PDA

View Full Version : Ελλάδα - Fyrom - Μαυροβούνιο - Κροατία - Βοσνία - Σλοβενία - Σερβία - Ελλάδα



yama6336
21/08/2013, 02:34
Έχοντας κάνει άλλα δύο ταξίδια στο εξωτερικό με τη μηχανή ήρθε η ώρα για το τρίτο όσο έχουμε ακόμα λεφτά. Μια μηχανή (Yamaha Fazer 600 S2) , ένας αναβάτης και αρκετές μέρες διαθέσιμες. Στόχος η Σλοβενία ανεβαίνωντας παραλιακά όσο γίνεται την Κροατία. Απο προετοιμασίες τίποτα το ιδιαίτερο, απλή ταυτότητα (με Αγγλικους χαρακτήρες) χαρτιά/ασφάλεια μηχανής κτλ όλα κομπλέ, GPS με χάρτες των χωρών υπήρχε και full διάθεση για γνωριμία με όμορφα μέρη.


Ημέρα 1η – Σάββατο, 03-08-2013

Αναχώρηση το πρωί απο Αθήνα για λίμνη Όχριδα. Βαρετή εθνική μέχρι τη Λάρισσα και μετά πορεία προς συνοριακό πέρασμα Νίκης μέσω επαρχιακού Τυρνάβου, Ελασσώνας, Κοζάνης, Φλώρινας κτλ. Σε κάποιο απο τα τελευταία χωριουδάκια λίγο πριν τα σύνορα μια μικρή στάση στη σκιά για δροσερό νερό και να δώ λίγο το GPS γιατί ενώ ήταν συνεχώς στο ρεύμα δεν φόρτιζε και είχε μείνει απο μπαταρία πριν καν περάσω τα σύνορα. Τελικά μετά απο ένα reset της συσκευής άρχισε να λειτουργεί και ξεκίνησα. Στα σύνορα δεν είχε καθόλου κίνηση οπότε σε λιγότερο απο 2-3 λεπτά βρισκόμουν πλέον εντός Fyrom με πορεία προς λίμνη Όχριδα.

http://goo.gl/maps/mx7Ke

297889


Η διαδρομή στην αρχή βαρετή, το GPS με οδήγησε μέσα απο τα πιο απίθανα στενά να διασχίσω την πόλη Bitola και να συνεχίσω προς τη λίμνη. Βγαίνοντας τελικά απο την πόλη και πλησιάζοντας όλο και περισσότερο προς την Όχριδα το τοπίο αλλάζει προς το πιο πράσινο και η διαδρομή ομορφαίνει. Κίνηση ελάχιστη, ο δρόμος σε καλή κατάσταση και τριγύρω πράσινο.

297891

297892

Φτάνοντας στη λίμνη κάνω μια βόλτα στους δρόμους της πόλης οδηγώντας και κοιτάω ταυτόχρονα για μέρος να μείνω. Ψάχνωντας βλέπω μια ταμπέλα για δωμάτια την οποία θυμόνουν απο ένα πρόχειρο ψάξιμο που είχα κάνει για την περιοχή και μπαίνω και ρωτάω. Δωμάτιο είχε στα 20 ευρώ, τπτ το ιδιαίτερο αλλά μιας και δεν περίμενα να βρώ κατι φτηνότερο κάθομαι για να γλιτώσω χρόνο απο το ψάξιμο. Ξεφορτώνω τα πράγματα στο δωμάτιο και βγαίνω για μια πρώτη βόλτα με τη μηχανή.

yama6336
21/08/2013, 02:40
Αποφασίζω να ακολουθήσω περιμετρικά τη λίμνη πηγαίνωντας προς το νότιο τμήμα της στα σύνορα με Αλβανία. (Απο Α έως Β στο χάρτη)


http://goo.gl/maps/VczyJ

297893


Σάββατο απόγευμα και υπάρχει πολύ κίνηση στο δρόμο απο λουόμενους. Ο δρόμος διπλής κατεύθυνσης αλλά λίγο τα παρκαρισμένα, λίγο τα λεωφορεία/πούλμαν και πήζει εύκολα. Γενικά θέλει ώρα να ξεφύγεις απο το κομμάτι οπού μαζεύονται για κολύμπι. Όσο πιο νότια κινούμαι τόσο αραιώνει η κίνηση και γίνεται ομορφότερη η διαδρομή με τη λίμνη πάντα στα δεξιά και αριστερά το καταπράσινο βουνό. Αφού φτάνω στα σύνορα με Αλβανία κάνω αναστροφή προς τα πίσω και στο δεξί μου χέρι βλέπω ταμπέλα για National Park Galichica (σημείο C στο χάρτη) οπότε και ακολουθώ το δρόμο που ανηφορίζει το βουνό. Οδήγησα αρκετά χιλιόμετρα αυτό το δρόμο ο οποίος καταλήγει σύμφωνα με το χάρτη στην λίμνη Πρέσπα.


297894

297895

yama6336
21/08/2013, 02:42
297896

297897

297898


Κάπου στα μισά της διαδρομής και πριν αρχίσει να νυχτώνει αποφασίζω να γυρίσω προς τα πίσω. Πάλι πλησιάζοντας προς την πόλη της Όχριδας η κίνηση είχε αρχίσει να γίνεται κουραστική ώσπου σε κάποιο σημείο στο ρεύμα μου τα οχήματα είχαν ακινητοποιηθεί τελείως και απο το αντίθετο δεν ερχόταν τίποτα. Προσπερνώντας απο το αντίθετο μιας και δεν ερχόταν κανείς και ύστερα απο 2+ χλμ διαπίστωσα και το λόγο. Ένα πούλμαν είχε χαλάσει και είχε κλείσει το ένα ρεύμα τελείως και ειχαν κολήσει τα πάντα. Ευτυχώς με τη μηχανή μπόρεσα και πέρασα εύκολα και συνέχισα. Μπαίνοντας πλέον στην πόλη άφησα τη μηχανή στο λιμάνι σε ενα χώρο προορισμένο για τα δίτροχα για να συνεχίσω τη βόλτα με τα πόδια. Εντύπωση μου έκανε οτι κάνεις δεν χρησιμοποιούσε λουκέτα/κλειδαρίες στις μηχανές που ήταν εκεί παρκαρισμένες αλλά εγω το κλείδωσα καλού κακού με λουκέτο στο δισκόφρενο.

yama6336
21/08/2013, 02:44
Συνεχίζοντας τη βόλτα με τα πόδια πλέον άρχισα να διασχίζω τα σοκάκια της παλιάς πόλης και να περπατάω στην άκρη της λίμνης. Υπάρχουν πολλά μαγαζιά για φαϊ/καφέ/ποτό πάνω στην παραλία με θέα τη λίμνη και ήταν γεμάτα όλα. Περπατώντας και πιο μέσα στην αγορά της πόλης με τα τουριστικά μαγαζιά γινόταν πανικός απο κόσμο σε σημείο να μην μπορείς να τεντώσεις το χέρι σου και να μην ακουμπήσεις κάποιον και έπρεπε συνεχώς να περπατάς σε ζικ-ζακ. Αφού γύρισα σχεδόν όλο το μερος έκατσα καπου για φαί και μετά πίσω στο δωμάτιο για ύπνο. Την επόμενη μέρα θα είχε διάσχιση Αλβανίας με τελικό προορισμό το Μαυροβούνιο.



297899

297900

yama6336
21/08/2013, 02:49
Ημέρα 2η – Κυριακή, 04/08/2013

Ξεκινώντας έκανα μια σύντομη στάση στο κάστρο βγάζωντας 2-3 φωτογραφίες εξωτερικά καθώς είχε εισιτήριο για να μπείς μέσα και συνέχισα τη διαδρομή μου.

297901

297902


Επειδή διαβάζοντας άλλα ταξιδιωτικά όλα λένε για αποφυγή της Αλβανίας θα ανέβαινα όσο πιο βόρεια μπορούσα απο Fyrom για να έχω τη μικρότερη δυνατή διαδρομή μέσω Αλβανίας όποτε η επιλογή μου ήταν η ακόλουθη.

http://goo.gl/maps/4Egyw

297903

yama6336
21/08/2013, 02:51
Φεύγοντας απο Όχριδα τα πρώτα χιλιόμετρα ήταν αδιάφορα. Ύστερα απο λίγο όμως το τοπίο αλλάζει καθώς ο δρόμος ακολουθεί το ποτάμι οπου το είχα στα δεξιά μου και απο τα αριστερά καταπράσινες πλαγιές. Η άσφαλτος σε πολύ καλή κατάσταση στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής, σε κάποια σημεία μόλις την είχαν ρίξει και άκουγες τα πετραδάκια να χτυπάνε στη μηχανη και η κίνηση ελάχιστη. Απο τη μια το τοπίο να σε κάνει να σταματάς κάθε λίγο για φωτογραφίες και απο την άλλη η ποιότητα του δρόμου να σε προκαλεί για σπορ οδήγηση. Αυτό συνεχίζεται καθόλο το μήκος της διαδρομής μέχρι και την τελευταία πόλη πρίν τα σύνορα με Αλβανία (Debar).

