PDA

View Full Version : Αγορά χαλαρού enduro...(χωρίς πολλές απαιτήσεις)



kavouras5
21/08/2013, 15:43
Καλησπέρα παιδιά...

Ψάχνω να βρω μια μηχανή (μεταχειρισμένη) που θα εχει την εξής χρήση: Θα την κυκλοφορώ σε επαρχιακό δρόμο(Μάνη), θα κάνει γύρω στα 5-10 χιλιόμετρα κάθε μέρα απο το ενα χωριό στο άλλο, περίπου 10 φορές το χρόνο θα την πηγαίνω στο βουνό(χωματόδρομος,πέτρες κτλ για ήπια βόλτα όμως- όχι παντιλίκια,άλματα κτλ) και 2 φορές το χρόνο θα την πηγαίνω δικάβαλο μια πορεία γύρω στα 30-40 χιλιόμετρα για εκδρομή.
Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι τα εξής-
Μίζα οπωσδήποτε.
Μεγάλο ύψος σέλας οπωσδήποτε(είμαι 1,96!).
Μικρή καταναλωση οπωσδήποτε.
Δείκτης βενζινης στα όργανα(όχι τόσο απαραίτητο).
Σχετικά ελαφρύ.
Καλύτερα να είναι ως 450 κυβικά,όχι παραπάνω.
Κατα προτίμηση όσο το δυνατό πιο καινούριο μοντέλο, ώστε να μη βγάζει πολλά προβλήματα και να μην ασχολούμαι συχνά μαζί της...
Μπορώ να δώσω μέχρι 4.000 περίπου...
Σαν ιδέα είχα σκεφτεί KLX250, WR250R. Περιμένω όμως τις δικές σας απόψεις...
Ευχαριστώ πολύ!

Stabak
21/08/2013, 16:50
drz400?
Te610..

dimzan
21/08/2013, 17:09
Στη θεση σου θα επαιρνα wr250r , νομιζω οτι ταιριαζει γαντι σε αυτο που περιγραφεις , με μικρο ενδιασμο για το υψος

Bradipous
21/08/2013, 17:31
τενερε 660 ή σε χαμηλοτερο μπατζετ ΧΤ660R.
Και εκτος πηγαινουν (για αυτο που περιγραφεις) και οικονομικα για καθημερινη μετακινηση και με κυβικα για κανενα μικρο 2καβαλο ταξιδακι οπως ανεφερες.

SHOOTER045
21/08/2013, 19:28
XR 400 R
KLX 300
αποφυγε καθαροαιαμα,υπερβολικες απαιτησεις
ισως και DR-Z 400
μεχρι και με DT200 αλλα θα σου ειναι λιγο
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3999861/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3932632/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3848399/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3871161/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3905000/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3909554/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3979242/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3924442/

kordix
21/08/2013, 22:17
TE610 ή ΚΤΜ 690.

Τα 450 είναι όλα καθαρόαιμα οπότε το κόστος χρήσης είναι απαγορευτικό. Ασε που είναι σπαστικό να αλλάζεις λάδια κάθε 500 χιλιόμετρα, δεν υπάρχουν μαρσπιέ συνεπιβάτη, δεν εχουν δυνατό υποπλαίσιο για δικάβαλο, δεν μπορείς να φορτώσεις πράγματα, κάνουν φασαρία και γενικά σε ήπια χρήση στο χώμα δεν δουλεύουν. Αυτά είναι πολεμικά μηχανάκια.

Πάρε ενα ον/οφ με εμφαση στο ΟΦ.

Lioulios
22/08/2013, 01:42
Eγώ , αν ήμουνα εσύ , θα έδινα ένα 500άρικο παραπάνω και θα έπαιρνα ένα Yamaha XTZ Tenere 660 που πάει γάντι στην περ'ίπτωσή σου και μπορεί να σου προσφέρει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ όλα όσα προανέφερες , σε όλες τις περιπτώσεις που θα το χρειαστείς . Με ένα λάστιχο πιο οφ , το μηχανάκι αυτό είναι έτοιμο να σε ταξιδέψει παντού .

τα φθηνότερα (αλλά σε πολύ καλή κατάσταση στο καρ) τόσο πάνε 4.5Κ .....Εγώ αύτό θα έπαιρνα

catmaster
22/08/2013, 09:44
Πολύ βαρύ δεν είναι το Tenere ρε παίδες ;;
Α και το XR400 είχε ποτέ μίζα ;; (και εγώ ο μ@λακας γιατί είχα βγάλει μηνίσκο με τις μανιβελιές ;; ) :D

:wave2:

@kavouras5 στην Μάνη που θα τριγυρνάς ;; Μέσα Μάνη ;; ρωτάω γιατί είναι η σκούφια μου από τα πέτρινα αυτά μέρη ...

MikeG
22/08/2013, 09:45
Gas Gas Pampera 450

Shiatman
22/08/2013, 10:00
Eγώ , αν ήμουνα εσύ , θα έδινα ένα 500άρικο παραπάνω και θα έπαιρνα ένα Yamaha XTZ Tenere 660 που πάει γάντι στην περ'ίπτωσή σου και μπορεί να σου προσφέρει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ όλα όσα προανέφερες , σε όλες τις περιπτώσεις που θα το χρειαστείς . Με ένα λάστιχο πιο οφ , το μηχανάκι αυτό είναι έτοιμο να σε ταξιδέψει παντού .

τα φθηνότερα (αλλά σε πολύ καλή κατάσταση στο καρ) τόσο πάνε 4.5Κ .....Εγώ αύτό θα έπαιρνα

Νομίζω η καλύτερη επιλογή για να κινείσαι παντού και πάντα !!!

kavouras5
22/08/2013, 12:10
@kavouras5 στην Μάνη που θα τριγυρνάς ;; Μέσα Μάνη ;; ρωτάω γιατί είναι η σκούφια μου από τα πέτρινα αυτά μέρη ...

Φίλε μου είμαι κοντά στην Καρδαμύλη/Στούπα...
Εδω όπως ξέρεις οι δρόμοι είναι λίγο χάλια, γιαυτό θέλω και το εντουροειδές...Βουνό (Ταύγετο) πάω, αλλα όχι πολύ συχνά...

Πάντως παιδιά θέλω κάτι σε λιγότερο απο 600 κυβικά και σίγουρα πιο ελαφρύ και λιγότερο ογκώδες απο την tenere.
Φανταστείτε οτι μεχρι τώρα είχα ενα kawasaki tengai 650 και τώρα έχψ μια transalp 650. Και τα δυο θηρία, με το kawasaki να με έχει
βολέψει περισσότερο(επειδή είμαι ψηλός), αλλα προτιμώ πλέον να φύγω απο αυτή την κατηγορία και να πάρω πιο ελεφρύ μηχανάκι...
Μπέρδεμα....

catmaster
22/08/2013, 12:25
Φίλε μου είμαι κοντά στην Καρδαμύλη/Στούπα...
Εδω όπως ξέρεις οι δρόμοι είναι λίγο χάλια, γιαυτό θέλω και το εντουροειδές...Βουνό (Ταύγετο) πάω, αλλα όχι πολύ συχνά...

