PDA

View Full Version : Τί είναι αυτό που μου χάλασε το ταξίδι;



bonepeeler
21/08/2013, 21:18
http://www.youtube.com/watch?v=fRCU0N_IYmw&feature=youtu.be

Με καινούργια ρουλεμάν τροχών,νέα αλυσίδα,νέα γρανάζια και ακούω αυτό το κρ κρ κρ.
Το κάνει μόνο σε μιά συγκεκριμμένη περιοχή όταν γυρίζω τη ρόδα.
Έφτασα και τα 240 πριν πάρω χαμπάρι το οτιδήποτε.
Σε 5 ώρες θα έφευγα εξωτερικό με το μηχανάκι.
Τώρα πάει εκτός κι αν βεβαιωθώ ότι όλα είναι εντάξει.

GiannisBlessed
21/08/2013, 21:35
τα καινουρια ρουλεμαν αλυσιδες κτλ ποτε μπηκαν?
τα παλια ειχαν καποιο θεμα?
ο ηχος ηρθε αμεσως μετα τις επισκευες αυτες?
σαν να εχει μπει καποιο ρουλεμαν στραβα η κατι καπου να σφηνωνει ακουγεται....

bonepeeler
21/08/2013, 21:39
Μπήκανε πρόσφατα όλα. Το μηχανάκι το οδήγησα με τα νέα ρουλεμάν τη Δευτέρα.
Σήμερα μου έβγαλε ή σήμερα πήρα χαμπάρι τον ήχο.
Τα παλιά δεν είχαν τίποτα αλλά αλλάχτηκαν λόγω βαψίματος.
Η αλυσίδα πάντως μου φαίνεται πολύ χλωμό να είναι

thalasinos
21/08/2013, 21:58
Aν ηταν ρουλεμαν θα ακουγοταν σε ολη την περιστροφη της ροδας, ο ηχος ειναι απο την αλυσιδα
δες την ασφαλεια οταν περναει απο τον προφυλακτηρα της αλυσιδας, ισως να μετακινηθηκε ο προφυλακτηρας και να γλυφει καθε φορα που περναει απο αυτον!

daz
21/08/2013, 22:25
Η ρόδα γυρίζει ελεύθερα? Φαίνεται οτι κολλάει!

Δεν καταλαβαίνεις από που ακούγεται ο ήχος?
Είναι απ' το κέντρο του τροχού?

Δεν είναι απαραίτητο αν φταίει το ρουλεμάν να το κάνει σε όλη την περιστροφή της ρόδας. Πιο πιθανό είναι να το κάνει σε ένα σημείο αλλά όχι πάντα στο ίδιο.

Αν καταλαβαίνω καλά απ' το βιντεο το κάνει σε διάφορα σημεία διαφορετικά στην κάθε περιστροφή.

Αν ήταν από αλυσίδα νομίζω θα το καταλάβαινες.

Bradipous
21/08/2013, 22:31
Βγαλε αλυσιδα για να δεις αν ειναι οντως απο την ροδα.
Αν ακουγεται παλι απο την ροδα την βγαζεις και τσεκαρεις τα ρουλεμαν, δες μηπως εχουν κενα μεταξυ τους και δες αν μπαινο-βγενουν ευκολα, αν δηλαδη εχει μεγαλωσει η τρυπα της ροδας και δεν μπαινουν σφιχτα.

daz
21/08/2013, 22:32
Aν ηταν ρουλεμαν θα ακουγοταν σε ολη την περιστροφη της ροδας,

Όχι αν το ρουλεμάν δεν είναι τελείως κατεστραμμένο. Αν ήταν κωνικό τότε θα είχες δίκιο. Αν η κάποια μπίλια έχει κάνει κεφάλι τότε θα το κάνει μόνο όταν κατα την περιστροφή η μπίλια (ες) είναι σε θέση που η "χαλασμένη" πλευρά της έρχεται σε επαφή με την τα τοιχώματα του ρουλεμάν.

daz
21/08/2013, 22:42
Ένας φίλος άλλαξε ρουλεμάν και κατά την τοποθέτηση μαζί με τα 2 καινούρια έβαλε πάλι ένα απ τα παλιά. Μετά έψαχνε κανα δυο μέρες να βρει από που ακουγόταν ο θόρυβος. Ευτυχώς τα παλιά με το ένα καινούριο δεν τα πέταξε. Ποτέ δεν μπορείς να φανταστείς τι μλκία έχει γίνει.