297904

297905

297906

yama6336
21/08/2013, 02:54
297907


297908


297909

Στα σύνορα ξεμπερδέυω γρήγορα και μπαίνω πλέον Αλβανία με το τοπίο να είναι αδιάφορο στο μεγαλύτερο μέρος. Περνώντας μέσα απο χωριουδάκια οι δρόμοι είναι γεμάτοι απο κόσμο που πηγαινοέρχονται και κάνουν τα ψώνια τους σε υπαίθριες αγορές. Την διαδρομή που ακολούθησα μέσα στην Αλβανία δεν την θυμάμαι γιατί βασιζόμουν στο GPS οπού δεν έκανε και τις καλύτερες επιλογές. Πάντως πουθενά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, οι δρομοι αλλού φυσιολογικοί και σε πολύ λίγα κομμάτια ήθελε προσοχη και κάπου προς Shkodra αν θυμάμαι καλά απο ένα ολοκαίνουριο κομμάτι που δεν υπήρχε στους χάρτες του GPS. Γενικότερα κανένα πρόβλημα με άλλους οδηγούς και οι πεζοί που συναντούσα καθόλη τη διάρκεια της διαδρομής, κυρίως πλανόδιοι πωλητές στην άκρη του δρόμου μου έκαναν νόημα να γκαζώσω τη μηχανή πράγμα που τους έδινε μεγάλη χαρά.

Πλησιάζοντας στα σύνορα ήταν ώρα για ανεφοδιασμό και τα βενζινάδικα που είχα περάσει μέχρι τώρα δεν δέχονταν κάρτα και επειδή δεν είχα καθόλου τοπικό νόμισμα μπαίνωντας Shkodra στο πρώτο μεγάλο βενζινάδικο που δεχόταν κάρτα πέτυχα άτομο που μίλαγε σπαστά ελληνικά και ρώταγε που πάω και αν θέλω κάποια βοήθεια και φώναξε κι ένα φίλο του να μου δώσει πληροφορίες αν και δεν χρειαζόμουν κάτι. Του είπα οτι πάω Μαυροβούνιο και προσπαθούσε να μου πεί απο που να πάω για πιο εύκολα. Με τα πολλά χαιρετηθήκαμε και συνέχισα.

Σύντομα βρισκόμουν στα σύνορα με Μαυροβούνιο και διαπίστωσα οτι είχα τραβήξει μόνο μια φωτογραφία απο όλη τη διαδρομή εντός Αβανίας. Σε γενικές γραμμές τίποτα το ιδιαίτερο που να μου τραβήξει το ενδιαφέρον. Κάποια σημεία μόνο που ο δρόμος ακολουθούσε το ποτάμι.

yama6336
21/08/2013, 02:59
Πλέον βρισκόμουν Μαυροβούνιο με προορισμό το Κότορ. Το GPS με πήγαινε απο δευτερεύον διαδρομές ψηλά απο το βουνό έχωντας στα αριστερά μου την αδριατική. Αφού πέρασα και την πόλη Bar κατέβηκα στον κυρίως δρόμο που ακολουθούσε την ακτογραμμή. Λίγο πριν την Budva υπάρχει ένα νησάκι (Sveti Stefan) που συνδέται με την ακτή και μία γρήγορη φωτογραφία απο μακρία.

297910


Συνεχίζω περνώντας μέσα απο την Budva όπου με μια πρώτη ματιά δεν είδα κάτι να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον, σαν σύγχρονη πόλη μου φάνηκε, οπότε απλώς τη διέσχισα και έφτασα πλέον στο Κοτορ. Βρίσκω σχετικά εύκολα δωμάτιο πάνω στη θάλασσα και ξεφορτώνω τη μηχανή. Κάθομαι λίγο να ξεκουραστώ απο την οδήγηση και ξεκινάω με τη μηχανή για μια πρώτη βόλτα στην πόλη.


Η παλιά πόλη είναι ένα 5λεπτο οδήγηση απο το δωμάτιο και έξω ακριβώς απο την κεντρική είσοδο υπάρχει ενα φαρδύ πεζοδρόμιο που παρκάρουν όλες οι μηχανές οπότε την αφήνω εκεί και συνεχίζω με τα πόδια τη βόλτα μου. Χαζεύω μέσα στο σοκάκια για ώρα πηγαίνοντας πέρα-δώθε και κάπου βλέπω μια ταμπέλα για ένα κάστρο οπότε την ακολουθώ.

297911

297912

yama6336
21/08/2013, 03:04
Για να φτάσεις στο κάστρο που βρίσκεται πάνω απο την πόλη έχει άπειρα σκαλιά σε οχι καλή κατάσταση και θέλει προσοχή (ειδικότερα στο κατέβασμα).

297913

297914


Στην είσοδο για να ανέβεις υπήρχε άτομο για εισιτήριο (3 ευρώ) και όταν έκανα μεταβολή για να φύγω μου είπε πέρνα έτσι οπότε συνέχισα τον ανήφορο.
Η διαδρομή είναι κουραστική και η ζεστη/ήλιος δεν την έκανε ευκολότερη παρόλο που ήταν αργά το απόγευμα. Αρκετά άτομα ανεβοκατέβαιναν, στάσεις για φωτογραφίες σε διάφορα σημεία και μπόλικα άτομα στην διαδρομή με φορητά ψυγειάκα να πουλάνε νερό/αναψυκτικά. Δεν πήρα κάτι οπότε δεν ξέρω πόσο τα χρέωναν αλλά καλό είναι να έχετε μαζί νερό καθώς σίγουρα θα χρειαστεί αν αποφασίσετε να πάτε μέχρι πάνω. Επίσης άνετα παπούτσια όπωσδήποτε(τακούνια απαγορεύονται). Φτάνοντας επιτέλους στην κορυφή (ίσως μου πήρε και μισάωρο να ανέβω,δεν μέτρησα) υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει αράξει σε διάφορα σημεία χαζεύοντας τη θέα προς τον κόλπο του Κότορ και βγάζοντας φωτογραφίες στο ηλιοβασίλεμα.


297915


Χαζεύω λίγο τη θέα και τους χώρους του κάστρου και επειδή σύντομα θα νύχτωνε και το κατέβασμα είναι το ίδιο απαιτητικό δεν ήθελα να το κάνω χωρίς να βλέπω καλά οπότε παίρνω το δρόμο προς την πόλη.

yama6336
21/08/2013, 03:07
Η διαδρομή τώρα πιο εύκολη καθώς κατηφορική αλλά χρειάζεται προσοχή γιατί τα σκαλιά και οι πέτρες γλυστράνε αρκέτα σε πολλά σημεία.

297916


Φτάνοντας πλέον στην πόλη νερό όποσδηποτε και κάθομαι σε ενα εστιατόριο για φαϊ. Υπάρχουν πολλές επιλογές για φαϊ/καφέ/ποτό και φυσικά παντού θα βρείς και ενα παγωτατζίδικο. Αφου κάθομαι αρκετά στο εστιατόριο να ξεκουραστώ και σερφάρωντας στο ιντερνετ απο το κινητό σχεδιάζοντας την επομενη ημέρα πέρνω το δρόμο προς το δωμάτιο.

297917

297918

yama6336
21/08/2013, 03:09
297919

297920

297921

yama6336
21/08/2013, 03:17
Ημέρα 3η – Δευτέρα, 05/08/2013

Θέλωντας να οδηγήσω λίγο στο Μαυροβούνιο σχεδίασα μια μικρή κυκλική διαδρομή η οποία θα με οδηγούσε στην Podgorica και πάλι πίσω στο Κοτορ.

http://goo.gl/maps/HSzzB

297925


Βγαίνωντας απο το Κοτορ αμέσως αρχίζει ο δρόμος να ανηφορίζει στο βουνό. Είχα δεί στο google maps ένα κάστρο (FORT GORAZDA- Old Austro-Hungarian Fortress) πολύ κοντά στη διαδρομή που θα ακολουθούσα οπότε μια παράκαμψη για να δούμε και απο κοντά τι λέει. Η διαδρομή καλή και σύντομα βρίσκομαι απ΄έξω. Δεν είναι οργανωμένο, μπαίνεις μέσα έτσι και υπήρχαν άλλα 3-4 άτομα μόνο. Τριγυρνάω λίγο μέσα και πάνω στο κάστρο και βγαζω κάποιες φωτογραφίες.

297926

297927

yama6336
21/08/2013, 03:22
Έχει πολύ καλή θέα τόσο προς την πλευρά του κόλπου του Κοτορ όσο και απο την άλλη πλευρά που βρίσκεται το αεροδρόμιο.


297929

297928




Μετά τη σύντομη στάση συνεχίζω με προορισμό την πόλη Niksic. Τα πρώτα χιλιόμετρα είναι ανηφορικά με πολλές συνεχόμενες φουρκέτες όπως φαίνεται και απο το google maps οι οποίες είναι αριθμημένες, πρέπει να είναι καμιά 15αριά.


297930

yama6336
21/08/2013, 03:25
Ο δρόμος είναι αρκετά στενός και θέλει προσοχή για αντίθετα διερχόμενα οχήματα, ευτυχώς η κίνηση είναι μηδαμινή και η άσφαλτος κρατάει καλά. Παντού τριγύρω όσο βλέπει το μάτι υπάρχουν βουνά, κάποιο επίπεδο κομμάτι ούτε για δείγμα. Σε κάποιο σημείο συνάντησα και δύο άλογα οπότε δεν έχασα ευκαιρία για άλλη μια φώτο.