Πάντως παιδιά θέλω κάτι σε λιγότερο απο 600 κυβικά και σίγουρα πιο ελαφρύ και λιγότερο ογκώδες απο την tenere.
Φανταστείτε οτι μεχρι τώρα είχα ενα kawasaki tengai 650 και τώρα έχψ μια transalp 650. Και τα δυο θηρία, με το kawasaki να με έχει
βολέψει περισσότερο(επειδή είμαι ψηλός), αλλα προτιμώ πλέον να φύγω απο αυτή την κατηγορία και να πάρω πιο ελεφρύ μηχανάκι...
Μπέρδεμα....

Κοντοχωριανοί είμαστε ... κοντά στην Πλάτσα εγώ και μακάρι να καταφέρω να κατέβω κάτω να μείνω μόνιμα κάποια στιγμή όταν κακογεράσω και δεν έχω προλάβει να ψοφήσω :lol:

... οι δρόμοι είναι όντως χάλια

Ktm 520-525 και θα το έχεις και για το όργωμα λέμε :D

:wave2:

Lioulios
22/08/2013, 16:12
Aν δεν ήσουνα 2 μέτρα , να πω ΟΚ ... Αλλά 2 μέτρα άντρας δεν μπορεί να σου φαίνεται βαρύ και ογκόδες κανένα μηχανάκι ... Σε αντάζομαι πάνω σε κανα 250 .... Ούτε που θέλω να το σκέφτωμαι ....Σκέψου το εσύ καλύτερα ....Και σοβαρά .

660 τενερέ από μένα ( μηχανάκι που θα το ήθελαν πολλοί ,αλλά τους πέφτει ψηλό) .

...Και στο χώμα δες που μπορεί να πάει (με ασφάλτινο λάστιχο)

298104

daz
22/08/2013, 16:45
Τα είπαν οι από πάνω.
drz400 Ελαφρύ και αξιόπιστο εντουάκι.
xtz Βαρύ σε σχέση με το από πάνω ον οφφ,
χτ. Ελαφρύτερο σε σχέση με το από πάνω ον-οφφ
Κτμ 690. Ελαφρύτερο και δυνατότερο σε σχέση με το από πάνω αλλά με λίγο ακριβότερη συντήρηση.
Husky 610. Στην ίδια κατηγορια με το από πάνω αλλά διαφορετικό.

kavouras5
22/08/2013, 17:41
Aν δεν ήσουνα 2 μέτρα , να πω ΟΚ ... Αλλά 2 μέτρα άντρας δεν μπορεί να σου φαίνεται βαρύ και ογκόδες κανένα μηχανάκι ... Σε αντάζομαι πάνω σε κανα 250 .... Ούτε που θέλω να το σκέφτωμαι ....Σκέψου το εσύ καλύτερα ....Και σοβαρά .

660 τενερέ από μένα ( μηχανάκι που θα το ήθελαν πολλοί ,αλλά τους πέφτει ψηλό) .

...Και στο χώμα δες που μπορεί να πάει (με ασφάλτινο λάστιχο)

298104

Ευχαριστω για τη βοήθεια φίλε μου...Δεν πιστεύεις όμως οτι πάνω-κάτω το tenere ανήκει στην
ίδια κατηγορία με τα μηχανάκια που είχα(transalp και kawasaki tengai), τα οποία δε με βόλεψαν
επειδή έχουν μεγάλο βάρος και όγκο; Και επειδή τη χρησιμοποιώ για πολύ μικρές αποστάσεις τη μηχανή,
σκέφτηκα οτι καλύτερα θα ήταν να μη με προβληματίζει το βάρος της, να την έχω σαν παπάκι που λέει ο
λόγος...
Τώρα το πως θα φαίνομαι πάνω στο 250, αυτο ειναι ενα θέμα και θα το διαπιστώσω σύντομα όταν θα τεστάρω
ενα klx250 και ενα wr450r...
Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες πάντως...

KotsosDR
22/08/2013, 17:46
DR z 400 ....

Stabak
22/08/2013, 18:36
to wr450 θα σου κατσει κουτι σαν υψος αλλα δεν κανει για καθε μερα, 900μλ λαδι περνει...

SHOOTER045
22/08/2013, 18:41
ο τιτλος τι λεει?
ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΑΡΟΥ ΕΝΤΟΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ=XR400

Λευκάδιος
22/08/2013, 19:10
ο τιτλος τι λεει?
ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΑΡΟΥ ΕΝΤΟΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ=XR400

Ναι αλλά τονιζει οτι θελει μιζα αρα το DRZ(S ή πινακιδατο R) ειναι προτιμοτερο.

nobody
22/08/2013, 19:15
και αν λεμε τωρα,κατεβαινε το υψος του αναβατη στο 1.78 κρατωντας ολα τα αλλα κριτηρια ακριβως τα ιδια,τι θα προτεινατε?

Λευκάδιος
22/08/2013, 19:31
χτ. Ελαφρύτερο σε σχέση με το από πάνω ον-οφφ
Κτμ 690. Ελαφρύτερο και δυνατότερο σε σχέση με το από πάνω αλλά με λίγο ακριβότερη συντήρηση.
τι διαφορες σε συντηρηση εχει το 690 απο το XT ωστε να ειναι ακριβοτερη?

KotsosDR
22/08/2013, 19:49
Ναι αλλά τονιζει οτι θελει μιζα αρα το DRZ(S ή πινακιδατο R) ειναι προτιμοτερο.


:beer:

catmaster
22/08/2013, 19:51
ο τιτλος τι λεει?
ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΑΡΟΥ ΕΝΤΟΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ=XR400

Μιζάτο οπωσδήποτε λέει ο άνθρωπος ΜΙ-ΖΑ-ΤΟ

και το έγραψα και προηγουμένως που το πρότειναν κάποιοι θέλει ΜΙΖΑΤΟ

:wave2:

doctoras
22/08/2013, 20:04
παλικάρια διαβάστε ξανά ποιες είναι οι προτιμήσεις του μάλλον σας μπέρδεψε η λέξη enduro, περιήγηση και βολτα θέλει ο άνθρωπος


Καλησπέρα παιδιά...

Ψάχνω να βρω μια μηχανή (μεταχειρισμένη) που θα εχει την εξής χρήση: Θα την κυκλοφορώ σε επαρχιακό δρόμο(Μάνη), θα κάνει γύρω στα 5-10 χιλιόμετρα κάθε μέρα απο το ενα χωριό στο άλλο, περίπου 10 φορές το χρόνο θα την πηγαίνω στο βουνό(χωματόδρομος,πέτρες κτλ για ήπια βόλτα όμως- όχι παντιλίκια,άλματα κτλ) και 2 φορές το χρόνο θα την πηγαίνω δικάβαλο μια πορεία γύρω στα 30-40 χιλιόμετρα για εκδρομή.
Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι τα εξής-
Μίζα οπωσδήποτε.
Μεγάλο ύψος σέλας οπωσδήποτε(είμαι 1,96!).
Μικρή καταναλωση οπωσδήποτε.
Δείκτης βενζινης στα όργανα(όχι τόσο απαραίτητο).
Σχετικά ελαφρύ.
Καλύτερα να είναι ως 450 κυβικά,όχι παραπάνω.
Κατα προτίμηση όσο το δυνατό πιο καινούριο μοντέλο, ώστε να μη βγάζει πολλά προβλήματα και να μην ασχολούμαι συχνά μαζί της...
Μπορώ να δώσω μέχρι 4.000 περίπου...
Σαν ιδέα είχα σκεφτεί KLX250, WR250R. Περιμένω όμως τις δικές σας απόψεις...
Ευχαριστώ πολύ!

