PDA

View Full Version : Λαδακια απτά μπουζονια κεφαλής



Kostas_evoix
24/08/2013, 10:40
Γεια σας κ από μένα παιδιά !!! Ας μπούμε στο ψητό......
Yamaha xt 600 e του 92 λοιπόν το μοτορι μου με 65000 χιλιόμετρα το προσέχω σαν τα ματια μου κ προχθές βλέπω λαδακια να τρέχουν απτά μπουζονια της κεφαλής ( απτή μεριά των λαιμων εκει που έχει τις 2 14ρες) την φλατζα που έχει εκει την έχω αλλάξει πριν ενα χρόνο αλλα δεν τρέχουν απτή φλατζα, μουσκευει απτό παξιμαδι! Τα ελυσα τους έβαλα 2 μπακιρενιες ροδελες κ έστρωσε για 2 βδομάδες χθες όμως ξανά μουσκεψε. Ξέρουμε από τι είναι ;;;; Εχει ξανά τύχει σε κάποιον ;;;; Υπάρχει περίπτωση ρήγματος στο κυλινδρο ;;;;

daz
24/08/2013, 11:57
Γιατί δεν βάζεις μια φωτό για να μας βοηθήσεις να σε βοηθήσουμε?
Συνολικά έχει καμια 10αριά μπουζόνια στην κεφαλή! Οι 2 δεκατεσσάρες είναι τα καπάκια των βαλβίδων.

Έβαλες δυναμόκλειδο για να σφίξεις τις βίδες όταν άλλαξες φλάτζα?

Το πιθανότερο είναι να χρειάζεσαι καινούρια φλάντζα και να δέσεις σταυρωτά με δειναμόκλειδο σε δυο φάσεις με δυο διαφορετικές ροπές για την κάθε φάση. Μια 15nm πχ αρχική και μετά την μέγιστη που ορίζει ο κατασκευαστής.

notakos600
24/08/2013, 13:13
Τάπες βαλβίδων λέγονται, άλλαξε τα o'ring και πρόσεξε μήπως έχουν κάποιο ράγισμα (οι τάπες) που δεν φαίνεται με το μάτι.
Καλύτερα πάντως να βάλεις δύο καινούριες τάπες.

daz
24/08/2013, 13:37
Τάπες βαλβίδων λέγονται, άλλαξε τα o'ring και πρόσεξε μήπως έχουν κάποιο ράγισμα (οι τάπες) που δεν φαίνεται με το μάτι.
Καλύτερα πάντως να βάλεις δύο καινούριες τάπες.

Δεν είπε ότι χάνουν οι τάπες βαλβίδων. Εκτός και αν εννοούσε αυτές λέγοντας μπουζόνια. Πιθανό.

Kostas_evoix
24/08/2013, 14:28
Οχι παιδιά τις ταπες των βαλβιδων. ο κυλινδρος κάθεται πάνω στο μπλοκ κ σφίγγει με 4 μπουζονια. Απτην μεριά των λαιμων έχει 2 14αρες κ απτην άλλη έχει 2 τορξ. Το λάδι μου το περνάει μέσα απτις βόλτες απτά μπουζονια που σημαίνει οτι κυκλοφορεί λάδι μέσα στη φλατζα αν το σκέφτομαι καλα απλα εκει έχει εκτός απτή φλατζα κ ενα μεγάλο στρογγυλό oring νομίζω πως αυτο την άκουσε κ αναγκάστηκα πρέπει να κατέβασω πάλι για φλατζα κ να αλλάξω το oring .........

daz
24/08/2013, 15:12
Οχι παιδιά τις ταπες των βαλβιδων. ο κυλινδρος κάθεται πάνω στο μπλοκ κ σφίγγει με 4 μπουζονια. Απτην μεριά των λαιμων έχει 2 14αρες κ απτην άλλη έχει 2 τορξ. Το λάδι μου το περνάει μέσα απτις βόλτες απτά μπουζονια που σημαίνει οτι κυκλοφορεί λάδι μέσα στη φλατζα αν το σκέφτομαι καλα απλα εκει έχει εκτός απτή φλατζα κ ενα μεγάλο στρογγυλό oring νομίζω πως αυτο την άκουσε κ αναγκάστηκα πρέπει να κατέβασω πάλι για φλατζα κ να αλλάξω το oring .........

Αν την κάνεις μόνος σου τη δουλειά προσπάθησε να τις σφίξεις όλες το ίδιο βάζοντας την ίδια δύναμη σε ίδιου μήκους κλειδιά για να πατήσει σωστά επάνω στην φλάτζα.
Δεν κατάλαβα που έχει το Oring.