297931

297932

297933

yama6336
21/08/2013, 03:28
Τα χιλιόμετρα μέχρι το Niksic αν και λίγα περνάνε πολύ αργά καθώς ο δρόμος είναι απαιτητικός και επιβάλει να πηγαίνεις αργά. Το καλό είναι οτι οδηγάω για άλλη μια φορά μέσα απο καταπράσινες περιοχές πράγμα που με ευχαριστεί. Λίγο πριν το Niksic πέρασα και απο ένα τεχνητό φράγμα όπου έβγαλα μερικές ακόμα φωτογραφίες.

297934


Απο την πόλη μέσα δεν θυμάμαι κάτι το ιδιαίτερο. Έκατσα σε ενα βενζινάδικο κανά 10λεπτο για ανεφοδιασμό μηχανής και δικό μου και μια σύντομη ξεκούραση και συνέχισα για Podgorica. O δρόμος πλέον πιο φαρδύς και άνετος επιτρέπει ύψηλότερη ταχύτητα και ύστερα απο ώρα βρίσκομαι μέσα στην Podgorica και κάνω βόλτες στους δρόμους με τη μηχανή. Φώτο απο την πόλη μέσα δεν έβγαλα καμία και πήρα το δρόμο της επιστροφής.

297935

297936

Ήθελα να περάσω απο το δρόμο που φάινεται να διασχίζει τη λίμνη αλλά το GPS είχε άλλη γνώμη και τελικά με πήγε απο αλλού. Χαλάλι του όμως μια και η διαδρομή ήταν ενδιαφέρουσα με το δρόμο να έχει ωραίες ανοιχτές στροφές και καινούρια άσφαλτο στο μεγαλύτερο μέρος. Το τοπίο δεν είχε αλλάξει και παντού τριγύρω καταπράσινα βουνά.

yama6336
21/08/2013, 03:38
Ήταν απογευματάκι και επέστρεψα πίσω στο δωμάτιο για ξεκούραση για καμιά ωρίτσα και μετά πάλι για βόλτα. Έκανα μια βόλτα το γύρο της χερσονήσου χωρίς να έχει τίποτε το ιδαίτερο και με αυξημένη κίνηση μιας και δεν βοήθαγε και ο στενός δρόμος

http://goo.gl/maps/00gta

297937

Επιστροφή στην πόλη οπου άφησα την μηχανή και συνέχεια με τα πόδια στο λιμάνι και στην παλιά πόλη για φαγητό και έπειτα στο δωμάτιο.

297938

297939





Την επόμενη μέρα αναχώρηση για Κροατία και συγκεκριμένα Dubrovnik για πρώτη διανυκτέρευση.

yama6336
21/08/2013, 03:39
Ημέρα 4η – Τρίτη, 06/08/2013


Η απόσταση μέχρι το Dubrovnik είναι καμιά 100αριά χιλιόμετρα οπότε δεν υπήρχε λόγος για βιασύνη. Χαλαρό ξύπνημα το πρωί και πρωινό με θέα τον κόλπο του Κότορ.


http://goo.gl/maps/5alWx

297942


Καθώς δεν υπήρχε λόγος βιασύνης έκανα οδικώς όλο τον κύκλο και δεν πήρα το φέρρυ που σε περνάει απέναντι. Ευκαιρία για τις τελευταίες φωτογραφίες εντός Μαυροβουνίου.


297943


297944

yama6336
21/08/2013, 10:36
Είναι μεσημεράκι και πλέον βρίσκομαι έξω απο το Dubrovnik. Η θέα της πόλης απο μακριά είναι ωραία και σε κάποιο σημείο βρίσκω την ευκαιρία να βγάλω μερικές φώτος απο ψηλά.

297945

297946


Συνεχίζω και μπαίνω στην πόλη ψάχνωντας για δωμάτιο. Στα πρώτα 2-3 που ρώτησα ήταν πάνω απο την τιμή που είχα σκοπό να διαθέσω (50+) οπότε βγήκα εκτός πόλης και ψάχνωντας κατέληξα καμια 10αριά χιλιόμετρα μακριά σε ένα ήσυχο κολπάκι στην περιοχή Zaton (σημείο C στο χάρτη). Αφού τακτοποιήθηκα στο δωμάτιο επέστρεψα στο Dubrovnik. Βρήκα εύκολα να παρκάρω τη μηχανή μαζί με άλλες σε ειδικό χώρο για μηχανές. Εκεί οχι μόνο δεν κλείδωναν τις μηχανές αλλά αρκετοί αφήναν και τα κράνη τους απλώς ακουμπησμένα πάνω στη μηχανή/καθρέφτες. Εγώ πάντως τα κλείδωσα όλα για να είμαι ήσυχος και συνέχισα την βόλτα μου.

yama6336
21/08/2013, 10:39
Η πόλη μέσα είναι υπέροχη και φυσικά υπάρχει πάρα πολύ κόσμος που τριγυρνάει εντός και εκτός των τειχών της. Ξεκινάω να πηγαινοέρχομαι στα σοκάκια βγάζοντας και αρκετές φωτογραφίες. Σε διάφορες γωνιές υπάρχουν αρκετοί πλανώδιοι καλλιτέχνες και μουσικοί και ο κόσμος μαζεύεται τριγύρω τους για να δεί το show τους.

297947

297948

297949

yama6336
21/08/2013, 10:43
Αν και είχε κόσμο πάντα θα υπήρχε κάποιο ήσυχο μέρος μακριά απο τον πολύ κόσμο.

297950

297951

297952

yama6336
21/08/2013, 10:46
Αφου έχω γυρίσει αρκετά ανεβαίνω και πάνω στα τείχη να κάνω τη βόλτα μου. Δυστηχώς είχε περάσει η ώρα και δεν πρόλαβα να γυρίσω αρκετά γιατί ακολουθούσε κάποιος υπάλληλος που έκλεινε σταδιακά την πρόσβαση στα τείχη. Μερικές φωτογραφίες πάντως πρόλαβα και έβγαλα.


297953

Ένα απο τα κανόνια
297954

Το πετυχαίνω; :)
297955

yama6336
21/08/2013, 10:49
Σε κάποιο σημείο υπήρχε και μια κοπέλα με μερικούς παπαγάλους οπου μπορούσες να τους πάρεις στο χέρι/ώμο σου για μια φωτογραφία χώρις κάποια χρέωση απ’οτι κατάλαβα.

297956

297957


Φαϊ δεν είχε σήμερα το μενού, πήρα δυο σαντουιτς και τα έτρωγα στο δρόμο. Αφού είχε βραδιάσει αρκετά και είχα γυρίσει το μεγαλύτερο μέρος εντός των τειχών έκανα μια σύντομη βόλτα στην περιοχή τριγύρω και επιστροφή στο δωμάτιο.

yama6336
21/08/2013, 11:27
Ημέρα 5η – Τετάρτη, 07/08/2013

Πρωινό ξύπνημα με υπέροχη θέα

297958



Και αναχώρηση για Βοσνία και συγκεκριμένα στο Mostar.


http://goo.gl/maps/AWR42

297959

Έχοντας εντοπίσει απο πριν κάποια πιθανά δωμάτια βρίσκω εύκολα ένα και αφήνω τα πράγματα εκεί. Είναι νωρίς ακόμα και ο ήλιος/ζέστη δεν ευνοούσε το περπάτημα οπότε πήρα τη μηχανή και πήγα να επισκεφτώ τους καταράκτες. Οι οδηγίες που έβλεπα στο ιντερνετ για το πως θα πας δεν ήταν σαφής και όλοι ανέφεραν οτι ήταν δύσκολο να τους εντοπίσεις. Τελικά χωρίς ιδιαίτερο κόπο βρήκα το μέρος. Υπάρχει άνετο παρκιν για τα αυτοκίνητα/πουλμαν καθώς και ένα αναψυκτηριο με τραπέζια οπου μπορείς να ξεκουραστείς. Αφήνω τη μηχανή στο πάρκιν και συνεχίζω με τα πόδια. Η θέα απο ψηλά μαγευτική και ο ήχος απο το νερό που πέφτει ακούγεται απο μακριά.

297960

yama6336
21/08/2013, 11:29
Κατεβαίνωντας στο επίπεδο της λίμνης απογοητεύομαι λίγο γιατι τα νερά δείχνουν/είναι βρώμικα. Αυτό πάντως δεν απογοητεύει τον κόσμο απο το να κολυμπά και να παίζει στο νερό.


297962

297963

yama6336
21/08/2013, 11:31
Κάνω μια βόλτα και απο την πάνω μεριά απο εκεί που φαίνεται να πέφτει το νερό αλλά δεν υπάρχει κάποιο ποτάμι παρά μόνο βλάστηση, τα νερά βγαίνουν υπόγεια μέσα απο τα βράχια.


297965

297966

Στο επίπεδο της λίμνης υπάρχουν άλλα δυο μπαρ/αναψυκτήρια με τραπεζάκια. Κάθομαι στο ένα για λίγη ξεκούραση χαζεύοντας το τοπίο και τρώγωντας ενα burger πριν πάρω το δρόμο της επιστροφής.

297967

yama6336
21/08/2013, 11:32
Φτάνοντας πλεον απόγευμα πίσω στο Mostar ήρθε η ώρα για βόλτα στην πόλη. Αυτή τη φορά δεν υπάρχει κάστρο/τείχη παρα μόνο πετρόστρωτα δρομάκια και το γεφύρι. Η περιοχή γεμάτη τουριστικά μαγαζία και καφε/μπαρ/εστιατόρια. Κάθομαι μέχρι αργά το βράδυ και επιστροφή στο δωμάτιο.