φίλε τις καλύτερες προτάσεις τις πρότεινες ο ίδιος
αν αντέχεις λίγο παραπάνω πήγαινε για το wr250r είναι ένα σκαλί παραπάνω από όλα τα υπόλοιπα 250 ψιλόφτερα on/off
με 3500 μέσο όρο πάντα πας για το klx250 το οποίο είναι επίσης παρα πολυ καλό μηχανάκι
επίσης αν ανέβεις 700 ευρώ απο το ποσό αγοράζεις καινούργιο crf250l που είναι κοντά στα ιδια με το kawasaki

και τα 3 έχουν injection, μέση κατανάλωση περίπου 4lt (με οδήγηση χωρίς ακρότητες), βάρος μέχρι 140 (γεμάτα) κιλά και είναι από 0 έως 3 ετών
τα υπόλοιπα που προτάθηκαν από τα παιδιά έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση, βάρος και είναι παλαιότερα μοντέλα

nobody
22/08/2013, 20:06
αυτο δεν θα μπορουσε να του κανει?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4006006/

ξαναρωταω,για υψος 1,78 δηλαδη,τι θα του προτεινατε κρατωντας ιδια τα αλλα κριτηρια?

KotsosDR
22/08/2013, 20:19
αυτο δεν θα μπορουσε να του κανει?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4006006/

ξαναρωταω,για υψος 1,78 δηλαδη,τι θα του προτεινατε κρατωντας ιδια τα αλλα κριτηρια?

dr z 400 :) ( το KTM δεν εχει μαρσιπιε συνεπιβατη )

daz
22/08/2013, 20:46
Φίλε αν ήμουν στη θέση σου θα επέλεγα το dr z 400.

Για εκδρομικό εντούρο είναι ότι καλύτερο.

+1 στον kotsodr.

Drake Ramore
22/08/2013, 21:26
Drz 400.-

SHOOTER045
22/08/2013, 21:38
αν και δεν θεωρω ανασταλτικο παραγοντα την μανιβελα
βολτες θα κανει χαλαρα μαλιστα
δεν θα κολλησει σε κανενα μονοπατι και δεν θα μπορει να πατησει μαιβελα
τελος παντων απο τα υπολοιπα<πολεμικα>ψηφιζω και εγω DR-Z

kordix
22/08/2013, 21:38
Drz 400.-


690 δαγκωτό, (εχει μαρσπιε συνεπιβάτη) και η συντήρησή του φτηνή. Καλό είναι και το LC4 το εντούρο αλλά δύσκολο να βρεις καλό.




Ρε παιδιά εχει κανείς εμπειρία από DRZ; Δικάβαλο με το DRZ;

Εχει κακές αναρτήσεις, σκελετό λάστιχο, κακή θέση οδήγησης, αβολη και πολύ στενή σελα, εχει θέμα με πηνία, με τεντωτήρα καδένας, εχει 5 ταχύτητες αρα ταξιδεύει μαχ 120 και πολλά λέω.

Το μόνο ιαπωνικό αξιοπρεπές ον/οφ με πολλές δυνατότες στο χώμα είναι το WR250R. Δυστυχώς οι γιαπωνέζοι εχουν ξεχάσει τα πολιτικά χωμάτινα ον/οφ στα 600.

MG-KTiNoS
22/08/2013, 21:40
ΤΕ (το βρήσκεις ΤΣΑΜΠΑ)

GOGOS2612
22/08/2013, 21:42
Εχωντας το DRZ400 E πινακιδάτο (ή R αν θέλεις) για χαλαρό εντούρο καθότι κουλός, σου λέω ότι κάνει για αυτό που θες μιας και ειμαι 1,91 και πατάω άνετα αλλά όχι με δίπλωμα γονάτου (πιο κοντοί μάλλον δυσκολεύονται).

Αν του βάλεις και την ίσια σέλα να μην κάνει την γούβα τότε θα σου ειναι γάντι (οπως κοιτάς απο ψηλά .... που λέει και το άσμα)


ΟΠΟΤΕ, για εμένα:

Αν πας για το S τότε όλα καλά με κύρια +/-:
-είναι ΤΑΦΟΣ
-υδρόψυκτο
-μιζάτο
- το μεταλλικό ντεπόζιτο ίσως σε προβληματίσει σε πτώση στο χώμα.

Αν πάς για το Ε (R) πινακιδάτο τότε:
-ειναι λίγο δύσκολο να το βρείς με πινακίδα
-είναι σαφέστατα δυνατότερο και νομίζω απο τα δυνατότερα. Λογικά, ίσως κάνω λάθος, πρέπει να ταπώνει άνετα ΧΤ
-μιζατο
-υδροψυκτο

-για το χώμα ειναι ΒΑΡΥ αντικειμενικά. Σε πτώσεις που μου έχει πλακώσει το πόδι δεν μπορώ να απεγκλωβιστώ μόνος μου. Βεβαια για χαλαρό εντουρο ειναι μια χαρά.
-δεν έχει: κοντέρ (έχει χιλιομετρητη), φλας, κόρνα, καθρέπτες, πίσω μασπιέ. (αν τα χρειάζεσαι πρέπει να τα αγοράσεις). Απο αυτά σε χρήση δρόμου βρίσκω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ την κόρνα και τους καθρέπτες οπότε το κόστος μικρό.
-έχει μπρος πίσω φώς (σημαντικό)
-δεν κλειδώνει ο λαιμός, οπότε η κουλούρα ειναι μονοδρομος έστω και για στάση λιγων λεπτών
- έχει κλειδί για να πάρει εμπρός.

αυτά ....

kordix
22/08/2013, 21:43
ΤΕ (το βρήσκεις ΤΣΑΜΠΑ)


Το ειχα προτίνει στην αρχή, επίσης καλή επιλογή.

daz
22/08/2013, 22:05
Εχωντας το DRZ400 E πινακιδάτο (ή R αν θέλεις) για χαλαρό εντούρο καθότι κουλός, σου λέω ότι κάνει για αυτό που θες μιας και ειμαι 1,91 και πατάω άνετα αλλά όχι με δίπλωμα γονάτου (πιο κοντοί μάλλον δυσκολεύονται).

Αν του βάλεις και την ίσια σέλα να μην κάνει την γούβα τότε θα σου ειναι γάντι (οπως κοιτάς απο ψηλά .... που λέει και το άσμα)


ΟΠΟΤΕ, για εμένα:

Αν πας για το S τότε όλα καλά με κύρια +/-:
-είναι ΤΑΦΟΣ
-υδρόψυκτο
-μιζάτο
- το μεταλλικό ντεπόζιτο ίσως σε προβληματίσει σε πτώση στο χώμα.

Αν πάς για το Ε (R) πινακιδάτο τότε:
-ειναι λίγο δύσκολο να το βρείς με πινακίδα
-είναι σαφέστατα δυνατότερο και νομίζω απο τα δυνατότερα. Λογικά, ίσως κάνω λάθος, πρέπει να ταπώνει άνετα ΧΤ
-μιζατο
-υδροψυκτο

-για το χώμα ειναι ΒΑΡΥ αντικειμενικά. Σε πτώσεις που μου έχει πλακώσει το πόδι δεν μπορώ να απεγκλωβιστώ μόνος μου. Βεβαια για χαλαρό εντουρο ειναι μια χαρά.
-δεν έχει: κοντέρ (έχει χιλιομετρητη), φλας, κόρνα, καθρέπτες, πίσω μασπιέ. (αν τα χρειάζεσαι πρέπει να τα αγοράσεις). Απο αυτά σε χρήση δρόμου βρίσκω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ την κόρνα και τους καθρέπτες οπότε το κόστος μικρό.
-έχει μπρος πίσω φώς (σημαντικό)
-δεν κλειδώνει ο λαιμός, οπότε η κουλούρα ειναι μονοδρομος έστω και για στάση λιγων λεπτών
- έχει κλειδί για να πάρει εμπρός.

αυτά ....

Μην τον μπλέκεις με το r. Δεν έχει καμιά δουλειά με αυτό. Όταν λέμε drz εννοούμε το s, αυτό είναι το πολιτικό.

Βαρύ? Σε σχέση με τι?

GOGOS2612
22/08/2013, 22:36
Μην τον μπλέκεις με το r. Δεν έχει καμιά δουλειά με αυτό. Όταν λέμε drz εννοούμε το s, αυτό είναι το πολιτικό.

Βαρύ? Σε σχέση με τι?


Και το Ε/R αν ειναι πινακιδάτο πολιτικό ειναι στην ουσία αν του βαλεις αυτά που του λείπουν :D
Γιατι να παρει κάποιος το S που ειναι ταφος αν βρει το Ε/R με πινακίδα ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ πλαστικο ντεποζιτο αφου θελει να μπει χωμα :ninja:

Βαρυ σε σχέση με μηχανάκια enduro (εννοώντας μηχανακια για χωματινη χρήση). Ειπα άλλωστε για προσωπική πειρα και για εμενα για χωμα δεν το λες και ελαφρυ :)

Φυσικα αν έχεις χέρια όλα πάνε :winka:

daz
22/08/2013, 22:42
Μα δεν το θέλει για εντούρο ο άνθρωπος!



ps. Δεν ήξερα ότι τα r μπορούσαν να βγάλουν πινακίδα. :beer:

Λευκάδιος
22/08/2013, 23:11
690 δαγκωτό, (εχει μαρσπιε συνεπιβάτη) και η συντήρησή του φτηνή. Καλό είναι και το LC4 το εντούρο αλλά δύσκολο να βρεις καλό.




Ρε παιδιά εχει κανείς εμπειρία από DRZ; Δικάβαλο με το DRZ;

Εχει κακές αναρτήσεις, σκελετό λάστιχο, κακή θέση οδήγησης, αβολη και πολύ στενή σελα, εχει θέμα με πηνία, με τεντωτήρα καδένας, εχει 5 ταχύτητες αρα ταξιδεύει μαχ 120 και πολλά λέω.

Το μόνο ιαπωνικό αξιοπρεπές ον/οφ με πολλές δυνατότες στο χώμα είναι το WR250R. Δυστυχώς οι γιαπωνέζοι εχουν ξεχάσει τα πολιτικά χωμάτινα ον/οφ στα 600.Κωστα νομιζω οτι το αδικεις το DRZ(S).οι αναρτησεις και ο σκελετος ειναι αρκουντως καλα για εναν μεσο αναβατη.η θεση οδηγησης εξαρταται και απο τον σωματοτυπο του καθενος αν θα βολεψει ή οχι.
για την αξιοπιστια θα συμφωνησω οτι εχουν υπαρξει πολλες περιπτωσεις παραπονων αλλά μην ξεχνας και τον αρκετα μεγαλο αριθμο πωλησεων που εχει κανει στην Ελλαδα(σε συγκριση πχ με το 690) και τα ποσα χερια εχει αλλαξει ολα αυτα τα χρονια(απο το 2000).
προσωπικα σαφως και προτιμω ενα εκ των 690-te και ας ειναι καμια 10αρια κιλα βαρυτερα, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν και αυτα τα ''θεματακια'' τους ή ειναι ανετα για δικαβαλες εξορμησεις.
ο δημιουργος του νηματος εγραψε οτι δικαβαλο θα κανει 2 φορες τον χρονο για 30-40 χιλιομετρα

χτ. Ελαφρύτερο σε σχέση με το από πάνω ον-οφφ
Κτμ 690. Ελαφρύτερο και δυνατότερο σε σχέση με το από πάνω αλλά με λίγο ακριβότερη συντήρηση.
daz σε περιπτωση που δεν πηρες χαμπαρι την προηγουμενη παραθεση ξαναρωτω,τι διαφορες σε συντηρηση εχει το 690 απο το XT ωστε να ειναι ακριβοτερη?:wave2:[/QUOTE]

daz
22/08/2013, 23:29
daz σε περιπτωση που δεν πηρες χαμπαρι την προηγουμενη παραθεση ξαναρωτω,τι διαφορες σε συντηρηση εχει το 690 απο το XT ωστε να ειναι ακριβοτερη?:wave2:[/QUOTE]

Ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν αλλά υπάρχουν. Στο κτμ θα δώσεις κάτι παραπάνω θες δε θες.

Στα χαρτιά και τα δύο είναι σχεδόν ίδια εκτός απ' τα λάδια που στο κτμ κοστίζουν λίγο παραπάνω. (10-60)

Η διαφορά όμως είναι ότι στο χτ μπορείς να κάνεις σέρβις ακόμα και στον ποδήλατά της γειτονιά σου ενώ στο κτμ θες κάποιον πιο έμπειρο και εξειδικευμένο.

Την ανεκτικότητα του χτ στα σέρβις χωρίς χρονοδιάγραμμα δεν την περιλαμβάνω.

Λευκάδιος
22/08/2013, 23:46
Ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν αλλά υπάρχουν. Στο κτμ θα δώσεις κάτι παραπάνω θες δε θες.

Στα χαρτιά και τα δύο είναι σχεδόν ίδια εκτός απ' τα λάδια που στο κτμ κοστίζουν λίγο παραπάνω. (10-60)

Η διαφορά όμως είναι ότι στο χτ μπορείς να κάνεις σέρβις ακόμα και στον ποδήλατά της γειτονιά σου ενώ στο κτμ θες κάποιον πιο έμπειρο και εξειδικευμένο.

Την ανεκτικότητα του χτ στα σέρβις χωρίς χρονοδιάγραμμα δεν την περιλαμβάνω.
δηλαδη κατι παρομοιο με τα παλια LC4,κατοχοι και μηχανικοι νομιζαν οτι ειχαν να κανουν με XT και λοιπα Ιαπωνικα αεροψυκτα με τα γνωστα τραγικα αποτελεσματα:cry:

kavouras5
23/08/2013, 11:31
Καλησπέρα παιδιά...
Απο Δευτέρα θα δοκιμάσω ενα KLX250 και ενα WR450R και θα σας πω εντυπώσεις...
Το DRZ400R πολύ ωραίο φαίνεται, δυστυχώς ακόμα έχω βρεί μόνο motard σε μεταχειρισμένα καινούρια μοντέλα...
Το KTM690 πολύ καλό εργαλείο, αλλα το βρίσκω 5.000 και πάνω μεταχειρισμένο.Επίσης με φοβίζουν τα ανταλλακτικά/service του ktm που είναι πανάκριβα και θες εξειδικευμένο μάστορα.
Το Husqvarna TE610 φαίνεται φοβερό εργαλείο, δεν το ήξερα καν. Πόση κατανάλωση έχει? Απο βλάβες κτλ τι λέει? Γιατι δεν τα προσέχω και πολύ τα μηχανάκια...

