PDA

View Full Version : Varadero XL1000V ηλεκτρολογικό διάγραμμα



Dbnn
25/08/2013, 12:09
Καλησπέρα σε όλους...

Έχει ο αδερφός μου την εν λόγο βαρκαντέρο και θέλει απλά να απομωνώνει τα φώτα πορείας την ημέρα γιατί είναι μόνιμα ανοιχτά.
Ψάχνουμε κάποιο wiring diagram να δούμε τις γραμμές αλλά δεν βρήσκεται κάτι.
Μήπως κάποιος απο εσάς το έχει ή το έχει ξανακάνει να μας πεί τα καλώδια ποιά είναι για να προσαρμόσουμε διακόπτη?
Είναι λίγο μπέρδεμα να ψάχνουμε με πολύμετρα γιατί με τόση μακαρονάδα (καλωδιομάνι) δεν το βλέπω να βγάζουμε άκρη εύκολα...

Σας ευχαριστώ! :beer:

DrBig
25/08/2013, 12:14
Καλησπέρα σε όλους...

Έχει ο αδερφός μου την εν λόγο βαρκαντέρο και θέλει απλά να απομωνώνει τα φώτα πορείας την ημέρα γιατί είναι μόνιμα ανοιχτά.
Ψάχνουμε κάποιο wiring diagram να δούμε τις γραμμές αλλά δεν βρήσκεται κάτι.
Μήπως κάποιος απο εσάς το έχει ή το έχει ξανακάνει να μας πεί τα καλώδια ποιά είναι για να προσαρμόσουμε διακόπτη?
Είναι λίγο μπέρδεμα να ψάχνουμε με πολύμετρα γιατί με τόση μακαρονάδα (καλωδιομάνι) δεν το βλέπω να βγάζουμε άκρη εύκολα...

Σας ευχαριστώ! :beer:

Για δεν παρεμβαλετε ενα διακοφτη στο καλωδιο του προβολεα, λιγο πριν την φυσα στη λαμπα?

toyar
25/08/2013, 12:33
ανοιξε μονο τον αριστερο διακοπτη
εκει που βρισκονται οι 3 επαφες για την εναλλαγη μεσαιας-μεγαλης σκαλας (οχι στο σινιαλο) ερχεται ενα καλωδιο με μονιμα 12V και δινει στις 2 επαφες αναλογα με τη θεση του διακοπτη
βρες ποιο καλωδιο ειναι η μεσαια και βαλε διακοπτη
ετσι και με κλειστη μεσαια θα εχεις οποτε θελεις μεγαλη σκαλα και σινιαλο

McGyver
25/08/2013, 12:35
(α) Πες και χρονολογία μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
(β) Ποιος ο λόγος να θέλει κάποιος να σβήνει τα φώτα σε μηχανή;

DrBig
25/08/2013, 12:39
(β) Ποιος ο λόγος να θέλει κάποιος να σβήνει τα φώτα σε μηχανή;

Ανορθωτης?

Dbnn
25/08/2013, 12:41
Για δεν παρεμβαλετε ενα διακοφτη στο καλωδιο του προβολεα, λιγο πριν την φυσα στη λαμπα?

Γιατί δεν θέλω να περάσουν πολλά αμπέρ απο τον διακόπτη φίλε μου για πολλούς λόγους. Προτειμώ να κλείσω την εντολή απο το ρελέ..

toyar βρήκα ενα service manual εντελώς τυχαία. Ρίξε μια ματιά
298198

η φύσα στον μπλε κύκλο είναι αυτή που ενώνει το πανελάκι με τα ρελέ, το λευκό καλώδιο (το έχω βάψει μπλέ) είναι αυτό που δίνει την εντολή στο ρελέ των πορείας, αν σε αυτό βάλω σε σειρά τον διακόπτη θεωρητικά δεν θα έχω πρόβλημα σωστά?
Γιατί όπως το βλέπω δίνει 12vDC και σου στέλνει είτε μεσαία είτε μεγάλη σκάλα ανάλογα την θέση του μαμά διακόπτη.

Dbnn
25/08/2013, 12:42
(α) Πες και χρονολογία μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
(β) Ποιος ο λόγος να θέλει κάποιος να σβήνει τα φώτα σε μηχανή;


α) 2004
β) για να αποφύγουμε το ξελίγωμα της μπαταρίας στην μίζα.

DrBig
25/08/2013, 12:43
δεν το ειχα σκεφτει, αλλα απο την αλλη 5Α δεν ειναι προβλημα για ενα ποιοτικο διακοπτη...

toyar
25/08/2013, 12:54
δεν μπορω να διακρινω καλα στο σχεδιο γιατι ειναι μικρο και κομμενο αν και νομιζω οτι αυτο που δειχνεις ειναι το κυριο ρευμα και οχι η εντολη
τη δουλεια που σου ειπα την εκανα σε cbf250 οπου μαλιστα το καλωδιο που εκοψα για τη μεσαια ηταν επισης ασπρο (Lo) αλλα το δικο μου δεν ειδα να εχει ρελε για τα φωτα
η μιζα μη σε φοβιζει γιατι υπαρχει αυτοματισμος που σβηνει τα φωτα τη στιγμη που μιζαρεις
εγω εβαλα διακοπτη γιατι μου αδειαζε η μπαταρια επειδη εκανα μικρες διαδρομες με μεγαλα διαστηματα ακινησιας
επισης δεν κυκλοφορω συχνα βραδυ (ως παντρεμενος:D)

Cherouvim77
25/08/2013, 19:35
Έχει φτιαχτεί κιτακι που μπαίνει στα Βαραντερο ώστε τα φώτα να ανάβουν με το που πατήσεις συμπλέκτη για να ξεκινήσεις ή με το που ανεβάσεις το σταντ, ώστε να μην ξελιγωνουν την μπαταρία κατά την εκκίνηση. Αν σε ενδιαφέρει πες να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.

Dbnn
25/08/2013, 22:01
Έχει φτιαχτεί κιτακι που μπαίνει στα Βαραντερο ώστε τα φώτα να ανάβουν με το που πατήσεις συμπλέκτη για να ξεκινήσεις ή με το που ανεβάσεις το σταντ, ώστε να μην ξελιγωνουν την μπαταρία κατά την εκκίνηση. Αν σε ενδιαφέρει πες να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.

Αν μπορείς να μου πείς τι παίζει......? Σε ευχαριστώ!

Cherouvim77
26/08/2013, 08:52
Αν μπορείς να μου πείς τι παίζει......? Σε ευχαριστώ!

Δες το παρακάτω νήμα, ένα παλικάρι έχει φτιάξει ένα κύκλωμα που κάνει αυτό ακριβώς που σου περιέγραψα. Επειδή υπάρχει συνεργασία με τον Βιτωράτο τηλ. 2106633140 ( επίσημο συνεργείο Honda ) στα Σπάτα, μπορείς να τον πάρεις ένα τηλέφωνο για να σου πεί λεπτομέρειες και κόστος ώστε να το παραγγείλεις και να σου κάνει και την τοποθέτηση.

http://www.varaderoforum.gr/main/threads/4475-Κυκλωμα-για-τα-φωτα.

Dbnn
27/08/2013, 12:50
Δες το παρακάτω νήμα, ένα παλικάρι έχει φτιάξει ένα κύκλωμα που κάνει αυτό ακριβώς που σου περιέγραψα. Επειδή υπάρχει συνεργασία με τον Βιτωράτο τηλ. 2106633140 ( επίσημο συνεργείο Honda ) στα Σπάτα, μπορείς να τον πάρεις ένα τηλέφωνο για να σου πεί λεπτομέρειες και κόστος ώστε να το παραγγείλεις και να σου κάνει και την τοποθέτηση.

http://www.varaderoforum.gr/main/threads/4475-Κυκλωμα-για-τα-φωτα.

Το διαβίβασα, θα περάσει και απο Βιτωράτο να δούμε τι παίζει.. Για ότι νεότερο θα ενημερώσω! Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)