297968

297969

297970

yama6336
21/08/2013, 12:38
Ημέρα 6η – Πέμπτη, 08/08/2013

Αφού είδα και λίγο απο Βοσνία επιστροφή πίσω στην Κροατία στην περιοχή Trogir. Λίγα και για σήμερα τα χιλιόμετρα και το GPS σταθερά με πήγαινε απο επαρχιακούς και καλά έκανε γιατί είχε πολύ όμορφες διαδρομές/τοπία.

http://goo.gl/maps/UhA9b (http://goo.gl/maps/UhA9b)

297975

Φτάνοντας στην περιοχή του Trogir δυσκολεύτηκα να βρω μέρος να μείνω. Όσα είχα ρωτήσει είτε ήτανε full είτε είχαν μόνο μεγάλα δωμάτια για πολλά άτομα και η τιμή ήταν απαγορευτική. Τελικά ύστερα απο αρκετή ταλαιπωρία πηγαίνωντας πέρα-δωθε βρήκα ένα σε καλή τιμή. Το είχε στα 55 ευρώ για δυο άτομα αλλά μιας και είμουν μόνος μου το άφησε τελικά στα 30. Η ιδιοκτήτρια εντυπωσιάστηκε που είμαι απο Ελλάδα καθώς είμουν ο 1ος που θα έμενα εκεί και γενικότερα ο 2ος Έλληνας που συναντούσε απο κοντά. Ήτανε μεσημέρι και η ζέστη αφόρητη οπότε ένας μεσημεριανός υπνάκος ήτανε οτι έπρεπε. Το απόγευμα ξεκίνησα για μια βόλτα με τα πόδια στο νησάκι του Trogir. Είναι ενα πολύ μικρό νησάκι το οποίο με δύο γεφυράκια συνδέται απο τη μια με την στεριά και απο την άλλη με ένα δεύτερο μεγαλύτερο νησί που έχει κυρίως παραθεριστικές κατοικίες και ενοικιαζόμενα δωμάτια.

Στο νησάκι πάνω βρίσκεται η παλιά πόλη η οποία είναι πολιτιστικό μνημείο της Unesco

297976



και η οποία περιβάλεται απο τείχη και υπάρχει και ένα κάστρο. Στο κάστρο μέσα δεν μπήκα καθώς είχε είσοδο οπότε αρκέστηκα σε μερικές φωτογραφίες απο το εξωτερικό του.

297977

yama6336
21/08/2013, 13:25
Η πόλη μέσα θυμίζει πολύ το Dubrovnik και το Κοτορ με τα πετρόχτιστα κτίρια και ο κόσμος να πηγαινοέρχεται στα σοκάκια. Κι εδώ συναντάς πλανόδιους καλλιτέχνες σε διάφορες γωνιές της πόλης καθώς και κάτι πιο οργανωμένο σε μια πλατεία με live μουσική οπού και έκατσα αρκετή ώρα το βράδυ.

297978


297979


297980

yama6336
21/08/2013, 14:18
Ημέρα 7η – Παρασκευή, 09/08/2013


http://goo.gl/maps/xq6oz

297984

Για σήμερα η αρχική σκέψη ήταν να έμενα στο Zadar για να έκανα μια επίσκεψη στις λίμνες Plitvice που έχω ακούσει οτι είναι πολύ ωραία αλλά περνώντας μέσα απο το Zadar δεν μου άρεσε και σαν εναλλακτικό προορισμό είχα την Rijeka. Η διαδρομή όμορφη και πάνω απο τα βουνά και ακολουθώντας την εθνική σε κάποια σημεία. Ανεβαίνοντας προς το βόρειο τμήμα της χώρας ο καιρός απο τη ζέστη που είχε το πρωί που ξεκίναγα άρχισε να δροσίζει και ο ουρανός να συννεφιάζει. Έχοντας διανύσει τη μισή σχεδόν απόσταση μέχρι τώρα άρχισαν και οι πρώτες ψιχάλες. Ύστερα απο λίγο έγινε κανονική βροχή οπότε αναγκαστικά στάση στη ΛΕΑ για να βάλω τα αδιάβροχα καθώς είμουν με καλοκαιρινό διάτρητο μπουφάν-παντελόνι. Μέχρι να ντυθώ είχε έρθει και είχε σταματήσει απο πίσω μου ένα αυτοκίνητο της εθνικής οδού και με περίμενε μέχρι να ξεκινήσω πάλι. Ξεκινάω και με πολύ χαμηλή ταχύτητα και προσοχή λόγο βροχής συνεχίζω. Δεν κράτησε παραπάνω απο ενα 10λεπτο η βροχή και είχα αρχίσει πλέον να λιώνω με τα αδιάβροχα οπότε σταματάω πάλι στην άκρη για να τα βγάλω. Συνέχεια πάλι και ο καιρός κάνει παιχνίδια μια με ήλιο και μια με βροχή. Είχε αρχίσει να γίνεται έντονη και έπρεπε να βάλω πάλι τα αδιάβροχα. Μπαίνοντας σε ενα τουνελ περίμενα να βρω κάποιο χώρο έκτακτης στάθμευσης όπως είχε στα προηγούμενα αλλά στο συγκεκριμένο δεν είχε κάποιο. Φτάνωντας στην άκρη του τούνελ και βλέποντας οτι απο την άλλη πλευρά ήταν αδύνατο να συνεχίσω λόγο καταιγίδας περίμενα λίγο όσο πιο άκρη μπορούσα μήπως έκοβε. Άδικος κόπος καθώς μόνο δυνάμωνε οπότε έπρεπε να βάλω πάλι αδιάβροχα και να συνεχίσω.

Μέχρι να ντυθώ έβλεπα πάλι ένα αυτοκίνητο της εθνικής να έρχεται προς το μερος μου και νόμιζα οτι θα μου έκανε νόημα να φύγω καθώς μέσα στο τουνελ δεν υπήρχε ΛΕΑ και τα αυτοκίνητα πέρναγαν ξυστά δίπλα απο τη μηχανή. Τελικά με προσπερνάει χωρίς να μου πει κάτι και σταματάει ακριβώς έξω απο το τουνελ και ενας υπάλληλος έρχεται προς το μέρος μου. Τελικά μόνο με χαιρετάει και συνεχίζει προς το τουνελ μέσα καθώς τα νερά απο τη βροχή πετάγωνταν απο τα καπάκια του δρόμου σαν συντριβάνι και ήταν επικίνδυνο ειδικά αν πέρναγε κάποια μηχανή απο πάνω. Βάζω γρήγορα τα αδιάβροχα για 2η φορά και ξεκινάω πολύ αργά καθώς απο το spray νερού που σήκωναν τα προπορευόμενα οχήματα δεν είχα καλή ορατότητα. Ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι της διαδρομής. Εγώ να πηγαίνω με 50χλμ/ωρα τέρμα δεξιά και τα αυτοκίνητα να πηγαίνουν με 130+ χλμ/ωρα σαν να μην τρέχει τίποτα. Λίγο πριν την Rijeka η βροχή ευτυχώς σταματάει και αμέσως βγάζω τα αδιάβροχα γιατί δεν παλεύονται με τίποτα με τους 30 βαθμούς που είχε. Η διαδρομή ήταν ωραία αλλά λόγο βροχής δεν έβγαλα καμία φωτογραφία. Μπαίνοντας Rijeka έκανα μια βόλτα στην πόλη με τη μηχανή και ψάχνωντας για δωμάτιο κατέληξα αρκετά πιο έξω στην περιοχή Opatija. Δυσκολεύτηκα και εκεί να βρώ να μείνω αλλά με τα πολλά βρήκα ενα για να περάσω το βράδυ. Άφησα τα πράγματα και κατέβηκα στην πόλη για περπάτημα. Άφησα τη μηχανή στο δημοσιο πάρκιν και ξεκίνησα τη βόλτα.

297985

297986

yama6336
21/08/2013, 14:20
Η πόλη είναι παραλιακή και όλα τα μαγαζία βρίσκονται πάνω στην παραλία.
Υπάρχει και ένας πεζόδρομος λίγο πάνω απο το επίπεδο της θάλασσας όπου και τον ακολούθησα για μεγάλη απόσταση. Στην περιοχή υπάρχει και ένα ωραίο πάρκο (Angiolina Park) αλλά επειδή είχε ήδη νυχτώσει δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφίες. Έκατσα κάπου για φαϊ κι επειδή με είχε κουράσει η σημερινή ημέρα επέστρεψα στο δωμάτιο. Απόψε θα ήταν και το τελευταίο βράδυ στην Κροατία καθώς για αύριο είχα προορισμό την Σλοβενία και συγκεκριμένα την Ljubljana.

297987


297988

yama6336
21/08/2013, 14:21
Ημέρα 8η – Σάββατο, 10/08/2013

Άλλη μια μέρα με ελάχιστα χιλιόμετρα για τον επόμενο προορισμό. Τα σύνορα με Σλοβενία είναι δίπλα οπότε μέσα σε λίγη ώρα βρίσκομαι πλέον να οδηγάω σε Σλοβενικό έδαφος.

http://goo.gl/maps/q0ZsX

297989




Το τοπίο έχει αλλάξει και γίνεται καταπράσινο. Ο δρόμος όμως είναι στενός με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και υπάρχει αρκετή κίνηση.

297990

297991

yama6336
21/08/2013, 14:56
Μετά απο μερικά χιλιόμετρα κάνω και την πρώτη στάση σε ένα στρατιωτικό μουσείο που βρίσκεται ακριβώς πάνω στο δρόμο.