πυξιδας990
23/08/2013, 11:33
te 610 με κανα 2χιλιαρο και μενουν και 2 για μανιατικα κοψιδια

QSpec
23/08/2013, 11:54
TE610

Κατανάλωση: Τάπα, 7λ/100. Ήρεμα δεν ξέρω.
Βλάβες: 2 χρόνια, 2 ντίζες συμπλέκτη (40ευρώ η καθεμία)

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να δεις/βολτάρεις το δικό μου.
Ίσως χρειαστεί και να το πουλήσω, περιμένω να δω τι θα δείξει μια μαγνητική. :bigcry:

kavouras5
24/08/2013, 10:47
TE610

Κατανάλωση: Τάπα, 7λ/100. Ήρεμα δεν ξέρω.
Βλάβες: 2 χρόνια, 2 ντίζες συμπλέκτη (40ευρώ η καθεμία)

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να δεις/βολτάρεις το δικό μου.
Ίσως χρειαστεί και να το πουλήσω, περιμένω να δω τι θα δείξει μια μαγνητική. :bigcry:

Ποιό μοντέλο ακριβώς έχεις φίλε μου(εννοώ χρονολογία)?

QSpec
24/08/2013, 12:21
2006, το τελευταίο καρμπυρατεράτο.

Μπορείς να το δεις εδω:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123106&page=10&p=2087992&viewfull=1#post2087992

Άσχετα με το αν θα πουλήσω το δικό μου πάντως αν θες να το δεις ή να το κάνεις μια βόλτα πες μου.

Εγώ θα το πουλήσω μόνο αν χρειαστεί να ξανακάνω χειρουργείο στο χέρι μου οπότε δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

kavouras5
24/08/2013, 12:55
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ, αλλα είμαι Μάνη και θα κατέβω Αθήνα μόνο αν βρω
κάτι καλό για να το πάρω...
Επίσης πιστεύω οτι είναι καλύτερα να πάρω μοντέλο 2007-08 (κοκκινο-μαυρο)
που ειναι πιο καινουριας τεχνολογιας.Τι λες κι εσυ;

QSpec
24/08/2013, 21:46
Η μόνη διαφορά 06 με 07-08 είναι ο ψεκασμός.

Τώρα τα προτερήματα-μειονεκτήματα του ψεκασμού απέναντι στα carbs είναι γνωστά αλλά στο κάτω κάτω είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Εγώ δεν ήθελα ψεκασμό, ήθελα το FCR :evil: .

Ψεκαστό έχω βολτάρει το 630 αλλά πάει καιρός και δεν θυμάμαι αν είχε διαφορά στην αίσθηση.

DrBig
25/08/2013, 09:32
Η μόνη διαφορά 06 με 07-08 είναι ο ψεκασμός.


Νομιζω τα ψεκαστα εχουν και πιο σημαζεμενα ηλεκτρικα? :confused:

QSpec
25/08/2013, 12:03
Νομιζω τα ψεκαστα εχουν και πιο σημαζεμενα ηλεκτρικα? :confused:

Δεν έχω ιδέα, αλλά μου ακούγεται λογικό λόγω ψεκασμού να άλλαξαν πλεξούδα.

Λευκάδιος
25/08/2013, 14:04
Η μόνη διαφορά 06 με 07-08 είναι ο ψεκασμός.

Τώρα τα προτερήματα-μειονεκτήματα του ψεκασμού απέναντι στα carbs είναι γνωστά αλλά στο κάτω κάτω είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Εγώ δεν ήθελα ψεκασμό, ήθελα το FCR :evil: .

Ψεκαστό έχω βολτάρει το 630 αλλά πάει καιρός και δεν θυμάμαι αν είχε διαφορά στην αίσθηση.Βασιλη το 630 δεν εχει δυο εκκεντροφορους αντι ενός?
μακαρι η μαγνητικη να εχει καλο αποτελεσμα :beer:

QSpec
25/08/2013, 14:33
Βασιλη το 630 δεν εχει δυο εκκεντροφορους αντι ενός?
μακαρι η μαγνητικη να εχει καλο αποτελεσμα :beer:

Ναι, αλλά ο Κάβουρας μιλάει για το ψεκαστό 610. Το 630 είναι επόμενο μοντέλο. Μετά το δικό μου, το κίτρινο-μπλε με το καρμπυρατερ, έβγαλε για 2 χρόνια ένα μαύρο-κόκκινο με ψεκασμό. Αργότερα το ανανέωσε σε 630 το οποίο έχει αρκετές διαφορές. Άλλο κουστούμι, 2 εξατμίσεις, άλλο μπροστινό (νομίζω).

Και το 630 είναι καταπληκτικό μηχανάκι, λίγο πιο άνετο, καθόλου πιο "φλώρικο". Το είχα βολτάρει στην Ζήρεια αμέσως μετά από το 690 και μου άρεσε περισσότερο από το ΚΤΜ.

Δυστηχώς πωλούνται ελάχιστα και είναι ακριβά.

Ψεκαστό 610:
298200

630:
298201

ΥΓ: Θενκς για τις ευχές.

kavouras5
25/08/2013, 15:22
Τώρα κατάλαβα οτι υπάρχει το ΤΕ 630!
Γιατι είχα πάρει στην hellinmotο kai moy είπαν οτι ο αντικαταστάτης του ΤΕ610 είναι το tR 650 terra http://www.hellinmoto.com/#!__husqvarna/street/vstc5=tr-650-terra-abs το οποίο βέβαια καμία σχέση δεν έχει με το ΤΕ610 και το ΤΕ630.
Απο ότι βλέπω στο 630 έχει αυξηθεί η δύναμη, αλλα έχει πάρει και 10 κιλά(απο 140 έγινε 150) μάλλον λόγω της δεύτερης εξάτμισης που απέκτησε...
Άρα μάλλον πάω πιο πολύ για το 610, αφου τα 10 κιλά είναι μια σεβαστή διαφορά...Τί λέτε?
Επίσης ποιά είναι η διαφορά του ΤΕ610 και ΤΕ610Ε, στα μοντέλα του 2007,2008? Ψάχνω και δε μπορώ να τη βρώ....

QSpec
25/08/2013, 18:24
Εγώ προσωπικά αν πήγαινα σε ψεκαστό θα πήγαινα σε 630 ή σε ΚΤΜ 690. Για πιο ταξιδιάρικα πράγματα σε Terra 650. Αλλά όλα είναι σχετικά με το budget.

Σχετικά με το TE610 και το TE610E δεν ξέρω. Έχω όμως την εντύπωση πως είναι σαν τα DRZ-S και DRZ-E. Το ένα είναι πιο "πολιτικό" από το άλλο. Δεν το λέω με καμία σιγουριά όμως.

DrBig
26/08/2013, 02:12
τα 610 07 και 08 ψεκαστα ειναι μονο τα 610ie

kavouras5
27/08/2013, 15:23
Καλησπέρα παιδιά....

Μόλις οδήγησα ενα TE610 enduro του 2007(κόκκινο-μαύρο)....Λοιπόν το μηχανάκι απέχει πάρα πολύ απο αυτό που θέλω εγώ...Να σας πω τα θετικά/αρνητικά για εμένα-

Θετικά-
Ψηλό μηχανάκι μια χαρά για το ύψος μου.
Στο χώμα πάει καλά, αν και οι διαφορές με το tengai που είχα παλιά δεν ήταν τεράστιες...Σίγουρα το tengai ήταν πιο βαρύ, αλλα η σταθερότητα του μεν και του δε στο χώμα μου φάνηκε παρεμφερής(αν και το οδήγησα μόνο για 2-3 χιλιόμετρα στο χώμα).
Ελαφρύ σχετικά με tengai,transalp κτλ...

Αρνητικά-
Χάλια οδηγική συμπεριφορά στην άσφαλτο. Φοβάσαι να το πλαγιάσεις, μου θύμησε ktm και κάποια καθαρά που είχα οδηγήσει παλαιότερα.
Πολύς θόρυβος! Με τη μαμά εξάτμιση και αν γκαζώσεις πολύ έχεις ξυπνήσει τους πάντες!
Θέλει γερά χέρια, γερά νεύρα. Πολύ νευρικό για τα γούστα μου, μεγάλη ροπή και δύναμη που δε θα μου χρειαστεί για απλές βόλτες στο βουνό που θέλω. Ξαναλέω οτι δε θέλω άλματα, παντιλίκια κτλ...Απλή βόλτα σε χώμα/πέτρες/ταύγετος...

Οπότε αποκλείω τελείως τέτοια κατηγορία που πλησιάζει πιο πολύ σε enduro και αναγκαστικά πάω σε κάτι άλλο....
Να είναι πιο ξεκούραστο και φιλικό προς τον αναβάτη. Να μην κάνει θόρυβο η μαμίσια εξάτμιση!
Το μέγεθος του συγκεκριμένου, το ύψος του , το βάρος του είναι άψογα, αρκεί να συνδυάζονταν με άνετη ασφάλτινη οδήγηση και όχι τόση δύναμη και νεύρο...

Όλα αυτά όπως καταλαβαίνετε είναι καθαρά προσωπικά μου γούστα και καταλαβαίνω τις δαφορετικές απόψεις που θα έχει πολύς κόσμος(όπως και φίλοι μου), αλλα ψάχνω τελικά κάτι άλλο...

Αύριο-μεθαύριο θα οδηγήσω ενα KLX 250(αν και νομίζω θα είναι κάτι ανάλογο στην άσφαλτο) και ενα XT660R και θα σας ενημερώσω...

Οπότε αν έχετε κάποια άλλη πρόταση με βάση τα καινούρια δεδομένα παρακλώ πείτε τη...
(Επίσης να πω οτι και το tenere το έχω αποκλείσει γιατι είναι 208 κιλά!Ψαχνω κάτι πολύ ελαφρύτερο...)
:)

OldMan
27/08/2013, 15:38
Μόλις οδήγησα ενα TE610 enduro του 2007
Στο χώμα πάει καλά, αν και οι διαφορές με το tengai που είχα παλιά δεν ήταν τεράστιες...
Πλάκα κάνεις, ναι ..??

DrBig
27/08/2013, 15:49
Πλάκα κάνεις, ναι ..??

:lol:

SHOOTER045
27/08/2013, 15:50
Καλησπέρα παιδιά....

Μόλις οδήγησα ενα TE610 enduro του 2007(κόκκινο-μαύρο)....Λοιπόν το μηχανάκι απέχει πάρα πολύ απο αυτό που θέλω εγώ...
Στο χώμα πάει καλά, αν και οι διαφορές με το tengai που είχα παλιά δεν ήταν τεράστιες...
:)

ελα μου?
και εγω οταν οδηγησα το rc 212v ηταν σχεδον ιδιο με το glx μου,αντε ισως λιγο ποιο σταθερο στις εξοδους........:confused:

DrBig
27/08/2013, 15:53
Αρνητικά-
Χάλια οδηγική συμπεριφορά στην άσφαλτο. Φοβάσαι να το πλαγιάσεις, μου θύμησε ktm και κάποια καθαρά που είχα οδηγήσει παλαιότερα.


Επειδη το καημενο το 610ie εχει 'αψογη' συμπεριφορα στην ασφαλτο, θα ελεγα να δοκιμασεις να βολταρεις και κανενα αλλο. Κατι δεν θα πηγαινε καλα ειτε με τα λαστιχα του, ειτε με τις ρυθμισεις στις αναρτησεις, ειτε και με σενα (χωρις παρεξηγηση αλλα το λεω βασισμενος στην συγκριση σου με το tengai).

:wave2:

SHOOTER045
27/08/2013, 15:53
εγω σου ειπα απ την αρχη,πανε για κανενα XR 250/400-KLX250/300-TTR250
ασε τα husky για τους λαπωνες............:nono:

kavouras5
27/08/2013, 15:53
Πλάκα κάνεις, ναι ..??

Δεν ειμαι εξπερ στο χωμα...Επισης οταν παω βουνο παω απλα βολτα, χωρις γκαζιες αλματα και γενικα
αργα χωρις ταχύτητα...Είμαι σίγουρος οτι αν παω φέτες δεν θα υπάρχει καμία σύγκριση...
Αλλα χαλαρά που το πήρα, για το λίγο που το πήρα δεν είδα τεράστιες διαφορές...Το tengai ήταν πιο βαρύ
και το φοβόσουν περισσότερο , αλλα και το TE δε μου έδωσε την τεράστια άνεση ή αίσθηση
σταθερότητας. Με ενα καθαρό πιο παλιά είχα αισθανθεί αυτή τη σταθερότητα(ηταν 100 κιλά όμως, όχι 140 οπως
το ΤΕ).
Ίσως να αισθανομαι ετσι λόγω της απειρίας μου σε enduro, σημασια εχει νομιζω οτι απλα δε με βολεψε...

kavouras5
27/08/2013, 15:59
Επειδη το καημενο το 610ie εχει 'αψογη' συμπεριφορα στην ασφαλτο, θα ελεγα να δοκιμασεις να βολταρεις και κανενα αλλο. Κατι δεν θα πηγαινε καλα ειτε με τα λαστιχα του, ειτε με τις ρυθμισεις στις αναρτησεις, ειτε και με σενα (χωρις παρεξηγηση αλλα το λεω βασισμενος στην συγκριση σου με το tengai).

:wave2:

Παιδια καταλαβαινω οτι η συγκριση με το tengai ειναι ακυρη, πειτε οτι δεν το ανεφερα καθολου...Απλα τετοια εντυπωση μου δοθηκε...Οποτε παρακαλω παραβλεψτε το...
Και για να εχετε μια ιδεα τι μηχανακια ειχα στη ζωη μου ξεκιναω απο 13 ετων(τωρα ειμαι 35)
Honda Chally
Honda glx 50
Honda astera grand 100
Harley Davidson sportser 883!
Kawasaki tengai 650
Honda transalp 650

Ευχαριστω για τη βοηθεια...

SHOOTER045
27/08/2013, 16:06
τουλαχιστον οι αναρησεις των ευρωπαικων εντουρο
ειναι χιλιομετρα μπροστα απο τα σχιστοματικα
μηπως πιεση ελαστικων ????????

kavouras5
27/08/2013, 16:22
τουλαχιστον οι αναρησεις των ευρωπαικων εντουρο
ειναι χιλιομετρα μπροστα απο τα σχιστοματικα
μηπως πιεση ελαστικων ????????

Το παιδί που το έχει, το εχει σκίσει στην κυριολεξία...Δικάβαλο κάθε μέρα 20-30 χιλιόμετρα σε κατσικόδρομο(είναι η δουλειά του τέτοια)
Επίσης τα λάστιχά του τα έχει αλλάξει και είναι ίσως πιο πολύ για εντούρο παρά για δρόμο...
Αυτός είναι καταευχαριστημένος για αυτό που το θέλει, αλλα απέχει πολύ απο αυτό που φανταζόμουν...Μόνο και μόνο η φασαρία που κάνει η εξάτμιση
και η δύναμη/ροπή που έχει με τρομάζουν....Ψάχνω κάτι πολύ πιο ήπιο...

Drake Ramore
27/08/2013, 16:26
Πάρε ένα ΧΤ660R και καλύπτεσαι σε όλα. Ψευτοεντούρο είναι αυτο που θέλεις και οχι εντούρο. Εναλλακτικά κάποιο παλιοτερο XT η KLR 600 να σου κάνει επίσης.

kavouras5
27/08/2013, 17:29
Πάρε ένα ΧΤ660R και καλύπτεσαι σε όλα. Ψευτοεντούρο είναι αυτο που θέλεις και οχι εντούρο. Εναλλακτικά κάποιο παλιοτερο XT η KLR 600 να σου κάνει επίσης.

Σωστό! Ψευτοεντούρο λέγεται...Γιαυτό γράφω στον τίτλο χαλαρό enduro(χωρις πολλές απαιτήσεις)...
Άρα παιδιά πάω για ψευτοεντούρο!
Σε λίγο θα οδηγήσω το xt660r και θα ενημερώσω..

Ευχαριστώ για όλα!

doctoras
27/08/2013, 18:26
η κατηγορία που ψάχνεις ονομάζεται "ψηλόφτερα on/off"
enduro ονομάζουμε καθαρά χωμάτινα μηχανάκια ενδεικτικά ktm exc 125,250,300,450 wrf250-450 συντήρηση με ώρες λειτουργίας

ψευτοεντούρο ονομάζουμε πολιτικές εκδόσεις εντούρο που είναι ρυθμισμένες και για δρόμο exc 400, xr 250-400 kdx 250 exc 525

τα te 610-630 ειναι dual purpose σαν να λέμε on/off με άλλα λόγια

αδερφέ χαλαρός είσαι, βόλτα θέλεις να κάνεις, γιατί να πάρεις πάνω απο 250cc
τα klx250(2009 και πάνω) crm250L ή εάν μπορείς να πας για το wr250r σου έρχονται κουτί, ειναι οτι νεότερο μπορεις να αγοράσεις στα λεφτά σου θα τα ευχαριστηθείς και απο κατανάλωση καυσίμου όλα με injection & αρκετά οικονομικότερα απο τα κυβικά που συμπαρασύρθηκες...

jj okocha
27/08/2013, 20:43
DRZ400 για να κανεις και κατι παραπερα απο βολτες αε χωματοδρομο αν στην καρφωσει,ισως η ψηλοτερη σελα στη κατηγορια,μικρη καταναλωση..:beer:

SHOOTER045
28/08/2013, 00:49
το εχω ξαναποσταρει αλλα θα το ξαναπω
καποτε ειχα ενα XR 250 μοναδικο μηχανακι,για βολτες ταξιδακια,καθημερινη μετακινηση μεχρι και σε αγωνα εντουρο το εβαλα απλα με ενα ποιο ον λαστιχο τα κανεις ολα

kavouras5
28/08/2013, 12:22
Παιδιά μόλις οδήγησα το XT660 αλλα ήταν η έκδοση Χ, δηλαδή με motard λάστιχα....
Το μηχανάκι είναι 180 κιλά(!), δηλαδή μόνο 10 κιλά ελαφρύτερο απο το transalp...
Στο δρόμο παέι μια χαρά, αλλα τελικά συνειδητοποίησα οτι θέλω πλέον να ξεφύγω απο τα πολλά κιλά και να πάω σε ελαφρύ μηχανάκι...
Άρα ψάχνω πλέον για κάτω απο 150 κιλά...

Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω το KLX250 να δω τι λένε τα 250άρια...
Το DRZ400 δεν το έχω βρει σε κανέναν εδω κοντά να το τεστάρω...
Το XR250 είναι παλιό μοντέλο(αν δεν κάνω λάθος) και θέλω να πάω γενικά σε καινούρια μοντέλα για να μην πολυασχολούμαι μαζί τους...

Οπότε καινούριο σχετικά μοντέλο(με μίζα εννοείται), ελεφρύ, ήπιο στην οδήγηση, να πηγαίνει και καμια ψαλαρή βόλτα στο βουνό...

devil's animal
28/08/2013, 12:38
Παιδιά μόλις οδήγησα το XT660 αλλα ήταν η έκδοση Χ, δηλαδή με motard λάστιχα....
Το μηχανάκι είναι 180 κιλά(!), δηλαδή μόνο 10 κιλά ελαφρύτερο απο το transalp...
Στο δρόμο παέι μια χαρά, αλλα τελικά συνειδητοποίησα οτι θέλω πλέον να ξεφύγω απο τα πολλά κιλά και να πάω σε ελαφρύ μηχανάκι...
Άρα ψάχνω πλέον για κάτω απο 150 κιλά...

Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω το KLX250 να δω τι λένε τα 250άρια...
Το DRZ400 δεν το έχω βρει σε κανέναν εδω κοντά να το τεστάρω...
Το XR250 είναι παλιό μοντέλο(αν δεν κάνω λάθος) και θέλω να πάω γενικά σε καινούρια μοντέλα για να μην πολυασχολούμαι μαζί τους...

Οπότε καινούριο σχετικά μοντέλο(με μίζα εννοείται), ελεφρύ, ήπιο στην οδήγηση, να πηγαίνει και καμια ψαλαρή βόλτα στο βουνό...

μπορει ενα μηχανακι να εχει αρκετα κιλα, αλλα να ειναι τοσο καλα ζυγισμενο που να μην του φαινονται...
αν εσυ διαβαζεις τα specs του καθε μοντελου και βγαζεις συμπερασμα μονο απ'οτι γραφουν, δεν κανεις δουλεια...
γιατι μετα θα σου φαινονται ολα δυνατα με τα αλογα που δηλωνονται, θα σου φαινονται ολα βαρια κ.ο.κ...

