PDA

View Full Version : SERVICE YAMAHA XT 125R 2005



myt.jim
29/08/2013, 13:49
Καλησπερα. Εχω αγορασει πριν κανα μηνα μεταχειρισμενο ενα XT 125R ΜΟΝΤΕΛΟ 2005.Θελω να του κανω ενα καλο service μιας και η χρηση τους ειναι να ανεβαινω ενα βουνο χωματοδρομο. Για λαδακι θα του βαλω ενα 10w-40 κανα castrol η motul.Θα ηθελα να ρωτησω εχει και φιλτρο λαδιου το μηχανακι?Θα του αλαξω το μπουζι με ενα ιριδιου και θελω να του καθαρισω και το καλμπυρατερ γιατι μερικες φορες ανοιξω αποτομα το γκαζ σε ευθεια κανει ενα μπουκωμα για λιγο και μετα ανοιγει. Και κατι αλλο το πισω φρενο δε πιανει και πολυ καλα ενω τα τακακια ειναι προσφατως αλαγμενα μηπως ξερετε τι μπορω να κανω να βελτιωθει. Το φιλτρο αερα το καθαριζω συχνα μιας και δουλευω χωματοδρομο και θελω να του αλλαξω και ενα γραναζι μπροστα απο 14αρι που φοραει να του βαλω ενα 13αρι για πιο ξεκουραστο στην αναβαση μιας και δεν με απασχολει η τελικη ταχυτητα αλλωστε δεν τρεχω κι ολας!

McGyver
29/08/2013, 13:51
Δεν παίζει να μην έχει φίλτρο λαδιού.
Μη βάλεις μπουζί ιριδίου.
Για το πίσω φρένο ξεκίνα με σωστή εξαέρωση του κυκλώματος.

myt.jim
29/08/2013, 13:56
Δεν παίζει να μην έχει φίλτρο λαδιού.
Μη βάλεις μπουζί ιριδίου.
Για το πίσω φρένο ξεκίνα με σωστή εξαέρωση του κυκλώματος.

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Αν εχει τοτε θα το αλλαξω και αυτο απλα δεν βρηκα κατι στο ιντερνετ για φιλτρο για αυτο ρωτησα. Για το πισω θα το κανω και βλεπουμε αν και εχω ακουση οτι γενικα τα xt 125 εχουν ενα θεμα με το πισω φρενο. Οσο για το μπουζι γιατι να μην βαλω ιριδιου εγω για καλυτερο το ειπα , μπορει να του κανει ζημια?

Bradipous
29/08/2013, 14:19
Εκτος απο εξαερωση, τριψε με γυαλοχαρτο τα τακακια.

nightraider
29/08/2013, 19:58
δεν εχει φιλτρο λαδιου, μονο μια σιτα που πρεπει να βγαλεις το καπακι.

παρε καινουρια χαλκοροδελα 12mm εσωτερικη διαμετρο και ζεστανε την πολυ (να κοκκινησει) για την βιδα που αλλαζεις τα λαδια