PDA

View Full Version : ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Honda supra



IceGTX
22/08/2013, 23:48
Καλησπέρα σε όλους, μπαίνω λίγο φοράτος γιατί έχω θέμα, αν είμαι σε λάθος κατηγορία με συγχωρείτε.
Στο θέμα μας,το παπάκι είναι honda supra 1999.Το μοτεράκι δεν έχει κάτι επιλήψιμο συμπίεση αρκετή αθόρυβο, δούλευε αρκετά καλά αλλά την τελευταία βδομάδα άρχισαν όλα.Δεν παίρνει πάντα μπροστά κάτι γίνετε με το μπουζί(είναι καινούργιο και έχω αλλάξει 2-3) γενικά σαν να μη σκάει όταν επιχειρώ να το βάλω μπροστά, καύσιμο πέφτει κανονικά στο χώρο καύσης, άρχισε να καταναλώνει πάρα πολύ και δεν πάει όπως πρέπει σε καμιά περίπτωση.
Έκανα κάποιες μετρήσεις σύμφωνα με το manual :

μαύρο/κόκκινο με σώμα(πράσινο) 580 ohm (100-400) εκτός ορίων; Αυτο ερχεται απο τα πηνια
μαύρο/κόκκινο με σώμα(πράσινο) 90 volt (100 minimum) εκτός ορίων; Αυτο ερχεται απο τα πηνια
μπλε/κίτρινο με σώμα(πράσινο) 123ohm (50-170) ok Αυτο ερχεται απο τα πηνια
μπλε/κίτρινο με σώμα(πράσινο) (0,7 volt minimum) Αυτό για κάποιο λόγο δεν μου δίνει μέτρηση
μαυρο/κιτρινο με σώμα(πράσινο) 0,3ohm (0,5-0,6) εκτός ορίων; Αυτο παει στον πολλαπλασιαστη
μαυρο/κιτρινο με σώμα(πράσινο) 25volt (100 minimum) εκτός ορίων; :eek: Αυτο παει στον πολλαπλασιαστη
καλώδιο πολλαπλασιαστή 8,9ohm (7,8-8,2) εκτός ορίων;
καλώδιο πολλαπλασιαστή με μπουζοπιπα επάνω 13,30ohm (11,5-14,5) ok

μια βοήθεια ρε παιδιά, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

SHOOTER045
22/08/2013, 23:54
το μπουζι ειναι το σωστο?
μπηκε σωστα?
συμπιεση εχεις?
κοιτα πρωτα αυτα
και μετα δοκιμασε μια αλλη ηλεκτρονικη

IceGTX
23/08/2013, 00:37
το μπουζι ειναι το σωστο?το δικο του ειναι εχω αλαξει 2-3
μπηκε σωστα?με το χέρι όσο πήγαινε και μετά μπουζοκλειδο.παταει,καργαρει,δεν κουνιετε.
συμπιεση εχεις?αρκετα καλη θα ελεγα
κοιτα πρωτα αυτα
και μετα δοκιμασε μια αλλη ηλεκτρονικηΕδω το θέμα είναι ότι δεν έχω άλλη να δοκιμάσω.
Απο τι θα μπορούσε να έχει χαλάσει μια ηλεκτρονική;

SHOOTER045
23/08/2013, 14:20
δεν υπαρχει λογος
ουτε συγκεκριμενη αιτια

Acacius
24/08/2013, 00:45
Είσαι βέβαιος ότι είναι ηλεκτρικό το πρόβλημα και όχι π.χ. τροφοδοσίας; Ειδικά το ότι καταναλώνει πολύ μου φαίνεται ύποπτο.

Το μπουζί έχει σπινθήρα;

IceGTX
25/08/2013, 00:46
Είσαι βέβαιος ότι είναι ηλεκτρικό το πρόβλημα και όχι π.χ. τροφοδοσίας; Ειδικά το ότι καταναλώνει πολύ μου φαίνεται ύποπτο.