297992

Εξωτερικά υπάρχουν μερικά άρματα μάχης οπου μπορείς να τα δείς απο κοντά αλλά για να δείς το υπόλοιπο μουσείο έχει είσοδο οπότε δεν προχωράω και αρκούμαι με μερικές φωτογραφίες.

297993


297994

yama6336
21/08/2013, 15:12
Σε λίγο βρίσκομαι στην είσοδο του αυτοκινητόδρομου που οδηγεί προς την Ljubljana και σταμάτημα στην άκρη για την απαραίτητη Vignette. Η μικρότερη που μπορείς να πάρεις είναι με διάρκεια 7 ημερών και κόστος 7,50€ για τις μοτοσυκλέτες. Κανονικά πρέπει να την κολήσεις σε κάποιο εμφανές σημείο του οχήματος διαφορετικά παίζει πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου.

Μέσω εθνικής βρίσκομαι πλέον σύντομα στο κέντρο της πόλης βγάζοντας 1-2 φωτογραφίες και ψάχνωντας ταυτόχρονα για δωμάτιο.


297995


297996



Τελικά βρίσκω καμια δεκαριά χιλιόμετρα εκτός πόλης (περιοχή Medno). Το δωμάτιο ωραίο,καθαρό και φωτεινό με μοναδικό μειονέκτημα οτι βρισκόταν δίπλα στις γραμμές του τραίνου. Πέρα απο αυτό ήταν πολύ ήσυχη περιοχή.


297997

yama6336
21/08/2013, 15:25
Αφήνω τα πράγματα στο δωμάτιο και πάω για να γνωρίσω την πόλη. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι είναι άδεια απο κίνηση οχημάτων αλλά και οτι πουθενά στους κεντρικούς δρόμους δεν υπάρχουν παρκαρισμένα και ειδικά δίκυκλα. Μόνο τα ποδήλατα υπάρχουν παντου σε αφθονία καθώς η πόλη είναι φιλική για ποδηλάτες και οργανωμένη με ποδηλατόδρομους και ειδικές θέσεις στάθμευσης σχεδόν παντού. Αφου κάνω αρκετές βόλτες δεν βλέπω που μπορώ να αφήσω τη μηχανή χωρίς τον φόβο της κλήσης και βγαίνω πιο έξω για μια βόλτα καταλήγοντας στο Tivoli park.

Είναι ένα τεράστιο πάρκο/δάσος μέσα σχεδόν στην πόλη με διάφορες δραστηριότητες με μονοπάτια για ποδήλατα,τρέξιμο,αθλήματα ή για μια απλή βόλτα. Για το χειμώνα μάλιστα υπάρχει και ειδική εγκατάσταση για άλμα με σκι.

298001


298002


298003


Σε κάποια άκρη του υπάρχει και ο ζωολογικός κήπος αλλά δεν πήγα να τον δω.

yama6336
21/08/2013, 15:31
Αφού περπάτησα αρκετά επιστροφή στο κέντρο και ύστερα απο πολλές βόλτες βλέπω τελικά θέση στάθμευσης για μηχανές. Την αφήνω και συνέχεια με τα πόδια στο πεζοδρομημένο κομμάτι. Είναι ακόμα νωρίς το απόγευμα και υπάρχει αρκετός κόσμος που πηγαινοέρχεται κάνοντας βόλτες στην πόλη.

298004


298005


298006

yama6336
21/08/2013, 15:38
Κάθε γωνιά και κάτι αξιόλογο για φωτογραφία θαυμάζοντας τις περίτεχνες εισόδους των κτιρίων

298007


περιποιημένα κτίρια

298008


και γενικότερα την πόλη

298009

yama6336
21/08/2013, 15:42
Συγνώμη αν είναι κουραστικές οι πολλές φωτογραφίες αλλά πραγματικά υπάρχουν πολλά πράγματα να δεί κανείς σε αυτή την πόλη.

298010

298011

298012

yama6336
21/08/2013, 15:53
Η Ljubljana είναι άλλη μια πόλη που διαθέτει και αυτή κάστρο οπότε πορεία προς τα εκεί. Ανεβαίνοντας προς το κάστρο ευκαιρία για μερικές φωτογραφίες απο ψηλά.

298013


298014

Ύστερα απο λίγο περπάτημα βρίσκομαι επιτέλους εξωτερικά του κάστρου. Αγαπημένη μου φωτογραφία η επόμενη, με το κάστρο να βάφεται με ένα χρυσαφί απο το ηλιοβασίλεμα χρώμα και σαν background τον μουντό ουρανό.

298015

yama6336
21/08/2013, 16:50
Κάνω μια βόλτα περιμετρικά του κάστρου και βγάζω μερικές ακόμα φωτογραφίες.

298016


298017



Για όσους βαριούνται το περπάτημα υπάρχει και τραινάκι που σε ανεβάζει μέχρι πάνω.

298018

yama6336
21/08/2013, 16:52
Εντός του κάστρου υπάρχει πρόσβαση σε μερικά τμήματά του και σε άλλα χρειάζεται εισιτήριο για να μπείς.

298019


298020


Ένα περίεργο κτίριο

298021

yama6336
21/08/2013, 17:03
Είχε πλέον νυχτώσει και κατέβηκα πάλι κάτω στην πόλη. Οι δρόμοι είχαν γεμίσει κόσμο, τα μαγαζιά γεμάτα και διάφοροι καλλιτέχνες να δίνουν το show τους με τον κόσμο να τους παρακολουθεί.

Μερικές ακόμα βραδινές φωτογραφίες και επιστροφή στο δωμάτιο ύστερα απο μια μέρα γεμάτη όμορφες εικόνες.


298027


298028


298029

yama6336
21/08/2013, 17:32
Ημέρα 9η – Κυριακή, 11/08/2013

Στο πρόγραμμα σήμερα ήταν μια επίσκεψη στη λίμνη Bled βόρεια της Ljubljana και γενικότερα οδήγηση στην Σλοβενική εξοχή.

http://goo.gl/maps/AdKBt

298030

Ύστερα απο ένα 40λεπτο βρίσκομαι πλέον στην όχθη της λίμνης οπού είναι πολύ τουριστικό μέρος. Κάνω το γύρο της λίμνης με τη μηχανή και καταλήγω να την αφήνω σε ένα λόφο πάνω απο τη λίμνη όπου υπήρχε κι εκεί κάστρο.

298031


298032


Γνωστή η συνταγή απο τα προηγούμενα με κάποια τμήματα ελεύθερα προσβάσιμα και κάποια άλλα με εισιτήριο. Βόλτα στους ελεύθερους χώρους και μετά πορεία με τα πόδια για να δώ και τη λίμνη απο κοντά.

yama6336
21/08/2013, 17:34
Η θέα απο ψηλά υπέροχη με τα ήρεμα γαλάζια νερά της λίμνης να δένουν όμορφα με τις καταπράσινες όχθες.


298033

298034



Μέσα Αυγούστου αλλά ακόμα άνοιξη εδω πέρα καθώς οι πλαγιές είναι γεμάτες απο κυκλάμινα.


298035

yama6336
21/08/2013, 17:37
Κατηφορίζοντας προς το επίπεδο της λίμνης υπάρχουν δύο επιλογές, χρησιμοποιώντας είτε σκαλοπάτια είτε τα μονοπάτια που υπάρχουν και κατεβαίνουν μέχρι κάτω. Κατέβηκα απο τα (αρκετά) σκαλοπάτια ένω κόσμος ανέβαινε αγκωμαχώντας απο την κούραση. Είχαν προβλέψει πάντως και κατά διαστήματα υπήρχαν παγκάκια για ξεκούραση. Φτάνωντας επιτέλους στο επίπεδο της λίμνης και περπάτημα περιμετρικά είτε απο το δρόμο είτε σε κάποια σημεία απο μονοπατάκια που υπήρχαν δίπλα σχεδόν στο νερό.

298036


298037


298038

yama6336
21/08/2013, 17:38
Η λίμνη η πιο καθαρή σε σχέση με οτι είχα δεί μέχρι στιγμής στο ταξίδι αυτό. Αρκετός κόσμος να κολυμπάει, πολλοί να έχουν κανο/βάρκες/θαλάσσια ποδήλατα και άλλοι απλως να αράζουν στις οχθες. Αφού περπάτησα σχεδόν τη μισή λίμνη με τα πόδια πήρα το δρόμο πάλι προς το κάστρο που είχα αφήσει τη μηχανή.
Σε κάποιο σημείο υπήρχαν και δυο τεραστίων διαστάστεων σκυλιά, ευτυχώς μαντρωμένα.

298039


Για να ανέβω στο κάστρο τώρα διάλεξα τα μονοπάτια τα οποία σε ανεβάζουν μέχρι κάποιο σημείο και μετά ανεβαίνεις με τα σκαλιά για το υπόλοιπο της διαδρομής.


298040

298041

yama6336
21/08/2013, 22:44
Ξεκινάω τώρα απο το κάστρο με τη μηχανή να οδηγήσω λίγο χωρίς κάποιον συγκεκριμένο προορισμό, απλώς να περάσω μέσα απο τα δάση που βλέπω να υπάρχουν εκεί κοντά. Δεν θυμάμαι τι διαδρομές ακολούθησα αλλά σίγουρα όπου και να πας εκεί τριγύρω το τοπίο σίγουρα θα σε αποζημιώσει. Απλά οδηγώντας χαλαρά και μαζεύοντας εικόνες μπαίνω σε όποιο δρόμο μου φανεί ενδιαφέρων μέχρι να φτάσω σε κάποιο αδιέξοδο.

