PDA

View Full Version : yamaha fzr 1000 genesis



Χρηστος FZR
25/08/2013, 18:41
παιδια καλησπερα, μολις πριν απο λιγο γραφτηκα στο φορουμ, με λενε Χρηστο και ειμαι κατοχος ενος fzr 1000 genesis.

το μηχανακι γενικα ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο, αλλα αυτες τις μερες η τρομπα βενζινης παρεδωσε πνευμα. ξερετε να μου πειτε που μπορω να βρω?
επισης θελω να αγορασω και το κιτακι της dynojet (stage 3) και το βρισκω μονο στο ebay. θα προτιμουσα να το παρω απο εδω, εκτος βεβαια και υπαρχει αστρονομικη διαφορα στην τιμη.

ξεχασα να σας πω οτι το μηχανακι φοραει ολοκληρο το μπροστινο συστημα απο gsxr k2 καθως και ολοκληρο το κουστουμι του.

Λευκάδιος
26/08/2013, 17:00
παιδια καλησπερα, μολις πριν απο λιγο γραφτηκα στο φορουμ, με λενε Χρηστο και ειμαι κατοχος ενος fzr 1000 genesis.

το μηχανακι γενικα ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο, αλλα αυτες τις μερες η τρομπα βενζινης παρεδωσε πνευμα. ξερετε να μου πειτε που μπορω να βρω?
επισης θελω να αγορασω και το κιτακι της dynojet (stage 3) και το βρισκω μονο στο ebay. θα προτιμουσα να το παρω απο εδω, εκτος βεβαια και υπαρχει αστρονομικη διαφορα στην τιμη.

ξεχασα να σας πω οτι το μηχανακι φοραει ολοκληρο το μπροστινο συστημα απο gsxr k2 καθως και ολοκληρο το κουστουμι του.γεια σου Χρηστο,για τρομπα κοιτα στις μαντρες μεταχειρισμενων ανταλλακτικων,car.gr ή ebay.για το κιτ της dynojet ρωτα στον αντιπροσωπο Νικολαιδη http://tecnomoto.gr/ ,τα εχει σε προσφορα αλλά μπορει να θελει παραγγελια.να ξερεις ομως οτι αν θες να γινει σωστη δουλεια καλο ειναι να γινει σε δυναμομετρο.
βαλε και καμια φωτο της μηχανης για το χαζι :a014:

Shaolin Monk
26/08/2013, 21:07
Καλως τον.... :beer:

Περιμενουμε φωτο απο το 1000 το ομορφο... :a014::a014::a014:

Χρηστος FZR
27/08/2013, 19:13
ευχαριστω για τις απαντησεις. δυναμομετρο λιγο δυσκολο στην επαρχια (Αλιαρτος Βοιωτιας), αν και μεχρι λιγο καιρο υπηρχε σε ενα μαγαζι δυναμομετρο.

φωτογραφια δεν μπορω να ανεβασω ακομα, γιατι δεν εχω ουτε μια φωτο την μηχανη μου και δεν εχω και καλο κινητο ρε γαμωτο.
οποιον τον βγαλει ο δρομος προς τα εδω (οποιος παει βολτα Μπραλο σιγουρα ξερει τον Αλιαρτο, κερναω καφε και μπορει να δει και το μηχανακι.

βασικα εχω φαει κολλημα με αυτο το βιντεακι για αυτο τρωγομαι να του βαλω το κιτ της dynojet.http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=FVMK8nuBn78#t=6

Χρηστος FZR
30/08/2013, 20:47
λοιπον, το προβλημα της τρομπας βενζινης λυθηκε. τοποθετησα μια τρομπα βενζινης αυτοκινητου απο mazda και μπορω να πω οτι δουλευει μια χαρα.
την τρομπα την πηρα καινουρια απο ηλεκρολογιο της γειτονιας μου και μου στοιχισε 85 ευρωπουλα και συμφωνα με το μαστορα θα αντεξει πολλα-πολλα χρονια.

μενει τωρα να παρω το κιτ της dynojet για να σας πω τις εντυπωσεις μου (μολις βρουμε και κανα φραγκο βεβαια), γιατι θα πρεπει να κατεβω Αθηνα να το τοποθετησω και να το δοκιμασω στο δυναμομετρο.

χωρις να θελω να με κραξει κανενας, γουσταρω τα παλια μηχανακια, γιατι ειναι απλα στην κατασκευη τους, εχουνε αρκετο γκαζι και μπορεις να τους βαλεις χερι αν παρουσιασουν καποιο προβλημα και με λιγα λεφτα.

θα γουσταρα παντως να ειχα και μια panigale στο γκαραζ μου.

SHOOTER045
31/08/2013, 02:37
φωτο??????????????:confused:

bikgolf3
31/08/2013, 12:23
Όταν ήμουν πιτσιρικας ήμουν ερωτευμένος με αυτο το μηχανάκι....
Είμαι πολύ περίεργος να να δω πως είναι ο κώλος του genesis με τα μούτρα του κ2....!

hondaRR
31/08/2013, 14:12
298420
φανταζομαι θα ειναι καπωσ ετσι
αυτο ειναι κουστουμι κ4

kostaspetrou
31/08/2013, 15:19
λοιπον, το προβλημα της τρομπας βενζινης λυθηκε. τοποθετησα μια τρομπα βενζινης αυτοκινητου απο mazda και μπορω να πω οτι δουλευει μια χαρα.
την τρομπα την πηρα καινουρια απο ηλεκρολογιο της γειτονιας μου και μου στοιχισε 85 ευρωπουλα και συμφωνα με το μαστορα θα αντεξει πολλα-πολλα χρονια.

μενει τωρα να παρω το κιτ της dynojet για να σας πω τις εντυπωσεις μου (μολις βρουμε και κανα φραγκο βεβαια), γιατι θα πρεπει να κατεβω Αθηνα να το τοποθετησω και να το δοκιμασω στο δυναμομετρο.

χωρις να θελω να με κραξει κανενας, γουσταρω τα παλια μηχανακια, γιατι ειναι απλα στην κατασκευη τους, εχουνε αρκετο γκαζι και μπορεις να τους βαλεις χερι αν παρουσιασουν καποιο προβλημα και με λιγα λεφτα.

θα γουσταρα παντως να ειχα και μια panigale στο γκαραζ μου.
Φίλε το μηχανάκι δεν είναι καλό,ΔΩΣΤΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΝΑ ΣΤΟ ΦΥΛΑΩ!

:D:D:D:D
Σοβαρά τώρα,μπράβο σου,το FZR είναι παιδικός έρωτας!
ΜΗ βαλείς κιτ dynojet,προκαλούν φθορές σε καρμπ.
Άσε που θα'σαι υποχρεωμένος ν'αγοράζεις ζιγκλέρ dynojet,τα οποία έχουν διαφορετική αρίθμηση.
Δεν υπάρχει λόγος,τσάμπα λεφτά.
Εξ'άλλου δεν υπάρχει κιτ που το'βαλες και ξεμπέρδεψες,όλα θέλουν ψάξιμο.
Άστο όπως είναι,κράτα μαμά φίλτρο αέρα και το πολύ πολύ βάλε ένα πιο ελεύθερο τελικό,όποιο σου αρέσει οπτικά.

Καλές βόλτες!

Χρηστος FZR
04/09/2013, 17:01
θα προσπαθησω καποια στιγμη να ανεβασω φωτο απο το μηχανακι, πρεπει να δανειστω μια ψηφιακη πρωτα.
εχει μπει ολο το κουστουμι απο το κ2, το μονο που εχει μεινει ιδιο ειναι το ντεποζιτο.
ελευθερο τελικο εχω βαλει, αλλα θα ηθελα να δοκιμασω και το κιτακι της dynojet.
το μηχανακι το εχω σχεδον 10 χρονια και τα μονα προβληματα που εχει βγαλει ειναι καπου-καπου ηλεκτρικα, και αυτα απο μισοδιαλυμενη πλεξουδα. οταν εγινε το λιφτινγκ, εγινε και η πλεξουδα καινουρια και εδω και τρια χρονια ειναι ολα οκ. η τρομπα βενζινης τα παιξε πριν λιγες μερες, την οποια την ειχα ξαναλλαξει παλι το 2006 και ηταν και μεταχειρισμενη. οπως γραφω και παραπανω, μπηκε μια τρομπα αυτοκινητου (mazda) και δουλευει ενταξει.
μεχρι στιγμης εχω γυρισει με το fzr τη μιση Ελλαδα και δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, και δεν οδηγαω και νορμαλ. ειμαι περιεργος να δω ποσο θα αντεξει το μοτερ μεχρι να ζητησει επισκευη. μεχρι τωρα δεν καιει σταγονα λαδι (συνολικα 120.000χλμ περιπου).

spyrakos35
04/09/2013, 22:53
..........
μεχρι στιγμης εχω γυρισει με το fzr τη μιση Ελλαδα και δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, και δεν οδηγαω και νορμαλ. ειμαι περιεργος να δω ποσο θα αντεξει το μοτερ μεχρι να ζητησει επισκευη. μεχρι τωρα δεν καιει σταγονα λαδι (συνολικα 120.000χλμ περιπου).

κάποτες φτιάχναν μηχανάκια.... ;)

:beer:

soter3gm
05/09/2013, 15:39
Πολύ καλή επιλογή για παλιό μηχανάκι το είχα και είμαι ερωτευμένος μαζί του ακόμα ..μακάρι να μπορούσα να το κρατήσω αλλά.....

Αν θέλεις πλαστικά βάσεις και διάφορα άλλα ψιλολοίδια στείλε ΠΜ

kostaspetrou
05/09/2013, 16:02
θα προσπαθησω καποια στιγμη να ανεβασω φωτο απο το μηχανακι, πρεπει να δανειστω μια ψηφιακη πρωτα.
εχει μπει ολο το κουστουμι απο το κ2, το μονο που εχει μεινει ιδιο ειναι το ντεποζιτο.
ελευθερο τελικο εχω βαλει, αλλα θα ηθελα να δοκιμασω και το κιτακι της dynojet.
το μηχανακι το εχω σχεδον 10 χρονια και τα μονα προβληματα που εχει βγαλει ειναι καπου-καπου ηλεκτρικα, και αυτα απο μισοδιαλυμενη πλεξουδα. οταν εγινε το λιφτινγκ, εγινε και η πλεξουδα καινουρια και εδω και τρια χρονια ειναι ολα οκ. η τρομπα βενζινης τα παιξε πριν λιγες μερες, την οποια την ειχα ξαναλλαξει παλι το 2006 και ηταν και μεταχειρισμενη. οπως γραφω και παραπανω, μπηκε μια τρομπα αυτοκινητου (mazda) και δουλευει ενταξει.
μεχρι στιγμης εχω γυρισει με το fzr τη μιση Ελλαδα και δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, και δεν οδηγαω και νορμαλ. ειμαι περιεργος να δω ποσο θα αντεξει το μοτερ μεχρι να ζητησει επισκευη. μεχρι τωρα δεν καιει σταγονα λαδι (συνολικα 120.000χλμ περιπου).
Αν θες πειράματα με το dynojet πάρε καβάτζα ένα σετ καρμπυρατέρ απο ebay και παίξε μ'αυτά.
Το αγαπάς το μηχανάκι σου αλλά μην ξεχνάς ότι είναι παλιό και κάποια ανταλλακτικά αργά ή γρήγορα θα σταματήσουν να παράγονται,οπότε καβατζώσου από τώρα.
Όπως έγραψα παραπάνω δε θ΄ασχολούμουν καθόλου με κιτ στα καρμπυρατέρ,ειδικά με dynojet.
Ούτως ή άλλως έχεις μαμά λαιμούς εξάτμισης,οπότε οι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι ήδη πάρα,μα πάρα πολύ καλές(έχω οδηγήσει φζρ με τελικό yoshimura και μαμά ρυθμίσεις και μ'άρεσε πάρα πολύ,καμμιά ανάγκη για πειράματα).
Απ'την άλλη δικό σου το μηχανάκι,τα λεφτά και η τελική απόφαση!

Αν είσαι τυπικός στο ζέσταμα και σε συχνές αλλαγές λαδόφιλτρα μη σε απασχολεί πόσα χιλιόμετρα έχει,δεν υπάρχει κανένας λόγος ν' ανοίξεις μοτέρ! :)

Χρηστος FZR
05/09/2013, 20:07
απο ανταλλακτικα ευτυχως εχω ενα μοτερ καβαντζα μαζι με την πλεξουδα και ολα τα παρελκομενα. μονο τα καρμπυρατερ μου λειπουν, μου εβαλες ιδεα ομως να ψαξω στο ebay να αγορασω μια τετραδα, ετσι για να υπαρχουν.
σερβις γινεται καθε 3.000 χλμ, λαδια μαζι με φιλτρο.

το μηχανακι στη φωτο πιο πανω με το κουστουμι απο το κ4 το εχει καποιο μελος του φορουμ?

φιλε soter3gm απο οτι βλεπω ειχες το 89αρι, ωραιο μηχανακι και μακαρι να μπορουσες να το κρατησεις, δυσκολα θα το ξαναβρεις.

manosamos
05/09/2013, 21:23
την τρομπα την πηρα καινουρια απο ηλεκρολογιο της γειτονιας μου και μου στοιχισε 85 ευρωπουλα και συμφωνα με το μαστορα θα αντεξει πολλα-πολλα χρονια.


Σε δαγκωσε βαριά φιλε.
Η αντλια απο Μαζντα που φοραμε και εμεις οι Βαραντεροι κοστιζει 40 ευρω,απο το spares.gr

devil's animal
05/09/2013, 21:24
:welcome: man...
να χαιρεσαι το μηχανακι σου...
:beer::beer:

CBR900RR 98-99
05/09/2013, 22:00
Φιλε εγω θα σου προτεινα τα παρακατο σεναρια αν θες τα μεγιστα απο την μηχανη σου!

1)ολοσωμι εξατμιση μαζι με fcr καρμπιρατερ με τα φιλτρα αυτα http://www.bmcairfilters.com/bike-filter-for-direct-induction/fm3092_d381_1.aspx για τα μεγιστα εδω θα εκπλαγης πραγματικα απο την διαφορα αποδωσης αλλα θα πρεπει να βρεις καποιον που να ξερει πραγματικα να στο ρυθμιση αλλιως ξεχασε το τελειως επισης να ξερεις οτι θα καιει παρα πολυ!-το πιο ακριβο πακετο!

2)ολοσωμι εξατμιση οχι με dynojet kit το γιατι οχι dynojet γραφτηκε παραπανο! αλλα με factorypro κιτ http://www.factorypro.com/ το περνης και απο ελλαδα αν θες απο εδω http://www.ermax.com.gr/ και με τα φιλτρα απο πανο προσεξε να του πεις οτι θελεις το κιτ 3 σταδιου και με αυτα θα εχεις τεραστια διαφορα στο γκαζι και ειναι η καλητερη επιλογη απο θεμα κοστους με αυτα που θα παρεις σε αποδωση εδω θα καις λιγο λιγοτερο!

3)ολοσωμι εξατμιση με κιτ factorypro 1 σταδιο αυτο με της βελονες τιτανιου με φιλτρο http://www.bmcairfilters.com/standard-bike-filters/fm169-07_d322_1.aspx εδω θα εχεις καλητερη αποκριση στο γκαζι πιο γραμικο ανοιγμα χωρις τρυπες αν ρυθμιστη σωστα απο μεγιστη αποδοση θα παρεις αλλα οχι κατι που θα καταλαβεις ουσιαστηκα αν σκεφτης οτι εχεις 1000cc μηχανη οποτε εστιασε στην αποκριση και στο γραμικο γκαζι σε αυτο το πακετο και οτι θα καιει σχεδον σαν εργοστασιακο!ιδια τιμη σχεδον με το πανο!

4)αν δεν βαλεις ολοσωμι μην κανεις τπτ απο τα παραπανο δεν αξιζει,βαλε μονο ενα τελικο οπως εγραψε ο φιλος απο πανο και θα εισαι κομπλε!η πιο φτηνη λυση και η πιο λογικη αν κρινης χρονολογια μηχανης κτλ κτλ!

καλες αγορες!;)

Χρηστος FZR
05/09/2013, 23:30
εχεις δικιο της τρομπα βενζινης πρεπει να την πηρα ακριβα, τελοσπαντων τωρα οτι εγινε-εγινε.
εχω σκεφτει και εγω για τα fcr, αλλα επειδη το fzr φοραει καθετου ροης ειναι δυσκολο να βρω μεταχειρισμενα, γιατι καινουρια ειναι απλησιαστα για μενα, τουλαχιστον αυτη την περιοδο.

CBR900RR ευχαριστω για την απαντηση σου, θα επικοινωνησω με το μαγαζι τις επομενες ημερες να δω τι παιζει με το κιτ της factorypro.
αυτη τη στιγμη το μηχανακι φοραει τελικο, αλλα αν ειναι να δουλεψει το κιτ + φιλτρο αερα χρειαστει και χταποδι, τοτε να αρχισω να ψαχνομαι.
αυτο που θελω να πετυχω ειναι γραμμικοτητα μαζι με δυνατη επιταχυνση οπως φαινεται στο βιντεακι που εχω βαλει πιο πριν.

εχει δοκιμασει καποιος κατι παρομοιο σε fzr?


καλες βολτες παιδια.

soter3gm
06/09/2013, 07:28
Βάζεις ολόσωμη βάζεις μεγαλύτερα ζιγκλέρ σηκώνεις της βελόνες, και βγάζεις εντελώς το φίλτρο, με σήτα στης μπούκες,
Το ποιο φτηνό κιτ είναι αυτό , το είχα και δούλευε ρολόι

Η μπλέ γραμμή είναι το σεταρισμα που σου λέω

DrBig
06/09/2013, 08:12
... και βγάζεις εντελώς το φίλτρο, με σήτα στης μπούκες,


:uplate:
εμεις μαλακες ειμαστε τελικα που βαζουμε φιλτρα....

soter3gm
06/09/2013, 11:05
:uplate:
εμεις μαλακες ειμαστε τελικα που βαζουμε φιλτρα....
οχι ρε φιλε αλλα βρηκαμε πως αυτο το σεταρισμα παει καλιτερα στο μηχανακι
και αυτο το κολπο το κανουν στα ντραξτερ

kostaspetrou
14/09/2013, 19:55
οχι ρε φιλε αλλα βρηκαμε πως αυτο το σεταρισμα παει καλιτερα στο μηχανακι
και αυτο το κολπο το κανουν στα ντραξτερ
Το παιδί δεν σκοπεύει στη μέγιστη απόδοση ανεξαρτήτως φθορών οπότε είναι τουλάχιστον ανόητο να κυκλοφορεί χωρίς φίλτρο αέρα!

Αν ήθελε να το κάνει ντράγκστερ θα'χε κάνει άλλα πράγματα στο μοτέρ(πχ ολόσωμη εξάτμιση,εκκεντροφόρους) που δίνουν καλύτερα αποτελέσματα (μάλιστα με λιγότερες φθορές) απ' ότι ένα κιτ άφιλτρο σε μηχανάκι που έχει μόνο ένα ελεύθερο τελικό!

fzr1000exup
20/01/2014, 03:31
Για το FZr 1000 exup εχω φτιαξει Ram AIr. Στο δικο μου λειτουργει ι αψογα. Με μαμά εξατμιση και τελικο Akrapovic. Και εχω δει διαφορά.

Χρηστος FZR
16/07/2014, 23:43
παιδια καλησπερα, με δερνει μεγαλη γκαντεμια γιατι ενω ειχα ετοιμασει το μηχανακι (λαδια -μπουζι-φιλτρα-σερβις καλιαμιων) να ξεκινησω για καμια βολτα σιγα-σιγα, ξαφνικα με αφηνει απο τον κεντρικο ρελε (αυτον που εχει κατω απο την τρομπα βενζινης για οποιον γνωριζει) και δεν μπορω να βρω πουθενα οπου ρωτησα. στο μανουαλ τον αναφερει relay assembly. παρακαλω οποιος ξερει η εχει κανα τετοιο πραματακι ας επικοινωνησει μαζι μου.

απο αλλαγες δεν εχω κανει τιποτα ακομα, η θα μενω απο δουλεια και απο λεφτα η θα δουλευω φουλ και δεν θα εχω χρονο για τιποτα, φανταστειτε δεν εχω γραψει φετος ουτε ενα χιλιομετρο.

υ.γ. ηθελα να ανοιξω θεμα στις αγγελιες αλλα δεν μπορεσα.

SHOOTER045
17/07/2014, 02:59
http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/9aYAAOSw-nZTqZOa/$_2.
Ψάξτο έτσι ακριβώς στο eBay
Fzr 1000genesis exup assembly relay

toyar
17/07/2014, 08:01
αν εχει καποιο σχεδιακι πανω του δεν χανεις κατι να ρωτησεις σε ηλεκτρικα αυτοκινητων (ανταλλακτικα οχι ηλεκτρολογο)

soter3gm
17/07/2014, 10:25
Αν πας στη Bosch με το ρελέ σίγουρα θα βρεις αντίστοιχο και σε οικονομική τιμή αλλά ρώτα και τα κεντρικά της ΥΑΜΑΗΑ μπορεί και να έχουν σε πολύ λογική τιμή .

Χρηστος FZR
18/07/2014, 18:33
ευτυχως μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα ρελε μεταχειρισμενο στα 20 ευρω. αν δεν τον παραλαβω αυριο τοτε απο δευτερα θα παρει μπροστα η γρια.
εχει τωρα καμποσο καιρο που μου ζηταει να την παω θαλασσα.

μα τοσο δυσευρετο αυτο το ανταλλακτικο, μου εκανε εντυπωση. και δεν ταιριαζει απο αλλο μοντελο, το ρελε του exup εχει εντελως διαφορετικες εντολες.

Χρηστος FZR
05/10/2015, 23:26
παιδια κατι ασχετο, μπορειτε στο φουμπου στο moto riders aliartos να δειτε φωτο απο τις βολτες που πηγαινουμε κατα καιρους.
η τελευταια βολτα εγινε εχθες στη λιμνη Δοξα στην ορεινη Κορινθια.
θα δειτε και το μηχανακι μου με το κουστουμι του κ2.
δυστηχως δεν εχω κανει καποια βελτιωση σε τροφοδοσια που συζηταγαμε παραπανω, προτιμησα να φαω τα λεφτα σε βολτες και σε αναλωσιμα της γριας.

amyroukai
06/10/2015, 11:28
Ρε αγόρι...

Το Σουζούκι είναι Γιαμάχα; Γιατί που να πάρει, τι σας καβαλάει ρε ντάλτωνες...

Καλοβολτο να είναι δηλαδή αλλά... Γιατί;

Χρηστος FZR
06/10/2015, 11:52
το φζρ το εχω σχεδον 12 χρονια, το ειχα παρει τοτε με την προοπτικη να το αλλαξω τελειως.
αν θυμασαι τοτε ηταν η μοδα να παιρνεις ενα παλιο μηχανακι και να του αλλαζεις τα φωτα, π.χ. gsxr 1100 streetfihgter με ουρα απο ντουκατι και δεν συμμαζευεται.
και να σου πω την αληθεια ετσι οπως ηταν μαμα δεν μου πολυαρεσε.
παντως απο αεροδυναμικη, κρατηματα και φρενα εχει αλλαξει πολυ προς το καλυτερο, εχω βαλει και το μπροστινο κομπλε μαζι με δαγκανες-τρομπα.

ξερω σε μερικους δεν αρεσει αυτη η αλλαγη, αλλα σαν παιδι και εγω τοτε ειχα παιδικες ασθενειες.
ουτε και θα το πουλησω ποτε (δεν αξιζει και τον κοπο δηλαδη), ειδικα τωρα που ειναι στημενο στα μετρα μου και εχω και ενα καρο ανταλλακτικα το εχω παντρευτει.


οταν πηγα να περασω ΚΤΕΟ ειχε πλακα, ο υπαλληλος κοιταγε για κανα πενταλεπτο την μια αδεια κυκλοφοριας και μια το μηχανακι.