Το μπουζί έχει σπινθήρα;
Έχει όποτε του καπνίσει, δοκίμασα άλλη ηλεκτρονική δούλεψε μερικές φορές τώρα πάλι μου χάλασε το μπουζί (3-4 μέρες να είχε δουλέψει ήτανε καινούργιο). Πφφφφ από δευτέρα θα το κοιτάξω πάλι....:mad::mad:

Acacius
28/08/2013, 16:45
Δεν έχω λύση, αλλά θέλω να βεβαιωθώ ότι κατάλαβα καλά:

Αλλάζεις μπουζί, έχει σπινθήρα για λίγο, μετά σταματάει. Ξαναλλάζεις μπουζί, έχεις πάλι σπινθήρα για λίγο, μετά μια από τα ίδια;

Το μπουζί όταν το βγάζεις είναι καθαρό; Έχει επικαθήσεις ή κάποια αλλοίωση;

IceGTX
29/08/2013, 05:47
Δεν έχω λύση, αλλά θέλω να βεβαιωθώ ότι κατάλαβα καλά:

Αλλάζεις μπουζί, έχει σπινθήρα για λίγο, μετά σταματάει. Ξαναλλάζεις μπουζί, έχεις πάλι σπινθήρα για λίγο, μετά μια από τα ίδια; Ακριβώς έτσι, σαν να λέμε όταν δεν παίρνει μπροστά δεν δίνει σπινθήρα για κάποιο λόγο.... Σκέφτομαι μπας και φταίει ο κεντρικός διακόπτης??? πως μπορώ να τον παρακάμψω για να κάνω τα ανάλογα τεστ;

Το μπουζί όταν το βγάζεις είναι καθαρό; Έχει επικαθήσεις ή κάποια αλλοίωση; μαύρο είναι γύρω γύρω όχι απο λάδι, καθόλου αλλοίωση.

Ηλεκτρονική και μπουζί έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής, αλλά χτες τα ίδια έκανε πάλι.....:ZZZ::(:confused:

Τώρα το απόγευμα δοκίμασα και κεντρικό διακόπτη τπτ πάλι.

IceGTX
02/09/2013, 18:36
Φτιάχτηκε το παπί, όλα καλά μέχρι στιγμής. Πόρισμα ...... Πολύ σφιχτές βαλβίδες και έτσι όπως δούλευε θαύμα ήταν.

OldMan
03/09/2013, 14:03
Ηθικόν δίδαγμα:

Όταν όλες οι μετρήσεις των ηλεκτρικών βγαίνουν εκτός ορίων, έχουμε πολύ σφιχτά ρυθμισμένες βαλβίδες...

notakos600
03/09/2013, 14:37
Ηθικόν δίδαγμα:

Όταν όλες οι μετρήσεις των ηλεκτρικών βγαίνουν εκτός ορίων, έχουμε πολύ σφιχτά ρυθμισμένες βαλβίδες...

:lol::lol::lol::lol:

IceGTX
03/09/2013, 15:31
Ηθικόν δίδαγμα:

Όταν όλες οι μετρήσεις των ηλεκτρικών βγαίνουν εκτός ορίων, έχουμε πολύ σφιχτά ρυθμισμένες βαλβίδες...

Τώρα έληξε ο αγώνας... το πολυμετρο μου από ότι φαίνεται δεν είναι και περιωπής.
Μάλλον το πόρισμα είναι άλλο αλλά δεν πειράζει, τώρα που δουλεύει χόρευε όσο θες η πίστα δικιά σου.

OldMan
03/09/2013, 18:20
Μάλλον το πόρισμα είναι άλλο αλλά δεν πειράζει, τώρα που δουλεύει χόρευε όσο θες η πίστα δικιά σου.
Μάλλον κατι δεν έπιασες...

(ενώ θα έπρεπε γιατί εσύ ήσουν που διαμαρτυρήθηκες όταν σου απάντησε κάποιος ότι η ηλεκτρονική χαλάει από πλήξη...);)

IceGTX
04/09/2013, 16:22
Δεν πειράζει λέμε, δεν χρειάζεται να συζητάμε άλλο. Όλα καλά.

OldMan
05/09/2013, 14:36
Δεν πειράζει λέμε, δεν χρειάζεται να συζητάμε άλλο.
Συγγνώμη αφεντικό...:(

(και ευχαριστώ πολύ για την αποκλειστική παραχώρηση της πίστας - ελπίζω να γίνει το ίδιο και με την επόμενη "παραγγελιά" σου ..)

Mago Babidi
05/09/2013, 22:52
Toyota δεν ήταν το Supra ρε παιδιά;;

IceGTX
05/09/2013, 22:56
Συγγνώμη αφεντικό...:(

(και ευχαριστώ πολύ για την αποκλειστική παραχώρηση της πίστας - ελπίζω να γίνει το ίδιο και με την επόμενη "παραγγελιά" σου ..) Δεν θα υπάρξει άλλη φορά απλά.

Κατανοώ ότι εδώ δεν είναι δικός μου ο χώρος και ευχαριστώ για τι φιλοξενία και όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου. Με συγχωρείται αν σας στενοχώρησα η σύγχυσα με οποιοδήποτε τρόπο.Μια θερμή καληνύχτα.