!

bros400pgm
21/08/2013, 16:18
Δεν εχει λαμπακι χαμηλης σταθμης?

GiannisBlessed
21/08/2013, 20:44
εχει αλλα δεν του φτανει...
λοιπον...
εγω σκεφτομουν ενα φεγγαρι το ιδιο πραγμα.
κατεληξα οτι η καλυτερη λυση ειναι το mpguino.
ενα σκατουλακι που το συνδεεις στο μπεκ και ξερεις τον συνολικο χρονο που το μπεκ ειναι ανοιχτο.
το καλιμπραρεις και εχεις λτ/ωρα, λτ/βολτα(χρονο λειτουργειας), συνολικα λιτρα που εχεις καψει κτλ...
μπορει να εχει ακριβεια σε επιπεδο ml καυσιμου.
το συνδεεις και στο κοντερ και εχεις κατανλωσεις λτ/100κμ, λτ/κμ, ποσα κμ σου μενουν μεχρι να μεινεις κτλ.
καποια στιγμη θα τσιμπησω το γκατζετακι αυτο.
του εχουν βαλει μεσα και θερμομετρα και βολτομετρα και ωρες λειτουργειας κινητηρα κτλ.

αν το μηχανακι ειναι καρμπυρατερατο τοτε υπαρχουν μετρητες καταναλωσεις καυσιμου που μπαινουν στην σωλυνα τροφοδοσιας.

Billymuse
21/08/2013, 21:54
ωραίες όλες οι ιδέες ακόμα και η άλλη με το application :beer: το ζήτημα είναι όπως είπε ο φίλος πάνω να μη τρυπάμε ντεπόζιτα και τέτοια.. θα παω να ρωτήσω ηλεκτρολόγο αμα είναι εύκολη υπόθεση θα το δοκιμάσω... Γιάννη καρμπ είναι το μοτόρι, έχεις κάποιο λινκ για τους τους μετρητές που μπαίνουν στους σωλήνες...

Billymuse
21/08/2013, 22:26
μπορεις απλα να προσαρμοσεις την ιδεα του απο πανω με τα emoticon του φορουμ
ουτε μπαρες ουτε φωτακια
:smokin:=γεματος
:rolleyes:=3/4
:a12:=1/2
:a8:=ρεζερβα
:moutza:=εμεινες

πραγματικά με έψησες να βρω κανέναν προγραμματιστή-ηλεκτρολόγο να φτιάξει κάτι τέτοιο :lol:

SHOOTER045
21/08/2013, 22:44
περα απ την πλακα κατι απλο σαν τον δεικτη που ειχαν τα c50 κατω απ την σελα,αλλα και αυτο θελει φλοτερ

GiannisBlessed
22/08/2013, 00:11
λινκ δεν εχω αλλα αν πας σε καταστηματα για σκαφη κτλ θα βρεις.αλλα λογικα τσουζει η τιμη.
ψαχνεις λογικα για gasoline flow meter η κατι τετοιο.
αλλη ιδεα ειναι να τρυπισεις στον πατο να βαλεις βιδωσεις μια βανα και να βαλεις μια διαφανη σωλινα που να ανεβαινει προς τα πανω και να ειναι καπου που να φαινεται.
ετσι θα την κοιτας και θα βλεπεις την σταθμη.
μαλιστα μπορεις να την καλιμπραρεις και να την διαβαθμισεις ωστε να ξερεις ποσα λιτρα εχεις μεσα.

αλλη ιδεα ειναι να βαλεις βανα.
να παρεις καποιο οργανο που να μετραει πιεση και να μετρας την πιεση του καυσιμου.
οσο πιο πολυ τοσο πιο πολυ καυσιμο.
θα πρεπει να βαλεις και δευτερο αισθητηρα για να μετρας και την ατμοσφαιρικη πιεση ωστε να μπορεις να υπολογισεις με ακριβια.
αν το συνδεσεις καπως σε καποιο μπλιμπλικη που θα φτιαξεις με μικροεπεξεργαστη μπορεις να το καλιμπραρεις και ολα να γινονται αυτοματα.

οπως καταλαβαινεις δυσκολα τα πραγματα.χαχα

SHOOTER045
22/08/2013, 00:24
με καποιο αλλο τεποζιτο με τα αναλογα οργανα-καλωδια κλπ
παει μακρια η βαλιτσα ε????????????

toyar
22/08/2013, 09:52
εγω προτεινω να αλλαξεις μηχανη........
πιο ευκολο ειναι:D

KostasV2
22/08/2013, 10:53
με καποιο αλλο τεποζιτο με τα αναλογα οργανα-καλωδια κλπ
παει μακρια η βαλιτσα ε????????????

Αναλόγως για τι μηχανάκι μιλάμε... Θα μπορούσε να μην είναι και τόοοσο δύσκολο.