298046

298047

yama6336
21/08/2013, 22:49
Καταπράσινα λιβάδια και δασώδεις εκτάσεις όσο πιάνει το μάτι

298048

298049



Ένα κοπάδι αγελάδων αραχτό

298050


Τριγύρισα αρκετά στην περιοχή, σε κάποια στιγμή μπήκα και σε ενα δάσος με πανύψηλα δέντρα που οδηγούσε σε κάποιες αθλητικές εγκαταστάσεις/χώρους αναψυχής αλλά δεν έβγαλα κάποια φώτο απο εκεί, μόνο ενα βιντεο με το κινητό αλλά βγήκε λίγο κουνημένο καθώς το κράταγα με το ένα χέρι καθώς οδηγούσα.
Οι δρομοι εκεί ήταν σε καλή κατάσταση αλλά σε κάποια σημεία ήθελε προσοχή καθώς σε αρκετές στροφές είχε χαλικάκι.

yama6336
21/08/2013, 23:14
Ήτανε πλέον αργά το απόγευμα και ξεκίνησα την επιστροφή για την πόλη για μια τελευταία βόλτα.

Οι Σλοβένοι αγαπάνε τη φύση καθώς σχεδόν όλα τα σπίτια στα παράθυρά τους έχουν λουλούδια

298054

298055

298056

yama6336
21/08/2013, 23:19
Η περιοχή του κέντρου που είναι πεζοδρομημένη χωρίζεται στα δυο απο ένα ποτάμι και γέφυρες ενώνουν τις δύο πλευρές.

298058

298059

298060


Στο ποτάμι για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχουν και καραβάκια που σε κάνουν βόλτα.

yama6336
21/08/2013, 23:35
Ημέρα 10η – Δευτέρα, 12/08/2013

Πρωί Δευτέρας και αναχώρηση για Σερβία και συγκεκριμένα στο Novi Sad. Τα χιλιόμετρα σήμερα είναι αρκετά αλλά σχεδόν όλα απο εθνική οπότε θα φύγουν γρήγορα. Κίνηση δεν έχει και γρήγορα διασχίζω τη Σλοβενία και βρίσκομαι πλέον στην Κροατία. Το Zagreb είναι κοντά και προς στιγμήν σκέφτηκα να έκανα ένα γρήγορο πέρασμα από μέσα να δω αν λέει τίποτα καθώς δεν είχα ασχοληθεί καθόλου να ψαξω για την περιοχή αλλά τελικά το παρακάμπτω και συνεχίζω την πορεία μου. Στην είσοδο του αυτοκινητόδρομου παίρνεις ένα χαρτάκι απο τα διόδια και πληρώνεις μία φορά στην έξοδο.

http://goo.gl/maps/GieCZ

298061

yama6336
22/08/2013, 00:07
Μπαίνωντας Σερβία σε κάποιο σημείο βγαίνω απο την εθνική καθώς είχα βαρεθεί και προορισμός το Novi Sad απο δευτερεύοντες δρόμους προσπαθώντας να περάσω μέσα απο ένα βουνό που βρίσκεται λίγο έξω απο το Novi Sad, το Fruska Gora. Στους χάρτες φαίνονται δύο κύριοι δρόμοι να το διασχίζουν και το GPS είχε επιλέξει τον έναν απο αυτούς. Μπαίνωντας μέσα στο δάσος η διαδρομή είναι όμορφη και συναντώ ελάχιστα οχήματα.

298063

298064

298065


Σε κάποιο σημείο ο δρόμος έχει μια διχάλα (φαίνεται και στο χάρτη αν κάνεις zoom in) αλλά και οι δύο δρόμοι τελικά οδηγούν στο ίδιο σημείο απ'οτι διαπίστωσα αργότερα. Δυστηχως ακολούθησα αυτόν που πρότεινε το GPS, τον δεξιά. Ο δρόμος απαράδεκτος και επικίνδυνος απο κάποιο σημείο και ύστερα, σαν να τον είχαν βομβαρδίσει καθώς είχε συνεχώς τεράστιες λακούβες και στο αντιθετο ρεύμα σε πάρα πολλά σημεία ήταν σκαμμένο για να ρίξουν καινούρια άσφαλτο αλλά υπήρχε μεγάλη υψομετρική διαφορα δρόμου με το σκαμμένο κομμάτι με αποτέλεσμα να είναι πολύ επικίνδυνος αν τύχει να περάσει μηχανή απο εκεί. Το μόνο καλό ήταν οτι ελάχιστοι κυκλοφορούσαν εκεί και ήταν πιο εύκολο να κάνω ελιγμούς για να αποφύγω τα χειρότερα.

yama6336
22/08/2013, 00:26
Απογευματάκι πλέον, έχω βρεί δωμάτιο λίγο έξω απο την πόλη, αφήνω τα πράγματα και γυρνάω στο κέντρο να αφήσω τη μηχανή και να πάω μια βόλτα με τα πόδια. Έχω βρεθεί άλλες δυο φορές στο Novi Sad και το έχω γυρίσει αρκετά με τα πόδια αλλά δεν ήξερα οτι είχε και εκεί οχυρό. Το έβλεπα απο μακριά τις προηγούμενες φορές αλλά δεν ήξερα τι ήταν. Αυτή τη φορά ήταν ευκαιρία να επισκεφτώ το Petrovaradin Fortress που βρίσκεται ακριβώς πάνω στις όχθες του Δούναβη. Τη φωτογραφική την είχα ξεχάσει στο δωμάτιο οπότε αρκέστηκα στις φωτογραφίες απο το κινητό.


298066

298067

298068

yama6336
22/08/2013, 00:30
Μέσα στο φρούριο υπάρχει και ένα ρολόι το οποίο έχει μια ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα ρολόγια, ο μικρός δείκτης αντί για την ώρα δείχνει τα λεπτά και ο μεγάλος δείχνει την ώρα. Στην συγκεκριμένη φώτο η ώρα είναι 8.05 το απόγευμα.

298069


Βρίσκομαι κατα τύχη την καλύτερη ώρα, ηλιοβασίλεμα και η θέα είναι ωραία.

298070


Ευκαιρία για φωτογραφία και ανακαλύπτω κατα τύχη οτι το κινητό έχει επιλογή για πανοραμική οπότε δεν χάνω την ευκαιρία να το δοκιμάσω.

298071



Για το υπόλοιπο βράδυ βόλτα στον πεζόδρομο της πόλης και χάζεμα αρκετή ώρα ένα τύπο που ζωγραφίζει με spray και δημιουργεί καταπληκτικές εικόνες με υπέροχα χρώματα. Ήταν εκεί, σταθερά στο ίδιο σημείο τα βράδια και στις δύο προηγούμενες επισκέψεις αλλά παρ’όλα αυτά έκατσα να τον δώ για άλλη μια φορά. Αφού πέρασε η ώρα επιστροφή στο δωμάτιο για ύπνο.

yama6336
24/08/2013, 15:04
Ημέρα 11η – Τριτη, 13/08/2013

Για τη σημερινή ημέρα δεν είχα σχεδιάσει κάτι οπότε απλώς θα έπερνα τη μηχανή και θα πήγαινα μια βόλτα. Κοίταξα τον χάρτη στα γρήγορα να δω τι υπήρχε τριγύρω και τελικά πήγα μια βόλτα προς Βοσνία να δω τι λέει το βορειοδυτικό κομμάτι της. Βγαίνωντας απο Novi Sad μπήκα πάλι μέσα απο το δάσος Fruska Gora αλλά απο δεύτερη διαδρομή η οποία ευτυχώς δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη. Ο δρόμος φυσιολογικός χωρίς επικίνδυνα σημεία. Πέρα απο την διαδρομή μέσα στο δάσος το υπόλοιπο κομμάτι ψιλοαδιάφορο καθώς περνάει μέσα απο καλλιεργήσιμες εκτάσεις.

Στα σύνορα κανένα πρόβλημα για άλλη μια φορά και μπαίνωντας Βοσνία έφτασα μέχρι την πρώτη μεγάλη πόλη που φαινόταν στον χάρτη, την Bijeljina. Τίποτα το συγκλονιστικό ούτε σαν διαδρομή ούτε σαν πόλη. Έκατσα σε μια καφετέρια για ένα χυμό (νερό με σταγόνες απο πορτοκάλι αποδείχτηκε) και λίγη δροσιά γιατί είχε και 33-34 βαθμούς. Πηγαίνοντας στο σημείο που είχα αφήσει τη μηχανή βλέπω το πίσω λάστιχο σε οριακή κατάσταση.

298163

Πριν φύγω απο Ελλάδα ήξερα οτι οριακά θα με έφτανε να γυρίσω πίσω αλλά σκόπιμα δεν το άλλαξα γιατί δεν ήθελα να χαλάσω καινούριο λάστιχο στην εθνική και είχα στο μυαλό μου να το άφηνα όσο πάει και να το άλλαζα όσο βρισκόμουν έξω. Τελικά μάλλον το παράφησα. Το είχα στο νου μου και το κοίταγα στις στάσεις για ανεφοδιασμό αλλά το κομμάτι που είχε λιώσει τελείως το λάστιχο ήταν μόνο αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία και δεν έτυχε να πέσει νωρίτερα στην αντίληψη μου. Έπρεπε να βρω βουλκανιζατερ άμεσα. Στο δρόμο συναντούσα συνέχεια αλλά όλα ήταν για αυτοκίνητα κι επίσης κανείς δεν μιλούσε αγγλικά. Βρήκα ένα που με το ζόρι συνεννοηθήκαμε οτι υπήρχε κάποιο για τις μοτοσυκλέτες αλλά ήταν 5+ και θα είχε κλείσει. Αφού δεν έβρισκα επιστροφή πίσω στο Novi Sad με την ελπίδα να πετύχω κάτι καθώς πιο μεγάλη πόλη (2η μεγαλύτερη πόλη της Σερβίας μετά το Βελιγράδι).

Επιστροφή πάλι απο επαρχιακούς δρόμους και μέσα απο Fruska Gora απο 3η διαδρομή και πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα με το δρόμο και χωρίς καθόλου κίνηση πράγμα που μου επέτρεπε να πηγαίνω με χαμηλή ταχύτητα χωρίς πρόβλημα.


Στη φώτο έχω μαρκάρει με κόκκινο χρώμα την διαδρομή προς αποφυγή. Στους άλλους δρόμους που κινήθηκα μέσα στο δάσος δεν συνάντησα πρόβλημα.

298165


Μπαίνοντας στην πόλη άρχισα να ψάχνω για βουλκανιζατερ αλλά 2-3 που βρήκα ανοιχτά ήταν για αυτοκίνητα μόνο. Μου είπαν 1-2 μαγαζιά που πιθανόν να αλλάζουν και για μηχανές αλλά ήταν αργά και θα ήταν κλειστά.

Μην έχοντας άλλη επιλογή βόλτα για άλλη μια φορά στο κέντρο του Novi Sad μέχρι το βράδυ και επιστροφή στο δωμάτιο καθώς αύριο θα αναχωρούσα για Ελλάδα και θα έπρεπε πρώτα να αλλάξω το λάστιχο.

yama6336
24/08/2013, 15:06
Ημέρα 12η – Τετάρτη, 14/08/2013


Αναχώρηση κατά τις 9 απο το ξενοδοχείο ελπίζωντας να έχουν ανοίξει τα μαγαζιά. Πάω στο πρώτο που μου είχαν υποδείξει και ήταν ενα Yamaha Center αλλά στην ταμπέλα έγραφε οτι άνοιγε στις 10 και δεν ήξερα κι όλας αν αλλάζει ελαστικά. Δεν θα καθόμουν μια ώρα να περιμένω οπότε συνέχεια μήπως βρω κάποιο άλλο. Λίγο παρακάτω επιτέλους βρίσκω κάποιο και ύστερα απο λίγη ώρα βρίσκομαι πλέον με καινούριο λάστιχο να ξεκινάω το ταξίδι προς Αθήνα. Ήταν ήδη κοντά 10 και ήθελα να βρίσκομαι Αθήνα ή όσο πιο κοντά γίνεται πριν νυχτώσει καθώς δεν μου αρέσει να οδηγάω βράδυ στην Εθνική. Ταχύτητα λίγο (ή περισσότερο) πάνω απο το επιτρεπτό όριο και το πήρα σερί μέχρι Αθήνα με μόνες στάσεις για ανεφοδιασμό. Αθήνα τελικά έφτασα περίπου στις 10 το βράδυ. Ο χιλιομετρητής της μηχανής απο το σημείο που άλλαξα λάστιχο μέχρι το σπίτι έγραψε 1135 χλμ τα οποία τα έκανα χοντρικά σε 12 ώρες. Άλλο ένα ταξίδι έφτασε στο τέλος του, ευτυχώς χωρίς απρόοπτα.

yama6336
24/08/2013, 15:07
Επίλογος


Συνολικά στο ταξίδι διένυσα 4800 χλμ περίπου περνώντας από 7 χώρες.

Για διαμονή έδωσα 277 € για 11 διανυκτερεύσεις, που μας κάνουν μια μέση τιμή των 25€/διανυκτέρευση. Το φτηνότερο δωμάτιο ήταν στα 15€ και το ακριβότερο στα 35€.

Συνολικά έξοδα περίπου στα 700€ (+140€ η αλλαγή ελαστικού αλλά αυτή θα γινόταν έτσι κι αλλιώς).

Παντού ταξίδεψα μόνο με την ταυτότητα. Πουθενά δεν συνάντησα πρόβλημα, μόνο λίγο στην είσοδο για Σλοβενία την κοίταζε ο υπάλληλος για αρκετή ώρα, ίσως να μην είχε ξαναδεί Ελληνική ταυτότητα, αλλά μετά απο συννενόηση με κάποιον συνάδελφο του όλα καλά.

Αξίζουν όλες οι χώρες που πέρασα μια επίσκεψη, έχει ωραία πράγματα να δείς και εντός και εκτός των πόλεων.

Όποιος θέλει κάποια επιπλέον πληροφορία/βοήθεια για κάτι ας αφήσει ένα μήνυμα και αν μπορώ/γνωρίζω ευχαρίστως να βοηθήσω.

nikvolos
24/08/2013, 19:43
Μπράβο φίλε. Απίστευτο ταξίδι και άψογη η παρουσίασή σου και φυσικά οι φωτο...
Νάσαι καλά και του χρόνου... :)

MikeG
24/08/2013, 19:51
Με το καλό στο επόμενο!

:beer: :beer:

alexxxcbr
25/08/2013, 11:39
Ωραιος.Αντε και στα επομενα.:beer:

NikosRR
26/08/2013, 12:04
Να είσαι καλά να κάνεις και το επόμενο καλοκαίρι ταξίδι...πάνω κάτω στα ίδια μέρη κινηθήκαμε...:wave2:

spyrakos35
26/08/2013, 12:16
:beer:

πάντα τέτοια

Kostas2B
26/08/2013, 12:20
Ωραίες εικόνες φίλε...Με το καλο και στο επόμενο!

siokatas
26/08/2013, 14:26
πολυ ωραιες φοτο φιλε σου ευχομαι καλα ταξιδια να εχεις...

υ.γ θα μπορουσες να βαλεις ολοι την διαδρομη σε εναν χαρτη?σκεφτομουν να το κανω φετος αλλα τελικα εμεινα ελλαδα,μαλλον για του χρονου το βλεπω..

psiana
27/08/2013, 10:44
Μπράβο φίλε και για την ξενάγηση και την περιγραφή αλλά και για τις φωτογραφίες!

Καλά έκανες και δεν πλήρωσες στο κάστρο στην Λιουμπλιάνα, απλώς σε ξεναγούν σε μακέτες πως ήταν παλιά η πόλη, και σου δείχνουν και ένα μισάωρο ένα 3D βιντεο με την ιστορία τους....

Την επόμενη φορά εφόσον σου αρέσει η φύση τόσο, βάλε και τις λίμνες Πλίτσβισκα στο πρόγραμμα , αξίζει αλλά θέλει χρόνο.... και ένα κολπάκι εκεί, δεν χρειάζεται να πληρώσει εισητήριο αν δεν πάρεις το καραβάκι για να διασχίσεις τη λίμνη και πας γύρω -γύρω με τα πόδια...

Jo.Da.
27/08/2013, 14:24
Ευχαριστούμε που μας έβαλε (ιντερνετικά) στα μπαγκάζια σου κι απολαύσαμε έτσι το ταξίδι σου...:beer:

Μια ερώτηση: επί Αλβανικού εδάφους συνάντησες χωματόδρομους;;;:wave2:

FZMAN
27/08/2013, 18:49
Πολύ καλό το ταξίδι σου, σου εύχομαι πάντα να κάνεις τέτοια ωραία ταξίδια.
Διαφωνώ πάντως με την κίνηση σου να ξεκινήσεις ταξίδι με λάστιχο σε τέτοια κατάσταση.

gaslion
27/08/2013, 19:37
ωραίος φίλε. Ευχαριστούμε για τις όμορφες φωτογραφίες

:beer:

yama6336
27/08/2013, 22:51
Ευχαριστούμε που μας έβαλε (ιντερνετικά) στα μπαγκάζια σου κι απολαύσαμε έτσι το ταξίδι σου...:beer:

Μια ερώτηση: επί Αλβανικού εδάφους συνάντησες χωματόδρομους;;;:wave2:


Απο την πλευρά που πήγα δεν συνάντησα πουθενά χωματόδρομο. Παντού άσφαλτος σε νορμαλ κατάσταση, τίποτα το τραγικό.

yama6336
27/08/2013, 23:19
πολυ ωραιες φοτο φιλε σου ευχομαι καλα ταξιδια να εχεις...

υ.γ θα μπορουσες να βαλεις ολοι την διαδρομη σε εναν χαρτη?σκεφτομουν να το κανω φετος αλλα τελικα εμεινα ελλαδα,μαλλον για του χρονου το βλεπω..