Ή ίσως έγινε λάθος κατά την τοποθέτηση. Χτύπημα στην μέση του ρουλεμάν αντί περιμετρικά. Αλλά έτσι η βλάβη που του προκαλείς δεν φαίνεται αμέσως αλλά έχει επίπτωση στην μακροβιότητα του ρουλεμάν. Για να βγάλει τόσο γρήγορα το πρόβλημα σημαίνει πως αυτός που τα τοποθέτησε έκανε χοντρή μλκ πράγμα που δεν πιστεύω να ισχύει αν ήταν επαγγελματίας.

daz
21/08/2013, 22:46
Όταν είσαι επάνω στη μηχανή και οδηγείς ο θόρυβος παραμένει ίδιος ή γίνεται πιο έντονος?

bonepeeler
21/08/2013, 22:55
Όταν είσαι επάνω στη μηχανή και οδηγείς ο θόρυβος παραμένει ίδιος ή γίνεται πιο έντονος?

Γινόταν πιό έντονος.

Κατά ένα περίεργο τρόπο,αφού τράβηξα το βιντεάκι,πήγα τη μηχανή στο γκαράζ με μικρή ταχύτητα.
Δεν έκανε κιχ. Αφού έφτασα,σταματάω τη μηχανή για να ανοίξω την πόρτα και όταν ξεκίνησα πάλι, ξανάρχισε ο θόρυβος.!!!:dizzy:

bonepeeler
21/08/2013, 22:57
Ένας φίλος άλλαξε ρουλεμάν και κατά την τοποθέτηση μαζί με τα 2 καινούρια έβαλε πάλι ένα απ τα παλιά. Μετά έψαχνε κανα δυο μέρες να βρει από που ακουγόταν ο θόρυβος. Ευτυχώς τα παλιά με το ένα καινούριο δεν τα πέταξε. Ποτέ δεν μπορείς να φανταστείς τι μλκία έχει γίνει.

Ή ίσως έγινε λάθος κατά την τοποθέτηση. Χτύπημα στην μέση του ρουλεμάν αντί περιμετρικά. Αλλά έτσι η βλάβη που του προκαλείς δεν φαίνεται αμέσως αλλά έχει επίπτωση στην μακροβιότητα του ρουλεμάν. Για να βγάλει τόσο γρήγορα το πρόβλημα σημαίνει πως αυτός που τα τοποθέτησε έκανε χοντρή μλκ πράγμα που δεν πιστεύω να ισχύει αν ήταν επαγγελματίας.


Επαγγελματίας είναι, και αρκετά γνωστός μάλιστα.
Έχω φρικάρει.
ένα χρόνο χωρίς μηχανή και τώρα στην τρίτη μέρα μου έβγαλε δεύτερο πρόβλημα.

daz
21/08/2013, 23:08
Γινόταν πιό έντονος.

Κατά ένα περίεργο τρόπο,αφού τράβηξα το βιντεάκι,πήγα τη μηχανή στο γκαράζ με μικρή ταχύτητα.
Δεν έκανε κιχ. Αφού έφτασα,σταματάω τη μηχανή για να ανοίξω την πόρτα και όταν ξεκίνησα πάλι, ξανάρχισε ο θόρυβος.!!!:dizzy:

Ρουλεμάν.


Κρίμα ρε γμτ!!! :sad:

Bradipous
21/08/2013, 23:26
Και οσο πιο πολυ βαρος εχει η μοτο τοσο περισσοτερο θορυβο κανει σωστα; (δηλ. αν την σπροχνεις κανει λιγοτερο απο οτι αν εισαι επανω. και αν ανεβει κ 2ο ατομο ακομα περισσοτερο)
Επισης ο θορυβος ειναι πιο εντονος σε μικρες ταχυτητες ενω σε μεγαλες αξαλειφεται και οταν στριβεις γινεται και παλι εντονοτερος;

bonepeeler
21/08/2013, 23:40
Και οσο πιο πολυ βαρος εχει η μοτο τοσο περισσοτερο θορυβο κανει σωστα; (δηλ. αν την σπροχνεις κανει λιγοτερο απο οτι αν εισαι επανω. και αν ανεβει κ 2ο ατομο ακομα περισσοτερο)
Επισης ο θορυβος ειναι πιο εντονος σε μικρες ταχυτητες ενω σε μεγαλες αξαλειφεται και οταν στριβεις γινεται και παλι εντονοτερος;

Όσο την έσερνα με εμένα πάνω έκανε πάρα πολύ θόρυβο.
Δε δοκίμασα να στρίψω. Σε μεγάλες ταχύτητες δεν άκουσα κάτι.
Όταν έκοψα ταχύτητα το άκουσα.
2ο άτομο δεν έβαλα σήμερα.
είναι και αυτές οι εξατμίσεις που δεν βοηθούν και πολύ στο να ακούω κάτι άλλο.

bonepeeler
21/08/2013, 23:47
Και ο ίδιος ήχος σε αυτοκίνητο



http://www.youtube.com/watch?v=CmhYyJ90CdM

GiannisBlessed
21/08/2013, 23:58
μην το πολυψιριζουμε....
βγαλε αλυσιδα και δαγκανα και τσεκαρε.
αν κανει τον ηχο ειναι ρουλεμαν.
τα βγαζεις τα πετας(αν εχεις να διαθεσεις χρημματα) η τα ελεγχεις και πας σε καποιον αλλον να τα βαλει.
ισως ειχαν προβλημα τα ρουλεμαν ισως απεκτησαν μετα απο λαθος αυτου που τα τοποθετησε ισως εχει γινει καποια αλλη πατατα κατα την εργασια οπως να μπερδευτικαν-ξεχαστηκαν τπτ αποστετες κτλ κτλ.

GiannisBlessed
22/08/2013, 00:00
αν ο ηχος εμφανιζεται σε τυχαια σημεια και δεν μοιαζει να ειναι παντα ιδιος στο ιδιο σημειο τις ζαντας κατα την περιστροφη της τοτες σιγουρα ρουλεμαν ειναι.
καποια-ες μπιλια-ες εχει παρει και αναλογα πως περιστρεφεται οπου τυχει κανει τον ηχο.
ισως θα μπορουσαν απο καινουρια τα ρουλεμαν να ειχαν θεμα?
ηταν καλης μαρκας?

Bradipous
22/08/2013, 00:01
Όσο την έσερνα με εμένα πάνω έκανε πάρα πολύ θόρυβο.
Δε δοκίμασα να στρίψω. Σε μεγάλες ταχύτητες δεν άκουσα κάτι.
Όταν έκοψα ταχύτητα το άκουσα.
2ο άτομο δεν έβαλα σήμερα.
είναι και αυτές οι εξατμίσεις που δεν βοηθούν και πολύ στο να ακούω κάτι άλλο.

Ανεπτυξε λιγο ταχυτητα και μετα σβηστο για να καταλαβεις.

Γιατι δεν πηγαινεις στον μαστορα που τα αλλαξες να το κοιταξει και να δειτε μηπως εκανε αυτος καμια μαλακιουλα;
Κατα πασα πιθανοτητα δουλευουν υπο πιεση.

Βγαζεις ροδα και ελεγχεις οχι μονο αν ειναι καλα τα ρουλεμαν (που λογικα θα πρεπει να ειναι καλα εφοσον οπως λες ειναι καινουρια) αλλα και ποσο καλα καθοντε στην τρυπα.
Πρωτα δες μηπως υπαρχουν κενα αναμεσα στα ρουλεμαν και "παιζουν". Αν οχι, προσπαθησε να τα βγαλεις χωρις να τα καταστρεψεις. Αν τελικα βγουν με σχετικη ανεση και χωρις πολλα πολλα καθαρισε καλα την τρυπα της ροδας αν εχει βρωμια. Εφοσον υπηρχε βρωμια μεσα στην τρυπα θα πρεπει τωρα το ρουλεμαν να μπαινει με μεγαλη ανεση. Αυτο ειναι το προβλημα.

Με λιγα λογια τα ρουλεμαν βρισκοντε υπο πιεση γιατι ειτε μεγαλωσε η τρυπα της ροδας οπου μπαινουν ειτε γιατι εχει δημιουργηθει κενο μεταξυ αυτων.

bonepeeler
22/08/2013, 00:16
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το πρωί θα το κοιτάξω.
Κάτι τελευταίο.
Μπορώ να το πάω εγώ σιγά σιγά ή να πάρω οδική καλύτερα;
Είναι και μακριά το συνεργείο.

daz
22/08/2013, 00:19
Ανεπτυξε λιγο ταχυτητα και μετα σβηστο για να καταλαβεις.

Γιατι δεν πηγαινεις στον μαστορα που τα αλλαξες να το κοιταξει και να δειτε μηπως εκανε αυτος καμια μαλακιουλα;
Κατα πασα πιθανοτητα δουλευουν υπο πιεση.

Βγαζεις ροδα και ελεγχεις οχι μονο αν ειναι καλα τα ρουλεμαν (που λογικα θα πρεπει να ειναι καλα εφοσον οπως λες ειναι καινουρια) αλλα και ποσο καλα καθοντε στην τρυπα.
Πρωτα δες μηπως υπαρχουν κενα αναμεσα στα ρουλεμαν και "παιζουν". Αν οχι, προσπαθησε να τα βγαλεις χωρις να τα καταστρεψεις. Αν τελικα βγουν με σχετικη ανεση και χωρις πολλα πολλα καθαρισε καλα την τρυπα της ροδας αν εχει βρωμια. Εφοσον υπηρχε βρωμια μεσα στην τρυπα θα πρεπει τωρα το ρουλεμαν να μπαινει με μεγαλη ανεση. Αυτο ειναι το προβλημα.

Με λιγα λογια τα ρουλεμαν βρισκοντε υπο πιεση γιατι ειτε μεγαλωσε η τρυπα της ροδας οπου μπαινουν ειτε γιατι εχει δημιουργηθει κενο μεταξυ αυτων.

Ρε συ χαλασμένο ρουλεμάν είναι! Το πως χάλασε ή το αν ήταν προβληματικό δεν το ξέρουμε, αλλά τέτοια συμπεριφορά μόνο χαλασμένο ρουλεμάν έχει.

daz
22/08/2013, 00:21
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το πρωί θα το κοιτάξω.
Κάτι τελευταίο.
Μπορώ να το πάω εγώ σιγά σιγά ή να πάρω οδική καλύτερα;
Είναι και μακριά το συνεργείο.

Μπορείς να το πας. To μόνο που μπορεί να πάθει είναι να γίνει το ρουλεμάν χειρότερο. Δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να πάθει η μηχανή σου. Το πρόβλημα είναι εσωτερικό σε κάποιο ρουλεμάν.

bonepeeler
22/08/2013, 00:23
Μπορείς να το πας. To μόνο που μπορεί να πάθει είναι να γίνει το ρουλεμάν χειρότερο. Δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να πάθει η μηχανή σου. Το πρόβλημα είναι εσωτερικό σε κάποιο ρουλεμάν.

Αυτό πυ σκεφτόμουν βασικά είναι να μη φάω τα μούτρα μου.

Bradipous
22/08/2013, 00:24
Ρε συ χαλασμένο ρουλεμάν είναι! Το πως χάλασε ή το αν ήταν προβληματικό δεν το ξέρουμε, αλλά τέτοια συμπεριφορά μόνο χαλασμένο ρουλεμάν έχει.

Ναι αλλα βασιστικα στο οτι ειναι καινουρια και του το κανει απο οταν τα εβαλε.

SHOOTER045
22/08/2013, 00:26
Αυτό πυ σκεφτόμουν βασικά είναι να μη φάω τα μούτρα μου.

και να φρακαρει που δεν το νομιζω θα το καταλαβεις

daz
22/08/2013, 00:32
Ναι αλλα βασιστικα στο οτι ειναι καινουρια και του το κανει απο οταν τα εβαλε.

Και εγώ γι' αυτό ζορίστηκα στην αρχή, αλλά δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο. Όταν μια κάνει θόρυβο και μια όχι και όταν ο θόρυβος εμφανίζεται σε διαφορετικά σημεία κατά την περιστροφή του τροχού δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Ίσως κάποιο ρουλεμάν δεν αλλάχτηκε. Θα το καταλάβει αν βγάλει την τσιμούχα στεγανοποίησης (καπως αλλιώς λέγεται αλλά δεν μου έρχεται τώρα) που έχει το ρουλεμάν.

Bradipous
22/08/2013, 00:32
Το ρουλεμαν της γραναζιερας το αλλαξες μαζι με αυτα της ροδας;


Όταν μια κάνει θόρυβο και μια όχι και όταν ο θόρυβος εμφανίζεται σε διαφορετικά σημεία κατά την περιστροφή του τροχού δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Ναι αλλα ισως να μην εχουν προβλημα τα ρουλεμαν, αλλα το πως δουλευουν.
τεσπα οτι και να ειναι αν λυσει την ροδα θα φανει...

daz
22/08/2013, 00:34
Αυτό πυ σκεφτόμουν βασικά είναι να μη φάω τα μούτρα μου.

Δύσκολο να φρακάρει. Πόσο μακρυά είναι το συνεργείο? Ακόμα και τα χαλασμένα ρουλεμάν δεν διαλύονται με μερικά χλμ.

bonepeeler
22/08/2013, 00:36
Το ρουλεμαν της γραναζιερας το αλλαξες μαζι με αυτα της ροδας;

χμμμ...

Δεν έχω ιδέα.
:lol:

bonepeeler
22/08/2013, 00:37
Δύσκολο να φρακάρει. Πόσο μακρυά είναι το συνεργείο? Ακόμα και τα χαλασμένα ρουλεμάν δεν διαλύονται με μερικά χλμ.

Από Αθήνα θα πάω Ελευσίνα

daz
22/08/2013, 00:38
χμμμ...

Δεν έχω ιδέα.
:lol:

Κανονικά πρέπει να άλλαξες 3 ρουλεμάν.


Από Αθήνα θα πάω Ελευσίνα

Πήγαινε!

Αργά. Όχι να το κανεις μια μέρα αλλά ούτε να το πας τάπα.

Bradipous
22/08/2013, 00:40
Δύσκολο να φρακάρει. Πόσο μακρυά είναι το συνεργείο? Ακόμα και τα χαλασμένα ρουλεμάν δεν διαλύονται με μερικά χλμ.
Εκτος αν παει μεχρι εκει με σουζα... :lol:


χμμμ...

Δεν έχω ιδέα.
:lol:

:lol:
δε μας τα λες καλα.
αυτο την κανει την ζημια τοτεσ

bonepeeler
22/08/2013, 00:45
:lol:
δε μας τα λες καλα.
αυτο την κανει την ζημια τοτεσ

Μπαρκαρισμένος 12 μήνες ήμουν.
το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να πάρω το μηχανάκι μου.
Και όντως αυτό κάνει μεγάλη ζημιά.

Bradipous
22/08/2013, 00:57
Μπαρκαρισμένος 12 μήνες ήμουν.
το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να πάρω το μηχανάκι μου.
Και όντως αυτό κάνει μεγάλη ζημιά.

