PDA

View Full Version : Απώλεια νερού από την υπερχείλιση cbf 600 2004-2007



vangkaret
20/08/2013, 15:45
Αντιμετώπισα το πρόβλημα και αφού το έληξα είπα να σας ενημερώσω για να ξέρετε και σεις.

Στις υψηλές θερμοκρασίες τις Αθήνας με το βεντιλαντερ να μου καίει τα πόδια το μηχανάκι έβγαζε τα νερά..στην αρχή λόγο άγνοιας το αγνοούσα μέχρι που το έκανε όλο και πιο συχνά. Πάω στη Honda και μου λέει πρώτη περίπτωση φλάντζα (ΜΠΟΥΜ....λιποθυμάω:uplate:), δεύτερη περίπτωση τάπα ψυγείου... (συνήλθα). Παραγγέλνω την τάπα και πηγαίνω σε άλλο μάστορα του αφήνω τη τάπα το δοκιμάζει πάλι τα ίδια. Μετά από ψάξιμο κατέληξε ότι είναι ο θερμοστάτης που ανοίγει το βεντιλαντερ το αλλάζει..

Μετά από 2 βδομάδες και μια μέρα πριν την άδεια μου που θα πήγαινα με τη μηχανή Κρήτη γυρνάω από αλεποχώρι χωρίς νερό καθόλου και το βεντιλαντερ τίποτα....με έσωσε η εθνική. Πάω πρωί πρωί και αφού τα είπαμε έφταιγε η βαλβίδα που ήταν μεταχειρισμένη (δεν το ήξερα). Την αλλάξαμε με άλλη χωρίς κόστος προς τιμή του παιδιού και μετά από 4 βδομάδες και πολλά πολλά χλμ τίποτα τσικ.

Ελπίζω να μη σας τύχει αλλά το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξετε ξέρετε πιο είναι... Καινούργιο το έχω βρει 80 ευρό από Honda και σε ένα σαιτ αμφιβόλου ποιότητας ~40 ευρο.Από Ελλάδα με κάποιο κονέ μπορείς και με 60....

nikvolos
20/08/2013, 17:09
Μια χαρά λοιπόν!

Shaolin Monk
20/08/2013, 18:50
Πια βαλβιδα και για μας τους ασχετους;;; :cry::cry::cry:

Billymuse
20/08/2013, 18:58
Πια βαλβιδα και για μας τους ασχετους;;; :cry::cry::cry:

με λίγη ντροπή +1 :rolleyes:

vangkaret
28/08/2013, 12:58
Δεν χρειάζεται ντροπή...Είπα βαλβίδα ενώ εννοούσα το θερμοστάτη που ανοίγει το βεντιλαντερ αυτό που είχε αλλάξει την πρώτη φορά...

Τώρα είμαι μια χαρά ευτυχώς και επιτέλους...είχα απογοητευτεί θέλω να το πάω πολλά πολλά χλμ...