Πάτα στη φώτο για πιο αναλυτικά

298275 (https://maps.google.com/maps?saddr=Agiou+Konstantinou%2F%CE%91%CE%B3%CE%AF%CE%BF%CF%85+%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1% CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85&daddr=41.1376149,20.8209132+to:41.3708298,20.597705+to:41.4182072,20.5699714+to:41.5166109,20.531701 +to:41.8967511,20.351476+to:42.0466991,19.9780642+to:42.4122688,18.7637472+to:42.6299356,18.1530501+ to:42.9937683,17.5426711+to:43.3402869,17.8182128+to:43.0424487,17.5262896+to:43.2298578,17.0973936+ to:43.5287221,16.259735+to:43.7109667,15.9198626+to:43.8174556,15.6762682+to:44.105265,15.2626566+to :44.4250542,15.2156683+to:45.3780872,14.3164745+to:45.75774,14.1944517+to:46.3796017,14.1505787+to:4 5.0442462,19.1535419+to:45.2640777,19.8303705+to:44.7525334,20.3006246+to:E75&hl=en&ie=UTF8&ll=41.370625,20.934448&spn=2.067298,4.22699&sll=40.913513,19.951172&sspn=4.163273,10.546875&geocode=FceYQwIdLAhqAQ%3BFc61cwIdsbM9ASnliz9ym9tQEzFPLBBPJ911-w%3BFc1EdwIdyUs6ASnXzh459htREzH-pvUL8DeKlA%3BFd_9dwIdc985ASnr6nHKVRpREzEKM-HcZti52w%3BFUJ-eQId9Uk5ASkZJ66v5xFREzEjbclQSmrPlw%3BFS9LfwId9Ik2ASmJG7uta39REzGQNn2GQHeMLg%3BFeuUgQIdUNcwASl37-4gUiBSEzHvSWWqUdZi7w%3BFewohwId408eASnrdBqK9zJMEzEaO1STLysKBg%3BFS97igIdWv4UASmZlU1orgxMEzGZz_gtISC-xw%3BFWgIkAIdD64LASkf4TUi5KZLEzEyRpDvznrESQ%3BFf5RlQIdZOIPASk1gSDEBUNLEzF8pvr5ZtwLTg%3BFZDGkAIdEW4LA Sk7Yd5e1glLEzG_Qn0SG41ALQ%3BFaGikwIdseIEASmFSBIwnfpKEzF3f0GvkXR4lg%3BFRIymAIdlxr4ACmdtcOWCkI1EzHvTnz 65Qyy8w%3BFfb5mgId9uryACk7Z3k1oCU1EzFpUBL_syofLw%3BFe-ZnAIdbDPvACkR9_1eN9E0EzHVHpN969S8hA%3BFTH-oAIdwOPoACnf8yOblfphRzEc1xh28lzs_g%3BFV7fpQIdNCzoACn3uVrtxCdiRzFTHNI9NafiBQ%3BFSdqtAIdunPaACl5OXz0sa hkRzFxrhYSlCEv-Q%3BFSw1ugIdE5fYACnl5NjzljF7RzGJg0_QKXpovQ%3BFVGywwIdsuvXACk_3OyjBJd6RzGgJdMVry22RA%3BFRZSrwIdhUIkAS njbzPnA4ZbRzErQQhqrKlKRg%3BFc2ssgIdYpYuASlxNu70UBBbRzHirRx4e-qZpA%3BFZXeqgIdUMM1ASn14k7zBGxaRzF-oNoZEqzLBg%3BFQLIQwIdgI1pAQ&mra=dpe&mrsp=3&sz=8&via=1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23&t=m&z=9)

G/S
01/09/2013, 14:55
Μπράβο για το ταξίδι , και τις όμορφες φωτογραφίες που μοιράστηκες μαζί μας.
Υ.Γ. Μας έβαλες ιδέες για το 2014.........

FZMAN
02/09/2013, 18:21
Μπράβο για το ταξίδι , και τις όμορφες φωτογραφίες που μοιράστηκες μαζί μας.
Υ.Γ. Μας έβαλες ιδέες για το 2014.........

Δεν σου κρύβω ότι και εγω αυτό σκεφτόμουν.

yama6336
02/09/2013, 20:29
Μπράβο για το ταξίδι , και τις όμορφες φωτογραφίες που μοιράστηκες μαζί μας.
Υ.Γ. Μας έβαλες ιδέες για το 2014.........


Δεν σου κρύβω ότι και εγω αυτό σκεφτόμουν.


Ελπίζω να μην μείνετε στην σκέψη και να το κάνετε πράξη, δεν νομίζω να το μετανιώσετε.

andreastwin
03/09/2013, 16:12
μια χαρα τα πηγες,αν και εισουνα και μονοκαβαλος και μονος.η περιγραφη σου ηταν αν μη τοι αλλο τελεια, και η φοτο ακομα ποιο ωραιες.και του χρονου, να εισαι καλα.τον ιουνιο εκανα τιν ιδια διαδρομη με auto και εφτασα μεχρι το sibenik και μετα απο sibenik γραμμη για saragevo.αλλα κατα το τελος του σεπτεβρη θα το παω με τιν μοτο δικαβαλος,ο λογος που θα το ξαναπαω ειναι γιατη δεν μπορεσα να δω πολλα πραγματα και μερει ενω ημουνα διπλα τους και δεν μπορουσα να τα φτασω,επρεπε να παρκαρω στο θεο και μετα με τα ποδια.{οχι οτι δεν μου κανει νααα για ταξειδι.}:vroum:

vag950
03/09/2013, 23:05
:beer:

πολυ ωραια περιγραφη συντομη και περιεκτικη, αλλα και ωραιες φωτογραφιες. παντα τετοια.
Σχεδιαζαμε το ιδιο ταξιδι για φετος αλλα για γυρισμο μεσω ιταλιας. πολυ χαρηκα που τα ειδα εστω μεσω του δικου σου ταξιδιου, και πηρα μια ιδεα.

Δυστυχως αναβληθηκε για του χρονου την ανοιξη.

στο επομενο με υγεια.

φιλικα

Βαγγελης.

airmav
04/09/2013, 07:58
μπραβο ρε φιλε πολυ ωραιο ταξιδι, ωραια παρουσιαση, μαγευτικες οι δαλματικες ακτες. ειχα κανει ενα περασμα πιτσιρικας με τους γονεις με αυτοκινητο πηγαινοντας για ιταλια, με πολλα ενωμενα κρατη τοτε (γιουκοσλαβια, τσεχοσλοβακια) και με ενα χωρισμενο (α. δ. γερμανια) το 1989. μου θυμισες οχι τοσο τα τοπια οσο το συναισθημα αυτου του ταξιδιου (34 μερες τουρ 2 αυτοκινητα 9 ατομα κ πολυ υπνο στα καθισματα). εγω δεν το χω με τις παρουσιασεις οπως κ στις φωτο απετυχα λιγο στο δικο μου ταξιδι.... ευελπιστω για του χρονου...

VANDA
04/09/2013, 09:40
:beer:

latris mixanis
04/09/2013, 10:18
Μπράβο, πολύ ωραίες εικόνες. Μέχρι το επόμενο :beer:


Υ.Γ Μήπως να έβαζες τα ξενοδοχεία τα οποία έμεινες με τιμή και εντυπώσεις, ώστε να έχουν πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες όλοι, ανά πάσα στιγμή?

pepes1gr
11/09/2013, 12:14
Οπως οι περισσότεροι τώρα τελευταία έτσι και εγώ αποφάσισα να κάνω φέτος (αγ.πνεύματος)ένα 3ημερο ταξιδάκι από Αρτα-Himara-Vlore-Budva-Dubrivnik.
Για του χρόνου σκέφτομαι (να είμαστε καλά) να κάνω την δική σου διαδρομή.
Ερώτηση 1). Ο δρόμος μετά το pogradec είναι ακόμη χωματόδρομος (12χιλ περίπου).
2) Το τούνελ πριν τα Τιρανα το έδωσαν και από τα δύο ρεύματα?
3) Μετά το Dubrovnik σε πόσα χιλ. αρχίζει η autostrada.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

yama6336
11/09/2013, 12:48
Οπως οι περισσότεροι τώρα τελευταία έτσι και εγώ αποφάσισα να κάνω φέτος (αγ.πνεύματος)ένα 3ημερο ταξιδάκι από Αρτα-Himara-Vlore-Budva-Dubrivnik.
Για του χρόνου σκέφτομαι (να είμαστε καλά) να κάνω την δική σου διαδρομή.
Ερώτηση 1). Ο δρόμος μετά το pogradec είναι ακόμη χωματόδρομος (12χιλ περίπου).
2) Το τούνελ πριν τα Τιρανα το έδωσαν και από τα δύο ρεύματα?
3) Μετά το Dubrovnik σε πόσα χιλ. αρχίζει η autostrada.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Για το 1 και 2 δεν ξέρω να σου πω γιατί εγώ Αλβανία μπήκα από Fyrom και βγήκα αρκετά πάνω απο τα Τίρανα οπού και δεν συνάντησα πουθενά χώμα.

Για το 3 σύμφωνα με το google maps είναι περίπου στα 130-140 χλμ η απόσταση και σαν χρόνο το βγάζει κοντά στις 2 ώρες.

Zack
11/09/2013, 18:55
Ωραιο ταξιδι και πανεμορφες φωτογραφιες.
Και εις αλλα με υγεια
:beer: :beer: :beer:

GAS NICK
15/09/2013, 10:25
Αψογη και περιεκτικη περιγραφη τελειος οδηγος
για τον μελοντικο ταξιδιωτη...........
Νασαι καλα και στα επομενα που ερχονται
:beer::wave2::beer:

Balkan_express
16/09/2013, 12:46
Μπραβο φιλε μου, πραγματικα αψογη περιγραφη σου αλλα και οι φωτογραφιες σου!

Σου ευχομαι παντα ορθιος και καλα ταξιδια!!!

υ.γ Οποιος δεν εχει κανει αυτο το ταξιδι ακομη, ευχομαι να το πραγματοποιησει και να το απολαυσει!

McTalas
22/09/2013, 23:40
:beer:
αντε και στα επομενα!!!