οντως πικρα.. :sick:
πηγαινε αυριο στο συνεργειο να τα κοιταξουν και θα λυθει το θεμα πιστευω.

toyar
22/08/2013, 09:51
δε φαινεται για ρουλεμαν
ο ηχος ακουγεται εξωτερικα και τζουφιος
εγω θα κοιταγα πρωτα μηπως βρισκει αλυσιδα ή τροχος σε κανενα προστατευτικο, καλυματακι, φτερακι κλπ το οποιο μπορει να στραβωσε οπως πηγαν να βαλουν τον τροχο

GiannisBlessed
22/08/2013, 10:58
δε φαινεται για ρουλεμαν
ο ηχος ακουγεται εξωτερικα και τζουφιος
εγω θα κοιταγα πρωτα μηπως βρισκει αλυσιδα ή τροχος σε κανενα προστατευτικο, καλυματακι, φτερακι κλπ το οποιο μπορει να στραβωσε οπως πηγαν να βαλουν τον τροχο

για αυτο ειπα και εγω πριν χωθουν στα δυσκολα να δοκιμασουν τα απλα.

παντως ειναι νομος αυτος.
σρβις σε μοτο που προκειται να κανει ταξιδι δεν κανουμε μια μερα πριν.
κανουμε ενα μηνα πριν και την δουλευουμε να σιγουρευτουμε οτι ολα ειναι καλα.

bonepeeler
22/08/2013, 16:48
για αυτο ειπα και εγω πριν χωθουν στα δυσκολα να δοκιμασουν τα απλα.

παντως ειναι νομος αυτος.
σρβις σε μοτο που προκειται να κανει ταξιδι δεν κανουμε μια μερα πριν.
κανουμε ενα μηνα πριν και την δουλευουμε να σιγουρευτουμε οτι ολα ειναι καλα.

To σέρβις είχε γίνει πριν καιρό. το μηχανάκι απλά δουλεύτηκε τώρα τελευταία παραπάνω.
Το πρόβλημα ήταν το ρουλεμάν της γραναζιέρας.
Αλλάχτηκε αλλά για καλό και για κακό θα μπουν οι μαμά ζάντες για να είμαστε σίγουροι ότι όλα θα είναι εντάξει.
Αυτά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

daz
22/08/2013, 17:04
To σέρβις είχε γίνει πριν καιρό. το μηχανάκι απλά δουλεύτηκε τώρα τελευταία παραπάνω.
Το πρόβλημα ήταν το ρουλεμάν της γραναζιέρας.
Αλλάχτηκε αλλά για καλό και για κακό θα μπουν οι μαμά ζάντες για να είμαστε σίγουροι ότι όλα θα είναι εντάξει.
Αυτά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

:beer:

Σε πήγε λίγο πίσω στο ταξίδι σου αλλά τουλάχιστον στο έβγαλε πριν ξεκινήσεις, κάτι είναι και αυτό. :)

bonepeeler
22/08/2013, 19:06
Πάει το ταξίδι.
Άρχισε τα παρατράγουδα πάλι η ζάντα και ενώ έψαχνα για τις παλιές,βλέπω πως δεν υπάρχει η γραναζιέρα και πως η μπροστινή δεν είναι εκεί.
Ήρθε η μάνα μου να καθαρίσει λίγο το σπίτι,βρίσκει τις ζάντες και επειδή νόμιζε πως της είπα πως δεν τις χρειάζομαι,πέταξε την μπροστινή στα σκουπίδια.!!!
Την πίσω την κράτησε γιατί την είδε μεγάλη. χαχαχα
Παίζει να πέταξε και δίσκους αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμη.

toyar
22/08/2013, 19:45
ασχετο αλλα δεν αντεχω να μην το πω
εχω ενα παλιο yamaha sr 250 και συναδελφος που πουλησε το δικο του μου δωριζει μια τσαντα με διαφορα περισσευματα οπως ακτινες ανορθωτη διακοπτες εισαγωγη και πολλα αλλα δυσευρετα και αξιας
οταν μου τα εδωσε μου ειπε οτι ειχε και ολοκληρο μοτερ αλλα το εδωσε η μανα του σε παλιατζη γιατι νομισε οτι δεν το ηθελε:cry:
τη σακουλα που μου εδωσε την εβαλα σε αποθηκη της πεθερας μου και φυσικα εξαφανιστηκε και αυτη μυστηριωδως :confused:

spyrakos35
22/08/2013, 19:56
ω ρε πστμ αυτή η "κλασσική ελληνίδα μάνα" ώρες ωρες......

:lol:

μαμά σ' αγαπάω