αφου τεσταρεις το ΧΤ και το βρισκεις οτι παει μια χαρα στον δρομο, γιατι "κολλας" στα κιλα του?
αν οντως σου φανηκαν τα κιλα του στον δρομο, και θες κατι ελαφρυτερο ή θα πας για ΚΤΜ με οτι αυτο συνεπαγεται σε γκαζι γιατι εχουν μπολικο...ή θα πας σε καποιο ιαπωνικο 250 που αμφιβαλω αν θα μπορουν να σε τσουλησουν αξιοπρεπως με τα ασθενικα μοτερακια τους..(εισαι και 2 μετρα παλικαρι)...

kavouras5
28/08/2013, 12:41
μπορει ενα μηχανακι να εχει αρκετα κιλα, αλλα να ειναι τοσο καλα ζυγισμενο που να μην του φαινονται...
αν εσυ διαβαζεις τα specs του καθε μοντελου και βγαζεις συμπερασμα μονο απ'οτι γραφουν, δεν κανεις δουλεια...
γιατι μετα θα σου φαινονται ολα δυνατα με τα αλογα που δηλωνονται, θα σου φαινονται ολα βαρια κ.ο.κ...

αφου τεσταρεις το ΧΤ και το βρισκεις οτι παει μια χαρα στον δρομο, γιατι "κολλας" στα κιλα του?
αν οντως σου φανηκαν τα κιλα του στον δρομο, και θες κατι ελαφρυτερο ή θα πας για ΚΤΜ με οτι αυτο συνεπαγεται σε γκαζι γιατι εχουν μπολικο...ή θα πας σε καποιο ιαπωνικο 250 που αμφιβαλω αν θα μπορουν να σε τσουλησουν αξιοπρεπως με τα ασθενικα μοτερακια τους..(εισαι και 2 μετρα παλικαρι)...

Η αλήθεια είναι οτι τα κιλά του XT δν φάνηκαν όσο του transalp, ούτε όσο του tengai...
Θα δοκιμάσω και κάποιο 250αρι να δω τι γίνεται...
Ίσως καταλήξω σε κάτι ενδιάμεσο, σε ενα 400αρι πχ....Πρέπει να τεστάρω μερικά μηχανάκια...

YianPep
29/08/2013, 09:58
Μένω Αθήνα είχα KLX 250 για αρκετά χρόνια 1997-2001 και μπορώ να σου πώ κι εγώ μια γνώμη για το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Καθημερινές διαδρομές δουλειά-σχολή-σπίτι και βράδυ βόλτα.Σάββατο για μπάνιο Ν.Εύβοια Χαλκιδα κλπ-Κυριακή Εντουράδα.Γύρισα τη μισή Κρήτη ,ταξίδεψα Αθήνα-Γιάννενα με επιστροφή απο Κατάρα! Πήγα σε 2-3 trail ride που διοργάνωνε τότε το 0-300(αν θυμάμαι καλα).
Η περιγραφή που κάνεις στο τι θέλεις νομίζω ταιριάζει αρκετά με τα παραπάνω.
Ηταν πολύ καλά στημένο για χώμα σε σύγκριση πάντα με τα υπόλοιπα 250 τετράχρονα της εποχής του και λίγο πιο δυνατό.
Γενικά το ευχαριστήθηκα (ημουν 18 χρ. τότε),πρόβλημα δε μου έβγαλε ποτέ με σωστή συντήρηση.
Το έδωσα όταν μπήκα στρατό επειδή με χάλαγε να σαπίζει στην αποθήκη.
Οτι και να πάρεις τελικά ευχομαι να το ευχαριστηθείς!

QSpec
29/08/2013, 10:11
Τράβα καβάλα όσα περισσότερα μπορείς γιατί γράφεις για πράγματα που δεν υπάρχουν. Αν κάποιο σου κάνει κλικ, χτύπα το.

Σκέψου και για κανένα LC4 640.

kavouras5
29/08/2013, 10:41
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τη βοήθεια...
Θα δοκιμάσω όσα περισσότερα μπορώ, δυστυχώς είμαι Μάνη και δεν υπάρχουν κοντά πολλά διαθέσιμα...
Σε λίγες μέρες θα δω το KLX250 για να εχω μια εμπειρία απο 250άρια...
Σε LC4 640 είναι όλα στο car.gr σε motard, εκτος απο 2 που ειναι Θεσσαλονίκη...
Αλλα μου φαίνεται οτι γενικά αυτές οι μάρκες(KTM,Husqvarna κτλ) κάνουν μηχανάκια με πολύ ψηλές επιδόσεις, οπότε είναι φτιαγμένα
για πιο πορωμένους απο εμένα...Το συγκεκριμένο ΚΤΜ δεν το έχω οδηγήσει, άλλα ΚΤΜ που έχω οδηγήσει όμως(και το husqvarna), έχουν τόση
δύναμη και τόσο γκάζι που προσωπικά δε θα μου χρειαστούν ποτέ...

γιωτάς
30/08/2013, 21:28
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τη βοήθεια...
Θα δοκιμάσω όσα περισσότερα μπορώ, δυστυχώς είμαι Μάνη και δεν υπάρχουν κοντά πολλά διαθέσιμα...
Σε λίγες μέρες θα δω το KLX250 για να εχω μια εμπειρία απο 250άρια...
Σε LC4 640 είναι όλα στο car.gr σε motard, εκτος απο 2 που ειναι Θεσσαλονίκη...
Αλλα μου φαίνεται οτι γενικά αυτές οι μάρκες(KTM,Husqvarna κτλ) κάνουν μηχανάκια με πολύ ψηλές επιδόσεις, οπότε είναι φτιαγμένα
για πιο πορωμένους απο εμένα...Το συγκεκριμένο ΚΤΜ δεν το έχω οδηγήσει, άλλα ΚΤΜ που έχω οδηγήσει όμως(και το husqvarna), έχουν τόση
δύναμη και τόσο γκάζι που προσωπικά δε θα μου χρειαστούν ποτέ...

2 χρόνια με klx 250 του 09 με χρήση παρόμοια αυτής που αναφέρεις στο αρχικό πόστ αλλά και με 2 κάπως μεγαλύτερα ταξιδάκια. Ήταν οικονομικότατο (4 lt/100 max σε μεικτή χρήση) και δε ζήτησε τίποτα πέρα από τα αναλώσιμα.
Πρακτικότατο στην πόλη ενώ στο χώμα πάς άνετα μία χαλαρή βολτίτσα. Γενικά δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα.
Σε σχέση με το wr δίνεις λιγότερα λεφτά και σου μένουν και ρέστα για κάποια έξτρα αν χρειάζεσαι (κράνη, γάντια κλπ). Με βάση αυτά που αναφέρεις τα μόνα που με βάζουν σε σκέψεις είναι :

α) αν θα σου ταιριάξει λόγο ύψους/κιλών?
β) αν θα αντέχει ο πίσω σου το "ταξίδι" των 50 χλμ - ένα 250αρι δεν έχει και τη βολικότερη σέλα.

αν το δείς ψόφιο στο τεστ ράιντ και πιστεύεις οτι θα χρειαστείς λίγο γκάζι παραπάνω τότε καλύτερα να δοκιμάσεις και τα cr - wr.

κάνε όσα πιό πολλά "τεστ ραιντ¨μπορείς.

just my 2 cents :wave2:

πές μας τις εντυπώσεις σου. :winka: