PDA

View Full Version : ΦΕΝΕΟΣ - ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ...υπάρχει δρόμος;



el_hymador
07/10/2005, 18:46
Άκουσα ότι υπάρχει χωμάτινη διαδρομή που συνδέει την περιοχή του Φενεού με τα Καλάβρυτα....εγώ γνωρίζω μόνο την διαδρομή από την τεχνητή λίμνη Δόξα μέχρι την Ζαρούχλα...αν γνωρίζει κανείς κάτι παρακαλώ ας με ενημερώσει....

ευχαριστώ.

matmat
07/10/2005, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Άκουσα ότι υπάρχει χωμάτινη διαδρομή που συνδέει την περιοχή του Φενεού με τα Καλάβρυτα....εγώ γνωρίζω μόνο την διαδρομή από την τεχνητή λίμνη Δόξα μέχρι την Ζαρούχλα...αν γνωρίζει κανείς κάτι παρακαλώ ας με ενημερώσει....

ευχαριστώ.


O crs-k ξερη !!! ρώτα τον αν και έχω την εντύπωση οτι συνεχιζει απο ζαρούχλα χωμάτινος...

powerphot
07/10/2005, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
O crs-k ξερη !!! ρώτα τον αν και έχω την εντύπωση οτι συνεχιζει απο ζαρούχλα χωμάτινος...

Ax!!! τι μου θύμησες τώρα Ματθαίε:rolleyes: :) :) :p
Πότε θα ξαναπάμε εκείνη την φοβερή βόλτα??:bawl: :bawl: :bawl:


el_hymador καλά λεει ο matmat o crs-k ξέρει και το είχαμε συζητήσει όταν είμασταν στον Φαινεό, αν ήταν κοντά τα Καλάβρυτα για να πηγαίναμε.

akaposto
07/10/2005, 23:45
Να ρωτήσω,απο άσφαλτο να βγεις Καλάβρυτα (Φενεός-Καλύβια-Κλειτορία-Καλάβρυτα)
δεν θές,ή θες μόνο εντουράδα μέχρι τα Καλάβρυτα?
Απο Φενεό πάντως για χώμα μάλλον δεν την γλιτώνεις την Ζαρούχλα.






Στυμφαλία RULES!

matmat
08/10/2005, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ax!!! τι μου θύμησες τώρα Ματθαίε:rolleyes: :) :) :p
Πότε θα ξαναπάμε εκείνη την φοβερή βόλτα??:bawl: :bawl: :bawl:


el_hymador καλά λεει ο matmat o crs-k ξέρει και το είχαμε συζητήσει όταν είμασταν στον Φαινεό, αν ήταν κοντά τα Καλάβρυτα για να πηγαίναμε.

Ειχα πάει πρ'οσφατα μόνος μου μετά απο περιήγηση στα γεράνεια κατέληξα στην Λίμνη κατα τις 3.30 τα ξημερώματα και το πρωί έκανα γύρους στα χωμάτινα δοκιμάζωντας τα λάστιχα ...
Οποτε είναι κανονίστε και μέσα είναι η Αγαπημένη μου περιοχή ο Φαινεός!! και το γλυκό τριαντάφυλο ( Ξέρη ο Ται )
:winka:

:lol: :rotflmao:

nikoskkk
08/10/2005, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Άκουσα ότι υπάρχει χωμάτινη διαδρομή που συνδέει την περιοχή του Φενεού με τα Καλάβρυτα....εγώ γνωρίζω μόνο την διαδρομή από την τεχνητή λίμνη Δόξα μέχρι την Ζαρούχλα...αν γνωρίζει κανείς κάτι παρακαλώ ας με ενημερώσει....

ευχαριστώ.

Από λίμνη δόξης έως Ζαρουχλα το έχω κάνει και είναι φοβερή διαδρομή, για Καλάβρυτα αν δεν ξέρει κάποιος βρομιάρης ταξιδιώτης καλύτερα να έχεις και ένα χάρτη μαζί σου!:wave2: :wave2:

el_hymador
08/10/2005, 13:08
..για το ιστορικο ο αδερφος μου , που ειναι κατοχος μεταλλαγμενου niva , περασε εναν χαρτη της ορεινης Κορινθιας στο gps του....παρατηρησε οτι του δειχνει δρομο δευτερευοντα (χωμα μαλλον και αγριο!!!) που συνδεει τις δυο αυτες περιοχες, το θεμα ειναι οτι ο δρομος δεν ξεκιναει διπλα απο το φραγμα οπως η γνωστη διαδρομη Λιμνη- Ζαρουχλα , αλλα αρχιζει απο αλλο σημειο λιγο πριν απο την λιμνη.... θα παμε το τριημερο της 28ης και οτι βγει.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις:wave2:

matmat
08/10/2005, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
..για το ιστορικο ο αδερφος μου , που ειναι κατοχος μεταλλαγμενου niva , περασε εναν χαρτη της ορεινης Κορινθιας στο gps του....παρατηρησε οτι του δειχνει δρομο δευτερευοντα (χωμα μαλλον και αγριο!!!) που συνδεει τις δυο αυτες περιοχες, το θεμα ειναι οτι ο δρομος δεν ξεκιναει διπλα απο το φραγμα οπως η γνωστη διαδρομη Λιμνη- Ζαρουχλα , αλλα αρχιζει απο αλλο σημειο λιγο πριν απο την λιμνη.... θα παμε το τριημερο της 28ης και οτι βγει.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις:wave2:

ο χάρτης σωστά τα λέει μετά το χωριό Φαινεός περίπου 1 χμ έχει δίστρατο με ταμπέλα που λέει για Ζαρούχλα δεξιά και ο κλατω δρόμος σε πάει στο φράγμα μετα απο κανα 2 χμ περίπου!!! οποτε ακολούθα τον χάρτη!!! αγριο δεν είναι οχι πολύ τουλάχιστον δεν ξέρω τώρα με τις βροχές τι έχει γίνει...

:wave2:

kosdros
09/10/2005, 13:04
Έχει δρόμο χωμάτινο που βγαίνει στο χιονοδρομικό κέντρο των Καλαβρύτων.
Ξεκινά στενό χώμα σε δάσος, γίνεται φαρδύς ξερός ανοιχτός (highway) και φτάνει στο χιονοδρομικό με πέτρα!
Περνάνε άνετα τα πάντα!

crs-k
10/10/2005, 08:17
Απο το Δυτικο μερος της λιμνης της Δόξας, φευγει χωματινος για την Ζαρούχλα, μεσω του διασελου του "Κυνηγού" στην Ντουρντουβάνα.

Απο την Ζαρούχλα κατηφοριζουμε προς το Αγρίδι ασφαλτινα και ΠΡΙΝ το φτασουμε στριβουμε αριστερα για την Περιστέρα!

(Απο Ζαρούχλα μπορουμε να παμε και χωματινα μεχρι το Σόλο, κι απο 'κει, επισης χωματινα, μεχρι την Περιστέρα)

Απο την Περιστέρα, υπαρχει χωματινος για το χιονοδρομικο, που απο 'κει ασφαλτινα πλεον μας φερνει στα Καλάβρυτα.


Καλες διαδρομες! :wave2:

Tigas
16/11/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Άκουσα ότι υπάρχει χωμάτινη διαδρομή που συνδέει την περιοχή του Φενεού με τα Καλάβρυτα....εγώ γνωρίζω μόνο την διαδρομή από την τεχνητή λίμνη Δόξα μέχρι την Ζαρούχλα...αν γνωρίζει κανείς κάτι παρακαλώ ας με ενημερώσει....

ευχαριστώ.

Άν ρώταγες το φύλακα στο μοναστήρι του Αγ.Γεωργίου θα στην έλεγε απο μόνος του την διαδρομή, εμένα πάντως με το που με είδε με κράνος μου την είπε απο μόνος του, μόνο που δέν ήξερε ότι για να ανέβω μέχρι το μοναστήρι κόντεψα να σπάσω τα πλαστικά του Fireblade :lol: